Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Λάθος δρόμος

Σελίδα : 1

iceman1932

# 1 στις 5/11/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Σπάτα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 13
'Aρεσαν+: 0%

Λάθος δρόμος

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΒΙΩΝΩ ΤΩΡΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΛΛΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΑ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΜΙΑ ΠΡΩΗΝ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΕΡΘΗΚΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΧΕΣΗ.ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΔΡΟΜΟ.Η ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ.ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΩΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ?ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΛΗΓΩΘΕΙ ΠΟΛΥ ΑΝ ΤΗΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΘΛΙΒΕΡΟ,ΑΝΗΘΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΕΝΤΙΜΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΨΕΥΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΣΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ,ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΘΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ.

fegarahtida

# 2 στις 5/11/2003
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 675
Ρωτάς τι μας κάνει να μπαίνουμε σε μια νέα σχέση όταν δεν έχουμε ξεπεράσει την προηγούμενη... Η απάντηση για μένα είναι μια... Φοβόμαστε την μοναξιά... Πιστεύω ότι είναι λάθος να διατηρρείς μια σχέση στην οποία ουσιαστικά απέχεις συνειδητά πλέον... Θεωρώ πιο έντιμο να της πεις να χωρίσετε τώρα κι ας πληγωθεί, παρά να την αφήνεις να κάνει όνειρα και να επενδύει σ'αυτήν σχέση που μοιραία κάποια στιγμή θα τελειώσει... Καμμιά σχέση δεν χτίζεται στέρεα πάνω στο φαντασμά μια προηγούμενης σχέσης...
"Εκείνο που η κάμπια θεωρεί τέλος του κόσμου ο δημιουργός το ονομάζει πεταλούδα..."

# 3 στις 5/11/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Δυστυχώς για σένα φίλε μου συμφωνώ απόλυτα με την fegarahtida. Επίσης θα ήθελα να προσθέσω οτι είναι άδικο και για την κοπέλα σου να στηρίζεται σε κάποιον που δεν την αγαπά πραγματικά και που όταν πραγματικά θα σε χρειαστεί θα είσαι εκεί απο υποχρέωση και μόνο...

Και ξέρεις ο άλλος δεν είναι ηλίθιος να μην καταλαβαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά στην σχέση του. Πάντα θα υπάρχει το ναι μεν αλλά... Εκείνο το αλλά θα σας κυνηγάει και η κοπέλα σου νομίζω το βλέπει και το νοιώθει ότι κάτι δεν πάει καλά...

Άποψη μου, χώρισε τη και κάτσε μοναχός σου όσο χρειάζεται να δεις τι γίνεται με τον εαυτό σου, με τα θέλω σου κλπ κλπ. Και όταν τελειώσεις την κουβέντα με τον εαυτό σου τότε αποφασίζεις τι πορεία θα ακολουθήσεις.. Καλή δύναμη

gallidoula

# 4 στις 5/11/2003
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 646

Παράθεση:
Originally posted by iceman1932
ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΒΙΩΝΩ ΤΩΡΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΑΛΛΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΑ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΜΙΑ ΠΡΩΗΝ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΕΡΘΗΚΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΧΕΣΗ.ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΔΡΟΜΟ.Η ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ.ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ.ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΩΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ?ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΛΗΓΩΘΕΙ ΠΟΛΥ ΑΝ ΤΗΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΘΛΙΒΕΡΟ,ΑΝΗΘΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΕΝΤΙΜΟ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΜΕ ΨΕΥΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΣΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ,ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΘΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ.

Και σε μένα το ίδιο ακριβώς συμβαίνει...
Κάθε τι που ζεις, είτε σε κάνει ευτυχισμένο, είτε δυστυχισμένο, είναι κέρδος... Χαμένος χρόνος, είναι τα διαστήματα που δεν έζησες κάτι...

iceman1932

# 5 στις 5/11/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Σπάτα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 13
ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ.ΜΕ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕ ΚΑΙ ΕΝΕΔΩΣΑ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΚΟΠΕΛΑ,ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΞΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.
ΓΑΛΛΙΔΟΥΛΑ ΕΣΥ ΠΟΥ ΒΙΩΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟΣ?
ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΟΠΟΤΕ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΗΝ ΜΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΕΝΑ "ΣΦΙΞΙΜΟ".

blossom

# 6 στις 5/11/2003
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Ν. Κορινθίας / Ξυλόκαστρο
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 766

Παράθεση:
Originally posted by iceman1932
ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ.ΜΕ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕ ΚΑΙ ΕΝΕΔΩΣΑ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΚΟΠΕΛΑ,ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΞΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.
ΓΑΛΛΙΔΟΥΛΑ ΕΣΥ ΠΟΥ ΒΙΩΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ?Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟΣ?
ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΟΠΟΤΕ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΗΝ ΜΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΕΝΑ "ΣΦΙΞΙΜΟ".

Εγώ προσπαθώ να αποφύγω αυτό που περνάς εσύ. Μετά από τον χωρισμό μιας σχέσης προσπαθώ να μην κάνω καμία νέα γνωριμία γιατί καταλαβαίνω ότι όσο και αν φοβάμαι την μοναξιά, όσο και με πονάει το κενό στην καρδιά μου ΠΡΕΠΕΙ να μείνω μόνη μου γιατί ακόμα νιώθω αυτό το σφίξιμο στην καρδιά, ακόμα τον σκέφτομαι και μου λείπει άσχετα αν εγώ τερμάτισα την σχέση.

Επίσης να θυμάσαι ότι μετά από έναν χωρισμό σιγά-σιγά όλοι μας ξεχνάμε τα δυσάρεστα που μας οδήγησαν στον χωρισμό και θυμόμαστε τις ευχάριστες στιγμές. Αυτό έχει σαν συνέπεια να εξιδανικεύουμε πάλι τον/την πρώην με αποτέλεσμα να "κολλάμε" στην παλιά σχέση και να μην αφήνουμε τον εαυτό μας να προχωρήσει παρακάτω σε μια νέα σχέση. Επίσης έχεις ελέγξει μήπως το σφίξιμο που αισθάνεσαι για την πρώην σου οφείλεται σε πληγωμένο εγωισμό; Προσπάθησε να μην πέσεις σε μια τέτοιες παγίδες.

Αν η τωρινή σου σχέση δεν σε κάλυπτε καθόλου δεν νομίζω να ήσουν μαζί της ακόμα. Είμαι σίγουρη ότι η κοπέλα σου διαισθάνεται ότι κάτι δεν πάει καλά μεταξύ σας αλλά δεν μπορεί να το αποδείξει και αυτό μπορεί κάποια στιγμή να την κάνει να αισθανθεί ότι η σχέση σας είναι μονόπλευρη.

Θα συμφωνήσω με τις προηγούμενες απαντήσεις. ΠΡΕΠΕΙ για το δικό σου καλό και της κοπέλας που είσαι τώρα να τερματίσεις αυτή τη σχέση. Μην χτίζεις στην άμμο. Σκέψου και λίγο το μέλλον. Θα πληγωθείτε και οι δύο σας αργότερα πολύ περισσότερο όταν θα καταρρεύσει σαν χάρτινος πύργος αυτή η σχέση που δεν έχει γερά θεμέλια.

Αν η κοπέλα σου προτείνει να μείνετε φίλοι να μην το δεχτείς. Εκείνη είναι ερωτευμένη μαζί σου απ' ότι φαίνεται και αν μείνετε φίλοι θα της διατηρήσεις την ψεύτικη ελπίδα μέσα της ότι κάποια μέρα μπορεί να γίνετε ξανά ζευγάρι και αυτή η κατάσταση θα την εξουθενώσει ψυχολογικά.

Κατά την δική μου γνώμη πρέπει να ξεκαθαρίσεις τα συναισθήματά σου, να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου να κλείσει τις πληγές του, να μείνεις μόνος σου όσο και αν αυτό σε πονάει, να περάσεις όλη αυτή την διαδικασία της μοναξιάς (που το ξέρω γιατί το βιώνω πονάει πάρα πολύ).

Ξέρω ότι αυτά που σου έγραψα δεν ήταν αυτά που θα ήθελες να ακούσεις γιατί ο δρόμος που σου προτείνω είναι δύσκολος και ανηφορικός. Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλή τύχη.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε