Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΠΑΡΕΝΟΧΛΗΣΗ ΣΤΟΝ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΧΩΡΟ

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Hrw15

# 1 στις 8/2/2008
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ζωγράφου
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 10
'Aρεσαν+: 0%

Παρενοχληση στον εργασιακο χωρο

Όσοι έχουν την τύχη να εργάζονται σε εξαρτημένη εργασία (ιδιωτικοί και δημόσιοι υπάλληλοι ίσως να έχουν δει ή βιώσει το φαινόμενο της εργασιακής παρενόχλησης.
Ένας ανώτερος συνήθως στην ιεραρχία κάνει με διάφορους πλάγιους τρόπους τη "ζωή πατίνι" σε έναν υπάλληλο.Συνεχείς παρατηρήσεις , προσβολές, συστηματικό κουτσομπολιό για το άτομο αυτό στο προσωπικό.
Σκοπός:
Όχι κάποιο ΄κέρδος αλλά μια αρρωστημένη αίσθηση επιβολής.

Αν έχει δει κανείς κάτι τέτοιο θα ήθελα τη γνώμη του

available

# 2 στις 9/2/2008
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 13.810
Είναι φαινόμενο που παρατηρείται αρκετά συχνά.
Οι ιστάμενοι που φέρονται έτσι, πάσχουν από "κόμπλεξ ανωτερότητας" θα το ονόμαζα. Ξεσπούν όλες τις άλλες ανεπάρκειές τους και τα τυχόν οικογενειακά τους προβλήματα στον εργασιακό χώρο εκμεταλλευόμενοι τη θέση τους!

# 3 στις 9/2/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Το έχω βιώσει πολύ έντονα..Είναι ότι χειρότερο..Να νομίζουν οτι επειδή δουλεύεις στην επιχείρησή τους,τους ανήκεις κιόλας!!!!Αλλά διάλεξαν να το κάνουν σε λάθος άτομο...

riddle_

# 4 στις 9/2/2008
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Μάνδρα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.706
Παρενοχληση στον επαγγελματικο χωρο θα ερμηνευα εγω,μονο την σεξουαλικη...

Οποιαδηποτε αλλη ενεργεια,εγκειται στις συνθηκες εργασιας..

Ενα πραγμα πρεπει να γνωριζουμε ολοι...

Σε καθε εργασια,ειτε δημοσιου,ειτε ιδιωτικου τομεα,αν δεν υπαρχει η πεποιθηση οτι συνηγορωντας σε καθε ιδιοτροπια η παραξενια, του προισταμενου μας,για καποια προαγωγη,ειμαστε υποχρεωμενοι να εκτελουμε τις εργασιες για τις οποιες αμοιβομαστε και μονον!!!!

Σε αντιθετη περιπτωση,γινομαστε ερμαια του καθε προισταμενου προς δικο του οφελος...

Οσον αφορα την συμπεριφορα του εκαστοτε κομπλεξικου προισταμενου, υπαρχουν τροποι για να μπορεσουμε ν'αντικρουσουμε,την καθε προσβολη του, την καθε εμπαθεια του,τον καθε χαρακτηρισμο του,ειτε σε αμεση επαφη με τον ιδιο,ξεκαθαριζοντας την θεση μας απεναντι του,ειτε σε καποιο ανωτερο και απο αυτον στελεχος...

giorgosber-27

# 5 στις 9/2/2008
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Μεσσηνίας / Κορώνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 856
Εμένα δεν μου έχει τύχει αλλα αν ήμουν ο μονός άντρας σε μια επιχείρηση
μονό με γυναίκες προσωπικό και με γυναικά αφεντικό
δεν θα είχα πρόβλημα γιατί τα όμορφα λουλούδια πρέπει να τα προσεχής
αλλα αν είχα επιχείρηση κανένας δεν πρόκειται να ενοχλούσε κάποιον
σεξουαλικά ακόμα και να παρενόχληση κάποιον η κάποια
γιατί άλλο δουλειά
άλλο να νομίζεις ότι κάποιος είναι αντικείμενο και τον κάνης ότι θέλεις
η αν δεν σου κάτσει να περνή δρόμο από την δουλειά σου
γιατί ακόμα και υπηρέτρια να είχα πάλη σαν άνθρωπος θα της φερόμουν
και όχι σαν ένας λιγούρης που νομίζει ότι αφού είναι αφεντικό
μπορεί να κάνη ότι θέλει στην δουλειά του και το παίζει θεός μετά λεφτά του
με αγάπη Γιώργος

litsaki_s

# 6 στις 9/2/2008
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 200
Απαντήσεις: 29.041
Εσείς λέτε για τον εργοδότη προς τον εργαζόμενο. Αν σας πω εγώ ότι μια μέρα που σέρβιρα στο μαγαζί μου, ένας πελάτης με χούφτωσε απο κει που δεν το περίμενα αυτό πως λέγετε

riddle_

# 7 στις 9/2/2008
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by litsaki_s
Εσείς λέτε για τον εργοδότη προς τον εργαζόμενο. Αν σας πω εγώ ότι μια μέρα που σέρβιρα στο μαγαζί μου, ένας πελάτης με χούφτωσε απο κει που δεν το περίμενα αυτό πως λέγετε

Θα σε περασε για υπαλληλικο προσωπικο...

pythagoras

# 8 στις 9/2/2008
author
Ανδρας / 65 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.442

Μα απλά ήταν μια εκδήλωση συμπάθειας

Παράθεση:

Προσπάθησε να το δεις έτσι!!!!
(πέσμας τώρα, χώφτωσε όμορφα ή ... άτσαλα
α2=β2+γ2 ΦιλοκαλούΒεν δε Βετ ευτελείας και φιλοσοφούΒεν άνευ Βαλακίας

riddle_

# 9 στις 9/2/2008
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by pythagoras

Παράθεση:

Ωραια εκδηλωση συμπαθειας να πιανουμε τον κωλο του αλλου!!!!

litsaki_s

# 10 στις 9/2/2008
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 200
Απαντήσεις: 29.041

Παράθεση:
Originally posted by riddle_

Παράθεση:
Originally posted by pythagoras

Παράθεση:

Ωραια εκδηλωση συμπαθειας να πιανουμε τον κωλο του αλλου!!!!

.. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το πόσο άσχημα ένιωσα εκείνη την στιγμή δεν λέγετε .. Και για υπάλληλο να με πέρασε δεν είναι τρόπος αυτός και μάλιστα στον χώρο εργασίας! ..

marshias

# 11 στις 10/2/2008
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ασπρόπυργος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 2.868
Καθεστε και ανεχεστε τα τσουτσεκια...

Σπαστου τα μουτρα ρε.
τριτη πεμπτη, μακαρονια...

eudocie74

# 12 στις 10/2/2008
author
Γυναίκα / 46 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ιωνία
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 5.696

Παράθεση:

Θα τον πεταγα με ευγενικό τρόπο πάντα έξω απο το μαγαζί...
Λιτσάκι του είπες κάτι όταν έκανε αυτή τη κίνηση?
Σχετικά με το θέμα μας τώρα, διαβάζοντάς το θεώρησα τη σεξουαλική παρενόχληση. Σε αυτή τη περίπτωση (που μου έχει τύχει δυστυχώς μερικές φορες) με ευγενικό τρόπο βάζω στη θέση τον κύριο, αν δε καταλαβαίνει.... που συνήθως δε καταλαβαίνουν γιατί διαθέτουν παλλά κιλά θράσος βρίσκω μια καλύτερη δουλειά και φεύγω.Πάντα υπάρχουν επιλογές.

Όσον αφορά ασχημες συμπεριφορές απο εργοδότες , προϊσταμένους κτλ. υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν. Πως αντιμετωπίζεται? Εξαρτάται ... Απο τις αντοχες του καθενος , απο το ποσο μας αρεσει η δουλεια και εχουμε ορεξη να το παλεψουμε, μη δίνοντας σημασία, απο το ποσο εχουμε αναγκη τη δουλειά κτλ κτλ κτλ
...Πααφφφ...

# 13 στις 10/2/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Στις συνεχείς παρατηρήσεις να απαντάς με μεγάλη σιγουριά και βεβαιότητα. Να δείξεις ότι ξέρεις τη δουλειά σου και δεν μπορεί να σου πει κανείς τίποτα.

Τις προσβολές να τις αγνοείς.

Όσο για το κοτσομπολιό στο προσωπικό... εξαρτάται τι λέει. Σχολιάζει την ιδιωτική σου ζωή? Διαδίδει ψευτιές εις βάρος σου? Τότε μπορείς να τον πιάσεις και να του ζητήσεις το λόγο για τον οποίο λέει όλα αυτά.

Τρελά αφεντικά μου έχουν τύχει και μου τυχαίνουν... 99 % από όλους αυτούς είναι "βαρεμένοι". Η λύση είναι η αδιαφορία, και το να τους δείξεις ότι δεν σε επηρεάζουν. Έτσι θα σταματήσουν να ασχολούνται μαζί σου.

Παράθεση:
Originally posted by Hrw15
Όσοι έχουν την τύχη να εργάζονται σε εξαρτημένη εργασία (ιδιωτικοί και δημόσιοι υπάλληλοι ίσως να έχουν δει ή βιώσει το φαινόμενο της εργασιακής παρενόχλησης.
Ένας ανώτερος συνήθως στην ιεραρχία κάνει με διάφορους πλάγιους τρόπους τη "ζωή πατίνι" σε έναν υπάλληλο.Συνεχείς παρατηρήσεις , προσβολές, συστηματικό κουτσομπολιό για το άτομο αυτό στο προσωπικό.
Σκοπός:

peroo

# 14 στις 11/2/2008
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Βασιλικά
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 38

Επρεπε να τον χουφτωσεις και εσυ.

Παράθεση:
Εγω αν ημουν εκει,ετσι θα εκανα

horison

# 15 στις 11/2/2008
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 2

Παράθεση:
Originally posted by Hrw15
Σκοπός:

somebody961

# 16 στις 12/2/2008
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
"Σκοπός:
Όχι κάποιο ΄κέρδος αλλά μια αρρωστημένη αίσθηση επιβολής."

Και επιπλέον, την αίσθηση πως δεν είσαι σωστή οπότε να σου 'κόψει την όρεξη' για την όποια ιδέα να ζητήσεις παραπάνω χρήματα.

Αν όμως αντικειμενικά είσαι παραπάνω από εντάξει στη δουλειά σου τότε 'χαλαρά΄ τον κάνεις ρόμπα..

Ξέρω πολύ καλά για τι μιλάω. Στη δουλειά μου πριν από χρόνια, έτρεψα τον 'προϊστάμενο' εις άτακτον φυγήν..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

horison

# 17 στις 11/2/2008
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Απαντήσεις: 2
Αν θέλεις ανταλλαγή απόψεων πάνω στο θέμα της ηθικής παρενόχλησης στο χώρο της εργασίας άκου την ιστορία από έναν άνθρωπο που έχει ζήσει την ηθική(όχι σεξουαλική )παρενόχληση στο πετσί του!Ξεκίνησα να δουλεύω πριν από 2 χρόνια στο δημόσιο τομέα.Μπήκα με το σκεπτικό μιας ευσυνείδητης εργαζόμενης που το μόνο που θέλει είναι να κάνει σωστά τη δουλειά της και να σέβεται τους συναδέλφους της.Αρχικά όλα έδειχναν να πηγαίνουν καλά (έτσι ήθελα να νομίζω)τελικά κάποιοι από τους συναδέλφους με έβλεπαν ανταγωνιστικά με μίσος και ζήλεια.Δεν έδεινα σημασία ,τους αγνοούσα προσπαθώντας να κρατήσω τις ισσοροπίες.Συνεχώς προσπαθούσαν να με κάνουν να νιώσω άσχημα με προσβλητικά σχόλια,σπόντες κ.λ.π.δεν κρύβω ότι ήμουν αδύναμη να αντιμετωπίσω την κατάσταση καθώς ήμουν σε ένα χώρο που τους είχα όλους εναντίον μου. Μου ασκούσαν ψυχολογικό πόλεμο σε ακραίο βαθμό , μάλιστα με στρατηγικό τρόπο ,θα έλεγα "έξυπνο",καθώς όλα γίνονταν με τρόπο ώστε να μην έχω αποδείξεις στα χέρια μου για να τους κατηγορήσω.Σκοπός τους ήταν να με κάνουν να χάσω την ψυχραιμία μου ώστε να αρχίζω να φωνάζω , να ουρλάζω κια δεν ξέρω και γω τι άλλο,για να με βγάλουν τρελή (ότι όλα δηλαδή γίνονται στο μυαλό μου ).Χρειάστηκε να βρω μεγάλη δύναμη από τον εαυτό μου μου μέχρι να παρθεί μια λύση στο προβλημα μου και να μην λυγίσω μπροστά τους.Τελικά τα κατάφερα μιλώντας στο αφεντικό μου το οποίο κατανόησε το πρόβλημα μου.Βέβαια φέρθηκα και εγώ με τον ανάλογο έξυπνο τρόπο που άρμοζε στην περίπτωση αυτή...Σε κάθε κίνηση μου υπολόγιζα πριν την κίνηση του αντίπαλου με ψυχραιμία χωρίς να χάσω το αίσθημα της ευθυκρισίας μου.Ήταν μια περίοδος φρίκης για μένα καθως με είχε φτάσει σε όρια αντοχών.Τα κατάφερα , πέρνωντας βέβαια ένα γερό μάθημα για το τι είναι ο κόσμος γύρω μου και πως να τους αντιμετωπίζω.Γενικά, σαν συμβουλή σου λέω 'οτι δεν είναι εύκολη κατάσταση για να την αντιμετωπίζει κανείς μόνος τουΧρειάζεται βοήθεια και υποστήριξη απο κοντινά πρόσωπα και άτομα που μπορεί να εμπιστευτεί κάποιος στη δουλειά.Γιατί από άτομα διαστροφικά που βγάζουν όλα τα εσόψυχα και τα προβλήματα τους στο χώρο της δουλειάς τί να περιμένει κανείς;Απλά τους αντιμετωπίζεις ως άρρωστους ανθρώπους.Έχε εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και να ξέρεις ότι τα πολύ ικανά άτομα , αυτά δηλαδή που μπορούν να πάνε μπορστά , τους ενοχλούν γιατί τους "κλέβουν απ'το χώρο τους", αν μπροστά σου κάποιος νιώθει λίγος θα σε πολεμήσει..

mboumbi

# 18 στις 12/2/2008
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Θέματα: 66
Απαντήσεις: 9.122
Στην τωρινή μου δουλειά δεν αντιμετωπίζω κατι σε τοσο έντονο και καθημερινό βαθμο... Ο προϊστάμενός μου με σέβεται θα μπορούσα να πω γενικά. Αλλά οι σχέσεις μας ακόμα και οι επαγγελματικές χτίζονται καθημερινά. Πιστεύω ότι με τον τρόπο του καποιος μπορεί να θεσει τα όριά ανοχής του. Εχω υψώσει τον τόνο της φωνής μου όταν το έκανε και ο ίδιος και έχω πει τη γνώμη μου σε οτιδήποτε μου φαίνεται ότι υπερβαίνει τα καθήκοντά μου. Θέλω να με αντιμετωπίζουν ως ίση. Γιατί ναι μεν αυτοι σε πληρώνου, αλλά κι εσυ τους προσφέρεις τον χρόνο σου, την εμπειρία σου, τις γνώσεις σου, γενικά την εργασία σου, οπότε είναι μια συναλλαγή.

Αλλωστε ο καλός μάνατζερ δεν είναι αυτός που προσπαθει να επιβληθεί στην ομάδα που διοικει αλλά αυτος που προσπαθει να ισορροπήσει την ομάδα (σε όλα τα επίπεδα) ώστε να υπάρξει δημιουργικό αποτέλεσμα. Λίγοι είναι οι πραγματικά καλοί μάνατζερ κατά τη γνώμη μου, όλοι οι άλλοι το "παίζουν".
Η ζωή είναι υπέροχη!

gortzio45

# 19 στις 12/2/2008
author
Ανδρας / 63 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 249
Η εμπειρία μου για το θέμα είναι ότι σε δημόσιο η ιδιωτικό τομέα προϊστάμενοι κατά κανόνα γίνονται αυτοί που έχουν βύσματα, είναι ρουφιανοι, κολομεγλυφατοι, και άσχετοι με το αντικείμενο. Αν δεν έχεις πίστη στον εαυτό σου και σε αυτό που κάνεις «κλαφτα Χαράλαμπε». Μην ξεχνάτε ότι επιπλέουν οι φελλοί και τα………….
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που θα ήθελες να κάνουν σε σένα. Τα γούστα τους μπορεί να είναι διαφορετικά.

dimitris2509

# 20 στις 13/2/2008
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 77
Ο καημός κάθε εργαζομενου ειναι οι προσβολες των ανωτερων. Συμπεριφερονται λες και ο εργαζομενος δεν εχει βουληση, προσωπικοτητα, και είναι αργοσχολος και χαζός ενω τα αφεντικά νομιζουν ότι είναι πολυασχολοι και έξυπνοι.
Δεν υπάρχει εργαζόμενος που δεν έχει νιώσει πως είναι η προσβολη προσωπικότητας.

Όμως φίλοι μου εργαζόμενοι ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ.

Εμείς βγάζουμε τη δουλειά. Εμείς κραταμε την εταιρία.
Μας χρειάζονται. Δείξτε επαγγελματισμό.
Hrw15 μη διστάσεις να το πεις στη διευθυνση προσωπικού, η στην επιθεώρηση εργασιας ή σε κάποια φίλη σου ή σε κάποιον ψυχολόγο.
Πες του ότι ο ανωτερός σου έχει πρόβλημα συμπεριφοράς που σε αγχώνει και θα καταλάβει.

Το δικό μου συμπερασμα είναι ότι από τις επιχειρήσεις λείπει κάτι πολύ σημαντικό.

"Σεμινάρια διαχείρησης άγχους" για τους εργαζομένους υποχρεωτικά.
και
"Σεμινάρια αποτελεσματικής διαχείρησης προσωπικού", υποχρεωτικά για κάθε επιχειρηματία που απασχολεί έστω και έναν εργαζόμενο.

Άνοιξες κύριε επιχειρηματία εταιρία, έβαλες και προσωπικό. Καλά έκανες. Ξέρεις να διευθύνεις ή θα κάνεις τη ζωή των συνεργατών σου δύσκολη;
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε