Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Να 'δώσεις' συνάδελφο;

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

somebody961

# 21 στις 19/4/2009
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
'Aρεσαν+: 0%
Mary, δεν αντιτάχθηκε στην ηθική μου αυτό που έκανα!

Με ηθικές τύπου 'μην καρφώνεις', 'μαγκιά είναι η ασέβεια', όποιος 'γράφει' τη δουλειά του και δεν ΣΕΒΕΤΑΙ τα χρήματα που παίρνει, καταλήγουμε σε θέματα εδώ μέσα όπως π.χ. για το χάλι της Ελλάδας ενώ έξω όλα λειτουργούν ρολόι...

Και το ξαναλέω: ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΑ!

Πως θα μας φαινόταν αλήθεια - για να το κάνω επιτέλους κατανοητό, να καλέσουμε έναν τεχνικό για την τηλεόραση μας που χάλασε και αυτός που ερχόταν μας έλεγε (φώναζε) : "ΜΑ ΚΑΛΑ, ΕΙΣΑΙ ΗΛΙΘΙΟΣ; Δεν ξέρεις ότι η τηλεόραση αυτή θέλει ειδικού τύπου κεραία";...

Θα ξανακαλούσατε τον ίδιο;
ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΛΟΥΣΑΤΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ;

Ε λοιπόν όχι, Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΗΘΙΚΗ δεν επιτρέπει τέτοιες συμπεριφορές..
Η δική μου ηθική δεν επιτρέπει να τίθεται σε κίνδυνο η δουλειά 8 άλλων συναδέλφων στο τμήμα για την πάρτη ενός ανεύθυνου...
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

# 22 στις 20/4/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

με το συμπάθειο , αλλά αν είσαι τόσο σίγουρος ότι αυτό που έκανες ήταν το
σωστό και δεν είχες κανένα ψέγμα αμφιβολίας μέσα σου, τότε γιατί ρώτησες
την άποψη μας ??
(επιπλέον η άποψη μου είναι ότι αν αυτό το περιστατικό ήταν η σταγόνα που
ξεχείλισε το ποτήρι και είχαν προηγηθεί συστάσεις επί συστάσεων, θα έπρεπε
η αρχική σου διατύπωση να είναι διαφορετική - τώρα το έκανες να φαίνεται
ότι επειδή βρεθήκαμε "απέναντι" σου, προσπαθείς να μας "πείσεις' ... )

Summerwine

# 23 στις 20/4/2009
author
Ανδρας / 56 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 4.463

Επιτελους...

Παράθεση:
Originally posted by somebody961
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

... καλως ηρθες στη "ζουγκλα" του "ιδιωτικου τομεα"
... στην οποια, αν βρισκοσουν απο πριν, ισως να ησουν γνωστος με το νικνεημ "το καρφι"
Η ηθικη σου, που δεν σε αποτρεπει απο το να ΜΗΝ "δωσεις" συναδελφο,
δεν συναδει με την ηθικη ΑΥΤΗΣ της πιατσας...
( στη γυαλα του δημοσιου ειναι πιο... ευπεπτα αυτα... )

Να προσεχεις... Στην ηλικια μας ολα ειναι πιο δυσκολα στην αγορα εργασιας...

... ό,τι πεις... :)

MsSpourgitaki

# 24 στις 20/4/2009
author
Γυναίκα / 46 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 1.563
Εγώ σε ανάλογη περίπτωση με μια συνάδελφο που έστελνε προσβλητικά και μη επαγγελματικά e mail σε πελάτες, το ανέφερα στον διευθυντή. Η ίδια βέβαια η κοπέλα δεν είχε διστάσει να μπήξει το μαχαίρι σε εμένα και σε άλλους συναδέλφους σε άλλες περιπτώσεις, οπότε την είχαμε στην "μπούκα".

Κάνε ότι σου υπαγορεύει η συνείδησή σου. Φυσικά και μπορείς να τον "δώσεις" προς όφελος της εταιρείας. Φυσικά όμως, δεν θα θεωρείσαι φίλος του μετά από αυτό.

cerise

# 25 στις 21/4/2009
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Το να καρφώνεις τον άλλον είναι ανεπίτρεπτο κι ας καταπιέζεσαι.
Μπορείς να το πεις στον ίδιον πρώτα όπως το λες σε μας. Δηλαδή το σκεπτικό σου και να τον βάλεις στη θέση του.
Μπορείς να τον απειλήσεις κιόλας ότι θ αναγκαστείς να τον καταγγείλεις αν δεν συμορφωθεί εφ όσον βλάπτει τα συμφέροντα των εργαζομένων.
Πρώτα αυτά τα βήματα και μετά η καταγγελία στους ανωτέρους. Είναι θέμα ηθικής η συμπεριφορά στους συναδέλφους και πρέπει η ηθική να είναι υπεράνω συμφέροντος.
Είναι μεγάλος ο προβληματισμός γενικά πιο δρόμο πρέπει ν ακολουθησει κάποιος όταν έρχεται αντιμέτωπος με τη λογική και την ηθική ταυτόχρονα. Γιατί περί αυτού πρόκειται. Και είναι δύσκολη η επιλογή.

jesse_james

# 26 στις 21/4/2009
author
Ανδρας / 46 / Παντρεμένος
Η.Π.Α.
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 792

Καλά έκανες.

Με το ψωμί του άλλου, δεν παίζουνε.

Αν δεν του αρέσει η δουλειά, ας την αλλάξει, ας κάτσει σπίτι του.

Look at my red hands and my mean face... and I wonder about that man that's gone so wrong.

somebody961

# 27 στις 22/4/2009
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by Joking

με το συμπάθειο , αλλά αν είσαι τόσο σίγουρος ότι αυτό που έκανες ήταν το
σωστό και δεν είχες κανένα ψέγμα αμφιβολίας μέσα σου, τότε γιατί ρώτησες
την άποψη μας ??

Μα ..για αυτόν ακριβώς το λόγο έβαλα το θέμα! Περισσότερο για να εκφράσω εκείνο που ήμουν αναγκασμένος να κάνω και με βασάνισε μέρες.

Ακούστε να σας πω. Το να 'δώσεις', ρουφιανιά κλπ έχει να κάνει με άλλα πράγματα, όχι με αυτό που έβαλα εδώ, ας μην μπερδευόμαστε.
Για μένα π.χ. 'δώσιμο', χαφιεδισμός, ρουφιανιά θα ήταν να έχω βγει για καφέ μαζί του και να μου έχει εκμυστηρευτεί για παράδειγμα το εξής: "Ακου να σου πω Γιώργο, μη κοιτάς που κάνω τον καλό, βολεύομαι προσωρινά, χεσμeνους τους έχω. Αν καταφέρω και τους τα πάρω θα την κάνω".. Η κάπως έτσι ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.!
Αν τότε πήγαινα και το 'κάρφωνα', σαφώς θα ήμουν κατάπτυστος και θα είχατε τα χίλια δίκια.
Αν οι ανώτεροι δεν μπορούσαν να τον καταλάβουν, εμένα ο τελευταίος λόγος είναι που μου πέφτει.

Νομίζω πως μόνο ο jesse κατάλαβε..

Και στο γκραν φινάλε που λέμε, μπροστά στο ψωμί μου δεν βάζω καμία ιδεολογία λούφας ηλιθίων!
Με το ψωμί μου όπως σωστά λέει ο jesse δεν έχει ΚΑΝΕΝΑΣ δικαίωμα να παίζει..

elerina

# 28 στις 4/5/2009
author
Γυναίκα / 53 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 272
Χμ! να ρωτήσω κάτι?
Καταρχήν πιστεύω ότι θα πρέπει να καταλάβεις ότι κάπου είχες και εσύ ένα «φταίξιμο» στην όλη υπόθεση. (ίσως και αυτός να ήταν ένας λόγος που σε έβαλε σε σκέψεις και έθιξες το θέμα.)

Από κει και πέρα γιατί δεν διόρθωσες το «λάθος» που είχε γίνει? Αφού όπως λες τα καλώδια φτάνανε. Θα αργούσατε να επιστρέψετε στη «βάση» σας? Θα εξηγούσες με διπλωματικό τρόπο την όλη κατάσταση. (Δεν σας φτάνανε μετά? Ας τον έστελνες να φέρει.). Έτσι όλοι θα ήταν ικανοποιημένοι. Η πελάτισσα, τα αφεντικά σου!!! (γιατί θα καταλάβαιναν το πραγματικό σου ενδιαφέρον κλπ), εσύ με τον εαυτό σου (γιατί δεν θα ήσουν « ο χαζός» που διόρθωσε κάποιο λάθος, αλλά κάποιος που πραγματικά ενδιαφερόταν για την εταιρία, τα αφεντικά του κλπ.)

Το θέμα δεν είναι μόνο αν έκανες αυτό που έπρεπε (γιατί για να εκφράσει κάποιος μια πλήρη άποψη επί του θέματος, θα πρέπει να ξέρει όλες τις παραμέτρους) αλλά αν το έκανες με το σωστό τρόπο {(και για ποιους λόγους) αρκετά σημαντικό κομμάτι που το ξέρεις μόνο εσύ)} αλλά και αν είχες προειδοποιήσει το συνάδελφο σου για τη στάση του και τις συνέπειες της.

Φιλικά
Elerina

Υ.Γ. Σκέψου και απάντησε με ειλικρίνεια στον εαυτό σου για κάποια πράγματα. Πιστεύω ότι θα σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα.

# 29 στις 5/5/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
αρχικα μια μικρη παρατηρηση στη συναδελφο, απλα και ηρεμα.

μετα βλεπαμε και καναμε.....

εκανες λαθος που τη ρουφιανεψες κατα τη γνωμη μου.
ειναι μειον σου οχι συν.
αλλα συ ειπας... ουδεις γνωριζει πως θα το παρει ο καθενας.
λογικα για να σε προβληματιζει καπου σκαλωσες.
για σκεψου που και γιατι.

μμμακια!!

angvang

# 30 στις 2/7/2009
author
Γυναίκα / 45 / Παντρεμένη
Ν. Αχαϊας / Αιγείρα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 78

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52
Ston sun-adelfo pou sumperifer8ike aprepws, kanoume drimutates paratiriseis, apaitoume na zitisei sgn apo tin kuria pou e8ikse, apofevgoume na ton ksanaparoume se douleia mazu, omws...... POTE DEN TON KARFWNOUME, wste na xasei pi8anws tin ergasia tou, kai to pswmi twn paidiwn tou, eks aitias mias stigmiaias vlakeias tou.

Συμφωνώ.
Σέβεσαι καταρχήν τον εαυτό σου και δεν επιτρέπεις στον άλλο φωνές και ύβρεις. Εκείνη τη δεδομένη στιγμή υπερασπίζεσαι τον ευατό σου, τα δικαιωματά σου.

Στη συνέχεια τώρα, δεν "καρφώνεις" ούτε τρέχεις σαν "παιδάκι" να το πεις στον προϊστάμενο για να τον κάνει "νταντά". Επίσης, αναλογίσου ότι κάθε "διαφωνία" μεταξύ υπαλλήλων, αυτός που προϊσταται το εκλαμβάνει ως ανωριμότητα και αδυναμία επίλυσης εκ μέρους σας.

somebody961

# 31 στις 2/7/2009
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ας συμπληρώσω κάποιες λεπτομέρειες που δεν είναι γνωστές.
Με το θέμα εδώ λοιπόν την 'πάτησα', όπως την πατάει κάποιος ως συνοδηγός σε αμάξι άλλου που δεν γνωρίζει το δρόμο για το σπίτι του! Νομίζουμε ότι ..ξέρει!
Ετσι και εδώ, θεώρησα κάποιες λεπτομέρειες ..γνωστές!

Λοιπόν:
1) Δεν διευκρίνησα τη σχέση που έχω με τον εν λόγω προϊστάμενο, με τον οποίο εργαζόμαστε μαζί για πάνω από 10 χρόνια και κυρίως, είμαστε κάτι παραπάνω από εργαζόμενοι στον ίδιο χώρο.

2) Αν θυμάμαι, διευκρίνησα παραπάνω πως δεν υπήρχε περίπτωση να χάσει τη δουλειά του εξ αιτίας ενός μεμονωμένου περιστατικού.
και
3) Ο προϊστάμενος ΕΠΡΕΠΕ* να το μάθει και του βρήκα τον τρόπο ώστε να το μάθει και ο υπάλληλος που δημιούργησε το πρόβλημα. Αλλά όχι με τον τρόπο που γίνεται συνήθως.
"Ακου Ν., πες του σε παρακαλώ ότι σε πήραν από το γραφείο πήγαμε και σου διαμαρτυρήθηκαν για τη συμπεριφορά του ενός εκ των δύο μας.
Πες του: Δεν πρόκειται Κ. να κάνω θέμα στη διοίκηση αλλά φοβάμαι μήπως την επόμενη φορά κάποιος πάρει άλλους τηλ. και όχι εμένα". και λοιπά ..σαλτσοειδή.

Ετσι και έγινε!

Η κατάληξη όλων αυτών;
Εγινε έτσι ακριβώς, και σήμερα έχει αλλάξει η συμπεριφορά του 180 μοίρες που λέμε!

*Για την αλλαγή που του έγινε έπρεπε να γίνει θέμα.
Θεώρησα πως αν το άφηνα έτσι, ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΑΝΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ..

Δεν ΚΑΡΦΩΣΑ σε διευθυντή, αντιδήμαρχο και λοιπούς 'ανώτερους' που είναι ..άφθονοι!
Το συζήτησα με τον πλέον κατάλληλο άνθρωπο ώστε να του βγει στο τέλος σε καλό, αλλά και για όλους τους άλλους λόγους που ανέφερα παραπάνω.

Και χάρηκα που με την αντιμετώπιση μου βοηθήθηκε..

Αλλά και εμείς, ως γνήσιοι μεσογειακοί παθιαστήκαμε αμέσως με τη λέξη 'κάρφωμα' -εύκολα παθιαζόμαστε()-, και μπήκε αυτή η λέξη μπροστά στα μάτια μας και δεν σκεφτήκαμε (και εγώ το ίδιο θα έκανα..) πως μπορεί να παίζει και κάτι άλλο.!
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.
lastpost