Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γιατί κομπλάρουν οι άντρες;

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

biFEM

# 1 στις 20/3/2003
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 7
'Aρεσαν+: 0%

Γιατί κομπλάρουν οι άντρες;

Μου κάνει μερικές φορές εντύπωση το ότι πολλοί άντρες κομπλάρουν όταν τους φλερτάρει ή γενικά κάνει το πρώτο βήμα μια γυναίκα με αυτοπεποίηθηση και δυναμισμό. Θέλω τη γνώμη κυρίως των αντρών στο γιατί συμβαίνει αυτό. Μήπως μια αποφασιστική γυναίκα τους προκαλεί σύγχυση ρόλων;

biFEM

# 2 στις 20/3/2003
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Απαντήσεις: 7
Κατ αρχας πιστευω οτι αυτη η διαπιστωση που εχεις κανει δεν αφορα το συνολο των αντρων,αλλα μονο ενα ποσοστο.Αφορα πιστευω τις περιπτωσεις ανθρωπων που δεν εχουν αυτοπεποιθηση.Και φυσικα η ελλειψη αυτοπεποιθησης συνανταται και στα δυο φυλλα.Ο ανθρωπος απο την φυση του εχει τοση δυναμη,που αν την γνωριζε θα μπορουσε να κανει θαυματα.Το μονο που χρειαζεται για να την εκμεταλευτει ειναι η καταλληλη προσεγγιση απ τον περιγυρο του.Αν λοιπον σε ενδιαφερει καποιος,πιστευω το μονο που εχεις να κανεις για να δεις τι αξιζει,ειναι να του δειξεις οτι εκτιμας την αξια του.

bilacos

# 3 στις 20/3/2003
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 114
Απαντήσεις: 313
νομιζω οτι δεν κομπλαρουν μονο οι αντρες αγαπητη μου!
εμενα προσωπικα μου αρεσει να με φλερταρει μια γυναικα δυναμικα οπως λες.
το κακο ομως στην ολη ιστορια ειναι,οτι οταν ανταποκριθει ο αντρας συνηθως κανουν πισω οι γυναικες.οταν αποφασισει μια γυναικα να φλερταρει εναν αντρα πρεπει να ειναι αποφασισμενη,να ειναι δυναμικη μεχρι το τελος.τις περισοτερες φορες ενω ξεκιναει το πραγμα ετσι ξαφνικα αλλαζουν ολα!επισης,πρεπει να μην μπερδευουμε τις καταστασεις.μπορει δηλαδη μια γυναικα να εχει ακριβως τα ιδια δικαιωματα στη ζωη και στον ερωτα με τον αντρα αλλα εχει και τις ιδιες υποχρεωσεις.
περιπλανωμενος στην αιωνιοτητα...

# 4 στις 20/3/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Bilaco & Bigbird.. διαφωνώ.

Απο προσωπική εμπειρία σας λέω ότι μιά φορά στη ζωή μου αποφάσισα να φλερτάρω κάποιον (ο οποίος είχε δείξει ξεκάθαρα ότι περιμένει απο μένα το πρώτο βήμα).... και στο τέλος τον έχασα κι απο φιλαράκι!!!

Νομίζω ότι οι άντρες θέλουν να έχουν το ρόλο του κυνηγού.
Αν το θήραμα κάνει εκείνο το πρώτο βήμα αισθάνονται περίεργα, κομπλάρουν, εγκαταλείπουν το παιχνίδι και συνεχίζουν το κυνήγι σε άλλο δάσος.

dancer

# 5 στις 20/3/2003
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 345

κομπλαρουν

komplaroun, giati isws tha tous enoxlouse ston andriko tous egwismo mia gynaika pio 'dynamikh' apo aytous.

Aytos einai 'andrikos' rolos...

Oso ki an theloume na fanoume monternoi, ayta einai kapoia 'zwwdh - prwotogona' (me thn kalh enoia) enstikta pou emfanizontai athela mas.
τελικα ειναι ωραιο να εισαι ο εαυτός μου...

dionysos

# 6 στις 20/3/2003
author
Ανδρας / 64 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Κορωπί
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 8
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΒΙΛΑΚΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΣΟΣΤΗ

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ

ΦΛΕΡΤΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΔΟΥΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠ'ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ

ΤΟ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ

ΙΣΩΣ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΦΛΕΡΤ ΝΑ ΕΙΝΑΙ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΑΙΗΝΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΕΛΞΗΣ ΑΠΩΣΗΣ ΤΟΥ ford-da ΤΟΥ ΦΡΟΥΝΤ.

Η ΤΟΥ ΧΑΝΩ/ΒΡΙΣΚΩ που λεω ..εγω

ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΧΑΣΕΙΣ
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΒΡΕΙΣ

ΙΣΩΣ Η ΑΛΛΑΓΗ
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
ΟΠΩΣ ΤΟΠΑΝ ΚΙ'ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΚΙΝΕΖΟΙ ΣΟΦΟΙ
ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΩΝ ΑΛΛΑΓΩΝ

ΑΛΛΑ ΕΔΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ

ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ...ΦΛΕΡΤ ?

ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ

Yiannis

# 7 στις 3/4/2003
author
Ανδρας / 59 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 10
Πιστεύω πως η απάντηση στο ερώτημά σου βρίσκεται μέσα σ'αυτό! Όταν λειτουργούμε μέσα σε ρόλους που μας βολεύουν η νομίζουμε πως μας ταιριάζουν δεν έχουμε συνείδηση της ίδιας δυναμικής.Πρσωπικότητα και θυμικό είναι τότε ξένα στοιχεία....

KiROS

# 8 στις 4/4/2003
author
Ανδρας / 40 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Απαντήσεις: 1
bilako και BigBird θα συμφωνήσω μαζί σας...με προλάβατε,αλλιώς,πάνω-κάτω, τα ίδια θα έγραφα και εγώ...
Να προσθέσω επίσης,πως δεν ταιριάζει ούτε στις γυναίκες αλλά ούτε και στους άντρες να αλλάξουν ρόλους...Ας αφήσουμε λοιπόν τη φύση να μιλήσει μόνη της,και ας μην αλλάζουμε ρόλους...παραβιάζουμε την φύση αν κάνουμε κάτι τέτοιο...

Yiannis

# 9 στις 4/4/2003
author
Ανδρας / 59 / Παντρεμένος
Απαντήσεις: 10

Κομπλάρουν???

Παράθεση:
Originally posted by biFEM
Μου κάνει μερικές φορές εντύπωση το ότι πολλοί άντρες κομπλάρουν όταν τους φλερτάρει ή γενικά κάνει το πρώτο βήμα μια γυναίκα με αυτοπεποίηθηση και δυναμισμό. Θέλω τη γνώμη κυρίως των αντρών στο γιατί συμβαίνει αυτό. Μήπως μια αποφασιστική γυναίκα τους προκαλεί σύγχυση ρόλων;

Ποιός είπε ότι κομπλάρουν?????
Την περίπτωση να μην γουστάρουν αυτήν που τους φλερτάρει την εξετάζουμε?
Αρέσει στο μέλος mars1981

Dimitrios_thess

# 10 στις 7/4/2003
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Απαντήσεις: 44

Γιατι κομπλαρουν οι αντρες?

Απλουστατα επειδη οταν μια δυναμικη γυναικα τους φλερταρει ιδιαιτερα αν ειναι και πολυ ομορφη κολλανε επειδη δεν περιμενουν κατι τετοιο λογω χαμηλης αυτοεκτιμησης η μαλλον υπερεκτιμησης του αλλου φυλου και δευτερον επειδη η συγκεκριμενη γυναικα τους πετυχε απροετοιμαστους και χωρις αναλογες ατακες για να απαντησουν.
Αυτη ειναι η δικη μου γνωμη.
Αυτο που λατρευω στις γυναικες δεν ειναι οι ομοιοτητες τους αλλα οι διαφορες τους με εμενα

blueone

# 11 στις 8/4/2003
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 1
Paides, oi antropines sxeseis den einai... bazo 2 abga kai miso kilo bouturo kai petuxeno tin teleia mpougatsa! An leitourgisoume enstiktodos ola ginontai, akrei na uparxei to kurio sustatiko, tin elxi! Orexi na xoume mono! filika.

KANENAS

# 12 στις 8/4/2003
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 50

Προκαθορισμενοι ρολοι!

Όταν το ερώτημα τίθεται αφοπλιστικά, πώς να απαντηθεί;
Δεν υπάρχουν προκαθορισμένοι ρόλοι στις ανθρώπινες σχέσεις! Οπότε αν κάποια γυναίκα εκδηλωθεί ελεύθερα, χαρά θεού! (ακόμα και για τους άθεους...)
Το θέμα είναι πάντα απλούστατο: όταν συναντιούνται δυό άνθρωποι (εκτός φύλου με ένα *Λ* γιατί το άλλο που γράφετε περιέχει συνήθως χλωροφύλη) εκδηλώνουν συναισθήματα (γενικά αισθήματα) που με βάση τις προσωπικές επεμβάσεις γίνονται βιώματα, δεσμοί, κοινές εμπειρίες που ενώνουν τις συνειδήσεις... Όταν όμως η σχέση έχει κατακτητικές τάσεις, δηλαδή ψευδοηδονιστικές σχέσεις καταναλωτικής φύσης, συλλογής αριθμών σχέσεων μιάς βραδυάς προς εύκολη αποφυγή μιας μοναξιάς που δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί διεξοδικά με πνευματικό τρόπο, τότε ξεπέφτουμε στη χυδαιότητα, στον αγοραίο έρωτα. Αυτά...
Η ζωή είναι μιά στιγμή, μην την καταναλώνεις άσκοπα...

tabula_rasa

# 13 στις 5/5/2003
author
Ανδρας / 49 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 60
Απαντήσεις: 384
Skeuthikate pote oti opws oi gynekes exoun to dikaioma ths aporipshs etsi kai oi antres mporoun na epilexoun pia thn gyneka pou epithimoun kai oxi opoia tous katsei...
kai giati enas antras na einai epithetikos? To pio eykolo shmera einai na brei mia gyneka na perasei to brady tou.
Kai kati teleytaio deixe mou mia gyneka pou na thn flertarei kapoios se opoiodipote xwro kai na mhn exei sto mialo ths thn apporipsh ex arxhs, anexartita apo to poso mporei na thn elkyei o endiaferomenos...
An loipon ta exetasei ola ayta enas antras , blepei oti den yparxei nohma na prspathisei afou apla pathitika na dei thn katastash olo kai kapoia tha ton plhsiasei.
Toso Apla...

sovokai

# 14 στις 5/5/2003
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 173

Κομπλεξ???

"""Μου κάνει μερικές φορές εντύπωση το ότι πολλοί άντρες κομπλάρουν όταν τους φλερτάρει ή γενικά κάνει το πρώτο βήμα μια γυναίκα με αυτοπεποίηθηση και δυναμισμό. """

Ούτε εγώ ούτε κανένας από τους γνωστούς μου έχει κομπλάρει όταν με έχει φλερτάρει μια γυναίκα... Ίσα΄ίσα που καταλαβαίνω αμέσως ότι είναι μια γυναίκα με αυτοπεποίθηση και δυναμισμό κάτι το οποίο μου αρέσει πολύ... Δεν ψάχνουν όλοι΄μια όμορφη γλάστρα δίπλα τους..
Τώρα αν κάτσει η φάση είναι θέμα χημείας όπως είπαν πολύ άλλοι πιο πριν...

"""Μήπως μια αποφασιστική γυναίκα τους προκαλεί σύγχυση ρόλων;"""

Είμαστε ακόμα στην εποχή που η γυναίκα έκανε όλες τις δουλειές του σπιτιού και ο αντρας πήγαινε στην εργασία και στο καφενείο??? Αν όχι για ποιους ρόλους μιλάμε? (εδώ που τα λέμε τότε ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα για τους άντρες :lol
Περασμένα μεγαλεία!!!

INNAMORATA

# 15 στις 5/5/2003
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Τρικάλων / Κεφαλόβρυσο
Απαντήσεις: 5
ρε παιδιά,δεν έχουμε σκεφτεί ένα πράγμα.

ότι όλοι οι άνθρωποι δεν σκέφτονται & δεν

λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο.

Άρα εξατράται καθαρά απ'το χαρακτήρα

του κάθε άντρα.άλλοι άντρες κομπλάρουν

& άλλοι όχι.Και σ'αυτό δεν παίζει ρόλο ούτε

η ηλικία,αλλά ούτε & το επίπεδο

γενικότερα....

koyrsaros

# 16 στις 5/5/2003
author
Ανδρας / 58 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831
Οι εποχές της θεωρίας του ''κυνηγού'' και του ''θηράματος'' έχουν περάσει πιά και δεν τίθεται θέμα εγωισμού όταν μια γυναίκα φλερτάρει έναν άνδρα (υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βέβαια).

Ο δυναμισμός και η αυτοπεποίθεση της γυναίκας σαφώς και εξιτάρει τον άντρα, όπως συμβαίνει και στη γυναίκα το ίδιο όταν η ''προσέγγιση'' γίνεται τουλάχιστον με τέτοιες προοπτικές.

Η ''τσαμπουκαλεμένη'' διάθεση και αυτοπεποίθεση σε μια γυναίκα που έχει ''καβαλήσει'' το καλάμι απο τις αλλεπάληλες προτάσεις των αντρών και που νομίζει ότι είναι η ''γυναικάρα'' που τα έχει ζήσει όλα στη ζωή της, δε περνά απαρατήρητη. Αυτό ίσως φοβίζει έναν άντρα και σκοτώνει τόν έρωτα και τη πάσης φύσεως προσέγγιση.

Άλλωστε το μεγαλύτερο ποσοστό των απορρίψεων προς τον άλλον το έχει η γυναίκα. Ελάχιστες είναι οι γυναίκες που φλερτάρουν πρώτες γιατί πραγματικά το θέλουν. Συνήθως γίνεται για να ανέβει η αυτοεκτίμηση της και η προσωπικότητα της ώς γυναίκα και οι ρόλοι, αν δεν έχουν αλλάξει, έχουν τουλάχιστον ισοσταθμιστεί.

spy26

# 17 στις 5/5/2003
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 416
ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ..., ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΟΔΕΨΕΙ ΩΡΕΣ...ΜΕΡΕΣ...ΒΔΟΜΑΔΕΣ...Ή ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ... ΠΙΟ ΠΡΙΝ,ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ; ΥΠΑΡΧΕΙ ; ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ, ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ,ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΕΣ!
ΑΡΑ...ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΓΛΥΚΙΕΣ ΜΟΥ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΤΑΙ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΑΝΤΡΑ...ΧΩΡΙΣ ΘΡΑΣΟΣ,ΘΑΡΡΟΣ,ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟ,''ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ'', κ.α....!
ΑΥΤΑ ΤΟ ΟΛΙΓΑ...ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ...ΚΑΤΑΛΑΒΕ!!!

SETH_7

# 18 στις 5/5/2003
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 135
Noμιζω οτι ειναι καθαρα θεμα ανθρωπου και οχι φυλου...Εγω πχ. δεν θα κομπλαριζα ισα -ισα θα κολακευομουν και θα ανταποκρινομουν αναλογως...

ste76

# 19 στις 5/5/2003
author
Ανδρας / 46 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 175

Παράθεση:
Originally posted by loukritia
Bilaco & Bigbird.. διαφωνώ.

Απο προσωπική εμπειρία σας λέω ότι μιά φορά στη ζωή μου αποφάσισα να φλερτάρω κάποιον (ο οποίος είχε δείξει ξεκάθαρα ότι περιμένει απο μένα το πρώτο βήμα).... και στο τέλος τον έχασα κι απο φιλαράκι!!!

Νομίζω ότι οι άντρες θέλουν να έχουν το ρόλο του κυνηγού.
Αν το θήραμα κάνει εκείνο το πρώτο βήμα αισθάνονται περίεργα, κομπλάρουν, εγκαταλείπουν το παιχνίδι και συνεχίζουν το κυνήγι σε άλλο δάσος.

Δεν ειναι ο κυνηγος που κα8οριζει το κυνηγι αλλα το θηραμα...
απο εκει και περα εξαρταται τι ειδους κυνηγος εισαι για να αντιδρασεις αναλογα...δεν ειναι ολοι ιδιοι
Καινουργια αγαπη μ'απλωνει το χερι μου χαμογελα...

# 20 στις 5/5/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by koyrsaros
Ελάχιστες είναι οι γυναίκες που φλερτάρουν πρώτες γιατί πραγματικά το θέλουν. Συνήθως γίνεται για να ανέβει η αυτοεκτίμηση της και η προσωπικότητα της ώς γυναίκα και οι ρόλοι, αν δεν έχουν αλλάξει, έχουν τουλάχιστον ισοσταθμιστεί.

Aυτό αρκετοί άνδρες το γνωρίζουν, και δεν εκθέτουν πλέον τον εαυτό τους στο μάταιο αυτό παιχνίδι..
Ο όποιος ρόλος κυνηγού-που προσωπικά μου φαίνεται τουλάχιστον αστείος- έχει πλέον διακωμωδηθεί κι' αυτός κάτω από αυτό το πρίσμα..
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.