Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

παντρευομαι αλλα σκεφτομαι εκεινον

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

okeanida

# 21 στις 16/4/2008
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 419
'Aρεσαν+: 0%
Τραγικό και ειλικρινά το συγκεκριμένο θέμα μου έχει πάρει το μυαλό τον τελευταίο καιρό...έχω χάσει κάθε μέτρο και θέλω να είμαι μόνη μου.μόνη μου.

# 22 στις 16/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Σε νιώθω...

Πολλές φορές το να συγχωρέσεις και να κάνεις γνωστη αυτην τη συγχώρεση, ειναι το μονο που σε γαληνεύει. Το μόνο που σε κάνει να πας παρακάτω.... να τακτοποιήσεις και να κλεισεις μεσα σου τις παλιές υποθέσεις. Τα αμέτρητα γιατί και τα κριμα που προκαλούν τις φουρτούνες.

# 23 στις 16/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by okeanida
Τραγικό και ειλικρινά το συγκεκριμένο θέμα μου έχει πάρει το μυαλό τον τελευταίο καιρό...έχω χάσει κάθε μέτρο και θέλω να είμαι μόνη μου.μόνη μου.

εισαι φοβισμενη. κι εγω το ιδιο. κι εγω το ιδιο λεω οχι παλι οχι παλι οχι παλι απτην αρχη κι ας ειμαι 21. νιωθω γρια, νιωθω εξαντλημενη, και πολυ πληγωμενη για τα λαθη μου για εκεινον για το οτι μαφησε. ποσο κακο πια εκανα? τοσο πολυ εφτιξα? ανα μαγαπουσε θα εμενε.... θα το λυναμε..κατι θα γινοταν..δε ξερω.. και λεω μονη μου μονο μονη θα σωζω τον εαυτο μου απο πεσιμο και πονο....

αλλα δεν ειναι λυση... κατα βαθος ξερω δεν ειναι αυτη η λυση.

θεματοθετρια... εχεις αφησει κατι ανοιχτο και πρπει να κλεισει με καποιο τροπο.
δε ξερω πως. κατι εχει μεινει παντως διαπλατα ανοιχτο.
ισως να μην τον θελεις κι επειδη σε πληγωσε δεν του εχεις ριξει τα αντιποινα.
ειναι η εκδικηση που λεμε του πληγωμενου. ναι δεν ειναι ωραιο αλλα νομιζω απαραιτητο καποια στιγμη για εμας. για κανεναν αλλο.

πρπει να το κλεισεις η να γυρισεις, παρε μια αποφαση και μη ταλαντευεσαι.
δυσκολο... οχι ακατορθωτο. κατσε και γραψε τα κατω υπερ και κατα.
μιλα και με τους δυο.
κανε αυτοκριτικη. διορθωσου πριν ειναι πολυ αργα.
παντως το κεφαλαιο πρωην πρπει να κλεισει μια και καλη.

cerise

# 24 στις 16/4/2008
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206

Παράθεση:
Originally posted by popakiwx
kalimera
και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Εχω ηρεμησει παρα πολυ απο χτες...οταν εγραψα ηταν μολις που ειχαμε κλεισει το τηλεφωνο...το μονο σιγουρο ειναι οτι ο τωρινος συντροφος μου ειναι ικανος να με στηριξει και το ειχε κανει σε απιστευτο βαθμο..Ηταν διπλα μου οτα νχωρισα με τον πρωην σε φασεις εξεφτιλιστικες μου εδινε δυναμη....με κραταγε αγγαλια οταν εκλαιγα για τον αλλον....μου σταθηκε οσο κανεις και μαλιστα σε εκεινον χρωσταω μεγαλο ευχαριστω που φανηκα αρκετα δυνατη ΤΟΤΕ...
Ηταν ενας δεσμος εντονος....ο περισσοτερος καιρος περασε με τσακωμους βρισεις....αλλα δεν μπορουσαμε να χωρισουμε...μεχρι που εκανε κατι πολυ ασχημο σε εεμενα..σε κρισιμη στιγμη και ειπα τελος...ειπα τελος αλλα δεν ημουν και σιγουρη οτι θα το τηρουσα....αλλα το τηρησα...και το περισσοτερο κακο εγινε οταν ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΥΟ ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ>>>ΑΝΑΣΦΑΛΗ και ΧΩΡΙΣ ΙΧΝΟΣ εμπιστοσυνης σε αλλους....πονηρεμενη....καχυποπτη....η εικονα μου ηταν εντελως αλλιωμενη γεματη κομπλεξ...τοσα χρονια ειχα αρρωστησει απο αυτον....και μιλησαμε χτες για λογω δουλειας ας το πουμε....και η καρδια μου κοντευε να βγει απο το στηθος απο την αγωνια μου....Απο την μια τον φοβαμαι...δεν ηθελα να τον ακουσω γιατι οι κουβεντες σου με ΠΟΝΑΝΕ>...Απο τοτε που χωρισαμε και μιλησαμε τελευταια φορα στο τηλ πριν πολυ πολυ καιρο ειπε κατι κουβεντες που δεν θα ξεχασω ποτε...με εκανε να φοβαμαι...οχι οτι θα μου κανει κακο αλλα απλα και μονο που τον θυμαμαι φοβαμαι πως μπορω να πληγωθω ππαλι απο εκεινον αν τον δω ,. αν μου μιλησει...
Παντρευομαστε με τον συντροφο μου ....και θελω να κανω οικογενεια μαζι του...ειναι καταπληκτικος ανθρωπος....θελω να ειμαι κοντα του σε ολες τις φασεις....θελω να τα περασω ολα μαζι του...δεν υπαρχει μεσα μου αμφιβολια για το αν τον αγαπαω....τον λατρευω...ξαφνικα ομως λες και γυρισε ο χρονος πισω χτες και ανοιξαν ολες οι πληγες μου....
Η αληθεια ειναι οτι θελω να πω 2 πραγαματα μονο σε στον πρωην...2 πραματα που δεν του ειπα οταν χωρισαμε....θελω να τον δω και να του τα πω...να τον αγγαλιασω και να του ευχηθω καλη τυχη παρα οσον γινανε....λες και διψαω για ανακοχη..οχι να τα βρουμε αλλα να ηρεμησω μια για παντα....θελω να μπορω να διαγραψω οσα γινανε αλλα δυστυχως δεν γινεται...απλα χρειαζομαι την ηρεμια...να του πω εκεινο που δεν του ειπα εκεινην την ημερα...

Εκείνα που του είπες ή δεν του είπες δεν έχουν πια σημασία. Σημασία έχουν αυτά που έγραψες με κεφαλαία γράμματα για τον εαυτό σου και πώς είχες καταντήσει. Η σιωπή σου και ο γάμος σου θα του δώσουν τη πιο σωστή απάντηση. Θα είναι λάθος να του δώσεις την ικανοποίηση και την επιβεβαίωση ότι ναι μεν παντρεύεσαι αλλά εκείνον δεν τον έχεις ξεπεράσει. Οποιες ευχές και ανακοχές να του δώσεις η κίνηση να τον δεις ή να επικοινωνήσεις τον επιβεβαιώνουν. Χώρια ότι αν του έχει θίξει τον εγωϊσμό ο γάμος σου θα φροντίσει με κάθε τρόπο να σου τον φρενάρει χωρίς αυτό να σημαίνει ότι σε θέλει πίσω. Μπορεί να προσπαθήσει να μάθει ο δικός σου τη συνάντησή σας . Μπορεί να μη τον πειράξει μπορεί όμως και να τον πληγώσει ανεπανόρθωτα. Κανένα μη δένεις ότι σ αγαπάει και ότι και να γίνει θα συνεχίσει να σ αγαπάει. Οι περισσότεροι χωρισμοί τη τελευταία στιγμή του γάμου είναι από κάτι τέτοια. Κοίταξε να σταθείς με το κεφάλι ψηλά και να μην προδώσεις την εμπιστοσύνη εκείνου που σε επιλέγει για γυναίκα του. Σε συμβουλεύω να μη πας καθόλου, να κλείσεις το κεφάλαιο με τα ευτράπελα της σχέσης εκείνης που δεν οδηγούσε πουθενά . Τη σημερινή εποχή είναι πολύ δύσκολο να βρεις σωστό σύντροφο για γάμο και παιδιά ενώ είναι πανεύκολο να βρεις τέτοιους σαν τον πρώην σου μακριά από μας που λένε!!! Αλλά εμείς φταίμε που τους δίνουμε σημασία και τους μετράμε σαν σχέσεις. Είμαστε λίγο ανώμαλες παραδέξου το.

quite

# 25 στις 16/4/2008
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 719
με το συμπαθειο αλλα ...νομιζω τα θελει ο κ...ς σου

# 26 στις 16/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
" Η σιωπή σου και ο γάμος σου θα του δώσουν τη πιο σωστή απάντηση. Θα είναι λάθος να του δώσεις την ικανοποίηση και την επιβεβαίωση ότι ναι μεν παντρεύεσαι αλλά εκείνον δεν τον έχεις ξεπεράσει. "
" Κοίταξε να σταθείς με το κεφάλι ψηλά και να μην προδώσεις την εμπιστοσύνη εκείνου που σε επιλέγει για γυναίκα του. Σε συμβουλεύω να μη πας καθόλου, να κλείσεις το κεφάλαιο με τα ευτράπελα της σχέσης εκείνης που δεν οδηγούσε πουθενά . Τη σημερινή εποχή είναι πολύ δύσκολο να βρεις σωστό σύντροφο για γάμο και παιδιά"
ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ της cerise . Συμφωνώ απόλυτα, πρόσεχε να μην κάνεις λάθη που μετά θα μετανιώσεις πικρά . Οι ευκαιρίες της ζωής για χαρά και ευτυχία είναι λίγες, είναι πραγματικά κρίμα να τις αφήνουμε λόγω διστακτικότητας. Η ζωή θέλει θάρρος και δυστυχώς είναι μόνο για τους δυνατούς, τους άλλους τους τρώει.........

Aggelo

# 27 στις 17/4/2008
author
Ανδρας / 51 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.012
Μας εχεις βαλει σε βαθια σκεψη φιλη popakiwx,αλλη αισθηση εχεις καποιος οταν διαβασεις το πρωτο ποστ που εγραψες αλλη το δευτερο......γενικα κατι θες να πεις και δεν μας το λες......ψαχνεις αλλοθι για κατι που θες να κανεις η κατι αλλο που δεν μπορω να εντοπισω........Εν ολιγις ενα πραγμα ξερω οταν χωρισω μ ενα ανθρωπο κοιταω να απεμπλακω συναισθηματικα οσο χρονο μου παρει, και να προχωρησω μπροστα κανωντας καινουργια πραγματα ατενιζοντας φυσικα το μελλον με αισιοδοξια...τιποτα δεν ειναι ευκολο το ξερω αλλα δεν θα χαραμισω απο την αλλη και τον εαυτο με υποθεσεις και συναισθηματα που με κρατανε δεσμιο στο παρελθον........οταν πισωγυριζω δεν κανω προοδο και η μεγαλυτερη ικανοποιηση ξερεις ποτε ειναι οταν μετα μερικα χρονια δεις την κατασταση της ζωης σου και την κατασταση της ζωης του ατομου που αφησες πισω και εσυ εισαι χιλιομετρα μπροστα.....στο λεω γιατι το εχω βιωσει, κοιτα τον γαμο σου και τον ανθρωπο που σε αγαπαει οπως λες και ασε τα παρατραγουδα για την Αννιτα την Πανια που ειναι ειδικη......εκτος αν γουσταρεις μπερδεματα οποτε εισαι αξια της μοιρας σου...... να θυμασε ομως οτι το τρενο της ζωης παει παντα μπροστα και στο χερι μας ειναι να πιαστουμε εστω και δυσκολα απο το τελευταιο βαγονι αυτο ειναι η μεγαλυτερη ικανοποιηση....

Angela_

# 28 στις 17/4/2008
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Απαντήσεις: 1.580

Παράθεση:
kalimera
και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Εχω ηρεμησει παρα πολυ απο χτες...οταν εγραψα ηταν μολις που ειχαμε κλεισει το τηλεφωνο...το μονο σιγουρο ειναι οτι ο τωρινος συντροφος μου ειναι ικανος να με στηριξει και το ειχε κανει σε απιστευτο βαθμο..Ηταν διπλα μου οτα νχωρισα με τον πρωην σε φασεις εξεφτιλιστικες μου εδινε δυναμη....με κραταγε αγγαλια οταν εκλαιγα για τον αλλον....μου σταθηκε οσο κανεις και μαλιστα σε εκεινον χρωσταω μεγαλο ευχαριστω που φανηκα αρκετα δυνατη ΤΟΤΕ...

δεν ήξερα ότι έτσι λες ευχαριστώ εσύ και μάλιστα πίσω από την πλάτη αυτού που στάθηκε τότε δίπλα σου...

Παράθεση:

Η αληθεια ειναι οτι θελω να πω 2 πραγαματα μονο σε στον πρωην...2 πραματα που δεν του ειπα οταν χωρισαμε....θελω να τον δω και να του τα πω...να τον αγγαλιασω και να του ευχηθω καλη τυχη παρα οσον γινανε....λες και διψαω για ανακοχη..οχι να τα βρουμε αλλα να ηρεμησω μια για παντα....θελω να μπορω να διαγραψω οσα γινανε αλλα δυστυχως δεν γινεται...απλα χρειαζομαι την ηρεμια...να του πω εκεινο που δεν του ειπα εκεινην την ημερα...

Τα τραβάει ο οργανισμός σου και θα το φας το κεφάλι σου...

...ακου να τον αγκαλιάσει... γιατί? Να τον ευχαριστήσεις που φέρθηκε μλκισμένα και σε έκανε χώμα?

Δεν κοιτάς να αγκαλιάσεις τον άνθρωπο που στάθηκε δίπλα σου με υπομονή κι αγάπη και σ'εβγαλε απ'όλα τα αδιέξοδα, σ'εμπιστεύεται και σε τιμά επιλέγοντάς σε να ζήσει μαζί σου μια ζωή αλλά ψάχνεσαι τάχα να κλείσεις τα κεφάλαια με το μλκα και μάλιστα πισω απο την πλάτη του παραμονές του γάμου σας, ή μήπως θα του πεις οτι θα πας μαζί του για καφεδάκι?

Να, κάτι τέτοια διαβάζω και μετά πώς θα την πω στον Mikeman που υποστηρίζει ότι μας αξίζουν οι μαλ*κες.

kospet73

# 29 στις 17/4/2008
author
Ανδρας / 47 / Παντρεμένος
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.456

Παράθεση:
Originally posted by Aggelo
....Εν ολιγις ενα πραγμα ξερω οταν χωρισω μ ενα ανθρωπο κοιταω να απεμπλακω συναισθηματικα οσο χρονο μου παρει, και να προχωρησω μπροστα κανοντας καινουργια πραγματα ατενιζοντας φυσικα το μελλον με αισιοδοξια...

.....και η μεγαλυτερη ικανοποιηση ξερεις ποτε ειναι οταν μετα μερικα χρονια δεις την κατασταση της ζωης σου και την κατασταση της ζωης του ατομου που αφησες πισω και εσυ εισαι χιλιομετρα μπροστα.....

Έτσι ακριβώς όπως τα λες φίλε Aggelo
Μ'αρέσουν οι αριστερές πόρτες. Εκείνες που αναγράφουν "Passport control". Ταιριάζουν με την κοσμοθεωρεία μου. Παντα αριστερα!!!

cerise

# 30 στις 18/4/2008
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by Giorgos-Thessaloniki
" Η σιωπή σου και ο γάμος σου θα του δώσουν τη πιο σωστή απάντηση. Θα είναι λάθος να του δώσεις την ικανοποίηση και την επιβεβαίωση ότι ναι μεν παντρεύεσαι αλλά εκείνον δεν τον έχεις ξεπεράσει. "
" Κοίταξε να σταθείς με το κεφάλι ψηλά και να μην προδώσεις την εμπιστοσύνη εκείνου που σε επιλέγει για γυναίκα του. Σε συμβουλεύω να μη πας καθόλου, να κλείσεις το κεφάλαιο με τα ευτράπελα της σχέσης εκείνης που δεν οδηγούσε πουθενά . Τη σημερινή εποχή είναι πολύ δύσκολο να βρεις σωστό σύντροφο για γάμο και παιδιά"
ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ της cerise . Συμφωνώ απόλυτα, πρόσεχε να μην κάνεις λάθη που μετά θα μετανιώσεις πικρά . Οι ευκαιρίες της ζωής για χαρά και ευτυχία είναι λίγες, είναι πραγματικά κρίμα να τις αφήνουμε λόγω διστακτικότητας. Η ζωή θέλει θάρρος και δυστυχώς είναι μόνο για τους δυνατούς, τους άλλους τους τρώει.........

Και συμπληρώνω. Η ζωή είναι μικρά νήματα όπου στηρίζονται οι αποφάσεις μια λάθος απόφαση μιας στιγμής μπορεί να σπάσει το νήμα και η ζωή μας να πάει αλλού κι αλλιότικα! Μια λάθος παρορμητική επιπολαιότητα μπορεί να ανατρέψει όλη μας τη ζωή και να μας στερήσει την ευτυχία μας , να μας βάλει σε μπελάδες μεγάλους και να μας βασανίσει. Ενώ μια σωστή απόφαση πάλι της στιγμής μπορεί να μας πάει ψηλά.

# 31 στις 18/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αν ερμηνεύω σωστά αυτά που λέει η cerise, μια λάθος παρορμητική επιπολαιότητα μπορεί να καταστρέψει αυτό που ζεί η φίλη μας η popakiwx τώρα.
Γι' αυτό ας αφήσει το παρελθόν και να κοιτάξει το μέλλον με δύναμη και αποφασιστικότητα. Το ότι τώρα είναι μ'έναν ανθρωπο που την αγαπάει, να το θεωρήσει ''δώρο θεού'' και να κοιτάξει το μέλλον.
Γενικότερα πιστεύω ότι δεν πρέπει να κοιτάμε ''πίσω'' ότι κάναμε, κάναμε σωστά ή λάθη. Μόνο το μέλλον έχει σημασία, ζωή χωρίς λάθη δεν γίνεται . Αισιόδοξα και να έχουμε κατά νου ότι ''τα καλύτερα δεν ήρθαν ακόμη''.

# 32 στις 18/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ρε παιδιά, τι λέτε τώρα, είναι ολοφάνερο ότι η θεματοθέτρια ακόμη γουστάρει τον πρωην, κι αν κι αυτός την ήθελε θα άφηνε τον νυν σε χρόνο dt. Ειναι αυτή βάση για γάμο? Τι σωστή και λάθος επιλογή λέτε, όπως λένε και οι ξενέρωτοι πλην όμως έμπειροι σε αυτά αγγλοσάξωνες, "the heart wants what it wants". Αφού θέλει τον πρωην, τι να κάνουμε τώρα?

Γνώμη μου είναι να αφήσεις τις ιστορίες με γάμους και τα τοιαύτα, και να δεις τι θα κάνεις, να βάλεις μια τάξη στο μυαλό σου. Ο άλλος ο ανθρωπάκος δεν σου φταίει σε τίποτα...

angel1985

# 33 στις 18/4/2008
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 25
osa eipothikan se auto to thema einai ola sosta den ksero me poion na prvtosumfoniso....eisai se mia duskoli fasi kai to katalabaino...prospathise na iremiseis oso einai kairos.isos na einai mono mia ansfalia ligo prin to gamo giati sigoura einai ena polu megalo bima sti zoi sou.min parasurheis apo to parelthon kai kaneis lathi pou tha metanioseis.giati an ton sunantiseis tora den nomizo na exeis tous fragmous kai na meinete mono sta logia.k meta tha niotheis asxima gia ton eauto sou.an pragmatika mesa sou theleis na kaneis auto to gamo bgale apo to mualo sou ola ta alla kai epikentrosou se auto.an omos den eisai sigouri des ti prepei na kaneis.kai den sou leo na guriseis ston proin sou tha itan i xeiroteri epilogi meta apo auta pou perases eksaitias tou.bres ta me ton eauto sou,xalarose,kai kane auto pou pragmatika theleis.mono etsi tha eisai kala kai apenanti ston eauto sou kai apenanti ston mellonta suntrofo sou.an theleis na ton pantreuteis min pas na breis ton proin sou gia mia teleutaia ksekatharisi.ola ksekatharismena einai apla einai oi fobies prin to gamo sou pisteuo....ola tha pane kla...

popakiwx

# 34 στις 18/4/2008
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 24

Παράθεση:
Originally posted by mikeman
Ρε παιδιά, τι λέτε τώρα, είναι ολοφάνερο ότι η θεματοθέτρια ακόμη γουστάρει τον πρωην, κι αν κι αυτός την ήθελε θα άφηνε τον νυν σε χρόνο dt. Ειναι αυτή βάση για γάμο? Τι σωστή και λάθος επιλογή λέτε, όπως λένε και οι ξενέρωτοι πλην όμως έμπειροι σε αυτά αγγλοσάξωνες, "the heart wants what it wants". Αφού θέλει τον πρωην, τι να κάνουμε τώρα?

Γνώμη μου είναι να αφήσεις τις ιστορίες με γάμους και τα τοιαύτα, και να δεις τι θα κάνεις, να βάλεις μια τάξη στο μυαλό σου. Ο άλλος ο ανθρωπάκος δεν σου φταίει σε τίποτα...

Den einai ετσι τα πραγματα φιλε μου.....ο πρωην με θελει ακομα...οπως παντα...θελει να γυρναω πισω...ανα πασα ωρα και στιγμη μπορω να ιεμαι μαζι του δεν τιθεται τετοιο θεμα ομως...το θεμα μου ηταν γιατι ακομα να σκεφτομαι καποιες φορες εκεινον ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΑΚΟΜΑ>?τον συντροφο μου δεν το ν αφηνω...το ξεκαθαρισα αυτο απο την αρχη δεηλαδη δεν περναει σαν σκεψη απο το μυαλο.
Ευτυχως που δεν συνεχιστηκε ολο αυτο το θεμα..Ητνα μετα που μιλησα μαζι του στο τηλεφωνο...Μιλησα σε μια καλη μου φιλη και μου ειπε οτι και εκεινη ακομα σκεφτετε τον πρωτο της ερωτα και ας εχει κανει και ενα παιδι και ας εχουν περασει παρα πολλα χρονια....Μερικα πραγαμτα μενουν μεσα μας πληγες..δεν κλεινουν απλα εμεις προχωραμε μποροστα.

popakiwx

# 35 στις 18/4/2008
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 24
Ποτε δεν πιστεψα οτι καποιος πραγαμτικα εχει φοβιες πριν τον γαμο και νομιζα οτι ηταν απλα δικαιολογιες////αλλα ασχετως απο το θεμα αυτο που εγραψα ΠΡΑΓΜΑΤΙ εχω αρχισα να σκεφτομαι διαφορα..αλλα τα συζηταω με τον φιλο μου και ετσι ηρεμω....εχουμε και μια διαφορα ηλικιας και σκεφτομαι ωρες ωρες οτι ισως να υπαρχει προβλημα στο μελλον ενω τωρα δεν με απασχολει καθολου κατι τετοιο

perimenw

# 36 στις 18/4/2008
author
Γυναίκα / 37 / Διαζευγμένη
Ν. Δράμας / Δοξάτο
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 192

Παράθεση:
Από το μέλος popakiwx - 18/04/08 11:11
... ασχετως απο το θεμα αυτο που εγραψα ΠΡΑΓΜΑΤΙ εχω αρχισα να σκεφτομαι διαφορα..αλλα τα συζηταω με τον φιλο μου και ετσι ηρεμω....εχουμε και μια διαφορα ηλικιας και σκεφτομαι ωρες ωρες οτι ισως να υπαρχει προβλημα στο μελλον ενω τωρα δεν με απασχολει καθολου κατι τετοιο ...

Παράθεση:

Προσπάθησε να ηρεμήσεις....μην το κουράζεις πολύ το μυαλό σου....Μήπως σε αυτές τις σκέψεις οφείλονται και οι σκέψεις-φοβίες που αφορούν τον πρωην σου?

# 37 στις 19/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Ποτε δεν πιστεψα οτι καποιος πραγαμτικα εχει φοβιες πριν τον γαμο και νομιζα οτι ηταν απλα δικαιολογιες////αλλα ασχετως απο το θεμα αυτο που εγραψα ΠΡΑΓΜΑΤΙ εχω αρχισα να σκεφτομαι διαφορα..αλλα τα συζηταω με τον φιλο μου και ετσι ηρεμω....εχουμε και μια διαφορα ηλικιας και σκεφτομαι ωρες ωρες οτι ισως να υπαρχει προβλημα στο μελλον ενω τωρα δεν με απασχολει καθολου κατι τετοιο

αμα ειναι να σκεφτεσαι απο τωρα τισ δυσκολιες βραστα χαραλεμπε. δηλαδη εγω που ειμαι 21 τι πρπει να κανω? να αυτοκτονησω επειδη μπορει.... μια μερα ο αντρας μιυ να παει εμ την καλυτερη μου φιλη? επειδη μπορει....να μην μπορω να ανω παιδια? επεπιδη μπορει.......μπορει μπορει.....
αποφασισες να παρεις αυτον αντρα. η μαλλον απο κοινου το θελησατε. σκεψου γιατι... ποιος ο λογος να [αντρευτεις αν δεν εισαι απολυτα σιγουρη? ο γαμος ειναι μεγαλη υπεθεση. ξανασκεψου τα για ακομα μια φορα. μονη σου. θα βγαλεις ακρη πιστευω και συντομα.

cerise

# 38 στις 21/4/2008
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by mikeman

Den einai ετσι τα πραγματα φιλε μου.....ο πρωην με θελει ακομα...οπως παντα...θελει να γυρναω πισω...ανα πασα ωρα και στιγμη μπορω να ιεμαι μαζι του δεν τιθεται τετοιο θεμα ομως...το θεμα μου ηταν γιατι ακομα να σκεφτομαι καποιες φορες εκεινον ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΑΚΟΜΑ>?τον συντροφο μου δεν το ν αφηνω...το ξεκαθαρισα αυτο απο την αρχη δεηλαδη δεν περναει σαν σκεψη απο το μυαλο.
Ευτυχως που δεν συνεχιστηκε ολο αυτο το θεμα..Ητνα μετα που μιλησα μαζι του στο τηλεφωνο...Μιλησα σε μια καλη μου φιλη και μου ειπε οτι και εκεινη ακομα σκεφτετε τον πρωτο της ερωτα και ας εχει κανει και ενα παιδι και ας εχουν περασει παρα πολλα χρονια....Μερικα πραγαμτα μενουν μεσα μας πληγες..δεν κλεινουν απλα εμεις προχωραμε μποροστα.

Οι πληγές κλείνουν όταν απομυθοποιήσουμε τους ανάξιους εραστές. Και αυτό το επιτυγχάνουμε με τη λογική που πρέπει να διέπει ακόμα και το πιο τρελλό και παρορμητικό έρωτα. Τη σωστή μετάφραση της συμπεριφοράς κάποιου απέναντι σ εμάς που υποτείθεται ότι μας λατρεύει και μας θέλει δίπλα του. Η λογική λέει . Είμαι ερωτευμένη και καίγομαι για κάποιον κι έτσι δείχνει κι αυτός. Από εκεί και πέρα. Η συμπεριφορά του ταιριάζει με τα όσο περί έρωτα κι αγάπης μας λέει? Οχι . Γιατί αγάπη σημαίνει ότι θέλω το σύντροφό μου ήρεμο και να περνάει καλά μαζί μου. Δεν τον στεναχωρώ . Αντιθέτως ψάχνω το καλύτερο τρόπο να τον κάνω να είναι ευτυχισμένος και ισορροποιμένος. Αρα στη περίπτωσή σου μπαρούφες σου έλεγε ότι σ αγαπάει. Απλά βολευόταν μαζί σου.
Ο τωρινός βολεύεται? ή σ αγαπάει και θέλει να είσαι χαρούμενη κι ευτυχισμένη? Αν ναι τότε σ αγαπάει πραγματικά. Τα πράγματα είναι απλά.
Ολοι σκεφτόμαστε κι έχουμε αναμνήσεις για παλιές μας ιστορίες. Είναι τα κεφάλαια της ζωής μας με πάθη με λάθη , τις αποτυχίες, τις ατυχίες ή τις μοιραίες εξελίξεις. Ο γαμος δεν σημαίνει ότι σβήνουμε το παρελθόν μας. Το παρελθόν είναι απαραίτητο να υπάρχει στη μνήμη μας. Είναι η ζωή μας και κάθε της κομμάτι είναι πολύτιμο. Είναι ο γνώμονας για το παρόν και το μέλλον μας. Απλά εμείς προχωράμε παρακάτω. Το παρακάτω το βιώνουμε και το αναβαθμίζουμε έτσι ώστε να το διαχειριστούμε όσο καλύτερα μπορούμε ώστε να κάνουμε τα λιγότερα δυνατά λάθη και να οδηγηθούμε στην ευτυχία . Οτδήποτε μένει στάσιμο είναι νοσηρό και μας καθυστερεί κάνοντάς μας μίζερους. Οταν κολλάμε είναι σαν να φτύνουμε τη μοίρα μας που μας επιφυλάσει ίσως συναρπαστικές στιγμές. Κι εμείς ζητάμε τις ήδη γνωστές , αυτές που βιώσαμε, απορριψαμε και καλά κάναμε και ζητάμε να δούμε τι? Αψηφούμε δηλαδή το παρακάτω και πάμε στην επανάληψη. Μάλλον σ αυτές τις περιπτώσεις έχουμε πάρει διαζύγιο με τη κοινή λογική.
Πες στη φίλη σου που αναπολεί ότι θ αναπολείτε μαζί όταν πίνετε καφεδάκι αλλά με χαμόγελο και χιούμορ γιατί αν αναπολείτε με δάκρυ κι αναστεναγμό τότε ο γάμος για σας είναι μια ψευτιά που πολύ γρήγορα θ αποκαλυφτεί με τραγικές συνέπειες ειδικά όταν υπάρχουν και παιδιά.
Πιστεύω ακράδαντα ότι και οι άνδρες και οι γυναίκες πρέπει να παντρεύονται τον έρωτά τους το μεγάλο. Αν είναι όντως έτσι. Είναι απαράδεκτο και καταστρεπτικό να κάνουν κάτι που δεν το υπαγορεύει η καρδιά τους. Καλύτερα να το κάνουν και μετά να χωρίσουν ώστε να ξεφουσκώσει και ν απομυθοποιηθεί παρά να μείνει ο έρωτας ανεκπλήρωτος.
Αν λοιπόν αγαπητή μου είναι έτσι και είσαι σίγουρη γι αυτό τότε ξανασκέψου το και μη κάνεις βήμα για γάμους και βαφτίσια. Γιατί θα ζεις ζωή μισή. Δεν σκέφτομαι εκείνον ούτε κανέναν άλλον. Σκέφτομαι εσένα και μόνο . Τον νυν σύντροφό σου θα τον παντρευτείς γιατί τον γουστάρεις πραγματικά.

# 39 στις 21/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν κρύβω ότι το θέμα με ξαφνιάζει για τους παρακάτω λόγους
Πάντα ισχυρίζομαι ότι το 'ισχυρό΄φύλλο είναι οι γυναίκες.
Πάντα πιστεύω ότι στη ζωή όταν βρούμε κάτι καλύτερο, το ακολουθούμε.
Τα άσχημα πράγματα του παρελθόντος πρέπει να τα αφήνουμε πίσω, και με ενεργητικές-δυναμικές κινήσεις να προχωρούμε στα καλύτερα.(όταν μάλιστα έχουμε δίπλα μας ανθρώπους που μας αγαπάνε είναι πιο εύκολο)
Αν το πρόβλημα που έχει η popakiwx το είχε ένας άνδρας 27 χρονών που μπορεί να ζούσε και με τη μαμάκα του μέχρι πρόσφατα, να δεχθώ ότι τον προβλημάτιζε (γιατί ήμαστε οι άνδρες και μαζοχιστές), αλλά βρε γυναίκες εσείς που η λογική σε σας, επιβάλλεται του συναισθήματος......και του αυθορμητισμού;
Δεν θέλω να υποτιμήσω την popakiwx, ο προβληματισμός μου είναι γενικότερος και αφορά την διαφορετική αντιμετώπιση των προβλημάτων της ζωής από τα δύο φύλλα.

Εσύ popakiwx άφησε το παρελθόν και να κοίταξε το μέλλον με δύναμη και αποφασιστικότητα. Το ότι τώρα είσαι μ' έναν άνθρωπο που σε αγαπάει, να το θεωρήσεις μεγάλη τύχη,ευκαιρία της ζωής. Άρπαξέ την και κοίταξε το μέλλον δυναμικά και αισιόδοξα.

MsNanouk

# 40 στις 21/4/2008
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 5.851

παντρευομαι αλλα σκεφτομαι εκεινον

Δεν καταλαβαίνω ...
Σε αναστατώνει ή θες να μιλήσεις ή δεν ξέρω τι ... σε ένα άνθρωπο που σου συμπεριφέρθηκε όπως λες παραπάνω ... και όλα αυτά ενώ _υποθέτω_ έχεις συνειδητά αποφασίσει να ενώσεις την ζωή σου με έναν άλλο άνθρωπο τον οποίο, όπως λες, αγαπάς ???
Κατανοώ ... καταλαβαίνω κάποιες ανασφάλειες που βγαίνουν σε κάποιους ανθρώπους εν όψει του γάμου τους ... αλλά και αυτές πρέπει να έχουν ένα όριο ...
Κοίτα μπροστά και μόνο μπροστά ...
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε