Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Meta8anatia Zoi

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

ARDRAB

# 61 στις 25/4/2008
author
Ανδρας / 51 / Παντρεμένος
Ν. Αργολίδας / Ναύπλιο
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 2.396
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Από το μέλος SkiNy - 25/04/08 09:33
... Δεν μπορω να διακρινω κατα ποσο ο συγραφεας του πιο πανω γραμματος ψευδεται η εχει πολλη φαντασια η ακομα λεει την αληθεια..αυτο που ξερω εγω και θα συμφωνησω με την φιλη μου msnanouk και με τον φιλο Αrdrab ειναι πως οι δυνατοτητες του εγκεφαλου,του νου μας, της συνειδησης και της ψυχης μας ειναι τεραστιες και απιστευτες και συναμα τοσο αγνωστες σε εμας..

καιρος να ριξουμε τα τειχη
θελω να πω ν΄ανοιξουμε στην οροφη
το περασμα που θα μας επιτρεψει
μες απ΄την ιδια γη για μια στιγμη ν΄ανεβουμε
ως την δροσια των ταφων...

Οδυσσεας Ελυτης, Μαρια Νεφελη. ...

Παράθεση:
Ωραίο το σχόλιό σου όπως και το απόσπασμα απο τον Οδυσσέα Ελύτη. Thank's.

Εγώ πάλι μετά απο πολλές αναγνώσεις του παραπάνω κειμένου, συμπερένω πως ο συγγραφέας του, ούτε ψεύδεται, ούτε έχει πολλή φαντασία και μπορεί ίσως να μην λέει την αλήθεια, απλά να θέλει να μας δείξει το μέγεθος του ΧΡΟΝΟΥ και το πόσο ακατανόητο είναι ακόμα στο μικρό μας μυαλό καθως και να μας κάνει να προβληματιστούμε πάνω στο θέμα ωθώντας μας και προς άλλες κατευθύνσεις αναζήτησης....., ίσως....!

Ran_Tan_Plan

# 62 στις 25/4/2008
author
Ανδρας / 62 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
Επειδη με προβληματισε κατα καιρους πολυ αυτο το θεμα ειπα να καλεσω ενα πνευμα μπας και μαθω τελικα τι γινεται.
Ομως δεν ηταν κανενα πνευμα διαθεσιμο εκεινη την ημερα.
Επικρατει κι ενα χάλι και μ'αυτα τα πνευματα .
Τουλαχιστον με τα γνωστα κι επωνυμα.
Πρεπει να κλεισεις ραντεβου οπως για εξετασεις σε δημοσιο νοσοκομειο που πρωτα πεθαινεις και μετα σε δεχεται το νοσοκομειο ετσι και με τα πνευματα μπορει μεχρι να ερθει η σειρα σου να εχεις ταβλαρει και να τα μαθεις απο πρωτο χερι.
Επειδη ομως βιαζομουν ειπα να ξεπεσω σε κανενα δευτεροκλασατο πνευμα που θα ηταν ευκαιρο αλλα την πατησα.
Με συνδεσανε (οχι με Καϊρο...) με το πνευμα του θειου Ευτυχιου τριτοξαδερφου του μπατζανακη του γειτονα μας του Ανεστη που γιορταζει και μεθαυριο (χρονια πολλα Ανεστη!) αλλα την πατησα!
Ο θειος Ευτυχιος γνωστος μπεκρουλιακας δεν εκοψε το χουϊ ουτε αποθαμενος και μου βγηκε ¨ντιρλα" στην συνεντευξη κι αντε να βγαλω ακρη!!
"Αλλα 'νταλλα η τραμπαλα " και ετσι το μεγα και κρισιμο θεμα εμεινε αναπαντητο .
Προς το παρον ομως γιατι εχω κλεισει ραντεβου με ενα αλλο πνευμα του οσιου Σουλπικιου που τωρα αμα τελειωσει απο τα τρεχαματα των ημερων (σταυρωσεις,επιταφιους αναστασεις) θα κατεβει στο μαγαζι να πιουμε κανα τσιπουρο να τα μιλησουμε και θα μου πει.
...και θα σας ενημερωσω!
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

ARDRAB

# 63 στις 25/4/2008
author
Ν. Αργολίδας / Ναύπλιο

Παράθεση:
Από το μέλος Ran_Tan_Plan - 25/04/08 11:38
... Προς το παρον ομως γιατι εχω κλεισει ραντεβου με ενα αλλο πνευμα του οσιου Σουλπικιου που τωρα αμα τελειωσει απο τα τρεχαματα των ημερων (σταυρωσεις,επιταφιους αναστασεις) θα κατεβει στο μαγαζι να πιουμε κανα τσιπουρο να τα μιλησουμε και θα μου πει.
...και θα σας ενημερωσω! ...

Παράθεση:

Φίλε μου, είσαι τέλειος,(δεν είναι καθόλου τυχαίο που είσαι "καρκίνος")...
...λοιπόν αυτή τι στιγμή ακούω στο ράδιο αφιέρωμα στον ΚΑΒΒΑΔΙΑ, καταλαβαίνεις τι εννοώ, και σύντομα θα πάω για ένα τσιπουράκι, ουζάκι ότι προκύψει τελοσπάντων..., άντε, ότι και να πίνεις, ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΆ ΜΑΣ και ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ! Φιλικά, ARDRAB.

-amazing-

# 64 στις 25/4/2008
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 4

Παράθεση:
Originally posted by EVINA

Παράθεση:
Originally posted by high-speed

Παράθεση:
Originally posted by ARDRAB
....
πρέπει να ξέρεις ότι όλοι θα έχουμε μεταθανάτια ζωή, γιατί είχαμε και προηγούμενη...

Εϊχαμε και προηγούμενη?
mΜΑ Κ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑΜΕ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ...Η ΖΩΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΑΣ ΓΙΑ 9 ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΙ ΗΤΑΝ?ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ?ΟΧΙ..ΖΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΖΩΗ ΜΑΣ Κ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΟΝΟΜΑΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ..ΠΟΥ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ 2 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ..ΣΩΣΤΑ?ΑΡΑ
????

Δε θυμάμαι τίποτα γαμώτο...

απαραδεκτο σε βρισκω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ολοκληρο θεμα σου αφιερωσανε για την προηγουμενη ζωη σου και εσυ τολμας να λες οτι ΔΕΝ ΘΥΜΑΣΑΙ ????????????????

22/04/08 21:13 Αποστολή απάντησης με παράθεση του σχολίου του μέλους high-speed Ψηφίστε αν το παρόν κείμενο προσφέρει ή αφαιρεί στην ποιότητα του forum Αναφέρετε το θέμα στους συντονιστές (moderators) αν κρίνετε ότι είναι προσβλητικό ή παραβιάζει τους όρους συμμετοχής στις συζητήσεις
Quote:
....
πρέπει να ξέρεις ότι όλοι θα έχουμε μεταθανάτια ζωή, γιατί είχαμε και προηγούμενη...
Εϊχαμε και προηγούμενη?
Text
Αν δεν μπορεις να εχεις εναν πιστο φιλο,ας εισαι ο ιδιος φιλος του εαυτου σου!!!

KALIMAXOS

# 65 στις 25/4/2008
author
Ανδρας / 52 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Απαντήσεις: 1
ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΙΣΘΗΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ.ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΔΗΛΟ , ΤΟ ΑΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΤΟ ,ΙΣΩΣ ΜΙΑ ΚΑΘΑΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΙΧΝΕΥΕΤΕ ...

RMARY

# 66 στις 23/4/2008
author
Γυναίκα / 44 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Εμενα παλιοτερα δεν με απασχολουσε το θεμα.οταν ξαφνικα εχασα τον μπαμπα μου πριν 2 χρονια ενιωσα την αναγκη να πιστεψω οτι δεν χαθηκε.οτι απο καπου με βλεπει και με προστατευει.ειχα τοσα να του πω που με δεδομενο οτι ηταν αρκετα νεος για να του συμβει αυτο δεν του τα ειπα και τωρα θελω να πιστευω οτι τα ακουει!

ARDRAB

# 67 στις 29/4/2008
author
Ν. Αργολίδας / Ναύπλιο
...Θυμήθηκα και μιά παλαιότερη εμπειρία μου...
Δεκέμβριος 1988, επι μία εβδομάδα έβλεπα το ίδιο όνειρο: ήμουν λέει πιστολέρο στην εποχή του "far west", και όχι μόνο ήμουν καλός στις μονομαχίες, αλλά και πυροβολούσα με το ΑΡΙΣΤΕΡΟ χέρι, ενω στην πραγματικότητα ειμαι ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΑΣ!!!
Στις 30/01/1989, παθαινω ενα σοβαρο ατύχημα, στο οποίο σχεδόν ακρωτηριάζεται ο δεξιός μου αντίχειρας(απο δισκοπρίονο...), τέλος πάντων για να μη μακρυγορώ, στις 20 μέρες που έμεινα στο νοσοκομείο, έμαθα λύνοντας σταυρόλεξα να γράφω με το αριστερό τόσο καλά όσο και με το δεξί, και όχι μόνο αυτό, έμαθα και ξανάπαιξα μπάσκετ στην τοπική ομάδα της πόλης μου, κι όλα αυτά με το αριστερό χέρι....., τι να σήμαινε τελικά το όνειρο, μήπως τελικά επαναλαμβάνονται οι εμπειρίες, ή ακόμα και κάποιες ιδιότητες κρυμένες στο υποσεινύδητό μας απο προηγούμενες ζωές μας και μας δείχνουν στις επόμενες τι μπορούμε να καταφέρουμε???.....προβληματιστείτε και μ'αυτό λίγο!
"Έν οίδα, οτι ουδέν οίδα"

elix_geo

# 68 στις 29/4/2008
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590
Κι εγώ πιστεύω στη ματαθανάτια ζωή...

Και μάλιστα σ΄αυτήν ΟΛΟΙ θα γράφουμε με greeklish!!!

Και σ΄όποιον αρέσει!
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

tayri

# 69 στις 29/4/2008
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 791

Παράθεση:
Αγαπητέ tayri, κτ'αρχήν ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ,
ευτυχώς που υπάρχεις κι εσύ και κάνουμε λίγο σοβαρό διάλογο πάνω στο θέμα γιατί "κάποιοι" έφυγαν λίγο από το θέμα και "άλλοι" παραλίγο να το διακωμωδήσουν (δε πειράζει, δεκτή και η σάτυρα...).

χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη, κλπ.

ωραίο και ενδιαφέρον το κείμενο. το βλέπω βέβαια περισσότερο σαν νοητική άσκηση και όχι σαν πραγματικό βίωμα.

εγώ θα πω το εξής που έγραψα μια φορά σε ένα άλλο φόρουμ, περί μετα-θανάτιας ζωής:

"για το αν υπάρχει μεταθανάτια ζωή δεν ξέρω και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. ξέρω όμως στα σίγουρα ότι υπάρχει προ-ζωής ζωή! μήπως αυτή και η μετά-ζωής (ή μεταθανάτια αφού ο θάνατος έπεται της ζωής) είναι το ίδιο και το αυτό;"

τι είναι η προ-ζωής ζωή; είναι απλά η ζωή η δική μου, ο εαυτός μου, πριν αρχίσει να σκέφτεται και να θυμάται και να δημιουργεί αναμνήσεις και "αποδείξεις" περί της σύνδεσης ζωής και χρόνου. πολύ απλά, είμαι εγώ τα πρώτα χρόνια της ζωής μου, κατά τη γέννησή μου και πριν από αυτή. τότε ήμουν, υπήρχα και ζούσα όπως και τώρα. όμως δεν έχω καμία ανάμνηση από τη ζωή μου μέσα στη μήτρα της μητέρας μου, σαν έμβρυο, σαν "ένα μάτσο κύτταρα" ή ακόμη σαν ένα και μοναδικό κύτταρο.

όλοι μας ήμασταν κάποτε ένα και μοναδικό κύτταρο το οποίο διαιρέθηκε πολλές φορές και συνέθεσε μια μορφή. και πριν γίνουμε αυτό το κύτταρο, ήμασταν μέρη άλλων οργανισμών, των γονέων μας. πράγμα που σημαίνει ότι φυσιολογικώς, ίσως και νοητικώς / ψυχικώς, πάντα υπήρχαμε. μόνο που δεν θυμόμαστε.

γιατί όμως δεν θυμόμαστε; θα έπρεπε να θυμόμαστε ή μήπως όχι; και γιατί;

σε αυτά τα ερωτήματα δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να απαντήσει παρά μόνον υποθετικά. το ότι υπήρχες και πριν γίνεις "εσύ" είναι σίγουρο. το πρόβλημα είναι ως τι υπήρχες; ήσουν αυτό(ς) που είσαι τώρα ή κάτι άλλο; ήσουν μήπως ο εαυτός, ο κοινός εαυτός που ήμουν κι εγώ, πριν γίνεις ένα "παρακλάδι" αυτού, το οποίο είναι πλασματικό, δημιούργημα του νου; υπάρχουμε άραγε πραγματικά σαν ξεχωριστές αδιαίρετες οντότητες ή μήπως αυτό είναι μια ψευδαίσθηση;

μήπως η αέναη πάλη του εαυτού μας με τον πραγματικό μας εαυτό (και κατ'επέκταση τους συλλογικούς εαυτούς ήτοι οικογένεια, κοινότητα, έθνος, φυλή, κλπ.) είναι αυτή που δημιουργεί την αίσθηση (ψευδαίσθηση με άλλα λόγια) της δυαδικότητας;

αυτές με λίγα λόγια είναι και οι αρχές του βουδισμού και άλλων "ανατολικών" φιλοσοφιών, αλλά επίσης και αρχαιοελληνικών εσωτερικών φιλοσοφιών, οι οποίες πέρασαν και στον χριστιανισμό. βέβαια, όπως και με το κάθε τι, όλες αυτές οι ιδέες υπάρχουν και σε λανθάνουσα κατάσταση, λόγω της αναπόφευκτη παρερμηνείας τους από εμάς. όμως η παρερμηνεία των φαινομένων είναι εκείνη που οδηγεί σε "ανακαλύψεις". αν τα φαινόμενα ήταν ανίκανα να απατήσουν το μυαλό μας, τότε θα ήμασταν σε θέση να κρίνουμε και να συμπεραίνουμε κατά τα φαινόμενα.

το ότι δεν είμαστε σε θέση να κάνουμε κάτι τέτοιο, μας οδηγεί στο (λανθασμένο κατά τη γνώμη μου) συμπέρασμα ότι ο νους μας υπολειτουργεί και ότι χρησιμοποιεί το 10% των δυνατοτήτων του. όμως δεν νομίζω ότι τα πράγματα έχουν ακριβώς έτσι. τα φαινόμενα απατούν και υπάρχει λόγος.. και ίσως ο λόγος που που συμβαίνει αυτό να είναι ο λόγος ο ίδιος.

δυστυχώς είναι πολύ μεγάλο το θέμα και θα μπορούσα να γράψω κι άλλες σελίδες εξηγώντας και επεκτείνοντας τα παραπάνω.
omg, they killed kenny!

ARDRAB

# 70 στις 29/4/2008
author
Ν. Αργολίδας / Ναύπλιο

Παράθεση:
Από το μέλος tayri - 29/04/08 01:50
... χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη, κλπ. ...

Παράθεση:

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και σε σένα
Εχεις αρκετη γνώση πάνω στο θέμα μπορεί και περισσότερη απο μένα, εμένα άλλωστε μ'αρέσει να στηρίζομαι πιο πολύ σε προσωπικές εμπειρίες εφόσον μπορούν να υπάρξουν βέβαια, και μετέπειτα σε ότι συμπέρασμα έχω φτάσει μετά απο μελέτη. Μέσα απο αυτή την κουβέντα μας και μετά απο οτι έγραψες τελαυταία (συμφωνώ όπως κατάλαβες), μού'ρθε μιά σκέψη, κάτι δέν σκεφτήκαμε από την αρχή:
για να υπάρξει μεταθανάτια ζωή, πρέπει να υπάρξει θάνατος...!
...ποιός θάνατος όμως?, αφού μόνο το σώμα "πεθαίνει", το πνεύμα, η ψυχή, η σκέψη και όλα αυτά που περιέχουν μεταφέρονται, ψάχνοντας ένα νέο σώμα ίσως, σε μια άλλη εποχή ίσως, μεταφέρονται στο χρόνο.....,ποος ξέρει??

tayri

# 71 στις 29/4/2008
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος

Παράθεση:
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και σε σένα
Εχεις αρκετη γνώση πάνω στο θέμα μπορεί και περισσότερη απο μένα, εμένα άλλωστε μ'αρέσει να στηρίζομαι πιο πολύ σε προσωπικές εμπειρίες εφόσον μπορούν να υπάρξουν βέβαια, και μετέπειτα σε ότι συμπέρασμα έχω φτάσει μετά απο μελέτη. Μέσα απο αυτή την κουβέντα μας και μετά απο οτι έγραψες τελαυταία (συμφωνώ όπως κατάλαβες), μού'ρθε μιά σκέψη, κάτι δέν σκεφτήκαμε από την αρχή:
...ποιός θάνατος όμως?, αφού μόνο το σώμα "πεθαίνει", το πνεύμα, η ψυχή, η σκέψη και όλα αυτά που περιέχουν μεταφέρονται, ψάχνοντας ένα νέο σώμα ίσως, σε μια άλλη εποχή ίσως, μεταφέρονται στο χρόνο.....,ποος ξέρει??

ενδιαφέρουσα η παραπάνω άποψη. και αυτό γιατί ναι μεν "πρέπει" να υπάρξει θάνατος, αλλά από την άλλη μεριά, η έννοια της "μεταθανάτιας" ζωής προτείνει ότι ο θάνατος είναι μια ψευδαίσθηση, ένα ψέμα και ότι η ζωή απλά υπάρχει ενώ ο θάνατος είναι η έννοια της ανυπαρξίας.

με άλλα λόγια είναι σαν να λέμε ότι μια ευθεία γραμμή συνεχίζει να υπάρχει και να εκτείνεται στο άπειρο μετά από κάποιο αυθαίρετο σημείο, το οποίο καλούμε "τέλος" κάποιου ευθύγραμμου τμήματός της. στην πρόταση αυτή παραλλήλισα τη ζωή ως έννοια με μια ευθεία γραμμή, ενώ την "προσωρινή μας" ζωή, το ευθύγραμμο τμήμα, τη ζωή αυτή που τερματίζεται σε κάποιο χρονικό (ή χωρικό) σημείο ενώ ξεκινά σε άλλο ένα αυθαίρετο σημείο, το οποίο καταγράφουμε ως "γέννηση".

άρα η παραπάνω πρότασή σου, μπορεί να μετασχηματιστεί ως εξής:

"για να υπάρξει μεταθανάτια ζωή, δεν πρέπει να υπάρχει θάνατος, δηλαδή δεν υπάρχει "πριν" και "μετά", αλλά υπάρχει συνέχεια της ζωής.". ή ότι "η ζωή είναι συνεχής και δεν διακόπτεται, ούτε τερματίζει". ή ότι "αυτό που λέμε "θάνατος", είναι υπαρκτό φαινομενικά αλλά όχι πραγματικό."

σύμφωνα με τα παραπάνω, το ερώτημα "υπάρχει θάνατος;" φαντάζει ίδιο με το ερώτημα "υπάρχει ζωή;" και κατ' επέκταση ίσως για τους θεολόγους: "υπάρχει Θεός;".

δηλαδή τελικά, αν η ζωή υπάρχει πραγματικά όπως φαίνεται σε εμάς και όπως την καταλαβαίνουμε, τότε πως και από που προκύπτει; και ποιά η σχέση της με το θάνατο;

και - αν υποθέσουμε ότι κάποιος είναι αθάνατος, μπορούμε να πούμε επίσης ότι αυτός ο κάποιος ζει; μπορούμε δηλαδή να πούμε ότι κάποιος που δεν μπορεί να πεθάνει, είναι ζωντανός; ή μήπως είναι ήδη νεκρός, αφού ένας νεκρός δεν πεθαίνει; ερχόμαστε δηλαδή αντιμέτωποι με ένα παράδοξο πρόβλημα, το οποίο για να το κατανοήσουμε και για να ψάξουμε την απάντησή του (αν υπάρχει), πρέπει να αναθεωρήσουμε τις απόψεις μας περί ζωής και θανάτου.

και κάτι άλλο: ο Θεός φέρεται να λέει στον Μωϋσή, όταν ο τελευταίος ρώτησε "ποιό το όνομά σου", το εξής: "εγώ ειμί ό ών".
αυτό σημαίνει "εγώ είμαι η ύπαρξη", ή "εγώ είμαι η ζωή", ή απλά "εγώ, είμαι".

συνεπώς, αν υπάρχει Κάποιος που ποτέ δεν πεθαίνει, αλλά "είναι" τώρα και πάντα (δηλαδή και πριν και τώρα και μετά), αυτός ο Κάποιος είναι που εμείς λέμε "Θεό". ο οποίος πάντα "νικά" τον θάνατο, αφού ο Θεός "είναι" (θεωρητικά) το υπόβαθρο όλων των μορφών που αναδύονται στο "όλον", η πηγή από την οποία όλες αυτές οι μορφές γεννιούνται, ή το απόλυτο εκ του οποίου όλες οι μορφές ζωής εμφανίζονται ως υποδιαιρέσεις ή/και εκδοχές/εκφάνσεις/εκφράσεις Του (παραπομπή σε Πλάτωνα και νεοπλατωνικούς όπως Πλωτίνος και λοιποί).

τώρα, το πως συνδέονται όλα αυτά με τη μετενσάρκωση.. απλά δεν συνδέονται. δηλαδή αυτός ο συλλογισμός δεν αποκαλύπτει την αλήθεια της μετενσάρκωσης, ή της λεγόμενης "αιώνιας ζωής", αλλά δείχνει σε λογικά πλαίσια την αδυναμία μας να κατανοήσουμε το φαινόμενο της ζωής, αφού το κάνουμε συνήθως συγκρίνοντάς τη με το θάνατο. με άλλα λόγια, έχουμε τη δυνατότητα να διακρίνουμε μόνο "ευθύγραμμα τμήματα" και μάλιστα πολύ περιορισμένου μήκους και όχι "ευθείες που εκτείνονται στο άπειρο".

κάποιος ίσως μαθηματικός, μπορεί να πει ότι πρακτικά δεν υπάρχουν ευθείες στο σύμπαν και ότι η ύπαρξη της ευθείας, είναι μια ψευδαίσθηση που προκαλείται από την αντίληψή μας, όπως π.χ. αντιλαμβανόμαστε τη γη σαν επίπεδη όταν βρισκόμαστε στην επιφάνειά της και όχι σαν σφαίρα όπως φαίνεται αν απομακρυνθούμε αρκετά από αυτή. κατά τον ίδιο τρόπο, η ζωή μας φαίνεται ευθεία και πεπερασμένη, με αρχή και τέλος, λόγω του κέντρου παρατήρησής μας, το οποίο είναι ο εγκέφαλός μας, ο οποίος θέλοντας και μη, ταυτίζεται με αυτή την αντίληψη ότι κάποτε θα σταματήσει να υπάρχει.
omg, they killed kenny!

ARDRAB

# 72 στις 30/4/2008
author
Ν. Αργολίδας / Ναύπλιο
......μετά απο όλα αυτά που σωστά ανέφερες και ανάλυσες, μάλλον θα πρέπει να καταλήξουμε στο ερώτημα: τελικά, μήπως ο "θάνατος" είναι η συνέχιση της ζωής???!!!, μήπως περνάμε σε άλλα "levels", όπως ακριβώς σε ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι

tayri

# 73 στις 30/4/2008
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος

Παράθεση:
......μετά απο όλα αυτά που σωστά ανέφερες και ανάλυσες, μάλλον θα πρέπει να καταλήξουμε στο ερώτημα: τελικά, μήπως ο "θάνατος" είναι η συνέχιση της ζωής???!!!, μήπως περνάμε σε άλλα "levels", όπως ακριβώς σε ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι

ίσως να περνάμε σε άλλα "levels" όπως είπες. αλλά όχι επειδή καταφέραμε να "περάσουμε την πίστα". δηλαδή η ζωή δεν είναι σαν ένα παιχνίδι στο οποίο έχουμε την υποχρέωση να γράψουμε το καλύτερο σκορ προκειμένου να "ανέβουμε" level. είναι όπως ο καθημερινός μας ύπνος, ο οποίος μας ξεκουράζει και μας τρέφει για να συνεχίσουμε σαν "καινούργιοι" τη ζωή μας όταν ξυπνήσουμε. άλλωστε καθημερινά αλλάζουμε και δεν παραμένουμε ποτέ ίδιοι ούτε στιγμή. εγώ είμαι ο ίδιος "εγώ" που ήμουν στα 15 μου, αλλά συγκριτικά είμαι ένας εντελώς διαφορετικός άνθρωπος από τότε. αν οι καταστάσεις και οι επιλογές μου ήταν διαφορετικές στον ενδιάμεσο χρόνο, τώρα θα ήμουν ένας άλλος, αλλά θα εξακολουθούσα να είμαι "εγώ". ακόμη και το υλικό μας, τα κύτταρά μας αλλάζουν, ποτέ δεν παραμένουν τα ίδια, ακόμη και αφού περάσουμε το στάδιο της "ανάπτυξης". και το πιο εντυπωσιακό είναι ότι την ύλη αυτή τη μοιραζόμαστε όλοι μας μεταξύ μας και με ολόκληρο το σύμπαν.

οπότε το tayri το προηγούμενο έχει πια πεθάνει και στη θέση του βρίσκεται ένα νέο tayri. αυτό, είτε το καταλαβαίνουμε είτε όχι, συμβαίνει στο λεγόμενο "αιώνιο τώρα", στην κάθε στιγμή που περνάει.

ωραία και τα posts του μοναχικού!

- insert coin
omg, they killed kenny!

# 74 στις 30/4/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Η αλήθεια είναι,

πως κάπου με έχω ξαναδεί.

ARDRAB

# 75 στις 2/5/2008
author
Ν. Αργολίδας / Ναύπλιο

Παράθεση:
Από το μέλος tayri - 30/04/08 02:34
... ίσως να περνάμε σε άλλα "levels" όπως είπες. αλλά όχι επειδή καταφέραμε να "περάσουμε την πίστα". δηλαδή η ζωή δεν είναι σαν ένα παιχνίδι στο οποίο έχουμε την υποχρέωση να γράψουμε το καλύτερο σκορ προκειμένου να "ανέβουμε" level. είναι όπως ο καθημερινός μας ύπνος, ο οποίος μας ξεκουράζει και μας τρέφει για να συνεχίσουμε σαν "καινούργιοι" τη ζωή μας όταν ξυπνήσουμε. άλλωστε καθημερινά αλλάζουμε και δεν παραμένουμε ποτέ ίδιοι ούτε στιγμή. εγώ είμαι ο ίδιος "εγώ" που ήμουν στα 15 μου, αλλά συγκριτικά είμαι ένας εντελώς διαφορετικός άνθρωπος από τότε. αν οι καταστάσεις και οι επιλογές μου ήταν διαφορετικές στον ενδιάμεσο χρόνο, τώρα θα ήμουν ένας άλλος, αλλά θα εξακολουθούσα να είμαι "εγώ". ακόμη και το υλικό μας, τα κύτταρά μας αλλάζουν, ποτέ δεν παραμένουν τα ίδια, ακόμη και αφού περάσουμε το στάδιο της "ανάπτυξης". και το πιο εντυπωσιακό είναι ότι την ύλη αυτή τη μοιραζόμαστε όλοι μας μεταξύ μας και με ολόκληρο το σύμπαν.

οπότε το tayri το προηγούμενο έχει πια πεθάνει και στη θέση του βρίσκεται ένα νέο tayri. αυτό, είτε το καταλαβαίνουμε είτε όχι, συμβαίνει στο λεγόμενο "αιώνιο τώρα", στην κάθε στιγμή που περνάει.
...

Παράθεση:

...συμφωνώ, σίγουρα δεν χρειάζεται να ¨κανουμε σκόρ" για να αλλάξουμέ "level", ίσως πρέπαι νά προσπαθούμε "διατηρούμαστε στη ζωή" κατα κάποιο τρόπο για να τα καταφέρουμε...(αλήθεια τι μπορεί να συμβαίνει σε όσους έχουν ένα βίαιο θάνατο???), γιατί σίγουρα πιστεύω πως αναφερόμαστε όλοι μέχρι τώρα σε φυσιλογικά αίτια θανάτου...?!?
Τελικά τι μπορεί να συνβαίνει, ΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΥΘΕΙΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΧΡΟΝΟΣ, ή Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΑΕΙ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ........?!

Παράθεση:
Από το μέλος C_Tin-Tin-Meet-Sa - 30/04/08 02:39
... Η αλήθεια είναι,

πως κάπου με έχω ξαναδεί ...

Παράθεση:

Αγαπητέ μου, αν διαβάσεις το άρθρο που έχω παραθέσει στις 25/04/2008, θα καταλάβεις "αν σε έχεις ξαναδεί", ή μπορει να μπερδευτείς περισσότερο, κάνε το κόπο και προβληματίσου μαζί μας...., πετυχυμένο πάντως το σχόλιό σου!

ΠΑΙΔΙΑ, ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ, άντε και καλό ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ απο δω και μπρος!!!

tayri

# 76 στις 2/5/2008
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος

Παράθεση:
...συμφωνώ, σίγουρα δεν χρειάζεται να ¨κανουμε σκόρ" για να αλλάξουμέ "level", ίσως πρέπαι νά προσπαθούμε "διατηρούμαστε στη ζωή" κατα κάποιο τρόπο για να τα καταφέρουμε...(αλήθεια τι μπορεί να συμβαίνει σε όσους έχουν ένα βίαιο θάνατο???), γιατί σίγουρα πιστεύω πως αναφερόμαστε όλοι μέχρι τώρα σε φυσιλογικά αίτια θανάτου...?!?
Τελικά τι μπορεί να συνβαίνει, ΚΙΝΟΥΜΑΣΤΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΥΘΕΙΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΧΡΟΝΟΣ, ή Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΑΕΙ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ........?!

δεν βλέπω το λόγο να υπάρχει κάποια διαφορά σε σχέση με τον τρόπο του θανάτου, παρά μόνον ίσως στο τι γίνεται μετά. εννοώ, ότι όταν τον "βλέπεις" να έρχεται, έχεις κάποιον χρόνο να προετοιμαστείς ψυχολογικά, αν μπορείς φυσικά να κάνεις κάτι τέτοιο, και να τον αποδεχτείς. όλοι μας όμως μπορεί να φύγουμε οποιαδήποτε στιγμή λόγω ατυχήματος ή φυσικής καταστροφής. πρέπει να είμαστε πάντα έτοιμοι ή δεν έχει καμία σημασία; είτε είμαστε θρήσκοι είτε όχι (αν και όλοι μας είμαστε σε διαφορετικές αναλογίες και με διαφορετικό τρόπο και δόγμα), μπορούμε να το αποδεχθούμε και να είμαστε έτοιμοι ανά πάσα στιγμή, ή να μην το αποδεχθούμε και να το φοβόμαστε. αυτό που φοβόμαστε πρακτικά, είναι η απώλεια της συνείδησης του εαυτού μας. όχι ότι το σώμα μας και τα υπάρχοντά μας θα πάψουν να υπάρχουν, αλλά ότι "εγώ", ο εαυτός μας θα πάψει να υπάρχει. αυτό επειδή συνήθως ταυτίζουμε τον εαυτό μας με το σώμα μας και τον εγκέφαλό μας.

όμως, που ακριβώς βρίσκεται ο εαυτός (το "εγώ"); είναι μέσα στο κεφάλι μας; ανάμεσα στα μάτια; μήπως είναι η καρδιά; μήπως είναι ολόκληρο το σώμα μας; μια τρίχα από το σώμα μου, ή ένα νύχι, ή οποιοδήποτε μέλος του σώματός μου, δεν είναι συστατικό του εαυτού μου; οι σκέψεις μου, που είναι άϋλες και άχρονες; η θερμότητα που εκπέμπει το σώμα; η ηλεκτρομαγνητική ενέργεια που εκπέμπουμε και λαμβάνουμε; ή μήπως συμπεριλαμβάνεται και αυτό που λέμε ψυχή το οποίο δεν μπορούμε να κατανοήσουμε;

αυτά τα ερωτήματα τα έβαλα γιατί δεν υπάρχουν σαφείς απαντήσεις. ακόμη και αν υπήρχαν, θα μπορούσε κάποιος να προσδιορίσει με ακρίβεια ή ακόμη και στο περίπου, που ακριβώς, σε ποιό χωροχρονικό σημείο αυτός ο Εαυτός αρχίζει να υφίσταται; ο συλλογισμός αυτός οδηγεί κατ'ευθείαν στην αρχή του σύμπαντος, το "μεγάλο μπαμ" ή όποια άλλη αρχή υπήρξε, ΑΝ υπήρξε.

ο χρόνος είναι "κάτι" το οποίο δεν έχουμε καταλάβει. για να καταλάβουμε την οντότητα αυτή σε σχέση με εμάς σαν οντότητες, θα πρέπει να φανταστούμε τους εαυτούς μας, σαν συνεχώς μεταβαλλόμενες διαδικασίες και όχι σαν σταθερά και αμετάβλητα σώματα/όντα όπως φαίνονται σε κάθε παρούσα στιγμή, πράγμα αρκετά δυσνόητο σύμφωνα με την αντίληψή μας.

δες την παρακάτω παρουσίαση: Imagining the 10th dimension
http://www.tenthdimension.com/medialinks.php <- εδώ για το video
http://www.tenthdimension.com/flash2.php
omg, they killed kenny!

# 77 στις 3/5/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Γιατί να χρειαζόμαστε περισσότερο χρόνο ζωής από όσον μας δόθηκε;

erwtimatikoula

# 78 στις 28/7/2009
author
Γυναίκα / 31 / Ελεύθερη
Ν. Ηλείας / Πύργος
geia xara seolous sas...endiaferon 8ema...pisteuw t klasika pragmata oti otan kapoios pe8anei tn perimeni mia allh zwh...analoga m to p 8a paei...an diabasete sthn apokalhpsh sigoura 8a sas kalypsei alla poios 8a endiafer8ei na diabasei auto t biblio p o 8eos t etoimase gia mas???????peite m poios diabazei??kaneis!!!oloi pisteuume oti dh8en t kseroume ola(grafh)epeidh htan kapote ena apo t ma8hmata mas sto sxoleio prin apo 500 xronia ..kai ti mas ema8an??tipota oti mia mera kai enan kairo htan mia kalh polelitsa pou tn elegan maria kai gennhse tn xristoulh me tn krino kai meta stauro8hke tpt allo kai an endiafer8i kapoios na diabasei kati 8a paei st bibliopoleio kai 8a agorasei biblia p exei grapsei o idios o an8rwpos p dn skerei ti t ginetai k exoun trelanei tn kosmaki gia n poulane,auth einai h mia alh8ia kai an exete tpt apories ..na m to peite edw 8a mai..kai 8a apanthsw symfwna me tn grafh gia na deite oti oles oi apanthseis briskontai mono ekei...dn pisteuw kai poly sthn episthmh...mas exoun trelanei...h episthmh panta mpenei anamesa stn an8ropo kai sthn 8rhskeia...
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost