Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

Σελίδα : 1

BILANCIA

# 1 στις 18/4/2008
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 721
'Aρεσαν+: 0%

Υπαρχει περιπτωση?

Γεια σας παιδιά
μετά από καιρό βάζω ένα θέμα ,ως συνέχεια όμως μιας περίπτωσης που με απασχολεί εδώ και αρκετό καιρό,αν διαβάσετε παλαιότερα post μου,θα καταλάβετε. με τον τύπο δεν έχει γίνει κάτι ακόμα,απλά έχει πυκνώσει η επικοινωνία μεταξύ μας και γενικά κάνει κάποια πράγματα που μου δείχνουν ότι πλέον δεν με αντιμετωπίζει ως καβάτζα (που ήταν και το βασικό μου πρόβλημα).Η ερώτησή μου είναι αν είναι ποτέ δυνατόν να έχουν αλλάξει τα αισθήματά του προς εμένα και εφόσον εγώ του έχω ξεκαθαρίσει εδώ και 6 μήνες ότι θέλω μόνο σχέση μαζί του,αυτός να συνεχίζει να διατηρεί επαφή μαζί μου (είμαστε σε διαφορετικές πόλεις)μόνο και μόνο με την ελπιδα ότι κάποια στιγμή θα αλλάξω στάση?ή αρχίζει να με βλέπει διαφορετικά?κυρίως η επικοινωνία μας είναι τηλεφωνικά ή με μηνύματα.αλλάζουν οι άνθρωποι ή όχι?έχω ψηλοκολλήσει είναι η αλήθεια με την περίπτωση αυτή αλλά δεν ξέρω γιατί αλλά νιώθω ότι τίποτα δεν έχει τελειώσει,με την έννοια ότι υπάρχουν αμοιβαία συναισθήματα και δεν είναι η ιδέα μου,θα μπορούσε να συνεχίζει αυτή την στάση μόνο και μόνο γιατί πιστεύει ότι θα αλλάξω?ξέρει πολύ καλά ότι όταν του λέω κάτι το εννοώ και του το έχω αποδείξει και στην πράξη αυτό (κάποιες φορές μετά το ξεκαθάρισμα που προσπάθησε να προχωρήσουμε έφαγε πόρτα).
ευχαριστώ για την γνώμη σας εκ των προτέρων

Aggelo

# 2 στις 19/4/2008
author
Ανδρας / 51 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.014
BILANCIA οι ανθρωποι δεν αλλαζουν δυστηχως........αλλαζουν συνηθειες μονο...δεν ξερω τι περιμενετε απο τετοιες σχεσεις αν μπορω να το πω και αυτο,βαρατε με και ας κλαιω ειναι η υποθεση στην ζωη ψαχνουμε το καλυτερο οχι το μιζερο και το προβληματικο τι αλλο να πω προχωρα παρακατω μονο αυτο...

# 3 στις 18/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Αγαπητή μου, όταν ένας έρωτας είναι μακριά, μπορεί να παίρνει μεγάλες διαστάσεις στο μυαλό μας, αλλά ίσως και να του δίνουμε εμείς(αυτές τις διαστάσεις),αν δεν υπάρχει κάτι άλλο καλύτερο στη ζωή μας. Το έχω βιώσει κι εγώ στο παρελθόν. Πίστευα ότι η αγάπη θα ερχόταν από μακριά και έφτιαχνα σχέσεις από απόσταση. Όμως, μάτια που δεν βλέπονται γρήγορα λησμονιούνται.Ο έρωτας με έρωτα περνάει..Προσωπικά θα είχα να σου συστήσω να αφήσεις λίγο το χρόνο να δοκιμάσει τα αισθήματά σου κι αν νομίζεις ότι σε ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος άνθρωπος, να παλέψεις ώστε να τον διεκδικήσεις. Αν δεν σε ενδιαφέρει, μην ανησυχείς..στην επόμενη στάση του λεωφορείου θα ανέβει ο έρωτας, ίσως όχι σε άσπρο άλογο,αλλά σίγουρα θα λάμψει σε μια νέα κι εύχομαι (αισιόδοξη) σελίδα στη ζωή σου..

# 4 στις 19/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ρε παιδιά, έλεος πια. Δηλαδή, WTF που λένε και τα αμερικανάκια! Εχω αρχίσει να βαριέμαι λίγο. Σ'αυτό το σαιτ γράφουν δεκάδες κοπέλες, και τα προβλήματα ολων(μα όλων!) μπορούν να συνοψιστουν στα εξης 2:

1)Ειμαι με έναν πολύ καλό άνθρωπο αλλά εγώ σκέφτομαι τον πρώην μου που με παράτησε/κεράτωσε/εδειρε. Πειράζει άμα τον πολύ καλό άνθρωπο τον κερατώσω λίγο,εεεε?

2)Ειμαι με έναν που με έχει, ανάμεσα σε άλλες, για να ξαλαφρώνει τους όρχεις του κανα σαββατο βράδυ. Αλλα θυμάμαι μια φορά, Πέμπτη ήταν 8:32 το βράδυ το περασμένο Πάσχα, με κοίταξε με έναν τρόπο που αν τον συνδιάσουμε με το πουκάμισο που φορούσε και τη θέση της Αφροδίτης στον Αρη, με κάνει να πιστεύω ότι αρχίζει να με βλέπει σοβαρά. Είναι δυνατόν να ξυπνήσει ένα πρωί και να δει οτι εγώ είμαι η γυναίκα της ζωής του,εεεεεε?

Για όνομα του θεού δηλαδή. Δεν έχετε τίποτε άλλο να κάνετε στη ζωή σας, γι'αυτό μπλέκετε συνέχεια με τα ίδια και τα ίδια? Ειναι ένας τρόπος να της δώσετε ενδιαφέρον? Σασπενς? Καταντάει αηδία πια. Τείνω να πιστέψω ότι μια ολόκληρη γενιά γυναικών είναι ερωτευμένη με μια κάστα αντρών που βλέπει τις γυναίκες σαν τρύπες για ξαλάφρωμα. Σταματήστε αυτό το κλαψιάρικο στυλ του τύπου "αχ τι να κάνω η δόλια, τον αγαπώ και δεν μπορώ να του αντισταθώ". Ξεκαθαρίστε σε τι δεν μπορείτε να αντισταθείτε. Ειναι το σεξ? Πάει καλά. Ειμαι έτοιμος να παραδεχτώ ότι αυτοί οι τύποι είναι οι πανίσχυροι μεγιστάνες της κρεβατοκάμαρας(και άλλων δωματίων). Παρτε λοιπον το σεξ απο αυτούς, φχαριστηθήτε το όσο δεν παίρνει, μπουκώστε με σεξ, και τέλος. Σταματήστε να αυτοβασανίζεστε και να ξεφτιλιζόσαστε τρενάροντας τα πράγματα μέχρι εκεί που δεν παίρνει άλλο, εκλιπαρώντας σαν τις τελευταίες ζητιάνες αυτο που δεν μπορούν ή, βρε αδερφέ, δεν θέλουν να σας δώσουν!

ΜΑ ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΡΩΜΑΙΕΣ?

cerise

# 5 στις 21/4/2008
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206

Συνήθως είναι χαμένος χρόνος.

Μερικοί αρκούνται με τα μηνυματάκια και τα τηλεφωνηματάκια και δεν κάνουν βήματα δραστικά για να κάνουν ή να προχωρήσουν μια σχέση. Αυτό παίζει και δεν μπορώ να το εξηγήσω επακριβώς για τί είδους ψυχοπάθεια πρόκειται. Ομως ισχύει .
Είπαμε ότι οι συμπεριφορές ποικίλουν. Σίγουρα μια τέτοια συμπεριφορά είναι απαράδεκτη και δεν έχει καμμιά σχέση με ενδιαφέρον , έρωτα ή έστω επιθυμία. Είναι μια σχέση ΑΣΧΕΤΗ κι αψυχολόγητη. Συνήθως οι άνθρωποι αυτοί επιμένουν στο ίδιο στυλ και αν εσύ κλείσεις τη πόρτα εκεινοι δεν το βάζουν κάτω και επιμένουν. Αλλά όχι στο ν άλλάξουν τη δική σου ζωή παρουσιάζοντας κάποιο σχήμα που να λέγεται σχέση αλλά το ίδιο μοτίβο με τα περίεργα.
Ποιός ξέρει τί έχουν στο μυαλό τους? Υπάρχουν πολλών λογιών τύποι. Δεν βγάζεις άκρη πολλές φορές. Το θέμα είναι εσύ κολλάς ? αναρωτιέσαι? προβληματίζεσαι? μεταφράζεις τα ευτράπελα ? εικάζεις? και τι?
Στατιστικώς χάνεις χρόνο. Η καλή μέρα απ το πρωϊ φαίνεται . Ο άνθρωπος που ενδιαφέρεται για σένα και στο Πεκίνο να είναι το δείχνει με λόγια και έργα. Προσπαθεί να σε κρατήσει ζεστή με υποσχέσεις, όνειρα και δηλώσεις επιθυμίας να βρεθεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα κοντά σου για να σε σφίξει στην αγκαλιά του . Και μόλις μπορέσει γίνεται φάντομ για να σε συναντήσει. Ολα τ αλλα είναι απλώς φούμαρα ! Αν εσύ τα φούμαρα τα εκλαμβάνεις για πιθανή μελλοντική ερωτική εξομολόγηση και συνεύρεση ώστε να ξεκινήσει μετά από τοσο καιρό ένας έρωτας τότε περαστικά σου . Τα έχουμε πει ένα σωρό φορές αναλυτικά τα βασικά γνωρίσματα μιας επικείμενης σχέσης. Αυτό που βιώνεις είναι κάτι άσχετο.

BILANCIA

# 6 στις 22/4/2008
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα

Παράθεση:
Originally posted by cerise
Μερικοί αρκούνται με τα μηνυματάκια και τα τηλεφωνηματάκια και δεν κάνουν βήματα δραστικά για να κάνουν ή να προχωρήσουν μια σχέση. Αυτό παίζει και δεν μπορώ να το εξηγήσω επακριβώς για τί είδους ψυχοπάθεια πρόκειται. Ομως ισχύει .
Είπαμε ότι οι συμπεριφορές ποικίλουν. Σίγουρα μια τέτοια συμπεριφορά είναι απαράδεκτη και δεν έχει καμμιά σχέση με ενδιαφέρον , έρωτα ή έστω επιθυμία. Είναι μια σχέση ΑΣΧΕΤΗ κι αψυχολόγητη. Συνήθως οι άνθρωποι αυτοί επιμένουν στο ίδιο στυλ και αν εσύ κλείσεις τη πόρτα εκεινοι δεν το βάζουν κάτω και επιμένουν. Αλλά όχι στο ν άλλάξουν τη δική σου ζωή παρουσιάζοντας κάποιο σχήμα που να λέγεται σχέση αλλά το ίδιο μοτίβο με τα περίεργα.
Ποιός ξέρει τί έχουν στο μυαλό τους? Υπάρχουν πολλών λογιών τύποι. Δεν βγάζεις άκρη πολλές φορές. Το θέμα είναι εσύ κολλάς ? αναρωτιέσαι? προβληματίζεσαι? μεταφράζεις τα ευτράπελα ? εικάζεις? και τι?
Στατιστικώς χάνεις χρόνο. Η καλή μέρα απ το πρωϊ φαίνεται . Ο άνθρωπος που ενδιαφέρεται για σένα και στο Πεκίνο να είναι το δείχνει με λόγια και έργα. Προσπαθεί να σε κρατήσει ζεστή με υποσχέσεις, όνειρα και δηλώσεις επιθυμίας να βρεθεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα κοντά σου για να σε σφίξει στην αγκαλιά του . Και μόλις μπορέσει γίνεται φάντομ για να σε συναντήσει. Ολα τ αλλα είναι απλώς φούμαρα ! Αν εσύ τα φούμαρα τα εκλαμβάνεις για πιθανή μελλοντική ερωτική εξομολόγηση και συνεύρεση ώστε να ξεκινήσει μετά από τοσο καιρό ένας έρωτας τότε περαστικά σου . Τα έχουμε πει ένα σωρό φορές αναλυτικά τα βασικά γνωρίσματα μιας επικείμενης σχέσης. Αυτό που βιώνεις είναι κάτι άσχετο.

θεωρείς ότι σε μία περίπτωση όπως η δική μου,η καλύτερη λύση είναι να διακόψω κάθε επαφή μαζί του?

cerise

# 7 στις 23/4/2008
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206

Με κανένα μη κόβεις επαφή !

Δεν χρειάζεται να κόψεις επαφή. Απλά να φρενάρεις τη συχνότητα και να μη παίρνεις ποτέ πλεον εσύ αν αυτό κάνεις.

Ετσι θα φανεί αν ανησυχεί ή όχι κατ αρχήν. Αν δεν διαμαρτυρηθεί, δεν σε ρωτήσει , δεν σου εκδηλώσει τελικά πως νοιώθει για σένα και τι σκοπό έχει τότε αγαπητή μου μη χάνεις το χρόνο σου. Κλείσε το κεφάλαιο που δεν οδηγεί πουθενά και βγες εκεί έξω με κέφι, θάρρος, θράσος, χιούμορ και θηλυκότητα μαζί με μια έντονη προσωπικότητα να βρεις αυτό που θέλεις για να νοιώθεις ολοκληρωμένη και χαρούμενη. Δεν είπαμε ότι θα ζούμε τη κάθε μέρα μας σαν να είναι η τελευταία? Η ζωή εν περιμένει κανέναν . Ούτε η ευτυχία μας μας κυνηγάει. Είναι στα χέρια μας το κλειδί της και περιμένει εμάς να το βάλουμε στη σωστή πόρτα. Ερωτας κι αισθήματα χωρίς ανταπόκριση με λόγια και έργα είναι άκυρο που λέμε. Ξέρεις είναι μερικά άτομα που βολεύονται να έχουν μια επαφή με κάποια κοπέλα τηλεφωνική κι αυτό τους αρκεί. Δεν είναι ικανοί για σχέση . Φοβούνται και τρέμουν στο άκουσμα και μόνο κάτι τέτοιου. Αυτά τα άτομα έχουν τα ψυχολογικά τους. Μη κάθεσαι ν αναλύσεις το μυστήριο δεν θα βγάλεις άκρη.

BILANCIA

# 8 στις 23/4/2008
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα

Παράθεση:
Originally posted by cerise
Δεν χρειάζεται να κόψεις επαφή. Απλά να φρενάρεις τη συχνότητα και να μη παίρνεις ποτέ πλεον εσύ αν αυτό κάνεις.

Ετσι θα φανεί αν ανησυχεί ή όχι κατ αρχήν. Αν δεν διαμαρτυρηθεί, δεν σε ρωτήσει , δεν σου εκδηλώσει τελικά πως νοιώθει για σένα και τι σκοπό έχει τότε αγαπητή μου μη χάνεις το χρόνο σου. Κλείσε το κεφάλαιο που δεν οδηγεί πουθενά και βγες εκεί έξω με κέφι, θάρρος, θράσος, χιούμορ και θηλυκότητα μαζί με μια έντονη προσωπικότητα να βρεις αυτό που θέλεις για να νοιώθεις ολοκληρωμένη και χαρούμενη. Δεν είπαμε ότι θα ζούμε τη κάθε μέρα μας σαν να είναι η τελευταία? Η ζωή εν περιμένει κανέναν . Ούτε η ευτυχία μας μας κυνηγάει. Είναι στα χέρια μας το κλειδί της και περιμένει εμάς να το βάλουμε στη σωστή πόρτα. Ερωτας κι αισθήματα χωρίς ανταπόκριση με λόγια και έργα είναι άκυρο που λέμε. Ξέρεις είναι μερικά άτομα που βολεύονται να έχουν μια επαφή με κάποια κοπέλα τηλεφωνική κι αυτό τους αρκεί. Δεν είναι ικανοί για σχέση . Φοβούνται και τρέμουν στο άκουσμα και μόνο κάτι τέτοιου. Αυτά τα άτομα έχουν τα ψυχολογικά τους. Μη κάθεσαι ν αναλύσεις το μυστήριο δεν θα βγάλεις άκρη.

από τότε που έγινε το ξεκαθάρισμα (εγώ θέλω σχέση αυτός λόγω απόστασης και λόγω δουλειας μου είπε ότι δεν θέλει να μου υποσχεθεί κάτι που δεν μπορεί να τηρήσει αλλά και ότι δεν θέλει να σταματήσουμε να μιλάμε γιατί επικοινωνούμε πολύ καλά) αυτός είναι που 8 στις 10 φορές επικοινωνεί.
στην φάση που είμαι δεν θέλω να κόψω την επαφή,απλά σκέφτομαι ότι ίσως θα πρέπει να αφήσω λίγο στην άκρη τον εγωισμό μου και απλά να επιδιώξω να περνάω χρόνο μαζί του,με την έννοια ανεξάρτητα από το αν θα γίνει κάτι μεταξύ μας (που δεν θέλω να κάνω)να τον αφήσω να περνάει χρόνο μαζί μου
μέχρι τώρα κάποιες φορές απέφευγα κάποιες προτάσεις του να βγούμε ή να πάμε κάπου μαζί (απλά για φαγητό ή ποτό) και περίμενα πότε θα έρθει αυτός στην πόλη μου,όλο αυτό το διάστημα έχω πάει στην δική του πόλη πάρα πολλές φορές και ποτέ δεν τον έπερνα τηλ για να πάμε μια βόλτα γιατί θεωρούσα ότι με το να περιμένω πότε αυτός θα έρθει στην πόλη μου καταλαβαίνω καλύτερα τι νιώθει για μένα,ίσως αυτή μου η στάση να ήταν όντως εγωιστική.Εννοείται ότι με το να αλλάξω ''τακτική'' δεν σημαίνει ότι δεν πιστεύω αυτά που πίστευα ή δεν ισχύουν αυτά που ήθελα και θέλω,ούτε πρόκειται να κάνω κάτι που θα με φέρει σε δύσκολη θέση
ξέρω εκ των προτέρων ότι ίσως δεν αλλάξω κάτι αλλά το θέμα είναι ότι πραγματικά επικοινωνούμε πολύ καλ'α όταν είμαστε μαζί.
πάντα μα πάντα στην ζωή μου έβαζα πρώτα την λογική και πολλές φορές έπνιγα τα συναισθηματά μου περιμένοντας πάντα ο άλλος να κάνει το βήμα
το ξέρω ότι έτσι είμαι απλά πολλές φορές θα προτιμούσα να μην σκέφτομαι και να μην αναλύω τόσο πολύ τα πράγματα,όχι άλλο πρέπει ή δεν πρέπει,κουράστηκα και ίσως αυτή μου η στάση να δικαιολογεί και τα αδιέξοδα που έχω αντιμετωπίσει στην προσωπική μου ζωή,δεν ξέρω.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost