Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ. ΑΛΛΑΖΕΙ??

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

# 21 στις 25/2/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by marshias

Παράθεση:
Από το μέλος C_Tin-Tin-Meet-Sa - 24/02/08 08:21
... Αλλάζει ο Μανολιός;
...

Αλλαζει!
Και μας εγινε Εμμανουελα!!!

available

# 22 στις 25/2/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 13.810
'Aρεσαν+: 0%
Το παραπάνω μάλλον είναι αλλαγή άλλου πράγματος και όχι του χαρακτήρα!!

marina29

# 23 στις 26/2/2008
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 51
Απαντήσεις: 909
Μάλλον αλλάζει....για σκεφτείτε το όμως λιγο διαφορετικά
Δεν αλλάζει ο χαρακτήρας και ο τρόπος σκέψης του.
Αυτό που αλλάζει είναι ο τρόπος ζωής, το γεγονός ότι μεγαλώνουμε και βλέπουμε αλλιώς κάποια πράγματα.

Αν δούμε τον εαυτό μας θα καταλάβουμε ότι και εμείς οι ίδιοι έχουμε αλλάξει μεγαλώνοντας.
Τα βασικά χαρακτηριστικά της προσωπικότητας μας είναι δύσκολο να ξεριζωθούν αλλά τελικά μας αλλάζουν οι καταστάσεις που βιώνουμε.

Θυμάμαι παλιά ήμουν πολύ αντιδραστική.
Τώρα τρελαίνομαι όταν βλέπω με πόσα πράγματα εχω πλέον συμβιβαστεί!!!
Παλιά φοβόμουν να μείνω μόνη τώρα υπάρχουν φορές που την επιζητώ!!!!
Υπάρχουν πράγματα που αγάπησα στον άνθρωπο μου…που τώρα πια με εκνευρίζουν!!!
(πάλι θα φτερνίζεται)
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο...δουλεύει καλύτερα οταν είναι ανοιχτό.

Koukla1

# 24 στις 26/2/2008
author
Γυναίκα / 53 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 10

Παράθεση:
Originally posted by PAREOYLA
koukla μολις ειδα οτι εχουμε το ιδιο avatar τωρα πρεπει να συννενοηθουμε
ή εσυ ή εγω .

τωρα οσο αφορα τον χαρακτηρα .
οχι δεν αλλαζει
αλλα αλλαζουμε τροπους επικοινωνιας και συννενοησης .
απλουστατα γιατι οσο ζουμε μαθαινουμε και παιδευομαστε και εκπαιδευομαστε.Γ

αλλιως αντιδρουσαμε στα 10 αλλιως στα 20 και αλλιως στα 50 ,60 και βαλε

με λιγα λογια οσο μεγαλωνουμε ολο και βαζουμε νερο στο κρασι μας.

δεν ειναι τυχαιο αλλωστε που ολες οι επαναστασεις γινονται απο νεους ανθρωπους !!
σκεψου να βγουν τα γεροντακια να κατεβασουν κυβερνησεις

Γειά σου Παρεούλα!!! Όντως έχουμε το ίδιο avatar κι από ότι είδα είμαστε κι οι δύο ζυγοί. Αλλά την διαφορά την κάνει ο χαρακτήρας!!! Φαίνεσαι χαρούμενος άνθρωπος, σου εύχομαι να είσαι καλά..............

nena33

# 25 στις 26/2/2008
author
Γυναίκα / 46 / Παντρεμένη
Ν. Χίου / Θυμιανά
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 5
Ο χαρακτηρας δεν αλλαζει και δεν γινεται να αλλαξει γιατι απλως ο ανθρωπος εχει γεννηθει με καποια βασικα στοιχεια του.Μπορει ομως να διαμορφοθει συμφωνα με το οικογενειακο του περιβαλλον κ τον κοινωνικο του περιγυρο και φυσικα στην παιδικη ηλικια.....μην προσπαθεις λοιπον να διορθωσεις ενα 'σπιτι"που ειναι ηδη χτισμενο,καλυτερα ψαξε να βρεις ενα στα μετρα σου!!!javascript:icon('')
javascript:icon('')

asteri_70

# 26 στις 26/2/2008
author
Γυναίκα / 51 / Παντρεμένη
Ν. Κιλκίς / Κιλκίς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 96
Kalo!

available

# 27 στις 26/2/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία

Παράθεση:
Originally posted by marina29
Μάλλον αλλάζει....για σκεφτείτε το όμως λιγο διαφορετικά
Δεν αλλάζει ο χαρακτήρας και ο τρόπος σκέψης του.
Αυτό που αλλάζει είναι ο τρόπος ζωής, το γεγονός ότι μεγαλώνουμε και βλέπουμε αλλιώς κάποια πράγματα.

Αν δούμε τον εαυτό μας θα καταλάβουμε ότι και εμείς οι ίδιοι έχουμε αλλάξει μεγαλώνοντας.
Τα βασικά χαρακτηριστικά της προσωπικότητας μας είναι δύσκολο να ξεριζωθούν αλλά τελικά μας αλλάζουν οι καταστάσεις που βιώνουμε.

Θυμάμαι παλιά ήμουν πολύ αντιδραστική.
Τώρα τρελαίνομαι όταν βλέπω με πόσα πράγματα εχω πλέον συμβιβαστεί!!!
Παλιά φοβόμουν να μείνω μόνη τώρα υπάρχουν φορές που την επιζητώ!!!!
Υπάρχουν πράγματα που αγάπησα στον άνθρωπο μου…που τώρα πια με εκνευρίζουν!!!

Όλα αυτά που αναφέρεις Μαρίνα είναι μέρος της ωρίμανσής μας ή κάποιων συμβιβασμών που αναγκαζόμαστε να κάνουμε για να συμπορευθούμε με άλλους ανθρώπους ή να κυλήσσει η καθημερινότητά μας χωρίς πολλά προβλήματα.
Ο χαρακτήρας όμως είναι άλλο πράγμα. Βγαίνει πάντα στην επιφάνεια όταν βρεθούμε κάτω από πίεση ή στρες ή θυμό κλπ.
Με άλλα λόγια οι ροπές μας δε μας εγκαταλείπουν εύκολα και ίσως να έχεις διαπιστώσει και συ ότι σε κάποιες καταστάσεις που μας συμβαίνουν παραπάνω από μία φορές, αντιδρούμε πάνω- κάτω με τον ίδιο τρόπο. Από εκεί βγήκε και το δις εξαμαρτείν...

# 28 στις 27/2/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ο χαρακτηρας δεν αλλαζει...
Ο ανθρωπος γεννιεται δεν γινεται..

evelina_200

# 29 στις 27/2/2008
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 245
οι άνθρωποι αλλάζουν. Αλλάζουν ανάλογα με τις συνθήκες. Τους αλλάζουν τα χτυπήματα της μοίρας, τους αλλάζει κι η εύνοια της ζωής. Πολλοί αλλάζουν κατά βούληση, πολλοί υποχρεωτικά. Μερικοί αντιστέκονται, αλλά τους παίρνει το ποτάμι. Πάντως όλοι αλλάζουν.

Αλλάζουν ανάλογα με την κάθε φάση της ζωής τους. Προσαρμόζονται στις ανάγκες και τις επιθυμίες της κάθε στιγμής και φτιάχνουν ολόκληρο θεωρητικό υπόβαθρο, για να υποστηρίξουν τις επιλογές τους. Μπορεί η επόμενη επιλογή να βρίσκεται σε πλήρη αντιδιαστολή με την προηγούμενη. Δεν έχει σημασία. Σημασία έχει, πως κάθε μία απ’ αυτές τους αλλάζει περαιτέρω.

Τους αλλάζουν και οι άλλοι. Η συμπάθεια, ο έρωτάς τους, η κακία και ο φθόνος. Ο ανταγωνισμός ή η συντροφικότητα. Η προσπάθεια να ξεπεράσουν, να αγαπήσουν ή να εκδικηθούν τους άλλους: ο αγώνας να συνυπάρξουν εντέλει μαζί τους.

Οι περισσότεροι λένε, πως ο χαρακτήρας δεν αλλάζει. Δεν ξέρω βέβαια, τι ακριβώς εννοεί ο καθένας με τη λέξη «χαρακτήρας». Προσωπικώς τη θεωρώ συνώνυμη του «ήθους». Και γι’ αυτό νομίζω, πως σ’ αυτό που λέγεται ζωή, οι άνθρωποι δεν είναι ηθικοί ή ανήθικοι. Ούτε καν πως έχουν συγκεκριμένο ήθος.

Είναι ηθοποιοί. Με όλες τις έννοιες της λέξης.

Κι οι παραστάσεις ανεβοκατεβαίνουν. Μπαίνοντας στο πετσί του κάθε ρόλου, ο κάθε ρόλος μπαίνει στο πετσί τους. Και όσο περισσότεροι οι ρόλοι, τόσο πιο πολλές οι αλλαγές. Κι όσο πιο δύσκολοι οι ρόλοι, τόσο πιο βαθιές οι αλλαγές.

available

# 30 στις 27/2/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία
Από αυτά που βλέπω τριγύρω μου, για να μη πω από την πείρα μου, καταλαβαίνω ότι η βασική δόμηση, το χτίσιμο του χαρακτήρα μας συντελείται στην παιδική μας ηλικία.
Από εκεί και πέρα πορευόμαστε και δεχόμαστε συμπληρωματικές διαμορφώσεις που οφείλονται στην οικογένειά μας κυρίως και κατόπιν στα άλλα άτομα που δημιουργούμε φιλία μαζί τους.

Όσο μεγαλώνουμε εστιάζουμε σε διαφορετικά πράγματα, κάνουμε περισσότερους συμβιβασμούς, μαθαίνουμε να προσαρμοζόμαστε σε ένα περιβάλλον, πχ της εργασίας, γιατί αλλιώς δε θα μπορέσουμε να εγκλιματιστούμε και θα έχουμε πρόβλημα!
Όπως είπα όμως και πιο πάνω, οι ροπές μας, οι αντιδράσεις μας κυρίως σε ζόρικες ή αιφνίδιες καταστάσεις θα βγουν πριν από μας στη φόρα και θα καταδείξουν τον αληθινό εαυτό μας.

Δεν είναι λίγες οι φορές που και εμείς οι ίδιοι εκπλησσόμαστε από κάτι που είπαμε ή από τον τρόπο που αντιδράσαμε και απορούμε "Πώς το έκανα αυτό εγώ"??
Και αν απορούμε εμείς για μας, φαντάσου λοιπόν ότι ποτέ δε μαθαίνεις κάποιον στην ουσία του, αλλά τον γνωρίζεις αποσπασματικά!!
Γι' αυτό ακριβώς θεωρώ ότι δεν πρέπει να κατακρίνουμε με τόση ευκολία κανέναν ή να βγάζουμε πρώιμα συμπεράσματα!

Καλύτερα δεν είναι να δουλεύουμε μέρα νύχτα πάνω στον εαυτό μας, ώστε να μπορέσουμε να τον κατανοήσουμε καλύτερα και να τον βελτιώσουμε όσο είναι εφικτό??

Partacas

# 31 στις 22/3/2008
author
Ανδρας / 56 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 145

Παράθεση:
Originally posted by available

Καλύτερα δεν είναι να δουλεύουμε μέρα νύχτα πάνω στον εαυτό μας, ώστε να μπορέσουμε να τον κατανοήσουμε καλύτερα και να τον βελτιώσουμε όσο είναι εφικτό??

Το όσο είναι εφικτό τι το ήθελες;

Γίνε η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο!

available

# 32 στις 22/3/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία

Παράθεση:
Originally posted by Partacas

Παράθεση:
Originally posted by available

Γιατί το τέλειο είναι ουτοπικό και εμείς έχουμε αδυναμίες!
Το όσο είναι εφικτό τι το ήθελες;

xaroulita

# 33 στις 23/3/2008
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 3.036
Νομίζω ότι όλοι μας πάνω-κάτω συμφωνούμε ότι ο χαρακτήρας είναι δεδομένος και λίγο ή πολύ στη ζωή μας τιθασεύουμε ηθελημένα κάποια στοιχεία του για χάρη της εξέλιξής μας (προσωπικής ή επαγγελματικής). Ένας αθυρόστομος για παράδειγμα δεν μπινελικώνει το αφεντικό του, σιγοβράζει όμως και ξεσπάει στο πρώτο κόκκινο φανάρι.

Η αδυναμία μας να επέμβουμε στο χαρακτήρα του άλλου νομίζω ότι είναι προφανής σε μια οικογένεια με δύο ή περισσότερα παιδιά που αν και ανατρέφονται από τους ίδιους γονείς,υπό τις ίδιες συνθήκες δεν καταλήγουν πανομοιότυπα σε χαρακτήρα. Αρχές, ναι... Χαρακτήρα όχι.

# 34 στις 23/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ας προσπαθησουμε πρωτα να ορισουμε τι ειναι Χαρακτηρας.

Ειναι το συνολο των στοιχειων που αποτελουν τα ιδιαιτερα και ουσιαστικα γνωρισματα ενος ανθρωπου και που τον κανουν να διακρινεται απο τους ομοιους του.

Ενα συνολο εμφυτων αλλα και επικτητων ιδιοτητων και μορφων συμπεριφορας με τις οποιες ο ανθρωπος εκφραζει την υπαρξη του και αντιδρα στα ερεθισματα του εξωτερικου κοσμου.

Ο ανθρωπος εχει μια διττη υποσταση σε σχεση με τα αλλα πλασματα, τον διακρινει μια αντιφαση θα ελεγα, φερει το "αλογον' και το ΄λογον".

Το "αλογον" ειναι τα "παθη" με τα οποια τον εφοδιασε η φυση και το 'λογον' η λογικη μεσα απο την οποια μπορει να επεξεργαστει το αλογον και να εξομαλυνει αυτη την αντιφαση, να γεφυρωσει τα δυο αντιθετα για να εχει αρμονια στην ζωη του.

Εμφυτες είναι οι αισθησεις που υπαρχουν στον ανθρωπο με την πληρη μορφη τους με την γεννηση του και λειτουργουν αυτοματα, ολα τα υπολοιπα ομως λαξευονται στην πορεια της ζωης με την βοηθεια της δυνατοτητας του να επεξεργαζεται και να επαναδιαμορφωνει τα στοιχεια και τα ιδιαιτερα και ουσιαστικα γνωρισματα του.

Αν υποθεσουμε οτι καποιος γεννιεται με εμφυτο καποιο ταλεντο, η ικανοτητα, πρεπει να κοπιασει για να την εξελιξει και να την εξασκησει.

Το ιδιο ισχυει και για όλα οσο ονομαζουμε "ηθικες αρετες" που δεν είναι εμφυτα αλλα αποτελουν ένα κομματι του συνολου των στοιχειων και ιδιαιτερων γνωρισματων ενός ανθρωπου.

«Ουδεμία των ηθικών αρετών φύσει ημίν εγγίνεται»

Ο χαρακτηρας που ετοιμολογικα σαν λεξη προοερχεται απο το " εθος" που σημαινει συνηθεια , αλλαζει με την χρηση του "λογου" (λογικης) απο τον ανθρωπο.

available

# 35 στις 23/3/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Φθιώτιδας / Λαμία

Παράθεση:
Originally posted by fioroula

Εμφυτες είναι οι αισθησεις που υπαρχουν στον ανθρωπο με την πληρη μορφη τους με την γεννηση του και λειτουργουν αυτοματα, ολα τα υπολοιπα ομως λαξευονται στην πορεια της ζωης με την βοηθεια της δυνατοτητας του να επεξεργαζεται και να επαναδιαμορφωνει τα στοιχεια και τα ιδιαιτερα και ουσιαστικα γνωρισματα του.

Αυτό περισσότερο ήθελα να τονίσω και εγώ , ότι δομείται λιθαράκι λιθαράκι ο χαρακτήρας και είναι συνδυασμός κληρονομικών καταβολών, αλλά κυρίως της τριβής του ατόμου με το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει και ζει.

Επομένως δεν ισχύει κάτι που ειπώθηκε σε προηγούμενες απαντήσεις ότι έτσι γεννιόμαστε και δεν αλλάζουμε!
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost