Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Aλκοολισμος......

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

xaroulita

# 21 στις 14/3/2008
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 3.036
'Aρεσαν+: 0%
O Μαρσιας έχει δίκιο. Αντιμετωπίζουμε αυτό το πρόβλημα εδώ και αρκετό καιρό με ένα αγαπημένο πρόσωπο στην παρέα. Έχετε την εντύπωση ότι όταν είναι μαζί μας δεν περνάει καλά; Κι όμως πίνει όσο συνολικά οι 4 υπόλοιποι.

Χρειάζεται ειδικό γιατί το ποτό δεν είναι ζήτημα μόνο σωματικής ανάγκης. Είναι μυαλού, είναι ψυχής. Σημειώνω ότι ο φίλος μας δεν έχει κάποιο σοβαρό πρακτικό πρόβλημα. Είναι ανεξάρτητος οικονομικά, εργάζεται, έχει σχέση (λέτε αυτή να μην προσπαθεί και είναι αρκετά έξυπνος και καλλιεργημένος. Κάποιες πληγές όμως δεν φαίνονται και δεν ξέρουμε πώς να τις χειριστούμε. Εννοείται ότι δεν το παραδέχεται, λέει ότι το ελέγχει κλπ. Αλλά... δεν είναι αλήθεια.

ΕΙΔΙΚΟΣ και βέβαια η ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ του.....

somebody961

# 22 στις 14/3/2008
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
"Κάποιες πληγές όμως δεν φαίνονται"

Σωστή επισήμανση!
Δεν το κρύβω, κάποτε έπινα και εγώ. Οταν όλα γύρω μου φαινόταν εχθρικά και ξένα και δεν γινόταν να τ αλλάξω.
Οταν το έκανα αυτό, βρισκόμουν σε μιαν άλλη πραγματικότητα, δραπέτευα σ αυτήν όπου, το το να πίνω ήταν σαν να πατούσα το fast forward στο video της ζωής μου μέχρι η άσκημη κατάσταση να περάσει..
Μόνο που η κασέτα δεν τέλειωνε ποτέ τελικά με αυτόν τον τρόπο..

Επρεπε να 'ξυπνήσω' και να την κάνω eject..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

mariana1

# 23 στις 15/3/2008
author
Γυναίκα / 71 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αιγάλεω
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 8
Αλλο ομως μια κακη συνηθεια , σε μια ασχημη φαση της ζωης μας και αλλο μια μονιμη κινηση σε οποιοδητε περιοδο της ζωης μας.

.....αληθεια; πως την σταματησες αυτη την συνηθεια; ετσι , απλα με μια αποφαση ......, οταν ολα γυρω σου <στρωσαν>;

somebody961

# 24 στις 15/3/2008
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Μια μεγάλη αλήθεια: Δεν 'έστρωσαν' τα πράγματα γύρω μου και έτσι σταμάτησα.
Σταμάτησα, και τα πράγματα γύρω μου στρώσαν...

Ξεκίνησε για ΄πλάκα' που λέμε, α, τι ωραία φάση να σαι 'φτιαγμένος'..
Δεν είχα προβλήματα! Σταδιακά και εξ αιτίας αυτού αποκτούσα, και για καιρό το είχα για δικαιολογία..
Ωσπου ήρθε η μέρα που είπα στον εαυτό μου: Τελικά Γιώργο υπάρχει πρόβλημα..
Η γνωστή άρνηση του προβλήματος που περιέγραψα παραπάνω.

Και η άρνηση αυτή του προβλήματος οφείλεται στο γεγονός πως το κακό έρχεται αργά αργά και μέσα μας συνηθίζουμε σταδιακά μία άρρωστη κατάσταση ως φυσιολογική. Και λέμε "Ε, δεν έχω και πρόβλημα επειδή πίνω 5 μπύρες την ημέρα!"

Μόλις 'ξεστραβώθηκα' και είδα το πως ήμουν πριν (πέρασα πολλά στην πορεία), ήταν και η οριστική λύση που δόθηκε 5 χρόνια πριν.

kormaki30

# 25 στις 16/3/2008
author
Γυναίκα / 72 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 15
(....περασες πολλα στην πορεια....)

μονος τα καταφερες; πηρες βοηθεια και ποια;

somebody961

# 26 στις 17/3/2008
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Καταρχήν, συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση.

Οταν τότε είδα πως υπήρχε πρόβλημα, πήγα στο Αιγηνίτειο.
Εκεί μου είπαν να κάνω εξετάσεις αίματος για να δούν αν είχα πάθει κάποια ζωτική ζημιά.
Τρόμαξα! Δεν περίμενα πως θα μπορούσα να πάθω κάτι σοβαρό..
Εφυγα τρέχοντας από εκεί. Την άλλη μέρα κιόλας ζήτησα λίγες μέρες άδεια από τη δουλειά μου προκειμένου να αντιμετωπίσω το όποιο στερητικό.
Δεν ξέρω τι γίνεται σε πραγματικά βαριές περιπτώσεις αλλά, πες η τρομάρα που είχα πάρει, πες η 'μανία' μου να το ξεφορτωθώ, ή αυτό που πάντα με χαρακτήριζε, να μπορώ το οτιδήποτε να θέλω να το καταφέρνω μόνος μου, στερητικό πέραν των 2 ημερών δεν ένιωσα.
Είδα μέσα μου πως αν ζητούσα εξωτερική βοήθεια, αυτό αυτόματα θα σήμαινε πως μέσα μου είμαι ανίκανος να κάνω κάτι για μένα. Και δεν το άντεχα αυτό.
Ισως άλλος ένας λόγος που πολλοί (και γω μέσα) δεν έβλεπα το 'πρόβλημα'.

Νομίζω πως τελικά όλα είναι στο μυαλό μας. Πως τάχα μου δεν θα τα καταφέρουμε.

Οτι θέλει ο άνθρωπος κάνει. Πάει τέλειωσε..

alcanonymous

# 27 στις 18/3/2008
author
Ανδρας / 51 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βάρη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 607
εκτοτε πίνεις ποτέ?
when the going gets tough, the tough get going!

# 28 στις 18/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Φοβάμαι πως είναι τρομερά δύσκολο. Απο τις λίγες γνώσεις που έχω, ξέρω πως ακόμα και με την βοήθεια ειδικών ίσος είναι δύσκολο να επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα. Θα πρέπει λοιπόν να υπάρχει υπεύθυνη & επαγγελματική αντιμετώπιση + αγάπη και κατανόηση. Πολύ αγάπη.

# 29 στις 18/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ο αλκοολισμος και βέβαια κάθε μορφής εξάρτηση απο εθιστικές ουσίες είναι ένα τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα, με έξαρση στη χώρα μας. Μην ψάχνεις γιά συνταγές βοήθειας από εδώ. Πρέπει να συμβουλευθείς ειδικούς επιστήμονες, οι οποίοι θα σε κατευθύνουν αφού ακούσουν τις ιδιαιτερότητες της κάθε περίπτωσης. Δεν είναι καθόλου απλά τα πράγματα. Μπορεί με αδέξιο χειρισμό να γίνουν χειρότερα και μετά να έχεις και τύψεις γιά το τρόπο που το χειρίστηκες. Δυστυχώς και φίλο εχω χάσει και σπίτι εχω δει να διαλύεται από αλκοολισμό.

kormaki30

# 30 στις 23/3/2008
author
Γυναίκα / 72 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 15
Ευχαριστω ολους, για την συμμετοχη σας , στο θεμα που εθεσα .
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε