Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ

Σελίδα : 1

karmela1984

# 1 στις 21/4/2009
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αιγάλεω
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Μια γνωμη παιδια

Γεια σας!Χρόνια πολλά και Χριστός ανέστη! Θέλω τη γνώμη σας παιδιά, αν ξέρει κάποιος που έχει περάσει τα ίδια. Είμαι φιλόλογος και δουλεύω σε ένα (ο Θεός να το κάνει) φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης. Έχουν να με πληρώσουν από το Φλεβάρη και μάλιστα, την τελευταία φορά που ζήτησα τα χρήματά μου, μια βδομάδα πριν το Πάσχα, μου έστησαν και καυγά που τολμάω και το κάνω αυτό και με απείλησαν κιόλας ότι θα το βρω μπροστά μου! Αμέσως μετά, με συκοφάντησαν στους μαθητές μου, οι οποίοι ήρθαν βέβαια την επόμενη ημέρα και μου το είπαν.Εννοείται ότι έφυγα για Πάσχα χωρίς χρήματα! Σκέφτομαι να στείλω έγγραφο επίσχεσης και να κάνω καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας. Δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα χρήματα, όσο το να απαλλαγώ από αυτούς τους άθλιους, οι οποίοι μάλιστα είπαν στα παιδιά:" σιγά μωρέ, δεν έχει και το μωρό να ταϊσει σπίτι". Σας παρακαλώ, όποιος μπορεί να βοηθήσει , να μου πει μια γνώμη.

Barracuda

# 2 στις 22/4/2009
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 9.408
Ότι και να κάνεις δίκιο θα έχεις .

Επαγγελματισμός μηδέν και μάλιστα σε τόσο ευαίσθητο χώρο που έχει να κάνει με παιδιά.

Αλλά δεν είναι ούτε οι πρώτοι , ούτε οι τελευταίοι <έμποροι> στο χώρο.
Τα ίδια τραβάνε και οι άλλοι κλάδοι των καθηγητών με όλους αυτούς ,
ακόμη και οι γυμναστές με τα γυμναστήρια και κέντρα αισθητικής

Ότι και να κάνεις πάντως μην ανακατέψεις και εσύ τα παιδιά στην όλη ιστορία .

Θα σου έλεγα να στείλεις ένα εξώδικο , αρχικά χωρίς να ανακατέψεις επιθεωρήσεις εργασίας .
Με το οποίο
Θα ζητάς τα δεδουλευμένα
και ταυτόχρονα
Θα οριοθετείς ότι απαιτείς πλέον τις μηνιαίες πληρωμές σου, ( ώρες ή ότι άλλο)
ανά βδομάδα ,μήνα ή δεκαπενθήμερο , όπως ορίζει η νομοθεσία.
( Για να μην επικαλεστούν αργότερα μεταξύ σας διαφορετική προφορική συμφωνία).

Αν δεν συμμορφωθούν και σε σπρώχνουν σε παραίτηση τότε το χοντραίνεις το παιχνίδι.

Μη χαρισθείς ούτε για χρήματα , ούτε για ένσημα.
Ποντάρουν στην ανεργία του χώρου κάτι τέτοιοι τύποι και εκμεταλλεύονται τα πάντα .

Περιττό είναι να πω ότι χρειάζεται να ψάχνεις ήδη για κάπου καλύτερα

Το Barracuda ή θα σε κατασπαράξει ή θα σε σώσει κατασπαράσσοντας τους διώκτες σου. Πρέπει όμως να αποφασίσεις να μπείς στο νερό. The Shark...God or demon ?

cerise

# 3 στις 22/4/2009
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Δεν νομίζω πως θα σ αντικαταστήσουν με κάποιον άλλον που δεν θα τον πληρώνουν και θα δεχτεί.
Αν το μέρος που δουλεύεις δεν σου αρέσει και θέλεις να φύγεις οποσδήποτε τότε με τρόπο έξυπνο και ευγενικό να τους ζητήσεις τα χρήματα που σου χρωστούν και να παραιτηθείς με κάποια δικαιολογία. Βλέπεις σ αυτές τις περιπτώσεις και οι καλές συστάσεις χρειάζονται σε περίπτωση που κάποιος νέος εργοδότης ρωτήσει.
Γι αυτό προσπάθησε να εξαντλήσεις το περιθώριο καλής συμπεριφοράς.
Δεν μπορεί να μην σε πληρώσουν τελικά.
Αν όμως δεν δεις φως τότε καταγγελία όπως τα λες.
Αυτά συμβαίνουν στα φροντιστήρια...το έχω ακούσει από φίλους που κάνουν αυτή τη δουλειά.

totallina

# 4 στις 23/4/2009
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 552
ΟΟΟΟ οοοο .... συμβαινουν και αυτα?
Καλα να φοβασαι μη χασεις τη δουλεια σου δεν παιζει αφου δεν σε πληρωνουν! Οποτε ?
be human

peggy86

# 5 στις 23/4/2009
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Λασιθίου / Αγιος Νικόλαος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 67

Επαγγελματισμός μηδέν και μάλιστα σε τόσο ευαίσθητο χώρο που έχει να κάνει με παιδιά.

Θα σου έλεγα να στείλεις ένα εξώδικο , αρχικά χωρίς να ανακατέψεις επιθεωρήσεις εργασίας .
Με το οποίο
Θα ζητάς τα δεδουλευμένα
και ταυτόχρονα

Αν δεν συμμορφωθούν και σε σπρώχνουν σε παραίτηση τότε το χοντραίνεις το παιχνίδι.

Ποντάρουν στην ανεργία του χώρου κάτι τέτοιοι τύποι και εκμεταλλεύονται τα πάντα .

--------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------

Συμφωνω απόλυτα με τον Barracuda!!!!

Μη χαριστεις ότι και αν σου πουν.... Καταλαβαίνω πολυ καλα τη θέση σου...
Μία γνωστή μου είναι φιλόλογος και είχε μια παρόμοια ιστορία με τη δική σου..

Δούλευε σε ενα φροντιστήριο της συμφορας και καθυστερούσαν να την πληρώσουν, την απειλούσαν με απόλυση και όλα τα σχετικα(επιδή ηταν νεα) μεχρι που από 5 μήνες ανακάλυψε οτι δεν της κολλούσαν ενσημα.
Πήγε, τους ζήτησε το λόγο και αυτοι φυσικα την απέλυσαν...
Και να σκεφτείς η κοπέλα ήταν 2 μηνών εγκυος....

Κόντεψε να τους βγάλει στα καναλια....

Νομίζουν ότι επειδη εχεις την αναγκη τους θα σε πατησουν κιολας....

sexywoman1975

# 6 στις 25/4/2009
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Ν. Ζακύνθου / Λαγανάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1

Παράθεση:
Originally posted by Barracuda

Με το οποίο
Θα ζητάς τα δεδουλευμένα
και ταυτόχρονα

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Αυτή είναι η σωστή σειρά. Πρώτα το εξώδικο με ότι αναφέρει παραπάνω ο φίλος μας. Αν δεις στην τελική ότι δεν γίνει τίποτα, τότε προχώρα σε επίσχεση εργασίας. Εσύ θα κάθεσαι σπιτάκι σου και αυτοί θα σου δίνουν τον μισθό σου κάθε μήνα. Τους υποχρεώνει ο Νόμος για αυτό.
Βρίσκομαι στην ίδια κατάσταση με εσένα. Με είχαν απλήρωτη πέντε μήνες. Τώρα κάθε μήνα πάει ο κλητήρας τους δίνει την έκθεση του δικαστηρίου και μέσα στις πρώτες πέντε μέρες του μήνα μου δίνουν τον μισθό μου. Και επειδή είχα και πολύ καλό δικηγόρο έχω βάλει έναν όρο. Αν δεν πάρω τον μισθό μου μέχρι τίς πέντε του κάθε μήνα, κάθε μέρα θα έχει επιπλέον προσαύξηση κατά 200 ευρώ.΄
Τώρα βρίσκομαι στον έκτο μήνα αυτής της ιστορίας. Τα δεδουλευμενα μου φυσικά ΔΕΝ μου τα έχουν δώσει ακόμα. Αλλά τους ασκώ πολύ μεγάλη πίεση. Να ξέρεις όμως ότι αν κάνεις επίσχεση δεν θα πρέπει να δουλεύεις αλλού. τουλάχιστον να μην φαίνεται και να μην σε πάρουν χαμπάρι.

Καλή τύχη να έχεις

# 7 στις 26/4/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
καλημέρα και από εμένα.
εγώ δεν ξέρω να σου δώσω συμβουλές νομικού περιεχομένου , οπότε θα σου γράψω σαν να είσαι φίλη μου και τα λέμε όσο πίνουμε καφεδάκι.
αν είσαι σε μεγάλη πόλη που υπάρχουν <<αρκετές>> θέσεις εργασίας στο αντικείμενό σου κινήσου μέσα στο πλαίσιο του νόμου και εξάντλησε όλο το οπλοστάσιο που έχεις στην διαθεσή σου.
είναι τουλάχιστον ανήθικο να στερείς από κάποιον τα χρήματα που του δίνουν την δυνατότητα να ζει με αξιοπρέπεια.
αν όμως είσαι σε καμιά μικρή πόλη που όλοι σε ξέρουν και όλους τους ξέρεις , εκεί το πράγμα αλλάζει...δεν θα σου πω παράτα το και κάνε κάτι άλλο , αλλά θέλει μεγάλη <<μαλαγανιά>> που λένε και στο χωριό μου για να μην χρειαστεί να αλλάξεις νομό για να ξαναβρεις δουλειά.

προσωπικά πιστεύω ότι το κλειδί για την επιτυχία είναι η ψυχραιμία και διπλωματία...

καλή τύχη...

allegria

# 8 στις 26/4/2009
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 703
Κι εγώ γιατρός είμαι στο Δημόσιο και έχω να πληρωθώ τα δεδουλευμένα από τον Ιανουάριο. Παντού τα ίδια σκατά... επικαλούνται όλοι την οικονομική κρίση.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε