Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
..και συνεχίζουμε!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Msfairy

# 1 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 1.941
'Aρεσαν+: 0%

..και συνεχίζουμε!

Πέθανε λοιπόν ο μακαριστός αρχιεπίσκοπος Αθηνών. Ο Θεός να τον συγχωρέσει! Ότι και να ήταν, ότι και να έκανε στο κρεβάτι του, ας το θυμηθεί Αυτός που θα τον κρίνει. Εμάς πέρα από κουτσομπολιό, δε μας πέφτει λόγος. ¶λλωστε όλοι μας αναγνωρίζουμε κάποια θετικά στοιχεία τόσο στο έργο που διετέλεσε τα τελευταία δέκα χρόνια (και όχι κατά την επταετία της χούντας), όσο και για τον τρόπο με τον οποίο αντιμετώπισε το πρόβλημα της υγείας του τους τελευταίους μήνες. Ειλικρινά ήταν αξιοθαύμαστος.

Λαϊκό προσκύνημα για τρεις ημέρες.
Μέχρι εδώ καλά.

Κηδεία με δημοσία δαπάνη και με τιμές αρχηγού κράτους.
Κι αυτό δεν με ενοχλεί, καλά κάνουν.

Όμως αυτό που με ενοχλεί αφάνταστα είναι το γεγονός πως ορίστηκε η Πέμπτη 31 Ιανουαρίου, ημέρα της ταφής του, ως ημέρα εθνικού πένθους. Οι σημαίες κυματίζουν μεσίστιες και οι Δημόσιες Υπηρεσίες όπως και τα σχολεία θα είναι κλειστά.

Εθνικό πένθος για τους Δημόσιους Υπάλληλους και για τους μαθητές.

Οι υπόλοιποι δεν είμαστε έλληνες, δεν είμαστε Χριστιανοί.????

Και καλά ρε παιδιά, δεν πειράζει, έχουμε συνηθίσει όλοι εμείς οι ιδιωτικοί υπάλληλοι να την τρωμε στον κ***. Και ειλικρινά εγώ προσωπικά, δεν διψάω για κοπάνα από τη δουλειά, όχι ότι με χαλάει αλλά ξέρω ότι δουλεύω 5 μέρες την εβδομάδα και έχω συγκεκριμένες αργίες το χρόνο. Τίποτα παραπάνω.

Αυτό που με χαλάει περισσότερο με το κω@@κράτος είναι το εξής:

Πως αποφασίζουν να κλείσουν οι Δημόσιες Υπηρεσίες σε όλη την Ελλάδα, όταν ο Χριστόδουλος είναι αρχιεπίσκοπος Αθηνών και όχι πάσης Ελλάδος, όπως προβλεπόταν παλαιότερα γι αυτό το αξίωμα;

Δηλαδή αν πεθάνει ο αρχιεπίσκοπος Θεσσαλονίκης θα κλείσουν πάλι τα σχολεία και τις Δημόσιες Υπηρεσίες σε όλη τη χώρα;

Γιατί στην Κρήτη η οποία είναι αυτόνομη εκκλησία, με δική της αρχιεπισκοπή που υπάγεται απ' ευθείας στο Φανάρι και δεν έχει καμία σχέση με την αρχιεπισκοπή Αθηνών, κλείνουν οι Δημόσιες Υπηρεσίες;;;

Δεν έχω τίποτα με τους Δημόσιους Υπάλληλους, είναι απαραίτητοι (το 1/10!!!) όμως γιατί υπάρχουν τέτοιες ανισότητες;

Τι είμαστε εμείς που δουλεύουμε κάθε μέρα και δεν πηγαίνουμε για ψώνια ή για καφέ την ώρα της εργασίας μας;

ΜΑλ@@@κΕΣ;;;

Ποιοι είναι λοιπόν οι αδικημένοι σ' αυτή τη χώρα;;;

Ας μου απαντήσει κάποιος παρακαλώ γιατί νιώθω τόσο Μα@@@Σ!!!

Μην τα βάζεις με ηλίθιους...Σε κατεβάζουν στο επίπεδο τους και σε κερδίζουν λόγω εμπειρίας.

SarahKay

# 2 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 73 / Παντρεμένη
Ελλάδα
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 388
Το πιο βαρύ που βίωσα ήταν όταν έπρεπε να αφήσω την μικρή μου στους δύο μήνες από τη μέρα που την γέννησα.
Δεν είχα την ευχαρίστηση να χαρώ τον θηλασμό.....τα βρεφικά της σκιρτήματα...και πραγματικά πονάει πολύ.
Οι δημόσιες υπάλληλοι μέχρι ένα χρόνο.....δεν είναι άδικο?
Οι γυναίκες ιδιωτικοί υπάλληλοι δε γεννούν παιδιά αλλά σκυλιά?

Msfairy

# 3 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
ούτε γεννούμε.. ούτε θρηνούμε..

δυστυχώς έτσι είναι...
2 σταθμά...!
Μην τα βάζεις με ηλίθιους...Σε κατεβάζουν στο επίπεδο τους και σε κερδίζουν λόγω εμπειρίας.

mboumbi

# 4 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Θέματα: 66
Απαντήσεις: 9.122
Είμαστε τα παιδιά ενός Δημόσιου Θεού...

Η ζωή είναι υπέροχη!

kospet73

# 5 στις 31/1/2008
author
Ανδρας / 47 / Παντρεμένος
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.456
Κορίτσια έχετε δίκιο σε αυτά που λέτε. Και σας το λεω σαν Δημόσιος υπάλληλος που σήμερα έχω αργία (όχι οτι τις αλλες μέρες δεν έχω, αλλά λέμε τώρα ).
Είναι όντως άδικα πολλά πράγματα μεταξύ Δημόσιου και ιδιωτικού τομέα. Ειδικά για τις γυναίκες....
Και για να πω την αλήθεια, δεν έχω προβληματιστεί ποτέ που οφείλονται αυτές οι διαφορές.
Όσον αφορά το γεγονός της σημερινής αργίας λόγω της κηδείας του Μακαριστού Αρχιεπισκόπου, προβλέπεται ρητά απο το Σύνταγμα, ότι εφόσον με Υπουργική απόφαση τελείται κηδεία επιφανούς προσώπου με τιμές ΑΡΧΗΓΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, αυτοδίκαια η ημέρα αυτή είναι αργία για τις επίσημες υπηρεσίες και φορείς του Δημοσίου.

Msfairy

# 6 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
τιι?? είσαι Δημόσιος Υπάλληλος !!!!!?????????????????????!!!??

(θτου!!!)

αλί και τρισαλί σε εμάς.. τους ιδιωτικους..

anemona_62

# 7 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 5.218

Παράθεση:
Originally posted by SarahKay
Το πιο βαρύ που βίωσα ήταν όταν έπρεπε να αφήσω την μικρή μου στους δύο μήνες από τη μέρα που την γέννησα.
Δεν είχα την ευχαρίστηση να χαρώ τον θηλασμό.....τα βρεφικά της σκιρτήματα...και πραγματικά πονάει πολύ.
Οι δημόσιες υπάλληλοι μέχρι ένα χρόνο.....δεν είναι άδικο?
Οι γυναίκες ιδιωτικοί υπάλληλοι δε γεννούν παιδιά αλλά σκυλιά?

Ναι, είναι πολύ σκληρό.
Εγώ όταν έμεινα έγκυος εργαζόμουν σε μια εταιρεία στον ιδιωτικό τομέα με τα γνωστά ωράρια (χωρίς να πληρωνόμαστε υπερωρίες φυσικά) και συνθήκες. Προτίμησα να παραιτηθώ για να αφοσιωθώ στο παιδί μου. Σκέφθηκα ότι δεν ευλογείται κανείς με παιδί κάθε μέρα (και προσωπικά ο χρόνος με δικαίωσε) και ότι άξιζε τον κόπο και να την θηλάσω και να είμαι δίπλα της ειδικά όσο ήταν μικρούλα.
Όταν έγινε δύο ετών ..θυμήθηκα το πτυχίο μου και για πρώτη φορά στράφηκα στο δημόσιο. Πρώτα αναπληρώτρια, 5 ώρες στο δρόμο (60λεπτες) για 4 ώρες δουλειάς (45λεπτες), ύστερα μετά από 12 χρόνια αφότου πήρα το πτυχίο διορισμός σε δυσπρόσιτο νησί όπου έμεινα 4 χρόνια, μαζί με το παιδάκι μου.
Ξέρω λοιπόν, τι γίνεται και από τη μια μεριά και από την άλλη.
This world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel. -Horace Walpole

Msfairy

# 8 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
είσαι από τις τυχερές anemona 62

# 9 στις 31/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
γιατι κοριτσακι μου...το κοστος απο την αργια του ιδιωτικου υπαλληλου θα κλειθει να το πληρωσει ο εργοδοτης και ποιος μπορει να τον υποχρεωσει?
Του δημοσιου θα το πληρωσει ο ελληνας φορολογουμενος εσυ εγω ολοι μας και...στα παλαιοτερα των υποδηματων τους....πληρωστε σου λεει προβατα.

Και αν τολμησεις και πεις αυτο το ευλογο .."μα γιατι?" εισαι ασεβης αθεος κακοβουλος και πολλα πολλα αλλα ομορφα......

Msfairy

# 10 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
πολύ εύστοχη fioroula

# 11 στις 31/1/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
και καλα ας παραβλεψουμε οτι οι περισσοτερες δημοσιες υπηρεσιες ειναι κλειστες....

αλλα και τα νοσοκομεια βρε παιδια ???????????
ακουσα οτι σημερα θα λειτουργουν μονο με ποσοστο ασφαλειας!!!!!!!

αυτο τουλαχιστον το βρηκα ακρως υπερβολικο και ανεπιτρεπτο..

kospet73

# 12 στις 31/1/2008
author
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες
Θέλω να υποβάλλω μια ένσταση-παράπονο, ορμώμενος κυρίως απο το σχόλιο της Φιορούλας...
Αυτό που πασρατηρώ γενικώς είναι μια μόνιμη κατηγόρια, μια μόνιμη εμπάθεια εναντίον των δημοσίων υπαλλήλων.
Δεν λέω. Πολλά πράγματα έχουν βάση. Όπως για παράδειγμα ότι το δημόσιο δεν λειτουργεί σωστά, ότι δεν προσφέρει σωστές υπηρεσίες στους πολίτες, ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι κρύβονται πίσω απο την μονιμότητα και έχουν τα πάντα γραμμένα στα παλαιότερα των υποδημάτων τους....

Αλλά...

Όλοι αυτοί (ή αν όχι όλοι τουλάχιστον οι περισσότεροι εξ αυτών) που κατηγορούν κατά καιρούς τον κλαδο των δημοσίων υπαλλήλων, πολύ θα ήθελα να ξέρω, όταν θα τους δινόταν η δυνατότητα να βρούν μια θεσούλα στο δημόσιο, εαν θα την αρνούνταν. Προσωπικά πιστεύω όχι.
¶ρα, όσοι λειτουργούν με την λογική "όσα δεν φτάνει η αλεπού να κάνει κρεμαστάρια", μάλλον είναι υποκριτές.
Και η υποκρισία είναι κακό και ανέντιμο πράγμα. Ή κάνω λάθος?

Msfairy

# 13 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
σίγουρα όλοι θέλουμε το καλύτερο...
απλά είναι μια πραγματικότητα.
2 μέτρα και 2 σταθμά.. ΙδιωτικοΊ - Δημόσιοι

Δημόσιοι - Ιδιωτικοί..

Οσοι έχουν μια θέση στο δημόσιο..μια χαρά τυχεροί...

Οι υπολοιποι..ας κόψουν το κεφάλι τους..including me..

Απλα εκθετουμε τις καταστάσεις...

Υπάρχουν και στο δημοσιο καλοί και εξυπηρετικοί υπάλληλοι...
αλλα και στον ιδιωτικό χαλια κα αδιάφοροι υπάλληλοι...
τι να πω..καλώς ή κακώς κάποια στιγμή δεν πρέπει να αλλάξει η κατάσταση αυτή..?

οι ιδιωτικοί δεν έχουν ψυχή? στον ήλιο μοίρα?

Μυρτώ

# 14 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
Προσωπικά Kospet...ποτέ μου δεν ήθελα να γίνω δημόσιος υπάλληλος και ποτέ μου δεν το προσπάθησα και πίστεψε με ...δεν θα ήθελα ούτε στιγμή να είμαι δημόσιος υπάλληλος να με βρίζει ο καθένας λόγω της αναποτελεσματικότητας του δημόσιου τομέα.. και να με θεωρούν κηφίνα και να παίρνω τρείς και εξήντα και να περιμένω 30 χρόνια να πάρω μια προαγωγή. Πάντα το Δημόσιο μου έβγαζε μιζέρια και βόλεμα... και ένα σίχαμα γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις αν δεν έχεις βήσμα...που πας βρε Καραμήτρο;

Σόρρυ.. δεν το λέω για να θίξω , αλλά αυτή είναι η μέση αντίληψη για τους Δημόσιους Υπαλλήλους. Σίγουρα , δεν είναι όλοι...

Aπο την άλλη το θεωρώ αδιανόητο αυτό που συμβαίνει με την εγκυμοσύνη ... και τις Δημόσιες Υπαλλήλους ; Είναι πιο μάνες από μας; Απο που και ως που;
Kαι μαλιστα αυτές πάνε σπιτάκι τους 2.30 ώρα ... εμείς δεν πάμε ποτέ πριν τις 5.00 στην καλή περίπτωση.

Γιατί να πληρώνω εγώ την δική τους μητρότητα... ενώ για την δική μου να νιώθω ενοχή είτε να την ανακοινώσω , είτε να αρρωστήσω , είτε να λείψω;

Κάθε μήνα πληρώνω ΙΚΑ και φόρους μαζί ... πάνω από 1,000€! Τον μισθό δηλαδή ... μιας μάνας του Δημοσίου που κάθεται ένα χρόνο να μεγαλώσει το παιδί της και που παίρνει σύνταξη πριν από μένα...
Γιατι; Κουράζεται περισσότερο; Δεν το νομίζω...

Ενα κράτος έχει δηλαδή τους πολιτες πρώτης κατηγορίας (τους Δημόσιους) που πενθούν , απεργούν , γεννούν με την ησυχία τους , κάνουν τα ψώνια τους σε εργάσιμες ώρες ... και δεν ξέρω και τι άλλο , και τους πολίτες δευτέρας και βγάλε ... που δεν έχουν κανένα δικαίωμα;

Ολοι τους ίδιους φόρους δεν πληρώνουμε;
Γιατί δεν έχουμε τα ίδια δικαιώματα;
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

kospet73

# 15 στις 31/1/2008
author
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες

Παράθεση:
Originally posted by Msfairy
σίγουρα όλοι θέλουμε το καλύτερο...
απλά είναι μια πραγματικότητα.
2 μέτρα και 2 σταθμά.. ΙδιωτικοΊ - Δημόσιοι

Δημόσιοι - Ιδιωτικοί..

Οσοι έχουν μια θέση στο δημόσιο..μια χαρά τυχεροί...

Οι υπολοιποι..ας κόψουν το κεφάλι τους..including me..

Απλα εκθετουμε τις καταστάσεις...

Υπάρχουν και στο δημοσιο καλοί και εξυπηρετικοί υπάλληλοι...
αλλα και στον ιδιωτικό χαλια κα αδιάφοροι υπάλληλοι...
τι να πω..καλώς ή κακώς κάποια στιγμή δεν πρέπει να αλλάξει η κατάσταση αυτή..?

οι ιδιωτικοί δεν έχουν ψυχή? στον ήλιο μοίρα?

Έτσι όπως το θέτεις το είπα και πιο πάνω έχεις απόλυτο δίκιο.
Είναι μέγιστη αδικία αυτό που γίνεται στον ιδιωτικό τομέα σε σχέση με το Δημόσιο. Και όσον αφορά τα ωράρια εργασίας και όσον αφορά το μισθολόγιο, τις συνθήκες εργασίας, τις παροχές κτλ.
Όμως επειδή έτυχε πριν διοριστώ στο δημόσιο να εργαστώ για λίγο και στον ιδιωτικό τομέα μπορώ να πω και κάποιες διαφορές που υπάρχουν υπέρ του ιδιωτικού υπαλλήλου..
Όπως για παράδειγμα ότι στον στον ιδιωτικό τομέα, ένας ικανός, εργατικός και καταρτισμένος υπάλληλος που παράγει έργο, θα ανέβει και βαθμολογικά και μισθολογικά. Κάτι που στο δημόσιο δεν συμβαίνει. Η μισθολογική και βαθμολογική έξελιξη ακολουθεί συγκεκριμένα στάνταρ, με βάση μόνο τα χρόνια υπηρεσίας. Γιαυτό και στο δημόσιο επικρατεί η άποψη, ότι τα κορόιδα δουλεύουν. Οι έξυπνοι λουφάρουν.
Γιατί εγώ να δουλέψω περισσότερο απο σένα? Θα πάρω πιο πολλά χρήματα ή θα εξασφαλίσω καλύτερη θέση?
Στο δημόσιο δηλ. δεν υπάρχει το κίνητρο. Και απο κει πιστεύω ξεκινά και η αιτία του κακού.
Αντίθετα στον ιδιωτικό τομέα, επειδή υπάρχει το κίνητρο, ένας φιλόδοξος και ικανός υπάλληλος θα δώσει ότι έχει και δεν έχει προκειμένου να πετύχει τους στόχους του και να ικανοποιήσει τις όποιες φιλοδοξίες του.

kospet73

# 16 στις 31/1/2008
author
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Προσωπικά Kospet...ποτέ μου δεν ήθελα να γίνω δημόσιος υπάλληλος και ποτέ μου δεν το προσπάθησα και πίστεψε με ...δεν θα ήθελα ούτε στιγμή να είμαι δημόσιος υπάλληλος να με βρίζει ο καθένας λόγω της αναποτελεσματικότητας του δημόσιου τομέα.. και να με θεωρούν κηφίνα και να παίρνω τρείς και εξήντα και να περιμένω 30 χρόνια να πάρω μια προαγωγή. Πάντα το Δημόσιο μου έβγαζε μιζέρια και βόλεμα... και ένα σίχαμα γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις αν δεν έχεις βήσμα...που πας βρε Καραμήτρο;

Σόρρυ.. δεν το λέω για να θίξω , αλλά αυτή είναι η μέση αντίληψη για τους Δημόσιους Υπαλλήλους. Σίγουρα , δεν είναι όλοι...

Aπο την άλλη το θεωρώ αδιανόητο αυτό που συμβαίνει με την εγκυμοσύνη ... και τις Δημόσιες Υπαλλήλους ; Είναι πιο μάνες από μας; Απο που και ως που;
Kαι μαλιστα αυτές πάνε σπιτάκι τους 2.30 ώρα ... εμείς δεν πάμε ποτέ πριν τις 5.00 στην καλή περίπτωση.

Γιατί να πληρώνω εγώ την δική τους μητρότητα... ενώ για την δική μου να νιώθω ενοχή είτε να την ανακοινώσω , είτε να αρρωστήσω , είτε να λείψω;

Κάθε μήνα πληρώνω ΙΚΑ και φόρους μαζί ... πάνω από 1,000€! Τον μισθό δηλαδή ... μιας μάνας του Δημοσίου που κάθεται ένα χρόνο να μεγαλώσει το παιδί της και που παίρνει σύνταξη πριν από μένα...
Γιατι; Κουράζεται περισσότερο; Δεν το νομίζω...

Ενα κράτος έχει δηλαδή τους πολιτες πρώτης κατηγορίας (τους Δημόσιους) που πενθούν , απεργούν , γεννούν με την ησυχία τους , κάνουν τα ψώνια τους σε εργάσιμες ώρες ... και δεν ξέρω και τι άλλο , και τους πολίτες δευτέρας και βγάλε ... που δεν έχουν κανένα δικαίωμα;

Ολοι τους ίδιους φόρους δεν πληρώνουμε;
Γιατί δεν έχουμε τα ίδια δικαιώματα;

Μυρτώ συμφωνώ απόλυτα σε όσα λές. Το είπα και πιο πάνω. Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ αδικία αυτό που γίνεται μεταξύ Δημοσίου και ιδιωτικού τομέα ειδικά για τις γυναίκες-μητέρες.
Είναι όντως ανεπίτρεπτο και είναι κάτι που δεν σου κρύβω έχει αποτελέσει πολλές φορές σημείο αντιπαράθεσης ανάμεσα σε μένα και γυναίκες συναδέλφους στην υπηρεσία μου.
Αλλά ίσως αυτό θα'πρεπε να κινητοποιήσει τα αρμόδια συνδικαλιστικά όργανα των εργαζομένων (Γ.Σ.Σ.Ε) που αντί να κάνουν κινητοποιήσεις και απεργίες για μικροκομματικά συμφέροντα, να κοιτούσαν πως θα λύσουν πιο πρακτικά και ουσιαστικά προβλήματα, σαν αυτά που συζητάμε.

Μυρτώ

# 17 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
Kαλέεεεε ????

Ποιά όργανα; Απαγορεύεται να απεργήσουμε....
Στην προηγούμενη μου δουλειά (τράπεζα) όποιος έκανε εγγραφή στο συνδικαλιστικό όργανο έμπαινε στη μαύρη λίστα!!!!
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

mboumbi

# 18 στις 31/1/2008
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Θέματα: 66
Απαντήσεις: 9.122
Πριν κανα μηνα άκουσα και για εναν νομο, που διευκολύνει τις απολύσεις σε όσους συνδικαλίζονται
Η ζωή είναι υπέροχη!

kospet73

# 19 στις 31/1/2008
author
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Kαλέεεεε ????

Ποιά όργανα; Απαγορεύεται να απεργήσουμε....
Στην προηγούμενη μου δουλειά (τράπεζα) όποιος έκανε εγγραφή στο συνδικαλιστικό όργανο έμπαινε στη μαύρη λίστα!!!!

Μήπως τα παραλές λίγο εδώ? Σε δημοκρατική χώρα ζούμε (ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω).
Το συνδικαλιστικό κίνημα προστατεύεται συνταγματικά. Και οι εργαζόμενοι έχουν δικαιώματα. Αυτό περί μαύρης λίστας ίσως έχει μια βάση αλλά θαρρώ, πολύ μικρή.
Δεν είμαστε στην Κούβα.....
Α και πάνω σε αυτό που λές, το ξέρεις ότι στην Γερμανία οι Δημόσιοι υπάλληλοι απαγορεύται να απεργούν?

kospet73

# 20 στις 31/1/2008
author
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες

Παράθεση:
Originally posted by mboumbi
Πριν κανα μηνα άκουσα και για εναν νομο, που διευκολύνει τις απολύσεις σε όσους συνδικαλίζονται

Ποιόν μπούμπι? Και δεν ρωτάω ειρωνικά, αλλά κυριολεκτικά. Αν ξέρεις κάτι θα ήθελα μια ενημέρωση να το ψάξω γιατί ασχολούμαι μ'αυτά.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.