Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

1ος ΕΡΩΤΑΣ 1η ΑΓΑΠΗ

Σελίδα : 1

karamelaki

# 1 στις 10/9/2003
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 8
'Aρεσαν+: 0%

1Ος ερωτας 1η αγαπη

γιατί ο πρώτος έρωτας ή πρώτη αγάπη αποτελεί για τους περισσοτερους από εμάς μια τραυματική εμπειρία;

Vayani

# 2 στις 10/9/2003
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 57
Giati kalo mou karamelaki apla einai to proto erotiko skirtima tis kardoulas mas kai ola ta vlepoume idanika kai teleia... Den anagnorizoume lathi, paravlepoume ola afta pou mas pligonoun kai telika erxetai mia mera pou ftanoume sto aproxorito kai ekei teleionoun ola...Erxetai i proti apogohtefsi, ta prota dakrya, i proti syneiditopoiisi tou ti theloume kai ti exoume. Tote arxizoun na ginontai pio evdiakrita ta lathi pou den eprepe na sygxorisoume kai ta lathi pou emeis kaname....

Kai gia mena i proti mou erotiki apogohtefsi itan toso sfodri.. m'ekane koureli stin kyrioleksia... omos panta tha tin thimamai me glykia nostalgia.... H agapi pou eixa niosei tote itan i pio anidiotelis, i pio agni, i pio athoa, i pio omorfi i pio.... den yparxoun telika oi katalliles lekseis na xaraktirisoun afto pou eniosa tote kai afto pou den mporo na nioso pleon.... Apla exo kataliksei sto symperasma oti stin proti agapi eimaste san mora paidia, pou mathainoume ton kosmo, pou antimetopizoume katastaseis atsala, panta omos me to athoo paidiko myalo mas.... Peftoume se lathi apla kai mono giati etsi tha mathoume...
"Tin proti agapi
pote den tin ksexnas
giati afti
sou emathe na ponas"
kati pou eixa skeftei tote.. otan imoun poly pligomeni....(eixa ginei kai poiitria... an vro kai ta ypoloipa pou eixa grapsei, tha ta paratheso kapoia stigmi... einai grammena me pono psyxis )

loveattack

# 3 στις 10/9/2003
author
Γυναίκα / 42 / Διαζευγμένη
Ν. Βοιωτίας / Θήβα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 72
Γιατί τις πρώτες φορές αγαπάμε-ερωτευόμαστε αγνά& χωρίς ιδιοτέλεια.
Γιατί αφηνόμαστε σαν καρυδότσουφλο στο ποτάμι& αφήνουμε το ρεύμα να πας παρασύρει χωρίς να προβάλλουμε αντιστάσεις.
Όταν κάπου σκαλώσει το θέμα πληγωνόμαστε ανεπανόρθωτα& μετά μοιάζουμε με φοβισμένα όντα που κάνουν απελπισμένες κινήσεις για να μην την ξαναπατήσουν& περάσουν το ίδιο μαρτύριο.
Μακάρι να είχαμε την αντοχή να ερωτευόμαστε πάντα όπως την πρώτη φορά

gallidoula

# 4 στις 10/9/2003
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 646
+Φωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες.Δεν την ξεχνάς ποτέ την 1η αγάπη και τον 1ο έρωτα.Απλά τους φυλακίζεις σ'ενα συρτάρι στην καρδιά σου με όλες τις ευχάριστες ή δυσάρεστες αναμνήσεις τους.
Την 1η φορά που νιώθουμε κάτι,αυτό είναι αγνό,ειλικρινές,ανιδιοτελές,δυνατό.Δεν ξέρουμε τι μας περιμένει,δεν έχουμε προηγούμενες εμπειρίες.Κι έτσι δινόμαστε ολοκληρωτικά,κάνουμε όνειρα,το μυαλό μας ταξιδεύει..
Κάθε τι που ζεις, είτε σε κάνει ευτυχισμένο, είτε δυστυχισμένο, είναι κέρδος... Χαμένος χρόνος, είναι τα διαστήματα που δεν έζησες κάτι...

neo-yio

# 5 στις 11/9/2003
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Κύπρος
Θέματα: 45
Απαντήσεις: 204

Παράθεση:
Originally posted by karamelaki
γιατί ο πρώτος έρωτας ή πρώτη αγάπη αποτελεί για τους περισσοτερους από εμάς μια τραυματική εμπειρία;

Αποτελεί τραυματική εμπειρία, γιατι ειναι κατι που πρωτη φορα μας γινετε και πρωτη φορα το ζούμε! Αφού το ειπες κι εσυ ο "πρώτος" έρωτας ή "πρώτη" αγάπη. Οταν κανουμε κατι νεο κατι προτόγνωρο, κατι που πρωτη φορα μας συμβαινει, δεν μας κανει εντυπώση και μας φαίνεται πολυ παράξενο και πολυ ωραίο? Ετσι και ο "πρωτος" μας ερωτας ή "πρωτη" μας αγάπη, σε όλους μας ειναι τραυματικη. Τωρα το τραυματικη επέτρεψε μου να διαφωνήσω και να πω ότι δεν ειναι παντα η πρωτη αγαπη ή ερωτας τραυματική εμπειρία. Υπαρχουν πολλοι που δεν μπορούν να την ξεχασουν γιατι ηταν μια απο τις πιο ωραίες και γλυκες εμπειριες τους. Γι'αυτο και λεμε η "πρωτη μας αγαπη δεν ξεχνιέτε"...

Σιγουρα εξαρτάται απο το καθενα μας πως ηταν η πρωτη του αγαπη, και πως κατέληξε, ειτε τραυματικη, ειτε πολυ παθιασμένη...
Και η ζωή συνεχίζεται...

# 6 στις 11/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:

Διότι ζούμε και τον πρώτο χωρισμό.

evans

# 7 στις 11/9/2003
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
TI EΓΙΝΕ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ;
ΕΙΜΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΝΤΡΑΣ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ;
ΩΡΑΙΑ ΛΟΙΠΟΝ.....
ΚΑΤ' ΑΡΧΗΝ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ " ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ "
Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΞΕΘΩΡΙΑΣΜΕΝΕΣ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΟΣΟΥΣ ΕΡΑΣΤΕΣ ΚΙ ΑΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΕΡΑ Η ΚΑΡΔΙΑ.....

ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΑΦΕΛΗΣ ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΑΓΑΠΗΣΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΕΚΑΝΑ ΕΡΩΤΑ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΚΕΙΝΗ (ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΙ ΑΥΤΗ ...) .
ΑΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΤΟ ΑΣΠΗΛΟ!
ΚΑΙ Ο ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΟΝΕΣ...

ΥΓ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΤΡΑΓΟΥΔΟΝΤΑΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΚΕΙΝΑ ΕΛΕΓΕ

ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ
ΚΑΙ Τ' ΑΣΤΡΟ ΠΑΝΩΘΕ ΜΟΥ
ΑΧ ΝΑ ΜΗΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΠΟΤΕ
Η ΩΡΑ ΕΤΟΥΤΗ ΘΕ ΜΟΥ

ΚΙ Ο ΠΥΡΕΤΟΣ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΜΟΥ
ΦΩΤΙΑ ΠΟΥ ΣΠΑΡΤΑΡΑΕΙ
ΕΓΙΝ' Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΙΑ ΣΤΑΛΙΑ
ΚΑΙ ΠΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΧΩΡΑΕΙ

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ Σ' ΑΓΑΠΩ
ΠΡΩΤΗ ΠΟΥ ΣΕ ΜΑΘΑΙΝΩ
ΠΡΩΤΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΦΟΡΑ
ΓΕΝΝΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΠΕΘΑΙΝΩ!

Ρ. ΚΟΥΜΙΩΤΗ (Λ. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Μ. ΠΛΕΣΣΑΣ)

capricorn4

# 8 στις 11/9/2003
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 22

Παράθεση:
γιατί ο πρώτος έρωτας ή πρώτη αγάπη αποτελεί ...... μια τραυματική εμπειρία;

Τραυματική εμπειρία ???? ΕΕΕ ΟΧΙ . Δεν είναι. Σε μια ηλικία τοσο νέα και ίσως τόσο ανώριμη όταν συμβαίνουν αυτά τα πράγματα και μέσα στα χρόνια της αθωότητας δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω τραυματική εμπειρία , όσο κι αν νόμιζα οτι η ζωή δεν είχε νόημα χωρίς εκείνη για κάποιο καιρό μετά .
Αλλά τραυματική εμπειρία οχι Ποτέ!!
Αλλωστε είναι τόσο γλυκιά εκείνη η πίκρα που νιώθω οταν σκέπτομαι τα πρώτα ερωτικά μας σκιρτήματα . τις αγωνίες και τη δίψα μπροστά στο τρομερό μυστήριο του έρωτα πού αυτά τα συναισθήματα έμειναν και θα μένουν για πάντα στη μνήμη και την ψυχή μου, πολύτιμά κατάδικά μου μυστικά.
Το μόνο που εύχομαι είναι να είναι καλά και ευτυχισμένη, κιάν έχει κρατήσει και κείνη κάτι στα βάθη της ψυχής της απο μένα , εee τότε είμαι ο πλουσιότερος άνθρωπος του κόσμου.

Χαρισμένο Στην ΕΛΕΝΑ την πρώτη μου αγάπη , 28 χρόνια πρίν.

ΥΓ Αντε να μη νιώθει μοναξια και ο Evans.
Γεννήθηκα και θα πεθάνω χωρίς να με ρωτήσουν . Αφήστε με τουλάχιστον να ζήσω όπως θέλω εγώ.

# 9 στις 11/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Διότι είμαστε μικροί, ευαίσθητοι και ανοιχτοί, και είναι πολύ εύκολο να πληγωθούμε.

Μετά μεγαλώνουμε...

# 10 στις 11/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Για τις κοπέλες, η πρώτη ολοκληρωμένη σχέση που κάνουν, είναι ανπόφευκτο να είναι τραυματική. Μόνο που ο λόγος που είναι το ίδιο και για μας, διαφέρει. Εμείς έχουμε σα παιδιά τη πεποίθηση ότι όλα θα κρατήσουν για πάντα, κι ότι όλα είναι αληθινά. Εσείς απογοητέυεσται από την αποτυχία της σεξουαλικής πράξης και το πόνο της διακόρευσης, ειδικά όταν γίνει από άπειρο σύντροφο.
Έτσι είναι, και σωστά είναι έτσι...διότι μετά από χρόνια καταλαβαίνουμε ότι πονέσαμε χωρίς λόγο.....

renaki_m

# 11 στις 11/9/2003
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 16
ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΠΟΥ ΑΓΑΠΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ....

ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΠΡΩΤΗ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗ ΗΤΑΝ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ...ΑΥΤΗ Η ΑΓΑΠΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗ ΚΑΙ ΑΘΩΑ ΑΓΑΠΗ, ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΥΝΗΘΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ...

ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΑΓΑΠΗ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 20 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΤΕ ΝΑΙ, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΗ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ...

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΑΓΑΠΗ, ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ..ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Α Γ Α Π Η .......ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΕΡΩΤΑΣ....ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ...

ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΑΠΟΘΗΜΕΝΑ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ...

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ, ΣΤΑ 21 ΜΟΥ....

ΠΕΡΑΣΑ ΕΝΑΝ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ..Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΝΟΗΜΑ...ΗΜΟΥΝ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ...ΕΜΑΘΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.....ΕΜΑΘΑ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΕΡΩΤΑΣ...ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΜΑΘΕ ΕΚΕΙΝΟΣ...ΩΡΙΜΑΣΑ...ΑΛΛΑΞΑ ΑΠΟΨΕΙΣ....ΜΕΓΑΛΩΣΑ...

ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ.....ΠΩΣ ΝΙΩΘΩ ΤΩΡΑ???ΝΑΙ, ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΩ ΑΚΟΜΑ...ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ....ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΜΑΘΕ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΧΡΗΣΙΜΕΥΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΟΥ...ΤΟΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΣΑΜΕ..ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ, ΟΜΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ, ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΕΜΠΟΔΙΟ ΓΙΑ ΚΑΛΟ...

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΙΩΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ.ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ.....

*ΕΙΡΗΝΗ*

IXNH TOY ANEMOY

# 12 στις 11/9/2003
author
Ανδρας / 54 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 19
Για μένα δεν ήταν καθόλου τραυματική εμπειρία. Είμασταν μαζί 2 χρόνια και παρόλο που χωρίσαμε, δεν μπορώ ν΄αγνοήσω το γεγονός ότι μέσα από την πρώτη μου σχέση ωρίμασα σαν άνθρωπος και απέκτησα μια εμπειρία που ήταν χρήσιμη στη συνέχεια. Δεν εννοώ βέβαια μόνο την σεξουαλική πλευρά της σχέσης αλλά την συναισθηματική και την επικοινωνιακή.
Από τα λάθη άλλωστε μαθαίνουμε και βελτιωνόμαστε.

SIKAT

# 13 στις 12/9/2003
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 44
Εγώ ήθελα να προσθέσω σε όλα τα παραπάνω και την παράμετρο της ζωντάνιας της νεανικής συνήθως ηλικίας που συνδιάζεται με την πρώτη αγάπη.
Οταν μας έρχεται και αναπολούμε την αγάπη αυτή μαζί της χωρίς να το καταλαβαίνουμε αναπολούμε και την τότε ζωή με τη ζωντάνια της τα πράγματα που κάναμε
και με την τότε αγάπη και με άλλους
και που τώρα ίσως η ζωή, μας έχει υποχρεώσει να τα θεωρούμε μακρινά και αδύνατα να τα ξανακάνουμε. Προσπαθόντας να εστιάσουμε λοιπόν στο πως είμαστε τότε (ψυχολογία και στάση στη ζωή) θυμόμαστε με αγάπη τις πιό έντονες συγκινήσεις όπως αυτή της πρώτης μας αγάπης. Μ΄ αυτή την έννοια μας μένει και αξεπέραστη θεωρόντας ασυνήδητα ότι μ΄ αυτή θα συνεχίζαμε να χαιρόμασται με τον ίδιο τρόπο τη ζωή.
...η διαθεσή μας είναι θέμα επιλογής μας και όχι θέμα καταστάσεων...

SIKAT

# 14 στις 12/9/2003
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 44
Προσθέτω στα προηγούμενα και το ηθικό δίδαγμα (το δικό μου όπως εγώ το κατάλαβα) :
Η μαγγιά είναι να νοιώθεις και να ζείς τις αγάπες σου - ακόμα κι αυτή που έχεις εδώ και μιά δεκαετία - με τον ίδιο έρωτα και την ίδια χαρά και τις ίδιες θυσίες ενέργειας με όση είχες διαθέση και στην πρώτη σου αγάπη. (Γίνετε αρκεί να έχεις μάθει καί να σ΄ αρέσει να αγαπάς )
...η διαθεσή μας είναι θέμα επιλογής μας και όχι θέμα καταστάσεων...
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε