Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Κοιμηθηκε ο Χριστοδουλος

Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567

FOINIKAS1957

# 121 στις 31/1/2008
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.553
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by Dardana
.

τα ποπ κορν σας χαλασανε....

.......................................

Εχω φυστικια !
Θελει κανεις ;;

# 122 στις 31/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Σας παρακαλώ μην βγάζετε όλα σας τα απωθημένα,πάνω στο σκήνωμα του Αρχιεπισκόπου....Ήταν ο ποιμενάρχηςμας και ως εκ τούτου έπρεπε να τύχει καλύτερης μεταχείρησης....Ότι τάιζε κόσμο και κοσμάκη,ότι βοηθούσε όλους όσους τον είχαν ανάγκη,το ότι έφερε τον κόσμο κόντα στην εκκλησία,δεν σας λέει τίποτα??.Τι σαχλαμάρες λέτε για Ιράν και Ιράκ??
Εγώ γύρισα στην εκκλησία εξαιτείας του και του οφείλω παντοτινή ευγνωμοσύνη.Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει.....
Σίγουρα η μνήμη του θα είναι αιωνία.Σας ευχαριστώ που με διαβάσατε.Μιχ

krhthkaros

# 123 στις 31/1/2008
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Ηρακλείου / Γούβες
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 253
Ποια ματια σημερα δεν δακρυσαν ?
ποια καρδια δεν λυγισε ?
στη θεα και μονο του κοσμου που σιωπηλα .βουβα ,μεσω χειροκροτηματων
αποχαιρετουσε τον δικο του Αρχιεπισκοπο ..
τον ανθρωπο που κατεβηκαι απο το θρονο του και εγινε ενα με το λαο ,τα παιδια τους νεους ,στη στεγη απορων που ιδρυσε για να φιλοξενουνται οι συγγενεις καρκινοπαθων απο την επαρχεια ..αραγε οταν την εκανε θα μπορουσε ποτε να πιστεψει οτι .καποια μερα θα χτυπιωταν απο τον καρκινο??

ΣΑν ανθρωπος σημερα λυγισα ,βλεποντας την αγαπη του κοσμου δεν καταφερα να ειμαι στην κηδεια και ενας μεσα απο το πληθος που ακολουθουσε .
Η ψυχη μου ομως ηταν εκει και δεν τρεπομαι να σας πω οτι τα δακρυα μου
δεν σταματησαν να τρεχουν ....
Ενας εξσυνχρονιστης .που τολμησε τομες ,στην εκκλησια και κατηγορηθηκε για αυτο .
Αλλα ετσι ειμαστε εμεις οι ανθρωποι πρεπει να φυγει καποιος για να τον δεχτουμε.
καλο ταξιδι Χριστοδουλε ,και απο εκει που θα εισαι σε παρακαλω κανε και μια προσευχη για μας εδω να τρωγωμαστε λιγοτερο ...να σφαζομαστε λιγοτερο ,,
να μην καβαλαμε τ αλογο παντου ..να ξεπεζεψουμε καμια φορα στη γη ..πριν ειναι αργα .
Εισουν και θα εισαι παντα στην καρδια μου ,θα εκφραζεις παντα τον πολιτικο λογο που θελω να φωναξω και η φωνη μου δεν ακουγεται γιατι δεν ειμαι επωνυμος ....
πολλοι λενε γιατι να εχει πολιτικη αποψη....και εγω ρωταω γιατι να μην εχει πολιτικη αποψη

Που εισασταν 400 χρονια σκλαβιας πολιτικοι ?
η εκκλησια κρατησε τη γλωσσα και ο χριστιανισμος ,στους παπαδες του κρυφου σχολειου ωφειλουμε οτι ειμαστε εθνος σημερα ...
μακαρι να εισασταν και χριστιανοι ουσιατικοι οχι τυπικοι ο λαος μας θα ηταν σε καλυτερη μοιρα (Ζαχοπουλεοιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι)
ακουτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Αιωνια η μνημη Αρχιεπισκοπε Χριστοδουλε

αυτα θα ελεγα εγω συνδικτιοι αν λεω αν ημουν σημερα ομιλητης ..αλλα ξερετε ειμαι ανωνυμος λαουτσικος ,ποιος θα ακουσει εμενα

available

# 124 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 13.810

Παράθεση:
Από το μέλος apollo21 - 31/01/08 05:31
... Σας παρακαλώ μην βγάζετε όλα σας τα απωθημένα,πάνω στο σκήνωμα του Αρχιεπισκόπου....Ήταν ο ποιμενάρχηςμας και ως εκ τούτου έπρεπε να τύχει καλύτερης μεταχείρησης....Ότι τάιζε κόσμο και κοσμάκη,ότι βοηθούσε όλους όσους τον είχαν ανάγκη,το ότι έφερε τον κόσμο κόντα στην εκκλησία,δεν σας λέει τίποτα??.Τι σαχλαμάρες λέτε για Ιράν και Ιράκ??
Εγώ γύρισα στην εκκλησία εξαιτείας του και του οφείλω παντοτινή ευγνωμοσύνη.Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει.....
Σίγουρα η μνήμη του θα είναι αιωνία ...

Παράθεση:

Παράθεση:
Από το μέλος krhthkaros - 31/01/08 06:00
... ΣΑν ανθρωπος σημερα λυγισα ,βλεποντας την αγαπη του κοσμου δεν καταφερα να ειμαι στην κηδεια και ενας μεσα απο το πληθος που ακολουθουσε .
Η ψυχη μου ομως ηταν εκει και δεν τρεπομαι να σας πω οτι τα δακρυα μου
δεν σταματησαν να τρεχουν ....
Ενας εξσυνχρονιστης .που τολμησε τομες ,στην εκκλησια και κατηγορηθηκε για αυτο .
...

Παράθεση:
Δόξα τω Θεώ, υπάρχουν και άνθρωποι που πιστεύουν σε αυτό το σάιτ και έχουν αισθήματα.
Και εγώ συγκινήθηκα μαζί σας παιδιά!!

# 125 στις 31/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Γιατί μ΄ενοχλεί τοσο πολύ η θρησκοληψία?? Γιατί? Γιατί? Γιατί??

Πρέπει να το ψάξω αυτό.... Χμμμμ...

available

# 126 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία

Παράθεση:
Από το μέλος AKnowHow - 31/01/08 06:09
... Γιατί μ΄ενοχλεί τοσο πολύ η θρησκοληψία?? ...

Παράθεση:
Δεν είναι θρησκοληψία, είναι πίστη στη θρησκεία μας.
Εμένα πάλι μου κακοφαίνεται ο αρνητισμός, η παρερμηνεία.
Λίγη προσπάθεια και καλή διάθεση και θα λυθεί το μυστήριο!

fyri_fyri

# 127 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Αλλη χώρα
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 2.622
Χριστόδουλος: «Εχω αναλάβει παρά Θεού αυτήν την ευθύνη να πορεύομαι μπροστά και εσείς να με ακολουθείτε».
30 Ιουνίου 2000 - Αγιοι Απόστολοι, Τζιτζιφιές
Χριστόδουλος, συνέχεια:
«Προφήτης δεν είναι αυτός, όπως λέμε στην καθομιλουμένη, που λέει από δική του έμπνευση ή πρωτοβουλία αυτά που πρόκειται να συμβούν εις το μέλλον, αλλά προφήτης, κατά το λεξικόν της αρχαίας ελληνικής γλώσσης, είναι εκείνος ο οποίος ομιλεί εξ ονόματος του Θεού και λέγει αυτά τα οποία λέγει ο Θεός και αυτό το νόημα έχει όταν λέμε και εμείς ότι δεν ομιλούμε από τον εαυτό μας, αλλά ομιλούμε εξ ονόματος του Ιησού Χριστού και εξ ονόματος της αποκεκαλυμμένης αλήθειας του Κυρίου».

Το μέλος fyri_fyri έχει επισυνάψει το αρχείο: sheep.jpg (38.85KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 345 φορές
Ο κόσμος είναι πολύς για να κάνεις σε όλους το χατίρι...

# 128 στις 31/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πολλα ματια δακρυσαν Krhthkare ,καθε ηλικιας και σε ολα τα μερη της γης νασαι σιγουρος .,δεν ηταν μονο τα δικα σου .
Η εποχη μας δεν εχει πολλους που να εμπεουν τον κοσμο ,τους νεους ειδικα .

Και εγω στεναχωρεθηκα για τον ανθρωπο πρωτα και μετα για τον Αρχιεπισκοπο .

Ειναι η μονη αρρωστια που φοβαμαι ,εχω χασει πολλους φιλους και συγγενεις
απο αυτην .

Ευχομαι η επομενη μερα ευχομαι να μας ευλογισει με εναν αξιο ,νεο Αρχιεπισκοπο στα χναρια του Χριστοδουλου με ανοιγματα στην κοινωνια στους νεους και στα προβληματα της κοινωνιας μας .

Και να εχει και πολιτικο λογο γιατι δεν ειναι ξεκωμενη η εκκλησια απο την κοινωνια η ζωη τους εδω και αιωνες στην ελλαδα ειναι συνδεδεμενη σφιχτα μαζι ειτε το δεχονται πολλοι ειτε οχι .

Και αυτο δεν το λενε οι πολιτικοι αναλυτες ουτε οι ιεραρχες..το φωναξε ο κοσμος σιωπηλα με την συμμετοχη τους και το τελευταιο αντιο που ηρθε απο ολη την ελλαδα για να αποχαιρετησει τον Αρχιεπισκοπο του ,το δικο του ανθρωπο .

Ας ειναι ελαφρι το χωμα που θα σκεπασει αυτον τον ανθρωπο που τοσο αγαπηθηκε .

# 129 στις 31/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by available

Δόξα τω Θεώ, υπάρχουν και άνθρωποι που πιστεύουν σε αυτό το σάιτ και έχουν αισθήματα.

Δόξα τη Αφροδίτη...... για όσους πιστεύουν ή μη .. μα έχουν αισθήματα.....

gortzio45

# 130 στις 31/1/2008
author
Ανδρας / 63 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 249
Και η αντιπαράθεση καλή είναι βγάζεις συμπεράσματα. 10 χρόνια τώρα προσπαθούν να μας πείσουν για την καινοτόμα σκέψη του Χριστόδουλου, με όλα τα μέσα. Δεν θέλω να κάνω αναδρομή στα κατορθώματα του, έχουν γράψει αρκετά εδώ πχ Ραν ταν Πλαν. Δεν θέλω να βάλω και ζητήματα πίστης του καθένα μας, γιατί είναι θέμα φιλοσοφικό και όσες φορές έχει ανοίξει έχει μείνει στην μέση. Θέλω να βάλω το ζήτημα της Ελληνικής Εκκλησίας όμως. Που από καταβολής της έχει παίξει τον πιο αντιδραστικό ρόλο επανειλημμένα ενάντια στον Ελληνικό ΛΑΟ, πιστούς (περισσότεροι) και άπιστους. Τα χρόνια της τουρκοκρατίας; Που οι πατριάρχες ,γίνονταν όποιος έδινε τα περισσότερα η είχε την εύνοια του σουλτάνου; Τα μοναστήρια και το άγιο Όρος που δεν τα πείραξαν ποτέ; Τόση γη με τουρκικά κιτάπια έχουν και άλλη τόση διεκδικούν. Την προσπάθεια να αποτρέψουν την επανάσταση του 1821; Και μας λένε ότι πρωτοστάτησαν οι παπάδες; Συμμετείχαν μόνο αφού δεν γινόταν αλλιώς .Στην γερμανική κατοχή; Στον εμφύλιο πόλεμο; Στην χούντα που ο αποδημήσας δεν πήρε χαμπάρι γιατί διάβαζε; Πάντα μακριά και απέναντι στο λαό είναι. Με ελάχιστες ΦΩΤΕΙΝΕΣ εξαιρέσεις, εξαιρέσεις όχι ο κανόνας που θα έπρεπε να είναι. Αυτή είναι η αλήθεια σύντεκνε, γι αυτό βλέπεις τόση αντίδραση και εδώ μέσα.
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που θα ήθελες να κάνουν σε σένα. Τα γούστα τους μπορεί να είναι διαφορετικά.

# 131 στις 31/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by gortzio45
Και η αντιπαράθεση καλή είναι βγάζεις συμπεράσματα. 10 χρόνια τώρα προσπαθούν να μας πείσουν για την καινοτόμα σκέψη του Χριστόδουλου, με όλα τα μέσα. Δεν θέλω να κάνω αναδρομή στα κατορθώματα του, έχουν γράψει αρκετά εδώ πχ Ραν ταν Πλαν. Δεν θέλω να βάλω και ζητήματα πίστης του καθένα μας, γιατί είναι θέμα φιλοσοφικό και όσες φορές έχει ανοίξει έχει μείνει στην μέση. Θέλω να βάλω το ζήτημα της Ελληνικής Εκκλησίας όμως. Που από καταβολής της έχει παίξει τον πιο αντιδραστικό ρόλο επανειλημμένα ενάντια στον Ελληνικό ΛΑΟ, πιστούς (περισσότεροι) και άπιστους. Τα χρόνια της τουρκοκρατίας; Που οι πατριάρχες ,γίνονταν όποιος έδινε τα περισσότερα η είχε την εύνοια του σουλτάνου; Τα μοναστήρια και το άγιο Όρος που δεν τα πείραξαν ποτέ; Τόση γη με τουρκικά κιτάπια έχουν και άλλη τόση διεκδικούν. Την προσπάθεια να αποτρέψουν την επανάσταση του 1821; Και μας λένε ότι πρωτοστάτησαν οι παπάδες; Συμμετείχαν μόνο αφού δεν γινόταν αλλιώς .Στην γερμανική κατοχή; Στον εμφύλιο πόλεμο; Στην χούντα που ο αποδημήσας δεν πήρε χαμπάρι γιατί διάβαζε; Πάντα μακριά και απέναντι στο λαό είναι. Με ελάχιστες ΦΩΤΕΙΝΕΣ εξαιρέσεις, εξαιρέσεις όχι ο κανόνας που θα έπρεπε να είναι. Αυτή είναι η αλήθεια σύντεκνε, γι αυτό βλέπεις τόση αντίδραση και εδώ μέσα.

Αν και η οι εκκλησιαστικοί παράγοντες σίγουρα δεν ήταν...παναγίτσες κατά την ταπεινή μου άποψη η κρίση σου είναι μονόπλευρη.
Στον καιρό της τουρκοκρατίας -όπως και σε κάθε καταπίεση- πολλοί είναι αυτοί που σκύβουν το κεφάλι. Δεκάδες εκατομμύρια απλού λαουτζίκου αλλαξοπίστησαν και έγιναν μουσουλμάνοι (το σύγχρονο τουρκικό έθνος είναι πρώην Βυζαντινοί ΣΑΦΩΣ, οι πραγματικοί Τούρκοι είναι Μογγολοειδείς).
Και η Εκκλησία δεν αποτελείται από εξωγήινους αποτελείται από μέλη της εκάστοτε κοινωνίας.

Τώρα η ΕΚΚΛΗΣΙΑ (όχι κάποιοι παπάδες, η ΕΚΚΛΗΣΙΑ που είναι οι ΠΙΣΤΟΙ) σαφώς και βοήθησε στην επιβίωση του έθνους κατά τους δύσκολους αιώνες της τουρκοκρατίας, γιατί τότε το θρήσκευμα ήταν δηλωτικό της εθνικής συνείδησης. Αν δεν υπήρχε αυτή ο ελληνισμός θα είχε διαλυθεί.

Όσο για την εκκλησιαστική περιουσία που υπαινίχθηκες, αυτή ανήκει στα μέλη της εκκλησίας, δηλαδή και σε εμάς (αν είσαι πιστός). Κανείς δε σε εμποδίζει να μπεις σε μια εκκλησία ή σε ένα μοναστήρι. Ο ιερώμενος που ξέρω παρακαλάει να διανυκτερεύσουμε σε μοναστήρι! (Σιγά μη πάω )

Και, πριν πεις όλα αυτά που συνέβησαν στην Τουρκοκρατία και πριν 700 χρόνια, απάντησε μου: Έχεις πάει ποτέ σε σύναξη νέων εκκλησίας; Έχεις γνωρίσει κανέναν ιερώμενο; Πηγαίνεις στην εκκλησία; Εκκλησιάζεσαι; Πρώτα δοκίμασε και μετά μίλα. Εμπειρικά-προσωπικά βιώματα. Όχι θεωρητικά.

tsakali68

# 132 στην 1/2/2008
author
Ανδρας bi / 52 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.276
Γιατι αρχηζει και με εκνευρηζει αυτο το ψαγμενο στιλακι μερικων:

# 133 στην 1/2/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by elix_geo
Κάποιοι, μη αντέχοντας το "βάρος" της ασήμαντότητάς τους -και μονο για το λόγο αυτό- απαξιώνουν, κυρίως αυτό ή υπεραξιώνουν πρόσωπα με αναθεματισμούς ή ύμνους αντίστοιχα, λες κι έτσι οι ίδιοι αναβαθμίζονται -δια των λόγων- στην κλίμακα των αξιοπρόσεκτων ανθρώπων.

Πεστα!

Είμαι άθεος. Και χειρότερη γνώμη για το Χριστοδουλο σαν "ηγέτη" δεν θα μπορούσα να έχω, οσο ζούσε. Αλλά έλεος. Ο τύπος πέθανε. Πως το λένε. Καπουτ, φινίτο λα μιουζικα. Χριστόδουλος νοου μορ. Ο,τι ήταν να κάνει το έκανε. Λίγη διακριτικότητα δεν βλάπτει. Αν υπάρχουν άνθρωποι που "πενθούν", δικαίωμα τους, αυτό σημαίνει ότι επηρέασε τη ζωή τους με θετικό τρόπο. Αλλοι πενθούσαν για τον Μπελογιάννη, π.χ. Ο καθένας είναι ελεύθερος να διαλέξει τα πρότυπά του.

Είναι τουλάχιστον άκομψο και περίπου γελοίο να σου λένε "ο τάδε πέθανε" και να λες "εγώ στεναχωρήθηκα περισσότερο για τους 8 μετανάστες". Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο ρε μεγάλε? Αν στεναχωρήθηκες για αυτούς, κλάψε για αυτούς, κανείς δεν σ'εμποδίζει. Δεν πας σε μια κηδεία και αρχίζεις τις μεγαλοστομίες για τους θεσμούς, τα κόμματα και σε οτιδήποτε άλλο. Αν δεν θέλεις να πενθήσεις, απλώς σιώπα.

Ran_Tan_Plan

# 134 στην 1/2/2008
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:
Originally posted by mikeman

Παράθεση:
Κάποιοι, μη αντέχοντας το "βάρος" της ασήμαντότητάς τους -και μονο για το λόγο αυτό- απαξιώνουν, κυρίως αυτό ή υπεραξιώνουν πρόσωπα με αναθεματισμούς ή ύμνους αντίστοιχα, λες κι έτσι οι ίδιοι αναβαθμίζονται -δια των λόγων- στην κλίμακα των αξιοπρόσεκτων ανθρώπων.

Πεστα!

Είμαι άθεος. Και χειρότερη γνώμη για το Χριστοδουλο σαν "ηγέτη" δεν θα μπορούσα να έχω, οσο ζούσε. Αλλά έλεος. Ο τύπος πέθανε. Πως το λένε. Καπουτ, φινίτο λα μιουζικα. Χριστόδουλος νοου μορ. Ο,τι ήταν να κάνει το έκανε. Λίγη διακριτικότητα δεν βλάπτει. Αν υπάρχουν άνθρωποι που "πενθούν", δικαίωμα τους, αυτό σημαίνει ότι επηρέασε τη ζωή τους με θετικό τρόπο. Αλλοι πενθούσαν για τον Μπελογιάννη, π.χ. Ο καθένας είναι ελεύθερος να διαλέξει τα πρότυπά του.

Είναι τουλάχιστον άκομψο και περίπου γελοίο να σου λένε "ο τάδε πέθανε" και να λες "εγώ στεναχωρήθηκα περισσότερο για τους 8 μετανάστες". Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο ρε μεγάλε? Αν στεναχωρήθηκες για αυτούς, κλάψε για αυτούς, κανείς δεν σ'εμποδίζει. Δεν πας σε μια κηδεία και αρχίζεις τις μεγαλοστομίες για τους θεσμούς, τα κόμματα και σε οτιδήποτε άλλο. Αν δεν θέλεις να πενθήσεις, απλώς σιώπα.

Τι συγκροτημενη σκεψη!!!
Τι επιχειρηματολογια!
Τι ευστοχοι παραλληλισμοι!!
Τι ευφυϊα!!!
Τι ευαισθησια!!!
Τι μεγαλοσυνη ιδεων!!

Ναι! Θα μπορουσες να ησουν ενας αριστος δασκαλος σε κατηχητικο της εκκλησιας για να μην πω και πεφωτισμενος ιεραρχης!!(Οχι σαν αυτον στο Ιλιον που πηδαγε την 8χρονη...ουτε σαν τον αλλον που ρημαζε το παγκαρι ...ουτε σαν τον αλλον τη "Σουζη" ντε..με τις ζαρτιερες...ουτε σαν τον παραλλο που κατακλεβε για να εχει για τα γεραματα...ουτε σαν τον αλλο τον παπαφασιστα που ονειρευεται κομμενα κομουνιστικα κεφαλια καρφωμενα σε πασαλους.... ουτε σαν τον παπαγιουργιαααα να ξαναπαρουμε την Πολη και τα Σκοπια και το κουραδοκαστρο....καμμια σχεση...Πεφωτισμενος και αγνος ιερωμενος ειπαμε!)

Χαραμιζεσαι μεγαλε!!

Υποκλινομαι!!
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

available

# 135 στην 1/2/2008
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία

Παράθεση:
Από το μέλος kakogeros - 31/01/08 06:56
... Δόξα τη Αφροδίτη...... για όσους πιστεύουν ή μη .. μα έχουν αισθήματα..... ...

Παράθεση:

Όπως θα έχεις διαπιστώσει, το θέμα δεν είναι προσωπικό, κάθε άλλο, κε ΚΑΚΟΓΕΡΕ (συ αυτοαπεκλήθης)!
Σε μία συζήτηση σαφώς προκύπτουν διαφωνίες, δεκτόν. Όμως ούτε τα βάζουμε μ' αυτόν που διαφωνούμε, ούτε τον ειρωνευόμαστε. Ένα κλίμα σεβασμού δε βλάπτει. Έτσι ο κάθε αντίλογος θα γίνεται εποικοδομητικά!

Νομίζω ότι όλοι θα συμφωνήσουν με αυτό.

gortzio45

# 136 στην 1/2/2008
author
Ανδρας / 63 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 249

Παράθεση:
Originally posted by Augustus

Παράθεση:
Originally posted by gortzio45

Αν και η οι εκκλησιαστικοί παράγοντες σίγουρα δεν ήταν...παναγίτσες κατά την ταπεινή μου άποψη η κρίση σου είναι μονόπλευρη.
Στον καιρό της τουρκοκρατίας -όπως και σε κάθε καταπίεση- πολλοί είναι αυτοί που σκύβουν το κεφάλι. Δεκάδες εκατομμύρια απλού λαουτζίκου αλλαξοπίστησαν και έγιναν μουσουλμάνοι (το σύγχρονο τουρκικό έθνος είναι πρώην Βυζαντινοί ΣΑΦΩΣ, οι πραγματικοί Τούρκοι είναι Μογγολοειδείς).

Γιατί λες γι αυτούς που αλλαξοπίστησαν (για να σώσουν το κεφάλι τους) και δεν λες γι αυτούς που τα βρήκαν με τους Τούρκους και αργότερα με τους Γερμανούς και αργότερα με τους Άγγλους και κάθε λογίς κατακτητή και καταπιεστή και περιουσίες είχαν και δεν τους ενοχλούσε κανείς, μεταξύ αυτών και η Εκκλησία.

Και η Εκκλησία δεν αποτελείται από εξωγήινους αποτελείται από μέλη της εκάστοτε κοινωνίας.

Τώρα η ΕΚΚΛΗΣΙΑ (όχι κάποιοι παπάδες, η ΕΚΚΛΗΣΙΑ που είναι οι ΠΙΣΤΟΙ) σαφώς και βοήθησε στην επιβίωση του έθνους κατά τους δύσκολους αιώνες της τουρκοκρατίας, γιατί τότε το θρήσκευμα ήταν δηλωτικό της εθνικής συνείδησης. Αν δεν υπήρχε αυτή ο ελληνισμός θα είχε διαλυθεί.

Όπου συμφέρει η εκκλησία είναι η πιστοί όπου όχι ο κλήρος και η δομή του. Τα υπόλοιπα περί θρησκεύματος και εθνικής συνειδήσεις είναι αντιεπιστημονικά και απαράδεκτα.
Έθνος: Είναι η ιστορικά διαμορφωμένη κοινότητα ανθρώπων που έρχεται να αντικαταστήσει την εθνότητα. Σύμφυτη με το έθνος είναι πρώτα απ όλα η κοινότητα των υλικών πόρων της ζωής: του εδάφους και της οικονομικής ζωής. Έπειτα είναι η κοινή γλώσσα και ορισμένα γνωρίσματα, εθνικά στο χαρακτήρα τους, που εκδηλώνονται στην εθνική ιδιομορφία του πολιτισμού του.
Όσο για την εκκλησιαστική περιουσία που υπαινίχθηκες, αυτή ανήκει στα μέλη της εκκλησίας, δηλαδή και σε εμάς (αν είσαι πιστός). Κανείς δε σε εμποδίζει να μπεις σε μια εκκλησία ή σε ένα μοναστήρι. Ο ιερώμενος που ξέρω παρακαλάει να διανυκτερεύσουμε σε μοναστήρι! (Σιγά μη πάω )

Τώρα μας δουλεύεις . Δηλαδή μπορείς να πάρεις ένα μερίδιο για μια ανάγκη σου; Αυτοί σκοτώνονται μεταξύ τους για την περιουσία των μοναστηριών των εκκλησιών κλπ. Και τι να τα κάνουν, να ταΐζουν τους αγίους. Ας τα έδιναν σε ακτήμονες να θρεψουν τις οικογένειες τους τουλάχιστον.

Και, πριν πεις όλα αυτά που συνέβησαν στην Τουρκοκρατία και πριν 700 χρόνια, απάντησε μου: Έχεις πάει ποτέ σε σύναξη νέων εκκλησίας; Έχεις γνωρίσει κανέναν ιερώμενο; Πηγαίνεις στην εκκλησία; Εκκλησιάζεσαι; Πρώτα δοκίμασε και μετά μίλα. Εμπειρικά-προσωπικά βιώματα. Όχι θεωρητικά.

Ναι πήγαινα αλλά τους κατάλαβα και ας ήμουν 15 χρονών. Πόσο μάλλον τώρα που μόνο όσοι εθελοτυφλούν μπορούν να λένε αυτά που μας λες εσύ. Μακριά λοιπόν και θεωρητικά και εμπειρικά. Και πόσους παπάδες πρέπει να γνωρίσεις για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα, αρκούν αυτά εδώ μέσα η πρέπει να γράψουμε κανένα τόμο.

Μην κάνεις στους άλλους αυτό που θα ήθελες να κάνουν σε σένα. Τα γούστα τους μπορεί να είναι διαφορετικά.

# 137 στην 1/2/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan

Παράθεση:
Originally posted by mikeman

Παράθεση:

Πεστα!

Τι συγκροτημενη σκεψη!!!
Τι επιχειρηματολογια!
Τι ευστοχοι παραλληλισμοι!!
Τι ευφυϊα!!!
Τι ευαισθησια!!!
Τι μεγαλοσυνη ιδεων!!

Ναι! Θα μπορουσες να ησουν ενας αριστος δασκαλος σε κατηχητικο της εκκλησιας για να μην πω και πεφωτισμενος ιεραρχης!!(Οχι σαν αυτον στο Ιλιον που πηδαγε την 8χρονη...ουτε σαν τον αλλον που ρημαζε το παγκαρι ...ουτε σαν τον αλλον τη "Σουζη" ντε..με τις ζαρτιερες...ουτε σαν τον παραλλο που κατακλεβε για να εχει για τα γεραματα...ουτε σαν τον αλλο τον παπαφασιστα που ονειρευεται κομμενα κομουνιστικα κεφαλια καρφωμενα σε πασαλους.... ουτε σαν τον παπαγιουργιαααα να ξαναπαρουμε την Πολη και τα Σκοπια και το κουραδοκαστρο....καμμια σχεση...Πεφωτισμενος και αγνος ιερωμενος ειπαμε!)

Χαραμιζεσαι μεγαλε!!

Υποκλινομαι!!

Δεν πας καλα.

Ran_Tan_Plan

# 138 στις 5/2/2008
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
Παει κι ο Augustus...βαρεσε διαγραφη κι αυτος....
Τωρα να θιχτηκε απο καποια σχολια...να θυμωσε απο την υπαρξη 666 αθεων και αντιχριστων εδω μεσα...να το εκανε σαν διαμαρτυρια που δεν αναγραφεται το θρησκευμα στις νεες ταυτοτητες...δεν ξερω.
Παιζει βεβαια και να ανελαβε της οργανωση της προεκλογικης εκστρατειας καποιου "πεφωτισμενου" και να εχει πολλη δουλεια και να μην προφταινει...
Απωλεια ομως οπως και να εχει...
Θα ριχναμε πολυ γελιο....κριμα...
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"
Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost