Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΑΛΗΘΕΙΑ Ή ΨΕΜΑΤΑ

Σελίδα : 1

Giabbass

# 1 στις 16/9/2003
author
Γυναίκα / 51 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 617
'Aρεσαν+: 0%

Αληθεια ή ψεματα

Μέσα από τις απαντήσεις στα διάφορα θέματα στο sxeseis, πολλοί φαίνεται να υποστηρίζουν ότι η αλήθεια είναι μονόδρομος για τις σχέσεις μας.
Ανάμεσά τους κι εγώ...

Άλλοι πάλι, υποστηρίζουν την άλλη άποψη...παράδειγμα της οποίας παραθέτω αμέσως:

Παράθεση:
Originally posted by koyrsaros
Υπάρχει και το καλό ψέμα. Το ψέμα στην ανατροφή των παιδιών. Το ψέμα στο κρεβάτι που ετοιμοθάνατου. Το ψέμα του στρατηγού για να ψυχώσει τους στρατιώτες του. Το ψέμα του πολιτικού για να αποφευχθεί ο οικονομικός πανικός και η οικονομική κατάρρευση.

Το καλό ψέμα είναι χρέος. Όσο είναι χρέος για παράδειγμα η παιδεία και η στήριξη των ασθενέστερων.
Χρέος σου δεν είναι να λες την αλήθεια, αλλά να οδηγείς προς το σωστό. Και προς το σωστό οδηγείς λέγοντας καμμιά φορά το "καλό" ψέμα. Την αλήθεια τη λες στους ώριμους, τους ικανούς να τη βαστάξουν, στους άλλους λες το "καλό" ψέμα.

Την παραπάνω άποψη μοιράστηκε μαζί μας ο φίλος koyrsaros, ο οποίος με τον τρόπο που περιγράφει το "καλό ψέμα", μοιάζει να έχει και εκείνος δίκιο.

Προβληματίστηκα αρκετά και νομίζω ότι κάπου έχω καταλήξει...

Πιστεύοντας, όμως, ότι η κατάθεση της άποψής μου θα κατευθύνει το θέμα, ελπίζω να καταλάβετε γιατί δεν την εκφράζω εξ' αρχής...

Από την άλλη, αυτό θα λειτουργήσει και ως πίστωση χρόνου, για να βρει σίγουρη λύση, μέσω της ανταλλαγής απόψεων, ο προβληματισμός μου...

Ποιά είναι η αποψή σας;

Καλύτερη η αλήθεια;

Καλύτερα ένα καλό ψέμα;

Αλήθεια ή Ψέματα τελικά;
ωινε δαρκ σεα

evans

# 2 στις 16/9/2003
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
ΜΟΝΟΛΕΚΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΠΑΡΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΙ.....
ΜΗΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΨΕΜΑΤΟΣ ΣΑΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΣΚΟΠΙΜΗ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΤΗΣ ΜΕ ΚΑΘΑΡΑ ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΣ ΣΚΟΠΟΥΣ;
ΓΙΑΤΙ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΑΝΤΑΩ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΛΕΚΤΙΚΑ
ΑΛΗΘΕΙΑ!

ΥΓ ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΠΟΝΑΕΙ , ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΠΛΗΓΩΝΕΙ!

quite

# 3 στις 21/10/2003
author
Ανδρας / 58 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 719

Θα τοποθετηθω με λιγα λογια

Ενας κοινος ανθρωπος ειται αληθεια πει ειται ψεμματα ψεμα θα ειναι.
ενας πραγματικος ΑΝΘΡΩΠΟΣ ειται αληθεια πει ειται ψεμματα,θα ειναι ΑΛΗΘΕΙΑ.
τη λεξη αληθεια εννοω με την κοινη εννοια που της δινουμε.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

lastpost