Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Πάντα κατακριτέα η παράλληλη σχέση ;

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

SIKAT

# 1 στις 19/9/2003
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 44
'Aρεσαν+: 0%

Πάντα κατακριτέα η παράλληλη σχέση ;

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα ισορροπημένο σε ένα σημείο γάμο χωρίς όμως αυτό το κάτι που τον βαστάει ζωντανό ερωτικά και συνεπώς δε βαστά ζωντανούς και τους δύο που τον αποτελούν.
Ο ένας από τους δύο έχοντας διαφορετικά βιώματα νοιώθει την ανάγκη για να δώσει ώθηση αλλά δε βρίσκει ανταπόκριση από το άλλο μισό λόγω ανυπέρβλητων προβλημάτων από αυτό το άλλο μισό (ανασφάλειες, μικρή αποδοχή ρίσκου,…
Η παρουσία ενός τρίτου ατόμου στη σχέση δημιουργεί την ευκαιρία για την κάλυψη της συναισθηματικής ανάγκης του ενός που το χρειάζεται του δίνει την ενέργεια για να δημιουργήσει ένα άλλο κλίμα στη ζωή του και συνεπώς και στη ζωή του γάμου του.
Το ερώτημα είναι πόσο κατακριτέος είναι και κατά πόσο θεωρείται προδοσία αυτό αν υποθέσουμε ότι είχε εξαντληθεί στη προσπάθειά του να αλλάξει πρώτα το γάμο του…
Τώρα όσον αφορά τη συνέχεια της ιστορίας δε μπορώ να την ξέρω ακόμα όπως δε μπορώ να ξέρω και πιο θα ήταν το πιο happy τέλος, μιάς και καμία σχέση δε δημιουργείται μόνο για να δώσει αλλά αυτομάτως παίρνει και δημιουργεί καταστάσεις ανεξίτηλα γραμμένες στις καρδιές αυτών που τη ζουν..
...η διαθεσή μας είναι θέμα επιλογής μας και όχι θέμα καταστάσεων...

IXNH TOY ANEMOY

# 2 στις 19/9/2003
author
Ανδρας / 54 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 19
Αν πράγματι συμβαίνουν τα πράγματα όπως τα περιγράφεις, γιατί μένουν κι οι δύο σ΄έναν γάμο που απ΄ότι φαίνεται δεν τους λέει πια τίποτα;
Γιατί δηλαδή η πρώτη σκέψη είναι η δημιουργία μιας παράλληλης σχέσης και όχι η διάλυση της υπάρχουσας;

Αυτή την απορία έχω κι αν μου απαντήσετε θα επανέλθω.

angelica

# 3 στις 19/9/2003
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 31

Παράθεση:
Αν πράγματι συμβαίνουν τα πράγματα όπως τα περιγράφεις, γιατί μένουν κι οι δύο σ΄έναν γάμο που απ΄ότι φαίνεται δεν τους λέει πια τίποτα;

Γιατί σε ένα γάμο υπάρχουν κι άλλα στοιχεία εξίσου σημαντικά, μην πω σημαντικότερα, από το ζωντανό ερωτικό ενδιαφέρον, στοιχεία που συνηγορούν στο να κρατηθεί αυτή η σχέση.

Σκεφτείτε ένα ζευγάρι παντρεμένο 20 χρόνια, στην ηλικία των 50 και οι δύο φερ'ειπείν....ένα ζευγάρι με τόσα χρόνια κοινής πορείας, με παιδιά, που έχει κατορθώσει να φτιάξει ένα καλό οικογενειακό, κοινωνικό και οικονομικό πλαίσιο. Μπορεί η μεταξύ τους συντροφική σχέση να είναι πολύ καλή, αλλά η ερωτική διάθεση να μην είναι όπως παλιά. Νομίζω πως όλοι δεχόμαστε ως αληθινό ένα τέτοιο σενάριο, που είναι πολύ κοινό....συνήθως η γυναίκα είναι αυτή που λόγω των πολλαπλών υποχρεώσεών της και της κλιμακτηρίου πλέον (όταν μιλάμε για αυτήν την ηλικία), αλλά και για πολλούς λόγους ακόμα, δείχνει αυτήν την απροθυμία προς τη σεξουαλική επαφή ή την ανανέωση της ερωτικής ζωής....και πολλές φορές δείχνει και απροθυμία στη λύση αυτού του προβλήματος. Γιατί είναι πρόβλημα αυτό τη στιγμή που ο σύζυγός της έχει ανάγκη για ερωτική ζωή.

Τι πρέπει λοιπόν να γίνει με ένα τέτοιο ζευγάρι τη στιγμή που δεν τα βρίσκουν πια μεταξύ τους σε αυτό το θέμα, ενώ στα άλλα συνεχίζουν να συμβαδίζουν? Να χωρίσουν και να πουν στα παιδιά τους ότι "παιδιά χωρίζουμε γιατί δεν ο ένας δεν ικανοποιεί πια τον άλλον στο κρεβάτι"? Αυτή είναι μάλλον μια πολύ θεωρητική άποψη. Στην πράξη δε γίνεται έτσι και ορθώς, κατά τη γνώμη μου. Σίγουρα το ερωτικό ταίριαγμα είναι ένα πολύ σημαντικό στοιχείο για το γάμο, ζωτικής σημασίας θα έλεγα για να κρατηθεί, αλλά όσο περνούν τα χρόνια μπαίνουν κι άλλα στοιχεία που ο καθένας μας τα βάζει όσο ψηλά κρίνει αυτός στη λίστα των προτεραιοτήτων του.

Σε μια τέτοια περίπτωση το ιδεώδες θεωρητικά, θα ήταν η μεριά που διεκδικεί τη σεξουαλική ζωή να σεβαστεί την άλλη μεριά και το γάμο του και να μπορέσει να προσαρμοστεί χωρίς να μπλέξει σε άλλες σχέσεις. Αυτό όμως σπάνια γίνεται. Εγώ προσωπικά δε θα κατηγορούσα έναν άνθρωπο που θα διάλεγε να κάνει μια εξωσυζυγική σχέση από το να διαλύσει έναν τέτοιο γάμο.

# 4 στις 19/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
ANGELICA ME ΚΑΛΥΨΕΣ.
ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ.
ΟΜΩΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΠΩ...
ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΔΟΠΑΤΗΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΑΣ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΙΚΟΥ?
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑΣ ΣΑΣ ΚΑΛΥΠΤΑΝ ΚΥΡΙΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΞΕΤΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ Η Η Η Η..
ΜΗΝ ΨΑΧΝΤΕΤΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΚΕΡΑΤΩΜΑΑΑΑ..
ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΑΥΤΟ...
ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ..
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ...
ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΩΡΙΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΠΙΟ ΤΙΜΙΕΣ.
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.
ΤΑ ΠΟΔΟΠΑΤΗΣΑΜΕ ΟΛΑ....

# 5 στις 19/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Στη θεωρία όλα είναι πολύ ωραία..Και ειδικά τα λόγια.

Στην πράξη διαφέρουν όλα.

Όχι, για μένα δεν είναι κατακριτέα...

# 6 στις 19/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by kostaras28
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑΣ ΣΑΣ ΚΑΛΥΠΤΑΝ ΚΥΡΙΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΞΕΤΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ Η Η Η Η..
ΜΗΝ ΨΑΧΝΤΕΤΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΚΕΡΑΤΩΜΑΑΑΑ..
ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΑΥΤΟ...

ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΩΡΙΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΠΙΟ ΤΙΜΙΕΣ.
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.
ΤΑ ΠΟΔΟΠΑΤΗΣΑΜΕ ΟΛΑ....

Καλέ με ποιές κυρίες τα έβαλες πάλι?? Η angelica είναι η μόνη κυρία που απάντησε και μάλιστα συμφωνείς μαζί της.

# 7 στις 19/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ενα λαθος εκανα souvlita.Αυτα που ειπα ισχυουν για αντρες και γυναικες και ειναι εξισου κατακριτεα απο εμενα.Και δεν τα εχω βαλει με κανεναν συγκεκριμενα.Απλα συμβαινει αυτο πλεον και απο αντρες και απο γυναικες και πιστεψε με φιλη μου ξερω πολλες τετοιες περιπτωσεις...

SIKAT

# 8 στις 19/9/2003
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 44
Γειά σου βρε "angelica" απάντησες ακριβώς σε ότι ρωτούσε ο "IXNH TOY ANEMOY" και
"kostaras28" αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα που περιγράφεις εκνευρισμένος το ότι δε διαφωνούμε ότι υπάρχει η αγάπη και όλα τα προηγούμενα που περιγράφει πολύ όμορφα η "angelica" . Με αυτό το δεδομένο θέτω το θέμα και δε το περιορίζω στο κρεβάτι όταν λέω για "αυτό το κάτι που τον βαστάει ζωντανό ερωτικά " (τον γάμο )...
-----------------------------------------
Φιλικά........

...η διαθεσή μας είναι θέμα επιλογής μας και όχι θέμα καταστάσεων...

# 9 στις 20/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Natalia

Καλή μου Ναταλία, όντως η θεωρία διαφέρει από την πράξη. Και φυσικά δεν έχω υπάρξει ποτέ μου παντρεμένος χρόνια για να ξέρω τι θα έκανα αν η συνήθεια πλέον τα ισοπέδωνε όλα... Αλλά... σίγουρα ξέρω ότι το να κάνεις μια παράλληλη σχέση ενώ είσαι ήδη με κάποιον, είναι κατά την άποψη μου ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις σε μια σχέση... Τώρα σχετικά με αυτό που αναφέρει η Αngelica για παράλληλη σχέση για να μην διαλυθεί ο γάμος θα έλεγα οτι... τι να διαλύσεις απο το διαλυμένο?....

PROBLEM

# 10 στις 20/9/2003
author
Ανδρας / 53 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Κουφάλια
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 1.851

Λεπτές ισορροπίες

Παράθεση:
Originally posted by SIKAT
Ισορροπημένοι γάμοι

Καλώς η κακώς δεν μας έδωσες όλα τα δεδομένα
Έχω αρκετές απορίες.., όμως θα προσπαθήσω να μεταφέρω την υπόθεση σε άλλη βάση.

Υπόθεση

Δεχόμαστε ότι υπάρχει ένας γάμος.., πιθανολογώ μακροχρόνιος.., με παιδιά.

Υπάρχουν διαφορετικά βιώματα.., πιθανολογώ προέρχονται από μια διαφορά ηλικίας 10 ετών.., για να είναι λογικό..,
όπως και μεγάλη διαφορά επαγγελματικής καριέρας.., ο ένας δεν εργάζεται.!!

Ο ένας θέλει ώθηση στην σχέση..? μα δεν είναι ήδη μακροχρόνια και κατασταλαγμένη..,
μόνο σε διακοπές για ανανέωση πάει το μυαλό μου.

Ανασφάλειες και μικρή αποδοχή του ρίσκου, το πιο λογικό είναι να έχει αυτός/η που δεν έχει ατομικό εισόδημα.

Παρουσία τρίτου ανθρώπου.
Βρέθηκε τυχαία? Δεν την επιδιώκαμε? Χλωμό το βλέπω.., το αναζητούσε από μέσα του.., και το επιδίωκε έχοντας πάντα την πισινή καλυμμένη.., για το ενδεχόμενο αν δεν βρισκόταν κάτι να στηριχτεί.

Εξάντλησε τα περιθώρια, αλλά δεν έχει το θράσος και το θάρρος να μείνει ΜΟΝΟΣ να δει τι χάνει!!

Χάπυ τέλος σε αυτές τις ιστορίες δεν υπάρχει. Ο ένας θα είναι δυστυχισμένος.., (είτε αυτός που κρατά τον γάμο εάν συνεχίσει μόνος του να προσπαθεί, είτε αυτός που μένει χωρίς σύντροφο).

Και τώρα η ιστορία

Οι γονείς μου είναι τώρα στην ηλικία των 65 και 55 ετών,
η μητέρα μου δεν εργάζεται εδώ και 25 έτη λόγο προβλημάτων υγείας,
ο γάμος τους διάρκειας 35 ετών.

Πριν από είκοσι έτη υπήρχαν διαξιφισμοί.., φωνές.., δικηγόροι.., πεθερές.., πεθεροί.., συμβουλάτορες.

Τελικά μετά από μια περίοδο κρίσης ξαναβρήκαν τον κοινό δρόμο με υποχωρήσεις και από τις δυο πλευρές στο τέλος..(αρχικά μονόπλευρες ).
Σήμερα συνεχίζουν μαζί..!

Σε όλη αυτή την περίοδο δεν μπήκε ποτέ τρίτο πρόσωπο αντίθετου φύλλου να καλύψει συναισθηματικά το κενό που ένιωθαν και ούτε το επεδίωξαν προτού διαλύσουν τον γάμο.., προτού μείνουν μόνοι να το βρούν.!

Ίσως λόγο ότι και οι δυο ήταν ερωτευμένοι.., ίσως και οι δύο να μην πίστευαν πραγματικά στον εαυτό τους.., αλλά δεν το διέλυσαν!
Ούτε άφησαν εθελοντές συμπαραστάτες να τους αποσπάσουν την προσοχή από το πρόβλημα.

Το πρόβλημα ήταν οι δύο τους.. Γιατί να βάλλουν άλλον στην ζωή τους.., θα τους το έλυνε? Ή θα τους το μεγάλωνε..?

Τουλάχιστον για τον ένα θα γινόταν στίγμα στην ζωή του.

Τα προβλήματα υγείας που έχει ως συνήθως ο ένας εκ των δυο είναι ο λόγος που ανατρέχουμε σε άλλες αγκαλιές..,

λέγοντας ότι δεν μπορώ να την αφήσω.., θα την πληγώσω.., και μετά ζήσανε αυτοί καλά και ημείς καλύτερα.

Που είναι η δύναμη μας ..που είναι η δύναμη του χαρακτήρα, να δώσουμε όλο μας το είναι για τον άνθρωπο που κοιμάται στο κρεβάτι μας 20 έτη!!?

Σαν παιδί τους θα σου πω ότι αν χωρίζανε.., σε εκείνη την περίοδο η μεταγενέστερα..,
γνωρίζοντας τα διαφορετικά βιώματα δεν θα συγχωρούσα ποτέ το υγιή πατέρα μου!!

θα επαναλάβω για ολοκλήρωση της απάντησης το γεγονός
"Πρώτα να βρει το θάρρος να μείνει μόνος
και μετά να δημιουργήσει νέα σχέση".

Αλλά να προσέξει πολύ αν έχει παιδιά!!
Στον χωρισμό φταίνε και οι ΔΥΟ

Και μια αντίθετη όψη του νομίσματος.

Ο ένας εργάζεται 15 ώρες για να ανταπεξέλθει στα οικογενειακά βάρη,

και ο άλλος υγιέστατος..τις ώρες που δεν έχει συναισθηματικό στήριγμα το βρίσκει κάπου αλλού.
Κατακριτέα η παράλληλη σχέση? Μπααααα!!

Ξέρω θα μου πείτε οτι ζώ σ'ενα κόσμο ονειρικό..!!
Αυτός είναι ο κόσμος μου.!!!
Σας ευχαριστώ.

Εν οιδα οτι ουδεν οιδα

# 11 στις 20/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by periplanwmenos

Παράθεση:

Καλή μου Ναταλία, όντως η θεωρία διαφέρει από την πράξη. Και φυσικά δεν έχω υπάρξει ποτέ μου παντρεμένος χρόνια για να ξέρω τι θα έκανα αν η συνήθεια πλέον τα ισοπέδωνε όλα... Αλλά... σίγουρα ξέρω ότι το να κάνεις μια παράλληλη σχέση ενώ είσαι ήδη με κάποιον, είναι κατά την άποψη μου ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις σε μια σχέση... Τώρα σχετικά με αυτό που αναφέρει η Αngelica για παράλληλη σχέση για να μην διαλυθεί ο γάμος θα έλεγα οτι... τι να διαλύσεις απο το διαλυμένο?....

Επειδή ακριβώς δεν έχεις υπάρξει παντρεμένος ίσως δεν ξέρεις ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ όπως τα λες.
Ούτε ότι όταν "πέφτεις" σε μια παράλληλη σχέση σημαίνει ότι ο γάμος ΕΙΝΑΙ ήδη διαλυμένος.

Άρα δεν μπορείς να ξέρεις τι είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ αν δεν το έχεις βιώσει.
Εύχομαι να μην το βιώσει κανείς.

Εντελώς φιλικά από κάποια που ήταν της θεωρίας "Shoot όσους έχουν παράλληλες σχέσεις"!

# 12 στις 20/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by PROBLEM
Ανασφάλειες και μικρή αποδοχή του ρίσκου, το πιο λογικό είναι να έχει αυτός/η που δεν έχει ατομικό εισόδημα.

Γιατί είναι το πιο λογικό; Από που το συμπεραίνεις; Ποιος λέει ότι αυτό είναι το λογικό;

Παράθεση:
Σε όλη αυτή την περίοδο δεν μπήκε ποτέ τρίτο πρόσωπο αντίθετου φύλλου να καλύψει συναισθηματικά το κενό που ένιωθαν και ούτε το επεδίωξαν προτού διαλύσουν τον γάμο.., προτού μείνουν μόνοι να το βρούν.!

Το ίδιο πίστευα κι εγώ για 33 ολόκληρα χρόνια...αλλά έπεσα έξω.
Γιαυτό ποτέ να μην είσαι σίγουρος για το τι πραγματικά συμβαίνει στο ζευγάρι...

Παράθεση:
Το πρόβλημα ήταν οι δύο τους.. Γιατί να βάλλουν άλλον στην ζωή τους.., θα τους το έλυνε? Ή θα τους το μεγάλωνε..?

Ο άλλος άνθρωπος δεν μπαίνει πάντα στη ζωή μας για να λύσουμε τα προβλήματά μας. Δεν ψάχνουν όλοι δεκανίκι.
Και πίστεψέ με όσοι μπαίνουν δεν έχουν καμία τέτοια διάθεση...

Παράθεση:
Τα προβλήματα υγείας που έχει ως συνήθως ο ένας εκ των δυο είναι ο λόγος που ανατρέχουμε σε άλλες αγκαλιές..,

Συνήθως όχι...δεν νομίζω. Υπάρχουν και οι περιπτώσεις αυτές, δεν αντιλέγω αλλά μην τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.
Ούτε και είναι οι μόνες περιπτώσεις που μια μοιχεία μπορεί να δικαιολογηθεί

Παράθεση:
Που είναι η δύναμη μας ..που είναι η δύναμη του χαρακτήρα, να δώσουμε όλο μας το είναι για τον άνθρωπο που κοιμάται στο κρεβάτι μας 20 έτη!!?

Παράθεση:

Τη δύναμή μας, ο καθένας τη μετράει ξεχωριστά ανάλογα με το τι νιώθει ότι μπορεί να κάνει.
Το μέγεθος της αγάπης που έχεις για τον σύντροφό σου, για το ταίρι σου, για εκείνον που αγαπάς, το έχω ξαναπεί, μπορεί να τη μετρήσεις ακόμα και με το τι είσαι ικανός να αρνηθείς για χάρη του...Ακόμα και την ίδια την αγάπη..

Παράθεση:
Αλλά να προσέξει πολύ αν έχει παιδιά!!
Στον χωρισμό φταίνε και οι ΔΥΟ

Απόλυτα σύμφωνη....

Παράθεση:
Και μια αντίθετη όψη του νομίσματος.

Ο ένας εργάζεται 15 ώρες για να ανταπεξέλθει στα οικογενειακά βάρη,

Έχεις σκεφτεί ότι θα μπορούσε να μην είναι κοινή συναινέσει αυτό;

Και δεν νομίζω ότι ζεις σε έναν κόσμο ονειρικό...Πανέμορφος είναι ο κόσμος σου με αρχές και αξίες...

Μείνε όπως είσαι...Μου θύμισες κάποιον που έχασα στην πορεία..
Αλλά σε ένα νόμισμα υπάρχουν δύο όψεις.
Κι όταν κάτι δεν το έχεις βιώσει δεν μπορείς να εκφέρεις γνώμη για το τι έκανες.

Σίγουρα και οι αξίες του καθένα είναι σεβαστές απόλυτα. Πόσο μάλλον και η γνώμη να τις εκφέρει.
Όμως πριν καταδικάσετε κάποιον θα πρέπει να έχετε περάσει την ίδια κατάσταση.
Γιατί δεν είναι όλα Παράδεισος όπως νομίζετε για αυτούς που τα περνάνε.

Είναι αέναη περιφορά στην Κόλαση χωρίς αιτιολόγηση...
Γιατί τα "Γιατί" δεν έχουν όλα απάντηση.
Και γιατί μερικές φορές η απάντηση είναι "Γιατί έτσι.!"

# 13 στις 20/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η άποψη της angelica που παρατίθεται παρακάτω με καλύπτει απόλυτα. Όπως επίσης και τα περισσότερα σημεία που επισημαίνει η Natalia.

Από εμένα, μία μόνο επισήμανση: Πείτε "όχι" στους εύκολους αφορισμούς που μας κάνουν να επιμένουμε με φανατισμό σε μια άποψη που δεν έχουμε δοκιμάσει στην πράξη γερά, πολύ γερά!

Παράθεση:
Originally posted by angelica
Σε ένα γάμο υπάρχουν κι άλλα στοιχεία εξίσου σημαντικά, μην πω σημαντικότερα, από το ζωντανό ερωτικό ενδιαφέρον, στοιχεία που συνηγορούν στο να κρατηθεί αυτή η σχέση.

Σκεφτείτε ένα ζευγάρι παντρεμένο 20 χρόνια, στην ηλικία των 50 και οι δύο φερ'ειπείν....ένα ζευγάρι με τόσα χρόνια κοινής πορείας, με παιδιά, που έχει κατορθώσει να φτιάξει ένα καλό οικογενειακό, κοινωνικό και οικονομικό πλαίσιο. Μπορεί η μεταξύ τους συντροφική σχέση να είναι πολύ καλή, αλλά η ερωτική διάθεση να μην είναι όπως παλιά. Νομίζω πως όλοι δεχόμαστε ως αληθινό ένα τέτοιο σενάριο, που είναι πολύ κοινό....συνήθως η γυναίκα είναι αυτή που λόγω των πολλαπλών υποχρεώσεών της και της κλιμακτηρίου πλέον (όταν μιλάμε για αυτήν την ηλικία), αλλά και για πολλούς λόγους ακόμα, δείχνει αυτήν την απροθυμία προς τη σεξουαλική επαφή ή την ανανέωση της ερωτικής ζωής....και πολλές φορές δείχνει και απροθυμία στη λύση αυτού του προβλήματος. Γιατί είναι πρόβλημα αυτό τη στιγμή που ο σύζυγός της έχει ανάγκη για ερωτική ζωή.

Τι πρέπει λοιπόν να γίνει με ένα τέτοιο ζευγάρι τη στιγμή που δεν τα βρίσκουν πια μεταξύ τους σε αυτό το θέμα, ενώ στα άλλα συνεχίζουν να συμβαδίζουν? Να χωρίσουν και να πουν στα παιδιά τους ότι "παιδιά χωρίζουμε γιατί δεν ο ένας δεν ικανοποιεί πια τον άλλον στο κρεβάτι"? Αυτή είναι μάλλον μια πολύ θεωρητική άποψη. Στην πράξη δε γίνεται έτσι και ορθώς, κατά τη γνώμη μου. Σίγουρα το ερωτικό ταίριαγμα είναι ένα πολύ σημαντικό στοιχείο για το γάμο, ζωτικής σημασίας θα έλεγα για να κρατηθεί, αλλά όσο περνούν τα χρόνια μπαίνουν κι άλλα στοιχεία που ο καθένας μας τα βάζει όσο ψηλά κρίνει αυτός στη λίστα των προτεραιοτήτων του.

Σε μια τέτοια περίπτωση το ιδεώδες θεωρητικά, θα ήταν η μεριά που διεκδικεί τη σεξουαλική ζωή να σεβαστεί την άλλη μεριά και το γάμο του και να μπορέσει να προσαρμοστεί χωρίς να μπλέξει σε άλλες σχέσεις. Αυτό όμως σπάνια γίνεται. Εγώ προσωπικά δε θα κατηγορούσα έναν άνθρωπο που θα διάλεγε να κάνει μια εξωσυζυγική σχέση από το να διαλύσει έναν τέτοιο γάμο.

snipper

# 14 στις 20/9/2003
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 87
ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
YES YES YES YES YES YES YES
OUI OUI OUI OUI OUI OUI

κατακριτέα πάντα και για πάντα

Giabbass

# 15 στις 20/9/2003
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 617
"Πάντα κατακριτέα η παράλληλη σχέση ;"

Ναι, πάντα!!!!!!!!!!!!!

.- (τελεία και παύλα)

Υ.Γ. Κάνε στους άλλους αυτό που θα σου άρεσε να σου κάνουν! (και το αντίστροφο)
ωινε δαρκ σεα

PROBLEM

# 16 στις 20/9/2003
author

Διευκρινήσης

Παράθεση:

Προσωπικά δεν περίμενα απάντηση από σένα Ναταλία, ούτε να γινόμουν εγώ το θέμα.
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
Από τον ΣΙΚΑΤ περίμενα κάποιο σχολιασμό ίσως και κάποιες διευκρινήσεις.

«Ανασφάλειες και μικρή αποδοχή του ρίσκου, το πιο λογικό είναι να έχει αυτός/η που δεν έχει ατομικό εισόδημα.»
«Γιατί είναι το πιο λογικό; Από που το συμπεραίνεις; Ποιος λέει ότι αυτό είναι το λογικό;»

Από μια φράση που λένε « Δούλεψε να μην έχεις ανάγκη κανέναν, κοίτα να έχεις ένα εισόδημα να είσαι ανεξάρτητος οικονομικά αν χρειαστεί!»

«Σε όλη αυτή την περίοδο δεν μπήκε ποτέ τρίτο πρόσωπο αντίθετου φύλλου να καλύψει συναισθηματικά το κενό που ένιωθαν και ούτε το επεδίωξαν προτού διαλύσουν τον γάμο.., προτού μείνουν μόνοι να το βρουν.!»
«Το ίδιο πίστευα κι εγώ για 33 ολόκληρα χρόνια...αλλά έπεσα έξω.
Γι' αυτό ποτέ να μην είσαι σίγουρος για το τι πραγματικά συμβαίνει στο ζευγάρι...»

Μιλούσα για την οικογένεια μου, και πραγματικά με στεναχώρησες με την αμφισβήτηση.
Εάν κάποιος σου έλεγε στον 32 χρόνο ότι αυτός/η μέλος της οικογένειας σου απατά τον άλλο τι θα έκανες? Πως θα αντιδρούσες? Εγώ απλώς έκλαψα γιατί μετάνιωσα που ανέφερα την προσωπική μου ζωή σε αγνώστους.

"Το πρόβλημα ήταν οι δύο τους.. Γιατί να βάλλουν άλλον στην ζωή τους.., θα τους το έλυνε? Ή θα τους το μεγάλωνε..? "
"Ο άλλος άνθρωπος δεν μπαίνει πάντα στη ζωή μας για να λύσουμε τα προβλήματά μας. Δεν ψάχνουν όλοι δεκανίκι.
Και πίστεψέ με όσοι μπαίνουν δεν έχουν καμία τέτοια διάθεση..."

Εσύ ξέρεις καλύτερα.., δεν είμαστε όλοι ίσοι και όμοιοι.

"Τα προβλήματα υγείας που έχει ως συνήθως ο ένας εκ των δυο είναι ο λόγος που ανατρέχουμε σε άλλες αγκαλιές..,"
"Συνήθως όχι...δεν νομίζω. Υπάρχουν και οι περιπτώσεις αυτές, δεν αντιλέγω αλλά μην τα βάζουμε όλα σε ένα τσουβάλι.
Ούτε και είναι οι μόνες περιπτώσεις που μια μοιχεία μπορεί να δικαιολογηθεί"

Ας συμφωνήσω και σε κάτι.!!! Αλλά να ψάχνουμε δικαιολογίες για την μοιχεία? Δικαιολογίες για τον γάμο?

"Που είναι η δύναμη μας.., που είναι η δύναμη του χαρακτήρα, να δώσουμε όλο μας το είναι για τον άνθρωπο που κοιμάται στο κρεβάτι μας 20 έτη!!? "
"Τη δύναμή μας, ο καθένας τη μετράει ξεχωριστά ανάλογα με το τι νιώθει ότι μπορεί να κάνει.
Το μέγεθος της αγάπης που έχεις για τον σύντροφό σου, για το ταίρι σου, για εκείνον που αγαπάς, το έχω ξαναπεί, μπορεί να τη μετρήσεις ακόμα και με το τι είσαι ικανός να αρνηθείς για χάρη του...Ακόμα και την ίδια την αγάπη.."

Ακόμα και την ίδια του την καλοπέραση? Την ζωούλα του ίσως?

"Και μια αντίθετη όψη του νομίσματος.
Ο ένας εργάζεται 15 ώρες για να αντεπεξέλθει στα οικογενειακά βάρη, "
"Έχεις σκεφτεί ότι θα μπορούσε να μην είναι κοινή συναινέσει αυτό;"

Όχι σε αυτό που αναφέρω..,είναι προσωπικό βίωμα και το συγκεκριμένο επάγγελμα είναι του Αρτοποιού που φεύγει κάθε βράδυ εδώ και 30 έτη στις 2 το βράδυ για εργασία.

"Αλλά σε ένα νόμισμα υπάρχουν δύο όψεις.
Κι όταν κάτι δεν το έχεις βιώσει δεν μπορείς να εκφέρεις γνώμη για το τι έκανες."

Μπορεί να μην έχω παντρευτεί, κόντεψα όμως να σκοτωθώ την βραδιά που ανακάλυψα ότι η σύντροφος μου διατηρούσε παράλληλη σχέση.

"Γιατί δεν είναι όλα Παράδεισος όπως νομίζετε για αυτούς που τα περνάνε.
Είναι αέναη περιφορά στην Κόλαση χωρίς αιτιολόγηση...
Γιατί τα "Γιατί" δεν έχουν όλα απάντηση.
Και γιατί μερικές φορές η απάντηση είναι "Γιατί έτσι.!"

Θα ξαναδώσω την απάντηση στο θέμα και θα παρακαλούσα να επικεντρωθούμε αποκλειστικά και μόνο σε αυτόν που το έθεσε.

Ευχαριστώ.

Εν οιδα οτι ουδεν οιδα

# 17 στις 21/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δε θα μπορούσα να έχω παράλληλη σχέση. Δε μπορώ και δε θέλω να μπω σε διαδικασία να λέω ψέμματα στον εκάστοτε σύντροφό μου. Στο γάμο δεν είναι όμως τόσο απλά τα πράγματα. Παίζουν ρόλο κι άλλοι παράγοντες, που έχουν ήδη αναφερθεί.
Από περιπτώσεις γύρω μου, έχω καταλήξει ότι συνήθως όποιος ξεκινάει παράλληλη σχέση, σπάνια ωφελεί τον εαυτό του και το γάμο του.

# 18 στις 21/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Απο οτι καταλαβες SIKAT η παραλληλη σχεση ειναι κατακριτεα απο αυτους που δεν το εχουν βιωσει ακομη...(κατι θα νοιωσουν καποτε δε μπορει - και μη προλαβει να πει κανεις πως δε θα του συμβει - ποτε μη λες ποτε)

και μη κατακριτεα απο αυτους που το βιωσαν.

Αποψη μου ειναι πως δεν ειναι κατακριτεα αν εχει προκυψει ερωτας!
τι μπορεις να κανεις οταν ερωτευτεις;
τιποτα....σε παει δε το πας!

αν ομως το κανεις απο χομπυ εεε τοτε...ναι ειναι.

στο σημειο αυτο να δηλωσω και φανατικη θαυμαστρια της Natalias!

# 19 στις 21/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
«Σε όλη αυτή την περίοδο δεν μπήκε ποτέ τρίτο πρόσωπο αντίθετου φύλλου να καλύψει συναισθηματικά το κενό που ένιωθαν και ούτε το επεδίωξαν προτού διαλύσουν τον γάμο.., προτού μείνουν μόνοι να το βρουν.!»
«Το ίδιο πίστευα κι εγώ για 33 ολόκληρα χρόνια...αλλά έπεσα έξω.
Γι' αυτό ποτέ να μην είσαι σίγουρος για το τι πραγματικά συμβαίνει στο ζευγάρι...»

Μιλούσα για την οικογένεια μου, και πραγματικά με στεναχώρησες με την αμφισβήτηση.
Εάν κάποιος σου έλεγε στον 32 χρόνο ότι αυτός/η μέλος της οικογένειας σου απατά τον άλλο τι θα έκανες? Πως θα αντιδρούσες? Εγώ απλώς έκλαψα γιατί μετάνιωσα που ανέφερα την προσωπική μου ζωή σε αγνώστους.

"Θα ξαναδώσω την απάντηση στο θέμα και θα παρακαλούσα να επικεντρωθούμε αποκλειστικά και μόνο σε αυτόν που το έθεσε.

Ευχαριστώ.

Καμία διάθεση δεν είχα να κρίνω και να αμφισβητήσω την οικογένειά σου.
Προς θεού! Έγραψες κάποια σημεία στα οποία πριν καιρό θα συμφωνούσα απόλυτα και μέσα σε λίγο καιρό έπεσα από τα σύννεφα.
Το τι συμβαίνει στη δική σου οικογένεια και φυσικά δεν το ξέρω, μα δεν μιλούσα για τη δική σου αλλά για τη δική μου.

Αν νομίζεις ότι τα γραφόμενά μου είχαν σκοπό να σε θίξουν ή να μειώσουν την οικογένειά σου σου ζητώ δημόσια ΣΥΓΝΏΜΗ.

Είχες έναν λόγο κι εγώ έκανα απλά αντίλογο.
Καμία διάθεση για αντιπαράθεση δεν έχω μια και δεν γνωρίζω ούτε εσένα ούτε την οικογένειά σου.

Αν συνεχίσεις να νομίζεις ότι η απάντησή μου σε προσβάλλει θα σε παρακαλούσα να μου το πεις για να ζητήσω να σβηστεί το ποστ που έκανα.

Και πάλι συγνώμη αλλά τίποτα δεν ήταν προσωπικό...

PROBLEM

# 20 στις 22/9/2003
author

Λήξης παρεξηγήσεων

Παράθεση:
"Το τι συμβαίνει στη δική σου οικογένεια και φυσικά δεν το ξέρω, μα δεν μιλούσα για τη δική σου αλλά για τη δική μου. "

"Είχες έναν λόγο κι εγώ έκανα απλά αντίλογο."

Παράθεση:
Δεκτός ο αντίλογος, επάνω στις απόψεις,
αλλά στο συγκεκριμένο κομμάτι, δεν ανέφερα καμιά άποψη, ανέφερα την πραγματικότητα για την οικογένεια μου,
παραθέτωντας το εκ μέρους σου αισθάνθηκα οτι αμφισβητείς τον βίο μου.

Δόθηκαν οι απαραίτητες διευκρινήσεις οπότε δεν χρειάζεται να σβηστεί κάτι.

Η αντίθετη άποψη πάντα καλοδεχούμενη είναι. Και δεν χρειάζεται να ζητάμε συγνώμη για οτι κάνουμε.

Ευχαριστώ για την αντιπαραβολή.
Συνέχισε να γράφεις αυτά που νιώθεις.

Απόστολος.

Υ/Γ. Στο 'πα? Είμαι θαυμαστής σου!!

Εν οιδα οτι ουδεν οιδα
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.