Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Να παω για δουλεια στο νησι καλοκαιρι,η να μεινω Λονδινο?

Σελίδα : 1

Consuelo

# 1 στις 14/3/2009
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 94
Απαντήσεις: 636
'Aρεσαν+: 0%

Να παω για δουλεια στο νησι καλοκαιρι,η να μεινω Λονδινο?

Μετα απο πολυ καιρο (και αφου εμαθα να βαζω ελληνικους χαρακτηρες) γεια σας!!!
Ελπιζω να σας βρισκω ολους happy!

Ειμαι σε μια περιεργη φαση και θα με ενδιεφερε πολυ η γνωμη σας μιας και ειστε εξω απο αυτο και θα μπορουσατε να το δειτε με αλλη σκοπια.

Οπως ισως γνωριζετε,εχω μετακομισει στο Λονδινο απο τον Οκτωβρη.Εκανα πολυ μεγαλη προσπαθεια,και χωρις τη βοηθεια κανενος.Λογω μακρινης καταγωγης απο Ζακυνθο,εχω περασει ολα μου τα καλοκαιρια εκει,και το περσυνο καλοκαιρι βρηκα δουλεια σε ενα ξενοδοχειο στη ρεσεψιον,μαζεψα με πολλες στερησεις,με το ονειρο να ερθω εδω να σπουδασω λατιν χορους.Ειχα μαζεψει αρκετα για τρεις μηνες και ειχα πει πως αν δεν εβρισκα δουλεια ως τα Χριστουγεννα (οποτε θα τελειωναν και τα χρηματα μου) θα γυριζα πισω.

Τελικα τα καταφερα.Βρηκα δουλεια πανω σε αυτο που σπουδασα,σε ενα νηπιαγωγειο (παρεπιπτοντως με ενδιεφερε και η προυπηρεσια πανω σαυτο μιας και με ενδιαφερει ο ιδιωτικος τομεας και οχι το δημοσιο) και κανω ηδη μαθηματα χορου στη σχολη που ονειρευομουν.Μου αρεσει η ζωη μου εδω,μετα απο πολυ καιρο νιωθω γεματη,με τα χομπυ που μου αρεσαν και δεν ειχα στη Ελλαδα,εχω μια σχεση (επιτελους)!!! και γενικα πετουσα στα συννεφα μεχρι πριν λιγο καιρο.

Ωστοσο λογω οικογενειακων προβληματων στην Ελλαδα (ο πατερας μου επαθε σοβαρο προβλημα υγειας το οποιο με ταραξε πολυ και με αποδιοργανωσε αφου ημουν σε μια φαση παω-δεν παω πισω για ευνοητους λογους),και λογω μιας ανεπιθυμητης εγκυμοσυνης (πριν αρχισετε να μου τη λετε θα σας πω οτι ηταν καθαρα ατυχημα με το προφυλακτικο που δεν το καταλαβαμε) περασα μια πολυ ασχημη φαση και ολα γυρισαν τουμπα.Ειχα πολυ καιρο να παω στα μαθηματα χορου,και με το θεμα της εκτρωσης,του πατερα μου,και ταυτοχρονα στη δουλεια που δε μπορουσα να αποδωσω ενιωθα χαλια.

Τωρα ευτυχως τα εχω ξεπερασει ολα,και το αγορι μου με στηριξε πολυ.Ωστοσο ταυτοχρονα με ολα,στη δουλεια δεν ειμαι ικανοποιημενη,αφου μου κανουν παιχνιδια στο μισθο (εχουμε βεβαια επισημα εγγραφα και δε μπορουν να το σκασουν) ομως με πληρωνουν ψιχουλα.Ουτως η αλλως ειχαμε συμφωνησει χαμηλο μισθο,λογω του οτι αυτο που με ενδιεφερε ηταν να βγαινω απλα για τη σχολη και την προυπηρεσια ομως μου δινουν λιγοτερα συνεχεια με διαφορες δικαιολογιες.Εχει προσφερθει η οικογενεια μου να με στηριξει οικονομικα αλλα δεν το δεχομαι γιατι θεωρω οτι ειμαι πλεον 23 και δεν εχουν λογο να ξοδευονται για καθε καπριτσιο μου (αν μεθαυριο μου τη βαρεσει και θελω να γινω αστροναυτης-λεμε τωρα- δε φταινε σε τιποτα).Επισης το νοικι μου ειναι πανακριβο,λογω του οτι οταν ηρθα δεν ηξερα το Λονδινο και νοικιασα το πρωτο που βρηκα (αν και υπαρχουν και αλλα σπιτια με μιση τιμη).

Σκεφτομαι σοβαρα να φυγω παλι Ζακυνθο-οχι για πολυ,απλα 4 μηνες να δουλεψω παλι να μαζεψω λεφτα,και να ξαναερθω τον Οκτωβρη,να βρω φθηνοτερο σπιτι και καλυτερη δουλεια.Πλεον ξερω πολυ καλα τα κατατοπια,εχω φιλους εδω και δεν ειμαι μονη,μπορω να κινηθω.Θα μπορουσα να κανω το ιδιο,να μαζεψω για ως τα Χριστουγεννα και αν δε βρω σε 3 μηνες δουλεια θα γυρισω πισω (θα εχω κανει ομως και δυο προγραμματα στη σχολη χορου).Ουτως η αλλως δεν υπαρχει προγραμμα το καλοκαιρι και δε θα χασω πολυ χρονο.Απο την αλλη εχω το φοβο του να αφησω εδω τη δουλεια μου-συμφερει ομως? Ηδη ειμαι πολυ στενεμενη,δουλευω πολυ και δεν ανταμειβομαι...

Και γενικα πιστευω οτι εχω αναγκη ενα διαλειμμα μακρυα απο ολους (στο νησι θα ειμαι μονη και θα μπορεσω να ηρεμησω).Δεν ειμαι δεμενη με την Ελλαδα,δε γεννηθηκα εκει,ο θορυβος ομως της πολης και ο αερας τους βρωμαει καπνα ρε παιδια!!!) δε βοηθαει να σκεφτω καθαρα...

Τι πιστευετε?

Σορυ για το μεγαλο κειμενο!!! Ειμαι πολυλογου,το ξερω!

Φιλακια!
Το παθος ειναι σαν τη φωτια:Εντονο,ξαφνικο,επικινδυνο, αλλα σε μεγαλη ποσοτητα μπορει να σε καψει. Η αγαπη ειναι σαν το νερο.Ηρεμη,διαφανη,δροσερη.Ομως η υπερβολικη αγαπη μπορει να σε πνιξει. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πεθανεις? Διαλεγετε και παιρνετε... Εγω προσωπικα,επιλεγω να καω!

# 2 στις 14/3/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
γιατι δεν ψαχνεις για καλυτερη δουλεια στο Λονδινο? και για φθηνοτερο σπιτι επισης? εχεις συμβολαια? και αν ναι για ποσο καιρο?

Consuelo

# 3 στις 14/3/2009
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Μολις τελειωσα αυτο που λενε εδω ''trial period'' το οποιο ειναι 3 μηνες (επι πληρωμη) και αν τους κανεις σου κανουν συμβολαιο.Εμενα θα μου κανουν συμβολαιο αλλα ακομη ειμαστε στις διαδικασιες.Επιπλεον λογω του οτι ειμαι νηπιαγωγος,ειναι αργα τωρα,τελειωνει η σχολικη χρονια και δεν υπαρχουν θεσεις...
Το παθος ειναι σαν τη φωτια:Εντονο,ξαφνικο,επικινδυνο, αλλα σε μεγαλη ποσοτητα μπορει να σε καψει. Η αγαπη ειναι σαν το νερο.Ηρεμη,διαφανη,δροσερη.Ομως η υπερβολικη αγαπη μπορει να σε πνιξει. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πεθανεις? Διαλεγετε και παιρνετε... Εγω προσωπικα,επιλεγω να καω!

# 4 στις 14/3/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Consuelo
Ειμαι σε μια περιεργη φαση και θα με ενδιεφερε πολυ η γνωμη σας μιας και ειστε εξω απο αυτο και θα μπορουσατε να το δειτε με αλλη σκοπια.

Εμείς να δεις σε τι φάση είμαστε...
(το βιολί μου εγώ)

Παράθεση:
Σκεφτομαι σοβαρα να φυγω παλι Ζακυνθο-οχι για πολυ,απλα 4 μηνες να δουλεψω παλι να μαζεψω λεφτα,και να ξαναερθω τον Οκτωβρη,να βρω φθηνοτερο σπιτι και καλυτερη δουλεια.Πλεον ξερω πολυ καλα τα κατατοπια,εχω φιλους εδω και δεν ειμαι μονη,μπορω να κινηθω.Θα μπορουσα να κανω το ιδιο,να μαζεψω για ως τα Χριστουγεννα και αν δε βρω σε 3 μηνες δουλεια θα γυρισω πισω (θα εχω κανει ομως και δυο προγραμματα στη σχολη χορου).Ουτως η αλλως δεν υπαρχει προγραμμα το καλοκαιρι και δε θα χασω πολυ χρονο.Απο την αλλη εχω το φοβο του να αφησω εδω τη δουλεια μου-συμφερει ομως? Ηδη ειμαι πολυ στενεμενη,δουλευω πολυ και δεν ανταμειβομαι...

Τον Οκτώβρη θα βρεις εύκολα δουλειά; Πότε ξεκινάει η σχολική χρονιά στην Αγγλία; Η σκέψη σου να πας Ζάκυνθο για λίγους μήνες ακούγεται καλή, αλλά ίσως είναι καλύτερα να γυρίσεις αρκετά νωρίς στο Λονδίνο ώστε να βρεις καλή δουλειά στο αντικείμενο που σε ενδιαφέρει.

# 5 στις 14/3/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
κοιτα,,ολο αυτο δεν ειναι ευκολη αποφαση...εγω σαν χαρακτηρας μετακινουμαι γενικα πιο δυσκολα, οποτε στη θεση σου, αν ηθελα να μεινω λονδινο θα κοιταζα να βρω εστω μια αλλη προσωρινη δουλεια μεχρι το σεπτεμβριο, οπως κι αλλο σπιτι..δεν θα αλλαζα χωρα για ενα τριμηνο και μετα παλι ξανα..εκτος αν θες να κανεις διακοπες στην ελλαδα..

Ran_Tan_Plan

# 6 στις 14/3/2009
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
Βρε σαν τα χιονιααα!!!
Εσυ τελικα μονο οταν εχεις προβλημα μας θυμασαι!!
Οταν ολα πανε καλα μας εχεις στο κλασιμο!

Τωρα κι εγω δεν σου απανταω γιατι θυμωσα!!
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

# 7 στις 14/3/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

αν όπως καταλαβαίνω πρόκειται τους επόμενους μήνες να είσαι στο Λονδίνο
και χωρίς δουλειά (γιατί όπως είπες θα σου κάνουν συμβόλαιο αλλά η
σχολική περίοδος τελειώνει) και αισθάνεσαι πνιγμένη ψυχολογικά για όλα αυτά
που μας είπες , τότε ίσως είναι καλύτερα να δεχθείς τη προσωρινή δουλειά
στην Ελλάδα για τους καλοκαιρινούς μήνες

το ξέρεις φαντάζομαι ότι όταν η ψυχολογία μας είναι χάλια, όλα μας φαίνονται
βουνό
το μόνο που θα είχα να επισημάνω (επειδή γνωρίζω ότι τα σπίτια στο Λονδίνο
είναι πανάκριβα) , είσαι σίγουρη ότι όταν επιστρέψεις δεν θα πέσεις σε εποχή
"υψηλής" ζήτησης και θα έχεις και πάλι πρόβλημα ?? μήπως είναι καλύτερα να
κλείσεις καινούριο σπίτι από τώρα, ώστε στην επιστροφή σου να είναι έτοιμο και
να είσαι ελεύθερη να ασχοληθείς μόνο με τη δουλειά σου ??
όσο για τη βοήθεια από τους γονείς σου, φέρσου έξυπνα - ίσως μπορείς να την
δεχθείς μέχρις κάποιο σημείο, με μορφή άτοκου δανείου το οποίο εννοείται θα
επιστρέψεις με δόσεις που θα συμφωνήσετε μεταξύ σας

και εσύ δεν θα αισθάνεσαι ότι "κρέμεσαι" επάνω τους και τους επιβαρύνεις
οικονομικά και οι ίδιοι δεν θα αισθανθούν εντελώς αποκομμένοι

Consuelo

# 8 στις 14/3/2009
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by Joking

αν όπως καταλαβαίνω πρόκειται τους επόμενους μήνες να είσαι στο Λονδίνο
και χωρίς δουλειά (γιατί όπως είπες θα σου κάνουν συμβόλαιο αλλά η
σχολική περίοδος τελειώνει) και αισθάνεσαι πνιγμένη ψυχολογικά για όλα αυτά
που μας είπες , τότε ίσως είναι καλύτερα να δεχθείς τη προσωρινή δουλειά
στην Ελλάδα για τους καλοκαιρινούς μήνες

το ξέρεις φαντάζομαι ότι όταν η ψυχολογία μας είναι χάλια, όλα μας φαίνονται
βουνό
το μόνο που θα είχα να επισημάνω (επειδή γνωρίζω ότι τα σπίτια στο Λονδίνο
είναι πανάκριβα) , είσαι σίγουρη ότι όταν επιστρέψεις δεν θα πέσεις σε εποχή
"υψηλής" ζήτησης και θα έχεις και πάλι πρόβλημα ?? μήπως είναι καλύτερα να
κλείσεις καινούριο σπίτι από τώρα, ώστε στην επιστροφή σου να είναι έτοιμο και
να είσαι ελεύθερη να ασχοληθείς μόνο με τη δουλειά σου ??
όσο για τη βοήθεια από τους γονείς σου, φέρσου έξυπνα - ίσως μπορείς να την
δεχθείς μέχρις κάποιο σημείο, με μορφή άτοκου δανείου το οποίο εννοείται θα
επιστρέψεις με δόσεις που θα συμφωνήσετε μεταξύ σας

και εσύ δεν θα αισθάνεσαι ότι "κρέμεσαι" επάνω τους και τους επιβαρύνεις
οικονομικά και οι ίδιοι δεν θα αισθανθούν εντελώς αποκομμένοι

Αυτο εννοειται.Κι εγω σκεφτηκα να βρω απο τωρα σπιτι (δεν ειμαι και τοσο της χλιδης,ενα κεραμυδι πανω απο το κεφαλι μου μου αρκει).Και επισης να γραφτω σε ενα απο τα γραφεια που υπαρχουν εδω δωρεαν και μεσολαβουν για ευρεση εργασιας ειδικα για δασκαλους.Το εχω ξανακανει και μου εκλεισαν αρκετες φορες συνεντευξη με νηπιαγωγεια.Η σχολικη χρονια ξεκινα τον Οκτωβρη.Απλα εχω αναγκη ενα διαλειμμα απο ολα-νιωθω το κεφαλι μου ετοιμο να εκραγει.Ουτε θελω ομως να φυγω για παντα-εχω και το...αμορε εδω.

aerati

# 9 στις 14/3/2009
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 322
Απαντήσεις: 66.664

... '' Α ρε..Τυχερακηδες συνάδελφοι..Εκεί... '' ...

Παράθεση:
Η σχολικη χρονια ξεκινα τον Οκτωβρη.

.... '' ......Όχι..σαν εμάς..εδώ..που πήζουμε..απ' το Σεπτέμβρη...... '' ....
... Τί έγινε.. 'ρε παιδιά ΝΎ ! Ξέχασα - μήπως - να πληρώσω..το * λογαριασμό μυαλού * ΝΎ !...

Consuelo

# 10 στις 15/3/2009
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by aerati

Παράθεση:
Η σχολικη χρονια ξεκινα τον Οκτωβρη.

.... '' ......Όχι..σαν εμάς..εδώ..που πήζουμε..απ' το Σεπτέμβρη...... '' ....

Αυτο ξαναπες το...Βασικα τα δημοτικα δεν ειναι σαν της Ελλαδας,οι σχολικες χρονιες ειναι απο Γεναρη σε Γεναρη,με ενδιαμεσα αυτα που λενε terms,κατα καιρους κλεινει το σχολειο για μια εβδομαδα.Θα γραψω καποια στιγμη ενα ποστ γενικα για το συστημα εδω για να σας πω τις εμπειριες μου καποια στιγμη και να κρινετε...

aerati

# 11 στις 15/3/2009
author
Γυναίκα / 58 / Διαζευγμένη
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 322
Απαντήσεις: 66.664

... '' Ναι Consuelo..Να το κάνεις..Θα μ' ενδιέφερε..να μάθω..Γνωρίζω ελάχιστα..γιατί... '

Παράθεση:
Θα γραψω καποια στιγμη ενα ποστ γενικα για το συστημα εδω για να σας πω τις εμπειριες μου καποια στιγμη και να κρινετε...

... Τί έγινε.. 'ρε παιδιά ΝΎ ! Ξέχασα - μήπως - να πληρώσω..το * λογαριασμό μυαλού * ΝΎ !...

mathilda

# 12 στις 16/3/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Παντως μικρη μου, τα πραγματα ειναι δυσκολα.
Φετος προβλεπεται μεγαλη πτωση στον τουρισμο στην Ελλαδα.

Αλλα και η λιρα επεσε (γκρεμοτσακιστηκε δηλαδη) και η ανεργια χτυπαει κοκκινο στην Βρετανια.

Σκεψου πολυ καλα τι θα κανεις τελικα.

Consuelo

# 13 στις 25/3/2009
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
Παντως μικρη μου, τα πραγματα ειναι δυσκολα.
Φετος προβλεπεται μεγαλη πτωση στον τουρισμο στην Ελλαδα.

Αλλα και η λιρα επεσε (γκρεμοτσακιστηκε δηλαδη) και η ανεργια χτυπαει κοκκινο στην Βρετανια.

Σκεψου πολυ καλα τι θα κανεις τελικα.

Αυτο ακριβως λεω κι εγω...Απλως ειναι και το οτι περασα ολα τα καλοκαιρια της ζωης μου στο νησι...Και μου κακοφαινεται απιστευτα που δε θα παω φετος...Γιατι κακα τα ψεμματα,θα παρω περιπου ενα μηνα αδεια και μπορουσα να παω,ομως δεν αποταμιευω με το μισθο που παιρνω.Ωστοσο αν δουλευα εκει θα αποταμιευα λεφτα με τα οποια θα περνουσα ανετα 3 μηνες χωρις δουλεια εδω...ΑΝ ΟΜΩΣ ειμαι ατυχη του χρονου και δε βρω δουλεια?Εκανα μεγαλο αγωνα να εγκατασταθω εδω,αξιζει?Απο την αλλη ειμαι τοσο μα τοσο δεμενη με το νησι,βαζω τα κλαματα στη σκεψη οτι δε θα το δω φετος!
Ουφφφφφ δεν εχει ορια το ποσο μπερδεμενη ειμαι...

Παντως δε μου ειπατε τι θα κανατε στη θεση μου?!

agapi_bo

# 14 στις 19/5/2011
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1
Γεια σου, αποτι βλεπω εχουν περασει και 2 χροναι απο τοτε που εστειλες το αρθρο, αλλα θα θελα πολυ να μαθω τι τελικα εγινε...
Διαβασα την ιστορια σου, και ακριβως το ιδιο μου συμβαινει εμενα τωρα.. Τελειωσα τη σχολη μου εδω, αλλα δεν μου αρεσει σαν δουλεια, δουλεψα για 6 μηνες, δεν εκανα τιποτα αλλο και κοντευα να παθω καταθλιψη. Και αποφασισα να παραιτηθω να βρω μια δουλεια τωρα για το καλοκαιρι, για να μαζεψω λιγα λεφτα και να μετακομισω Αγγλια, να βρω μια δουλεια σαν σερβιτορα κ να παω σε μια μουσικη σχολη που ειναι και το ονειρο μου. Εσυ τωρα τι θα με συμβουλευες?
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε