Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Συμβιβαζομαστε?

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

just a girl

# 1 στις 9/10/2003
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 154
'Aρεσαν+: 0%

Συμβιβαζομαστε?

Σας εχει τυχει καμια φορα να παρατηρησειτε ζευγαρια διπλα σας?
Δεν εννοω μονο εξωτερικα, το πως χτυπαει στο ματι καποιου τριτου για το εαν ταιριαζουν αλλα και στην μεταξυ τους συμπεριφορα.......
Θεωρω οτι ολοι μας καποτε συμβιβαζομαστε μεσα σε μια σχεση ειτε αυτη ειναι γαμος ειτε οχι.....οχι συμβιβασμος με την αρνητικη εννοια......
Υπαρχει ομως και αυτο.....αλλοι συμβιβαζονται ειτε γιατι τα χρονια περνανε και αφου αυτος μου ελαχε....που λενε, ειτε γιατι εχει το ολο πραγμα γινει συνηθεια και ποιος ψαχνει τωρα για κατι καινουργιο......ειτε......ειτε.....για πολλους & διαφορους λογους!
Τελικα το ερωτημα μου ειναι, νομιζεται οτι ειναι πολλοι αυτοι που συμβιβαζονται κατα αυτον τον τροπο?
Οι γυναικες ή οι αντρες περισσοτερο?

# 2 στις 9/10/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Αν δε κάνει ένας άνθρωπος συμβιβασμούς, είναι υποχρεωμένος να πολεμά καθημερινά με όλους και με όλα.....
Ο έξυπνος άνθρωπος κάνει προσωρινούς συμβιβασμούς και υπομονή...έτσι ώστε όταν φτάνει η κατάλληλη στιγμή να προχωρεί σε ριζικές αλλαγές και σε επιλογές χωρίς συμβιβασμό σε ποιότητα και ποσότητα καθώς και σε αυτό που του ταιριάζει περισσότερο.
Νομίζω ότι άντρες και γυναίκες κάνουν τους ίδιους συμβιβασμούς. Ίσως λιγάκι περισσότερο οι άντρες, που έχουν μεγαλύτερη συμπόνοια για τους άλλους...
Πάντως όλοι στο ίδιο τσουβάλι είμαστε και δεν μπορούμε να αποφύγουμε εντελώς τους συμβιβασμούς, εκτός από το ''ευ'' ζειν, υπάρχει και η επιβίωση, η οποία προέχει, κι αν εξασφαλιστεί, μπορούμε να παίξουμε....με το ''ευ'....
Υ.Σ.
Μην ακούτε όσους λένε ότι είναι ασυμβίβαστοι....
Και οι πιο δυνατοί..άνθρωποι της ιστορίας,
έκαναν συμβιβασμό...ίσως ο μόνος συμβιβασμός που δεν έκαναν, ήταν να δεχτούν τη σκλαβιά....

# 3 στις 9/10/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πιστεύω πράγματι πως υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που συμβιβάζονται ... ανεξαρτήτως φύλου . Οι λόγοι είναι πραγματικά πολλοί .
Για εμένα πάντως θα ήταν δύσκολο να συμβιβαστώ όποιος κι αν ήταν ο λόγος .

evans

# 4 στις 10/10/2003
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΕΙΝΕΣ ΟΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΑΙΕΣ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΘΕΙ ΣΧΕΣΗ .
ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ NICKS ΝΟΜΙΖΩ , ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ....
Η ΛΕΞΗ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ ΤΗΡΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ .......
ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ
ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΠΕΛΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙΣ
Η
ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΠΕΛΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙΣ

ΑΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΞΗ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ......

# 5 στις 10/10/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πράγματι evans, και χαίρομαι που μας γίνονται λοιπόν κτήμα οι συζητήσεις και οι εποικοδομητικοί μας διάλογοι στο σχέσεις.

Και με αφορμή το άρθρο αυτό, θα ήθελα και πάλι να σταθώ στην διάκριση μεταξύ δύο παραξηγημένων εννοιών που συχνά αναφερόμαστε σ' αυτές, μη έχοντας κατανοήσει το νόημά τους.

Πρόκειται για την υπομονή και την ανοχή.

Η ανοχή είναι σαφώς πιο βαθιά πνευματικώς και ποιοτικώς έννοια.

Η υπομονή είναι κάτι που έχει συχνότατα όρια.
Η ανοχή όμως είναι συγ-χώρηση, αποδοχή.

Ο συμβιβασμός λόγω υπομονής είναι νοσηρή κατάσταση.
Ο συμβιβασμός λόγω ανοχής, είναι ανώτερη "θέση"...

# 6 στις 10/10/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μα η ανοχή δεν είναι μια ψεύτικη αποδοχή;

Μήπως, εν τέλει, αυτό που "μακροαιωνίζει" τις σχέσεις, είναι η αποδοχή του άλλου, η διεύρυνση δηλαδή της περιοχής του άλλου που δεν μας δημιουργεί πρόβλημα;

Όπως το θέτεις nicks πιστεύω ότι ανοχή και υπομονή ταυτίζονται.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ:
Όπου τους σπόρους της πετά το ώριμο χέρι της αποδοχής του άλλου, της αμοιβαίας αποδοχής, φυτρώνουν σχέσεις σαν δέντρα αιωνόβια.

# 7 στις 10/10/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by alavastros
Μα η ανοχή δεν είναι μια ψεύτικη αποδοχή;

Μήπως, εν τέλει, αυτό που "μακροαιωνίζει" τις σχέσεις, είναι η αποδοχή του άλλου, η διεύρυνση δηλαδή της περιοχής του άλλου που δεν μας δημιουργεί πρόβλημα;

Όπως το θέτεις nicks πιστεύω ότι ανοχή και υπομονή ταυτίζονται.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ:
Όπου τους σπόρους της πετά το ώριμο χέρι της αποδοχής του άλλου, της αμοιβαίας αποδοχής, φυτρώνουν σχέσεις σαν δέντρα αιωνόβια.

Η αρνητική μας προδιάθεση απέναντι στις έννοιες, είναι αυτή που μπορεί να τις ταυτίσει φίλε alavastros.
Γιατί ετυμολογικά, η ανοχή σημαίνει πως ανεχόμαστε αδιαμαρτύρητα, η αλλιώς συν+χωράμε.
Συνεπώς η ανοχή είναι ένα βήμα μετά την υπομονή και αλίμονο αν αυτές οι λέξεις είχαν ίδια σημασία....

Όσο για το απόφθεγμα σου, συμφωνώ απόλυτα΄ βεβαίως η αποδοχή μπορεί να είναι αμοιβαία, σε τομείς και θέματα ετερόκλητα, έτσι ώστε η διάθεση για αποδοχή, να εκμηδενίζει τα πεδία στα οποία εφαρμόζεται, και να υποβαθμίζει την όποια αρνητική τους επενέργεια, αφήνοντας κυρίαρχο το άρωμα της αμοιβαιότητας των προθέσεων.

snipper

# 8 στις 10/10/2003
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 87
δεν γίνεται αλλιώς αν δεν συμβηβαστείς με καταστάσεις που σου αρέσουν είτε δεν σου αρέσουν είσαι χαμένος σε αποβάλει το σύστημα γιατί ετσι έχει φροντήσει να λειτουργόύν όλα δυστυχώς
Πρέπει λοιπόν στην προσωπική σου ζωή κυρίος αλλα και στην επαγγελματική σου να να υποχωρείς πολλές φορές όχι για το δικό σου καλό αλλά για το καλό ανθρώπων που αγαπάς και δεν θέλεις να δεις στεναχωρεμμένους (παιδιά)και να καταπίνεις πράγματα που δεν τα σηκώνει το στομάχι σου και ο εγωισμός σου.Εκτός και αν γίνεις ενας σύνχρωνος ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗΣ και κυνηγάς ανεμόμυλους

# 9 στις 10/10/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εύχομαι να μην συμβιβαστώ στις ιδέες μου, αφήνοντας το όραμα που περιέχουν.
Με άλλα λόγια, εύχομαι να μην συμβιβαστώ ποτέ στην ιδέα του "τίποτα δεν αλλάζει", του ότι καφκικά ο κόσμος δεν γυρνά πίσω ή δεν πάει μπροστά.

tabula_rasa

# 10 στις 10/10/2003
author
Ανδρας / 49 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 60
Απαντήσεις: 384
Ο συμβιβασμός με έναν άνθρωπο που δεν μας ταιριάζει είναι αργός θάνατος. Είναι μια μορφή απελπισίας μεταμφιεσμένη σε αρετή. Δείχνει ανασφάλεια, φόβο να μείνεις μόνος με τον εαυτό σου, απαξίωση του εαυτού σου.

Δεν μιλώ για την προσαρμοστικότητα που είναι απαραίτητη παντού και όχι μόνο στις ερωτικές σχέσεις.

Ο συμβιβασμός θα σου βγει οπωσδήποτε κάποια στιγμή στο μέλλον ως μίσος ή επιθετικότητα απέναντι σε αυτόν για χάρη του οποίου συμβιβάστηκες.

Φιλικά

GIANNIS73

# 11 στις 11/10/2003
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 41
Δυστυχώς για να λειτουργήσει και να προχωρήσει μια σχέση, είναι απαραίτητο να γίνουν κάποιοι συμβιβασμοί σε ορισμένα θέματα.
Το θέμα είναι να υπάρχει η καλή διάθεση και από τους δύο να τηρηθούν αυτές οι "άτυπες συμφωνίες" και να μην λειτουργούν μονόπλευρα εις βάρος του ενός.
Γιατί διαφορετικά ισοορροπίες δεν διατηρούνται μέσα στη σχέση........

# 12 στις 11/10/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θα ήθελα να προσθέσω, ότι πρέπει πρώτα κανείς να δεχτεί τον εαυτό μου, πράγμα που προυποθέτει συμβιβασμούς...
Κοιταζόμαστε στο καθρέφτη ή ανεβαίνουμε στη ζυγαριά...και βλέπουμε ένα αποτέλεσμα, που σε κάποια σημεία δεν μας αρέσει, αν δε συμβιβαστούμε με τα φυσικά μας χαρακτηριστικά, θα καταλήξουμε να είμαστε απαισιόδοξοι και νευρασθενικοί.....
Το ίδιο συμβαίνει με τον άνθρωπό μας, αν δε συμβιβαστούμε με κάποια από τα χαρακτηριστικά που δε μας αρέσουν επάνω του ή μέσα του, δε γίνεται χωριό....
Τώρα αν αυτό θα γίνει με ανοχή ή υπομονή....ή και με τα δυο μαζί, δε νομίζω ότι έχει σημασία. Διότι αν αγαπάς έναν άνθρωπο, αφήνεις στην άκρη κάποια άσχημα χαρακτηριστικά του....εκτός κι αν αυτά είναι καθοριστικά για την ίδια τη ζωή της σχέσης και της συννενόησης και εμποδίζουν καθοριστικά την εκδήλωση της αγάπης. Άρα ο συμβιβασμός δεν είναι κακό πράγμα, φτάνει να μη γίνεται από δουλοπρέπεια ή αρρωστημένη εξάρτηση...
Με τη λογική του ασυμβίβαστου..θα πρέπει να αλλάξουμε σχεδόν όλοι μας επάγγελμα...δυστυχώς ή ευτυχώς, ο άνθρωπος μπορεί να δεχτεί και τα αρνητικά μιας σχέσης..έτσι ώστε να ζήσει...ειδάλλως θα γύριζε στο κενό....
Βεβαίως η αναζήτηση καλύτερης τύχης...είναι θεμιτή και θα έλεγα επιτακτική, όμως έχεις κι αυτή το δικό της άκρο, για αυτό νομίζω ότι τα πράγματα ισορροπούν κάπου στο μέσο, δηλαδή όχι ο απόλυτος συμβιβασμός αλλά ούτε και η απόλυτη ασυμβίβαστη στάση προς όλους και όλα....
Εκτός κι αν κάποιος έχει βρεί στη ζωή του, εντελώς σε όλα όσα ζητάει το τέλειο κατά αυτόν...,πράγμα που το θεωρώ αδύνατο!

# 13 στις 11/10/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ξέρω πολλούς ακόμα και εμένα που σε πολλές περιπτώσεις συμβιβάζονται.
Ανέχονται ....με την έννοια της λέξης που γνωρίζουμε λίγο πολύ όλοι.
Ανέχομαι γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς, γιατί δεν έχω επιλογή, ανέχομαι γιατί ακόμα κι όταν νιώθω καταπιεσμένη η σχέση "τσουλάει" όπως συνήθως.

Τα λόγια του Νικ όμως, σε κάποια συζήτησή μας, μου είχαν προκαλέσει τον προβληματισμό, ανάμεσα στην ανοχή και την υπομονή.

Γιατί ήμουν κι εγώ από εκείνους που θεωρούσα την ανοχή κάτι πολύ αρνητικό, κάτι που ίσως μείωνε και καταπίεζε εμένα.

Σε μια σχέση όμως, κυρίως σχέση αγάπης, το να αφήνεις περιθώριο στον άλλον να εκφραστεί, να κάνει κάτι που τον ευχαριστεί, είναι έμπνευση. Είναι "Έχω χώρο για σένα, εκμεταλλεύσου τον"
Είναι ένα μικρό δείγμα προσφοράς σε εκείνον που όταν δεν μπορούμε άμεσα να τον ευχαριστήσουμε του δίνουμε με χαρά αυτό που του λείπει, ακόμα κι αν χρειάζεται να το κάνει μόνος.

Έτσι το να ανέχομαι το ταίρι μου να βλέπει ποδόσφαιρο μόνο με τους φίλους του δεν σημαίνει πια απαραίτητα θυσία, αλλά μορφή έκφρασης δικών μου συναισθημάτων.

quite

# 14 στις 12/10/2003
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 719

συμφωνω με τον evans και τον nicks

νομιζω οτι χωρις συμιβασμο σχεση δεν στεριωνει .τι θα γινει αν ο καθενας κανει τα δικα του;
αυτο για τις σχεσεις οπου ο εγωισμος εχει τον πρωτο λογο.
μπορουμε ομως να παμε παραπερα πιστευω.αν" χτυπηση καποιος το κεφαλι του"και αρχιση να βλεπη με αλλο ματι αυτο που νομιζε οτι ειναι ,η σχεση παιρνει αλλη διασταση,δεν φθειρεται,αλλαζει ,αυτο που ηταν "συμβιβασμος"
γινεται κατανοηση,μειωνονται οι τυχον καυγαδες......
εστω και ο ενας να αλλαξει λιγο ,αλλαζουν πολλα .

ntolmadofilo

# 15 στις 22/10/2003
author
Γυναίκα / 45 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηράκλειο
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 46
Σε μια σχέση είτε έχει να κάνει με τον σύντροφό σου είτε με τους γονείς και φίλους είτε με τη δουλειά σου κατά την άποψη μου πάντα υπάρχουν συμβιβασμοί.
Συμβιβασμοί που πολλές φορές.
γίνονται υποσυνείδητα
Όταν γίνονται σε βαθμό που δεν υποβιβάζουν την προσωπικότητα του ανθρώπου πιστεύω πως πρέπει να υπάρχουν.

fegarahtida

# 16 στις 5/11/2003
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 675
Συμβιβάζομαι όταν ξέρω ότι είναι για την εξέλιξη της σχέσης μου κι όχι για το βόλεμα.. Και εδώ θα χρησιμοποιήσω την άποψη του Λ.Μπουσκάλια ''Αν εκείνο που επιζητούμε από την σχέση μας είναι η άνεσή μας και το βόλεμα, καλύτερα να στραφούμε αποκλειστικά στον εαυτό μας, που μπορούμε να τον εξουσιάζουμε, προφυλαγμένοι από την σύγκρουση και την ανάγκη για συμβιβασμό...."
"Εκείνο που η κάμπια θεωρεί τέλος του κόσμου ο δημιουργός το ονομάζει πεταλούδα..."

# 17 στις 8/1/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τρίτο thread περί συμβιβασμού ,συμβιβασμών κλπ . .που υπάρχουν αυτή την στιγμή στο Forum . . . Που καταλήγουμε ;Kάποιος ας κάνει μια περίληψη . . .

koyrsaros

# 18 στις 8/1/2004
author
Ανδρας / 58 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831
Εχεις την εντύπωση καλή μου Αλησμόνητη ότι μας ξέφυγαν ???
Απλά στη προκειμένη περίπτωση συμβαίνει όλα τα θέματα να είναι διαφορετικά μεταξύ τους στο θέμα του συμβιβασμού....(μάλλον δεν το πρόσεξες).

Και επειδή και εμείς κοινοί θνητοί όπως όλοι σας είμαστε, όταν νομίζετε ότι κάποιο θέμα ξανα-ματα-υπάρχει, στείλτε ένα μυνηματάκι σε κάποιον Moderator, δεν κοστίζει.
Ελευθερία είναι να πετάς ψηλά...

-maria-

# 19 στις 11/3/2004
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 770
Σε μια συνειδητοποιημένη σχέση...... ζωής ......
ο συμβιβασμός και η ανοχή είναι κάτι το οποίο δεν μπορεί να λείπει,
κάνοντας ο καθένας μεμονωμένα ότι θέλει και προσπερνώντας τα......θέλω.......του συντρόφου του,
και λειτουργώντας μέσα σε έναν υπέρμετρο εγωισμό,
η κατάληξη θα είναι το τέλος της σχέσης με βεβαιότητα,
Εύκολα φτάνεις εκεί,
δύσκολα χωρίς αυτά κρατάς τη σχέση !

# 20 στις 11/3/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μια φορα αποφασισα να συμβιβαστω και το πληρωσα με ...5 χρονια γαμο!!!!
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.