Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

παντρευομαι αλλα σκεφτομαι εκεινον

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

popakiwx

# 1 στις 15/4/2008
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 24
'Aρεσαν+: 0%

παντρευομαι αλλα σκεφτομαι εκεινον

Kalimera

Εχω τοσο αναγκη να το πω καπου και ας ειμαστε ολοι αγνωστοι μεταξυ μας....Δεν ξερω τι εχω παθει...Σε λιγο παντρευμομαι αλλα δεν μπορω να μην σκεφτομαι τον πρωην μου....Δεν ειναι οτι δεν αγαπω τον συντροφο μου αλλα ειναι μερικες βδομαδες τωρα που εχω ενα προαισθημα οτι θα τον δω τον αλλον , ενα προαισθημα φοβου....σημερα του μιλησα στο τλεφωνο μετα απο τοσους μηνες και μετα απο εναν πολυ τραγικο χωρισμο του μιλησα και ειμαι τοσο αναστατη....δεν ξερω τι νιωθω....δεν θελω να γυρισω δεν αφηνω τον ανθρωπο μου αλλα ..... θυμαμαι τι περασα στεναχωριεμαι για τον εαυτο μου....στεναχωριεμαι που ακομα θυμαμαι...που δεν κλεισανε τειλκα οι πληγες μου...ποαντρευομαι και αντι να ασχοληθω με τις μπουμπουνιερες γραφω εδω μεσα να ξαλαφρωσω γιατι η φιλημ ου δεν απανταει στο κινητο της....ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΥΣΤΕΡΑ ΟΣΟΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ?Δεν αντεχω τον εαυτ μου...τι επαθα ξαφνικα>?Συγγνωμη αν σας κουρασα αληθεια...ειχα αναγκη να το πω

perimenw

# 2 στις 15/4/2008
author
Γυναίκα / 37 / Διαζευγμένη
Ν. Δράμας / Δοξάτο
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 192
Γλυκια μου,προσπαθησε αρχικα να ηρεμησεις λιγο....

Απ'οτι καταλαβα ειχες μια εντονη σχεση στο παρελθον...Ποσος καιρος εχει περασει και νιωθεις ετσι?Φανταζομαι για να παντρευεσαι με κάποιον έχει περασει καιρός πολύς...
Στο τηλ.μιλάγατε ή μιλήσατε τώρα για κάποιον λόγο?Τι σε φοβίζει?Οι σκέψεις σου ή τα συναισθηματά σου?

perimenw

# 3 στις 15/4/2008
author
Ν. Δράμας / Δοξάτο

Παράθεση:
Από το μέλος popakiwx - 15/04/08 11:32
... Εσυ τον πηρες τηλ?Αν ναι για ποιον λόγο? ...

Παράθεση:

somebody961

# 4 στις 15/4/2008
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
"ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΥΣΤΕΡΑ ΟΣΟΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ?"

Πολλά τα σενάρια και οι πιθανότητες. Ξεχωρίζω ελλείψει στοιχείων αυτό που παραθέτω.
Μήπως, λέω μήπως, το ότι σου έκανε, ήταν αποτέλεσμα δικών σου πράξεων και τώρα που σοβάρεψε το πράγμα βλέπεις πως εκείνος είχε δίκιο να αντιδράσει και να σου κάνει ότι έκανε και έχεις φυσικά μετανιώσει;

Αλήθεια, πότε τελείωσε εκείνη η σχέση; Πέρασε πολύς καιρός και γνώρισες εκείνον που θα παντρευτείς;
Αν ήταν λίγος ο καιρός, ανώριμη πράξη.
Αν πέρασε πολύς, τότε γιατί δεν είχες τις ίδιες σκέψεις που παραθέτεις εδώ από πιο πριν;
Η απλά σε τρομάζει ο γάμος και εξιδανικεύεις το παρελθόν;

Σκέφτομαι πολλά. Βοήθησε μας όμως..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

perimenw

# 5 στις 15/4/2008
author
Ν. Δράμας / Δοξάτο

Παράθεση:
Από το μέλος somebody961 - 15/04/08 12:23
...
Πολλά τα σενάρια και οι πιθανότητες.

Αλήθεια, πότε τελείωσε εκείνη η σχέση; Πέρασε πολύς καιρός και γνώρισες εκείνον που θα παντρευτείς;
Αν ήταν λίγος ο καιρός, ανώριμη πράξη.
Αν πέρασε πολύς, τότε γιατί δεν είχες τις ίδιες σκέψεις που παραθέτεις εδώ από πιο πριν;
Η απλά σε τρομάζει ο γάμος και εξιδανικεύεις το παρελθόν;

Σκέφτομαι πολλά. Βοήθησε μας όμως.. ...

Παράθεση:

Όντως πολλά και σωστά τα ερωτηματα σου...
Δωσε μας κάποια στοιχεία...

ififenia

# 6 στις 15/4/2008
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Καβάλας / Ελευθερούπολη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 7
kalimera nomizo oti den ise etimi gia auto to gamo.den eklisan i pliges sou akoma apo tin proigoumeni sxesi sou.afise ligo xrono akom ksero ine diskolo ala pistepseme o gamos ine diskoli ipothesi.

thetikos

# 7 στις 15/4/2008
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 117
Η άποψή μου είναι να μην παντρευτείς, όχι γιατί υπάρχει ο πρώην σου, αλλά γιατί ο νυν δεν είναι ικανός να σε κάνει να τον ξεχάσεις.

kouklaki78

# 8 στις 15/4/2008
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 111
an einai na skeftesai allon,min pantreuesai.treli eisai?den prepei na pantreuteis tora,perimene na perasei kairos na ksekathariseis ta aisthimata sou.oxi na pantreuteis allon me tin skepsi allou,krima einai o anthropos.pote xorises me ekeinon?eixate taktiki epafi ?pos kai milisate tora?

Aggelo

# 9 στις 15/4/2008
author
Ανδρας / 51 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.011
Τι θες popakiwx να τον παντρευτεις τον ανθρωπο........περισσοτερα προβληματα θα δημιουργησεις παρα θα λυσεις....σημαντικα βηματα στην ζωη κανουμε οταν ειμαστε σιγουροι με τον εαυτο μας και εσυ δεν εισαι.....εδω ο αλλος τηλεφωνο σε πηρε και ταραχτηκες φαντασου να κατσει να συναντηθητε και πουθενα, τυχαια εννοω...αρα δεν τον εχει ξεπερασει τον πρωην και ο αλλος ανθρωπος δεν σου φταιει τιποτα γιατι καποια στιγμη θα τον βαρεθεις ειναι μαθηματικα σιγουρο, αφου δεν μπορεσε μεχρι σημερα να σου καλυψει το κομματι το ψυχικοπνευματικο που σου καλυπτε ο πρωην εστω και αν το τελος ηταν τραγικο οπως λες....Γνωμη μου ξανασκεψου πριν παντρευτεις τι πραγματικα θες....

# 10 στις 15/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Κρίμα.

# 11 στις 15/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by popakiwx
σημερα του μιλησα στο τλεφωνο μετα απο τοσους μηνες και μετα απο εναν πολυ τραγικο χωρισμο του μιλησα και ειμαι τοσο αναστατη....δεν ξερω τι νιωθω....δεν θελω να γυρισω δεν αφηνω τον ανθρωπο μου αλλα ..... θυμαμαι τι περασα στεναχωριεμαι για τον εαυτο μου....
.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΥΣΤΕΡΑ ΟΣΟΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ?Δεν αντεχω τον εαυτ μου...τι επαθα ξαφνικα>?Συγγνωμη αν σας κουρασα αληθεια...ειχα αναγκη να το πω

Γιατί αυτός πραγματικά σε θέλει?

Αυτός θέλει να παντρευτείς τον Άγιο άνθρωπο που βρήκες και μετά, με την καψούρα που έχεις γι αυτόν, θα σε έχει ανευθυνα, ελευθερα κι ανέξοδα

Μην κάνεις μόνο το λάθος να παρατήσεις τον άνδρα που θα σε πάει στην εκκλησία γιατί με τον άλλοτο λαμόγιο δεν πρόκειται να δεις χαΐρι

Προσεξε γιατί αν χωρίσεις τώρα θα σε παρατήσει και το λαμόγιο

Βγάλτον απ το μυαλό σου

cerise

# 12 στις 16/4/2008
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206

Αυτά συμβαίνουν παραμονές γάμων !!!

Να σκεφτείς ότι όταν δυο άνθρωποι αγαπιούνται είναι μαζί και περνάνε καλά. Τίποτα δεν μπορεί να τους χωρίσει. Οι σχέσεις είναι πολλών ειδών και συχνά παίζονται κωμικοτραγικές καταστάσεις . Εντάσεις, προβληματισμοί, ίντριγκες, καυγάδες, απιστίες κλπ κλπ δεν τελειώνουν τα ευτράπελα και είναι πασίγνωστα σενάρια. Αλλοι τα ερμηνεύουν έρωτας, πάθος, ανωμαλία, σαδομαζοχισμός, αλληλομαχαιρώματα κι όλα αυτά συνυπάρχουν σε υποτειθέμενες σχέσεις. Και πολλοί παραμένουν . Δηλ. αλληλοβασανίζονται και μετά λένε λόγια αγάπης , πάθους και έρωτα. Ορκίζονται αιώνια αγάπη και παντελή άρνηση του να ζήσει ο ένας μακριά απ τον άλλον.
Ετσι κάνουν το μέγα λάθος να παντρευτούν και να κάνουν και παιδιά. Η δυναμική της σχέσης αλλάζει. Ο γάμος δημιουργεί νέα δεδομένα και προϋποθέσεις. Η συμβίωση και ο ερχομός των παιδιών θέλει τους συντρόφους διαφορετικούς. Πιο υπομονετικούς, πιο επικοινωνιακούς και πιο υπεύθυνους. Θέλει αλληλοκατανόηση και υποστήριξη. Θέλει ανθρώπους ώριμους και προσγειωμένους. Ερωτευμένους αλλά υγειώς ερωτευμένους. Θέλει αγάπη υγειή και προπάντων λογική και υπεύθυνη συμπεριφορά. Θέλει κλίμα ασφάλειας και υγειές χαρούμενο περιβάλλον για να μεγαλώσουν τα παιδιά . Ειδικά σήμερα τα παιδιά που θα βγουν στη δύσκολη αυτή κοινωνία οι γονείς οφείλουν να είναι πολύ πιο υπεύθυνοι και μαζί να δώσουν ότι καλύτερο μπορούν σ αυτά τα παιδιά για να μπορέσουν να επιβιώσουν στους δύσκολους ρυθμούς και στους κινδύνους που είναι στημένοι σε κάθε τους βήμα.
Η απόφαση ενός γάμου με σκοπό την οικογένεια είναι μια μεγάλη απόφαση σήμερα. Δεν αφήνει περιθώρια για αναπολήσεις περίεργων εραστών.

Σκέψου λοιπόν αν έπαιρνες την απόφαση να παντρευτείς εκείνον θα μπορούσε να σταθεί μέσα σ αυτή τη σοβαρή υπόθεση Γάμος-οικογένεια? ή ο χαρακτήρας του θα δημιουργούσε πρόβλημα και θα φτάνατε στο χωρισμό? Μήπως θα έπρεπε να γίνει αυτό για να τον κάνεις φυτιλάκια? ή μήπως οραματιζόμενη τη πιθανή έκβαση της σχέσης σε γάμο βλέπεις τη ζωή σου και των παιδιών σου σ ένα τούνελ μιας αποτυχίας κι ενός μελλοντικού πιθανού διαζυγίου?
Ετσι μόνο σκεπτόμενη θα πάρεις τη σωστή απόφαση για τον νυν σύντροφό σου και σε πιο χρονοντούλαπο της ιστορίας σου θα κλειδώσεις αυτόν που αναπολείς.

Πάντως συμβαίνει πολλές φορές παραμονές του γάμου η κοπέλλα κάτω από τη συναισθηματική φόρτιση και την επερχόμενη αλλαγή της ζωής της να αναπολεί παλιές ιστορίες. Είναι ο πειρασμός που καρφώνεται για να χαλάσει τη σούπα.
Αν ο πρώην ήταν άξιος για σένα τώρα αυτόν θα παντρευόσουν. Θα είσασταν μαζί δεν θα χωρίζατε. Αλλά μάλλον ανεπαρκείς ήταν. Και οι ανεπαρκείς δεν κάνουν για σύζυγοι. Για σύζυγοι κάνουν οι ισορροποιμένοι και υπεύθυνοι άνθρωποι. Μπορεί τώρα ακόμα να ζητάς εντάσεις αλλά στο γάμο και στην οικογένεια πίστεψέ με τα πυροτεχνήματα μόνο φωτιά βάζουν και τίποτε άλλο. Ολα τα συναισθήματα παίζουν και έχουν το ρόλο τους αλλά με σωστή και υγειή δυναμική. Μην αναλώνεσαι λοιπόν σε επιπόλαιες και ονειροπόλες σκέψεις . Το καλύτερο είναι να αναλώνεσαι σε μια καλή προετοιμασία ώστε να λάμπεις κι εσύ και όλα γύρο σου τη σπουδαία αυτή μέρα. Να το ζήσεις όσο περισσοτερο μπορείς. Να γεμίσεις θετική ενέργεια που θα είναι η βάση για την αυριανή σου οικογένεια. Τίποτα και κανένα πάθος δεν μπορεί ν αντικαταστήσει τη γέννηση ενός παιδιού και τις χαρές που θα σου δώσει. Την ολοκλήρωση της ευτυχίας σου. Μαζί λοιπόν με τον άνδρα σου προσπάθησε να δημιουργήσεις εκείνο το κλίμα που θα παίζει τον πρώτο ρόλο η θηλυκότητα και η ερωτική σου διάθεση, η αγάπη , η αλληλοκατανόηση και προπάντων η σωστή καθημερινή επικοινωνία όπου όλα τα θέματα θα μπαίνουν στο τραπέζι της συζήτησης και της διαπραγμάτευσης. Σ αυτό το υγειές κλίμα, το ειρηνικό και γεμάτο χαρά και γέλια θα έρθουν τα παιδιά σας που θα σας κλέψουν κάθε αναπόληση παλιών κιτρινισμένω και σκονισμένων φαντασμάτων του παρελθόντος.
Δεν θέλω να σ επηρεάσω αλλά από μεγάλη πείρα σου λέω να μην κυνηγάς χείμμερες. Αλλά μόνο υγειής απ όλες τις απόψεις καταστάσεις. Το κλειδί της ευτυχίας είναι στα χέρια σου αρκεί να επιλέξεις τη σωστή πόρτα.

# 13 στις 16/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
καταρχας προσπαθησε να ηρεμησεις..............αυτο που νιωθεις τωρα μπορει να μην ειναι και τιποτα αλλα μπορει να ειναι και πολυ σοβαρο.......ισως να ειναι το οτι ξερεις πως μετα τον γαμο κλεινεις οριστικα την πορτα στην προηγουμενη σχεση σου ή σε οποιαδηποτε αλλη.σκεψου τους λογους που χωρισες.....σκεψου αυτα που σου εκανε(οπως λες....)και σκεψου αν ολα αυτα αξιζουν να ρισκαρεις την σχεση που εχεις τωρα με τον ανθρωπο σου , που οπως λες τον αγαπας.

αν εχεις αμφιβολιες για ο,τιδηποτε καλο θα ηταν να μην προχωρησεις στον γαμο.κατι τετοιο θα ηταν πολυ αδικο για τον συντροφο σου και πολυ επωδυνο για εσενα.πρεπει να ξεκαθαρισεις αν ολο αυτο ειναι μια κριση πανικου πριν τον γαμο ή πραγματικα ερωτικα συναισθηματα για τον πρωην σου.......

ειναι καλο σε αυτην την ζωη να κανουμε πραγματα που να μας κανουν να νιωθουμε ευχαριστα........αν ο γαμος αυτος και η προετοιμασια του δεν σε κανουν να νιωθεις ετσι.......και το μυαλο σου θελει να ταξιδευει αλλου......τοτε καλυτερα απεφυγε τον γαμο.

# 14 στις 15/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
αφου δεν μπορεσε μεχρι σημερα να σου καλυψει το κομματι το ψυχικοπνευματικο που σου καλυπτε ο πρωην

Ψυχικοπνευματικό?

Εγώ γιατί είμαι σίγουρος για ...άλλο κομμάτι?

staurena

# 15 στις 16/4/2008
author
Γυναίκα / 30 / Ελεύθερη
Ν. Ιωαννίνων / Πυρσόγιαννη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1
Μην γυρισεις πισω.Αν σεβεσαι τον εαυτο σου και δεν θελεις να περασεις τα ιδια.Αν εσυ ησουν σωστη απεναντι του και εκεινος οχι ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ.δεν αξιζει προσπαθησε να χαλαρωσεις.

popakiwx

# 16 στις 16/4/2008
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 24
kalimera
και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Εχω ηρεμησει παρα πολυ απο χτες...οταν εγραψα ηταν μολις που ειχαμε κλεισει το τηλεφωνο...το μονο σιγουρο ειναι οτι ο τωρινος συντροφος μου ειναι ικανος να με στηριξει και το ειχε κανει σε απιστευτο βαθμο..Ηταν διπλα μου οτα νχωρισα με τον πρωην σε φασεις εξεφτιλιστικες μου εδινε δυναμη....με κραταγε αγγαλια οταν εκλαιγα για τον αλλον....μου σταθηκε οσο κανεις και μαλιστα σε εκεινον χρωσταω μεγαλο ευχαριστω που φανηκα αρκετα δυνατη ΤΟΤΕ...
Ηταν ενας δεσμος εντονος....ο περισσοτερος καιρος περασε με τσακωμους βρισεις....αλλα δεν μπορουσαμε να χωρισουμε...μεχρι που εκανε κατι πολυ ασχημο σε εεμενα..σε κρισιμη στιγμη και ειπα τελος...ειπα τελος αλλα δεν ημουν και σιγουρη οτι θα το τηρουσα....αλλα το τηρησα...και το περισσοτερο κακο εγινε οταν ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΥΟ ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ>>>ΑΝΑΣΦΑΛΗ και ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ εμπιστοσυνης σε αλλους....πονηρεμενη....καχυποπτη....η εικονα μου ηταν εντελως αλλιωμενη γεματη κομπλεξ...τοσα χρονια ειχα αρρωστησει απο αυτον....και μιλησαμε χτες για λογω δουλειας ας το πουμε....και η καρδια μου κοντευε να βγει απο το στηθος απο την αγωνια μου....Απο την μια τον φοβαμαι...δεν ηθελα να τον ακουσω γιατι οι κουβεντες σου με ΠΟΝΑΝΕ>...Απο τοτε που χωρισαμε και μιλησαμε τελευταια φορα στο τηλ πριν πολυ πολυ καιρο ειπε κατι κουβεντες που δεν θα ξεχασω ποτε...με εκανε να φοβαμαι...οχι οτι θα μου κανει κακο αλλα απλα και μονο που τον θυμαμαι φοβαμαι πως μπορω να πληγωθω ππαλι απο εκεινον αν τον δω ,. αν μου μιλησει...
Παντρευομαστε με τον συντροφο μου ....και θελω να κανω οικογενεια μαζι του...ειναι καταπληκτικος ανθρωπος....θελω να ειμαι κοντα του σε ολες τις φασεις....θελω να τα περασω ολα μαζι του...δεν υπαρχει μεσα μου αμφιβολια για το αν τον αγαπαω....τον λατρευω...ξαφνικα ομως λες και γυρισε ο χρονος πισω χτες και ανοιξαν ολες οι πληγες μου....
Η αληθεια ειναι οτι θελω να πω 2 πραγαματα μονο σε στον πρωην...2 πραματα που δεν του ειπα οταν χωρισαμε....θελω να τον δω και να του τα πω...να τον αγγαλιασω και να του ευχηθω καλη τυχη παρα οσον γινανε....λες και διψαω για ανακοχη..οχι να τα βρουμε αλλα να ηρεμησω μια για παντα....θελω να μπορω να διαγραψω οσα γινανε αλλα δυστυχως δεν γινεται...απλα χρειαζομαι την ηρεμια...να του πω εκεινο που δεν του ειπα εκεινην την ημερα...

# 17 στις 16/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αυτά συμβαίνουν παραμονές γάμων.

Η άποψη της cerise είναι απόλυτα σωστή, τεκμηριωμένη και εμπεριστατομένη. Ακολούθησε ότι σου λέει και μόνο κερδισμένη θα βγεις.

perimenw

# 18 στις 16/4/2008
author
Ν. Δράμας / Δοξάτο
Αν πιστευεις οτι υπάρχει λόγος να βρεθείτε,να βρεθείτε αλλά αν φοβάσαι ειναι καλή απόφαση να πας πιστεύεις?
Μάλλον πολύ έντονη η προηγούμενη σχέση,ελπίζω να καταφέρεις να κλείσεις τις πληγές σου αφού έχεις δίπλα σου έναν άνθρωπο που αγαπας καισ ε στηρίζει...
Ο πρωην σου απ'οτι κατάλαβες θα ήθελε πάλι να είσαστε μαζί?Ξέρει ότι είσαι ευτυχισμένη πλεον?

REDLIE

# 19 στις 16/4/2008
author
Γυναίκα / 45 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 32
ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ. ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΑΡΑΜΟΝΕΣ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΦΕΡΘΗΚΕ ΑΣΧΗΜΑ? ΣΥΝΗΘΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ-ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ ΟΣΟΥΣ ΜΑΣ ΠΛΗΓΩΣΑΝ. ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΒΡΗΚΕΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΝΤΡΕΥΕΣΑΙ. ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΛΗΓΩΣΕΙΣ.

ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΕΦΑΝΑ

# 20 στις 16/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by cerise
Να σκεφτείς ότι όταν δυο άνθρωποι αγαπιούνται είναι μαζί και περνάνε καλά. Τίποτα δεν μπορεί να τους χωρίσει. Οι σχέσεις είναι πολλών ειδών και συχνά παίζονται κωμικοτραγικές καταστάσεις . Εντάσεις, προβληματισμοί, ίντριγκες, καυγάδες, απιστίες κλπ κλπ δεν τελειώνουν τα ευτράπελα και είναι πασίγνωστα σενάρια. Αλλοι τα ερμηνεύουν έρωτας, πάθος, ανωμαλία, σαδομαζοχισμός, αλληλομαχαιρώματα κι όλα αυτά συνυπάρχουν σε υποτειθέμενες σχέσεις. Και πολλοί παραμένουν . Δηλ. αλληλοβασανίζονται και μετά λένε λόγια αγάπης , πάθους και έρωτα. Ορκίζονται αιώνια αγάπη και παντελή άρνηση του να ζήσει ο ένας μακριά απ τον άλλον.
Ετσι κάνουν το μέγα λάθος να παντρευτούν και να κάνουν και παιδιά. Η δυναμική της σχέσης αλλάζει. Ο γάμος δημιουργεί νέα δεδομένα και προϋποθέσεις. Η συμβίωση και ο ερχομός των παιδιών θέλει τους συντρόφους διαφορετικούς. Πιο υπομονετικούς, πιο επικοινωνιακούς και πιο υπεύθυνους. Θέλει αλληλοκατανόηση και υποστήριξη. Θέλει ανθρώπους ώριμους και προσγειωμένους. Ερωτευμένους αλλά υγειώς ερωτευμένους. Θέλει αγάπη υγειή και προπάντων λογική και υπεύθυνη συμπεριφορά. Θέλει κλίμα ασφάλειας και υγειές χαρούμενο περιβάλλον για να μεγαλώσουν τα παιδιά . Ειδικά σήμερα τα παιδιά που θα βγουν στη δύσκολη αυτή κοινωνία οι γονείς οφείλουν να είναι πολύ πιο υπεύθυνοι και μαζί να δώσουν ότι καλύτερο μπορούν σ αυτά τα παιδιά για να μπορέσουν να επιβιώσουν στους δύσκολους ρυθμούς και στους κινδύνους που είναι στημένοι σε κάθε τους βήμα.
Η απόφαση ενός γάμου με σκοπό την οικογένεια είναι μια μεγάλη απόφαση σήμερα. Δεν αφήνει περιθώρια για αναπολήσεις περίεργων εραστών.

Σκέψου λοιπόν αν έπαιρνες την απόφαση να παντρευτείς εκείνον θα μπορούσε να σταθεί μέσα σ αυτή τη σοβαρή υπόθεση Γάμος-οικογένεια? ή ο χαρακτήρας του θα δημιουργούσε πρόβλημα και θα φτάνατε στο χωρισμό? Μήπως θα έπρεπε να γίνει αυτό για να τον κάνεις φυτιλάκια? ή μήπως οραματιζόμενη τη πιθανή έκβαση της σχέσης σε γάμο βλέπεις τη ζωή σου και των παιδιών σου σ ένα τούνελ μιας αποτυχίας κι ενός μελλοντικού πιθανού διαζυγίου?
Ετσι μόνο σκεπτόμενη θα πάρεις τη σωστή απόφαση για τον νυν σύντροφό σου και σε πιο χρονοντούλαπο της ιστορίας σου θα κλειδώσεις αυτόν που αναπολείς.

Πάντως συμβαίνει πολλές φορές παραμονές του γάμου η κοπέλλα κάτω από τη συναισθηματική φόρτιση και την επερχόμενη αλλαγή της ζωής της να αναπολεί παλιές ιστορίες. Είναι ο πειρασμός που καρφώνεται για να χαλάσει τη σούπα.
Αν ο πρώην ήταν άξιος για σένα τώρα αυτόν θα παντρευόσουν. Θα είσασταν μαζί δεν θα χωρίζατε. Αλλά μάλλον ανεπαρκείς ήταν. Και οι ανεπαρκείς δεν κάνουν για σύζυγοι. Για σύζυγοι κάνουν οι ισορροποιμένοι και υπεύθυνοι άνθρωποι. Μπορεί τώρα ακόμα να ζητάς εντάσεις αλλά στο γάμο και στην οικογένεια πίστεψέ με τα πυροτεχνήματα μόνο φωτιά βάζουν και τίποτε άλλο. Ολα τα συναισθήματα παίζουν και έχουν το ρόλο τους αλλά με σωστή και υγειή δυναμική. Μην αναλώνεσαι λοιπόν σε επιπόλαιες και ονειροπόλες σκέψεις . Το καλύτερο είναι να αναλώνεσαι σε μια καλή προετοιμασία ώστε να λάμπεις κι εσύ και όλα γύρο σου τη σπουδαία αυτή μέρα. Να το ζήσεις όσο περισσοτερο μπορείς. Να γεμίσεις θετική ενέργεια που θα είναι η βάση για την αυριανή σου οικογένεια. Τίποτα και κανένα πάθος δεν μπορεί ν αντικαταστήσει τη γέννηση ενός παιδιού και τις χαρές που θα σου δώσει. Την ολοκλήρωση της ευτυχίας σου. Μαζί λοιπόν με τον άνδρα σου προσπάθησε να δημιουργήσεις εκείνο το κλίμα που θα παίζει τον πρώτο ρόλο η θηλυκότητα και η ερωτική σου διάθεση, η αγάπη , η αλληλοκατανόηση και προπάντων η σωστή καθημερινή επικοινωνία όπου όλα τα θέματα θα μπαίνουν στο τραπέζι της συζήτησης και της διαπραγμάτευσης. Σ αυτό το υγειές κλίμα, το ειρηνικό και γεμάτο χαρά και γέλια θα έρθουν τα παιδιά σας που θα σας κλέψουν κάθε αναπόληση παλιών κιτρινισμένω και σκονισμένων φαντασμάτων του παρελθόντος.
Δεν θέλω να σ επηρεάσω αλλά από μεγάλη πείρα σου λέω να μην κυνηγάς χείμμερες. Αλλά μόνο υγειής απ όλες τις απόψεις καταστάσεις. Το κλειδί της ευτυχίας είναι στα χέρια σου αρκεί να επιλέξεις τη σωστή πόρτα.

συμφωνω και ποναω ταυτοχρονα. πρεπει να φυγεις, να κλεισεις καθε πορτα. σε πληγωνε πολυ.
λυπαμαι πολυ... αλλα κιε γω ετσι νιωθω..οχι δε ν παντρευομαι αλλα τον ιδιο πονο μεσενα εχω... θελω να προχωρησω, εχω χασει τη δυναμη μου, παλευω και φθειρομαι καθημερινα, εχω χασει την ευα, δεν ειμαι πια εγω, εχω πεσει παραπαταω, λεω βλακειες, κανω βλακειες, νιωθω ανασφαλης , μονη, καχυποπτη..φοβαμαι και ωρες ωρες θελω να σταματησει η καρδια μου να χτυπαει να μην ποναω αλλο.

κανω υπομονη και προσευχομαι να γινω ξανα χαρουμενη.
κανε κι εσυ το ιδο, να λες δοξα τω θεο που εισαι υγιης. ολα γινονται για καποιο λογο. κανε υπομονη και ασε τον χρονο...

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε