Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Κοιμηθηκε ο Χριστοδουλος

Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567

Ms-mandy

# 21 στις 28/1/2008
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Δάφνη
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 955
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by riddle_

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan
Εκοιμηθη?Δλδ δεν πεθανε οπως ολοι οι κοινοι θνητοι?
Τι παραπανω ειχε απο ολους εμας?
Αποδειχτηκε οτι ηταν ακριβως σαν κι εμας!
Ειπα να στεναχωρηθω...αλλα δεν μου βγηκε.
..........

Δεν μπορω να πω λοιπον οτι στεναχωρηθηκα με τον θανατο αυτου του επικινδυνα φιλοδοξου ανθρωπου που ειχε αναγαγει την μηχανορραφια στους κολπους της εκκλησιας σε επιστημη παιζοντας με θεσεις και "αρεστους" και "μη αρεστους" κληρικους και ερχομενος σε κοντρα ακομα και με τον οικουμενικο πατριαρχη για την εξουσια και τη δυναμη.
Οχι τελικα δεν στεναχωρηθηκα.

Δεν μου βγαινει, οταν ειπε φευγοντας για την Αμερικη...''Γιατι σε μενα Θεε μου και οχι σε καποιον αλλον??'', θεωρωντας εαυτον κατι το ανωτερο,απο κοινος θνητος και την επομενη αναιρεσε με την προτροπη των συνακολουθων του...

Δεν μου βγαινει,οταν εκλεγμενα ατομα απο τον λαο η την συγκλητο, στην προκειμενη περιπτωση,θεωρουνται ανωτεροι απο απλοι ανθρωποι, στηριζομενοι στα αξιωματα,που ικανοποιουν τις προσωπικες τους φιλοδοξιες...

Δεν μου βγαινει ...γενικα!!!

καλε τι λες???οκ ολα οσα ειπε ο ραν τα γνωριζουμε αλλα η συγκεκριμενη φραση λεγεται απο τον καθενα....εδω γρυπη εχουμε...τρεχει η μυξα και λεμε ΓΙΑΤΙΙ ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΜΕΝΑ??

με λενε mandy και ποτε δεν τραγουδαω...

# 22 στις 28/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ωραία,
καθόμαστε όλοι στους βαθειούς μας καναπέδες, κάνοντας ότι δεν ξέρουμε πως εξ αιτίας της ύπαρξης τέτοιας ποιότητας ανθρώπων στη δημόσια ζωή μας, στην πραγματικότητα καθόμαστε στην άκρη του γκρεμού σαν κοινωνίες.
Θρηνούμε το θάνατο ενός ανθρώπου που, γειά στο στόμα σου Ραν, δεν χρειάζεται να προσθέσω τίποτα άλλο.....
Τόσο μπερδεμένοι είμαστε τελικά;;
Τόσο ενοχικοί;;
Δεν καταλαβαίνω.......
Άλλο πράγμα να σταθείς σιωπηλός μπροστά στον θάνατο, στο γεγονός του τέλους-πάπαλα-ποτέ ξανά και άλλο να θρηνείς για τον νεκρό όταν οι πράξεις του ζημίωσαν την ίδια την ζωή των συνανθρώπων του.

Σε κάποια κοινωνία, το ΄χω διαβάσει-δυστυχώς δεν θυμάμαι που, όταν πέθαινε κάποιος, αφού έτρωγαν σπίτι του από τα αγαθά που εκείνος είχε φτιάξει, έμεναν όλοι σπίτι του, συγγενείς, φίλοι για πολλές μέρες και συζητούσαν τι είχε κάνει που δεν ήταν καλό.
Συζητούσαν ότι άσχημο είχε πράξει στη ζωή του για να τους χρησιμεύσει για παράδειγμα....
Αυτό ναι, είναι θρήνος!!!!!!
Χωρίς μνήμη δεν μπορεί να ζήσει ο άνθρωπος, γιατί αυτή είναι που τον υψώνει πάνω απ΄ τον κόσμο των ζώων και αποτυπώνει τη μορφή της ψυχής του.

# 23 στις 28/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Από το μέλος Ran_Tan_Plan - 28/01/08 12:29
... Και ηταν το ιδιο ανθρωποι με τον Χριστοδουλο μονο που για τον θανατο τους δεν θα γινει τριημερη αργια και κηδεια με τιμες πρωθυπουργου.
Δυστυχως. ...

Παράθεση:

Nαι Ραν... και ήταν ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!...

δεν θα μπορούσες να το πεις καλύτερα!!

Μόνο που αυτοί δεν θα τύχουν καμμιάς τιμής για το θάνατό τους...
όπως βέβαια δεν έτυχαν και καμμιάς τιμής κατά τη διάρκεια της ζωής τους...
Ειναι βλεπεις παιδιά ενός "κατώτερου Θεού", όπως και αυτά στην ερημο της Αιθιοπίας... στις φαβέλες του Ριο .. στα πορνεία της Μπαγκόγκ... στις γραμμές παραγωγής των δικών μας φετιχ...
Κανείς... ουτε η ίδια τους η μάνα δεν θα κλάψει ποτέ γι αυτά... δεν θα χουν ποτέ μα ποτέ.... μια δευτερη ευκαιρία!!!... Η επιβίωση... θα ειναι πάντα το καθημερινό ζητούμενο...
Και ο θάνατος... όποτε έρθει... θα ειναι η σίγουρη λύτρωση...

...απο μια απάνθρωπη μοίρα...

...που ομως τους επιβλήθηκε.... απο "ανθρώπους" ...

evelina_200

# 24 στις 28/1/2008
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 245
Εφυγε ενας εξαιρετικος ανθρωπος και αυτο δε μου προκαλει παρα μονο απιστευτη θλιψη..
Ηταν σπουδαιος, ηταν ο καλυτερος θρησκευτικος ηγετης που ειχε αυτη η χωρα..
Αιωνια του η μνημη.

# 25 στις 28/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ο Χριστόδουλος Παρασκευαείδης ήταν ένας τυπικός φιλόδοξος αρχιπαπας προσκολλυμένος στα του εκκλησιαστικού του οίκου με αμυδρά υποκριτικά ανοίγματα προς τους νέους με έντονη παρασκηνιακή δράση και μηδέν κοινωνικό έργο

Τέλος πάντων Ο νεκρός δεδικαιωται

Ας αφήσουμε τον ιστορικό να κρίνει το έργο του

Tsift

# 26 στις 28/1/2008
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 127

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan
Εκοιμηθη?Δλδ δεν πεθανε οπως ολοι οι κοινοι θνητοι?
Τι παραπανω ειχε απο ολους εμας?
Αποδειχτηκε οτι ηταν ακριβως σαν κι εμας!
Ειπα να στεναχωρηθω...αλλα δεν μου βγηκε.
Δεν μου βγηκε οταν μου ηρθαν στο μυαλο οι υπερφιαλες δηλωσεις του και οι κινητοποιησεις πιστων (βλεπε οπαδων) για το θεμα των ταυτοτητων.
Δεν μου βγηκε οταν σκεφτηκα τις πολιτικες του φιλοδοξιες που δεν εκρυβε.Αντιθετα προεβαλλε σε καθε ευκαιρια τη φιλοδοξια του να διαδραματισει ενα ρολο σαν του εθναρχη Μακαριου χωρις ομως οι συνθηκες αλλα και ουτε η αποδοχη να ειναι οι ιδια.
Δεν μου βγηκε οταν θυμηθηκα την ειρωνικη και περιπαικτικη του δηλωση οτι δεν ειχε επιγνωση οτι η Ελλαδα στεναζε κατω απο την χουντικη δικτατορια γιατι "εγω εκεινη την εποχη διαβαζα" λες και αυτο τον νομιμοποιουσε στο να μην ακουει και να μη βλεπει την καταλυση της δημοκρατιας και τις διωξεις τους βασανισμους δημοκρατικων Ελληνων.
Θυμηθηκα ακομα την φιεστα που οργανωσε για καθαρα οικονομικους λογους φερνοντας το "αξιο εστι" στην Αθηνα με τον κοσμο να τσαλαπατιεται για να προσκυνησει και να καταθεσει τον οβολο του (μιλαμε για εκατομυρια ευρω εισπραξη) και την οικονομικη συνεισφορα της εκκλησιας σε καταστασεις αναγκης.Ψιχουλα!!
Γνωμονας του προκαθημενου της ηταν η συσωρευση πλουτου και μεσω της διαχειρησης του με επενδυσεις και χρηματιστηριο ο οικονομικος ελεγχος της χωρας.Ειναι γνωστο οτι η εκλησιαστικη περιουσια ειναι αμυθητη.
Και οι παροχες για φιλανθρωπια προς το "ποιμνιον" αναιμικες εως ανυπαρκτες.
Με τη στηριξη του επισης και με την καλυψη που τους παρειχε αποθρασυνθηκαν οι δεσποταδες που καταληστεψαν τον οβολο του θρησκου εως θρησκοληπτου κοσμακη κανοντας μπαζες εκατομυριων ευρω "για τα γεραματα τους " οπως δηλωναν (βλεπε Αττικης).
Θυμαμαι ακομη την αναμειξη του στα αισχρα και θλιβερα για τους πιστους της εκκλησιας γεγονοτα του πατριαρχειου Ιεροσολυμων.
Ακομα και τελευταια στιγμη που εφευγε για Αμερικη παραμονες εκλογων και μην ξεροντας αν θα γυρισει επαιξε πολιτικο παιχνιδι κανοντας εκεινη την δηλωση στηριξη ουσιαστικα στον σημερινο πρωθυπουργο καλωντας τους πιστους εμμεσα αλλα καθαρα να ψηφισουν το κομα που κυβερναει σημερα.

Δεν μπορω να πω λοιπον οτι στεναχωρηθηκα με τον θανατο αυτου του επικινδυνα φιλοδοξου ανθρωπου που ειχε αναγαγει την μηχανορραφια στους κολπους της εκκλησιας σε επιστημη παιζοντας με θεσεις και "αρεστους" και "μη αρεστους" κληρικους και ερχομενος σε κοντρα ακομα και με τον οικουμενικο πατριαρχη για την εξουσια και τη δυναμη.
Οχι τελικα δεν στεναχωρηθηκα.
Μαλλον για να ειμαι πιο δικαιος και ειλικρινης στεναχωρηθηκα λιγοτερο απο οτι με γεμισε θλιψη η θεα 8 πνιγμενων λαθρομεταναστων πριν λιγες μερες που αλλοι ειχαν σφηνωθει στα βραχια και αλλοι επεπλεαν στην θαλασσα κατω απο τον φαρο μου.
Και ηταν το ιδιο ανθρωποι με τον Χριστοδουλο μονο που για τον θανατο τους δεν θα γινει τριημερη αργια και κηδεια με τιμες πρωθυπουργου.
Δυστυχως.

available

# 27 στις 28/1/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 13.810
Ο Θεός να τον αναπαύσει!! Και εύχομαι ο επόμενος Αρχιεπίσκοπος να έχει τη μαχητικότητα, το σθένος, την πίστη και το δυναμισμό του!!
Το εύχομαι, γιατί λένε ότι "Κατά το λαό και ο ηγέτης" και σίγουρα εμείς οι σύγχρονοι χριστιανοί σε τίποτε δε μοιάζουμε με τους πρωτοχριστιανούς, παρά φέρουμε μόνο το όνομα που και αυτό πασχίζουν να το εξαλείψουν.........

pythagoras

# 28 στις 28/1/2008
author
Ανδρας / 66 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.585

Λυπάμαι ...

όχι μόνο για τον άνθρωπο που ¨χάθηκε" άδικα, όπως κάθε άνθρωπος σε αυτή ή μικρότερη ηλικία
Όχι για την θέση που χήρευσαι, αφού σύντομα κάποιος άλλος θα την καταλάβει..
όχι για τον πόνο που ένοιωσε και την ταλαιπωρία που υπέφερε, όπως και χιλιάδες ή εκατομμύρια άλλοι με τα ίδια ή και χειρότερα προβλήματα ...
Λυπάμαι για την επαλήθευση της ρήσης...
Δρυός πεσούσης πας ανήρ ( ηυλεύεται ...
άσχετα αν συμφωνούμε ή διαφονούμε με την προσωπικότητα ή τον χαρακτήρα του, το έργο που έκανε ή δεν έκανε , τις φιλοδοξίες που είχε ή δεν είχε θεμιτές ή μη ...
Ας σεβαστούμε τη μνήμη του.
Ο Θεός ας τον συγχωρήσει .... μα περισσότερο ας δώσει δύναμη ψυχής σε μας ... να μην είμαστε τόσο μικρόψυχοι και ας μας συγχωρήσει την εμπάθεια ...
α2=β2+γ2 ΦιλοκαλούΒεν δε Βετ ευτελείας και φιλοσοφούΒεν άνευ Βαλακίας

marina29

# 29 στις 28/1/2008
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 51
Απαντήσεις: 909
Ο Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος κ. Χριστόδουλος σήμερα το πρωί απεβίωσε.
Λυσσάξανε σήμερα στις τηλεοράσεις με εκείνο το «εκοιμήθη».

Μαζευτείτε σήμερα έχει μάθημα θρησκευτικών.
Το«εκοιμήθει»είναι εκκλησιαστική φρασεολογία για το νεκρό=«κεκοιμημένο».
Στην θρησκεία σημαίνει ότι ο νεκρός κοιμάται μέχρι την ανάσταση του κατά την Δευτέρα Παρουσία.
Που είσαι Άδωνη να με ακούσεις.
----------------------------------------------
Εγώ ποτέ δεν υπήρξα φανατική του Χριστόδουλου.
Εκείνο δε το λάβαρο της Επανάστασης -που σήκωσε τότε για τις ταυτότητες- στο λαιμό μου κάθεται ακόμα.
Από την άλλη έκανε και αυτός μια προσπάθεια να φέρει τους νέους στην εκκλησία.
Αυτό το….«και εγώ σας πάω….ελάτε στην εκκλησία με το τζιν, την κοντή φούστα, ακόμα και το σκουλαρίκι στο αυτί» θέλει ψυχή να το πεις, πόσο μάλλον όταν είσαι Αρχιεπίσκοπος.

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει...
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο...δουλεύει καλύτερα οταν είναι ανοιχτό.

mikrh22

# 30 στις 28/1/2008
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 52
Απαντήσεις: 14.276
δεν ξερω τι αισθανομαι....
καποτε πιστευα πως ο θανατος ειναι κτ μακρυνο,πως δεν ειναι κοντα και δεν αγγιζει τους νεους ανθρωπους,μονο τους ηλικιωμενους ομως συνειδητοποιησα πως νεοι,γεροι,πλουσιοι και φτωχοι,λευκοι η εγχρωμοι ζουν για να πεθανουν.
ο Αρχιεπισκοπος ηταν ενας ιδιαιτερος ανθρωπος,σε συγκινουσε και μονο με το βλεμμα του,την παρουσια του.παντα εδινε μαθηματα θερρους,αξιοπρεπειας και αισιοδοξιας,οι αποψεις του ηταν ειλικρινεις,οταν ελεγε ελατε στην εκκλησια οπως ειστε,το εννοουσε.πραγματικα μεγαλη απωλεια,λυτρωθηκε ομως απο το μαρτυριο του,τη μαστιγα....
καλο ταξιδι και να εχει στην προστασια του,εαν φυσικα υπαρχει μετα θανατον ζωη,καποιον που αγαπουσα πολυ...

mikrh22

# 31 στις 28/1/2008
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 52
Απαντήσεις: 14.276
μαθηματα θαρρους*

available

# 32 στις 28/1/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 13.810
ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΙΤΛΟ "ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ"

.....Μακάρι, αδερφέ μου, και συ και εγώ να ανήκουμε δια βίου στην παράταξη αυτή των αγωνιστών και των νικητών. Αγωνιστών στον πνευματικό στρατό κατά του Σατανά με τα όπλα στα χέρια και το μέτωπο ψηλά. Νικητών με τη Χάρη του Θεού, που γνωρίζει να θεραπεύει τα ασθενή και να αναπληρώνει τα ελλείποντα, όταν και εκείνα και αυτά φαλινονται στη μάχη και χαρακτηρίζουν την προσπάθειά μας εναντίον του διαβόλου. Μακάρι και σε σένα και σε μένα να έχει εφαρμογή η επινίκια ιαχή του μαθητού της αγάπης, η γεμάτη ελπίδα, αισιοδοξία και εγκαρδίωση <Νεανίσκοι, νενικήκατε τον πονηρόν> Α' Ιω, 2, 13.
Μακάρι!

# 33 στις 28/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Οκ μπροστα στην αρρωστια και το θανατο καθε πλασματος στεκω προσοχη, αναξαρτητα απο την φυλη του, το χρωμα, την ηλικια, την μορφωση, την θρησκεια, το φυλο του.
Και η στιγμη της αρρωστιας και του θανατου δεν ειναι ωρα κριτικης.

Εκατομμυρια ανθρωποι καθε ηλικιας πανω στο πλανητη καθε δευτερολεπτο υποφερουν με τον πιο απανθρωπο και εξεφτελιστικο τροπο και χανουν την ζωη τους
Για αυτους δεν μαθαινουμε ποτε τιποτα...οπως δεν ειναι ολοι ισοι στην ζωη τελικα, δεν ειναι ουτε στην αρρωστια και τον πονο δεν ειναι και στον θανατο...γιατι ποσοι δεν αφησαν και δεν αφηνουν την τελευταια τους πνοη χωρις να υπαρχει κανεις διπλα τους, ποσοι ειναι εκεινοι που δεν βρεθηκε ουτε μια σιωπη ουτε ενα δακρυ να τους δοθει σαν κατευοδιο....?

Και βλεπω καθε φορα που φευγει απο την ζωη καποιος επωνυμος, μαλλον δεν ειναι καθολου σωστος αυτος ο επιθετικος προσδιορισμος..επωνυμοι ειμαστε ολοι...καποιος ευρεως γνωστος λοιπον, γνωστος για τον οποιο λογο, γνωστος γιατι προσεφερε καποιο "εργο" ειτε αυτος ειναι πολιτικος η θρησκευτικος αρχων , ειτε οικονομικος παραγοντας του τοπου, ειτε καλλιτεχνης ειτε ανθρωπος των γραμματων.....βλεπω το ακατανοητο λοιπον....λαικο λεει προσκυνημα....και βλεπω ανθρωπους καθε ηλικιας και δεν μιλω για τους "γνωστους" που ψοφανε για μια θεση μπροστα σε καποιο φακο, για εστω ενα ...κλικ , αλλα μιλω για τον κοσμακη...μιλιουνια λοιπον κοσμου να περιμενουν στην ουρα, ωρες στριμωγμενοι, να τσαλαπατιουνται, μεσα στο λιοπυρι, το αγιαζι το χιονονερο....και αναρωτιεμαι γιατι?
Προσεφερε λεει "εργο" ο εκλειπων....... οκ ας δεχτουμε οτι προσεφερε..... ο καθενας μας δεν προσφερει εργο απο την δικη του θεση?
Εκεινη η μανουλα ας πουμε που στα 35 της , ειτε χτυπηθηκε απο τον καρκινο , ειτε στραβωπατησε, ειτε με καποιον τροπο κοπηκε το νημα της ζωης της, δεν προσεφερε εργο?
Δεν προσεφερε εργο σαν μανα, σαν μια οικονομικη μοναδα, ενα γραναζι στη μηχανη της παραγωγικοτητας καποιου τομεα?
Εκεινο το παλικαρακι που στα 20 του χαθηκε ποιος σταθηκε να σκεφτει τι δεξιοτητες ειχε και τι δυνατοτητες ειχε για να προσφερει εργο?
Το τετραχρονο αγγελουδι απο απο τους 5 μηνες της ζωης του υπομενει καρτερικα τον καρκινο και αγωνιζεται με τα μικροσκοπικα χερακια της ψυχουλας του να κρατηθει στην ζωη δεν ειναι μια πολλα υποσχομενη περιπτωση προσφορας εργου?
Εκειος ο παππους η η γιαγια που δουλεψε αγωνιστηκε μεγαλωσε παιδια και αγγονια που πεινασε και κρυσταλλιασε στο κρυο, που περιμενε στωικα στην ουρα στο ΙΚΑ και του γαυγισε και απο πανω ο/η αγενης υπαλληλος δεν προσεφερε εργο?
Γιατι οχι λοιπον...λαικο προσκυνημα σε ολους αυτους και λαικο προσκηνυμα στους εχοντες και κατεχοντες δημοσιοτητα?

Και οποια υποκρισια μας δερνει...γιατι αν αναζητησεις μεσα στο πληθος των θρηνουντων με τις θλιμενες φατσες θα βρεις πολλους που εφυγε απο την ζωη η μανα ο πατερας ο αδελφος το ανηψι κι οχι δεν δακρυσαν, οχι δεν εκαναν το κοπο να προσκυνησουν το δικο τους νεκρο, αλλα ανασηκωσαν αδιαφορα τους ωμους στην καλυτερη περιπτωση γιατι ....ο αδελφος ας πουμε ειχε παρει 7 μετρα περισσοτερο οικοπεδο στην Κωλοπετινιτσα.....

# 34 στις 28/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αιωνία σου η μνήμη αξιομακάριστε Αρχιεπίσκοπε Χριστόδουλε. Ο Θεός να σε συγχωρήσει και να αναπαύσει την ψυχή σου.

# 35 στις 29/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μυ φτάνει που ήταν πρεσβευτής της εκκλησίας κ που προσπάθησε να φέρει τη νεολαία κοντά σ'αυτή ,που ήταν επικοινωνιακός κ προσιτός!Ας αναπαύσει ο Χριστός την ψυχή του!

Νομίζω το θέμα δν μπήκε για να τεθούν άλλοι υπερ κ άλλοι κατα!
Και παρ'όλα τα όσα είπε ή έκανε δν παύει να ήταν ένας απλός άνθρωπος με αδυναμίες όπως όλοι!Κανείς νομίζω δν του καταλόγιζε το αλάθητο,για να χουμε τέτοιες απαιτήσεις από αυτόν!

Καλό ταξίδι να χεις!!!

# 36 στις 29/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το σχεδιο του θεου...

Αιωνια του η μνημη!
Καποτε ενας πονεμενος πατερας μου ειχε πει: "Tα παιδια γιε μου τη σημασια και τον φοβο της απωλειας του πατερα δεν τον βιωνουν οσο αυτος ειναι στην ζωη παρα μονον αφου τον χασουν......"

Καπως ετσι ενιωσα σημερα ,σα να εχασα τον πατερα μου που οσο ζουσε δεν του εδινα και πολυ σημασια γιατι θεωρουσα δεδομενη την υπαρξη του...
Και τωρα τι θα καμομε χωρις αυτον ησαν μια καποια λυσις !

Με τη ζωντανια του ,με το χιουμορ του ,ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ !
Θα μας λειψει ειναι σιγουρο!
Ηταν ο Πατερας μας που τωρα μολις μετα τον χαμο του αντιλαμβανομαστε το τεραστιο κενο που αφηνει!!!......

Χαθηκε ο ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ , εφυγε και μας αφησε μονους......
Ας ειναι ελαφρυ το χωμα που θα τον σκεπαζει.....και ας μην βιαστουμε να τον ξεχασομε αλλα να ψαξομε να βρουμε το μυνημα του χαμου του!!!!!
Ο ιδιοε ειχε πει σε ενα σχολιο για την ασθενεια του οτι ο ΘΕΟΣ εχει σχεδιο και δεν κανει τιποτε τυχαια......
Ας το αφουγκρασθουμε λοιπον!

# 37 στις 29/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τωρα το να τολμησω να εκφερω αποψη επι ενος θεματος που αφορα επισκοπους και εκκλησια,κινδυνευω να αντιμετωπισθω,οπως πριν απο κατι μερες απο δυο φιλους βαζελους,οταν κατι πηγα να πω για την κινηση Βγενοπουλου.-Τι θες εσυ και μιλας...-Τραβα στον Μποροβηλο να σου σφυριξει κανα πεναλτυ κλπ.
Απλα καποιες σκορπιες σκεψεις.
Τον Χριστοδουλο Παρασκευαιδη,δεν τον πηγαινα εξ αρχης.Σιγα μην υπηρχε περιπτωση να τον πηγαινες...θα απαντησετε.
Θα αντιμετωπιζα ομως με περισοτερη συμπαθεια και προσοχη,εναν αρχιεπισκοπο της ελληνικης εκκλησιας,ετσι οπως στα δικα μου ματια θα αρεσε ναταν.Εναν αυστηρο με τον εαυτο του,την ιεραρχια και τον κοσμο ανθρωπο,ψηλολιγνο και ασκητικο,που θαλεγε αληθειες πικρες και δεν θα κολακευε το ποπολο.
Ακουσα στην τηλεοραση πως ο Χριστοδουλος ειναι πετυχημενος αρχιεπισκοπος.
Η περιουσια της εκκλησιας,οχι μοναχα παρεμεινε αθικτη,αλλα αυξηθηκε.Η επισημη εκκλησια εγινε περισσοτερο αρπακτικη στο να διεκδικει και να καταπαταει τελικα δημοσιες εκτασεις.[Αν τεθει τετοιο ποστ θα επανελθω με στοιχεια].
Σε μια εποχη που η ελληνικη κοινωνια,γινεται θερμοκηπιο αναξιοπαθουντων ομαδων συμπολιτων μας,αστεγοι,ανεργοι,εξαρτημενοι απο ουσιες ,μεταναστες κλπ,το φιλανθρωπικο εργο της εκκλησιας,με την πραγματικα τεραστια περιουσια της,σε μενα τουλαχιστον ειναι αφαντο.
Φυσικα εξακολουθει να αντιστεκεται στον περιφημο πια διαχωρισμο κρατους-εκκλησιας,για να μπορει να τα παιρνει διπορτα.
Εξακολουθει να παιζει καθοριστικο παραγοντα στις βουλευτικες εκλογες,πριμοδοτοντας η αποριπτοντας,υποψηφιους βουλευτες,που στην συνεχεια κανει οργανα της μεσα στην Βουλη.
Τελος για να κατοχυρωσει το θεση της μεσα στα πολιτικα πραγματα της πατριδας μας,ενεπλεξε την δημοσια ζωη του τοπου σε κινητοποιησεις και συλλαλητηρια που αφ ενος δεν οδηγουσαν πουθενα αφ ετερου αναγκασαν τον υπολοιπο κοσμο να αναρωτιεται αν στα αληθεια ειμαστε τρελλοι η απλα πουλαμε τρελιτσα.
Ταυτοτητες-οταν ολος ο κοσμος ξερει πως αποτελουν απλες καρτες αναγνωρισης για να μπορουν οι αρχες και κυριως η αστυνομια να ταυτοποιησει αμεσως και γρηγορα τον πολιτη που εμπλεκεται με αυτες.
Μακεδονικο-που με επαιρνε Γαλλιδα φιλη μου και με ρωτουσε αν προετοιμαζομαστε να επιτεθουμε στα Σκοπια.Γιατι δεν φτανει που οι ανεγκεφαλοι κραυγαζαν πως η Μακεδονια[για τους ξενους η πρωην Γιουγκοσλαβικη Μακεδονια]ειναι ελληνικη,αλλα πολλα πανω τα υπεγραφαν στο στυλ Συλλογος Μικρασιατων Κοζανης,επιβεβαιωνοντας την προπαγανδα των Σκοπιανων πως μετα τους βαλκανικους πολεμους,οι Ελληνες τους εδιωξαν απο τις εστιες τους φερνοντας στην γη τους Ασιατες Ελληνες.
Τεσπα θεος σχωρεστον.

# 38 στις 29/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ρε παιδες μια απορια.Στην παραπανω φωτογραφια της σελιδας ο ενας ειναι ο μιστερ Τσαρλ,ο αλλος ποιος ειναι?

michalis_nmi

# 39 στις 29/1/2008
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 757
Καλημέρα σας,

Κάθε θάνατος προκαλεί θλίψη. Σε μένα κυρίως γιατί μου θυμίζει κάθε φορά με πόσα ανούσια πράγματα κάθομαι και ασχολούμαι ενώ η ζωή μου μπορεί να τελειώσει αύριο.

Όχι, δεν στεναχωρήθηκα λιγότερο ή περισσότερο από τον θάνατο των μεταναστών ή των αθώων στον πόλεμο στην μέση ανατολή ή του βρέφους που θα πεθάνει γιατί γεννήθηκε με πρόβλημα. Ο λόγος είναι απλός και ξεκάθαρος. Στεναχωριέμαι πολύ ή λίγο - όπως και όλοι,πιστεύω - ανάλογα με τον βαθμό που η ζωή του ή των εκλιπόντων επηρέαζε την δική μου ζωή. Οι 9 άνθρωποι που τώρα τους τρώνε οι κουτσομούρες, το βρέφος που ποτέ δεν θα μεγαλώσει να παντρευτεί την μελλοντική μου κόρη ή γιο και ο πνευματικός ηγέτης μιας θρησκείας που δεν ακολουθώ , όχι, όχι δεν με λυπούν περισσότερο από οποιουδήποτε δικού μου ανθρώπου;

Αυτοί οι θάνατοι, λυπούν περισσότερο αυτούς των οποίων οι ζωές επηρεάζονται από τις ζωές τους ή του τερματισμού αυτών. Των μεταναστών υποθέτω την επιτροπή μετανάστευσης, τους λιμενικούς, τους συγγενείς τους πίσω και τους συμπατριώτες τους. Του βρέφους τους συγγενείς του, τους γιατρούς γύρω του, τους ερευνητές για μια καλύτερη προγεννητική πρόληψη. Του Αρχιεπισκόπου, τους οπαδούς της θρησκείας του και αυτούς που βρήκαν σε αυτόν ένα στόμα που έλεγε αυτά που σκεφτόντουσαν.

Και πάμε στο διαταύτα.
Ο Αρχιεπίσκοπος ήταν άνθρωπος. Το πρώτο δεδομένο. Δεν ήταν ούτε Άγιος ούτε υπεράνω κριτικής. Σίγουρα φιλόδοξος άλλωστε έγινε και ηγέτης μιας θρησκείας, τουλάχιστον στην Ελλάδα και προσπάθησε και για λίγο παραπάνω.

Το δεύτερο δεδομένο είναι πως ήταν Έλληνας. Το 1ο που έχει κάθε Έλληνας είναι πολιτική άποψη. Ο μακαρίτης πρέπει να ήταν όχι ακριβώς δεξιός, μάλλον μαύρος. Τουλάχιστον έτσι προσπάθησαν όλοι να μας πείσουν και σίγουρα ο Μακαριότατος δεν έκανε και πολλά που να δείχνουν πως απορρίπτει αυτό τον χαρακτηρισμό.

Το τρίτο δεδομένο για τον Χριστόδουλο; Πως στο δίλημμα αν θα πρέπει ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος να μοιάζει περισσότερο στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας (όσον αφορά τη θέση και την ουσία) ή σε κείνη την θεία που όλοι έχουμε, που στις γιορτές κάθεται στην γωνίτσα της χωρίς να ενοχλεί κανένα
, ή στο να είναι κριτής και φωνή των πάντων και για τα πάντα , διάλεξε σίγουρα το 2ο. Για αυτό το δεδομένο θα πω πως μου άρεσε το γεγονός πως αποφάσισε να μιλάει χωρίς να κρύβεται και πως απο την αρχή οριοθέτησε την παρουσία του. Δεν μου άρεσε πως ξέχασε πολλές φορές πως καμιά φορά ο λαός δεν χρειάζεται κάποιον να του ορίζει τι να κάνει ή να τον "ξυπνά" όταν ο ίδιος θεωρεί πως κοιμάται. Καμιά φορά ο λαός θέλει κάποιον στην αγκαλιά του οποίου να καθίσει, να πει "Ναι, οκ, το ξέρω πως τα έκανα σκατά, αλλά σε παρακαλώ άσε το κήρυγμα. Μπορείς απλά να μην μιλάς και να μου χαϊδεύεις το κεφάλι";

Το τέταρτο δεδομένο για τον Μακαριότατο είναι το εξής. Σκεφτόταν και προβληματιζόταν για το ποίμνιό του. Φιλανθρωπικό έργο; Πριν ακόμη εκλεγεί Αρχιεπίσκοπος. Μικρό; Μέγα; Αυτό δεν είναι δεδομένο. Είναι υποκειμενικό. Προτροπές; Συμβουλές; Λίστα μεγάλη που τυλίγει όλο το ΦΙΞ. Προς το καλύτερο ; Προς το χειρότερο; Ούτε αυτό είναι δεδομένο. Υποκειμενικό και αυτό. Δική μου κρίση; Η σίτιση των φοιτητών σπουδαίο έργο. Η κρουαζιέρα όμως για τους ποιμένες υπερβολή για έναν άνθρωπο της Διακονίας.

Τελικά, δεν στεναχωρήθηκα με τον θάνατο του Αρχιεπισκόπου. Θεωρώ όμως πως θα λείψει ο Χριστόδουλος. Πως να το πω, θα λείψει όσο θα έλειπε το ΚΚΕ ή το ΛΑΟΣ από την Βουλή. Σε μια κοινωνία χρειάζεσαι να έχουν φωνή τα άκρα. Φωνή με επιχειρήματα που έχουν (είχαν) όλοι οι παραπάνω. Η κοινωνία βαδίζει ίσια. Αυτό είναι δεδομένο. Για να βαδίζει ίσια όμως, χρειάζεται αναμαλλιασμένους τρελούς να την τραβούν από το μανίκι δεξιά κι αριστερά.
Χαιρετώ σας.
In the world there are 10 kinds of people. Those who understand binary and those who don't. Πρώην μέλος michalis_mich

tsakali68

# 40 στις 29/1/2008
author
Ανδρας bi / 53 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.276
Κοιμηθηκε , πεθανε το ιδιο μου κανει. Εγω ξερω πως εφτασε στο σημειο να φερει εδω τον Πάπα και να ζητησει συγνωμη για τα δεινα που προκαλεσαν οι
καθολικοι κατα τις σταυροφοριες. Κατα τα αλλα ενας ανθρωπος εφυγε .......
Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567
Δεν μπορείτε να απαντήσετε