Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Eξωσυζυγικές απο την άλλη πλευρά

Σελίδα : 1

lorena

# 1 στις 24/9/2003
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
'Aρεσαν+: 0%

Eξωσυζυγικές απο την άλλη πλευρά

Πολύ ωραία κάνουμε συζήτηση και αντιπαραθέσεις περί παραλλήλων σχέσεων και εξωσυζυγικών σχέσεων βλέποντας το θέμα από την πλευρά του κυνηγού η του παρατηρητή. Για να το δούμε όμως από την πλευρά του απατημένου.
Τι έχουμε να πούμε όμως σε αυτόν που βλέπει να φεύγει η ζωή του κάτω από τα πόδια του, που βλέπει ότι έζησε μέσα σε ένα ψέμα ( άγνωστο για πόσα χρόνια, σίγουρα θα νομίζει ότι έτσι ήταν πάντα ).Αυτόν που η θλίψη θα του πλακώνει την καρδιά. Αυτόν που θα νοιώθει χειρότερα και από τον θάνατο ενός προσφιλούς του προσώπου.
Και εδώ να απαντήσουμε σε δύο περιπτώσεις:
1) σε αυτόν που μένει πίσω γιατί το έτερον ήμισυ ερωτεύτηκε την άλλη σχέση και φεύγει αφήνοντας πίσω υποχρεώσεις ( π.χ παιδιά, τα έξοδα των παιδιών ,τα ψυχολογικά τους που θα γίνουν σμπαράλια, τα διαβάσματα τους, τα δάνεια ,τις υποθήκες κλπ και βέβαια δεν θα πούμε ότι αυτός που φεύγει άνδρας η γυναίκα θα τα καλύψει αυτά δυστυχώς γίνονται σπανίως )
2) και σε αυτόν που πρέπει να προχωρήσει, να συγχωρήσει και να ξεχάσει. Σε αυτόν που πρέπει να πιστέψει και να δείξει εμπιστοσύνη ξανά στον ίδιο άνθρωπο ο οποίος θα ορκίζεται ότι μόνο αυτόν αγαπάει και όλα τα άλλα ήταν μια κακιά στιγμή
( μήνες, χρόνια, πολλές σχέσεις ποτέ δεν ξέρεις και όλα παίζονται)

Marilu

# 2 στις 24/9/2003
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 14

Κατά...

...τη γνώμη μου έχεις απόλυτο δίκιο!!

Αλλά νομίζω ότι αυτοί που φτάνουν στο σημείο να δημιουργήσουν μια εξωσυζυγική σχέση είναι φοβερά εγωϊστές και δεν τους ενδιαφέρει αν θα πληγωθεί ο σύντροφος τους, οπότε δεν μπορούν να καταλάβουν κι αυτά που λες.

Βέβαια μην λαμβάνουμε υπόψη μας μόνο την απιστία μέσα στον γάμο αλλά κι εκτός γάμου. Πονάει κι εκεί! Ίσως όχι όσο μέσα στο γάμο, αλλά πονάει....

Steel

# 3 στις 24/9/2003
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 20
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου,αλλά πιστεύω ότι αν κάποιος (άνδρας ή γυναίκα) αγαπάει πραγματικά την - τον σύζυγο και τα τυχόν παιδιά του,κάνει πίσω την τελευταία στιγμή της μεγάλης απόφασης και δεν τους βάζει σε τέτοιες περιπέτειες... και καταλήγει πολλές φορές να καταστρέφει την προσωπική του-της ευτυχία γιά να μη κάνει κακό στα άτομα που αγαπάει πραγματικά...Και το πολύ πολύ να δημιουργήσει κάποια άλλη σχέση καθαρά σεξουαλική...κάπου αλλού...κρατώντας την μυστική,προσπαθώντας να μη πληγώσει κανέναν....Γι'αυτό μη κατηγορούμε τόσο εύκολα παντρεμένους - παντρεμένες που ...ψάχνονται...δεν μπορείς να ξέρεις γιατί το κάνουν...Να τους κατηγορήσουμε μόνο αν παράτησαν στην τύχη τους τα άτομα που "αγαπούσαν"...
Από την άλλη,αν κάποιο άτομο συμπεριφερθεί έτσι΄και τα παρατήσει όλα και φύγει,καλύτερα να φύγει γιατί ή αγαπούσε μόνο τον εαυτό του-της και ένα τέτοιο άτομο τι να το κάνεις μαζί σου,ή δεν είχε την ψυχική δύναμη να πεί όχι στα συναισθήματα του-της,κάτι που σημαίνει ότι αν γίνει μιά φορά θα ξαναγίνει πολλές ακόμα,και καλύτερα ότι είναι να γίνει να γίνει όσο το δυνατόν νωρίτερα...τα υπόλοιπα θα αντιμετωπισθούν με κάποιο τρόπο...΄καλύτερα είναι...

just a girl

# 4 στις 24/9/2003
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 154
και εγω συμφωνω απολυτα μαζι σου........
Μιας και δεν ειμαι παντρεμενη δεν ξερω πως ειναι πραγματικα να βιωνεις κατι τετοιο αλλα υποθετω θα φευγει το εδαφος κατω απο τα ποδια σου!
επιτρεψε μου ομως να κανω εναν διαχωρισμο:
υπαρχουν περιπτωσεις ζευγαριων που οντως υπαρχουν προβληματα, το εχουν συζητησει, εχουν διαφωνισει και καποια στιγμη ο ενας απο τους δυο (ή και οι δυο)καταληγουν να εχουν παραλληλες σχεσεις.....
δεν το δικαιολογω απλως βλεπω οτι υπηρξε αφορμη, οχι παντα λογος αλλα αφορμη........
και υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις και εκει θεωρω οτι ποναει περισσοτερο, που ολα φαινονται φυσιολογικα και ολα μελι-γαλα, κανενας απο τους δυο συντροφους δεν εχει εκφρασει κατι αρνητικο στη σχεση και ξαφνικα ανακαλυπτεις οτι ο συντροφος σου διατηρει παραλληλη σχεση
Το θεωρω ανεπιτρεπτο, εκει πλεον σε κοροιδευει μπρος στα ματια σου.......

# 5 στις 25/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Διαβάζοντας εδώ και μήνες το forum, μου κάνει εντύπωση ό αριθμός των θεμάτων που είναι αφιερωμένα στο θέμα της λεγόμενης "απιστίας". Δεν ξέρω αν συμμερίζεται και κάποιος άλλος την άποψή μου, αλλά υπάρχουν και άλλα εξίσου σοβαρά ζητήματα που βλέπω γύρω μου πως οδηγούν ένα ζευγάρι στο χωρισμό και που κάνουν τον έναν από τους δύο να "χάνει το έδαφος κάτω από τα πόδια του"...
Αν, για παράδειγμα, ο ένας σύντροφος υποστεί βία - σωματική ή ψυχολογική- από τον άλλον, αν υπάρξει σοβαρή διαφωνία για την ανατροφή των παιδιών, αν ο ένας εξαπατήσει οικονομικά τον άλλον, αν κάποια στιγμή προκύψει θέμα διαφορετικών μελλοντικών στόχων,...Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις ξαφνιάζεται και πληγώνεται ο ένας από την απρόβλεπτη συμπεριφορά του άλλου. Και η απιστία δεν παύει να είναι μια απρόβλεπτη συμπεριφορά σε μια δεδομένη στιγμή. Γιατί μας απασχολεί τόσο περισσότερο από άλλες "στραβές" που μπορεί να υποστούμε?? Τί είναι αυτό που μας πονάει και μας φοβίζει τόσο??
Τα προβλήματα που αναφέρει η lorena τα αντιμετωπίζει κάποιος είτε ο σύντροφός του έχει άλλη σχέση είτε συμβεί κάποια από τις περιπτώσεις που ανάφερα, ανάλογα αν αποφασίσει να μείνει ή όχι. Συγχωρέστε με για την παρεμβολή, αλλά μου γεννήθηκε αυτή η απορία.

# 6 στις 25/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κατα'ρχας υποκλίνομαι τη souvlitsa για την παρατήρησή της.

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με όλους τους προηγούμενους - πλην της souvlitsas.

Σέβομαι τα συναισθήματά σας αλλά δεν τα συμμερίζομαι.

Για μένα η απιστία και η προδοσία, έχουν νοήμα μόνο όταν στρέφονται κατα του ίδιου μας του εαυτού.

Το να κοιμηθει η σύντροφός μου με κάποιον άλλο δεν είναι πρόβλημα. Θέλω να είναι ζωντανός άνθρωπος, να ακολουθεί την καρδιά της, να είναι χαρούμενη και γεμάτη ζωή. Μπορεί να πληγωθώ, αλλά αυτό δεν είναι προδοσία.

Προδοσία είναι να αισθανθεί οτι κάνοντας το δεν σεβάστηκε τον εαυτό της.

Τότε, έχει προδώσει και την αγάπη μου για κείνη!

Και τότε είναι που έχει ανάγκη την αγάπη μου περισσότερο από κάθε άλλη φορά.

Marilu

# 7 στις 25/9/2003
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 14

Ελπίζω...

Παράθεση:
Originally posted by tantraman
Κατα'ρχας υποκλίνομαι τη souvlitsa για την παρατήρησή της.

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω με όλους τους προηγούμενους - πλην της souvlitsas.

Σέβομαι τα συναισθήματά σας αλλά δεν τα συμμερίζομαι.

Για μένα η απιστία και η προδοσία, έχουν νοήμα μόνο όταν στρέφονται κατα του ίδιου μας του εαυτού.

Το να κοιμηθει η σύντροφός μου με κάποιον άλλο δεν είναι πρόβλημα. Θέλω να είναι ζωντανός άνθρωπος, να ακολουθεί την καρδιά της, να είναι χαρούμενη και γεμάτη ζωή. Μπορεί να πληγωθώ, αλλά αυτό δεν είναι προδοσία.

Προδοσία είναι να αισθανθεί οτι κάνοντας το δεν σεβάστηκε τον εαυτό της.

Τότε, έχει προδώσει και την αγάπη μου για κείνη!

Και τότε είναι που έχει ανάγκη την αγάπη μου περισσότερο από κάθε άλλη φορά.

Ελπίζω να είσαι τόσο ψύχραιμος και υπεράνω όπως είσαι τώρα, όταν θα σε κερατώσει η γυναίκα σου και να μην φωνάξεις "μωρή π....να θα σε σκοτώσω!!!!"

# 8 στις 25/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καμιά φορά, σκέφτηκες ότι ίσως αυτός που κερατώνει, μπορεί να πονάει περισσότερο; Εντάξει για τα γαιδούρια....με τους άλους όμως τί γίνεται;Τί γίνεται με αυτούς που περιμένουν μια ζωή ένα χάδι μια καλή κουβέντα μια γλυκειά αγκαλιά και παίρνουν το απόλυτο τίποτα; Δηλαδή θα πρέπει αυτοί να λυπηθούν ακόμη μια φορά αυτόν-ή που αφήνουν πίσω και να γυρίσουν πίσω σε μια τιποτένια ζωή;

# 9 στις 26/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Να διευκρινίσω:
Μας πονάει αναμφισβήτητα το γεγονός ότι ο σύντροφός μας κάνει έρωτα με άλλον άνθρωπο, είτε αυτό οδηγεί στον χωρισμό, είτε όχι. Εμένα προσωπικά, δε θα με πονούσε περισσότερο ο χωρισμός αν ήταν εξ'αιτίας μιας άλλης γυναίκας, απ'όσο θα με πονούσε αν η σχέση κατέληγε εκεί για οποιονδήποτε άλλο λόγο. Τα ίδια προβλήματα θα είχα να αντιμετωπίσω, την ίδια θλίψη, την ίδια απογοήτευση,...Και στην περίπτωση που αποφάσιζα να μείνω πάλι, την ίδια δυσπιστία προς τον σύντροφό μου θα είχα να αντιμετωπίσω μετά από οποιαδήποτε άσχημη αναπάντεχη συμπεριφορά...

# 10 στις 26/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Marilu
Ελπίζω να είσαι τόσο ψύχραιμος και υπεράνω όπως είσαι τώρα, όταν θα σε κερατώσει η γυναίκα σου και να μην φωνάξεις "μωρή π....να θα σε σκοτώσω!!!!"

Κι εγώ το ελπίζω.

Αλλά κι αν δεν τα καταφέρω (να είμαι ψύχραιμος) θα ανακαλύψω μια άλλη, έξαλλη πλευρά του εαυτού μου!
Τί χαρά!
Σελίδα : 1

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.
lastpost