Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ. ΑΛΛΑΖΕΙ??

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

available

# 1 στις 23/2/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 13.810
'Aρεσαν+: 0%

Χαρακτηρας. Αλλαζει??

Ο χαρακτήρας δε κρύβεται.

Η απιστία ίσως ναι, ο χαρακτήρας και τα μάτια της ψυχής όχι.

Διαφωνώ λοιπόν με όσους λένε πως κανένας δε δείχνει τον πραγματικό του χαρακτήρα στην αρχή. Εμείς δεν τον βλέπουμε. Μάλλον δε θέλουμε να τον δούμε. Τον αγνοούμε επιδεικτικά μάλιστα μιας και μας συγκινεί ιδιαίτερα το περιτύλιγμα ενθουσιασμού που νιώθουμε της εμφάνισης ενός καινούριου ανθρώπου στη ζωή μας.

Ο άνθρωπος διαμορφώνει τον χαρακτήρα του όχι μέχρι να ενηλικιωθεί όπως συνηθίζουν να πιστεύουν όλοι αλλά μέχρι να γεράσει λέω εγώ. Άλλο διαμορφώνω και άλλο αλλάζω όμως. Δεν αλλάζει ο άνθρωπος. Άλλωστε η λέξη "χαρακτήρας" δε βγαίνει από το ρήμα "χαράσσω"??

Ο Χαρακτήρας ενός ανθρώπου σύμφωνα με μελέτες έχει διαμορφωθεί κατά 90% στα 6 του χρόνια και μετά πολύ λίγο διαφοροποιείται ανάλογα με τον κοινωνικό περίγυρο και τις εκόστοτε συνθήκες. Συνεπώς, ή κάποιον τον δέχεσαι όπως είναι ή όχι. Να τον αλλάξεις, ξέχασέ το. Εσύ, θα ήθελες κάποιος να σε αλλάξει σύμφωνα με τα γούστα του;

<<Αν όμως συνεχίσεις να κάνεις αυτά που έκανες μέχρι σήμερα, θα συνεχίσεις να παίρνεις αυτά που έπαιρνες μέχρι σήμερα. Εάν δεν αλλάξεις την κατεύθυνση που πηγαίνεις, μάλλον θα καταλήξεις εκεί που κατευθύνεσαι (Κινέζικο απόφθεγμα).>>
Για αυτό, πάρε τη ζωή στα χέρια σου ... πριν σε πάρει και σε σηκώσει!

# 2 στις 23/2/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ο χαρακτήρας αναλαμβάνει να αποκαταστήσει ισορροπίες ανάμεσα στον άνθρωπο και στο περιβάλλον του. Αν δεν μου φανεί πώς μια καινούργια ισορροπία (τι δίνω - τι αποκτώ) είναι καλύτερη, που η σημασία του "καλύτερου" έχει διαμορφωθεί κι αυτή από ισορροπίες - είναι στο χαρακτήρα ήδη, δεν θα μεταβληθώ εύκολα.

Για να αλλάξεις στοιχεία του χαρακτήρα χρειάζεται μια παιδαγωγική στάση.

marshias

# 3 στις 23/2/2008
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ασπρόπυργος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 2.868

Παράθεση:
Από το μέλος available - 23/02/08 12:16
... Διαφωνώ λοιπόν με όσους λένε πως κανένας δε δείχνει τον πραγματικό του χαρακτήρα στην αρχή. Εμείς δεν τον βλέπουμε. Μάλλον δε θέλουμε να τον δούμε. ...

Συμφωνω απολυτα μαζι σου...

τριτη πεμπτη, μακαρονια...

available

# 4 στις 23/2/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία
"εσύ κι ο χαρακτήρας σου

και το χαρτί της μοίρας σου

όπως και να το ρίξεις

όταν τραβήξεις το σχοινί

κι ανοίξει η αυλαία, στη σκηνή

ποιος είσαι θα μας δείξεις"!

Τι αίσθηση μπορεί να έχει κάποιος που ανακαλύπτει ξαφνικά, ότι πιστεύει εντελώς διαφορετικά πράγματα για τον εαυτό του, από αυτά που πραγματικά είναι.
Για μένα πάντως ήταν εφιαλτικό.
Ξαφνικά ανακάλυψα ότι δεν είμαι τόσο κοινωνική όσο πίστευα.
Συνειδητοποίησα ότι ενώ πίστευα πως είμαι ιδιαιτέρως ανεκτική και διαλλακτική, δεν έχω καμία σχέση με αυτούς τους όρους.
Κατάλαβα ότι έχω και εγώ ανασφάλειες.

Δύσκολο πράγμα η δόμηση του χαρακτήρα, είναι μια καθημερινή προσπάθεια, ένα στοίχημα ίσως που πρέπει να βάζουμε με τον εαυτό μας ώστε να διορθώσουμε τα στρεβλά σημεία μας!

riddle_

# 5 στις 23/2/2008
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Μάνδρα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.706
Φυσικα ο χαρακτηρας δεν αλλαζει...μπορουμε ομως να το διαμορφωσουμε, αναλογα με τις καταστασεις και τα γεγονοτα που παρουσιαζονται στην ζωη μας...

Και βεβαια η προυποθεση ειναι να ξερει ο καθενας τι θελει και κατα ποσον ειναι εφικτο να γινει...

Ολοι μας εχουμε ανασφαλειες....ολοι μας πιστευουμε σε κατι που δεν υπαρχει στην πραγματικοτητα...ολοι προσπαθουμε να ταυτιστουμε με αυτο, αλλα πολλες φορες ειναι αδυνατο...αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη

Το να προσπαθησουμε να συμβιβαστουμε με καποια πραγματα,εξ'αιτιας καποιων περιστασεων,ειναι αντιθετο με το πραγματικο μας πιστευω και δεν εχει διαρκεια...
Εγω για παραδειγμα,δεν θα μπορουσα ποτε να συμβιβαστω με κατι που πραγματικα μ'ενοχλουσε και που αν περνουσε απο το χερι μου, θα μπορουσα να το καταλυσω... και αν συνεβαινε αυτο θα ηταν μικρης διαρκειας...

Θεωρω πως να μπορεσεις να αλλαξεις ουσιωδη πραγματα στον χαρακτηρα σου, ερχεσαι αντιμετωπος με τον ιδιο σου τον εαυτο, με την ιδια την φυση σου και αυτο ποτε δεν εχει αποτελεσμα...

Και κατα γενικη ομολογια,ολες οι προσπαθειες πεφτουν στο κενο...

Ο ανθρωπος γεννιεται....δεν γινεται!!!

# 6 στις 23/2/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by available
Τι αίσθηση μπορεί να έχει κάποιος που ανακαλύπτει ξαφνικά, ότι πιστεύει εντελώς διαφορετικά πράγματα για τον εαυτό του, από αυτά που πραγματικά είναι.
Για μένα πάντως ήταν εφιαλτικό.
Ξαφνικά ανακάλυψα ότι δεν είμαι τόσο κοινωνική όσο πίστευα.
Συνειδητοποίησα ότι ενώ πίστευα πως είμαι ιδιαιτέρως ανεκτική και διαλλακτική, δεν έχω καμία σχέση με αυτούς τους όρους.
Κατάλαβα ότι έχω και εγώ ανασφάλειες.

Δύσκολο πράγμα η δόμηση του χαρακτήρα, είναι μια καθημερινή προσπάθεια, ένα στοίχημα ίσως που πρέπει να βάζουμε με τον εαυτό μας ώστε να διορθώσουμε τα στρεβλά σημεία μας!

Εδώ μια άλλη πτυχή φωτίζεις. Ο χαρακτήρας που νομίζουμε ότι έχουμε σε σχέση με το χαρακτήρα που λένε άλλοι ότι έχουμε. Αυτό αποκαθίσταται αν παρακολουθούμε τις προθέσεις μας και παρατηρούμε τις πράξεις μας έχοντας κατά νου να βρούμε γιατί φερόμαστε έτσι αφού άλλα θέλουμε.

Όσο για τη βελτίωση του χαρακτήρα, αυτή είναι μια αλλαγή του προς το καλύτερο και δε το βρίσκω καθόλου εύκολο.

Ο χαρακτήρας είναι μια αναφορά σε σχεδόν αναλλοίωτα κομμάτια του εαυτού μας. Κάτι σαν ένα νοητό όριο ανάμεσα σε όσα αλλάζουν συχνά και σε όσα λιγότερο συχνά. Γι' αυτό νομίζω πως ο χαρακτήρας μας αλλάζει βαθμιαία, προσεταιρίζοντας καινούργια-επιθυμητά στοιχεία και απορρίπτοντας παλιά-ανεπιθύμητα.

Νομίζω πως οποιοδήποτε στοιχείο του χαρακτήρα μας αλλάζει κατά βούληση, με προσπάθεια στο να ανακαθορίσουμε κάποιες ισορροπίες. Δε νομίζω πως θέλουμε να αλλάξουμε άρδην χαρακτήρα ως άνθρωποι, δεν είμαστε τόσο ανάρμοστοι και απροσάρμοστοι στο περιβάλλον μας.

# 7 στις 23/2/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by riddle_
Ο ανθρωπος γεννιεται....δεν γινεται!!!

Αυτό ποτέ δε μου άρεσε σαν δήλωση, γιατί μεταθέτει την ευθύνη πέρα από τον εαυτό μας. Ο χαρακτήρας πλάθεται πάνω σε αυτό που μας δίνει η φύση, δεν αποφασίζουν μόνο τα γονίδια για το χαρακτήρα μας. Άλλωστε, η φύση μας προίκισε με την ικανότητα της μάθησης για να προσαρμοζόμαστε στο περιβάλλον. Ο χαρακτήρας είναι κατά τη γνώμη μου όσα έχουμε μάθει να μην αλλάζουμε συχνά.

available

# 8 στις 23/2/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία

Παράθεση:

Ολοι μας εχουμε ανασφαλειες....ολοι μας πιστευουμε σε κατι που δεν υπαρχει στην πραγματικοτητα...ολοι προσπαθουμε να ταυτιστουμε με αυτο, αλλα πολλες φορες ειναι αδυνατο...αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη

Το να ταυτιζόμαστε με κάτι που δεν υφίσταται στην ουσία, σημαίνει πως τρεφόμαστε από τις ψευδαισθήσεις μας και κάνουμε μετατόπιση της πραγματικότητας είτε γιατί αυτό μας απαλύνει το άγχος, είτε για άλλους λόγους!

Εγω για παραδειγμα,δεν θα μπορουσα ποτε να συμβιβαστω με κατι που πραγματικα μ'ενοχλουσε και που αν περνουσε απο το χερι μου, θα μπορουσα να το καταλυσω... και αν συνεβαινε αυτο θα ηταν μικρης διαρκειας...

Μεγάλη κουβέντα! Η άρνηση του συμβιβασμού, πράγμα που κάνω κατά κόρον μέχρι σήμερα με μεγάλο κόστος όμως. Δείμμα τελειοθηρίας, ίσως και βολέματος σε καταστάσεις, ίσως και εγωισμού! Το κόστος είναι κυρίως μοναξιά!

Θεωρω πως να μπορεσεις να αλλαξεις ουσιωδη πραγματα στον χαρακτηρα σου, ερχεσαι αντιμετωπος με τον ιδιο σου τον εαυτο, με την ιδια την φυση σου και αυτο ποτε δεν εχει αποτελεσμα...

Γι' αυτό πολύ σωστά λένε ότι ο χειρότερος εχθρός μας είναι πρωτίστως ο εαυτός μας με τα πάθη και τα θέλω του και κατόπιν ο κόσμος !

Το ότι γεννιόμαστε με συγκεκριμένες προδιαγραφές δεν το παραδέχομαι ούτε και γω! Υπάρχει μια άλφα ιδιοσυγκρασία και κάποιες κληρονομικές καταβολές, όμως περνάνε πολλά από τα χέρια μας καθώς και από τους ανθρώπους που μας ανέθρεψαν!

riddle_

# 9 στις 23/2/2008
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος

Παράθεση:

Το ότι γεννιόμαστε με συγκεκριμένες προδιαγραφές δεν το παραδέχομαι ούτε και γω! Υπάρχει μια άλφα ιδιοσυγκρασία και κάποιες κληρονομικές καταβολές, όμως περνάνε πολλά από τα χέρια μας καθώς και από τους ανθρώπους που μας ανέθρεψαν!

Εδω ακριβως ειναι το κλειδι...στους ανθρωπους που μας ανεθρεψαν!!!

Οι κληρονομικες καταβολες,εχουν να κανουν λοιπον,με αυτους που μας εφεραν στο κοσμο και οι οποιοι μας εδωσαν τα δειγματα της γραφης τους!!!

Ουσιαστικα,λοιπον,αν δεν μπορουμε ν'αλλαξουμε η εστω να διορθωσουμε πραγματα στον χαρακτηρα μας,ειτε δεν εχουμε τις βασεις που το απαιτουν,ειτε ειναι η ιδιοσυγκρασια μας τετοια...

available

# 10 στις 23/2/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία

Παράθεση:

Παράθεση:

Εδω ακριβως ειναι το κλειδι...στους ανθρωπους που μας ανεθρεψαν!!!

Οι κληρονομικες καταβολες,εχουν να κανουν λοιπον,με αυτους που μας εφεραν στο κοσμο και οι οποιοι μας εδωσαν τα δειγματα της γραφης τους!!!

Ουσιαστικα,λοιπον,αν δεν μπορουμε ν'αλλαξουμε η εστω να διορθωσουμε πραγματα στον χαρακτηρα μας,ειτε δεν εχουμε τις βασεις που το απαιτουν,ειτε ειναι η ιδιοσυγκρασια μας τετοια...

Στέκεσαι όμως εξ ολοκλήρου στις κληρονομικές καταβολές, ενώ εγώ δίνω έμφαση στο ρόλο της διαπαιδαγώγησης, όπλο δηλαδή δραστικό στη διαμόρφωση της προσωπικότητας!

# 11 στις 23/2/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
O χαρακτήρας μας διαμορφώνεται 50% απο α)κληρονομικές καταβολές β) απο το περιβάλλον (πχ βιώματα)..

(Αρχίζω και διαβάζω για το πτυχίο )

riddle_

# 12 στις 23/2/2008
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Στέκεσαι όμως εξ ολοκλήρου στις κληρονομικές καταβολές, ενώ εγώ δίνω έμφαση στο ρόλο της διαπαιδαγώγησης, όπλο δηλαδή δραστικό στη διαμόρφωση της προσωπικότητας!

Θεωρω πως εχει το μεγαλυτερο ποσοστο ευθυνης,οσον αφορα την διαμορφωση του χαρακτηρα μας...

Αλλο η προσωπικοτητα και αλλο ο χαρακτηρας...αλλο τι παρουσιαζουμε εξω και αλλο τι ειμαστε πραγματικα...μη τα μπερδευεις...

Εξω μπορει να ειμαστε οι προσαρμοστικοι,οι υπομονετικοι,οι καταννοητικοι και στα προσωπικα μας να ειμαστε οι χειροτεροι των χειροτερων....

Δεν εχει να κανει λοιπον με την προσωπικοτητα...

Προσωπικοτητα ειναι αυτο που φαινεται η θελουμε να φαινεται και οχι αυτο που ειναι πραγματικα...

available

# 13 στις 23/2/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία

Παράθεση:

Παράθεση:

Θεωρω πως εχει το μεγαλυτερο ποσοστο ευθυνης,οσον αφορα την διαμορφωση του χαρακτηρα μας...

Αλλο η προσωπικοτητα και αλλο ο χαρακτηρας...αλλο τι παρουσιαζουμε εξω και αλλο τι ειμαστε πραγματικα
Εξω μπορει να ειμαστε οι προσαρμοστικοι,οι υπομονετικοι,οι καταννοητικοι και στα προσωπικα μας να ειμαστε οι χειροτεροι των χειροτερων....

Δεν εχει να κανει λοιπον με την προσωπικοτητα...

Προσωπικότητα είναι η ενότητα και ακεραιότητα του άτομου: το σύνολο των διακριτικών του χαρακτηριστικών και της ιδιοτυπίας της συμπεριφοράς του.
τα ανθρώπινα χαρακτηριστικά τροποποιούνται, αναπτύσσονται, εξελίσσονται μέσα από τις περίπλοκες διαδικασίες της ωρίμανσης και της μάθησης, που υπόκεινται στις συνδυασμένες επιδράσεις του εξωτερικού και του εσωτερικού κόσμου του ανθρώπου.

Χαρακτήρας. Οι βαθιές, χαραγμένες γραμμές μέσα στο υποσυνείδητο, όπου του καθορίζουν την ροή της ενέργειάς του. Την ροή των πράξεών του και την στάση που έχει στην ζωή.

available

# 14 στις 23/2/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία
Τον ανθρώπινο χαρακτήρα απαρτίζουν τα κύρια χαρακτηριστικά και οι ιδιότητες των βασικότερων ψυχικών λειτουργιών, δηλ. της Βούλησης, του Συναισθήματος και της Νόησης. Από αυτά, ανάλογα με τις περιπτώσεις, κάποιο πάντα υπερτερεί και τότε λέμε ότι κυρίως ο χαρακτήρας εκφράζεται μέσα από αυτό. Ο άνθρωπος δηλ. που έχει απότομες κι ανεξήγητες μερικές φορές μεταπτώσεις χαρακτήρα, σίγουρα κυριαρχείται περισσότερο από το Συναίσθημα παρά από τη Νόηση ή τη Βούληση.

Koukla1

# 15 στις 23/2/2008
author
Γυναίκα / 53 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Απαντήσεις: 10

Παράθεση:
Ο χαρακτήρας δε κρύβεται.

Η απιστία ίσως ναι, ο χαρακτήρας και τα μάτια της ψυχής όχι.

Διαφωνώ λοιπόν με όσους λένε πως κανένας δε δείχνει τον πραγματικό του χαρακτήρα στην αρχή. Εμείς δεν τον βλέπουμε. Μάλλον δε θέλουμε να τον δούμε. Τον αγνοούμε επιδεικτικά μάλιστα μιας και μας συγκινεί ιδιαίτερα το περιτύλιγμα ενθουσιασμού που νιώθουμε της εμφάνισης ενός καινούριου ανθρώπου στη ζωή μας.

Ο άνθρωπος διαμορφώνει τον χαρακτήρα του όχι μέχρι να ενηλικιωθεί όπως συνηθίζουν να πιστεύουν όλοι αλλά μέχρι να γεράσει λέω εγώ. Άλλο διαμορφώνω και άλλο αλλάζω όμως. Δεν αλλάζει ο άνθρωπος. Άλλωστε η λέξη "χαρακτήρας" δε βγαίνει από το ρήμα "χαράσσω"??

Ο Χαρακτήρας ενός ανθρώπου σύμφωνα με μελέτες έχει διαμορφωθεί κατά 90% στα 6 του χρόνια και μετά πολύ λίγο διαφοροποιείται ανάλογα με τον κοινωνικό περίγυρο και τις εκόστοτε συνθήκες. Συνεπώς, ή κάποιον τον δέχεσαι όπως είναι ή όχι. Να τον αλλάξεις, ξέχασέ το. Εσύ, θα ήθελες κάποιος να σε αλλάξει σύμφωνα με τα γούστα του;

<<Αν όμως συνεχίσεις να κάνεις αυτά που έκανες μέχρι σήμερα, θα συνεχίσεις να παίρνεις αυτά που έπαιρνες μέχρι σήμερα. Εάν δεν αλλάξεις την κατεύθυνση που πηγαίνεις, μάλλον θα καταλήξεις εκεί που κατευθύνεσαι (Κινέζικο απόφθεγμα).>>
Για αυτό, πάρε τη ζωή στα χέρια σου ... πριν σε πάρει και σε σηκώσει!

Γειά σου Availiable. Κι εγώ πιστεύω ότι ο χαρακτήρας του ανθρώπου δεν αλλάζει. Άλλοστε είμαι σίγουρη πως αν τελικά είχαμε ένα μαγικό ραβδάκι και μπορούσαμε να αλλάξουμε τους χαρακτήρες των ανθρώπων που μας ενδιαφέρουν και θα γίνονταν όπως εμείς θα τους θέλαμε, τότε η ζωή μας μαζί τους θα ήταν τόσο ανιαρή που θα φεύγαμε!!! Κι αντί να ασχολούμαστε με την αλλαγή των άλλων που είναι και μάταιο μήπως θα έπρεπε να ασχολούμαστε με την δική μας προσπάθεια να γνωρίσουμε τον εαυτό μας καλύτερα. Φυσικά και βλέπουμε κάποια πράγματα από την αρχή. Αλλά παζαρεύουμε.Γιατί χρειαζόμαστε περισσότερο την σχέση. Αν σταθούμε σ΄αυτά που δεν μας αρέσουν τότε θα μείνουμε μόνοι. Και είμαστε φτιαγμένοι για παρέα. Για ααυτό άλλοστε και τόσες κουβέντες, τόση αναζήτηση, τόσ ψάξιμο γύρω από την φιλιά, τον έρωτα, την αγάπη.....

available

# 16 στις 24/2/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία

Παράθεση:
Originally posted by Koukla1

Γειά σου Availiable. Κι εγώ πιστεύω ότι ο χαρακτήρας του ανθρώπου δεν αλλάζει. Άλλοστε είμαι σίγουρη πως αν τελικά είχαμε ένα μαγικό ραβδάκι και μπορούσαμε να αλλάξουμε τους χαρακτήρες των ανθρώπων που μας ενδιαφέρουν και θα γίνονταν όπως εμείς θα τους θέλαμε, τότε η ζωή μας μαζί τους θα ήταν τόσο ανιαρή που θα φεύγαμε!!! Κι αντί να ασχολούμαστε με την αλλαγή των άλλων που είναι και μάταιο μήπως θα έπρεπε να ασχολούμαστε με την δική μας προσπάθεια να γνωρίσουμε τον εαυτό μας καλύτερα. Φυσικά και βλέπουμε κάποια πράγματα από την αρχή. Αλλά παζαρεύουμε.Γιατί χρειαζόμαστε περισσότερο την σχέση. Αν σταθούμε σ΄αυτά που δεν μας αρέσουν τότε θα μείνουμε μόνοι. Και είμαστε φτιαγμένοι για παρέα. Για ααυτό άλλοστε και τόσες κουβέντες, τόση αναζήτηση, τόσ ψάξιμο γύρω από την φιλιά, τον έρωτα, την αγάπη.....

Καλησπέρα! Έχεις απόλυτο δίκιο!

πολλές φορές γκρινιάζουμε για αρνητικές καταστάσεις που εντοπίζουμε στο περιβάλλον μας, αλλά δε μας απασχολεί ιδιαίτερα ο εαυτός μας, δεν κάνουμε την αυτοκριτική που σώζει, αλλά ζητάμε να αλλάξουν οι άλλοι και να προσαρμοστούν ίσως στο δικό μας βεληνεκές.
Μέσα από τη διαφορετικότητα των χαρακτήρων βγάζουμε πολύτιμα συμπεράσματα τόσο για την ανθρώπινη ψυχολογία όσο και για την αντανάκλαση των εκάστοτε χαρακτήρων πάνω μας και κατά πόσο μας επηρεάζουν θετικά ή αρνητικά...
Ζώντας τη ζωή σε όλες τις εκφάνσεις της διαπιστώνουμε ότι είναι ένα ψηφιδωτό από εκπλήξεις, προκλήσεις, διαψεύσεις, χαρές, λύπες και συμπτώσεις κάθε χρώματος τόσο για τη φιλία, όσο και για τον έωτα και τις διαπροσωπικές μας σχέσεις!!

# 17 στις 24/2/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αλλάζει ο Μανολιός;

marshias

# 18 στις 25/2/2008
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ασπρόπυργος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 2.868

Παράθεση:
Από το μέλος C_Tin-Tin-Meet-Sa - 24/02/08 08:21
... Αλλάζει ο Μανολιός;
...

Αλλαζει!
Και μας εγινε Εμμανουελα!!!

τριτη πεμπτη, μακαρονια...

loden

# 19 στις 25/2/2008
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Ρίο
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 50
Ο χαρακτηρας κατα το μεγαλυτερο ποσοστο, δεν αλλαζει. Οταν καποιος μαθαινει οτι η φωτια καιει, δεν βαζει το χερι του εκει... Εκτος και αν καποτε μαθει οτι δεν θα καει , μπορει και να αλλαξει γνωμη για αυτο. Μονο τα βιωματα μπορουν να μας κανουν να αναθεωρησουμε μερικες πτυχες του χαρακτηρα μας, αν και οχι ολες. Δεν γινεται καποιος να μεταμορφωθει 100% με ενα μαγικο ραβδακι. Μερικοι ξεροκεφαλοι δεν αλλαζουν με τιποτα παντως....... Το οσο ζω μαθαινω δεν τους λεει τιποτα

PAREOYLA

# 20 στις 25/2/2008
author
Γυναίκα / 61 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 336
koukla μολις ειδα οτι εχουμε το ιδιο avatar τωρα πρεπει να συννενοηθουμε
ή εσυ ή εγω .

τωρα οσο αφορα τον χαρακτηρα .
οχι δεν αλλαζει
αλλα αλλαζουμε τροπους επικοινωνιας και συννενοησης .
απλουστατα γιατι οσο ζουμε μαθαινουμε και παιδευομαστε και εκπαιδευομαστε.

αλλιως αντιδρουσαμε στα 10 αλλιως στα 20 και αλλιως στα 50 ,60 και βαλε

με λιγα λογια οσο μεγαλωνουμε ολο και βαζουμε νερο στο κρασι μας.

δεν ειναι τυχαιο αλλωστε που ολες οι επαναστασεις γινονται απο νεους ανθρωπους !!
σκεψου να βγουν τα γεροντακια να κατεβασουν κυβερνησεις

Όποιος αγαπά δεν νοιώθει. Όπως δεν νοιώθει ότι αναπνέει.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε