Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μολις χωρισα...αλλα το μωρο?

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Darkness_Deity

# 1 στις 17/1/2009
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 4
'Aρεσαν+: 0%

Μολις χωρισα...αλλα το μωρο?

Μολις χωρισα! Το συζητουσαμε καιρο γιατι δεν πηγαινε αλλο!
Το θεμα μου ομως ειναι το μωρο μου που θελει να το παιρνει και να το φερνει Παρασκευο/κυριακο απο 4 ωρες την ημερα, το μωρο τωρα θα παει 12 μηνων και πιστευω πως ειναι πολυ μωρο ακομα για να μπει σε τετειες διαδικασιες και επεισης δεν εχω καθολου εμπιστοσυνη ουτε σε αυτον αλλα ουτε και στην μητερα του διοτι μου εχει κανει πολλα ασχημα σκηνικα...μεχρι και χερι εχει σηκωσει! Δεν θελω να την βλεπει το παιδι μου γιατι ειμαι σιγουρη πως καποια μερα που θα μεγαλωσει θα του λενε ασχημα πραγματα για μενα....
Δεν ξερω πως να την αντιμετωπισω αυτη την κατασταση, βεβαια θα παρθουν ασφαλιστικα μετρα και θα υπαρχει καποια αποφαση αλλα και παλι...... θα ανησυχω πολυ!!!!!

Leviathan1971

# 2 στις 20/1/2009
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 351
Το ότι θα του λένε άσχημα πραγματα, μην σε ανυσυχεί....η δική μου πρωην 4 χρόνια λεει άσχημα για μενα στο παιδί μου (και το σόϊ της ανταμα)....δεν έχει καταφέρει ΤΙΠΟΤΑ.

Το θέμα ανησυχίας, να μάθεις να ζεις με αυτό. Και εγώ ανυσηχώ για το παιδί μου, και έχω λογους να ανυσυχώ, αλλά δεν μπορώ να κάνω τιποτα, από το να παρατηρώ και να περιμένω το ολίσθημα που θα στέκει και νομικά. Το παιδί είναι και δικό του, και έχει δικαίωμα να το βλέπει και αυτός και οι δικοί του.

Αν μετά τα διαζύγια όλα ήταν όπως τα θέλουμε, μάλλον ο αριθμός των διαζυγίων θα ήταν μεγαλύτερος. Πολλοί ανέχονται καταστάσεις για τα παιδιά τους.

Αν ωστόσο, έχεις σοβαρούς και απτούς λόγους, οι οποίοι αποδεικνύονται, ωστε να μην βλέπει η γιαγιά ή ο πρωην σου το παιδί, τότε πήγαινε δικαστικά. Αν το κάνεις απλά από εμπάθεια και εγωϊσμό, τότε εσύ είσαι η επικύνδινη για το παιδί.

Προσοχή, δεν σε κατηγορώ, απλά καλύπτω όλες τις περιπτώσεις.
Φοβάμαι πως κάποια μέρα θα φύγουν όλοι μακριά μου...και θα μείνουν μόνοι τους...

zinaa

# 3 στις 20/1/2009
author
Γυναίκα / 57 / Διαζευγμένη
Επ. Λευκωσίας / Αγιος Δομέτιος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 8.162
αυτοι που κατηγορουν τον ενα απο τους γονεις ειναι εγκλημα... αλλα να ξερεις πως δεν θα επηρεασουν το παιδι σου αν εσυ εισαι ενταξη και δεν κανεις το ιδιο με εκεινους. αστο παιδι να πηγαινει στην γιαγια του κανε οτι σου αρεσει που το παιρνουν.... να δεις τον αντρα σου που θα αλλαξει γνωμη αμεσως θα αλλαξει συνηθειες και μερες.... π.χ. πες του σημερα....
- θα πιασεις το παιδι τοι σαββατοκυριακο??? γιατι εχω καπου να παω!!!!

και να δεις εσυ αν θα το παρει!!!!! ν δεν θα ερθει θα αφησει το παιδι μαζι σου!!!!
για δοκιμασε
Ζω απο περιέργια για να δω μεχρι το τελος, την αχαριστια των ανθρωπων... μεχρι που μπορουν να φθασουν! Απλως... απο απλη περιεργια... Zinaa

# 4 στις 20/1/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Καλά ούτε 1 έτους μωρό και προλάβατε και χωρίσατε ?

ERROR_CODE

# 5 στις 20/1/2009
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ελλάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 7
Πανω απ' ολα εχει σημασια να γνωριζεις πως αισθανεται το μικρο σου.
Αν ειναι ανετο με τον πατερα του, αν αισθανεται ασφαλεια μαζι του, αν τον εχει συνηθισει στην καθημερινοτητα του, τοτε ολα θα ειναι καλα.
Να προσπαθησεις με χαμογελο και καλη διαθεση να δωσεις στο μωρο σου να καταλαβει πως αυτες οι "βολτες" θα ειναι ο,τι πιο ευχαριστο.
Μην αφησεις το μικρο σου να καταλαβει την ανησυχια σου. Για το δικο του καλο, την δικη του ηρεμια.

Τωρα αν ολο αυτο το πηγαινε-ελα ερθει ουρανοκατεβατο, αν ο πατερας ηταν μεχρι σημερα "απων" απο την ζωη του μικρου σου, τοτε θα υπαρξει προβλημα.
Θα ειναι δυσκολο στο μωρο να καταλαβει γιατι το απομακρυνουν απο το σπιτι του χωρις την μαμα του.
Και παλι ομως προσπαθησε να δεχτει αυτην την καινουργια κατασταση σαν κατι ευχαριστο.

Και, απο προσωπικη εμπειρια, μην αφησεις ποτε και για κανενα λογο τον πατερα του και το περιβαλλον του να μαθουν ποσο ανησυχεις.
Αν τωρα που το παιδι σας ειναι τοσο μικρο υπαρχει ασυνεννοησία, πιστεψε με θα είναι χειρότερα αργότερα, πόσο μαλλον αν ξέρουν οτι έχεις αδυναμα σημεια που μπορουν να εκμεταλλευτουν πιεζοντας.

Και εγω νομιζω πως αν αφησεις να εννοηθει πως με χαρα θα "απολαμβανες" τον ελευθερο χρονο που θα σου παρείχε τα Σαββατοκυριακα παιρνοντας το παιδι, θα το σκεφτει δευτερη φορα πριν αποφασισει να παιρνει το μωρο από τώρα που είναι τοσο μικρο.

ξ'αβαις σι πευ δεμανδε, μαις ξ'αι ρεψυ λε μονδε εντιερ λορσςυε ξ'αι ρενψοντρε λε δουχ ρεγαρδ δε τες υευχ.

# 6 στις 21/1/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

δεν μπορείς να απαγορεύσεις στον πατέρα του παιδιού να βλέπει το παιδί του
εφόσον το επιθυμεί βασισμένη στις προσωπικές σου συμπάθειες και αντιπάθειες

(εδώ δεν κρατιέμαι ... σκέπτομαι κι εγώ αυτό που ανέφερε ο Xrysaetos!! ακόμα
ούτε 12 μηνών το παιδί και χωρίσατε ?? γάμος ανάγκης ήταν??)
αν από την άλλη πλευρά υπάρχουν σοβαροί λόγοι για τους οποίους θεωρείς
ότι το μωρό δεν θα είναι ασφαλές (είναι ναρκομανείς?? είναι βίαιοι ?? έχουν
κάποια ανίατη κολλητική αρρώστια ?? ), τότε θα πρέπει να κινηθείς δικαστικά
ώστε να τους επιβληθούν περιοριστικά μέτρα
για το καλό της ψυχικής του υγείας, όσο καλύτερη είναι η σχέση που θα
αναπτύξει και με την "άλλη" πλευρά, τόσο το καλύτερο και για το ίδιο - ούτε να
το διανοηθείς να το χρησιμοποιήσεις σαν "μέσο" για να πιέσεις/εκδικηθείς τον
πρώην σύζυγο σου

οπότε κατάπιε τις δικές σου αντιπάθειες και μικροεγωισμούς και κάνε αυτό που
είναι πραγματικά καλύτερο για το παιδάκι
(άλλοι πατεράδες, ούτε να τα ξαναδουν ούτε να τα ξανακούσουν θέλουν τα
παιδιά τους όταν χωρίζουν τη μάνα ...... )

ZHNAKI

# 7 στις 21/1/2009
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 47
Απαντήσεις: 7.265

Παράθεση:
Originally posted by Xrusaetos

ZHNAKI

# 8 στις 21/1/2009
author

Παράθεση:
Originally posted by Joking

πρώην σύζυγο σου

# 9 στις 21/1/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Joking

πρώην σύζυγο σου

+ 1000

και ξεκαλλατε

μαναδες κια πατεραδες απο τετοιες συμπεριφορες πια!
Δεν σας κοβει πως μονο στα παιδια σας κανετε κακο?
Εσεις χωριζεται οχι τα παιδια απο την μανα η τον παετρα....

Αιντε πια!

ALIKH1972

# 10 στις 21/1/2009
author
Γυναίκα / 48 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 2.527

Παράθεση:

Υπάρχουν και χειρότερα Χρυσαετέ !!!!

Εγώ ήμουνα έγκυος το δεύτερο ....

# 11 στις 21/1/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by ALIKH1972

Παράθεση:

Υπάρχουν και χειρότερα Χρυσαετέ !!!!

Εγώ ήμουνα έγκυος το δεύτερο ....

Η προσμονή ενός παιδιού και μόνο για τα απρόβλεπτα και τους κινδύνους που αυτό εγγυμονεί δεν δημιουργεί συνθήκες αυξημένης 'αλληλεγγύης' να το πω έτσι ? Μετά ο ερχομός του παιδιού, ειδικά στο πρώτο διάστημα δε φέρνει μια ευθυμία και μια ευχάριστη ψυχολογία ώστε οι όποιες αντιθέσεις να υποσκελίζονται ?

Dardana

# 12 στις 21/1/2009
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by Darkness_Deity
Μολις χωρισα! Το συζητουσαμε καιρο γιατι δεν πηγαινε αλλο!
Το θεμα μου ομως ειναι το μωρο μου που θελει να το παιρνει και να το φερνει Παρασκευο/κυριακο απο 4 ωρες την ημερα, το μωρο τωρα θα παει 12 μηνων και πιστευω πως ειναι πολυ μωρο ακομα για να μπει σε τετειες διαδικασιες και επεισης δεν εχω καθολου εμπιστοσυνη ουτε σε αυτον αλλα ουτε και στην μητερα του διοτι μου εχει κανει πολλα ασχημα σκηνικα...μεχρι και χερι εχει σηκωσει! Δεν θελω να την βλεπει το παιδι μου γιατι ειμαι σιγουρη πως καποια μερα που θα μεγαλωσει θα του λενε ασχημα πραγματα για μενα....
Δεν ξερω πως να την αντιμετωπισω αυτη την κατασταση, βεβαια θα παρθουν ασφαλιστικα μετρα και θα υπαρχει καποια αποφαση αλλα και παλι...... θα ανησυχω πολυ!!!!!

Εννοεις οτι θα το παιρνει Παρασκευη Σαββατο και Κυριακη, για 4 ωρες την καθε μερα;;
Εχεις λογο να πιστευεις οτι το μωρο σου κινδυνευει απο κατι; και τι ειναι αυτο;
Ποιος σηκωσε χερι σε ποιον;;
αν απαντουσες σ'αυτα, θα μας εδινες μια πιο καθαρη εικονα.

τωρα, δεν ηξερες οτι οταν δυο ανθρωποι χωριζουν, και το παιδι μενει με τη μανα, ο πατερας εχει το δικαιωμα να το παιρνει καποιες ωρες και μερες;; σιγουρα το ηξερες..αν λοιπον τοσο πολυ φοβασαι οτι εκεινος δεν μπορει να το φροντισει σε αυτη τη φαση, τοτε ας εκανες λιγη ακομα υπομονη να μεγαλωσει λιγο ακομα το παιδι πριν χωρισεις.
ο πατερας του εχει καθε δικαιωμα να βλεπει το παιδι του, το οτι χωριζετε δεν αναιρει την ιδιοτητα του ως πατερα, ουτε βεβαια και την ιδιοτητα της πεθερας σου ως γιαγιας του. γι αυτο αν δεν συντρεχει καποιος σοβαρος λογος που να μην πρεπει να ερχεται σε επαφη μαζι του το παιδι (σαν αυτους που ανεφερε η Τζοκινγκ) τοτε θα πρεπει απλα να δεχτεις τα γεγονοτα.

οσον αφορα το τι ενδεχομενως θα του πουνε για τη μανα του, συνεπεια των οποιων εμπαθειων τρεφετε μεταξυ σας, δεν θα'πρεπε να σ'ενδιαφερει και τοσο, αλλά να επικεντρωνεσαι στο να χτισεις μια καλη και υγιη σχεση αγαπης με το μωρο σου. και οπως και άλλοι, θα σε συμβουλευα να μην μιλας αρνητικά για τον πατερα του ή και για τη γιαγια του, το μονο που θα καταφερεις ειναι να δηλητηριασεις την ψυχη του. οι οποιες διαφορές σας θα πρεπει να μεινουν μονο μεταξυ σας.
θα πρεπει λοιπον να ξεπερασεις καποια πραγματα οπως προσωπικες εμπαθειες και ανησυχιες, και να αφησεις το παιδι σου να ερχεται σε επαφη με τον πατερα του, (που ελπιζω οτι κι εκεινος με τη σειρα του θα τηρησει μια πολιτισμενη σταση στα πραγματα), και να βαλεις το συμφερον του παιδιου σου πιο πανω απο τις δικες σου προτιμησεις ή εγωισμους.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

ZHNAKI

# 13 στις 21/1/2009
author

Παράθεση:
Η προσμονή ενός παιδιού και μόνο για τα απρόβλεπτα και τους κινδύνους που αυτό εγγυμονεί δεν δημιουργεί συνθήκες αυξημένης 'αλληλεγγύης' να το πω έτσι ? Μετά ο ερχομός του παιδιού, ειδικά στο πρώτο διάστημα δε φέρνει μια ευθυμία και μια ευχάριστη ψυχολογία ώστε οι όποιες αντιθέσεις να υποσκελίζονται ?

Αυτό ειναι ενας μεγαλος μύθος, γιατί ο ερχομός ενός παιδιού, και ειδικά του πρώτου παιδιού, και ακόμα περισσότερο όταν εστω και ένας απο τους γονείς δεν είναι ψύχραιμος , φέρνει πέρα από την ευτυχία, ανασφάλεια, αγχος, κουραση, εκνευρισμο, και με λιγα λογια, χανεις τα αυγα και τα πασχάλια....

Το μεγαλύτερο ποσοστό των ανεμελων και ευτυχισμένων ζευγαριών, γίνονται μαλλιοκούβαρα με το πρώτο ειδικα παιδί, και βγαίνουν όλες οι διαφωνίες στην επιφάνεια για τον χειρισμό της κάθε κατάστασης....

Αυτη ειναι η πραγματικη εικόνα, αλλά δεν γίνεται τίποτα χωρίς επιμονη και υπομονή.

altiport

# 14 στις 20/1/2009
author
Ανδρας / 47 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 9
Darkness, για 4 ώρες τη μέρα δεν το συζητάω. Το παιδί χρειάζεται και τον πατέρα του και αν το βλέπει μόνο στη δική σου παρουσία αφενός υπάρχουν οι πιθανότητες να τσακωθείτε μπροστά στο παιδί (για να αποφύγετε αυτό δεν χωρίσατε αφετέρου να θεωρήσει ο πατέρας ότι το βλέπεις σαν δικό σου αξεσουάρ στο οποίο δεν έχει κανένα δικαίωμα αυτός. Άρα εσένα δεν θα σε θεωρεί ώς καλή μάνα και δεν θα έχει κανένα έρισμα για σοβαρή συζήτηση μαζί σου σχετικά με το παιδί. Πίστεψέ με, όσο ανεξάρτητη και δυναμική και αν είσαι, θα υπάρξουν πολλές ανάγκες που θα θελήσεις να κουβεντιάσεις με τον μπαμπά του και δεν θέλεις να του περάσεις την ιδέα ότι το έχεις για κομπάρσο και ασήμαντο στην ζωή του παιδιού. Είναι ο μπαμπάς του πράγμα που σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ένας από τους μοναδικούς δύο ανθρώπους που θα το αγαπήσουν ό,τι, όπως και όποιος να γίνει στη ζωή του.

Εκτός βέβαια αν ο πατέρας είναι βίαιος, αλκοολικός, εξαρτημένος, παραβατικός, με ψυχολογικά προβλήματα ή απλώς τελείως ανεύθυνος. Σε αυτή την περίπτωση ούτε για αστείο μην τον αφήσεις να το πάρει χωρίς επιτήρηση.

btw αν και χωρισμένος μπαμπάς ο ίδιος, με 11-μηνο μωράκι, δεν κάνω κόμμα με τον πρώην σου. Σου λέω απλώς πώς τα βλέπω τα πράγματα από την αντίπερα όχθη.

# 15 στις 22/1/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ετσι ειναι...στον ερχομο του πρωτου μου παιδιου βρεθηκαμε μπροστα σε μεγαλες αλλαγες...ειμασταν σχετικα μικροι και απο ανασφαλεια μην παθει κατι το μωρο τον πρωτο καιρο κοιμομασταν με ''βαρδιες'' τρεις ωρες ο ενας τρεις ωρες ο αλλος...ελεγα πως θα καταρευσω.

Στο δευτερο παιδι, το οποιο ηρθε απροσμενα...αστα.Παλι μονοι μας με δυο μικρα ο μεγαλος πολυ ζωηρος...πριν μπερδεψω το θεμα...ενα βραδυ ξαφνικα προς πρωι απο την κουραση το ξενυχτι και τις υποχρεωσεις μου ηρθαν στο μυαλο ολα τα στραβα του αντρα μου...σε σημειο που του ζητησα να χωρισουμε και να φυγει απο το σπιτι χωρις ιδιαιτερο λογο [ η κακια της υποθεσης ειμαι εγω] .....δεν χωρισαμε φυσικα και ελπιζω ποτε.
Βλεπω πολυ συχνα με τον ερχομο ενως παιδιου ερχονται καυγαδες διαφωνιες ...

Darkness_Deity

# 16 στις 22/1/2009
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη

Απαντησεισ

Θα σας ξεκαθαρισω καποια πραγματα....!
Εννοειται οτι αυτος ειναι ο πατερας του και αυτο δεν προκειτε να αλλαξει, χωρισαμε διοτι ειχε πλεον κοπει η επικοινονια μεταξυ μας εδω και 1 χρονο. Αφοτου γεννησα ξεκινησαν ολα,τοτε μπηκε στην ζωη μου και η μανα του ηταν σαν να ειχα παντρευτει την μητερα του και οχι τον ιδιο! Ηρθαν οι ευθυνες και εκεινος δεν αντεχε να δουλευει τα πληρωναν ολα οι δικοι μου και λες και ειχαμε καμια τραπεζα. Οσο ηταν στο σπιτι και που δεν δουλευε δεν ειχε καμια επαφη, με το μωρο 4 ωρες δεν το εβλεπε και ας ζουσαμε κατω απο την ιδια στεγη, γιατι να το βλεπει τωρα το πονεσε ξαφνικα? Οχι βεβαια η μανα του ειναι αυτη που θελει να το βλεπει και οχι εκεινος! Δεν ειναι θεμα εγωισμου εγω θελω το καλυτερο για το γιο μου αλλα ειναι ανικανος σαν πατερας δεν το εχει συνειδητοποιηση ακομα οτι υπαρχει ενα μωρο το δικο του μωρο που τον εχει αναγκη, μονο την μανα του σκεφτεται και κανεναν αλλον! Οσο για το ποιος εχει σηκωσει χερι? Αυτο το εχουν κανει και οι δυο και εκεινος εχει σηκωσει χερι πανω μου και μαλιστα οταν ημουν εγκυος 7 μηνων και η μητερα του και ειχα το μωρο αγκαλια δεν την εμποδισε ομως να το κανει και τοτε ηταν 3 ή 4 μηνων....! Απο εχω καταλαβει εκεινη θα νομιζε οτι θα γεννουσα εγω και θα το μεγαλωνε εκεινη και επειδη δεν της εκατσε τσραβωσε οπως πιστευω το ιδιο και για εκεινον αλλα ειχε σχεδιασει και αλλιως του ηρθαν Ειναι παρα πολλα αυτα που εχουν γινει μεσα σε αυτο το μικρο χρονικο διαστημα που θα γραφω και δεν θα τελειωνω Να φανταστεις ενα Σαββατο-κυριακο πηγαινε ελα εκανε το μωρο και σημερα το εχω με πυρετο!!!!!! Αυτο εννοω ειναι ακομα πολυ μωρο για φευφει απο το σπιτι του και να πηγαινω-ερχετε!

Darkness_Deity

# 17 στις 22/1/2009
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη

Απαντησεισ

Εννοειται οτι αυτος ειναι ο πατερας του και αυτο δεν προκειτε να αλλαξει, χωρισαμε διοτι ειχε πλεον κοπει η επικοινονια μεταξυ μας εδω και 1 χρονο. Αφοτου γεννησα ξεκινησαν ολα,τοτε μπηκε στην ζωη μου και η μανα του ηταν σαν να ειχα παντρευτει την μητερα του και οχι τον ιδιο! Ηρθαν οι ευθυνες και εκεινος δεν αντεχε να δουλευει τα πληρωναν ολα οι δικοι μου και λες και ειχαμε καμια τραπεζα. Οσο ηταν στο σπιτι και που δεν δουλευε δεν ειχε καμια επαφη, με το μωρο 4 ωρες δεν το εβλεπε και ας ζουσαμε κατω απο την ιδια στεγη, γιατι να το βλεπει τωρα το πονεσε ξαφνικα? Οχι βεβαια η μανα του ειναι αυτη που θελει να το βλεπει και οχι εκεινος! Δεν ειναι θεμα εγωισμου εγω θελω το καλυτερο για το γιο μου αλλα ειναι ανικανος σαν πατερας δεν το εχει συνειδητοποιηση ακομα οτι υπαρχει ενα μωρο το δικο του μωρο που τον εχει αναγκη, μονο την μανα του σκεφτεται και κανεναν αλλον! Οσο για το ποιος εχει σηκωσει χερι? Αυτο το εχουν κανει και οι δυο και εκεινος εχει σηκωσει χερι πανω μου και μαλιστα οταν ημουν εγκυος 7 μηνων και η μητερα του και ειχα το μωρο αγκαλια δεν την εμποδισε ομως να το κανει και τοτε ηταν 3 ή 4 μηνων....! Απο εχω καταλαβει εκεινη θα νομιζε οτι θα γεννουσα εγω και θα το μεγαλωνε εκεινη και επειδη δεν της εκατσε τσραβωσε οπως πιστευω το ιδιο και για εκεινον αλλα ειχε σχεδιασει και αλλιως του ηρθαν Ειναι παρα πολλα αυτα που εχουν γινει μεσα σε αυτο το μικρο χρονικο διαστημα που θα γραφω και δεν θα τελειωνω Να φανταστεις ενα Σαββατο-κυριακο πηγαινε ελα εκανε το μωρο και σημερα το εχω με πυρετο!!!!!! Αυτο εννοω ειναι ακομα πολυ μωρο για φευφει απο το σπιτι του και να πηγαινω-ερχετε!

Leviathan1971

# 18 στις 24/1/2009
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 351
Αρχιζω με μια απάντηση σε κάποιους συνδίκτυους που εξεπλάγησαν από το γεγονός ότι η κοπέλα χωρισε με 1 χρονου παιδί......η Αλίκη εδωσε μια πολύ πιο σκληρή απάντηση, απλά να πω πως και εγω χωρισα με παιδί 57 ημερων. ΠΟΤΕ δεν υπάρχει κάτι χείριστο, παιδια...πάντα υπάρχουν ΚΑΙ χειρότερα.

Οσο για την θεματοθετρια: Φιλη μου, θα δεις και θα βιωσεις πολλά. Οπως βλεπω και βιωνω και εγω, 5 χρόνια μετά το χωρισμό μου. Δυστυχως, έτσι είναι τα πραγματα όταν το παιδί χρησιμοποιείται από τον ενα από τους δύο ή και από τους 2 ως μέσον εκδίκησης. Εσυ κράτα όσο πιο νηφαλια σταση μπορείς. θες δεν θες, με αυτόν έκανες το παιδί, και αυτήν την μάνα έχει. Ηταν λάθος η επιλογή σου....και λοιπόν; θα πληρωσεις το τιμημα του λάθους σου όπως και εγώ όπως και τόσοι άλλοι. Αλλά μην εμπλέξεις το παιδί σε αυτό, όχι από την πλευρά σου τουλάχιστον.

Το παιδί και θα αρρωστησει, και θα χτυπήσει, και θα γκρινιάξει....αυτό δεν κάνει τον πατέρα του κακό πατέρα, ουτε και την πεθερά σου κακή γιαγιά. Το τι είμαστε ως συντροφοι, συζυγοι, φιλοι ή πεθεροι, δεν μας χαρακτηρίζει και ως γονείς ή παππουδες.
Φοβάμαι πως κάποια μέρα θα φύγουν όλοι μακριά μου...και θα μείνουν μόνοι τους...

# 19 στις 24/1/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Darkness_Deity

Λοιπον κοπελια μου, ακουσε( ας το πω το στορυ μια φορα ακομα , οσο και αν ειναι βαρετο για οσους το εχουν ξαναματαδιαβασει)

Οταν παντρευτηκα ημουν...κοριτσακι...δεν παντρευτηκα ουτε απο ερωτα, ουτε απο καυλα που τυφλωνει...αλλα βαζοντας την λογικη μπροστα , παντρευτηκα εναν ανθρωπο που τυπικα ειχε αριστα δεδομενα, νεος, αρκετα εμφανισημος, ανοιχτομυαλος, ευγενικος, συμπαθης, με καλη δουλεια, απο μια οικογενεια που η μανα φροντιζε το σπιτικο της και ο πατερας δουλευε σαν το σκυλο και ειχαν το σπιτακι τους και εκαναν το σκατο τους παξιμαδι να σπουδασουν τα παιδια τους, ανθρωποι φιλοξενοι( αν καποιος βρεθει να πει το αντιθετο εγω θα τον δαγκωσω) ευχαροι και βεβαια μας συνεδεε και ενα ειδος ας πουμε συγγενειας αφου η αδελφη της μανας του ηταν παντρεμενη με τον αδελφο του πατερα μου, αυτη εκανε και το προξενιο ....

Εγω απο την αλλη ημουν ενα παιδι..σπιτι σχολειο-σχολειο σπιτι, μια καθως πρεπει κορη μιας εξ ισου καθως πρεπει οικογενειας ... παιδι..και ως εκ τουτου...μαλακο ζυμαρι θα ελεγε κανεις....και βεβαια για την εποχη μου ( τοτε δηλαδη) ειχα μια οχι ευκαταφρονητη προικα ....συν το οτι εγω και η αδελφη μου ειμασταν τα μονα παιδια στην οικογενεια του πατερα μου μιας και ολα τα αλλα αδελφια του εκτος απο αυτον που ηταν παντρεμενος με την υστερων αδελφη της εκ των υστερων πεθερας μου ηταν ανυπαντρα και σε μεγαλη πια ηλικια αλλα και ο παντρεμενος χωρις παιδια που σημαινε οτι εγω και η αδελφουλα μου κατι θα..τσιμπαγαμε απο τους μπαρμπαδες που θα εφευγαν ακληροι.

Να μην τα πολυλογω αρχισα να υποψιαζομαι οτι στην ζωη τα πραγματα δεν ειναι οπως φαινονται οταν....λιγους μηνες πριν το προγραμαμτισμενο γαμο μας εμεινα εγκυος και η πεθερα μου πατησε ποδι να μην κανω εκτρωση( γιατι αυτο ειχαμε αποφασισει ως ζευγαρι) οχι γιατι ηθελε φυσικα το μωρο αλλα γιατι κοστιζε τοτε... 3.500 δραχμες η εκτρωση και με εσυρε με το ετσι θελω σε γνωστη της φαρμακοποιο να μου δωσει διαφορα ..ματζουνια να ριξω το παιδι θετοντας σε κινδυνο φυσικα οχι μονο την υγεια μου αλλα και την ζωη μου.
Βεβαια ως γνωστη μουλαρα παιδιωθεν στηλωσα τα ποδια πεταξα τα ματσουνια στην μουρη τους ( χα...τωρα που το σκεπτομαι...δεκαοκτω χρονω σκατο ημουν και μαλσιτα οχι σαν τις σημερινες δεκαοκταχρονες αλλα...ενα ζωο σε δυο ποδια..βοδι ορθιο ) ανακοινωσα οτι το παιδι θα το κρατησω τα φορτωσα και γυρισα στο σπιτι του πατερα μου.
Λιγες μερες μετα ηρθαν παρακαλετοι να τα βρουμε...τα βρηκαμε και αντι να γινει ο γαμος το καλοκαιρι οπως ειπαμε ηταν προγραμματισμενο εγινε το Πασχα....
Μια βδομαδα πριν το γαμο με εσυρε παλι η μαμα(του) σε ενα ..καταγωγιο συμβολαιογραφικο γραφειο να μου πει ο λιγδης ο συμβολαιογραφος οτι ο πατερας μου ψευδεται που μου ειπε οτι χρειαζοταν ενα Α ( δεν θυμαμαι τωρα ακριβως) ποσον για να μου μεταβιβασει το σπιτι και την δεδομενη στιγμη με τα εξοδα του γαμου( μεχρι και το νυφικο μου τελικα ο πατερας μου το πληρωσε και ας ηταν απομειναρι υφασματος απο αλλη νυφη που το εραψε ως δωρο- οπως εμαθα -μετα η μαμα μιας φιλης του αντρα μου) δεν μπορουσε να να το κανει και θα το εκανε λιγους μηνες αργοτερα.Με σκοπο τον εκβιασμο φυσικα λιγες μερες πριν τον γαμο
Γνωστη μουλαρα παιδιωθεν παλι στηλωσα τα ποδια και δεν δεχτηκα να μου γραψει ο πατερας μου το σπιτι , ουτε καν μερικους μηνες μετα που μπορουσε.
Τελος παντων εγινε αυτος ο ..γαμωγαμος και με την κοιλια τουρλα και ετοιμογεννη ανακαλυψα οτι ο αντρας που παντρευτηκα ηταν...τζογαδορος- απλα τζογαδορος,αργοτερα ανακαλυψα οτι ηταν και η μαμα του και αργοτερα οτι ηταν ο αδελφος του και μαλιστα ολοι ...ολκης( εκτος απο τον πεθερο μου)
Ωστοσο με καποια χρηματα που ειχα, αξεχαστα θυμαμαι 150.000 δραχμες το 1979 με πιεση της μαμας στον αντρα μου και εκεινου σε μενα , μπηκα συνεταιρος σε ενα μαγαζι μαζι με μια δικια τους η οποια ζαχαρωνε τον αντρα μου και στην οποια η μαμα υποσχωταν οτι θα μας χωρισει και θα της τον...δωσει ( αυτα τα εμαθα μετα βεβαια απο την ιδια την συνεταιρισσα που ξεμπροστιασε την "πεθερα' μας.
Βεβαια και εδω υπηρχε σχεδιο..εγω να βαλω τα χρηματα αλλα η πεθερα το ονομα της στο μαγαζι και εγω να κατσω στο σπιτι να φροντιζω σπιτι πεθερο κουνιαδο αντρα και παιδι και η μαμα..να ειναι η επιχειρηματιας.
Γνωστη μουλαρα παιδιωθεν εγω στηλωσα για τριτη φορα τα ποδια....
Και εφτασε και η ωρα που γεννησα..και...απο κει που η μαμα μου εδινε ματζουνια να ριξω το παιδι ανεξοδα ...παιδι ειχα και παιδι δεν ειχα...ουτε κι αντρα φυσικα....
Βεβαια δεν ημουν ουτε καλη νοικοκυρα, ουτε καλη συζυγος, ουτε καλη νυφη, ουτε καλη μανα ουτε καλος ανθρωπος, ημουν χαζη, ανικανη, ασχημη , κουτσομπολα ζηλειαρα ,αντιερωτικη και οσα σερνει ο σαρωμας( σκουπα).....
Αλλα για δουλα καλη ημουν....
Και μια φορα μου το φεραν το παιδι σχεδον...πεθαμενο....γιατι ειχαμε κανει εμβολιο και η μαμα αγνοοντας εμενα αλλα και τον γιατρο για να το ....παχυνει επιασε και του αλλαξε γαλα και μαλιστα με αντιθετη δοσολογια νερου γαλακτος και το παιδι...τα τεντωσε .... δεν μου αποκαλυψαν βεβαια την.... εξυπναδα τους αλλα πεταγαν μπηχτες πως εγω κακοπεριποιουμαι το μωρο μου.
Φυσικα οσο δουλευα ουτε λογος να το παρει μια ωρα η μαμα..το απαιτουσε οταν ημουν σπιτι!
Αν μπορουσες να ανατρεξεις σε κατα καιρους εδω μεσα κειμενα μου θα διαβαζες απιστευτα γεγονοτα και καμωματα τους..μεχρι "φαντασματα" που περπατουσαν στο σπιτι μας ...βαλμενα απο την μαμα ....γκομενες που καθομασταν ολοι αραδα στον καναπε και αυτες κατω απο μια κουβερτα γιατι ταχα κρυωναν , μετα απο σχεδια της μαμας , "γαμαγανε" τον αντρα μου παρουσια και εμου και της μαμας.....
Και φυσικα...πεινα και διψα και των γονεων και υλικη και συναισθηματικη και ισοπεδωση ....εγω γυμνη και ξυπολυτη η μαμα ομως...να μου αδειαζει τις ντουλαπες απο κανενα ρουχο που μου αγοραζαν οι γονεις μου....πρωτη μουρη στις οποιες εξοδους και εγω...σαν καλη δουλα σπιτι της να κανω φασινα...μεχρι και σε προβολη τσοντας σε φιλικο σπιτι που μαζευτηκαν ζευγαρια φιλων εσκασε μουρη αγκαζε με τους γιους και την μαι νυφη( την αλλη)....
Κι οσες φορες προσπαθησε -γιατι προσπαθησε δεν μπορω να μην το αναγνωρισω -ο αντρας μου και απο τον τζογο να απομακρυνθει και κοντα σε εμενα και τα παιδια του να ερθει ...η μαμα δεν τον αφησε με απιστευτες ραδιουργιες που μονο η φαντασια ενος αρρωστου θα μπορουσε να συλλαβει.

Και..και..και σκηνικα απιστευτα που αν καθομουν να τα γραψω θα ..επεφτε ο σερβερ του σχεσεις με την μια.....και ..καποτε χωρισα και μπροστα στα παιδια μου που ηταν μεγαλα και οχι μωρα ενος ετους προσπαθουσαν να κατασκευασουν γκομενους για να δικαιολογησουν το...σουτ που εφαγαν ( νησαφι πια μετα ..15 σχεδον χρονια)

Δεν ευχομαι σε καμια γυναικα πανω στην γη να βιωσει ουτε το ενα χιλιοστο των οσων βιωσα εγω...οχι χερι δεν μου σηκωσαν....μαλλον μια φορα πηγε να σηκωσει και πριν το σκεφτει ειχε φαει περισσοτρες απο οσες μπορουσε να φανταστει οτι θα μπορουσε να ριξει εκεινος .

Μεσα σε ολα αυτα και εχοντας πληρη επιγνωση οτι
α) το σκατο χανεται το γαμημενο το γονιδιο ΠΟΤΕ και
β) οτι σαφως το παιδι ειναι σφουγγαρι και αποτυπωνει και υιοθετει
συμπεριφορες
και παρα τις πληγες μου, την οργη μου, την αντιπαθεια μου και οποιο αλλο συναισθημα αρνητικο δεν βαζει ο νους του ανθρωπου
ΠΟΤΕ ειτε σαν παντρεμενη ειτε σαν χωρισμενη ,30 χρονια τωρα ,δεν στερησα τα παιδια απο τον πατερα και την γιαγια- παππου- θειο κλπους ουτε τον πατερα- γιαγια -παππου- θειο κλπους απο τα παιδια μου.

Οχι δεν ηταν καλος πατερας...ανεθυθυνος και κακος ηταν..ουτε καλη γιαγια ηταν....
Εγω ομως δεν τα στερησα ποτε απο το αλισβερισι μαζι τους.... ο γιος μου ο μεγαλος ειναι τριαντα χρονων παρα κατι μηνες τωρα και δεν μετραω ουτε στα δαχτυλα του ενος χεριου τις φορες που θυμαμαι να εκανα Χριστουγεννα, Πρωτοχρονια Πασχα , αργιες καλοκαιρια με τα παιδια μου, μεχρι σημερα.

Παιδια που ΕΓΩ εφτυσα αιμα να τα μεγαλωσω με οτι σημαινει το "μεγαλωνω" ,γαμηθηκα στην δουλεια να εχουν να φανε, να ντυθουν να σπουδασουν, κλπ οταν ο πατερας δεν ηταν εκει ουτε καν οταν πηρε μερικες δεκαδες εκατομμυρια δραχμες εφ απαξ και η γιαγια τους μηνυσε να πανε τα παλια τους παπουτσια στον τσαγκαρη γιατι ο πατερας τους δεν μπορει να διαθεσει ουτε 20χιλιαρικα απο τα μερικες δεκαδες εκατομμυρια να τους παρει καινουργια.
Γαμησα καθε τι ανθρωπινο εστω και αρνητικο αλλα φυσιολογικο μεσα μου και ποτε δεν απαγορευσα, δεν εκανα σκηνικα-ναι οταν επεφτε κατι στην αντιληψη μου που δεν μου αρεσε , σαν χωρισμενη πια , τους γαμουσα το φελεκι πατερα και γιαγιας και θειου( τον παππου απ οτι βλεπεις τον αφηνω απ εξω για δεν εχω να του προσαψω κατι) ποτε ομως δεν ειπα στα παιδια μου κακη κουβεντα για ΚΑΝΕΝΑΝ τους και μετα που μεγαλωσαν τα παιδια ωστε να μπορουν να εκφρασουν οσα αντιλαμβανονταν ΣΥΖΗΤΟΥΣΑ μαζι τους δεν ελεγα ψεματα δεν ωραιοποιουσα καταστασεις και ανθρωπους αλλα.....παντα εριχνα τον σπορο του να μπουν στην διαδικαδια να ψαξουν πισω απο τα φαινομενα το πως και γιατι φτανει καποιος να συμπεριφερεται οπως συμπεριφεται.
Και...ημουν ΕΚΕΙ αγρυπνος φρουρος να πιασω στον αερα στο φτερο οτι μπορει να τα πληγωνε να τα εμπαζε σε νοοτροποιες και συνηθιες που δεν επρεπε.

Ναι ...και κρυολογησαν και χτυπησαν και..και.... και μου ελειπαν και ανησυχουσα και θυμωνα και περναγα μοναχη μου σε 4 γαμωντουβαρια γιορτες..... ομως...σημερα μεσα απο ολον αυτον τον εφιαλτη της ζωης μας -γιατι εφιαλτης ηταν πιστεψε με- εχω δυο γιους που απο ενα και πενηντα οκτω υψος νοιωθω 3 μετρα και βαλε..δυο παιδια που βγηκαν αν οχι 100% ανεπιρρεαστα απο τον εφιαλτη, βγηκαν 97% ...

Δυο ανθρωπους υγιης ψυχικα και πνευματικα..με αρχες και αξιες που ελειπαν απο εκει που τα αφηνα να εχουν αλισβερισι αλλα ημουν ΕΓΩ πανω κατα πανω να αναπληρωνω τα κενα και να ξεριζωνω οτι αγριοχορτο εβλεπα να παει να σκασει μουρη στο χωραφι που ματωνα ψυχη και σωμα να καλλιεργω....

KLELIA22

# 20 στις 24/1/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ρεσπεψτ . -

Στο μέλος fioroula - 24/01/09 08:05
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε