Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Κοιμηθηκε ο Χριστοδουλος

Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567

krhthkaros

# 61 στις 29/1/2008
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Ηρακλείου / Γούβες
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 253
'Aρεσαν+: 0%
στο Αγιο Ορος οταν πεθαινει καποιος λενε μεταξυ τους οι μοναχοι .

<<<και στα δικα μας>>>

και το λενε με χαρα γιατι περημενουν την Ανασταση ζουν σε ξενητεια .δλδ στη γη ..τονα κλαιμε ανθρωπινο ,τονα βγαζουμε ολα αυτα που διαβαζω εδω για εναν ανθρωπο που εδωσε την μαχη του και την εχασε με αξιοπρεπεια δεν νομιζω οτι μας κανει περισσοτερο ανθρωπους ουτε καλυτερους απο αυτον που εφυγε.
Οταν σπαει ενα βαζο οσο μεγαλυτερο ειναι τοσο ποιο πολυ θορυβο κανει αναλογα με τον ογκο του και το βαρος του ..ετσι και οι ανθρωποι ο καθενας φερει το βαρος του και εχει διαφορα του καθενος μας .

Πηγε κανενας ποτε να σηκωσει το δικο του βαρος

Εξω απο το χορο πολλα πολλα τραγουδια λεμε και ξερουμε..
μεσα ομως ?
Ελατε για μια στιγμη στη θεση του και παρτε τις ευθυνες του και τοτε θα καταλαβαιτε τι σημαινει Αρχιεπισκοπος.και αν δεν μπορειτε ελατε σε μια ποιο απλη θεση ειναι βαρια η καλογερικη μωρε..βαρια...δεν ειναι για ολους.

Αντε πολλα ειπα ,και στα δικα μας.

Heptamer

# 62 στις 29/1/2008
author
Ανδρας / 54 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 15.397

Παράθεση:
Originally posted by justasoul-
. Και οι δικοί μας νεκροί; Που από την παντελή έλλειψη φροντίδας, γι αυτούς, χάθηκαν; Έπρεπε νάναι Αρχιεπίσκοποι, για να βρούν την δικαιωματική φροντίδα που τους ανήκει; Τα μικρά παιδιά, οι γέροντες μας, σε ποιά κατηγορία ανήκουν; Υποκριτές και Φαρισαίοι! Όχι οι φίλοι, αλλά οι διδάκοντες με κροκοδείλια δάκρυα, και παρασύρουν τον κόσμα με μυθεύματα.

Δε θα πρέπει κανονικά να ενοχλούμαστε. Eιναι λογικό κάποιος που κατέχει αξίωμα,να τυγχάνει και ειδικής μεταχείρισης. Ειναι θεμα (θεσμοθετημένης) αξιας.Οσο πιο ψηλα στην ιεραρχια εισαι,τόσο περισσότερη αξία έχεις απο το μέσο άνθρωπο,προσφερεις (λογικα) και περισσοτερα και εχεις και περισσοτερες ευθυνες.
Ο υπουργος ή ο Προεδρος της Δημοκρατιας ή ο Αρχιεπίσκοπος π.χ - και ο εκάστοτε Άρχων - προσφερει σαφως περισσοτερα απο εσενα,τον πολιτη.Αρα,ειναι και περισσοτερο αναντικαταστατος,πιο πολυτιμος σε σχεση με σενα και αρα θα τυχει φυσικώ τω τρόπω κατα προτεραιότητα απο το σύστημα ολης της φροντιδας ωστε να διατηρηθει η αξια του. Αλλωστε και εμεις οι ιδιοι,τα ακριβα μας αποκτηματα τα προσεχουμε καλυτερα (σαν τα ματια μας),σε σχεση με αλλα πιο φθηνα.
Προκειται λοιπον για απολυτα λογικες συμπεριφορες,που εκπορεύονται απο το υφιστάμενο σύστημα αξιών και δε θα πρέπει να πικραινόμαστε και να κάνουμε συγκρίσεις. Πολυ δε περισσότερο να μιλάμε για αδικίες,γιατι δεν τίθεται κάν θέμα σύγκρισης,αφού πρόκειται για "ανόμοια" πράγματα.

Στο διαμορφωμένο αξιακό σύστημα,κάποιοι εκ των πραγμάτων είναι αναπόφευκτα περισσότερο "ίσοι" απο τους υπόλοιπους,όσο και αν μας κακοφαίνεται. Εμείς το έχουμε επιτρέψει.
Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

# 63 στις 29/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by SonateDuMinuit
Ρε παιδες μια απορια.Στην παραπανω φωτογραφια της σελιδας ο ενας ειναι ο μιστερ Τσαρλ,ο αλλος ποιος ειναι?

Ο ένας είναι ο "Charles" o Άλλος είναι ο Κανόνας.

Και κάπου εκεί στο βάθος,βάθος,βάθος, της εικόνας

είναι και οι εξαιρέσεις - δεν φαίνονται - .

# 64 στις 29/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Heptamer
Η άλλη δε υπερβολή που αναπαραγάγεται συνεχώς απο τα ΜΜΕ:
"...να αποτείσουν φόρο τιμής στο σκήνωμα του μακαριστού Αρχιεπισκόπου"..

Σκήνωμα είναι το λείψανο ενός Αγίου. Είναι / υπήρξε / ανακυρήχθηκε ποτέ ο Χριστόδουλος άγιος ώστε να δικαιούται το νεκρό του σώμα να χαρακτηρίζεται έτσι??
Το σωστό θα ήταν να γίνεται χρήση της λέξεως "σωρός",αλλά αυτό θα ήταν φοβερά κοινότοπο / ή και κακόηχο για τον υπέρτατο ιεράρχη!!!.
Λες και όλα τα πτώματα δεν είναι ίδια!...

¨Ή ενδεχομένως,κάποια πτώματα είναι περισσότερο "ίσα" απο κάποια άλλα!...

Έτσι,στο βωμό της "δια βίας αγιοποίησης",τα ΜΜΕ πρωτοστατούν και στις λεκτικές λαμογιές...

Σωρός πριν την ταρίχευση,

Σκήνωμα μετ' αυτής;

FOINIKAS1957

# 65 στις 29/1/2008
author
Ανδρας / 64 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.553
Οταν εφυγε ο Αγιος Νεκταριος , το δωματιο οπου νοσηλευοτανε μοσχοβολησε.
Αγνωστος μεταξυ αγνωστων, με τριμενα ρασα , παμφτωχος

Παραπροχθες εφυγε ο Γιωργος απο καρκινο .
Ελειπα Αθηνα και ηρθα την επομενη μερα απο την κηδεια του.
Τον ειδα στο στυλο να με κοιταει με παραπονο..Επαθα πλακα...
Ρε Γιωργοοο ..!!!
Τυρανιοτανε τελευταια. Καθε μερα πηγαινοερχοτανε στο νοσοκομειο ο φουκαρας . Ωσπου δεν αντεξε..εφυγε..
Εφυγε κι ο Χριστοδουλος με ψηλα το κεφαλι
Στον πονο οι αννθρωποι ειμαστε ιδιοι .
Ισως το ναμαστε διασημοι ειναι χειροτερο οταν ποναμε .
Πρεπει να δειχνουμε δυνατοι , κι ας θελουμε να κλαψουμε..να ικετεψουμε τον Θεο να μας λυπηθει .
Οταν εισαι ηγετης πρεπει νασαι και παραδειγμα στην καθε στιγμη της ζωης σου.
Και ο Χριστοδουλος φανηκε ηγετης και παληκαρι και στον πονο..
Εφυγε με το κεφαλι ψηλα.

Αλλα να...ο Γιωργος εφυγε μεσα στη φτωχια του .
Ισως στα τελευταια του να μη ν ειχε και χρηματα να πηγαινοερχεται στα νοσοκομεια.. Βεβαια καποιοι γνωστοι θα βοηθαγαν αλλα......
Η φτωχια δεν ξεπερνιεται ρε παιδια , ειδικα μπροστα στις αρρωστιες .. δραμα
Τελος παντων... Μεσα απ ολα το ζητουμενο ειναι ποιοι θα μας περιμενουν για να μας περασουν απεναντι
Κι αυτο το απεναντι δεν ειναι ιδιο για ολους μας..
Μελαγχολησα γμοτο μου..
Στο καλο παιδια .
Καλο σας ταξειδι .
Και εκει που πατε , πειτε καμια καλη κουβεντα για μας , γιατι δε μας βλεπω καλα..

elix_geo

# 66 στις 29/1/2008
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590
Κάποιοι, μη αντέχοντας το "βάρος" της ασήμαντότητάς τους -και μονο για το λόγο αυτό- απαξιώνουν, κυρίως αυτό ή υπεραξιώνουν πρόσωπα με αναθεματισμούς ή ύμνους αντίστοιχα, λες κι έτσι οι ίδιοι αναβαθμίζονται -δια των λόγων- στην κλίμακα των αξιοπρόσεκτων ανθρώπων.
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

# 67 στις 29/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Από το μέλος Heptamer - 29/01/08 01:36
... Ο υπουργος ή ο Προεδρος της Δημοκρατιας ή ο Αρχιεπίσκοπος π.χ - και ο εκάστοτε Άρχων - προσφερει σαφως περισσοτερα απο εσενα,τον πολιτη.Αρα,ειναι και περισσοτερο αναντικαταστατος,πιο πολυτιμος σε σχεση με σενα ...

Παράθεση:

Κατα πρώτον δεν θεωρώ φυσικά κανέναν περισσότερο ή λιγότερο αναντικατάστατο... μάλλον κανέναν... αναντικατάστατο...
Πόσο μάλλον έναν υπουργό... ( σαν τον υπουργό Αναξυκτηρίων πχ ).... η τους αλήστου μνήμης Προέδρους και Αρχιεπισκόπους της ... χούντας ( άλλο πχ ... )
Και για να τελειώνουμε με τους "επικήδειους" της ημέρας ...
... κανεις μα κανείς δεν μπορεί να βάλει σε ζυγαρίες και γεφυροπλάστιγγες το έργο του κάθε ενός ανθρώπου...
Εν πάσει περιπτώσει το ποσο πιο πολύτιμο απο το δικό σου... απλέ πολίτη.... ειναι το έργο ενος πολιτικού με κληροδοτημένο ονοματεπώνυμο...
...ας αφήσουμε την ιστορία να το κρίνει...

# 68 στις 29/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Ο υπουργος ή ο Προεδρος της Δημοκρατιας ή ο Αρχιεπίσκοπος π.χ - και ο εκάστοτε Άρχων - προσφερει σαφως περισσοτερα απο εσενα,τον πολιτη.Αρα,ειναι και περισσοτερο αναντικαταστατος,πιο πολυτιμος σε σχεση με σενα και αρα θα τυχει φυσικώ τω τρόπω κατα προτεραιότητα απο το σύστημα ολης της φροντιδας ωστε να διατηρηθει η αξια του.

Τωρα βρε Επταημερε αυτο το παραπανω το πιστευεις?
Οχι γιατι αν το πιστευεις θα αρχισω εγω να αμφιβαλλω για μερικα πραγματα....
Πιστευεις οτι οοολοι αυτοι οι "αρχοντες" ειναι πολυτιμοι και προσφερουν κατι τι παραπανω απο τον καθε "απλο" ανθρωπο?
Πολυτιμοι και ...αναντικαταστατοι?
Ολο αυτο το σκουπιδαριο?

Dardana

# 69 στις 29/1/2008
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by fioroula

Παράθεση:

Ο υπουργος ή ο Προεδρος της Δημοκρατιας ή ο Αρχιεπίσκοπος π.χ - και ο εκάστοτε Άρχων - προσφερει σαφως περισσοτερα απο εσενα,τον πολιτη.Αρα,ειναι και περισσοτερο αναντικαταστατος,πιο πολυτιμος σε σχεση με σενα και αρα θα τυχει φυσικώ τω τρόπω κατα προτεραιότητα απο το σύστημα ολης της φροντιδας ωστε να διατηρηθει η αξια του.

Πιστευεις οτι οοολοι αυτοι οι "αρχοντες" ειναι πολυτιμοι και προσφερουν κατι τι παραπανω απο τον καθε "απλο" ανθρωπο?
Ολο αυτο το σκουπιδαριο?

αυτη την αποψη την εχει εκφρασει πολλες φορες ο Επταημερος, την πρωτη φορα κουφαθηκα ομολογω, μετα ομως το αποδεκτηκα - αποψη του. προφανως τους απλους πολιτες τους θεωρει ως τον τελευταιο τροχο της αμαξης - το θεμα ειναι οτι η 'αμαξα' δε θα κυλουσε χωρις αυτους, κι ας ειναι ο αμαξηλατης ο καλυτερος.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 70 στις 29/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by elix_geo
Κάποιοι, μη αντέχοντας το "βάρος" της ασήμαντότητάς τους -και μονο για το λόγο αυτό- απαξιώνουν, κυρίως αυτό ή υπεραξιώνουν πρόσωπα με αναθεματισμούς ή ύμνους αντίστοιχα, λες κι έτσι οι ίδιοι αναβαθμίζονται -δια των λόγων- στην κλίμακα των αξιοπρόσεκτων ανθρώπων.

Λες γι αυτό να υμνώ κι εγώ τον εαυτό μου;;;

# 71 στις 29/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

Παράθεση:
Originally posted by fioroula

Παράθεση:

Ολο αυτο το σκουπιδαριο?

αυτη την αποψη την εχει εκφρασει πολλες φορες ο Επταημερος, την πρωτη φορα κουφαθηκα ομολογω, μετα ομως το αποδεκτηκα - αποψη του. προφανως τους απλους πολιτες τους θεωρει ως τον τελευταιο τροχο της αμαξης - το θεμα ειναι οτι η 'αμαξα' δε θα κυλουσε χωρις αυτους, κι ας ειναι ο αμαξηλατης ο καλυτερος.

Βρε αποψη του φυσικα...αλλα να.....απο καποιους που τους γνωριζεις εστω και κατι τις λιγο παραπανω οταν ακους κατι τετοια μενεις με το στομα ανοιχτο....

Τελος παντων.....

# 72 στις 29/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by elix_geo

Εχω την αισθηση Ελιξοπουλο οτι κυριως......υπεραξιωνουν και οχι απαξωνουν...αν δεν υπεραξιωνανε δεν θα βλεπαμε αυτην την θεοποιηση και τον φανατισμο για πολιτικα προσωπα για προσωπα του..."θεαματος" γενικα

# 73 στις 29/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να βαλλω μια πινελια σε ολα αυτα που

που γραψατε.Κατ αρχας δεν θεωρω σωστο, οταν καποιος δυνατος φευγει απο

αυτον τον ματαιο κοσμο,να βγαζουμε ολη μας την χολη που ισως αν ζουσε να

τολμουσανε να βγαλουνε.Εχω ομως και μια ερωτηση.Γιατι αραγε οι νεκροι

λεγονται μακαριτες??Απλα γιατι μετα τον θανατον ο Χριστος μας ειπε οτι

ολα συγχωρουνται.Ας του συγχωρεσουμε και εμεις ,που ειμαστε απλοι

ανθρωποι,ορισμενα λαθη και παθη που μπορει να ειχε,ως ανθρωπος γιατι

και αυτος ανθρωπος ηταν.Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια.Και επειδη ειμαστε

φτωχοι,ας μην γινουμε φτωχοτεροι.ΚΑΛΟ ΤΑΞΕΙΔΙ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΕ!

# 74 στις 29/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν πιστεύω στα μάτια μου. Και κουφάθηκα!

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by justasoul-
. Και οι δικοί μας νεκροί; Που από την παντελή έλλειψη φροντίδας, γι αυτούς, χάθηκαν; Έπρεπε νάναι Αρχιεπίσκοποι, για να βρούν την δικαιωματική φροντίδα που τους ανήκει; Τα μικρά παιδιά, οι γέροντες μας, σε ποιά κατηγορία ανήκουν; Υποκριτές και Φαρισαίοι! Όχι οι φίλοι, αλλά οι διδάκοντες με κροκοδείλια δάκρυα, και παρασύρουν τον κόσμα με μυθεύματα.

Δε θα πρέπει κανονικά να ενοχλούμαστε. Eιναι λογικό κάποιος που κατέχει αξίωμα,να τυγχάνει και ειδικής μεταχείρισης. Ειναι θεμα (θεσμοθετημένης) αξιας.Οσο πιο ψηλα στην ιεραρχια εισαι,τόσο περισσότερη αξία έχεις απο το μέσο άνθρωπο,προσφερεις (λογικα) και περισσοτερα και εχεις και περισσοτερες ευθυνες.
Ο υπουργος ή ο Προεδρος της Δημοκρατιας ή ο Αρχιεπίσκοπος π.χ - και ο εκάστοτε Άρχων - προσφερει σαφως περισσοτερα απο εσενα,τον πολιτη.Αρα,ειναι και περισσοτερο αναντικαταστατος,πιο πολυτιμος σε σχεση με σενα και αρα θα τυχει φυσικώ τω τρόπω κατα προτεραιότητα απο το σύστημα ολης της φροντιδας ωστε να διατηρηθει η αξια του. Αλλωστε και εμεις οι ιδιοι,τα ακριβα μας αποκτηματα τα προσεχουμε καλυτερα (σαν τα ματια μας),σε σχεση με αλλα πιο φθηνα.
Προκειται λοιπον για απολυτα λογικες συμπεριφορες,που εκπορεύονται απο το υφιστάμενο σύστημα αξιών και δε θα πρέπει να πικραινόμαστε και να κάνουμε συγκρίσεις. Πολυ δε περισσότερο να μιλάμε για αδικίες,γιατι δεν τίθεται κάν θέμα σύγκρισης,αφού πρόκειται για "ανόμοια" πράγματα.

Στο διαμορφωμένο αξιακό σύστημα,κάποιοι εκ των πραγμάτων είναι αναπόφευκτα περισσότερο "ίσοι" απο τους υπόλοιπους,όσο και αν μας κακοφαίνεται. Εμείς το έχουμε επιτρέψει.

Το αξιακό σύστημα , λέει να χάνουμε τα παιδιά μας η τους δικούς μας πεταμένους και φτυμένους, γιατι δήθεν κάποιοι, πρέπει να τυχαίνουν ειδικής μεταχείρησης; Τι κουφά πράγματα είναι αυτά; Μήπως δεν έχεις διαβάσει το σύνταγμα που λέει πως οι πολίτες είναι ίσοι απέναντι στους νόμους; " Εγώ " ο απλός πολίτης προσφέρω " τα περισσότερα πράγματα " για να μπορούν αυτοί οι κύριοι να κυκλοφορούν με τα πανάκριβα αυτοκίνητα, να ζουν πλουσιοπάροχα, και πάντα να είναι οι πρώτοι που θα τύχουν της καλύτερης περίθαλψης. Ιδιαίτερα ο τεθνεώς, άτομο με ιδιαίτερη έπαρση, ανακατεύτηκε ανεπίτρεπτα, σε πράγματα έξω απ' τα καθήκοντά του, συσσώρευσε πλούτο στο παραφουσκωμένο πουγγί της εκκλησίας, αδιαφορώντας γιά το "κοπάδι του ", που προσπάθησε να το μαντρώσει μέσα σε χώρους θρησκοληψίας, δημιουργώντας μιά χαοτική χομεινικού τύπου κοινωνία.

Μη σου τύχει φίλε, να χάσεις άνθρωπο, επειδή το αξιακό σύστημα, όπως λές, έχει αυτά τα χάλια.

Άν όμως, εξακολουθήσουν να διακυβεύονται, οι αξίες, πάντα υπάρχει η λύση.
Άρθρο 120 παράγραφος 4 του Ελληνικού συντάγματος.

available

# 75 στις 29/1/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 13.810
Σεβασμό στη μνήμη του Αρχιεπισκόπου μας!

<Οι όποιες διαφωνίες περί του κοινωνικού γίγνεσθαι ας αναφερθούν σε άλλη συζήτηση>

fyri_fyri

# 76 στις 29/1/2008
author
Γυναίκα / 46 / Σε σχέση
Αλλη χώρα
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 2.622
ο νεκρός δεδικαίωται....

με την έννοια....
ότι δεν υπάρχει πια...για να κάνει κάτι άλλο...
http://video.google.com/videoplay?docid=-7671298400447638082&q=zeitgeist%2Bgreek&total=18&start=0&num=100&so=0&type=search&plindex=0
Ο κόσμος είναι πολύς για να κάνεις σε όλους το χατίρι...

# 77 στις 29/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by SonateDuMinuit
Ρε παιδες μια απορια.Στην παραπανω φωτογραφια της σελιδας ο ενας ειναι ο μιστερ Τσαρλ,ο αλλος ποιος ειναι?

Δε νομιζω πως γελασε κανεις.....!

# 78 στις 30/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ιερος πολεμος...

Εφυγε ο Αρχιεπισκοπος που με την εκλογη του εκλεισε τον κυκλο των πολεμικων / μεταπολεμικων συνθηκων της Ελλαδας, που αντιπροσώπευε ο μακαριστος Σεραφειμ.
Ο μακαριστος Χριστοδουλος ήταν πατερας κ ελπιδα για τους νεους.

Ελπιζω λοιπον οι επιδοξοι διαδοχοι του να μην ασεβησουν στο σεπτο του σκηνωμα!!!!!!
Να μην μετατραπουν σε ",,,γλαστρες διαδοχης " στα ΤV παραθυρα.

tsakali68

# 79 στις 30/1/2008
author
Ανδρας bi / 53 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.276
Πολυ χολή ρε γμτ.............
Και μονο το γεγονος οτι εχει εδω περιπου 80 απαντησεις (ποιος θυματε τον προκατωχο του) νομηζω πως δειχνει πως ο ανθρωπος κατι καταφερε.
Ο justasoul (αληθεια γιατι γραφεις με εντονα γραμματα αφου ολοι ειμαστε ισοι οπως λεει και το συνταγμα ) αναφερει οτι ο Αρχιεπισκοπος ανακατευτηκε σε θεματα εκτος αρμοδιοτιτων του. Και αναρωτιεμαι, ο καθε κουνιστος, η καθε κυρατσω, ο καθε τυχαιος που βγαινει και λεει κοντο του και το μακρυ του δεν σε πειραξε και σε πειραξε ο Αρχιεπισκοπος;
Προσωπικα δεν τα παω καλα με την εκκλησια ( και εχω τους λογους μου ) αλλα ο συγκεκριμενος ανθρωπος εμενα μου θυμησε ηγετη ( με τα καλα του και με τα λαθοι του ). Και δυστυχος οι ηγετες την εποχη μας ' μας τελειωσαν '

# 80 στις 30/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το "προβλημα" δεν ειναι ο Χριστοδουλος , δεν ειναι ο προκατοχος η ο διαδοχος του και τι εκαναν η θα κανουν ....το προβλημα ειμαστε εμεις....!

Προσωπικα δεν αποδεχομαι την εκκλησια ( οχι τη θρησκεια , την οποια θρησκεια αλλα την εκκλησια) δεν αποδεχομαι το "εργο" του οποιου προκαθημενου της και οχι μονο, ως προσφορα και ως ενδιαφερον και αγαπη προς το "ποιμνιον", καλυτερος η λιγοτερος καλυτερος, επικοινωνιακος η λιγοτερο επικοινωνιακος, πρωτοπορος η λιγοτερο πρωτοπορος, οπως και αν χαρακτηριστει ο οποιος βρισκεται στην κεφαλη για μενα δεν κανει διαφορα, η ταση για εξουσια, για ελεγχο και ποδηγετηση ,για πλουτισμο και επιτευξη προσωπικων καθαρα στοχων και συμφεροντων δεν αλλαζει.

Δεν χαφτω το ενδιαφερον για την νεολαια και το ποιμνιον, για το κοινωνικο συνολο και το εργο για το κοινο καλο!

Και τρελαινομαι...τρελαινομαι οταν ας πουμε εχω δεν εχω τηλεοραση σπιτι μου ειμαι υποχρεωμενη να πληρωνω ενα σκασμο χρηματα μεσα σε καποιο λογαριασμο ΔΕΚΟ για τα κρατικα τηλεοπτικα καναλια και καλα να πληρωνω γιατι ετσι γινεται παντα και αλλιως δεν γινεται...το κρατικο δεν ειναι κρατικο, ειναι δικο σου, δικο μου, δικο του, δικο μας οσο αφορα τουλαχιστον τα εξοδα συντηρησης του...αλλα με ρωτησατε εμενα αν γουσταρω επι τοσες μερες μολις τολμησω να ανοιξω την τηλεοραση να ειμαι υποχρεωμενη να βλεπω φατσα καρτα ενα πτωμα?
Και καθολου δεν με ενδιαφερεια αν ανηκει στον προκαθημενο της εκκλησιας, σε καποιον πολιτικο, σε καποιον καλλιτεχνη η στον οποιο και ποσο αποδεκτος και καλος ηταν αυτος.

Τρελαινομαι με την υποκρισια...γιατι ας πουμε οτι εγω ειμαι δημοσιος υπαλληλος και αθεη και ακουω για τα περι θρησκειας και εκκλησιας και βγαζω φλυκταινες,αλλα αποφασιζει το κρατος να πενθησω και να δειξω το πενθος μου απεχοντας απο τα εργασιακα μου καθηκοντα.....και εχουμε εσενα που εισαι βαθια θρησκευαμενος εως και θρησκοληπτος...αλλα ιδιωτικος υπαλληλος...αλλα...οοοοχι ...εσυ δεν πενθεις...εσυ θα δουλεψεις...γιατι βεβαια ο καθε εργοδοτης κοιταει το συμφερον και σκορδοκαιλα του ποιος πεθανε η εκοιμηθει.....σιγα μην παει πισω η παραγωγη του και σιγα μην αυτοβουλως ζημιωθει η τσεπη του.....θρησκευαμενου ομως η μη, δημοσιου η ιδιωτικου η τσεπη θα ζημιωθει ενεκα το ...πενθος γιατι το μαρμαρο και μαλιστα το πολυτελες και χρυσοποικιλτο εσυ και εγω και εμεις θα το πληρωσουμε εμεσως πλην σαφως.

Τρελαινομαι με την αποδοχη του οποιου τελετουργικου το οποιο ξεφτιλιζει και τον πεθαμενο η κοιμηθεντα και την πιστη οσων την εχουν και τα οσα περι σεμνοτητας διδασκει αυτη η πιστη.

Τρελαινομαι με την καθε καρακαηδονα και καρακαηδονο που τσαλαπατιεται στην ουρα με τεθλιμενο προσωπο και δακρυα καυτα για την ...απωλεια και αν τον χτυπησεις στον ωμο και του πεις...ρε συ ...πεθανε ο αδελφος σου....θα στεγωνσει το δακρυ και θα σου πει...." α το σκυλι καλα να παθει γιατι πηρε μισο μετρο χωραφι παραπανω".....

Τρελαινομαι με αυτην την υπερβολη...οκ ενας ανθρωπος ηταν ενας ανθρωπος ειναι ο καθενας που πονα ταλαιπωρειται και χανεται, μια απωλεια ειναι παντα η ακθε ανθρωπινη ζωη που χανεται ..αλλα τοση υπερβολη πια....

Τρελαινομαι που ολοι εμεις ψοφαμαι για ροζ dvd , για εκτεθημενα στις οθονες μας πτωματα, για φαγωμαρες μεταξυ του ενος και του αλλου λαμογιου και γινομαστε και...οπαδοι με αποψη αλλα καθομαστε τυφλες και αβουλες κοτες χωρις γνωμη μπροστα στα πραγματικα μας προβληματα.
Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567
Δεν μπορείτε να απαντήσετε