Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ελληνικά; ή Ellhnika?

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Giabbass

# 1 στις 17/9/2003
author
Γυναίκα / 51 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 617
'Aρεσαν+: 0%

Ελληνικά; ή Ellhnika?

Πολλοί από αυτή την παρέα προτιμούν να εκφράζουν και να διατυπώνουν τις απόψεις τους με αγγλικούς χαρακτήρες...

Οι περισσότεροι προτιμούν να τις διατυπώνουν με Ελληνικούς.

Ποιά είναι η άποψή σας πάνω σ' αυτό το θέμα;

Τελικά, θα μιλάμε Ελληνικά ή 8a milame Ellhnika;
ωινε δαρκ σεα

# 2 στις 17/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Τελικά, θα μιλάμε Ελληνικά ή 8a milame Ellhnika;

ή tha milame ellinika??

Την προτίμησή μας τη δείχνουμε όλοι στα γραπτά μας έτσι κι αλλιώς.
Σίγουρα όσοι προτιμούν τους λατινικούς χαρακτήρες έχουν τους λόγους τους...

# 3 στις 17/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κι' αν κάποια στιγμή Giabbass, αποφασίσουμε να μιλήσουμε όλοι Ellhnika, οι περισσότεροι από τους "xehwrizontes" θα "το γυρίσουν" στα......."Έλληνικά"

KaterinaK

# 4 στις 17/9/2003
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 54
Κι εγώ ψηφίζω Ελληνικά!!!!!!!!
Πιθανόν όμως κάποιοι να μην έχουν καν ελληνική γραμματοσειρά στον υπολογιστή τους... :-(

Giabbass

# 5 στις 17/9/2003
author
"Πιθανόν όμως κάποιοι να μην έχουν καν ελληνική γραμματοσειρά στον υπολογιστή τους... "

by KaterinaK

Αυτοί τότε δικαιολογούνται, σίγουρα!

Συγχωρεμένοι, λοιπόν
ωινε δαρκ σεα

kernik

# 6 στις 17/9/2003
author
Ανδρας / 56 / Ελεύθερος
Ν. Βοιωτίας / Λειβαδειά
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2
analoga me poio tropo exei syni8isei o ka8enas na grafei alla kapoia stigmi poy 8a paei 8a to kataferoyme k ayto: Eλληνικα.

Giabbass

# 7 στις 18/9/2003
author
Για μένα, ομολογώ, ότι είναι εύκολη υπόθεση το να γράφω με Ελληνικούς χαρακτήρες, όπως και το να πληκτρολογώ γρήγορα και στα τυφλά (ουάου τα προσόντα μου!...πλάκα κάνω ίσως και λίγο Θησείο...χε...χε )

Δικαιολογώ, όμως, όσους δυσκολεύονται ή έχουν συνηθίσει να χρησιμοποιούν τους αγγλικούς.

Να πω την αλήθεια, όμως, δυσκολεύομαι να διαβάσω τα κείμενα που είναι γραμμένα με αγγλικούς χαρακτήρες και τα περισσότερα τα προσπερνώ (συγνώμη γι' αυτό), ειδικά αν είναι μεγάλα.

Επίσης, θεωρώ ότι πρέπει να προσπαθήσουμε όλοι να γράφουμε με Ελληνικούς χαρακτήρες, γιατί αυτή είναι η γλώσσα επικοινωνίας μας, αλλά και γιατί μόνο στο internet συμβαίνει αυτό...

Δεν επιτρέπεται να στείλεις, για παράδειγμα, μια επιστολή με e-mail γραμμένη με αγγλικούς χαρακτήρες!!!

Ούτε και να επικοινωνήσεις με εταιρίες, για παράδειγμα, με αυτό τον τρόπο...έχεις αποτύχει!

Μα ούτε και το βιογραφικό μας το γράφουμε με αυτό τον τρόπο...

Μήπως κι εκεί δεν έχουμε να κάνουμε με το πληκτρολόγιο;

Λίγη προσπάθεια θέλει και όλα γίνονται...

Πάρτε το όμως και πατριωτικά:

Οι ξένοι επικοινωνούν στο internet με Ελληνικούς χαρακτήρες και να πουν το "Good morning" "Γκουντ μορνινγ" ή το "how are you" "χάου αρ γιου";

Τότε εμείς γιατί το κάνουμε;

Αυτά για την ώρα...
ωινε δαρκ σεα

koyrsaros

# 8 στις 18/9/2003
author
Ανδρας / 59 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831
Προσωπικά το θεωρώ ''απειλή'' για την Ελληνική γλώσσα και ειδικά τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να εκδηλώνεται μια τάση να αντικατασταθεί το Ελληνικό αλφάβητο από το λατινικό. Η τάση αυτή γίνεται φανερή κυρίως σε κείμενα παραγόμενα από ηλεκτρονικούς υπολογιστές, ακόμα και με χρήστες κρατικές υπηρεσίες και ΑΕΙ,σε κείμενα προβαλλόμενα από την τηλεόραση και από σχετικές προτροπές ξένων ραδιοφωνικών σταθμών παρακαλώ !!!

Είναι χαρακτηριστικό ότι η προσπάθεια αυτή, θα καταφέρει καίριο πλήγμα κατά της Ελληνικής σκέψης και όλων των πτυχών του Ελληνικού Πολιτισμού που εκφράζονται με γραπτά κείμενα.
Ελευθερία είναι να πετάς ψηλά...

koyrsaros

# 9 στις 4/11/2003
author
<<Όροι συμμετοχής στις συζητήσεις (forums) του Sxeseis.gr

Η χρήση Greekligh (ελληνική γλώσσα γραμμένη με λατινικούς χαρακτήρες) απαγορεύεται και τα κείμενα που γράφονται με αυτό τον τρόπο θα διαγράφονται.>>

Με αφορμή όλου του άρθρου, ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ τα μέλη, ιδιαίτερα τα νέα, να μην γράφουν στο φόρουμ με λατινικούς χαρακτήρες.

Σας ευχαριστούμε.

aisiodoxi

# 10 στις 4/11/2003
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 42
Απαντήσεις: 580

κουρσαρε!!!

ενταξει, το'πιασαμε το υποννοουμενο...

ΟΚ, κι εγω ψηφιζω ΕΛΛΗΝΙΚΑ! Ασε που μου σπαει τα νευρα το διαβασμε των greeklish!
Χαμογελάστε γιατί χανόμαστε...:) Η ζωη ειναι ωραια...βαρεθηκα να μου λενε ομως οτι τα χει με αλλον!! :P

# 11 στις 4/11/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ελληνικά φυσικά ! Άλλωστε ποιο εύκολο είναι να γράφεις με λατινικούς χαρακτήρες ?

koyrsaros

# 12 στις 5/11/2003
author
Ax καλή μου aisiodoxi. Αν εσένα σου σπάει τα νεύρα το διάβασμα, σκέψου τους moderators που αντί να διαγράφουν κείμενα, μετατρέπουν κείμενα εδώ στο φόρουμ, απο greeklish σε Ελληνικά. Και όπως θα έχεις παρατηρήσει ρίχνουμε αρκετό νερό στο κρασί στο θέμα αυτό. Αλλά βοηθείστε και εσείς λίγο εεε...

Πέραν όλων αυτών όμως, υποστηρίζω και ξαναλέω ότι ότι η η γραφή των greeklish, θα καταφέρει καίριο πλήγμα κατά της Ελληνικής σκέψης και όλων των πτυχών του Ελληνικού Πολιτισμού που εκφράζονται με γραπτά κείμενα.

Bachus

# 13 στις 5/11/2003
author
Ανδρας / 61 / Ελεύθερος
Νέα Ζηλανδία
Απαντήσεις: 12

Και Βεβαια τα Κινητα μυνηματα αλιωνουν τις γλωσσες

Ναι συμφωνω με το Κουρσαρο, να κρατησουμε τη γραφη μας.

Ακομα και στα Αγγλικα καταστρεφετε η γραφη ειδικα στα μυνηματα στα κινητα.

Γραφουν ακαταλαβιστικες συντομογραφιες με αριθμους κλπ. Η τεχνολογια καταστρεφει και ισοπεδωνει τις γλωσσες του κοσμου.

Οταν πρωτοαρχισε το ηλεκρονικο ταχυδρομιο και το Δικτυο τα παντα ειτανε σε λατινικους χαρακτηρες. Τωρα πια δεν δικαιολογηται, υπαρχουν Κορεατικοι, Κινεζικοι, Γιαπωνεζικοι χαρακτηρες.

Απο προσωπικη αποψη το βρισκω δυσκολο να γραφω στα Ελληνικα γιατι το πληκτρολογιο μου ειναι Αγγλικο και γιατι μετα απο 19 χρονια που ζω εξωτερικο η ορθογραφια μου ειναι καπως δυσκολη.

Φαντασου τωρα τα παιδια που εχουν γεννηθει εξωτερικο, σε καποια χωρα που δεν διδαχτηκαν ποτε τα Ελληνικα, αλλα τα μιλανε πολυ καλα λογω οικογενειας. Φυσικα θα γραφουνε με Λατινικους, γιατι δεν πηγανε ποτε σε σχολειο Ελληνικο να μαθουνε. Μεσα τους ομως ολοι αυτοι ειναι Ελληνες και μαλιστα φανατικοι και υπερηφανοι για τη καταγωγη τους. Εχω γνωρισει πολυ κοσμο ετσι. Ας μην λοιπον τους απομονωσουμε.

Αλλα βρισκω τελειως αδικαιολογητους, τους Ελληνες στην Ελλαδα να χρησιμοποιουνε γρκιιγκλισς, και μαλιστα πολλες λεξεις Αγγλικες εκει που υπαρχουνε Ελληνικες. Αυτες τις ηλιθιοτητες κανουν και οι Ελληνικες εφημεριδες στα πρωτοσελιδα τους. Ετσι καταστρεφετε η γλωσσα μας καθημερινα.

Ενα μικρο παραδειγμα, μερικοι λενε να βγαλουνε κοπιες!! Απο το "photocopy", ενω υπαρχουν καθαρες Ελληνικες λεξεις, φωτοαντιγραφο, φωτοτυποια, εμεις τους μαθαμε τις λεξεις, φως, φωτογραφια κλπ, τωρα εμεις θα κανουμε οτι δεν εχουμε λεξεις και θα πηθικιζουμε τα δηθεν Αγγλικα τους.

Αυτα τα ειπα γιατι πολυ με ενοχλει η Αλιωση της Γλωσσας μας.

Ψηφιζω ΕΛΛΗΝΙΚΑ
Ολα γινονται!

glika

# 14 στις 6/11/2003
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Απαντήσεις: 10
Ελληνικά φυσικά.Εχουμε την πιο όμορφη γλώσσα του κόσμου και καταντήσαμε να μιλάμε σαν μηχανές,ακαταλαβίστηκα τελείως.

koyrsaros

# 15 στις 13/11/2003
author

Παράθεση:
Originally posted by koyrsaros
Ax καλή μου aisiodoxi. Αν εσένα σου σπάει τα νεύρα το διάβασμα, σκέψου τους moderators που αντί να διαγράφουν κείμενα, μετατρέπουν κείμενα εδώ στο φόρουμ, απο greeklish σε Ελληνικά. Και όπως θα έχεις παρατηρήσει ρίχνουμε αρκετό νερό στο κρασί στο θέμα αυτό. Αλλά βοηθείστε και εσείς λίγο εεε...

Πέραν όλων αυτών όμως, υποστηρίζω και ξαναλέω ότι ότι η η γραφή των greeklish, θα καταφέρει καίριο πλήγμα κατά της Ελληνικής σκέψης και όλων των πτυχών του Ελληνικού Πολιτισμού που εκφράζονται με γραπτά κείμενα.

Παρακαλούνται ΟΛΑ τα μέλη (ιδιαίτερα τα νέα) να γράφουν στα Ελληνικά. Σε διαφορετική περίπτωση και ακολουθώντας τους όρους του Σχέσεις, τα άρθρα θα διαγράφονται.

morelli

# 16 στις 20/12/2003
author
Ανδρας / 63 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 1.685

Ελληνες είμαστε βρε!!

Ελληνικα !
Για την Ελλαδα ρε γμτ

Είναι καλύτερα να αγωνίζεσαι μάταια, παρά να ζείς μάταια.

observer1

# 17 στις 20/12/2003
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 74
Απαντήσεις: 3.742
Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε οτι υπάρχει η Ελληνική γραφή και η Λατινική. Δεν υπάρχουν Αγγλικοί χαρακτήρες. Και οι Αγγλοι Λατινικούς χρησιμοποιούν. Οπότε ο όρος Greeklish είναι λάθος.
Θεωρώ οτι όσοι αποφεύγουν να γράφουν Ελληνικά το κάνουν περισσότερο από τεμπελιά διότι δεν υπάρχει σοβαρός λόγος.( Εξαιρούνται αυτοί που δεν έχουν τεχνικά τις δυνατότητες π.χ. ξένο πληκτρολόγιο κ.λπ.). Αυτά με δεδομένο το ότι όλοι Ελληνες είμαστε, Ελληνικά μάθαμε να γράφουμε πρώτα, Ελληνικά μιλάμε και σκεφτόμαστε άρα λογικά με τα Ελληνικά θα έπρεπε να εκφραζόμαστε ευκολότερα και στο γραπτό λόγο.
Πάλι καλά που υπάρχουν αυτές οι εκπομπές μαγειρικής και παίρνουμε καμιά ιδέα για κανένα νέο τατουάζ.

# 18 στις 26/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Eπειδή τα κρούσματα γραφής κειμένων με γκρικλις καθημερινά αυξάνονται ,ας θυμηθούμε τους κανονισμούς λειτουργίας του φόρουμ .

Αν αγαπάτε τις "Σχέσεις " και αν σέβεστε τους συνδικτύους σας ,μη γράφετε με γκρικλις . . . .Αλλωστε γιατί να κακοποιούμε την τόσο όμορφη γλώσσα μας ;;;

# 19 στις 26/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τα γρίκλις ήταν δικαιολογημένα όταν πρωτοβγήκαν windows και διαδίκτυο.
Σε κάποιες μορφές τσατ δεν υπήρχε δυνατότητα αποδοχής ελληνικής γραμματοσειράς (εμφανίζονταν «κινέζικα») και υπήρχαν πολλές ασυμβατότητες.
Νομίζω πως σήμερα δεν έχουμε ΚΑΜΙΑ δικαιολογία πια !
(Θα πρέπει να κοιτάμε με επιείκεια τους κατοίκους εξωτερικού, που ίσως δεν έχουν ελληνική γραμματοσειρά αν και μπορούν να την κατεβάσουν από πολλές ιστοσελίδες, ή που ξέρουν μόνο να μιλάνε και όχι να γράφουν Ελληνικά όπως οι δεύτερες γενεές Ελλήνων του εξωτερικού, και αν υπάρχουν θα είναι λίγοι)
Όσο για το πληκτρολόγιο, υπάρχουν ειδικούς ελληνικούς χαρακτήρες για πληκτρολόγια που προστίθενται (σαν αυτοκόλλητα)

# 20 στις 26/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Επειδη στη δουλεια μου τα παντα ειναι στα αγγλικα, το να πληκτρολογω ελληνικα (εστω και αραια και που) ηταν ενα δραμα... ενα πληκτρο σημερα και ενα τα Χριστουγεννα ... στο sxeseis λογω του κανονισμου, εμαθα να γραφω ελληνικα στο κομπιουτερ και χαιρομαι ιδιαιτερα γι'αυτο.... δεν τα παω, βεβαια, καλα με τους τονους, αλλα εγω δεν βαζω τονους στα ελληνικα ουτε οταν γραφω με το χερι (ντροπη μου, ναι, το ξερω!)...

Ας κρατησουμε αυτη την υπεροχη συνηθεια να γραφουμε στη γλωσσα μας!!!

Μας κανει να ξεχωριζουμε απο τους αλλους!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.