Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
CO2 - ΚΛΙΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ – ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Σελίδα : 1

marina29

# 1 στις 18/2/2008
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 51
Απαντήσεις: 909
'Aρεσαν+: 0%

Ψο2 - κλιματικες αλλαγες β περιβαλλον

Μία πρόσκληση..... για όσους θα ήθελαν να δούν, επιτέλους τους πολιτικούς αντιμέτωπους με bloggers και νέους που ακόμα το παλεύουν να κάνουν κάτι για το περιβάλλον!!!!!!

----------------------------------------
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Οι Έλληνες Ενεργοί Πολίτες σας προσκαλούν, την Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου 2008 και ώρα19:00, στην αίθουσα του ΚΥΒΕ Εθνάρχου Μακαρίου 1 και Κηφισού στο Περιστέρι, στην ημερίδα που διοργανώνουν με θέμα:

CO2 - ΚΛΙΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ – ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
Αλλάζουμε συνήθειες-ζούμε καλύτερα

Θα μιλήσουν:
Μητσοτάκης Κυριάκος. Βουλευτής Ν.Δ. Πρόεδρος της μόνιμης επιτροπής
προστασίας του περιβάλλοντος της Βουλής.
Κουβέλης Σπύρος. Βουλευτής ΠΑΣΟΚ. Μέλος της μόνιμης επιτροπής
προστασίας του περιβάλλοντος της Βουλής.
Ψαριανός Γρηγόρης. Βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ. Ραδιοφωνικός παραγωγός.
Αράπογλου Δήμητρα. Βουλευτής ΛΑΟΣ. Μέλος της Ένωσης Κωφών Ελλάδος.
Χριστοφιλίδου Κατερίνα. Δημοσιογράφος σταθμού ΣΚΑΪ.
Διομήδης Στάθης Συντονιστής εθελοντικής ομάδας Έλληνες Ενεργοί Πολίτες

Χαιρετισμό θα απευθύνει μέλος της διαδικτυακής ομάδας oikologio.gr.

Την συζήτηση θα συντονίσει ο Β. Γιακουμής, δημοσιογράφος του ΑΝΤ1 και του ΠΑΡΟΝ.

Θα προβληθούν αποσπάσματα από το βραβευμένο με Όσκαρ ντοκιμαντέρ «μια ενοχλητική αλήθεια» με θέμα τις καταστροφικές συνέπειες της έκλυσης CO2 στο περιβάλλον, του Αλ Γκορ, που τιμήθηκε φέτος με βραβείο Νόμπελ Ειρήνης.

Θα ακολουθήσει συζήτηση με τους παρευρισκόμενους.

Θα μοιραστούν έντυπα με πληροφορίες και απλές συμβουλές για τον τρόπο προστασίας του περιβάλλοντος.
Επίσης θα υπάρχει έκθεση φωτογραφίας από τις πρωτοβουλίες μας.

Τηλ. Επικοινωνίας: 210 57 22 034 – 697 22 59 600 – 69 77 221 775.
e-mail: ellinesenergoipolites(papaki)gmail.com

ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ

----------------------------------------

*Ευχαριστούμε το SXESEIS.GR για την φιλοξενεία.
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο...δουλεύει καλύτερα οταν είναι ανοιχτό.

pythagoras

# 2 στις 18/2/2008
author
Ανδρας / 66 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.585

Ευγε!!!

Τι να πω άλλο;
Καθε τέτοια προσπαθεια βάζει ένα λιθαρακι στο οχυρο που πρεπει να χτισουμε για να προστατεψουμε το μελλον του πλανητη, των παιδιων μας και της φυσης γενικοτερα.
Και πάλι μπραβο!!!!
Μακάρι να μπορουσα να έρθω, αλλά ακομα και να μην έρθω θα είμαι νοερά εκει να στηριζω την ευγενικη αυτή προσπαθεια ...
Καλή Επιτυχία και στην εκδήλωση αλλά και στην προστασία του περιβάλλοντος!
α2=β2+γ2 ΦιλοκαλούΒεν δε Βετ ευτελείας και φιλοσοφούΒεν άνευ Βαλακίας

somebody961

# 3 στις 18/2/2008
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Καλό που γίνονται τέτοιες κινήσεις και ελπίζω να ειπωθούν σωστά πράγματα και όχι οικοχονδρίες του στυλ να γυρίσουμε στα σπήλαια..
Θα είμαι εκεί.

Και ένα μπράβο από μένα στη marina29 που έχει αυτές τις πραγματικά σοβαρές ευαισθησίες και ανησυχίες..

Φαίνεται πως πάντα ξεχνάμε πως το περιβάλλον το κληρονομήσαμε από τους γονείς μας και οφείλουμε να το παραδώσουμε ατόφιο στα παιδιά μας.
Το δανειζόμαστε από αυτά..
ΥΓ: Το 'μια ενοχλητική αλήθεια' είναι σε αρκετά σημεία του υπερβολικό αλλά το δέχομαι επειδή χρειάζεται η υπερβολή προκειμένου να αφυπνισθούν συνειδήσεις.
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

wicked_soul

# 4 στις 18/2/2008
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Χανίων / Χανιά
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 207
Πραγματικά δε ξέρω από που να ξεκινήσω....
Ας ξεκινήσω από αυτό που είδα και παρολίγο να χτυπήσω το κεφάλι μου στο τοίχο....Θα προβληθεί το ντοκιμαντέρ του ποιανού???Και τι πήρε??Νόμπελ ειρήνης??Αυτός δεν ήταν ο βοηθός του πλανητάρχη Κλιντον??Ρίχνανε μαζί τις βόμβες και τώρα πήρε νόμπελ...ειρήνης???Δε γινόταν να του δώσουν κάτι άλλο?Για να μη μας κάνει να αγανακτούμε βρε παιδί μου!Ας έπαιρνε νόμπελ λογοτεχνιας!Δηλαδή να μη το βλέπω και να θέλω να τραβάω τα μαλλιά της κεφαλής μου!Τελος πάντων,κριτικές για το έργο του μπορείται να βρείτε πολύ ευκολα.Ψάξτε στο google και θα δείτε οτι δε το λέω απλά εγω, η οικολογική δράση του κυρίου φαίνεται πως έγινε για να τον βοηθήσει πολιτικά.Και θα προτιμούσα να μας έδειχναν video από τη καμμένα ελληνικά δάση,πιο αληθινό και με περισσοτερη σημασια θα ήταν...

Η κυρία βουλευτής του ΛΑΟΣ βάση ιδιότητας της δεν έχει καμία σχέση με το περιβάλλον,αλλά ασφαλώς μπορεί να έχει να πει σπουδαία πράγματα.(απλά παρατηρώ οτι η ιδιότητά της είναι άσχετη με το θέμα αλλά δε μπορώ να ξέρω και το επίπεδο των γνώσεων της στο αντικείμενο συζήτησης)

Οι κύριοι από την ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ είναι στην επίτροπή προστασίας του περιβάλλοντος...μάλιστα....οπότε θα έχουν να πουν πολλά!!Να διδάξουν και να ενημερώσουν το κόσμο, τον απλό πολίτη πως να μη λερώνει το περιβάλλον. Γιατί ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ! Σωστά? Μιας που η ανικανότητα των δυο κομμάτων μας έφερε σε τέτοιο σημείο ας δούμε τι μπορεί να κάνει κ ο πολίτης!
Δε περίμενα κάτι άλλο....Πάντα ο άμοιρος ο Ελληνας τη πληρώνει τη νύφη. Αν θέλουμε να πούμε κάτι με ουσία, ας πάει μια επιτροπή με απλούς πολίτες να κάνει έλεγχο εκπομπής βλαβερών αποβλυτων σε κρατικές εταιρίες, όπως η ΔΕΗ, και κυρίως ας πάει να κάνει έλεγχο σε μεγάλες επιχειρησεις, πλουσίων Ελλήνων που λειτουργούν εντελώς παράνομα καταστρέφοντας το περιβάλλον και οι εκάστωτε κυβερνήσεις εθελοτυφλούν για ευνόητους λόγους!!

Να ερθω ευχαρίστως στο διάλογο....Αλλά να μου πείτε ότι θα τους προσκομήσουμε στοιχεία σαν αυτά που προανέφερα και θα δωθούν απαντήσεις σοβαρές.Δε γουστάρω να ακούσω κάλπικες υποσχέσεις γι ακόμα μια φορα, ούτε να ενημερωθώ για την προστασία του περιβάλλοντος από αυτούς που ουσιαστικά το μόλυναν.
Λόγω της ιδιότητας μου σας πληροφορώ πως ακόμα και αν σταματήσουμε όλοι να πετάμε σκουπίδια ή μάλλον ακόμα και αν όλα τα νοικοκυριά όλου του κόσμου σταματήσουν να παράγουν σκουπίδια ο πλανήτης δε σώζεται έτσι απλά....Καθημερινά εκπέμπονται τεράστιες ποσότητες βλαβερών αποβλύτων (όχι μόνο CO2 που αναφέρει η θεματοθέτης) από επιχειρήσεις,ανεξέλεγκτα και σε πολλές περιπτώσεις υπό την αιγίδα του κράτους.

Ασφαλώς αν επαναπαυθούν και οι πολίτες το τέλος θα έρθει μια ώρα νωρύτερα.Σίγουρα τώρα πλέον το βάρος τη ευθύνης πέφτει σε εμάς,αλλά θα πρέπει να ξέρουμε τι λέμε και τι κάνουμε.Αυτά που θα κάνουμε θα πρέπει να έχουν νόημα,στείρες συζητήσεις και συγκεντρώσεις δεν οφελούν πουθενά...Όλοι ξέρουν πως προστατευέται το περιβάλλον, οι περισσότεροι έχουν ήδη αφυπνιστεί το θέμα είναι να βρούμε τις λύσεις και να στρωθούμε στη δουλειά.

Και εγώ συγχαίρω την προσπάθεια αυτή αλλά.....οι πυροπαθείς περιοχές παραμένουν καμένες.Αντί για χάσιμο χρόνου σε τέτοιες συζητήσεις γιατί δε μαζευόμαστε να πάμε να βουτήξουμε στις λάσπες να φυτέψει ο καθένας από 1 μόνο δεντράκι!Σας το υπόσχομαι δε θα κουραστείτε.Μόνο θα λερωθείτε....

marina29

# 5 στις 18/2/2008
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ας βάζουμε που και που κανένα θεματάκι για το περιβάλλον.
Μπορεί κάποιος να το διαβάσει και να τον ενδιαφέρει.

Pythagoras,
Ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές σου,
ξέρω οτι έχεις και εσύ τέτοιου είδους ευαισθησίες.

somebody961,
Κάποτε είχες πει,
….Βλέπω πως γύρω μου δεν υπάρχουν οικολόγοι και μη οικολόγοι. Υπάρχουν απλώς υπεύθυνοι και ανεύθυνοι.
Οι υπεύθυνοι σέβονται τον χώρο που τους φιλοξενεί (τον πλανήτη μας), όπως πας σε επίσκεψη σε σπίτι και σέβεσαι να μη λερώσεις, να μην ενοχλήσεις.
Αφού 'επισκέπτες' είμαστε όλοι...

Μεγάλη κουντέντα φίλε μου
-----------------------------

Ααααα….ξέχασα να σας πω, θα είμαι και εγώ εκεί

riddle_

# 6 στις 18/2/2008
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Μάνδρα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.706

Παράθεση:
Originally posted by marina29
-----------------------------

Ααααα….ξέχασα να σας πω, θα είμαι και εγώ εκεί

Να βαλεις και μια κονκαρδα για να σε γνωρισουμε γειτονακι!!!

available

# 7 στις 19/2/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 13.810
Ελπίζω να μην πετάτε τα χαρτάκια από την kinder bueno στο δρόμο!!

# 8 στις 20/2/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Εγω το θεωρώ προτιμότερο να πάω να παρακολουθήσω την συναυλία του Κ. Χατζή "Σύνορα η αγάπη δεν γνωρίζει "
Παρά να πάω να πρακολουθήσω μια εκδήλωση για την κλιματική αλλαγή με ομιλητές Ελληνες πολιτικούς για τους οποίους "Συνορα η απάτη δεν γνωρίζει"
Σπουδαίοι ανθρωποι αλλά .....

# 9 στις 20/2/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Για πιο λόγο δεν κλήθηκαν οι Επιστήμονες να μιλήσουν

Σε τέτοιες εκδηλώσεις μιλάνε οι επιστημονες και ακούνε οι πολιτικοί

Οι πολιτικοί δεν έχουν λόγο σ αυτά έχουν όμως πολύ έργο

# 10 στις 20/2/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το κλιμα αλλαζει ο ανθρωπος ποτε...

ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ:

"..ΣΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΘΑ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΟΙ κ.κ ΔΗΜΑΣ ΣΤ. ΚΑΙ ΣΟΥΦΛΙΑΣ Γ. ???..."

ΑΜΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ Η ΚΟΝΤΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΡΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ Κ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝ ΕΝΑ ΝΟΜΠΕΛΑΚΙ!!!
ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ...ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟΥ κου ΑΛ. ΓΚΟΡ!!!!

ΚΑΤΟΠΙΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΩ ΛΙΓΟ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ Κ ΜΕΤΑ ΩΣ (ΣΥΝ)ΕΛΛΗΝΕΣ.
ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟΠΤΗΣ ΜΑΡΤΥΡΑΣ (ΣΤΕΚΟΜΟΥΝ ΠΙΣΩ ΑΚΡΙΒΩΣ!!!) ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΣΚΗΝΗΣ:

"...Ελληναρας οδηγος σε φαναρι κ μεχρι να αναψει το πρασινο, ειπε να βγαλει κοκκινο στο περιβαλλον.Ανοιξε την πορτα κ αδειασε το τασακι του προσωπικου του Ι.Χ στο οδοστρωμα!!!! Σε εναν δρόμο που δεν αποτελει ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΤΟΥ αφησε την προσωπικη του βρωμια κ συνεβαλε στην μολυνση της πολης του!!!!!..."

Υ.Γ Νο1:: Η 2η περιπτωση συνεβει στην Θεσσαλονικη (15-02-2008). Στην πρωτευουσα της μιας κ αδιαιρετης Μακεδονίας !!!
Εχω παει Σκοπια αρκετες φορες. Αυτη την "συνεισφορα" στην προστασια του περιβαλλοντος δεν την εχω δει ουτε εκει!!!
Τι να λεμε λοιπον μετα???
Φοβομαστε μην μας κλεψουν το ονομα της πατριδας.
Εγω ρε φιλοι φοβαμαι μην μας κλεψουν την συνηθεια του βρωμίζειν!!!
Γιατι τοτε θα παψουμε να ειμαστε εθνος αναδελφον (αλησμονητε Σαρτζετακη) κ θα αποκτησουμε μιμητες!!!!!

Υ.Γ Νο2: Ολοι αυτοι οι πολιτικοι που θα μιλησουν στην εν λογω ημεριδα, τι θα κανουν οταν ερθουν στην εξουσια ως υπουργοι???
Την περιπτωση του πετ-κοκ την ξερετε???
Την επιθυμια καποιων ωστε η ΒΦΛ (Βιομηχανια Φωσφορικων Λιπασματων) στην Ν. Καρβαλη / Καβαλας να μετατραπουν σε εργοστασιο πετ-κοκ την εχετε ακουσει???
ΠΡΟΣΟΧΗ: το αναφερουν ως λιθανθαρακα κ οχι ως πετ-κοκ!!!με αλλα λογια προσπαθουν να το περασουν με αλλο ονομα, μπας κ γλιτωσουν απο ολους αυτους που το ξερουν ως πετ-κοκ!!!!

ΕΠΙΜΥΘΙΟ: πολιτικη κ περιβαλλον συνυπαρχουν μονο οταν εισαι αποτυχημενος πολιτικος (...μεχρι αντιπροεδρος Η.Π.Α ή παρ' ολιγο αρχηγος κομματος!!!).....

marina29

# 11 στις 21/2/2008
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Καλημέρες…

Μιας και ανοιξαμε ενα "παραθυρο διαλόγου" για το περιβάλλον, θα ηθελα και εγω να σας πω την άποψη μου.

Γίνετε πολύς λόγος τώρα τελευταία για το περιβάλλον και είναι λογικό κάποιοι να λένε…..μα καλά τι πάθανε όλοι ξαφνικά και ασχολούνται???
Και ναι, συμφωνώ απόλυτα με την άποψη, ότι το κράτος και οι πολιτικοί θα μπορούσαν να είχαν κάνει πολλά…..παρά πολλά και το μόνο που κάνουν είναι να λένε….να λένε….και τελικά να μην γίνεται τίποτα.

Δεν θα πω επίσης για το τι θα έπρεπε να είχαν κάνει οι κυβερνήσεις 33 χρόνια τώρα…
Ούτε για το τι κάνει η Αμερική -και τα παιδιά της- γιατί
ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ με άλλοθι…ήρθαν οι σωτήρες να σας σώσουν….

«Άσε ρε μεγάλε μπορεί κάποιοι να μην θέλουν να σωθούν»

Αυτό που εμένα με στεναχωρεί είναι, ότι για ότι γίνεται σε τούτη εδώ τη χώρα φταίει ο διπλανός μας και όχι εμείς.

Και λέω εγώ τώρα…..
Εμείς δεν επιλέγουμε κυβερνήσεις, δημάρχους, τοπικούς άρχοντες?
Εμείς δεν είμαστε αυτοί που δίνουμε φακελάκια και γρηγορόσημα?

Έχουμε λοιπόν αυτούς που μας αξίζουν, και καλά να πάθουμε… για να μην το πω πιο χοντρά……και δεν μου το επιτρέπει και η ανατροφή μου.

Από την άλλη χαίρομαι πραγματικά που κάπου εκεί στο βάθος, μέσα σε όλη αυτή τη σαπίλα υπάρχουν και οι νέοι ανθρωποι -κυριως νέοι- οι οποίοι και διαφορετική νοοτροπία έχουν και διάθεση να κάνουν πράγματα.
Την ώρα που παίρνουν την σανίδα τους και σερφαρουν στο διαδικτυο…..έστω και για να περάσουν λίγες ώρες ευχάριστα, την ίδια ακριβώς στιγμή εκφράζουν εκπληκτικές και πρωτοπόρες απόψεις, και πολλές φορές αναλαμβάνουν και συμμετέχουν σε πρωτοβουλίες.

Είναι οι μόνοι που εμένα τουλάχιστον μου δίνουν μια ελπίδα και ξέρετε γιατί?

Γιατί πίσω από την ανωνυμία τους, κρύβονται άνθρωποι που και κοφτερό μυαλό έχουν, και προβληματισμούς και ανησυχίες!!!

ΥΓ.Συγχωρέστε μου το σεντονάκι, αλλα επειδή εγώ εβαλα το θέμα, ήθελα να εκφράσω και την προσωπική μου άποψη.

marina29

# 12 στις 21/2/2008
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by wicked_soul

.....Αντί για χάσιμο χρόνου σε τέτοιες συζητήσεις γιατί δε μαζευόμαστε να πάμε να βουτήξουμε στις λάσπες να φυτέψει ο καθένας από 1 μόνο δεντράκι!Σας το υπόσχομαι δε θα κουραστείτε.Μόνο θα λερωθείτε....

Πέστα ρε κοπελιά........
Συμφωνώ και εγω στο ότι δεν πρέπει να μένουμε στα λόγια αλλά να κάνουμε και πράξη τα όσα λέμε.

Τώρα που είδα να λες για δεντοφυτευσεις μου ήρθε και κάτι άλλο στο μυαλό, που κάνουν κάποιοι -πάντα με τις καλύτερες προθέσεις- αλλά με άγνοια και αυτό είναι το χειρότερο.

Είμαι υπέρ στο να φυτεύουμε δέντρα αλλά με προϋποθέσεις, γιατί έχω δει και εγώ κατά καιρούς κάτι τραγικά.
Να φυτεύουν για παράδειγμα δεντράκια και να μην υπάρχει κανείς μετά να τα ποτίσει με αποτέλεσμα να ξεραθούν.
Άλλους πάλι να δεντροφυτεύουν χωρίς καμία ενημέρωση από γεωπόνους για το ποτε είναι η κατάλληλη εποχή κτλ.

Και είναι κρίμα ρε γμτ.

pythagoras

# 13 στις 21/2/2008
author
Ανδρας / 66 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.585

Συγχαρητήρια!!!

Γιατί:
Κάθε προσπαθεια που γινεται για το περιβάλλον δεν μπορει παρα να είναι αξιέπαινη.
Καθε ένας μας και όλοι μαζί πρεπει να προσφέρουμε ότι μπορουμε για να υπάρχει αύριο
Ακόμα και αν δεν έχει άμεσα και ορατα αποτελέσματα μπορει να γίνει εκκολαπτήριο ευαίσθητων πολιτών που θα μας φέρει πιο κοντα στον σωστό τρόπο διαβίωσης.
Τέλος δεν μπορουμε παρα να αναγνωρίσουμε την προσφορα όλων αυτών που μοχθουν και κοπιουν , ξοδεύουν σε χρόνο και χρήμα και τ΄ρχουν ... ώστε όλοι μας να ζήσουμε πιο ανθρωπινα!
Και πάλι συγχαρητήρια.

Το μέλος pythagoras έχει επισυνάψει το αρχείο: 18321-110-1034_IMG.JPG (43.75KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 48 φορές
α2=β2+γ2 ΦιλοκαλούΒεν δε Βετ ευτελείας και φιλοσοφούΒεν άνευ Βαλακίας

aerospace

# 14 στις 26/2/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΛΙΟΓ ΩΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ (ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ) ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΥΝΙΣΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΕΣ.

ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ ΤΟ CO2 ΔΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΕΡΙΟ ΜΗ ΤΟΞΙΚΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ (0.04%)
ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΑΥΞΑΝΕΙ ΤΗ ΜΕΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ (ΛΙΩΣΙΜΟ ΠΑΓΩΝ, ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΕΣ ΞΗΡΑΣΙΕΣ, ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΕΡΗΜΩΝ ΚΛΠ)

ΕΠΙΣΗΣ, ΔΕ ΣΥΜΒΑΛΛΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ CO2 ΣΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΑ ΑΕΡΙΑ (ΜΕΘΑΝΙΟ, CFC ΚΛΠ)
ΤΟ CO2 ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΤΑ 50% ΣΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΟΥ.

ΤΡΙΤΟΝ, ΤΟ CO2 ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΡΥΠΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΙΟΝ ΚΑΥΣΗΣ. ΑΛΛΟΙ ΡΥΠΟΙ ΟΠΩΣ NOX, SOX, CFC, O3, PM, CO ΚΛΠ) ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΞΑΛΕΙΨΟΥΜΕ ΠΛΗΡΩΣ.

ΟΙ Α.Π.Ε. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΛΥΣΗ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΚΑΥΣΕΩΝ, ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΛΟΓΩ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΙΣΧΥΟΣ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΑΙ ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΣΑΣ, ΣΑΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ PROJECT, ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ ΣΕ ΡΥΠΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΑΝΤΙΡΡΥΠΑΝΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΗΡΘΑΝ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ. ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΦΕΥΡΕΘΕΙ ΚΑΤΑΛΥΤΗΣ (ΠΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΒΛΑΚΕΙΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΓΗΚΕ) ΤΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΚΑΡΚΙΝΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΑ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3ΠΛΑΣΙΑΣΤΕΙ. ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΡΟΤΩΚΟΛΟ KYOTO, ΑΠΛΑ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΩ, Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ, ΚΑΤΟΠΙΝ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΥΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΠΛΕΥΡΕΣ. ΔΗΛ. ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΛΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΤΟΥ ΖΩΗ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ, (ΚΑΙ ΛΥΠΟΥΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ) ΕΠΕΙΔΗ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ, (ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ, ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ, ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ ΣΤΑ ΔΑΣΗ) ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΛΥΣΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ.
ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ. ΠΑΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑΣ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΟ 0, ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ CO2.

ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΗΘΕΜΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΘΕΡΜΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΚΤΡΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΘΗΣΤΕΡΗΜΕΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ.

Υ.Γ. ΗΜΟΥΝ ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΟΣ ΜΠΟΡΟΥΣΑ

marina29

# 15 στις 27/2/2008
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by aerospace
ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΛΙΟΓ ΩΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ (ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ) ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΥΝΙΣΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΕΣ.

ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ ΤΟ CO2 ΔΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΕΡΙΟ ΜΗ ΤΟΞΙΚΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ (0.04%).........
...............

Καλώς ηρθες στην παρέα ......
Πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας εδωσες....
Ευχαριστώ είπα?....δεν είπα

Να εισαι καλά για τα καλά σου λογια

# 16 στις 15/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

# 17 στις 24/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σελίδα : 1

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.