Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

θα μου παρουν το σπιτι?

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

# 21 στις 15/5/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by cerise
Η τράπεζα , εφ όσον εσύ πληρώνεις τη δόση και τους τόκους, στόχο έχει να εισπράξει το δάνειο που σου χορήγησε συν τους τόκους κλπ έξοδα.

Ξέχασα να επισημάνω ότι όταν η τράπεζα εγγράφει προσημείωση ή υποθήκη σε ένα ακίνητο ασφαλίζει ΚΑΙ τους τόκους της ΚΑΙ τα έξοδα. Δηλαδή αν χορηγήσει δάνειο πχ 300.000 ευρώ εγγράφει προσημείωση για 365.000, οπότε σε καμιά περίπτωση δεν χάνει αν βγει σε πλειστηριασμό το υποθηκευμένο ακίνητο. Θα πάρει όλο το δάνειο που έδωσε συν το κέρδος της απ τους τόκους.

Αυτή η εκφρασμένη παντοδυναμία της τράπεζας απέναντι σε θνητούς δανειστές, εμένα με ανησυχεί και με εξοργίζει σαν πολίτη. Γιατί σαν νομικό δε με πείθει.

lakrepa

# 22 στις 17/5/2009
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ελληνικό
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 1.624
'Aρεσαν+: 0%
αχ (μ ' εξαίρεση την ζουμ) και τι δεν άκουσα εδώ μέσα!

Λοιπόν, από ειδική στις εκτελέσεις (αναγκαστικές , όχι κανονικές!)

1. Το σπίτι δεν ανήκει σε καμία τράπεζα. Το σπίτι ανήκει κατα το ήμισυ στην θεματοθέτρια. Η τράπεζα έχει υποθήκη επί του σπιτιού , δηλαδή προνομιακό δικαίωμα, στην περίπτωση που (κούφια η ώρα) εκπλειστηριαστεί.

2. Συνήθως Τράπεζα και Εφορία (και ΤΕΒΕ και ΙΚΑ που φαντάζομαι ότι χρωστάει η θεματοθέτρια εφόσον είναι έμπορος) λαμβάνουν το σύνολο των χρημάτων που μπορεί να δωθούν σε έναν πλειστηριασμό. ΟΜΩΣ εμείς τα καθίκια οι δικηγόροι που ασχολούμαστε με εκτελέσεις, για να πιέσουμε να πάρουμε την επιταγούλα των 8.000 ευρώ (φερ'ειπείν) κάνουμε κατάσχεση ώστε να φοβηθεί ο οφειλέτης (που χρωστάει της μοιχαλούς) και προκειμένου να δώσει τα πρώτα σε εμάς, επισπεύδουμε πλειστηριασμούς ... Στο 99% των περιπτώσεων θα βρούν κάποια χρήματα να αναστείλλουν . Αφήστε τα ωραία για τις τράπεζες λοιπόν. Αμα υπάρχει σπίτι , στρεφόμαστε εκεί και ασ κόψει το λαιμό της η θεματοθέτρια..

3. ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ μιλάμε για το 50% άρα δύσκολα θα 'χτυπήσει' κάποιος. Επίσης, αμα τα χρήματα που οφείλεις είναι πολύ περισσότερα από όσα αξίζει το 1/2 του σπιτιού, δεν αξίζει το κόπο να το παλαίψεις με τους πιστωτές σου- εφόσον έχεις και την Τράπεζα... Η καλύτερη λύση είναι να το καθυστερήσεις όσο γίνεται (με δικηγόρο) να μαζέψεις χρήματα και να το χτυπήσει ο άντρας σου και το άλλο μισό. Άμα το πλειστηριάσεις και στο πάρει ένας άγνωστος, πάλι δεν πρέπει να απελπίζεσαι. Ο αντρας σου έχει το 50% άρα το πιθανότερο θα του στείλει αγωγή διανομής οπότε αυτή θα ναι και άλλη ευκαιρία να το πάρετε πίσω. (καλα λέω τραβηγμένα σενάρια τώρα ...)

4. ΔΕΝ ΑΠΕΛΠΙΖΟΜΑΣΤΕ. ΌΛΑ έχουν την λύση τους. ΟΛΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΣ ΦΥΛΑΚΗ. Βασικό να το θυμάσαι. Θα βρεις έναν καλό δικηγόρο, να σε υπερασπίσει , και όλα θα πάνε καλά. Θυμήσου ότι οι πιστωτές σου θέλουν τα λεφτά τους, και όχι τον εγκλεισμό σου. Προσπάθησε να βάλεις προτεραιότητα στους έχοντες επιταγές (γιατί αποτελούν ποινικά αδικήματα η μη πληρωμή τους) κλείσε τα αυτιά σε τράπεζες και εισπρακτικές εταιρίες (πιέζουν αλλά ΔΕΝ φυλακίζουν) κάνε με ΙΚΑ και ΤΕΒΕ μια ρύθμιση των οφειλών σου (και οι οφειλές αυτές αποτελούν ποινικά αδικήματα). ΔΕΣ (με δικηγόρο) μήπως είναι λύση η πτώχευση.

ΘΥΜΗΣΟΥ οτι ΔΕΝ ειναι το τέλος του κόσμου. Πάρα πολλοί νέοι άνθρωποι στην Ελλάδα βρίσκονται στην ίδια μοίρα (κάτι η ξεροκεφαλιά και η αμιαλιά των μεγαλύτερων συγγενών μας που νομίζουν ότι με ένα καθαρό όνομα μπορούν να ξεκινήσουν από την αρχή , κάτι το πανάθλιο κράτος που τινάζει στον αέρα κάθε προσπάθεια με τους οικονομικούς και τους νομικούς παραλογισμούς του...) και ΟΛΑ ΠΟΛΕΜΟΥΝΤΑΙ.

Καλή τύχη μικρή! Έπεσες στα βαθιά από πολύ νέα αλλά για όλα υπάρχει λύση.
we cannot direct the wind , but we can adjust the sails!

Dardana

# 23 στις 17/5/2009
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by lakrepa

2. Συνήθως Τράπεζα και Εφορία (και ΤΕΒΕ και ΙΚΑ που φαντάζομαι ότι χρωστάει η θεματοθέτρια εφόσον είναι έμπορος) λαμβάνουν το σύνολο των χρημάτων που μπορεί να δωθούν σε έναν πλειστηριασμό. ΟΜΩΣ εμείς τα καθίκια οι δικηγόροι που ασχολούμαστε με εκτελέσεις, για να πιέσουμε να πάρουμε την επιταγούλα των 8.000 ευρώ (φερ'ειπείν) κάνουμε κατάσχεση ώστε να φοβηθεί ο οφειλέτης (που χρωστάει της μοιχαλούς)

Μοιχαλου οπως λεμε Μοιχαλιδα γυναικα;
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 24 στις 17/5/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by lakrepa
Θυμήσου ότι οι πιστωτές σου θέλουν τα λεφτά τους, και όχι τον εγκλεισμό σου.

Επί πλέον αυτός που ζητά εγκλεισμό του οφειλέτη του πρέπει να προκαταβάλει τα τροφεία κάθε μήνα (δηλ. τη διατροφή του στη φυλακή) οπότε δεν είναι αυτή η καλύτερη λύση για να εισπράξει τα χρήματά του από μια 26χρονη.
Κατά τα άλλα, τι να πω κι εγώ, όταν όλοι έγιναν ειδικοί στα δάνεια

lakrepa

# 25 στις 17/5/2009
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ελληνικό
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 1.624
έτσι έτσι ! γιατί σε περιπτώσεις όπως της θεματοθέτριας, άλλοι γμανε άλλοι πληρώνουν τα γμσιατικα
we cannot direct the wind , but we can adjust the sails!

# 26 στις 17/5/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
εμένα κάτι μου λέει ότι αν εμβαθύνουμε.....

θα δούμε αγορές με 22 πιστωτικές...

δύο τρια τζιπ στο πίσω μέρος του σπιτιού....

και μετά δεν έχουμε λεφτά για να πληρώσουμε...
μου θυμίζει αυτούς του απίθανους σουηδούς που έρχονται εδώ για διακοπές

και ζητιανευουνε για να γυρίσουνε πίσω....
γιατί ρε φιλαράκι....εγώ πάω στην σουηδία αν δεν έχω λεφτά.....

mathilda

# 27 στις 17/5/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by wicker_man
εμένα κάτι μου λέει ότι αν εμβαθύνουμε.....

θα δούμε αγορές με 22 πιστωτικές...

δύο τρια τζιπ στο πίσω μέρος του σπιτιού....

και μετά δεν έχουμε λεφτά για να πληρώσουμε...
μου θυμίζει αυτούς του απίθανους σουηδούς που έρχονται εδώ για διακοπές

και ζητιανευουνε για να γυρίσουνε πίσω....
γιατί ρε φιλαράκι....εγώ πάω στην σουηδία αν δεν έχω λεφτά.....

Ε, καλα τωρα, λιγο θελει να εχεις παρει ενα δανειο για να στησεις ενα μαγαζι και εκει που εχεις την πελατεια σου και ελπιζεις να ξεχρεωσεις, να μειωθουν ο πωλησεις γιατι ο κοσμος φοβαται την κριση, μετα να παρεις ενα δανειο για να κινεισαι και η τραπεζα να σου βαλει τη θηλεια στο λαιμο και να μην εχεις να πληρωσεις ουτε το ΤΕΒΕ;

Ξερεις ποσα μαγαζια βλεπω ξενοικιαστα;
Ξερεις ποσο καιρο εχω να δω να ανοιγει ενα νεο μαγαζι στην γειτονια μου;
Ξερεις οτι ακομη και σε μεγαλο εμπορικο κεντρο της πολης, εκλεισαν μαγαζια γιατι δεν ειχαν δουλεια;

# 28 στις 18/5/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by mathilda

Ε, καλα τωρα, λιγο θελει να εχεις παρει ενα δανειο για να στησεις ενα μαγαζι και εκει που εχεις την πελατεια σου και ελπιζεις να ξεχρεωσεις, να μειωθουν ο πωλησεις γιατι ο κοσμος φοβαται την κριση, μετα να παρεις ενα δανειο για να κινεισαι και η τραπεζα να σου βαλει τη θηλεια στο λαιμο και να μην εχεις να πληρωσεις ουτε το ΤΕΒΕ;

Ξερεις ποσα μαγαζια βλεπω ξενοικιαστα;
Ξερεις ποσο καιρο εχω να δω να ανοιγει ενα νεο μαγαζι στην γειτονια μου;
Ξερεις οτι ακομη και σε μεγαλο εμπορικο κεντρο της πολης, εκλεισαν μαγαζια γιατι δεν ειχαν δουλεια;

καλημέρα....πιστεύω ότι δεν έχεις άδικο.....
αλλά δεν νομίζεις ότι και εγώ έχω ένα κάποιο ...άλφα-χι-ψι...δίκιο με τόσα που έχουμε δει και έχουμε ακούσει...?

o_Axrhstos

# 29 στις 21/5/2009
author
Ανδρας / 54 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 5
Ο δικηγόρος απήντησε τελικά,

ή θα πάρουμε τηλέφωνο σε δικηγόρο, λογιστή, μαυραγορίτη
για να μάθουμε τη συνέχεια ?

(η οποία είναι λίγο ως πολυ γνωστή:
σου παίρνουν το σπίτι, τους μένει απούλητο, διαπραγματεύονται με όλους
διότι πόσοι να πρόλαβαν τα λεφτά της Ζήμενς και να τα έχουν ακόμα?
και μετά το ξαναπαίρνεις πίσω στον πλειστηριασμό...)
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε