Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

παντρευομαι αλλα σκεφτομαι εκεινον

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

MsNanouk

# 41 στις 21/4/2008
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 5.851
'Aρεσαν+: 0%

Δεν καταλαβαίνω ...
Σε αναστατώνει ή θες να μιλήσεις ή δεν ξέρω τι ... σε ένα άνθρωπο που σου συμπεριφέρθηκε όπως λες παραπάνω ... και όλα αυτά ενώ _υποθέτω_ έχεις συνειδητά αποφασίσει να ενώσεις την ζωή σου με έναν άλλο άνθρωπο τον οποίο, όπως λες, αγαπάς ???
Κατανοώ ... καταλαβαίνω κάποιες ανασφάλειες που βγαίνουν σε κάποιους ανθρώπους εν όψει του γάμου τους ... αλλά και αυτές πρέπει να έχουν ένα όριο ...
Κοίτα μπροστά και μόνο μπροστά ...

# 42 στις 22/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by cerise

Παράθεση:
Originally posted by popakiwx

Παράθεση:
Originally posted by mikeman
Ρε παιδιά, τι λέτε τώρα, είναι ολοφάνερο ότι η θεματοθέτρια ακόμη γουστάρει τον πρωην, κι αν κι αυτός την ήθελε θα άφηνε τον νυν σε χρόνο dt. Ειναι αυτή βάση για γάμο? Τι σωστή και λάθος επιλογή λέτε, όπως λένε και οι ξενέρωτοι πλην όμως έμπειροι σε αυτά αγγλοσάξωνες, "the heart wants what it wants". Αφού θέλει τον πρωην, τι να κάνουμε τώρα?

Γνώμη μου είναι να αφήσεις τις ιστορίες με γάμους και τα τοιαύτα, και να δεις τι θα κάνεις, να βάλεις μια τάξη στο μυαλό σου. Ο άλλος ο ανθρωπάκος δεν σου φταίει σε τίποτα...

Den einai ετσι τα πραγματα φιλε μου.....ο πρωην με θελει ακομα...οπως παντα...θελει να γυρναω πισω...ανα πασα ωρα και στιγμη μπορω να ιεμαι μαζι του δεν τιθεται τετοιο θεμα ομως...το θεμα μου ηταν γιατι ακομα να σκεφτομαι καποιες φορες εκεινον ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΙ ΑΚΟΜΑ>?τον συντροφο μου δεν το ν αφηνω...το ξεκαθαρισα αυτο απο την αρχη δεηλαδη δεν περναει σαν σκεψη απο το μυαλο.
Ευτυχως που δεν συνεχιστηκε ολο αυτο το θεμα..Ητνα μετα που μιλησα μαζι του στο τηλεφωνο...Μιλησα σε μια καλη μου φιλη και μου ειπε οτι και εκεινη ακομα σκεφτετε τον πρωτο της ερωτα και ας εχει κανει και ενα παιδι και ας εχουν περασει παρα πολλα χρονια....Μερικα πραγαμτα μενουν μεσα μας πληγες..δεν κλεινουν απλα εμεις προχωραμε μποροστα.

Οι πληγές κλείνουν όταν απομυθοποιήσουμε τους ανάξιους εραστές. Και αυτό το επιτυγχάνουμε με τη λογική που πρέπει να διέπει ακόμα και το πιο τρελλό και παρορμητικό έρωτα. Τη σωστή μετάφραση της συμπεριφοράς κάποιου απέναντι σ εμάς που υποτείθεται ότι μας λατρεύει και μας θέλει δίπλα του. Η λογική λέει . Είμαι ερωτευμένη και καίγομαι για κάποιον κι έτσι δείχνει κι αυτός. Από εκεί και πέρα. Η συμπεριφορά του ταιριάζει με τα όσο περί έρωτα κι αγάπης μας λέει? Οχι . Γιατί αγάπη σημαίνει ότι θέλω το σύντροφό μου ήρεμο και να περνάει καλά μαζί μου. Δεν τον στεναχωρώ . Αντιθέτως ψάχνω το καλύτερο τρόπο να τον κάνω να είναι ευτυχισμένος και ισορροποιμένος. Αρα στη περίπτωσή σου μπαρούφες σου έλεγε ότι σ αγαπάει. Απλά βολευόταν μαζί σου.
Ο τωρινός βολεύεται? ή σ αγαπάει και θέλει να είσαι χαρούμενη κι ευτυχισμένη? Αν ναι τότε σ αγαπάει πραγματικά. Τα πράγματα είναι απλά.
Ολοι σκεφτόμαστε κι έχουμε αναμνήσεις για παλιές μας ιστορίες. Είναι τα κεφάλαια της ζωής μας με πάθη με λάθη , τις αποτυχίες, τις ατυχίες ή τις μοιραίες εξελίξεις. Ο γαμος δεν σημαίνει ότι σβήνουμε το παρελθόν μας. Το παρελθόν είναι απαραίτητο να υπάρχει στη μνήμη μας. Είναι η ζωή μας και κάθε της κομμάτι είναι πολύτιμο. Είναι ο γνώμονας για το παρόν και το μέλλον μας. Απλά εμείς προχωράμε παρακάτω. Το παρακάτω το βιώνουμε και το αναβαθμίζουμε έτσι ώστε να το διαχειριστούμε όσο καλύτερα μπορούμε ώστε να κάνουμε τα λιγότερα δυνατά λάθη και να οδηγηθούμε στην ευτυχία . Οτδήποτε μένει στάσιμο είναι νοσηρό και μας καθυστερεί κάνοντάς μας μίζερους. Οταν κολλάμε είναι σαν να φτύνουμε τη μοίρα μας που μας επιφυλάσει ίσως συναρπαστικές στιγμές. Κι εμείς ζητάμε τις ήδη γνωστές , αυτές που βιώσαμε, απορριψαμε και καλά κάναμε και ζητάμε να δούμε τι? Αψηφούμε δηλαδή το παρακάτω και πάμε στην επανάληψη. Μάλλον σ αυτές τις περιπτώσεις έχουμε πάρει διαζύγιο με τη κοινή λογική.
Πες στη φίλη σου που αναπολεί ότι θ αναπολείτε μαζί όταν πίνετε καφεδάκι αλλά με χαμόγελο και χιούμορ γιατί αν αναπολείτε με δάκρυ κι αναστεναγμό τότε ο γάμος για σας είναι μια ψευτιά που πολύ γρήγορα θ αποκαλυφτεί με τραγικές συνέπειες ειδικά όταν υπάρχουν και παιδιά.
Πιστεύω ακράδαντα ότι και οι άνδρες και οι γυναίκες πρέπει να παντρεύονται τον έρωτά τους το μεγάλο. Αν είναι όντως έτσι. Είναι απαράδεκτο και καταστρεπτικό να κάνουν κάτι που δεν το υπαγορεύει η καρδιά τους. Καλύτερα να το κάνουν και μετά να χωρίσουν ώστε να ξεφουσκώσει και ν απομυθοποιηθεί παρά να μείνει ο έρωτας ανεκπλήρωτος.
Αν λοιπόν αγαπητή μου είναι έτσι και είσαι σίγουρη γι αυτό τότε ξανασκέψου το και μη κάνεις βήμα για γάμους και βαφτίσια. Γιατί θα ζεις ζωή μισή. Δεν σκέφτομαι εκείνον ούτε κανέναν άλλον. Σκέφτομαι εσένα και μόνο . Τον νυν σύντροφό σου θα τον παντρευτείς γιατί τον γουστάρεις πραγματικά.

ΣΕΡΙΣΕ ΜΗΝ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΕΣΕΙΣ!!!!!!!!!! ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ ΠΟΤΕ!! ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΕΙΛ ΣΟΥ!!!

cerise

# 43 στις 22/4/2008
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Απαντήσεις: 7.206

Παράθεση:
Originally posted by mikeman
Ρε παιδιά, τι λέτε τώρα, είναι ολοφάνερο ότι η θεματοθέτρια ακόμη γουστάρει τον πρωην, κι αν κι αυτός την ήθελε θα άφηνε τον νυν σε χρόνο dt. Ειναι αυτή βάση για γάμο? Τι σωστή και λάθος επιλογή λέτε, όπως λένε και οι ξενέρωτοι πλην όμως έμπειροι σε αυτά αγγλοσάξωνες, "the heart wants what it wants". Αφού θέλει τον πρωην, τι να κάνουμε τώρα?

Γνώμη μου είναι να αφήσεις τις ιστορίες με γάμους και τα τοιαύτα, και να δεις τι θα κάνεις, να βάλεις μια τάξη στο μυαλό σου. Ο άλλος ο ανθρωπάκος δεν σου φταίει σε τίποτα...

Συμφωνώ μαζί σου. Κανονικά δεν θα πρέπει να προχωρήσει αν είναι έτσι όπως τα λες. Εκείνη ξέρει πόσο υπερβάλει με την καρδιά της και κάτω από τη συναισθηματική φόρτιση του επικείμενου γάμου. Αν βλέπει δηλαδή το φάντασμα του πρώην σαν παραίσθηση ή αν όντως παίζει ακόμα κάτι πολύ δυνατό που σταθεί μελλοντικά εμπόδιο στη συζυγική ζωή. Αν δηλαδή πάει σ αυτή σαν brake heart. Τότε καλύτερα να μεινει μόνη για λίγο καιρό ή ν αναβάλλει το γάμο . Αλλά για να ξαναγυρίσει πίσω δεν θα της το συνιστούσα γιατί θα πάθαινε μεγάλη λαχτάρα και θα γινόταν τελικά κομματια. Με το σκεπτικό ότι μερικές φορές κάποιοι πρέπει να πιάσουν πάτο για να ξανασηκωθούν κι αν ανήκει σ αυτήν τη κατηγορία η φίλη μας τότε καλύτερα να το δει το εργακι έτσι ώστε να πάει μελλοντικά σ ένα γάμο και μια οικογένεια με περισσότερη ωριμότητα. Μόνο που ο νυν σύντροφος μπορεί και να μην υπάρχει. Αν όμως έτσι θεραπευτεί είναι προτιμότερο. Το παν είναι να γιατρεύουμε τη ψυχή μας με κάθε τρόπο. Δεν λυπόμαστε κανέναν προκειμένου να είμαστε ο εαυτός μας γυμνός από κάθε κοινωνικό επηρεασμό. Κάτι που μας πνίγει το τινάζουμε από πάνω μας. Είναι ηθική υποχρέωση απέναντι στον εαυτό μας και στο Δημιουργό μας. Για να προστατεύουμε τους αγαπημένους μας και ειδικά τα παιδιά μας πρώτα πρέπει να προστατεύουμε τον εαυτό μας και να τον διατηρούμε υγειή ψυχικά και σωματικά. Να είμαστε ζωντανοί στο παιχνίδι της ζωής κι όχι νεκροί.

SkiNy

# 44 στις 22/4/2008
author
Γυναίκα / 38 / Παντρεμένη
Κύπρος
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 5.465

καλι μυ

Arxika se katalaveno apolyta!!! 8a se rotiso kati an pragmatika dn exei kleisi akoma i pligi mesa su, ti pisteveis pos 8a alla3ei kanontas anokoxi me ton proin? dn 8a iremiseis me afto alla mono me ton xrono.. ka8e xorismos 8elei ton xrono tu kai o kairos einai giatros .... isos na nio8eis etsi giati mpikes amesos se mia alli sxesi kai dn isun akrivos etoimi. tora omos eisai kai na pantrefteis ton an8ropo su kai na eisai eftixysmeni!!! ola ta alla 8a perasun siga siga kai otan me to kalo er8ei kai ena paidaki ute to onoma tu dn 8a 8imase pleon.. ypomoni..!!!

SkiNy..
Ότι ονειρευόμαστε γίνεται και ότι μας αξίζει το ζούμε,ότι ονειρευόμαστε είμαστε ας ονειρευτούμε,μπορούμε..!

MsNanouk

# 45 στις 25/4/2008
author
Γυναίκα / 54 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 5.851

Παράθεση:
Originally posted by SkiNy
Arxika se katalaveno apolyta!!! 8a se rotiso kati an pragmatika dn exei kleisi akoma i pligi mesa su, ti pisteveis pos 8a alla3ei kanontas anokoxi me ton proin? dn 8a iremiseis me afto alla mono me ton xrono.. ka8e xorismos 8elei ton xrono tu kai o kairos einai giatros .... isos na nio8eis etsi giati mpikes amesos se mia alli sxesi kai dn isun akrivos etoimi. tora omos eisai kai na pantrefteis ton an8ropo su kai na eisai eftixysmeni!!! ola ta alla 8a perasun siga siga kai otan me to kalo er8ei kai ena paidaki ute to onoma tu dn 8a 8imase pleon.. ypomoni..!!!
SkiNy..

Βρε SkiNy?? συγνώμη κιόλας αλλά ....
Τι είναι αυτό που έχει?? ίωση ??? και το αντιβιωτικό για την "θεραπεία" της είναι ο άλλος άνθρωπος ???
αν η θεματοθέτρια δεν έχει ξεπεράσει τον πρώην της ή αν θέλει να ξαναβρεθεί μαζί του και να περάσει τόσο καλά!!! όσο πέρναγε δική της η ζωή δική της και η απόφαση
Αλλά να χρησιμοποιούμε ως "σκαλοπάτι" έναν άλλον άνθρωπο και ενδεχομένως να "πειραματιζόμαστε" κάνοντας και ένα παιδί ... τι να πω ... ΟΕΟ??? τα έχω χάσει ....
'Η στραβός είναι ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε ....

fraoulitsa1989

# 46 στις 25/4/2008
author
Γυναίκα / 31 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Αγιά
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 5
σκεψου το καλα πριν αποφασισεις....εφοσον ο χωρισμος οπως λες,ηταν πολυ ασχημος παει να πει οτι εγινε χοντρη μαλακια η οτι δεν σημαινες και πολλα γι αυτον,οποτε και δεν μπηκε στον κοπο να τον κανει λιγακι πιο ανοδυνο........
κατσε και σκεψου αν αξιζει αυτος ο ανθρωπος να καταστρεψεις οσα μπορεσες να πετυχεις αφοτου χωρισατε!!!!!!!!!!!!!το οτι μπορεσες και βρηκες ενα ατομο με το οποιο θες να μοιραστεις την ζωη σου...μετα απο οσα,οπως λες,περασες με τον πρωην σου δειχνει οτι εισαι πολυ δυνατος ανθρωπος και ειμαι σιγουρη οτι αν εμπιστευθεις το ενστικτο σου και κυριως την καρδια σου...θα βρεις την καλυτερη λυση!!!!!!ΕΜΠΙΣΤΕΥΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!!

BASANAKI2005

# 47 στις 5/5/2008
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 5
πριν 25 χρονια ετσι και εγω παντρεύομουνα και σκεφτομουν τον πρωτο. εζησα καλα με τον ανδρα μου τον αγαπησα, αλλα παντα στο μυαλο μου ηταν εκεινος, οταν πεθανε ο ανδρας μου γυρισα στον πρωτο. το αποτελεσμα? με πληγωσε και τωρα πολυ , γιατι μπορει να αγαπιομαστε τρελλα αλλα δεν ταιριαζουμε ,για αυτο κανε ότι σου ερθει, και μην νιωθεις τυψεις για τιποτε
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε