Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Η τάση της χαλάρωσης …

Σελίδα : 1

Μυρτώ

# 1 στις 13/3/2009
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
'Aρεσαν+: 0%

Η τάση της χαλάρωσης β

Με αφορμή ένα προβληματάκι που αντιμετωπίζω αυτές τις μέρες θα ήθελα τις γνώμες σας μπας και το δω από άλλη άποψη….

Ας πούμε ότι έχετε προσλάβει ένα άτομο το οποίο το πληρώνετε άνω του μέσου όρου για να κάνει μια δουλειά η οποία δεν σας αποφέρει κέρδος αλλά σας διευκολύνει στην καθημερινότητα σας προκειμένου να καλύπτετε εσείς τις καθημερινές σας υποχρεώσεις.

Το άτομο αυτό , από την πρώτη στιγμή το σεβαστήκατε και του φερθήκατε καλά – σαν μέλος της οικογένειας σας και 100 φορές καλύτερα από ότι θα του φερόντουσαν υπό κανονικές συνθήκες. Δεν το έχετε πιέσει ποτέ , ίσα – ίσα σε στιγμές μεγάλης κούρασης του είπατε να κάτσει να χαλαρώσει , να ηρεμήσει κλπ. Δεν αθετήσατε την μεταξύ σας αρχική συμφωνία ούτε στο ελάχιστο… αλλά του ζητήσατε μια μέρα να κάτσει ένα μισάωρο παραπάνω στην δουλειά και αυτό …. αρνήθηκε , με αποτέλεσμα να πρέπει να ακυρώσετε εσείς ένα δικό σας ραντεβού.

Πως θα αντιδρούσατε εάν έπρεπε να πληρώνετε αρκετά χρήματα για να κάνετε την δουλειά σας και εάν βλέπατε ότι είστε συνεχώς αγχωμένοι για την ώρα αποχώρησης του ατόμου που εργοδοτείτε;

Παράλληλα πως θα αντιδρούσατε εάν αντιλαμβανόσασταν ότι την ανθρώπινη συμπεριφορά σας το άτομο αυτό την εκλαμβάνει ως αδυναμία και την εκμεταλλεύεται χαλαρώνοντας συστηματικά εν ώρα εργασίας;

Τις απαντήσεις τις έχω…
Απλά θέλω να δω και τις δικές σας απόψεις επί του θέματος…
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Heptamer

# 2 στις 13/3/2009
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.234
Υποψιάζομαι πως προκειται για "e-πιβλέπων" άτομο!.........
ωινδοως με: ψραπ! ωινδοως χπ: αωεσομε! ωινδοως βιστα: ψραπ! ωινδοως 7: αωεσομε! ωινδοως θ: (ψραπ!)

Μυρτώ

# 3 στις 13/3/2009
author
Oχι καλέ.... καμία σχέση με το "e"!

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

KLELIA22

# 4 στις 13/3/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

...

.... για την δουλεια που κανει ο καθενας μας...
υπαρχει μια μεση τιμη για την αμοιβη μας ανα ωρα...χοντρικα..

εισαι εργοδοτρια και ουχι φιλανθρωπικο ιδρυμα!
δεν καταλαβαινω γιατι να δινεις το κατι παραπανω....!
(ως εργαζομενη με τσακιζει οταν δεν πληρωνομαι αυτα που εχουμε συμφωνησει..οχι οταν δεν μου δινει το κατι παραπανω)
τωρα εσυ επειδη εδωσες το κατι παραπανω νιωθεις
οτι ο υπαλληλος σου συμπεριφερεται αχαριστα .....

ζητα οτι θες και ανταμειψε το ατομο οσο του αξιζει
ουτε παραπανω...ουτε παρακατω!

κι ετσι δεν θα νιωθεις οτι σε εκμεταλλευεται..
και ουτε το ατομο θα βρει πατημα για να σε εκμεταλλευτει.....

μπορει να λεω και βλακειες....

Dardana

# 5 στις 13/3/2009
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Oχι καλέ.... καμία σχέση με το "e"!

εγω σκεφτηκα οτι ειναι το άλλο επιβλεπων (και οχι e) ατομο

αυτη την ταση χαλαρωσης την εχουν συγκεκριμενοι τυποι ανθρωπων. οταν εργοδοτεις καποιον ομως, δεν ξερεις τι τυπος ειναι...οπότε καλυτερα να μην δινεις το κατι παραπανω αλλά αυτο που πρεπει, και αν και εφοσον ο εργοδοτουμενος αποδεικτει αξιοπιστος, τοτε τον ανταμειβεις.
άλλοι παλι τυποι, καμια φορα 'αφηνονται' αθελα τους, και χρειαζονται ενα μικρο ταρακουνημα για να ισιωσουν..οπότε καλο ειναι πριν αποφασισεις κατα ποσον θα κρατησεις ή θα αφησεις το ατομο αυτο, να του κανεις μια ευγενικη αλλά σαφη επισημανση.

βεβαια, το καταλαβαινω οτι τα πραγματα δεν ειναι παντα ασπρο-μαυρο..και μπορει να μη θες να μπεις στη διαδικασια ψαξιματος για άλλο ατομο που θα'ναι αξιοπιστο..και που δεν ξερεις αν θα συνεχισει να ειναι και αργοτερα..αλλά αν εχει να κανει και με θεμα προσωπικης εμπιστοσυνης (περα απο την επαγγελματικη), θα πρεπει να θεσεις καποια ορια και να κανεις τα πραγματα πιο ξεκαθαρα ως προς το τι ακριβως θες και ζητάς.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

Barracuda

# 6 στις 13/3/2009
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 9.408
Ξεκαθάρισε τους όρους συνεργασίας απο την αρχή.
Δύσκολο μεν αλλά όχι ακατόρθωτο.
Συνήθως κάποια πράγματα θεωρούνται <κεκτημένα > πλέον ,
ειδικά αν έχει περάσει και αρκετός καιρός
και πιθανόν να αναγκαστείς να κάνεις νέα επιλογή εργαζόμενου.

Καλό το φιλικό περιβάλλον και αποδίδει , αλλά υπάρχουν και όρια ,
που μάλλον τα ξεπέρασες και θεωρήθηκε αδυναμία .
Δικό σου το σφάλμα και πιθανόν ο τρόπος που το ζήτησες .
Να ζητάς κάτι ξεκάθαρα όταν δεν θέλεις ή δεν μπορείς να δεχθείς αρνητική απάντηση.

Ξεκαθάρισε λοιπόν ότι όταν παραστεί ανάγκη παράτασης του ωραρίου ,
χρειάζεσαι άμεση ανταπόκριση την οποία και θα αποζημιώσεις .
Να το θέσεις σαν όρο συνεργασίας πλέον και αν δεν γίνει αποδεκτός ,
αφού δώσεις το σχετικό περιθώριο προχωράς σε απόλυση και πρόσληψη άλλου προσώπου.

Όλες οι γραμματειακές υποστηρίξεις ,οι συνοδοί βρεφών και ηλικιωμένων ή οι οικιακές βοηθοί,
αλλά και πολλοί άλλοι τομείς , τα έχουν αυτά και με αυτόν τον τρόπο εργάζονται.
Μην θεωρηθεί καταπίεση των εργασιακών δικαιωμάτων αυτό , μη τρελλαθούμε κι όλας ?
Το Barracuda ή θα σε κατασπαράξει ή θα σε σώσει κατασπαράσσοντας τους διώκτες σου. Πρέπει όμως να αποφασίσεις να μπείς στο νερό. The Shark...God or demon ?

observer1

# 7 στις 13/3/2009
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 74
Απαντήσεις: 3.742
Μυρτώ η άποψή μου ίσως σε σοκάρει, όμως....
Υπήρξα κάποτε "καλός" εργοδότης και το πλήρωσα ακριβά... Μάλιστα κατέληξα με οδυνηρό τρόπο στο συμπέρασμα πως στην πραγμάτικότητα δεν υπάρχει "καλός" εργοδότης, αλλά εργοδότης υποχωρητικός που επιδέχεται "εκμετάλευσης" (λούφας και χαλαρότητας στην εργασία) Επίσης πως ποτέ δεν πρόκειται να κερδίσεις την αποδοχή και την φιλία κάποιου τον οποίο απασχολείς με σχέση εργασίας. Πάντα θα είσαι το "αφεντικό" και για τον εργαζόμενο το αφεντικό δεν είναι ποτέ καλό
Στην έναρξη μιας σχέσης εργασίας το ιδανικό θα είναι να ξεκαθαρίζονται όλες οι λεπτομέρειες που τη διέπουν ή εν πάσει περιπτώσει οι περισσότερες από αυτές. Με λίγα λόγια πρέπει να γίνονται ξεκάθαρες κουβέντες από την αρχή για όλα και προς Θεού πρέπει να αποφεύγονται τα: "Εντάξει μωρέ, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, θα τα βρούμε" γιατί σε μελλοντικό χρόνο αντιλαμβάνεσαι πως αυτό το "φλου" περιθώριο ΠΑΝΤΑ αφορά όχι τυχόν επιπλέον προσφορά του εργαζόμενου προς τον εργοδότη αλλά το αντίθετο
Στην περίπτωση που αναφέρεις ξεκαθάρισες αρχικά πως μπορεί να απασχολήσεις αν χρειαστεί το εν λόγω άτομο και περισσότερες ώρες κι αν ναι ξεκαθαρισες πως αυτό θα το κάνεις ΠΟΤΕ??? Δηλαδή, αν επρόκειτο να εργαστεί παραπάνω κάποια μέρα ΠΟΤΕ θα το είχες προειδοποιήσει??? Και ανεξάρτητα απαντήσεως το είχε δεχτεί??? Και με τι παραπάνω απολαβές???
Τα ρωτάω αυτά γιατί μου δίνεις την εντύπωση πως ενώ η σχέση ήταν επαγγελματική, εσύ ττης είχες δώσει -λαναθασμένα κατ'εμέ- στοιχεία φιλικής-προσωπικής σχέσης...και τέτοιες σχέσης στο χώρο εργασίας μεταξύ αλληλοεξαρτούμενων προσώπων είναι λάθος όσο ψυχρό κι αν ακούγεται. Αν φυσικά θέλεις να γίνει η δουλειά σου.
Ξεπερνώντας το αποκλειστικά τυπικό μέρος και πιάνανοντας το ηθικό σαφώς και δεν πρέπει να νιώθεις τύψεις ή ενοχές αν ξαφνικά φέρθηκες ως αφεντικό ή ακόμα κι αν απέλυσες το άτομο αυτό... Αυτό διότι μια επαγγελματική σχέση δεν διέπεται από τον κανόνα της φιλικής δοτικότητας (όπου δίνουμε από την "καλή μας τη καρδιά") αλλά από τον κανόνα "σου δίνω συμφωνημένα Χ μου αποδίδεις συμφωνημένα Ψ".. Και στη περίπτωσή σου, στην τελική σούμα το πρόσημο όπως τα λες είναι αρνητικό για σένα...Οπότε δεν νομίζω πως τίθεται θέμα για το αν αδικησες ή αδικήθηκες...

Υ.Γ. Τα πιο πάνω τα έγρ;αψα με βάση τα δικά μου βιώματα και τις δικές μου εικονικές παραστάσεις. Δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι και σωστά
Πάλι καλά που υπάρχουν αυτές οι εκπομπές μαγειρικής και παίρνουμε καμιά ιδέα για κανένα νέο τατουάζ.

Μυρτώ

# 8 στις 13/3/2009
author
Ντάρτη μου το έπιασες....
Κλελάκι σ ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο...

Βασικά και εγώ εκεί κλείνω... στο ταρακούνημα! Σαν μια πρώτη προειδοποίηση και έναν επαναπροσδιορισμό των καθηκόντων - ένα ξεκαθάρισμα , για να εξηγηθούμε μια και καλή.

Δεν θέλω να προχωρήσω σε μέτρα απόλυτα γιατί το θεωρώ βεβιασμένο , δεδομένου ότι σε γενικές γραμμές η δουλειά γίνεται καλά....αλλά το ταρακούνημα είναι απαραίτητο γιατί άρχησα να τα παίρνω κρανίο άσχημα...

Μυρτώ

# 9 στις 13/3/2009
author

Παράθεση:
Originally posted by Barracuda

Καλό το φιλικό περιβάλλον και αποδίδει , αλλά υπάρχουν και όρια ,
που μάλλον τα ξεπέρασες και θεωρήθηκε αδυναμία .
Δικό σου το σφάλμα και πιθανόν ο τρόπος που το ζήτησες .
Να ζητάς κάτι ξεκάθαρα όταν δεν θέλεις ή δεν μπορείς να δεχθείς αρνητική απάντηση.

Σε αυτό έχεις δίκαιο Barracuda...
To σκέφτηκα μετά ...αφού το είπα....

Μυρτώ

# 10 στις 13/3/2009
author

Παράθεση:
Originally posted by observer1
Μυρτώ η άποψή μου ίσως σε σοκάρει, όμως....

Στην έναρξη μιας σχέσης εργασίας το ιδανικό θα είναι να ξεκαθαρίζονται όλες οι λεπτομέρειες που τη διέπουν ή εν πάσει περιπτώσει οι περισσότερες από αυτές. Με λίγα λόγια πρέπει να γίνονται ξεκάθαρες κουβέντες από την αρχή για όλα και προς Θεού πρέπει να αποφεύγονται τα: "Εντάξει μωρέ, μεγάλοι άνθρωποι είμαστε, θα τα βρούμε" γιατί σε μελλοντικό χρόνο αντιλαμβάνεσαι πως αυτό το "φλου" περιθώριο ΠΑΝΤΑ αφορά όχι τυχόν επιπλέον προσφορά του εργαζόμενου προς τον εργοδότη αλλά το αντίθετο
Στην περίπτωση που αναφέρεις ξεκαθάρισες αρχικά πως μπορεί να απασχολήσεις αν χρειαστεί το εν λόγω άτομο και περισσότερες ώρες κι αν ναι ξεκαθαρισες πως αυτό θα το κάνεις ΠΟΤΕ??? Δηλαδή, αν επρόκειτο να εργαστεί παραπάνω κάποια μέρα ΠΟΤΕ θα το είχες προειδοποιήσει??? Και ανεξάρτητα απαντήσεως το είχε δεχτεί??? Και με τι παραπάνω απολαβές???
Τα ρωτάω αυτά γιατί μου δίνεις την εντύπωση πως ενώ η σχέση ήταν επαγγελματική, εσύ ττης είχες δώσει -λαναθασμένα κατ'εμέ- στοιχεία φιλικής-προσωπικής σχέσης...και τέτοιες σχέσης στο χώρο εργασίας μεταξύ αλληλοεξαρτούμενων προσώπων είναι λάθος όσο ψυχρό κι αν ακούγεται. Αν φυσικά θέλεις να γίνει η δουλειά σου.
Ξεπερνώντας το αποκλειστικά τυπικό μέρος και πιάνανοντας το ηθικό σαφώς και δεν πρέπει να νιώθεις τύψεις ή ενοχές αν ξαφνικά φέρθηκες ως αφεντικό ή ακόμα κι αν απέλυσες το άτομο αυτό... Αυτό διότι μια επαγγελματική σχέση δεν διέπεται από τον κανόνα της φιλικής δοτικότητας (όπου δίνουμε από την "καλή μας τη καρδιά") αλλά από τον κανόνα "σου δίνω συμφωνημένα Χ μου αποδίδεις συμφωνημένα Ψ".. Και στη περίπτωσή σου, στην τελική σούμα το πρόσημο όπως τα λες είναι αρνητικό για σένα...Οπότε δεν νομίζω πως τίθεται θέμα για το αν αδικησες ή αδικήθηκες...

Υ.Γ. Τα πιο πάνω τα έγρ;αψα με βάση τα δικά μου βιώματα και τις δικές μου εικονικές παραστάσεις. Δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι και σωστά

Ob...σε ευχαριστώ για τις συμβουλές... αλλά είναι λίγο ιδιόμορφη η περίπτωση.
Στην δική μου περίπτωση το άτομο δεν δουλεύει με αυστηρά συγκεκριμένο ωράριο. Μπορεί να πάρει κάποιες ώρες off και να τις κάτσει παραπάνω αργότερα....

Ηταν ξεκάθαρο ότι τις περισσότερες φορές δεν θα παίρνει off και θα φεύγει μια συγκεκριμένη ώρα... όταν όμως το χρειαζόμαστε (1 φορά στους 6 μήνες προέκυψε αυτή η ανάγκη) θα κάθεται όσο χρειαστεί....και αυτή τη ΜΙΑ φορά...το παιζει τσινκ-τσονκ!

peri-ophs-gr

# 11 στις 13/3/2009
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Τουρκία
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 385
η μη αναγνώριση απο μέρους του εργαζόμενου κάποιων διευκολύνσεων κατά τον εργοδότη δεν σημαίνει απαρέγκλιτα οτι είναι αχαριστία Μπορεί να έχει διαφορετική άποψη ο εργαζόμενος γι αυτές τις διευκολύνσεις δηλαδή μπορεί να θεωρεί οτι τις δικαιούται
Σε κανένα Εργατικό Δίκαιο δεν αναφέρεται διάταξη κατά την οποία ο εργαζόμενος οφείλει να εργάζεται καθ όλο το ωράριο με τον ίδιο εντατικό ρυθμό αλλά αντιθέτως τίθεται πάντα ως υποχρέωση του εργαζόμενου να βγάζει ημερησίως έναν συμφωνημένο όγκο εργασίας κατα την διάρκεια της εργασίας του απο κει και πέρα μπορεί να καααααααααθεται όπως έλεγε και ο σχωρεμένος Φωτόπουλος

Επίσης η υπερωρία είναι προαιρετική και πάντα πληρώνεται

Είναι μια άποψη σκληρή μεν αλλά ισχύουσα και βάσιμη νομικά
Να θέσω ένα ερώτημα: εσύ τι λες μπορείς να της καταγγείλεις την σύμβαση? και αν ναι γιατί δεν το κάνεις ?

Να σου απαντήσω εγώ
1. γιατί είναι ανασφάλιστη εργασία και υπάρχει περίπτωση να προβεί σε καταγγελία
2.γιατί δεν παραβίασε κανένα έρθρο του εργατικού δικαίου απλά άσκησε τα δικαιώματα του που του δίνειο νόμος
3. υπάρχουν συναισθηματικοί λόγοι
Σας αγαπαω, μα δε παντρευομαι

modexristos

# 12 στις 13/3/2009
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 7.887
Στειλτην και παρε μια αλλη να σου καθαριζει, σιδερωνει κλπ
Ετσι ειναι, αν ετσι πιστευεις οτι ειναι.

FOINIKAS1957

# 13 στις 13/3/2009
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.553
Κατ αρχην , το ξεκαθαρισμα γινεται απ την αρχη .
Τι θα δινεις , τι θα προσφερει , ολα απ την αρχη .
Στην πορεια δεν γινεται τιποτε .
Υποχωρησες ;;;; Τελος .
Στη δουλεια , πρεπει να εισαι Γερμανος .
Θα επιτρεπεις και την ξεκουραση αν θελεις , αλλα θα εισαι αυστηρη να μη σου παρουν τον αερα .
Αν κατι εστω για μια στιγμη δεν παει καλα , θα βαζεις τις φωνες , να επαναφερεις . Οι κεραιες των εργαζομενων - εκμεταλευτων , πανε απο δω μεχρι και γω δεν ξερω που . . .
Επειδη εχω κοσμο που απασχολω , τα εχω μαθει αυτα .
Προσφατα ενας φιλος , απελυσε μια εργατρια που κρυβοτανε συστηματικα , και εστελνε μηνυματα απο το κινητο της . Ηταν και πολυ τσαπατσουλα και οπου εργαζοτανε ολα βρωμουσαν , και με το τελευταιο δεν αντεξε .
Αυτοι που θεωρουν αδυναμια το οτι τους δινεις περισσοτερα ή τους επιτρεπεις και καθονται , ειναι σχεδον εξ ορισμου απο ανατολικες χωρες .

Η γνωμη μου ,
να μαθεις να εισαι αφεντικο , αλλιως μη παρεις ποτε εργατη ή υπαλληλο .
Τα αφεντικα δεν γεννιουνται , αλλα γινονται .
Πρεπει να γινεις γατα για να το πετυχεις , και παντα αν θελεις να δωσεις περισσοτερα , να το κανεις μονον αφου τελειωσει η εργασια .

Λοιπον .
Τα παπουτσια στο χερι , και να αλλαξεις αμεσως το ατομο αυτο .
Και το επομενο που θα παρεις , απο πριν θα εχεις ετοιμασει ενα καταλογο με τις απαιτησεις σου .

Εννοειται παντα οτι οσο ειμαστε απαιτητικοι , αλλο τοσο πρεπει να ειμαστε ενταξει στις υποχρεωσεις μας , και αν δουμε οτι καποιος προσφερει περισσοτερα , να του το αποδιδουμε .

Και πολυ σημαντικο , Παντα σε αποσταση . Π α ν τ α .

ALIKH1972

# 14 στις 13/3/2009
author
Γυναίκα / 48 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 2.527
Θα συμφωνήσω με τον Φοίνικα και θα σου θυμίσω ότι οι παροχές, οι χάρες και όλα τα συναφή δίνονται λίγα λίγα και με μέτρο.
Ωστόσο επειδή καταλαβαίνω την εαυσθησία που σου προκαλεί η δουλειά της θα σου έλεγα ότι μπορεί και να ήταν ένα τυχαίο περιστατικό και να μην επαναληφθεί.
Φτάνει να το τεστάρεις!!!
...Η μονη μας υποχρεωση... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...

square77

# 15 στις 13/3/2009
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ελληνικό
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 361
Αν έχω καταλάβει καλά, το άτομο στην συγκεκριμένη θέση (επιβλέπων ζουζουνιού υποθέτω..), θα πρέπει πάνω απ' όλα να χρήζει εμπιστοσύνης, πράγμα πάρα πολύ δύσκολο σήμερα αν αναλογιστούμε όλα αυτά που βλέπουμε καθημερινά.
Αν σε όλα τα άλλα καθήκοντά της είναι εντάξει, τότε απλά κάνε της συζήτηση για τις ενδεχόμενες υπερωρίες και θέσε το έτσι ώστε να καταλάβει ότι είναι σημαντικός ο ρόλος της. Αν είναι υπεύθυνο άτομο θα φερθεί εντάξει....
Στη συγκεκριμένη εργοδοτική σχέση , απαιτείται φαντάζομαι ένα ποιό στενό δέσιμο για ευνόητους λόγους, κυρίως δικούς σου.
Άλλωστε , η διπλωματία είναι γυναικείο avantage , έτσι δεν είναι ?

Απλά η δική μου άποψη, δηλαδή έτσι θα έπρατα στη θέση σου...
τώρα στα γεράματα...μάθε γριά γράμματα...

cerise

# 16 στις 14/3/2009
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Το συγκρίνεις μάλλον με τον εαυτό σου που δεν κοίταγες ρολόϊ στη δουλειά σου υποψιάζομαι.....κι ας μην ήταν και τόσο καλοσυνάτοι όπως εσύ...υποψιάζομαι.
Γι αυτό παραξενεύεσαι.
Σ αυτή τη κοινωνία δυστυχώς ο καλοσυνάτος εργοδότης κι ας ξεκινήσουμε από τη πιο απλή υπηρεσία μέχρι τη πιο μεγάλη είναι τις περισσότερες φορές looser.
Νομίζεις πως οι επιχειρηματίες δεν είναι άνθρωποι? Θέλουν να σκορπάνε το φόβο? Θέλουν να τους βλαστημάνε πίσω από τη πλάτη τους?
Ομως γνωρίζουν καλά πως ή επιχειρηματίες θα είναι ή υπάλληλοι. Συνάδελφοι με τους υπαλλήλους δεν μπορεί να γίνουν. Ούτε φίλοι.
Αυτή είναι μια πραγματικότητα που την αντιμετωπίζουμε από τη μπέϊμπι σίτερ μέχρι την οικιακή βοηθό και τον υπάλληλο της επιχείρησης.
Οχι όλους αλλά τους περισσότερους.
Και ας μη ξεχνάμε...ουδείς μονιμότερος εχθρός εκ του ευεργετηθέντος. Αν το λέω σωστά....Δηλαδή αν θέλεις να κάνεις εχθρούς ευεργέτησέ τους λέει το αρχαίο ρητό. Κι όλα αυτά είναι σοφά ρητά.
Τα παραδείγματα είναι άπειρα. Με τον υπάλληλο δεν μπορείς να γίνεις κολλητός. Δεν ωφελεί κανέναν από τους δυο. Νομίζω....
Ο ευσυνείδητος υπάλληλος είναι λαχείο και πολύ τυχερός ο εργοδότης του.
Ομως εξαρτάται κι από την ικανότητα του εργοδότη να φτιάχνει τέτοιους υπαλλήλους. Είναι τέχνη. Κι αυτή συνήθως είναι η τέχνη των σημερινών <μεγάλων> εργοδοτών.

zinaa

# 17 στις 14/3/2009
author
Γυναίκα / 57 / Διαζευγμένη
Επ. Λευκωσίας / Αγιος Δομέτιος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 8.162

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Με αφορμή ένα προβληματάκι που αντιμετωπίζω αυτές τις μέρες θα ήθελα τις γνώμες σας μπας και το δω από άλλη άποψη….

Ας πούμε ότι έχετε προσλάβει ένα άτομο το οποίο το πληρώνετε άνω του μέσου όρου για να κάνει μια δουλειά η οποία δεν σας αποφέρει κέρδος αλλά σας διευκολύνει στην καθημερινότητα σας προκειμένου να καλύπτετε εσείς τις καθημερινές σας υποχρεώσεις.

Το άτομο αυτό , από την πρώτη στιγμή το σεβαστήκατε και του φερθήκατε καλά – σαν μέλος της οικογένειας σας και 100 φορές καλύτερα από ότι θα του φερόντουσαν υπό κανονικές συνθήκες. Δεν το έχετε πιέσει ποτέ , ίσα – ίσα σε στιγμές μεγάλης κούρασης του είπατε να κάτσει να χαλαρώσει , να ηρεμήσει κλπ. Δεν αθετήσατε την μεταξύ σας αρχική συμφωνία ούτε στο ελάχιστο… αλλά του ζητήσατε μια μέρα να κάτσει ένα μισάωρο παραπάνω στην δουλειά και αυτό …. αρνήθηκε , με αποτέλεσμα να πρέπει να ακυρώσετε εσείς ένα δικό σας ραντεβού.

Πως θα αντιδρούσατε εάν έπρεπε να πληρώνετε αρκετά χρήματα για να κάνετε την δουλειά σας και εάν βλέπατε ότι είστε συνεχώς αγχωμένοι για την ώρα αποχώρησης του ατόμου που εργοδοτείτε;

Παράλληλα πως θα αντιδρούσατε εάν αντιλαμβανόσασταν ότι την ανθρώπινη συμπεριφορά σας το άτομο αυτό την εκλαμβάνει ως αδυναμία και την εκμεταλλεύεται χαλαρώνοντας συστηματικά εν ώρα εργασίας;

Τις απαντήσεις τις έχω…
Απλά θέλω να δω και τις δικές σας απόψεις επί του θέματος…

καταρχάς το μεγάλο λάθος είναι να δείχνεις αδυναμια στο υπάλληλο σου.... γιατι αμέσως θα το εκμεταλευθει... παντα να κρατας ενα τοίχο αναμεσα σας...

δευτερο το οτι αρνηθηκε την μιση ωρα.... μπορει να το δικαιολογησω μπας και ειχε κατι επειγον να κανει, και εσυ το ζητησες χωρις προηδοποιηση.... εννοώ την τελαυταία ωρα... εαν το ηξερε προηγουμενος... τοτε αυτο ειναι αχαριστια!!!!

το να χαλαρωνει συστηματικά εν ώρα εργασίας την ευθυνη την ριχνω στον εργοδοτη Μυρτω μου!!!!! αμα δωσεις αέρα... θα αεριζετε!!!!!
Ζω απο περιέργια για να δω μεχρι το τελος, την αχαριστια των ανθρωπων... μεχρι που μπορουν να φθασουν! Απλως... απο απλη περιεργια... Zinaa

# 18 στις 26/3/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
η σταση που κρατας , κρατησες, νομιζω δεν ειναι σταση εργοδοτριας.
προσωπικα,
με την δικη μου ουτε θελω ουτε και χρειαζεται να εχουμε πολλα πολλα.
δεν ειμαστε φιλες κι ουτε θελω να γινω, ετσι εχω κερδισει μεχρι τωρα τη δικη της εκτιμηση.
μου χει ζητησει να καθησω παραπανω καποιες φορες κι εχω καθησει γιατι αυτες τις φορες ενω δεν ηθελα πραγματι μπορουσα.
ειναι ενταξει ομως και μου ειπε πως οποτε θελησεις να φυγεις νωριτερα, ενημερωνεις και φευγεις.
δεν εχω χρειαστει να φυγω νωριτερα αλλωστε μαρεσει να καθομαι εκει.
σιγουρα θα χρειαστει καποια στιγμη. προσωοπικα δε κοιταζω ρολοι. το ξεχναω.
μια φορα θυμαμαι με ειχε πιασει στο γραφειο επειδη τολμησα να πω πως δε θα δουλεψω σαββατο(δε δουλευω σαββατα) και αρχισε το κραξιμο, το οποιο στο τελος γουσταρα παρα πολυ.
- εγω στην ηλικια σου δεν ελεγα οχι μπλα μπλα.

ειχε δικιο ομως. θα πληρωνομουν για αυτο το σαββατο.
ποια ειμαι που θα πω και οχι?

υπαρχουν αλλοι στη δουλεια που γλειφουν ταφεντικα μπροστα τους και απο πισω τους πεφτει κραξιμο. γιαυτο μια ζωη μενουν και θα ενουν ως τα γεραματα σε υποδεεστερη θεση. το πιστευω.
προσωπικα καλυτερο αφεντικο δεν ειχα ποτε.
γυναικα με πειρα και προθυμη παντα να με βοηθησει.
επιτηδες με βουτηξε για να με πλασει, ετσι απειρη και ασχετη που ημουν.
σε ενα χρονο κι ουτε εχω κανει σημαντικη προοδο, αφου εχω σκεφτει φευγοντας μια μερα απο κει , κανοντας πλεον κατι δικο μου,να της πω ενα τεραστιο ευχαριστω.

μερικες φορες με κουραζει, μου ζητα να κανω πραγματα που δεν ειμαι υποχρεωμενη επειδη οι αλλοι η αλλες δεν ξερουν η δεν μπορουν.
ειναι κι αυτη ομως σε δουλεια εκεινη την ωρα, δεν ειναι στα παιδια της.

πιστευω πως με τον τροπο σου δινεις απλοχερα την εντυπωση της εκμεταλλευσης. σε καμια περιπτωση μη δειξεις αδυναμια. την εχω δει σε φασεις να την πιανουν αδυναμιες και οι υπαλληλοι της να σπευδουν να ...βοηθησουν.

ελεος. εγω ποτε δεν πηγα να βοηθησω, αν θελει θα το ζητησει η ιδια.
αυτη ομως ηλιθια δεν ειναι, βλεπει τι παιζει. την θαυμαζω τωρα που το σκεφτομαι.
τελοσπαντων δεν ειμαι ειδημων, μικρη ειμαι ακομα και σχετικα απειρη αλλα καλο θα ειναι την επομενη φορα να απαιτησεις να μεινει παραπανω αν χρειαστει.

υπαρχει και καποιο αλλο ενδεχομενο ομως, υπαρχει περιπτωση ο υπαλληλος αυτος να ειχε κατι πολυ σοβαρο και να μην μπορουσε? να ηταν σε ψυχολογικη κατασταση που του βγηκε με αυτην την αντιδραση?

αν ειναι για μια φορα δε νομιζω να πειραζει, η να σε πειραξει, αν το κανει συστημα ισως θα πρεπει να σκεφτεις την ιδεα ενος... κακου χαρακτηρα.

τελικα, θα ηθελα να μαθω, σε τι αποφαση κατεληξες??
μενδιαφερει παρα πολυ να το μαθω κι αν θελεις πες μας..

γενικοτερα πιστευω πως η δουλεια ειναι ανθρωπια.
οταν νιωσω πως με εξαπατουν φευγω,η αντιθετα δινω ευκαιριες και τελικα διωχνω, ναι διωχνω, με βαρια καρδια αλλα φευγω και διωχνω παντα υπαρχει μια μεγαλυτερη πορτα καπου παρακατω.
Σελίδα : 1

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.