Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Πρόβλημα σε σχέση..

Σελίδα : 1

Angel19051988

# 1 στην 1/3/2008
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σίνδος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Πρόβλημα σε σχέση..

Γεία σε όλους! Είμαι καινούργια στο sxeseis και τώρα αρχίζω να το ανακαλύπτω.. Έτυχε να δω αυτην την ενότητα.. Και αποφάσισα να ζητήσω την συμβουλή σας σε ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και καιρό..
Λοιπόν, έχω μια σχέσει εδώ και 6 μήνες.. Η οποιά παεί πολυ καλά υπάρχει πολύ ενδιαφέρον και από τις δύο πλευρές.. Αλλά υπάρχει οικονομικό πρόβλημα από την μεριά του..(τα δικά μου είναι φυσιολογικά). Είναι 21 χρονών και πάει ακόμα ΤΕΙ και δεν δουλευεί καθόλου ούτε και το καλοκαίρι.. παρ'όλο το προβλημά του.. Το ερώτημα είναι γιατι? Μένει ακόμα με την οικογένειά του και εχει και μικρό αδερφο..Το 2014 θα πάει στρατό.. Το θέμα είναι οτι εγω την βλέπω σόβαρα την σχέσει, εννοόντας γάμο κλπ. και από οτι φαίνετε και αυτος θα ήθελε αλλα οχι στα επόμενα 5 χρόνια τουλάχιστον...μέχρι να αποκαταστάθει και να ανεξαρτητοποιήθει οικονομικά..
Και γι'αυτο έχω αγχωθεί αρκετά μη ξέροντας τι να κάνω.. Να χωρίσω (που είναι δύσκολο γιατι νιώθω πολλα γι'αυτόν) ? Ή να το αφήσω.. (που και αφτό είναι δύσκολο γιατι δεν νομίζω να μπορέσω να τον περιμένω μεχρι τα 25 και..)?

Γι'αυτο ζητώ την δική σας γνώμη/συμβουλή επειδή είστε πιο έμπειρη σε τέτοια θέματα, να μου πείτε τι θα κάνατε αν ήσασταν στη θέση μου.. Σας ευχαριστώ όλους πολύ εκ τον προτέρων.. !!

Μπερδεμένη..!

# 2 στις 3/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
βρε κουκλίτσα μου!!!!

είναι δυνατόν στα 20 σου, να σκέφτεσαι γάμους και σοβαρές δεσμεύσεις? εσύ ακόμα δεν έχεις μάθει τον ίδιο σου τον εαυτό, είναι δυνατόν να είσαι σίγουρη πως θες να περάσεις τη ζωή σου με αυτόν τον άνθρωπο? και μάλιστα μετά από σχέση 6 μηνών????
γιατί δεν χαλαρώνεις να απολαύσεις την όμορφη σχέση που έχεις??
γιατί πρόβλημα με όσα γράφεις τουλάχιστον, εγώ δεν βλέπω....

riddle_

# 3 στις 3/3/2008
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Μάνδρα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.706
Μικρουλα μην πεφτεις στην παγιδα του γαμου απο τοσο νωρις,ουτε να κανεις σκεψεις...

Απο την στιγμη που εισαστε καλα μαζι και ευτυχισμενοι,απολαυσε το....αν υπαρχει διαρκεια στην πορεια,αξιζει να περιμενεις...

Εισαι πολυ μικρη ακομα για να εχεις αποκλειστικα στο μυαλο σου τον γαμο...
Ακομα δεν εχεις γνωρισει την ζωη...τις χαρες της ...τις απολαυσεις της...

Ο γαμος δεν ειναι ευκολη υποθεση...ποσο μαλλον οταν εισαστε τοσο μικροι και ακομα σπουδαζει ο φιλος σου,δεν εχει επαγγελματικη αποκατασταση και το σπουδαιοτερο ολων δεν εχει παει καν φανταρος!!!

Αν φτανεις λοιπον στο σημειο,επειδη εχεςι ενα γολγοθα μπροστα σου, σε σχεση με αυτα που εχει να κανει ο φιλος σου και σκεφτεσαι τοσο ευκολα για να τον χωρισεις,φαντασου πως δεν εισαι ετοιμη ουτε για γαμο,γιατι ο γαμος και η συμβιωση προυποθετει σκληρο αγωνα...

Ζησε λοιπον με τον φιλο σου τις ομορφες στιγμες σας και ασε τις σκεψεις περι γαμου,μεχρι να ελθει ο καιρος του...

perfetta

# 4 στις 3/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θα τρελαθώ...

Τί τρόπος σκέψης είναι αυτός...???

Είσαι μόνο 19 χρονών, και αγχώνεσαι για το που θα πάει η μόλις εξάμηνη σχέση σου....???

Απ' τη μία λές οτι δε μπορεις να τον αφήσεις γιατί νιώθεις πολλά γι αυτόν κι απ' την άλλη οτι δε μπορείς να περιμένεις. Μα αν τον αγαπούσες καλή μου, δε θα σκεφτόσουν έτσι..

Μου φαινεται οτι σου χει γίνει εμμονή ο γάμος!!!

Dardana

# 5 στις 3/3/2008
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by Angel19051988
Γεία σε όλους! Είμαι καινούργια στο sxeseis και τώρα αρχίζω να το ανακαλύπτω.. Έτυχε να δω αυτην την ενότητα.. Και αποφάσισα να ζητήσω την συμβουλή σας σε ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και καιρό..
Λοιπόν, έχω μια σχέσει εδώ και 6 μήνες.. Η οποιά παεί πολυ καλά υπάρχει πολύ ενδιαφέρον και από τις δύο πλευρές.. Αλλά υπάρχει οικονομικό πρόβλημα από την μεριά του..(τα δικά μου είναι φυσιολογικά). Είναι 21 χρονών και πάει ακόμα ΤΕΙ και δεν δουλευεί καθόλου ούτε και το καλοκαίρι.. παρ'όλο το προβλημά του.. Το ερώτημα είναι γιατι? Μένει ακόμα με την οικογένειά του και εχει και μικρό αδερφο..Το 2014 θα πάει στρατό.. Το θέμα είναι οτι εγω την βλέπω σόβαρα την σχέσει, εννοόντας γάμο κλπ. και από οτι φαίνετε και αυτος θα ήθελε αλλα οχι στα επόμενα 5 χρόνια τουλάχιστον...μέχρι να αποκαταστάθει και να ανεξαρτητοποιήθει οικονομικά..
Και γι'αυτο έχω αγχωθεί αρκετά μη ξέροντας τι να κάνω.. Να χωρίσω (που είναι δύσκολο γιατι νιώθω πολλα γι'αυτόν) ? Ή να το αφήσω.. (που και αφτό είναι δύσκολο γιατι δεν νομίζω να μπορέσω να τον περιμένω μεχρι τα 25 και..)?

Γι'αυτο ζητώ την δική σας γνώμη/συμβουλή επειδή είστε πιο έμπειρη σε τέτοια θέματα, να μου πείτε τι θα κάνατε αν ήσασταν στη θέση μου.. Σας ευχαριστώ όλους πολύ εκ τον προτέρων.. !!

Μπερδεμένη..!

Αγαπητη Εϊντζελ...
καταρχην μεχρι το 2014 που θα παει ο καλος σου στρατό..ποιος ζει, ποιος πεθαινει!! Εισαι μολις 20 ετων, η σχεση σας μετρά μολις 6 μηνες... (ασε που τους πρωτους εξι μηνες οι σχεσεις ειναι συνηθως μια χαρά - μετα φαινονται τα οποια τυχον προβληματα!) και καθεσαι και σκεφτεσαι τωρα 'αν' και 'αν' και τι θα γινει, και πότε θα τελειωσει σπουδές, και πότε θα πιασει δουλεια, και πότε θα παει στρατο, και πότε θα παντρευτειτε και πότε θα κανετε παιδια;;!!! Ελεος δηλαδη...σαν πολυ μακρια (εστω στη σκεψη σου) δεν το πας για τοσο νωρις;;;
Κοιτα να εχεις μια φυσιολογικη σχεση και να περνατε καλα οι δυο σας, κι αυτα θα γινουν, φτανει βεβαια να συνεχισετε να θελετε να ειστε μαζι και να ειστε καλα στη σχεση σας - πραγμα που κανείς δεν μπορει να στο εγγυηθει. Ζωή ειν΄αυτη, δεν ειναι ταινια να την κανεις οπως θες κι οπως σε βολευει...
Να΄σουν κοντα στην ηλικια μου, να πω οκ, εχεις ενα ευλογο ας πουμε (σχετικο κι αυτο) αγχος για το πότε θα γινεις μάνα, πότε θα κανεις σπιτι και οικογενεια κτλ, αλλά στην ηλικια σου δε δικαιολογουνται με τιποτα αυτά!. Οσο για το οτι ο καλος σου ειναι φοιτητης και οικονομικα εξαρτωμενος, κι εφοσον ειναι στην ιδια ηλικια μ'εσενα, και εφοσον σπουδαζει, λογικοτατο το βρισκω. Και επισης λογικοτατο να μην σκεφτεται την προοπτικη του γαμου στα επομενα 5 χρονια τουλαχιστον. Οταν με το καλο τελειωσει τις σπουδες του και το στρατιωτικο του, τοτε θα παρει κι αυτος το δρομο προς την αποκατασταση οπως οι περισσοτεροι.
Ειναι θεμιτό να σκεφτεσαι λιγο παρακατω..αλλά εσυ σκεφτεσαι πολυυυυυυυυυυυ παρακατω!!
Αν παλι θες ντε και σωνει να "αποκατασταθεις" τωρα, (τι πρεμουρα κι αυτη) βρες εναν 30βαλε που'χει τελειωσει με στρατιωτικο και σπουδες, να μην εχεις να ζοριζεσαι κιολας. Απλά τα πραγματα..
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

Barracuda

# 6 στις 3/3/2008
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 9.408
Καλωσόρισες στην παρέα μας

Απ ' ότι διαβάζεις και αφού δηλώνεις σχετικά σκεπτόμενο άτομο στο προφίλ σου,
θα κατάλαβες ότι ο προορισμός μιας γυναίκας σήμερα δεν είναι ένας καλός και γρήγορος γάμος.
Τουλάχιστον όχι για το μεγαλύτερο σύνολο.

Ζήσε ότι ζεις σήμερα χωρίς να πονοκεφαλιάζεις .

Αυτές οι εμπειρίες και οι σχέσεις θα σε ωριμάσουν και για τη μετέπειτα ζωή σου.

Μη βιάζεσαι και μην αγχώνεσαι με γάμους και οικονομικές σκέψεις από τώρα ,
είναι πολύ νωρίς .

Απόκτησε εφόδια στη ζωή σου και μην περιμένεις να κρεμαστείς πάνω σε έναν άντρα, είναι λάθος αυτό .

Άλλωστε η απόφαση για μια ζωή χρειάζεται χρόνο και σωστή επιλογή,
το εξάμηνο είναι απολύτως ελάχιστο για αυτό.

Ούτε λοιπόν να χωρίσεις , ούτε να αγχωθείς με το χρόνο που πιθανόν χρειάζεται να περιμένεις .

Να ζήσεις και να χαρείς τα νιάτα σου .

Τίποτα δεν αντικαθιστά αυτά τα χρόνια .
Το Barracuda ή θα σε κατασπαράξει ή θα σε σώσει κατασπαράσσοντας τους διώκτες σου. Πρέπει όμως να αποφασίσεις να μπείς στο νερό. The Shark...God or demon ?

# 7 στις 3/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Μπερδεμένη..!

καλεεε θα φαω τα μαλλια μου, ταχω μακρυνει κιολας,κι ειναι και ωραια και ξανθουλικα,, κριμα δεν ειναι??
θα μας τρελανεις? τι γαμους και βαφτισια?
εδω σπουδαζει ο ανθρωπος. εσυ ακομα καλα δεν ξερεις που πανε τα τεσσερα και εκεινος το ιδο. τι απαιτησεις ειναι αυτες?

καλε η γενια μας δε παει καλα.
εμενα πριν δυο μερες μια φιλη με ειπε- ματινα μανταρινακη- και μεβαλε σε σκεψεις.

ειστε παρα πολυ μικροιιιιιιιι!!

γαμο?? τι σημαινει γαμος ξερεις? απο που θα κανεις γαμο? με τα λεφτα του μπαμπα σου? δουλευεις? εχεισ σπιτι? πως ξερεις οτι θασαι μεναν ανθρωπο για τα επομενα 70 σου χρονια?

καλε κατσε χαλαρωσε, κι εγω θελω να κανω οικογενεια αλλα οχι κι ετσι. το πας πολυ μακρια. αυριο ξερεις αν θα ζεις? αν θα ξυπνησεις ενα πρωινο και πεις- δεν τον θελω- - τι παω να κανω?_

για cool λιγο...

# 8 στις 3/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Λοιπόν, έχω μια σχέσει εδώ και 6 μήνες.. Η οποιά παεί πολυ καλά υπάρχει πολύ ενδιαφέρον και από τις δύο πλευρές.. Αλλά υπάρχει οικονομικό πρόβλημα από την μεριά του..(τα δικά μου είναι φυσιολογικά). Είναι 21 χρονών και πάει ακόμα ΤΕΙ και δεν δουλευεί καθόλου ούτε και το καλοκαίρι.. παρ'όλο το προβλημά του..

Εγώ δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα όπως λες... Το παιδί σπουδάζει. Ίσως να θέλει να ασχοληθεί με τις σπουδές του. Αν έχει οικονομικό πρόβλημα θα πρέπει να του συμπαρασταθείς και όχι να το βλέπεις ως "πρόβλημα" στην σχέση.

Το ερώτημα είναι γιατι? Μένει ακόμα με την οικογένειά του και εχει και μικρό αδερφο..Το 2014 θα πάει στρατό.. Το θέμα είναι οτι εγω την βλέπω σόβαρα την σχέσει, εννοόντας γάμο κλπ. και από οτι φαίνετε και αυτος θα ήθελε αλλα οχι στα επόμενα 5 χρόνια τουλάχιστον...μέχρι να αποκαταστάθει και να ανεξαρτητοποιήθει οικονομικά..

Ο νεαρός σκέφτεται πάρα πολύ σωστά κοπελιά. Σαφώς και πρέπει να αποκατασταθεί. Καταρχήν πρώτα πρώτα πρέπει να κάνει το στρατιωτικό του και να τελειώσει απο αυτό τον βραχνά. Να τελειώσει τις σπουδές του, να βρει δουλειά. Αν παντρευτείτε τώρα... με τι θα ζήσετε βρε? Θα μαγειρεύετε την αγάπη σας και θα τρώτε?
Για σκέψου λίγο πιο ώριμα.

Μπερδεμένη..!

MsNanouk

# 9 στις 3/3/2008
author
Γυναίκα / 55 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 5.851

Πρόβλημα σε σχέση..

Εγώ δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στη σχέση ...
Λες ότι νοιώθετε όμορφα και περνάτε καλά !!!!
Αρκεί αυτό για σήμερα και για αύριο θα σου έλεγα ... είστε και οι δύο πολύ μικροί και τώρα χτίζεται το μέλλον σας ...
Μην προβληματίζεσαι με σκέψεις για πιθανό γάμο ... ίσως αύριο εσύ η ίδια που λέει σήμερα αυτά να αποφασίσεις ότι έχει κλείσει ο κύκλος αυτής της σχέσης και θες να πας παρακάτω ....
Στην ηλικία που είστε ζήστε το σήμερα όσο το δυνατόν καλύτερα και πίστεψε με αυτό ... αρκεί για τώρα ....

# 10 στις 4/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
:..κοιτα τωρα να δεις πως χανονται τετοια μυαλα που κανουν σχεδια και πλανα για τις επομενες 10ετιες...εγω παντως εχω να πω οτι με εσενα στον κυβερνητικο προγραμματισμο.του υπουργειου αναπτυξης δεν θα χαναμε κανενα ευρωπαικο προγραμμα και επιδωτησηηηηηηηηηηηηηηη

# 11 στις 4/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Απο τη στιγμη που εισαι το "στιλ" της γυναικας που εχει στο μυαλο της(αν και τοσο νεα) το γαμο τοτε νομιζω πως θα πρεπει να κανεις και "καλυτερες" "επιλογες" οσον αφορα τις σχεσεις που δημιουργεις.Με τον συγκεκριμενο ανθρωπο τετοια περιπτωση δεν υπαρχει προς το παρον(αλλα ουτε και στο μελον),αρα πας για αλλα.

# 12 στις 5/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
συγκεντρωσου...................εισαι μια σταλια μωρο ακομα.........κι εκεινος το ιδιο........

PAREOYLA

# 13 στις 6/3/2008
author
Γυναίκα / 61 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 336

Παράθεση:

Μπερδεμένη..!

εγω θα ελεγα
αφου περνατε καλα και τον γουσταρεις και σε γουσταρει
δεν το αφηνετε εκει??????????????

εδω μιλας για γαμο που ξεκινας για να ζησεις με εναν ανθρωπο μια ολοκληρη ζωη !!!!!!!!!!!!!!!
και δεν μπορεις να περιμενεις τον ιδιο ανθρωπο 5 χρονια

απολαυσε το λοιπον αφου ειναι ωραιο και αργοτερα βλεπετε
Όποιος αγαπά δεν νοιώθει. Όπως δεν νοιώθει ότι αναπνέει.

Angel19051988

# 14 στις 7/3/2008
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Σίνδος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σας... Πάνω στο θέμα που έφεσα σχετικά με το 'Προβλήματα σε σχέση.. ' Έχετε δίκιο..
...ανγελ!
Σελίδα : 1

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.
lastpost