Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

einai tsiggounis?

Σελίδα : 1

eftychia

# 1 στις 19/3/2008
author
Γυναίκα / 35 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ζωγράφου
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

ειναι τσιγγουνις?

geia! exw sxesi edw kai ligo kairo kai tha ithela na akousw ti gnwmi sas an einai tsiggounis! an kai tou aresei na vgainei eksw se tavernes, mpouzoukia kai na pigainei ekdromes apo tin alli krataei to meso oro twn xrimatwn pou ksodeyei kathe mina, tis apodeikseis apo to supermarket (thymatai akomi poso kostize to neskafe prin 1 xrono).. omws exei plirwsei to prwto kai 2o rantevou alla kai egw tou exw kerasei fysika kai tis perissoteres fores plirwnei o kathenas ta dika tou..einai pragmati tsigggounis i ofeiletai sto oti einai foititis?

perfetta

# 2 στις 21/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Τσιγγούνη δε θα τον έλεγα.. Απλά πολύ προγραμματισμένο!!!! Και καλά κάνει δηλαδή. τη σήμερον ημέρα πρεπει να τα υπολογίζεις όλα....

# 3 στις 21/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
To οτι κραταει ενα λογαρισμο των εξοδων του και δεν ειναι χυμα στο κυμα( οπως εγω) η γνωριζει τις τιμες των προιοντων που καταναλωνει( εγω η αχρηστη 40 χρονια νοικοκυρα δεν ξερω ποσο εχει το ψωμι) δεν νομιζω οτι τον κατατασσει στους τσιγκουνηδες, την στιγμη μαλιστα που οπως λες ειναι και φοιτητης και φανταζομαι θα εχει ενα περιορισμενο ποσο στην διαθεση του.

Οσο για το οτι πληρωνει ο καθενας τα δικα του δεν βλεπω που ειναι το αρνητικο.....εκτος και αν γυρευουμε "χορηγους" της διασκεδασης και της ζωης μας.

metaldreamer

# 4 στις 21/3/2008
author
Ανδρας / 47 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 1.361
Αρκετοί άνθρωποι είναι έτσι, φοβερά οργανωτικοί με τα οικονομικά τους.

Δεν ξοδεύουν αλόγιστα, αλλά αν δουν ότι το μπάτζετ τους το επιτρέπει, μπορούν να σε εκπλήξουν ευχάριστα με κάποιο δώρο μεγάλης αξίας όταν δε θα το περιμένεις.

Δεν αποκλείεται βέβαια να αποδειχθούν κάποιοι από αυτούς και σπάγγοι. Δώσε λίγο χρόνο και θα δεις τι από τα δύο συμβαίνει.
Ελα και κάνε μουσική την τρέλα που με διαφεντεύει...

# 5 στις 21/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Συμφωνω με την φιορουλα κ την perfetta.
τσιγγουνη εγω δεν θα τον ελεγα παντως!
ειναι κ φοιτητης οποτε τι να κανει ο δολιος?

mboumbi

# 6 στις 21/3/2008
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 66
Απαντήσεις: 9.122
Μου αρεσει που το γραφεις τελευταιο...οτι ειναι φοιτητης....

Αν δεν εργαζεται και ζει με τα χρηματα της οικογενειας του τοτε δεν εχεις πεσει σε τσιγγουνη αλλα σε φιλοτιμο παιδι...

Η ζωή είναι υπέροχη!

riddle_

# 7 στις 21/3/2008
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Μάνδρα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.706
Οικονομολογος σπουδαζει το παλληκαρι??

Δεν ειναι ετσι η τσιγγουνια Ευτυχια...απλα λογω της ιδιοτητας του προγραμματιζει τα εξοδα του...

Θα προτιμουσες δλδ να τα ξοδευε ολα μονομιας και μετα να μην μπορουσατε να κινηθειτε??

Αλλωστε απο την στιγμη που εισαστε ζευγαρι,καλο θα ειναι να πληρωνει οποιος εχει την φορα...δεν ειναι ουτε ντροπη, ουτε κατακριτεο....
Ποσο μαλλον χαρακτηριστεο!!!

Στην αγαπη,οταν υπαρχει,το θεμα ειναι να εισαστε ευτυχισμενοι οταν ειστε μαζι και ας τρωτε πασατεμπο η την βγαζετε στο παγκακι,που λεει ο λογος!!

metaldreamer

# 8 στις 21/3/2008
author
Ανδρας / 47 / Παντρεμένος
Αλλη χώρα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 1.361
Απ' ότι βλέπω στο προφίλ σου βέβαια, τον έχεις ήδη στείλει για τσάι...

Αχ άτιμες μικρές που θα λεγε και μια ψυχή!
Ελα και κάνε μουσική την τρέλα που με διαφεντεύει...

Dardana

# 9 στις 21/3/2008
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by fioroula
To οτι κραταει ενα λογαρισμο των εξοδων του και δεν ειναι χυμα στο κυμα( οπως εγω) η γνωριζει τις τιμες των προιοντων που καταναλωνει( εγω η αχρηστη 40 χρονια νοικοκυρα δεν ξερω ποσο εχει το ψωμι) δεν νομιζω οτι τον κατατασσει στους τσιγκουνηδες, την στιγμη μαλιστα που οπως λες ειναι και φοιτητης και φανταζομαι θα εχει ενα περιορισμενο ποσο στην διαθεση του.

Οσο για το οτι πληρωνει ο καθενας τα δικα του δεν βλεπω που ειναι το αρνητικο.....εκτος και αν γυρευουμε "χορηγους" της διασκεδασης και της ζωης μας.

Συμφωνω με τη Φιορουλα (ως συνηθως )

κι εγω πλεον κανω τους λογαριασμους μου καθε μηνα, ετσι ωστε να υπαρχουν πάντα τα χρήματα για τα πάγια εξοδα (δανειο, λογαριασμοι σπιτιου κτλ) και να ξερω τι μενει (αν μενει!) για οτιδηποτε αλλο.. Αλλιως δε γινεται δουλεια..

Εφοσον λοιπον ο φιλος σου ειναι φοιτητης, κι εφοσον προφανως ζει με λεφτα των γονιων του (και μαλλον με καποιο σταθερο ποσό που του δινουν καθε μηνα) λογικο το βρισκω να προσεχει τι ξοδευει και πόσα. Λογικο επισης το να μην μπορει/θελει να πληρωνει και για τους δυο σας. Ακομα πιο λογικο θα το εβρισκα αν φροντιζεις η ιδια τα δικα σου εξοδα και δεν περιμενεις το αγορι σου να πληρωνει για σενα. Ο boyfriend δεν υποχρεουται να ειναι 'χορηγος' μας. Αν το κανει καποιες ή ολες τις φορές, σαφως θα'ναι μια ευγενικη χειρονομια που χρηζει εκτιμησης, αλλά περα απο αυτο, δεν νομιζω πως εχει υποχρεωση. Αρα δε νομιζω κι οτι ειναι τσιγγουνης.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

PAREOYLA

# 10 στις 21/3/2008
author
Γυναίκα / 61 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 336

Παράθεση:
Originally posted by mboumbi
Μου αρεσει που το γραφεις τελευταιο...οτι ειναι φοιτητης....

Αν δεν εργαζεται και ζει με τα χρηματα της οικογενειας του τοτε δεν εχεις πεσει σε τσιγγουνη αλλα σε φιλοτιμο παιδι...

αφησε να τον γνωρισεις καλυτερα (οικονομικα)
και μετα αν ψαχνεις για χορηγους στην διασκεδαση σου ,καλο θα ηταν να απευθυνθεις σε εναν περισσοτερο ματσό

αυτοι σιγουρα ειναι τσιγουνηδες αν δεν θελουν να πληρωσουν την κοπελλα που συνοδευουν .
Όποιος αγαπά δεν νοιώθει. Όπως δεν νοιώθει ότι αναπνέει.

xaroulita

# 11 στις 22/3/2008
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 3.036
Τον σώζει η ιδιότητα του φοιτητή. Κατά τα λοιπά και τσιγκούνης να μην είναι μου φαίνεται μίζερος και βαρετός.... Συγνώμη αλλά θυμάται την τιμή του νες καφέ πριν ένα χρόνο;;;;;;;;;
Εγώ που δεν το θυμάμαι δηλαδή είμαι σπάταλη;;;;

# 12 στις 22/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τσιγκούνης μπορεί αν μην είναι, αλλά μίζερος είναι.

Barracuda

# 13 στις 22/3/2008
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 9.408

Παράθεση:
Originally posted by metaldreamer
Απ' ότι βλέπω στο προφίλ σου βέβαια, τον έχεις ήδη στείλει για τσάι...

Αχ άτιμες μικρές που θα λεγε και μια ψυχή!

Άτιμες μικρές !!!

Ένας φιλότιμο παλληκάρι που κάνει σωστή διαχείριση των χρημάτων
που ο Θεός ξέρει πως του τα εξασφαλίζουν
κάποιοι που τον στηρίζουν είναι και τίποτα παραπάνω.
Σε μια πρώτη ματιά φυσικά και μέσα από το πως μας τον παρουσιάζεις .

Η τσιγκουνιά δεν έχει καμία σχέση με τη διαχείριση.

Λίγο υπερβολική η απομνημόνευση των τιμών ,πιθανόν να κρύβει μια μιζέρια και να σε ξενερώνει αυτή η υπερβολή,
αλλά ας μην σε προβληματίζει τουλάχιστον τώρα στην αρχή.

Καλωσορίζω με τη σειρά μου στα forums , άλλη μία άτιμη μικρή
και αν μπορείς γράφε μας σε παρακαλώ με μικρά Ελληνικά γράμματα
Το Barracuda ή θα σε κατασπαράξει ή θα σε σώσει κατασπαράσσοντας τους διώκτες σου. Πρέπει όμως να αποφασίσεις να μπείς στο νερό. The Shark...God or demon ?

perfetta

# 14 στις 22/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ελα μωρέεεε..
Μπορεί να ΕΤΥΧΕ το παληκάρι να θυμάται μία τιμή... Δε σημαίνει απαραίτητα οτι θυμάται πόσο είχαν όλα τα προϊόντα του σουπερ μάρκετ, μανάβικου, κρεοπώλείου.... το περασμένο χρόνο....!!!

# 15 στις 22/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Από πότε το "τσιγγούνης" σημαίνει "ξέρει πού ξοδεύει τα λεφτά του";

Εντάξει, μπορεί οι περισσότεροι από εμάς να μην φτάνουμε σε αυτό το σημείο, αλλά τότε είναι που αναρωτιόμαστε μετά "μα πού ξοδέψαμε τα λεφτά μας;"

allegria

# 16 στις 22/3/2008
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 703
Αν και ξέρω ότι με τα λεφτά που παίρνω σπατάλες δεν μπορώ να κάνω, δεν κρατάω λογαριασμούς από κάθε τι που αγοράζω. Θεωρώ ιδιαίτερα ψυχαναγκαστικό κάτι τέτοιο.

Και με κάποια που έβγαινα και μου έλεγε συνεχώς τόσο κάνει το ένα και τόσο κάνει το άλλο, εκεί είναι 5 φράγκα φθηνότερο κλπ ξενέρωσα εντελώς. Από την άλλη όμως ξόδευε ένα σωρό χρήματα σε τσιγάρα και σκυλοτροφές.

Εντάξει, οικονομικά στριμωγμένοι είμαστε όλοι, δεν χρειάζεται να είμαστε και χρονικά στριμωγμένοι καταναλώνοντας το χρόνο μας σε τέτοιες συζητήσεις και σκέψεις.

# 17 στις 22/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μετρημένος.

# 18 στις 22/3/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
οχι.......
δεν τον λες τσιγκουνη.....
λιγο σφυκτο τον λες....
λιγο πολυ προγραμματισμενο υπερβολικα τον λες......
αλλα ενταξει...
το οτι ειναι φοιτητης δικαιολογει την αντιμετωπιση του αυτη σε σχεση με τα οικονομικα εξοδα!!!!!

cerise

# 19 στις 23/3/2008
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206

Φοιτητής!!

Αυτό σημαίνει ότι είναι φιλότιμο παιδί και νοιάζεται αυτούς που τον πληρώνουν για να σπουδάζει. Με τα λεφτά των γονειών του δεν μπορεί να είναι κουβαρντάς. Η με ένα μικρό μισθό αν δουλεύει. Μεταξύ φοιτητών εξυπακούεται το ρεφενέ.

Dardana

# 20 στις 23/3/2008
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by perfetta
Ελα μωρέεεε..
Μπορεί να ΕΤΥΧΕ το παληκάρι να θυμάται μία τιμή... Δε σημαίνει απαραίτητα οτι θυμάται πόσο είχαν όλα τα προϊόντα του σουπερ μάρκετ, μανάβικου, κρεοπώλείου.... το περασμένο χρόνο....!!!

Μπορει απλως να σημαινει οτι πινει πολλους φραπεδες οπως οι καπνιστες παντα θυμουνται ποσο κανουν τα τσιγαρα τους..
δε φανταζομαι να θυμαται και ποσο εχει ας πουμε το χαρτι υγειας. (αν το θυμαται και αυτο, τοτε ναι, μπορεις λιγο να ανησυχησεις)
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost