Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Κοιμηθηκε ο Χριστοδουλος

Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567

available

# 101 στις 30/1/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 13.810
'Aρεσαν+: 0%
Δεκτόν ότι μπορεί να μη συνάντησες έναν έμπειρο στα πνευματικά ιερέα. Αλλά πάλι καταργείς το Θεσμό και στέκεσαι στα πρόσωπα. Αυτό που σου είπα πριν. Αντίστοιχα εγώ είχα την ευτυχία να γνωρίσω έναν βαθύτατα ένθεο πνευματικό, που είναι μεγαλόσχημος και ασκητεύει και το οδοιπορικό αυτό μου έχει αλλάξει τη ζωή, θα το πιστέψεις???
Έτσι και εγώ σα φοιτήτρια ήμουν σχεδόν αρνητικά επηρεασμένη κ]γύρω από όλα αυτά, ώσπου συνέβη αυτό το συναπάντημα....

Ωστόσο, λένε να μην αποζητάμε σώνει και καλά προορατικούς κλπ
Η εξομολόγηση είναι ένα Μυστήριο και την ώρα εκείνη ενεργεί ο ίδιος ο Θεός πάνω μας. Ασχέτως πνευματικού. Ο πνευματικός, αν δεν είναι άξιος, θα κριθεί από το Θεό, το μυστήριο της εξομολόγησης όμως έχει συντελεστεί για τον εξομολογούμενο.
Πάλι θα με πας σε παράδειγμα με γιατρό. Ένας γιατρός μπορεί να είναι μανιώδης καπνιστής και να χαλά την υγεία του με τις καταχρήσεις που κάνει, όμως στον ασθενή θα πει να μην καπνίζει και θα τον θεραπεύσει με τα φάρμακα που θα του δώσει.

Μαλάκωσε λίγο και μη γίνεσαι τόσο σκληροπυρηνική. Νομίζω ότι κάτω από το φαινομενικά σκληρό σου κέλυφος, κρύβεις ένα τρυφερό πλασματάκι. Άστο να βγει στην επιφάνεια!!

# 102 στις 30/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Eναι πολυ πιο ευκολο να πειστω καποτε οτι ειμαι τρυφερη ωσαν καρδια μαρουλιου κατω απο τα φαρμακερα αγκαθια μου ( χαχα πετυχημενο ανεκδοτο αυτο ) παρα να πειστω για τα περι εκκλησιας

Τα μυστηρια θελω να τα βιωνω χωρις ...μεσαζοντες.

Αυτα και τελος...πολλα ειπαμε και το κουρασαμε

tsakali68

# 103 στις 31/1/2008
author
Ανδρας bi / 53 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.276

Παράθεση:
Originally posted by justasoul-
(Ακριβώς! ίσοι σημαίνει ότι μπορείς κι εσύ να γράψεις με έντονα γράμματα, κανείς δεν στο απαγορεύει. Εμένα μ' αρέσει να γράφω έτσι. Με έντονα. )

To ξερω οτι μπορω να γραφω με εντονα γραμματα, δεν μου λες κατι καινουριο.

Προφανώς με πείραξε, γιατί, στο σύστημα αυτό των δολοπλοκιών που ζούμε, ο λόγος αυτού του ανθρώπου που κατείχε μιά θέση μεγάλης επιρροής, δημιουργούσε προβλήματα, τόσο στον κόσμο, όσο και στον τόπο.

Που τα ειδατε τωρα ολα αυτα τα κακα που προκαλεσε αυτος ο ανθρωπος στον κοσμο (το γραφεις λες και ειναι οτι χειροτερο εχει περασει απο αυτον τον τοπο)

Και να μου επιτρέψεις να πω, πως τους όρους κυράτσω, κουνιστός κλπ, δεν τους ασπάζομαι, γιατι σαν πολίτης που πιστεύει στην ισότητα όλων μας, αφουγράζομαι όλες τις απόψεις, των συνανθρώπων μου, όπως και τη δική σου. Αν δεν συμφωνώ μ' αυτές κάνω διάλογο.

Λογικο το βρισκω να κανεις διαλογο, γιατι να μην κανεις αλλωστε;

Ran_Tan_Plan

# 104 στις 31/1/2008
author
Ανδρας / 62 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:
Originally posted by available

Τα πνευματικά βιώνονται, δεν εξηγούνται! Σου εύχομαι λοιπόν να τα βιώσεις, ώστε να καταλάβεις!

Με αγάπη!

Θα μας διεκολυνες πολυ αν μας ελεγες σε ποια εκκλησια κανεις κυρηγμα τις Κυριακες....
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

Dardana

# 105 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

SarahKay

# 106 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 74 / Παντρεμένη
Ελλάδα
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 388
Όπως πάντα καταφέρατε να κάνετε ένα θέμα θκατά

Από τη μια παίρνετε το βήμα του φόρουμ και παραληρείτε
Από την άλλη προσπαθείτε να κουκουλώσετε τα προηγούμενα λεγόμενα σας
Αφήστε δε το σώζετε
Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να απαντάει σε όλα τα θέματα
Αλλά και πώς να γίνει….αφού πρέπει να κάνουμε και μια εντύπωση βεβαίως βεβαίως …
Ανοίξτε ένα θέμα εσείς οι ζοχαδιασμένοι σκληροί και κακόβουλοι με ανάλογο θέμα και παίξτε νταρτς αναμεταξύ σας και αφήστε εμάς να λυπούμαστε για τον χαμό του.
Σεβασμός δεν υπάρχει
Και βέβαια έχουμε χάσει δικούς μας ανθρώπους αλλά και τι να κάνω?
Να κάθομαι κάθε λίγο και να ανοίγω θέματα ?
Εδώ μιλάμε για έναν άνθρωπο που όλη η Ελλάδα γνώριζε, αγάπησε και τιμούσε.

Έλα νταρντάνα…..άνοιξε νέο θέμα: ζοχαδιασμένοι εδώ μιλάτε.
Και πάρε τα ποπ κορν σου εκεί…η δε θα έχει τόσο σασπένς ε?

Dardana

# 107 στις 31/1/2008
author
Ουζμπεκιστάν

Παράθεση:
Originally posted by SarahKay

Αφήστε δε το σώζετε
Αλλά και πώς να γίνει….αφού πρέπει να κάνουμε και μια εντύπωση βεβαίως βεβαίως …
Ανοίξτε ένα θέμα εσείς οι ζοχαδιασμένοι σκληροί και κακόβουλοι με ανάλογο θέμα και παίξτε νταρτς αναμεταξύ σας και αφήστε εμάς να λυπούμαστε για τον χαμό του.
Σεβασμός δεν υπάρχει

τα ποπ κορν σας χαλασανε...αυτα ειναι το προβλημα, οχι που αναγαγατε το θανατο ενος ανθρωπου οπως εκατομυρια που πεθαινουν απ΄την ιδια αρρωστια αλλά σαν "το σκυλι στ' αμπελι", σε μεγα θεμα κοινωνικο, θρησκευτικο και πολιτικο με βαρυγδουπες δηλωσεις και μελοδραμα.
τι να πω, ως ζοχαδιασμενη, δεν μπορω να "συλλαβω" την τραγικοτητα αυτου του θανατου. συγνωμη που σας το χαλαω, το πτωχο μου πνευμα ως εκει μπορει.

litsaki_s

# 108 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 200
Απαντήσεις: 29.041

Παράθεση:

Αφήστε δε το σώζετε
Σεβασμός δεν υπάρχει

.. Συμφωνώ μαζί σου! ..

Loiza

# 109 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 132

Λίγος σεβασμός δεν θα έβλαπτε.

Πεθαμένος είναι ο άνθρωπος. Και μόνο γι αυτό,χωρίς νασκεφτόμαστε οτιδήποτε άλλο, Θά έπρεπε να σιωπούμε.
Ελένη

SarahKay

# 110 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 74 / Παντρεμένη
Ελλάδα
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 388
Μόνο εσένα δεν εννούσα νταρντάνα οπότε μη στραβώνεις.
Αλλά ρίχνεις το λαδάκι σου κι εσύ στη φωτιά.
Δε περιμένω να με καταλάβεις ούτε και το θέλω.
Να με σεβαστείς είπα....είναι απλό.

Dardana

# 111 στις 31/1/2008
author
Ουζμπεκιστάν

Παράθεση:
Μόνο εσένα δεν εννούσα νταρντάνα οπότε μη στραβώνεις.
Αλλά ρίχνεις το λαδάκι σου κι εσύ στη φωτιά.
Δε περιμένω να με καταλάβεις ούτε και το θέλω.
Να με σεβαστείς είπα....είναι απλό.

το λαδακι στη φωτια το ριχνουν καποιες δηλωσεις, και καποιες τραβηγμενες αποψεις.
τα ποπ κορν μου θα μπορουσαν αντιθετα να εκτονωσουν λιγο την κατασταση, δειχνωντας οτι δε λεει να σκοτωθουμε για τον μακαριτη το Χριστοδουλο. (Θεος σχωρεσ΄τον)
αλλά ενταξει, δεχομαι οτι ηταν παρεξηγησιμο. επρεπε να φερω κολλυβα.

# 112 στις 31/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
δηλαδη τωρα για να καταλαβω και εγω... με το θεμα αυτο ειναι ας πουμε σαν να μεταφεραμε την Μητροπολη στο σχεσεις και η μπαινουμε με μαντηλακι δακρυβρεχτο και περισση θλιψη οι πιστοι και εναρετοι του σαιτ η στριβουμε γωνια εμεις οι απιστοι σληροπυρηνικοι ασεβεις?

Ενα θεμα συζητησης ειναι και αυτο κοριτσια μην τρελενεστε..ενα θεμα συζητησης!

Ας παει στο καλο ο ανθρωπακος ας αναπαθει και ας ξεκουραστει κανεις απο εμας τους ασεβεις και αθεους δεν ειπε κατι διαφορετικο.

Οτι λεμε καλο η κακο δεν εχει να κανει με τον αποδημησαντα, εχει να κανει με τους ...θεσμους, εχει να κανει με τελετουργικα εχει να κανει με την περισση υποκρισια και την βλακεια του κοσμου, με την υπερβολη ....κουλαρετε λοιπον!

Αιντε....γιατι μου θυμιζετε την γειτονισσα μου νεα κοπελα εδω να διπλα που δεν τολμω να βγω να ποτισω καμια γλαστρα στο μπαλκονι με πιανει στο μπουρου μπουρου κατεβαζοντας καντηλια για πατερα αδελφο και αδελφη δεν τολμω να ξεμυτησω και ακουω ολο το....που@@νιλικι που διαθετουν ολες οι γλωσσες του κοσμου αλλα......στον ορθρο τον εσπερινο και ολα τα συναφη ειναι πρωτο στασιδι πιστα.
Ειναι τωρα τοσες μερες με πρησμενο ματι και μυτη που διαρκως την ρουφαει απο την θλιψη...αλλα....μολις κατεβαινει ο αδελφος και μπαινει στο αμαξι του να παει στην δουλεια του σταματαει την κλαουρα και ριχνει και μια δωδεκαδα μουτζες και καταρες για να εχει να πορευεται ο ανθρωπος...κατα τα αλλα ειναι ευσεβης και ακνει κριτικη στους ασεβεις προς τα..θεια και σεπτα....αιντε....

anemona_62

# 113 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 5.218
Ναι, Φιορούλα, δυστυχώς είναι συχνό φαινόμενο αυτό, άνθρωποι που συχνάζουν στην εκκκλησία να είναι όλο κακίες για τον πλησίον τους (αλλά οι ίδιοι ούτε που το παίρνουν είδηση!), ενώ αντιθέτως άνθρωποι που δηλώνουν άθεοι ή σκεπτικιστές ή αναγνωστικιστές ή αδιάφοροι περί τα θρησκευτικά να είναι όλο καλωσύνη κι έξω καρδιά.

Και σκέπτομαι, αν γνωρίζαμε έναν, έναν μόνο γνήσιο χριστιανό, όπως μας ήθελε ο Χριστός, πόσο μεγάλη δύναμη θα είχε αυτός ο άνθρωπος, πόσο αβίαστα θα κέρδιζε το σεβασμό και την ευγνωμοσύνη όλων μας!

Αλλά πάλι λέω, δεν θα ήταν έτσι. Ο γνήσια χριστιανός δεν θα ανεχόταν ούτε τους φαρισαίους ούτε τους καταπιεστές. Θα ήταν επαναστάτης, αναγκαστικά, εφόσον θα ζούσε σύμφωνα με τα πιστεύω του.

Και μεις θα τον σπιλώναμε και θα τον σταυρώναμε στο τέλος...
This world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel. -Horace Walpole

# 114 στις 31/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μην κλαις και μη λυπάσαι που βραδιάζει
εμείς που ζήσαμε φτωχοί
του κόσμου η βροχή δε μας πειράζει
εμείς που ζούμε μοναχοί

Τα σπίτια είναι χαμηλά
σαν έρημοι στρατώνες
τα καλοκαίρια μας μικρά
κι ατέλειωτοι οι χειμώνες

Μην κλαις και μη φοβάσαι το σκοτάδι
εμείς που ζήσαμε φτωχοί
του κόσμου η απονιά δε μας τρομάζει
θα έρθει και για μας μια Κυριακή

PAREOYLA

# 115 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 61 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 336

Παράθεση:
Από το μέλος justasoul- - 28/01/08 10:54
... [size=4] πέθανε ακόμα ένας άνθρωπος. Έτυχε νάναι γνωστός στο πέρασμά του απ τη γη. Δεν κοιμήθηκε, αλλά πέθανε. Ότι και νάταν, η λύπη γιά το συμβάν αυτό, είναι η ίδια, όσο και γιά τα παιδιά του τρίτου κόσμου, που καθημερινά, πεθαίνουν κατά χιλιάδες, από την απληστία του κόσμου, να γεύεται τ' αγαθά, αδιαφορώντας για ότι συμβαίνει σ' αυτές τις ζωούλες. Η λύπη είναι η ίδια, είτε γιά ηγέτες είτε γιά απλούς και ανώνυμους ανθρώπους. Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει. ΖΩΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΖΟΥΜΕ ...

Παράθεση:
θα συμφωνησω περισσοτερο απο ολους με τον προλαλησαντα .
συμφωνω και επαυξανω

ας ειναι λοιπον ελαφρυ το χωμα που θα τον σκεπασει.ΖΩΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΖΟΥΜΕ

Όποιος αγαπά δεν νοιώθει. Όπως δεν νοιώθει ότι αναπνέει.

# 116 στις 31/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by fioroula
Οκ μπροστα στην αρρωστια και το θανατο καθε πλασματος στεκω προσοχη, αναξαρτητα απο την φυλη του, το χρωμα, την ηλικια, την μορφωση, την θρησκεια, το φυλο του.
Και η στιγμη της αρρωστιας και του θανατου δεν ειναι ωρα κριτικης.

Εκατομμυρια ανθρωποι καθε ηλικιας πανω στο πλανητη καθε δευτερολεπτο υποφερουν με τον πιο απανθρωπο και εξεφτελιστικο τροπο και χανουν την ζωη τους
Για αυτους δεν μαθαινουμε ποτε τιποτα...οπως δεν ειναι ολοι ισοι στην ζωη τελικα, δεν ειναι ουτε στην αρρωστια και τον πονο δεν ειναι και στον θανατο...γιατι ποσοι δεν αφησαν και δεν αφηνουν την τελευταια τους πνοη χωρις να υπαρχει κανεις διπλα τους, ποσοι ειναι εκεινοι που δεν βρεθηκε ουτε μια σιωπη ουτε ενα δακρυ να τους δοθει σαν κατευοδιο....?

Και βλεπω καθε φορα που φευγει απο την ζωη καποιος επωνυμος, μαλλον δεν ειναι καθολου σωστος αυτος ο επιθετικος προσδιορισμος..επωνυμοι ειμαστε ολοι...καποιος ευρεως γνωστος λοιπον, γνωστος για τον οποιο λογο, γνωστος γιατι προσεφερε καποιο "εργο" ειτε αυτος ειναι πολιτικος η θρησκευτικος αρχων , ειτε οικονομικος παραγοντας του τοπου, ειτε καλλιτεχνης ειτε ανθρωπος των γραμματων.....βλεπω το ακατανοητο λοιπον....λαικο λεει προσκυνημα....και βλεπω ανθρωπους καθε ηλικιας και δεν μιλω για τους "γνωστους" που ψοφανε για μια θεση μπροστα σε καποιο φακο, για εστω ενα ...κλικ , αλλα μιλω για τον κοσμακη...μιλιουνια λοιπον κοσμου να περιμενουν στην ουρα, ωρες στριμωγμενοι, να τσαλαπατιουνται, μεσα στο λιοπυρι, το αγιαζι το χιονονερο....και αναρωτιεμαι γιατι?
Προσεφερε λεει "εργο" ο εκλειπων....... οκ ας δεχτουμε οτι προσεφερε..... ο καθενας μας δεν προσφερει εργο απο την δικη του θεση?
Εκεινη η μανουλα ας πουμε που στα 35 της , ειτε χτυπηθηκε απο τον καρκινο , ειτε στραβωπατησε, ειτε με καποιον τροπο κοπηκε το νημα της ζωης της, δεν προσεφερε εργο?
Δεν προσεφερε εργο σαν μανα, σαν μια οικονομικη μοναδα, ενα γραναζι στη μηχανη της παραγωγικοτητας καποιου τομεα?
Εκεινο το παλικαρακι που στα 20 του χαθηκε ποιος σταθηκε να σκεφτει τι δεξιοτητες ειχε και τι δυνατοτητες ειχε για να προσφερει εργο?
Το τετραχρονο αγγελουδι απο απο τους 5 μηνες της ζωης του υπομενει καρτερικα τον καρκινο και αγωνιζεται με τα μικροσκοπικα χερακια της ψυχουλας του να κρατηθει στην ζωη δεν ειναι μια πολλα υποσχομενη περιπτωση προσφορας εργου?
Εκειος ο παππους η η γιαγια που δουλεψε αγωνιστηκε μεγαλωσε παιδια και αγγονια που πεινασε και κρυσταλλιασε στο κρυο, που περιμενε στωικα στην ουρα στο ΙΚΑ και του γαυγισε και απο πανω ο/η αγενης υπαλληλος δεν προσεφερε εργο?
Γιατι οχι λοιπον...λαικο προσκυνημα σε ολους αυτους και λαικο προσκηνυμα στους εχοντες και κατεχοντες δημοσιοτητα?

Και οποια υποκρισια μας δερνει...γιατι αν αναζητησεις μεσα στο πληθος των θρηνουντων με τις θλιμενες φατσες θα βρεις πολλους που εφυγε απο την ζωη η μανα ο πατερας ο αδελφος το ανηψι κι οχι δεν δακρυσαν, οχι δεν εκαναν το κοπο να προσκυνησουν το δικο τους νεκρο, αλλα ανασηκωσαν αδιαφορα τους ωμους στην καλυτερη περιπτωση γιατι ....ο αδελφος ας πουμε ειχε παρει 7 μετρα περισσοτερο οικοπεδο στην Κωλοπετινιτσα.....

fioroula
Σε πολλά πράγματα δεν "πήγαινα" το συγχωρεμένο.
Ήταν όμως -έστω και μόνο από άποψης γλώσσας, ρητορικής, ύφους- ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η σημερινή Ελλάδα (ό,τι καλύτερο από τους διάσημους εννοώ).

Από το πλήθος, το ύφος και τον αριθμό των δημοσιεύσεών σου διακρίνω ίχνη μισσαλοδοξίας. Δεν είναι κακό αυτό, ίσως μάλιστα να είναι και δικαιολογημένο.
Ίσως κάπου να μην σου συμπεριφέρθηκαν καλά, ίσως να σε αδίκησαν παπάδες, ίσως να έχεις δίκιο.

Θίγουν όμως εμάς που έχουμε άλλου είδους εμπειρίες...

# 117 στις 31/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν εχεις καταλαβει καλε μου αδιαφορο μου ειναι αν ολο αυτο το πανηγυρι και η υπερβολη αφορα παπα, πολιτικο, καλλιτεχνη η οποιον τελος παντων ..επωνυμο....το ιδιο μου κανει οποιος και αν ειναι, οσα υποστηριζω δεν εχουν να κανουν με το προσωπο αυτο ειναι τοσο δυσκολο να κατανοηθει?
Την πληρη και με κλειστα ματια προτυποποιηση και θεοποιηση δεν μπορεσα να την καταλαβω ποτε ειτε προκειται για παπα, ειτε για πολιτικο ,ειτε για καλλιτεχνη, ειτε για ανθρωπο των γραμματων, ειτε για επιστημονα..και πραγματικα τρελαινομαι οταν την συνανταω οποιον και αν αφορα!
Με τους παπαδες δεν ειχα ποτε αλισβερισια....ειπαμε αν εχω την αναγκη ζηταω κατ ευθειαν συνδεση με τον υψιστο χωρις μεσαζοντες μην μου μιλας για ...μισαλοδοξια λοιπον.....απλη ψυχρη ματια και στοιχειωδη λογικη εχω

Ran_Tan_Plan

# 118 στις 31/1/2008
author
Ανδρας / 62 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:

Η τυχη του συγκεκριμμενου θεματος ηταν προδιαγεγραμμενη απο την στιγμη που τεθηκε....Εξ αλλου ελαχιστοι το εξελαβαν σαν ενα σοβαρο θεμα που θα επρεπε να τυχει σοβαρης αντιμετωπισης.
Ενα θεμα για να βρεξουν καποιοι μαντηλακια ηταν και να δηλωσουν το ποσο χριστιανοι ειναι και ποσο στεναχωρηθηκαν με την απωλεια του γενικου αντιπροσωπου του θεου εν Ελλαδι.

Ποιοι?Γιατι μονο θρησκευτικο παραληρημα ειδα σε μορφη εκδηλωσης πιστης με κορωνες αναλογες της κυριας Λουκα , του κυριου Μουστακη, και του παπα Τσακαλου.
Γνωστων γραφικων μαϊντανων δλδ των παραθυρων των καναλιων.

Αν καποιος πρεπει να κατηγορηθει για κουκουλωματα αυτη ειναι η εκκλησια και οι ιεραρχες στην πλειονοτητα τους.Ομολογουμενως εχουν ταλεντο τοσο στο να δημιουργουν σκανδαλα οσο και στο να τα κουκουλωνουν.Ειναι νωπες οι μνημες...να μην επιμεινω.

Αφήστε δε το σώζετε

Ακριβως!Δεν σωζονται με τιποτα.Ουτε ο θανατος του ηγετη τους μπορει να τους εξαγνισει.

Εχεις απολυτο δικιο.Και κανεις δεν το κανει οταν ενα αρθρο ή καποιοι που γραφουν σε αυτο ειναι προκλητικοι και τα γραφομενα τους σκετη προκληση.

...και οφειλω να ομολογησω οτι οι δακρυβρεκτες δηλωσεις ,ο θρηνος και ο σπαραγμος και τα μουσκεμενα μαντηλακια οντων εκαναν εντυπωση.Αρνητικη βεβαιως βεβαιως αλλα εντυπωση.

Ζοχαδιασμενος = ο πασχων απο ζοχαδες (αιμορροϊδες) και αν καποιοι ζοχαδιαστηκαν ητοι κατεβασαν αιμορροϊδες ειναι οσοι ζοριστηκαν στο κλαμμα και στον σπαραγμο σαν αλλες μοιρολογιστρες Μανιατισσες.Τωρα αν ειναι σκληροι και κακοβουλοι οσοι αντιδρουν στην θεοποιηση ή ηρωοποιηση ενος κοινου θνητου εστω και ηγετη της θρησκειας που ποσοστιαια κυριαρχει στην Ελλαδα ειναι αδικος ο χαρακτηρισμος που τους αποδιδεις.
Γιατι ειμαι κακοβουλος δλδ που δεν συμμεριζομαι την ηρωοποιηση ενος Ελληνα πολιτη που εσπειρε (απο θεσεως ισχυος παντα) τον διχασμο ακομα και μεσα στους κολπους της εκκλησιας που εκπροσωπουσε και ηγειτο.
Ειναι γνωστα στο συνολο των Ελληνων τα κατορθωματα του και να μην αναμασαμε τα ιδια και τα ιδια.
Και δεν ειναι κανεις σκληροτερος απο εκεινο τον ιδιο οταν ξεστομισε εκεινο το ¨γιατι σε εμενα Θεε μου" που αργοτερα οι εκπροσωποι τυπου ( !) προσπαθησαν να ανασκευασουν αντιλαμβανομενοι το αναξιοπρεπες της φρασης.Γιατι οτι και να λενε περι γεναιοτητος με την οποια αντιμετωπισε την αρρωστια του δεν με πειθουν οτι εδειξε παραπανω αξιοπρεπεια απο ενα κοινο ανθρωπο που τον επληξε η ιδια ασθενεια .Τι παραπανω εκανε δλδ?Τιποτα.Τι λιγοτερο εκανε ομως θα μπορουσα να σας παραθεσω καμποσα αλλα ακριβως σεβομενος το οτι πλεον δεν ζει για να υπερασπιστει τον εαυτο του δεν επεκτεινομαι

Σεβασμός δεν υπάρχει

Απολυτος σεβασμος!Οχι περισσοτερος ομως απο οσον αναλογει σε εναν απλο ανθρωπο και σαφως λιγοτερο απο αυτον που θα απεδιδα εγω προσωπικα σε εναν περισσοτερο αξιοπρεπη.

Αν το απαιτουσε η ψυχη σου ναι! Να το ανοιγες!Και δεν θα ειναι το πρωτο εδω μεσα.Και αν ψαξεις λιγο θα δεις με τι τροπο αντιμετωπιστηκε καθε τετοιο θεμα.Κι αν βαριεσαι να ψαξεις σε πληροφορω οτι η ανθρωπια και η αξιοπρεπεια ηταν αυτο που χαρακτηριζε οσους συμμετειχαν.
Το συγκεκριμμενο θεμα ομως μπηκε επειδη ακριβως αφορουσε τον προκαθημενο της εκκλησιας και ηταν σκετη προκληση οι αντιδρασεις μερικων που εσπευσαν να πλειοδοτησουν σε κλαμμα ,σπαραγμο και βαρυγδουπους επικηδειους.

Ακριβως εκει χαθηκε το μετρο.Μιλαμε για εναν ανθρωπο!Εναν ανθρωπο που ναι ολη η Ελλαδα γνωριζε αλλα αυτο δεν σημαινει οτι και αγαπησε και τιμουσε.Ενα ποσοστο Ελληνων που εθελοτυφλουσε στις εκτροπες του επειδη ακριβως ηταν ο αρχηγος της θρησκειας στην οποια πιστευουν ναι τον δεχοταν μη μποροντας να κανει κι αλλοιως αφου δεν τον εκλεγουν οι ιδιοι οι πιστοι αλλα καποιοι ιεραρχες.

Προσωπικα δεν ειμαι ζοχαδιασμενος αφου δεν πασχω απο ζοχαδες (κοινως αιμορροϊδες).
Απο το στομαχι μου ομως με μια διαθεση εμετου παραδεχομαι οτι υποφερω μετα και απο οσα ειδαν τα ματια μου περι του συγκεκριμμενου θεματος τις τελευταιες ημερες.Και δεν με πιανουν και τα κλασσικα φαρμακα ρε γμτ...
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

available

# 119 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 13.810
Πάντα το κακό θα αντιμάχεται το καλό, γνωστότατο αυτό.
Και όπλο όσων αντιμάχονται το καλό και τα πιστεύω των άλλων, είναι ο θυμός, η ειρωνεία, η απαξίωση.

Αιωνία σου η μνήμη, μακαριστέ Αρχιεπίσκοπε Χριστόδουλε!

Dardana

# 120 στις 31/1/2008
author
Ουζμπεκιστάν
μαλιστα....
σε λιγο θα μας πειτε και αντιχριστους, επειδη δεν αγιοποιησαμε τον Χριστοδουλο..
Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567
Δεν μπορείτε να απαντήσετε