Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΤΑΞΙ...ΤΑΞΙ.....ελεύθερος?

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

marina29

# 1 στις 11/4/2008
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 51
Απαντήσεις: 909
'Aρεσαν+: 0%

Ταξι...Ταξι...Ελεύθερος?

Για ολους αυτούς που χρησιμοποιούν ΤΑΞΙ για τις μετακινήσεις τους.

Αφορμή για αυτη την ανάρτηση ηταν μια κουβέντα που ειχα με μια φιλη για τα λεφτα που δινουμε κατα καιρους στους ταξιτζηδες.
Βρηκα λοιπον ενα link το οποιο εχει αναρτήσει τις τιμές των κομίστρων των ταξί απο το Υπουργειο Μεταφορών.

Το πιο ενδιαφέρον είναι ότι εχουν αναρτήσει κάποιες διαδρομές και το τι πρέπει να πληρώσουμε κατά προσέγγιση ολοι εμεις που κυκλοφορούμε στην Αθήνα.

Έτσι απλά για την ενημέρωση ολων μας.

http://www.agroup.com.gr/obligations.html
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο...δουλεύει καλύτερα οταν είναι ανοιχτό.

mboumbi

# 2 στις 11/4/2008
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 66
Απαντήσεις: 9.122
Και να ηταν μονο αυτο το προβλημα Μαρινακι μου καλά θα ηταν!!
Με την συμπεριφορά τους, τις διπλοτριπλοκουρσες, την ελλειψη επαγγελματισμου, κλπ τι κανουμε??

Και φυσικα δεν μιλάω για ΟΛΟΥΣ τους ταξιτζηδες αλλά...για ενα αξιοσημειωτο μέρος αυτων..

Ευχαριστουμε για την ενημερωση!
Η ζωή είναι υπέροχη!

# 3 στις 11/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Εμενα οι ταξιτζιδες πρεπει να με ανακηρυξουν ευεργετη, χορηγο..κατι τετοιο τελος παντων...

Ο πρωτος καταλογος ειναι αναρτημενος στο ταξι συνηθως στο ταμπλω του αυτοκινητου στην πλευρα του συνοδηγου στα περισσοτερα ταξι εδω και χρονια...τωρα το αν τηρειται ειναι αλλο θεμα....

Εδω και 17 τουλαχιστον χρονια παντως το 99% των μετακινησεων μου και στην δουλεια οταν δουλευα γινοταν με ταξι....δεν μπορω να πω οτι εχω παραπονα απο τους ταξιτζιδες με ελαχιστες εξαιρεσεις βεβαια.

Οσο για τις διπλες κουρσες....ειναι ενα αναγκαιο κακο που τις περισσοτερες φορες εξυπηρετει και εμας.

marina29

# 4 στις 11/4/2008
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Εγω να πω την αληθεια...δεν εχω και τις καλυτερες εντυπωσεις από τους οδηγούς ταξι. Ειναι βεβαια και οι εμπειριες μου απο το εξωτερικο.
Ρε παιδακια.......σας μιλαω ειλικρινά.....τοσα χρονια που πηγαινω εξω....ποτε κανενας δεν με εκλεψε (να με παει απο την πιο μακρινη διαδρομη) εκτος απο μια φορά στο Παρίσι.
Στην Ισπανία μας ειχαν προειδοποιησει να προσεχουμε γιατι υπάρχουν πολλοι μετανάστες που οδηγουν και δεν εχουν αδεια από το υπουργειο τους αλλα και πάλι εγω δεν συνάντησα κανεναν να θελει να με κλέψει σαν τουρίστρια σε ξενη χωρα.
Κάθε φορά όμως που γυρναω στην Ελλάδα και παιρνω ταξι να παω σπιτι……με προσγειώνουν (κυριολεκτικα) ξανα στην ελληνικη πραγματικότητα!!!!

mboumbi

# 5 στις 11/4/2008
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by fioroula
Οσο για τις διπλες κουρσες....ειναι ενα αναγκαιο κακο που τις περισσοτερες φορες εξυπηρετει και εμας.

Αναγκαιο κακο για εμας και αναγκαιο καλο για τις τσεπες τους
Η ζωή είναι υπέροχη!

mboumbi

# 6 στις 11/4/2008
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση

Παράθεση:

Αναγκαιο κακο για εμας και αναγκαιο καλο για τις τσεπες τους
Η ζωή είναι υπέροχη!

mboumbi

# 7 στις 11/4/2008
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση

Παράθεση:

Αναγκαιο κακο για εμας και αναγκαιο καλο για τις τσέπες τους
Η ζωή είναι υπέροχη!

valerie

# 8 στις 12/4/2008
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Πέλλας / Γιαννιτσά
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 16.630
Όσες φορές που έχω κατέβει στην Αθήνα και χρειάστηκε να μετακινηθώ με ταξί, όλο έπεφτα σε Θεσσαλονικιό!!

Μόνο μια φορά που ένας ταρίφας για μια διαδρομή από την εκκλησία της Αγίας Σκέπης στου Παπάγου, μέχρι το σταθμό του μετρό στην Εθνική Άμυνα ήθελε να μου χρεώσει και την διαδρομή και την κλήση του ραδιο ταξί και την μεταφορά της βαλίτσας (έπεσα στην ανάγκη του γιατί ο καιρός ήταν έτοιμος να ρίξει καρέκλες) Ε.... εκεί που θα μου έπαιρνε στάνταρ το δεκάρικο για να πιεί μια μπύρα στην υγειά της τουρίστριας, τον έπεισα οτι είμασταν συνάδελφοι (τηλεφωνήτρια στα ραδιο ταξί των Γιαννιτσών) και τελικά την γλύτωσα με 2 €!!

Ε... 100 η αλεπού 101 τα αλεπουδάκια???
Το να υπόσχεσαι να μην κάνεις κάτι, είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να σου έρθει μια τρελή επιθυμία να το κάνεις!!

# 9 στις 12/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Mα αν τον ειχες καλεσει με τηλεφωνημα μεσω εταιριας ραδιοταξι σωστα ζητουσε και το ποσον που αντιστοιχει στην κληση και αφου μετεφερες βαλιτσες παλι σωστα ζητουσε το ποσο που προβλεπεται για την μεταφορα τους εγω δεν βλεπω να ηταν πουθενα παρανομος ο ανθρωπος

valerie

# 10 στις 12/4/2008
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Πέλλας / Γιαννιτσά

Παράθεση:
Mα αν τον ειχες καλεσει με τηλεφωνημα μεσω εταιριας ραδιοταξι σωστα ζητουσε και το ποσον που αντιστοιχει στην κληση και αφου μετεφερες βαλιτσες παλι σωστα ζητουσε το ποσο που προβλεπεται για την μεταφορα τους εγω δεν βλεπω να ηταν πουθενα παρανομος ο ανθρωπος

Δεν τον είχα καλέσει... Πάντα πηγαίνω από το σπίτι της θείας μου (που είναι λίγο πιο πάνω από την εκκλησία) μέχρι τον σταθμό με τα πόδια, αλλά εκείνη την ημέρα θα με προλάβαινε η βροχή και θα γινόμου παπί.. Τον βρήκα παρκαρισμένο στην εκκλησία μπροστά να πίνει καφέ με έναν συνάδελφό του...
Το να υπόσχεσαι να μην κάνεις κάτι, είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να σου έρθει μια τρελή επιθυμία να το κάνεις!!

# 11 στις 12/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
οκ αν δεν τον ειχες καλεσει κακως στα ζητουσε.

Παντως εκ του νομου το κοστος της μικροτερης διαδρομης ειναι 2, 70 ευρω ετσι κι αλλιως ας σε παει και δεκα μετρα το ταξι παραπερα

Επειδη οπως ειπα κυκλοφορω κυριως μονο με ταξι και πηγαινοερχομουν στην δουλεια μου επτα τουλαχιστον χρονια με κληση ραδιοταξη εχω δει τα απιστευτα και απο πλευρας επιβατων, εχω ακουσει μεσα στο ταξι απο το κεντρο οδηγους να ζητανε την βοηθεια του σταθμου γιατι ατομα που καλεσαν μεσω σταθμου ταξι η ειχαν ραντεβου αρνουνταν να πληρωσουν το ποσο που αντιστοιχουσε στην κληση και το ραντεβου απειλωντας για χειροδικια μαλιστα τον οδηγο, δεν σηζητω δε σε αλλες περιπτωσεις για αλλα απιστευτα και ηλιθια περιστατικα που ημουν μαρτυρας τα οποια ειχαν προκληθει απο επιβατες.

Δεν ξερω τι γινεται στο εξωτερικο γιατι δεν εχω παει ας μην ξεχναμε ομως οτι στην χωρα μας το ταξι καλως η κακως ειναι ενα ακομα μεσον μαζικης μεταφορας και δεν καταλαβαινω γιατι τα σουρνουμε στους ταξιτζιδες για τις διπλες και τριπλες κουρσες οταν εμεις οι ιδιοι σηκωνουμε το χερακι μας και σκυβουμε να πουμε τον προορισμο μας οταν βλεπουμε να εχει πελατη και αν μας αρνηθει γιατι προφανως δεν ταιριαζει η διαδρομη του ριχνουμε και μια μουντζα με κερασακι μερικα μπινελικια.... φυσικα επωφελειται και ο ταξιτζης οικονομικα αλλα πως αλλιως θα γινοταν, αν σταματησουμε να ζηταμε να εξυπηρετηθουμε εκ παραλληλου με αλλον πελατη που εχει θα σταματησουν και οι διπλες κουρσες, αυτο ομως μαλλον δεν ειναι εφθικτο αφου οπως ειπα το ταξι ειναι στην χωρα μας ακομα ενα μεσο μαζικης μεταφορας.

Εκει που πιστευω οτι ειναι απαραδεκτοι οι ταξιτζιδες ειναι στην επαρχια και μαλιστα σε περιοχες τουριστικες, εκει πραγματικα ειναι για πολλες κλωτσιες.

marina29

# 12 στις 12/4/2008
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Κατσε βρε συ φιορουλα...

Δηλαδη εσυ δεν εχεις παράπονα -απο τους ταξιτζηδες- που κυκλοφορεις οπως λες τοσα χρονια με ταξι?
Γιατι εγω δεν θεωρω οτι ετσι θα επρεπε να ειναι οι επαγγελματιες!!!

Τι στα κομμάτια σε εμενα πάντα οι χειρότεροι πέφτουν?
Με τα ψιλά σε περίπτωση που δεν εχεις μαζι ας πουμε...το βλεμα εκεινο που σκοτώνει....το αει να μην σου πω καμμια κουβεντα τωρα κυρα μου....δεν το εχει δει κανεις στα ματια του οδηγου ταξι
Η το άλλο το θεικο...να σε χρεώνουν οτι θέλουν ανάλογα με την διαδρομη???

Πάντως αυτο που με κανει να χαιρομαι ειναι οτι τα νεα παιδια που εχουν ταξι ή απλα το οδηγουν ειναι παντα ευγενικοι...το αυτοκινητο ειναι παντα καθαρο....δεν βαζουν το ραδιοφωνο στη διαπασον κτλ.

valerie

# 13 στις 12/4/2008
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Πέλλας / Γιαννιτσά
Πάντως είναι 2 ταξιτζήδες στα Γιαννιτσά, ο οποίος ο ένας είναι μεγάλος με μια μερσεντές από εδώ μέχρι απέναντι, που δεν πηγαίνει στους στενούς δρόμους για να μην το γκρατσουνίσει , και ένας άλλος νέος που είναι αμίλητος, αγέλαστος και που με τα βίας σου μιλάει έτσι και διανοηθείς να του μιλήσεις... (αυτός με εκνευρίζει και μόνο που τον βλέπω στον δρόμο να περπατάει)

# 14 στις 12/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Kοιτα Μαρινα μου σε ολους τους κλαδους υπαρχουν οι σωστοι επαγγελματιες και οι μη σωστοι.
Δεν εχω περισσοτερα παραπονα απο τους ταξιτζιδες απο οσα εχω με τον μπακαλη μου, τον χασαπη, τον περιπτερα, τον γιατρο, το δικηγορο, τον δημοσιο υπαλληλο κλπ.
Αν αναλογιστω τουλαχιστον τα δεκα τελευταια χρονια θα βρω μετρημενες το πολυ δεκα περιπτωσεις που με εκνευρισαν η που δεν ηταν σωστοι.
Αν βαλεις επι δεκα χρονια δυο φορες τουλαχιστον την ημερα μετακινηση με ταξι ειτε με κληση ειτε απο τον δρομο οι περιπτωσεις αυτες ειναι μηδαμηνες.
Και να σκεφτει κανεις οτι πηγαινα καθημερινα επι επτα χρονια σε περιοχη που και σε πεθαμενο να πεις οτι θα τον περασεις απο εκει θα σηκωθει απο το φρετρο και θα τρεχει.
Δεν μπορω να πω οτι με εκλεψαν ποτε, και να σου πω και κατι αλλο, υπηρχε μια περιοδος που πηγαινα καποιες φορες στο Μενιδι, επισκεψη σε συνδικτυα...ε.... οταν καλουσα ραδιοταξι ηξερα πως για κεινη την περιοχη και δικαια απο την πλευρα τους η χρεωση ηταν τσιμπημενη και μαλιστα μετα την δυση του ηλιου , η αν το επαιρνα απο το δρομο ηξερα πως πιθανον να δυσκολευτω η και να αντιμετωπισω και μια σχετικη μουρμουρα.

Οσες φορες "πλακωθηκα " με ταξιτζη ηταν για αρνηση κουρσας ενω ηταν ελευθερος και ηταν λιγες,ελαχιστες οι φορες που το αντιμετωπισα συγκριτικα με την χρηση ταξι που κανω.

Τωρα οσο για τα ψιλα παιδια....δεν ειναι τραπεζα το ταξι, αν για μια κουρσα 3 ευρω του πετας του αλλου 50ευρω ε...να χαλασει στον πρωτο , να χαλασει στον δευτερο μετα που θα βρει να χαλασει ?
Παντα μα παντα οταν μπαινω σε ταξι και δεν εχω ψιλα ενημερωνω, με το γεια σας λεω ...ξερετε εχω 20ευρω, 50ευρω η δεν εχω ψιλα και ποτε δεν ειχα προβλημα με αυτο το θεμα ....αν τον παω εγω στου διαβολου το κερατο και του μοστραρω το 50ρικο και δεν υπαρχει κοντα περιπτερο( που οι περιπτεραδες αν δουν οτι κατεβαινεις απο ταξι και ζητησεις να αγορασεις με 50αρικο 2 πακετα τσιγαρα δεν σου χαλανε το θεο να εχεις μπαρμπα) η κατι, να χαλασει τι θα κανει ο καψερος?
Δεν ξερω...... εγω με τους ταξιτζιδες μπορω να πω οτι εχω γενικα πολυ καλες "σχεσεις" και ελαχιστα παραπονα

# 15 στις 12/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Σε αντιθεση τωρα στην επαρχια εχω πλακωθει τις εννια απο τις δεκα φορες που εχω χρησημοποιησει ταξι.

Στα Χανια ας πουμε.....εκει δεν σταματα ταξι στο δρομο, η πας στην πιατσα η καλεις ....παω στην πιατσα λοιπον μεσα στο κεντρο των Χανιων ερχεται η σειρα μου και μπαινω και ζητω να με παει στην λεωφορο Σουδας περιπου 3-4 χιλιομετρα αποσταση.

Κατεβα μου λεει ....μονο αν πηγαινεις Καλαμακι, Αγ Μαρινα , Πλατανια, Γαλατα κλπ...περιοχες εκτος περιμετρικης της πολης, παραλιες και περιοχες που πανε τουριστες...σιγα μην σε παω μεσα στην πολη..... καταληξαμε στο τμημα...με πηγε κι ειπε και δεκα μαντιναδες γιατι..... βρε μαλακα βοσκε που πηρες κουρσα και μου το παιζεις ταξιτζης αντε απο Πασχα μεχρι Οκτωβρη δουλευεις με τους ξενους, και φτυνεις τον ντοπιο η τον μονιμο κατοικο οταν χειμωνιασει ομως στον ντοπιο ξεπεφτεις.....εκει σε τετοιες περιπτωσεις ειμαι σκυλα που δαγκωνει και δεν χαριζω.

Εν τω μεταξυ με το λεωφορειο απο την αγορα των Χανιων κεντρο δηλαδη για την αποσταση των 3-4 χιλιομετρων πληρωνεις περισσοτερα στο εισητηριο( δεν ισχυει εκει το εισητηριο των 50λεπτων του ευρω) και περιμενεις και μισο 24ωρο να φανει

marina29

# 16 στις 13/4/2008
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση

Παράθεση:
......παω στην πιατσα λοιπον μεσα στο κεντρο των Χανιων ερχεται η σειρα μου και μπαινω και ζητω να με παει στην λεωφορο Σουδας περιπου 3-4 χιλιομετρα αποσταση. Κατεβα μου λεει ....μονο αν πηγαινεις Καλαμακι, Αγ Μαρινα , Πλατανια, Γαλατα κλπ...περιοχες εκτος περιμετρικης της πολης, παραλιες και περιοχες που πανε τουριστες...

Να.....να....αυτα δεν μπορω και εγω

Ran_Tan_Plan

# 17 στις 13/4/2008
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
Μην ασχολειστε με την "κιτρινη φυλη".
Εχει τους δικους της νομους ,κανονες και ηθικη που δεν θα τους κατανοησουμε ποτε!
Απλα τα ανεχομαστε σαν αναγκαιο κακο και ετσι θα πορευομαστε γιατι δεν γινεται κι αλλοιως.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

# 18 στις 12/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
παντως η χειροτερη κ πιο κουλη ερωτηση,οταν ειναι ελευθερος,ειναι............ που πας?
τι θα πει που παω? οπου θελω παω οπως ελεγε κ καποιος γνωστος μου.θα μπω μεσα,θα κατσω,θα κανω τα τηλεφωνα μου,θα το σκεφτω κ θ αποφασισω
θα παρω το γιωργο αν ειναι σπιτι θα παω απο κει,
θα παρω την μανα μου αν εχει μαγειρεψει,θα περασω να φαω,
θα παρω την μαρια,αν δεν εχει κανονισει θα παμε για κανα ποτο.
προχωρα εσυ κ θα δουμε.

ακου που πας?

MsNanouk

# 19 στις 14/4/2008
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 5.851

Ταξι...Ταξι...Ελεύθερος?

θα συμφωνήσω με την fioroula
Δεν αντιμετωπίζω και γω κανένα πρόβλημα ... παρόλο που δεν οδηγώ και το ταξί το χρησιμοποιώ συχνά ...
Ακόμα και αν έχεις 50ευρω ... αν το πεις του οδηγού έγκαιρα, θα βρει κάπου να σταματήσει και να το χαλάσει ...
Παντού υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί επαγγελματίες αλλά για μένα ... οι περισσότεροι ταξιτζήδες είναι καλοί με προσεγμένα (καθαρά ) οχήματα
Τώρα όσον αφορά τις διπλοκούρσες ... όλοι θέλουμε να εξυπηρετηθούμε και άλλωστε αυτοί που είναι απλώς οδηγοί πληρώνουν στους ιδιοκτήτες ένα σεβαστό ποσό ως μηναίο ενοίκιο και είμαστε έτσι όλοι ευχαριστημένοι και οι πελάτες που βρίσκουμε ταξί ... αλλά και εκείνοι που έχουν το ενοίκιο
Τι το κακό υπάρχει σε αυτό ??
Αλλωστε, υπάρχουν και τα ραδιοταξί στη περίπτωση που κάποιος θέλει με ένα έξτρα κόστος να γνωρίζει ποιος είναι ο ταξιτζής και να είναι ο μοναδικός πελάτης μέσα

# 20 στις 14/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by marina29

Παράθεση:
......παω στην πιατσα λοιπον μεσα στο κεντρο των Χανιων ερχεται η σειρα μου και μπαινω και ζητω να με παει στην λεωφορο Σουδας περιπου 3-4 χιλιομετρα αποσταση. Κατεβα μου λεει ....μονο αν πηγαινεις Καλαμακι, Αγ Μαρινα , Πλατανια, Γαλατα κλπ...περιοχες εκτος περιμετρικης της πολης, παραλιες και περιοχες που πανε τουριστες...

Να.....να....αυτα δεν μπορω και εγω

ναι και στις τουριστικες περιοχες Μαρινα μου δεν ειναι οι μονοι που ειναι....κλεφτες και απατεωνες.....ο καθε βοσκος η εγινε ξενοδοχος η ταξιτζης η νοικιαζει αυτοκινητα η παρεχει τουριστες υπηρεσιες τελος παντων και θελει σε μια νυχτα με κουτοπονηρια να πλουτισει....
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε