Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Όταν σε πνίγει η εργασία σου...

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

silver80

# 1 στις 2/6/2009
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322
'Aρεσαν+: 0%

Όταν σε πνίγει η εργασία σου...

Καλημέρα σε όλους, είμαι νέο μέλος στην παρέα σας παρότι σας διαβάζω καθημερινά τις τελευταίες μέρες που ανακάλυψα το site, το οποίο είναι εξαιρετικό, όπως πολύτιμες είναι και οι απαντήσεις που δίνουν κάποιοι από εσάς!

Θα καταθέσω και εγώ ένα πρόβλημα που με απασχολεί σοβαρά το τελευταίο διάστημα.

Εργάζομαι σε μια εταιρία εδώ και 4 χρόνια, ήταν η πρώτη δουλειά που έκανα πάνω στο αντικείμενο σπουδών μου. Στην αρχή έπεσα με τα μούτρα, η δουλειά ήταν αρκετά ενδιαφέρον, είχα μεγάλη όρεξη να προσφέρω, διψούσα να μάθω την δουλειά, να αποδείξω ότι αξίζω και είμαι καλός .

Ξεκίνησα χωρίς καθόλου εκπαίδευση λόγω των τότε συνθηκών που επικρατούσαν. Δούλευα 12 ώρες χωρίς να σηκώσω κεφάλι, έπαιρνα δουλειά στο σπίτι μέχρι να μάθω το αντικείμενο και τώρα βέβαια συνεχίζω να το κάνω αλλά με μικρότερη ένταση. Με βάφτισαν στέλεχος και μου είπαν ότι δεν πληρώνονται υπερωρίες τα στελέχη γιατί δεν είναι υπάλληλοι, παρότι έπαιρνα σχεδόν τον βασικό μισθό (700€) συνέχισα να εργάζομαι όλο και πιο σκληρά, πίστευα ότι θα αναγνωρίσουν την προσπάθεια και με τον καιρό θα ανέβει και ο μισθός. Και πράγματι ανέβηκε ο μισθός (μην φανταστείτε τρελά λεφτά), μου έδωσαν και διάφορες παροχές (αυτοκίνητο, κινητό) και συνεχίζω μέχρι και σήμερα να εργάζομαι το ίδιο σκληρά.

Από πλευράς αποδοχών δεν έχω ιδιαίτερο παράπονο αν και πιστεύω ότι αξίζω να παίρνω λίγα περισσότερα αλλά τα χρήματα για εμένα δεν είναι το παν, το πρόβλημα είναι ότι η εταιρία από την ημέρα που πήγα ως σήμερα μεγάλωσε πολύ (υπερδιπλασίασε το μέγεθος) και οι άνθρωποι που δουλεύουμε εκεί μείναμε οι ίδιοι. Το αποτέλεσμα...να μου αναθέτουν όλο και περισσότερες δουλειές, όλο και περισσότερες ευθύνες εφόσον έβλεπαν ότι τα καταφέρνω, να με παίρνουν τηλ μέχρι και σε άδειες και Σαβ/κα και να με απασχολούν με θέματα δουλειάς.

Το αφεντικό είναι δίκαιος, τίμιος, ανθρώπινος θα έλεγα (θα βοηθήσει και σε προσωπικά προβλήματα) ΑΛΛΑ πολύ απαιτητικός και σε αηδιαστικό βαθμό λεπτολόγος (αν λείπει μία παύλα από μια επιστολή θα βάλει τις φωνές), τρομερά δύστροπος, πολύ νευρικός, συχνά εξοργίζεται με το παραμικρό και βάζει τις φωνές σε όλους μεταξύ και εμού και παράλογος (για δικά του λάθη ρίχνει την ευθύνη σε άλλους). Έχω φτάσει σε σημείο να κάνω εκτός από την δουλειά μου και άλλα εκατό πράγματα γιατί απλά δεν υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι (5 είμαστε συνολικά), να κάνω πράγματα τα οποία δεν είναι στο αντικείμενο εργασίας μου και δεν τα γνωρίζω με αποτέλεσμα να χάνω τον έλεγχο, να μην προλαβαίνω, να αγχώνομαι πάρα πολύ (παρότι δεν είμαι καθόλου αγχώδης εκ φύσεως) και φυσικά να κάνω αρκετά λάθη, αντί να ακούω ένα ευχαριστώ για την προσπάθεια να ακούω φωνές και παρατηρήσεις πολλές φόρες παράλογες, έχω πλέον 3 διαφορετικές ιδιότητες στην εταιρία, έχω γίνει το ‘’στέλεχος’’ για όλες τις δουλειές. Και δεν είμαι μόνο εγώ σε αυτή την θέση αλλά όλοι οι συνάδελφοι, πλέον εξειδίκευση υπάρχει μόνο τυπικά γιατί ουσιαστικά όλοι πρέπει να γνωρίζουν λίγο απ’ όλα.

Νιώθω ότι έχω αλλοτριωθεί, πηγαίνω σπίτι και είμαι νευρικός και κακόκεφος συνέχεια, πιάνω τον εαυτό μου να σκέφτεται τι με περιμένει την επόμενη μέρα στην δουλειά. Του έχω μιλήσει και εγώ και άλλοι αλλά θεωρεί ότι έτσι πρέπει να δουλεύουμε και σε όποιον δεν αρέσει υπάρχει η πόρτα της εξόδου.

Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα σε όσους έχουν την καλοσύνη να απαντήσουν
Α) ανθρώπους που έχουν δουλέψει ή δουλεύουν σε επιχειρήσεις αντιμετωπίζουν παρόμοιες καταστάσεις και έτσι λειτουργούν όλες οι επιχειρήσεις ή εγώ έπεσα στην περίπτωση?
Β) σκέφτομαι σοβαρά να φύγω άμεσα (για δημόσιο ή ιδιώτη γιατί κεφάλαιο για κάτι δικό μου δεν υπάρχει), ακούω και βλέπω ότι υπάρχει κρίση στην αγορά αυτή την περίοδο, Είναι εύκολο να βρω κάποια άλλη εργασία μέσα στο καλοκαίρι ή να περιμένω από Σεπτέμβρη?

Υ.Γ. συγνώμη για το μεγάλο κείμενο και αν σας κούρασα

Heptamer

# 2 στις 2/6/2009
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.234

Παράθεση:
Originally posted by silver80
έχω γίνει το ‘’στέλεχος’’ για όλες τις δουλειές

Εχεις μάλλον γίνει το βολικό μπαλαντέρ για όλες τις δουλειές!!

Αφου μπορείς / αντέχεις,δειχνεις υπερμετρο ζήλο (για αλλο λογο βεβαια!) και εισαι βολικός,τι πιο λογικό να φορτωθείς και αλλα πραγματα!!

Ο πολύς ζηλος ειναι δικοπο μαχαιρι: ενω προσβλέπουμε ουσιαστικά στην αναγνωριση (μετα αυξησεως αποδοχών),εν τουτοις βρισκόμαστε (μετ' ίδιων αποδοχων) να επωμιζομαστε και άλλη δουλεια - αφου βρε αδελφε,αντέχουμε!!

Θα έλεγα να μεινεις προς το παρόν εκει που εισαι - μεχρι η παγκοσμια οικονομια να ερθει παλι στα ισα της. Σε περιοδο οικονομικης ύφεσης,οι προσλήψεις παγώνουν.

Εξάλλου,αν (θεωρείς πως μπορεις άνετα να) προσληφθεις αλλού,δε θα εχεις τον τωρινό σου μισθό,ουτε τα μπονους,μα βασικες αποδοχες. Αν μπορεις να ζησεις με αυτές,πάσο!
ωινδοως με: ψραπ! ωινδοως χπ: αωεσομε! ωινδοως βιστα: ψραπ! ωινδοως 7: αωεσομε! ωινδοως θ: (ψραπ!)

silver80

# 3 στις 2/6/2009
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by Heptamer

Παράθεση:
έχω γίνει το ‘’στέλεχος’’ για όλες τις δουλειές

Εχεις μάλλον γίνει το βολικό μπαλαντέρ για όλες τις δουλειές!!

Αφου μπορείς / αντέχεις,δειχνεις υπερμετρο ζήλο (για αλλο λογο βεβαια!) και εισαι βολικός,τι πιο λογικό να φορτωθείς και αλλα πραγματα!!

Ο πολύς ζηλος ειναι δικοπο μαχαιρι: ενω προσβλέπουμε ουσιαστικά στην αναγνωριση (μετα αυξησεως αποδοχών),εν τουτοις βρισκόμαστε (μετ' ίδιων αποδοχων) να επωμιζομαστε και άλλη δουλεια - αφου βρε αδελφε,αντέχουμε!!

Θα έλεγα να μεινεις προς το παρόν εκει που εισαι - μεχρι η παγκοσμια οικονομια να ερθει παλι στα ισα της. Σε περιοδο οικονομικης ύφεσης,οι προσλήψεις παγώνουν.

Εξάλλου,αν (θεωρείς πως μπορεις άνετα να) προσληφθεις αλλού,δε θα εχεις τον τωρινό σου μισθό,ουτε τα μπονους,μα βασικες αποδοχες. Αν μπορεις να ζησεις με αυτές,πάσο!

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα, και αυτό που τα κάνει χειρότερα, που με εξοργίζει και με κουράζει ψυχολογικά είναι ο δύσκολος χαρακτήρας του αφεντικού μου, ο άνθρωπος μπορεί να σε ρίξει στο ναδιρ για ανευ λόγου!

Τώρα βέβαια δεν είπα ότι μπορώ να βρω εύκολα δουλειά αλλά σκέφτομαι να ξεκινήσω να στέλνω βιογραφικά ή να κάνω αιτήσεις σε δημόσιο και ότι κάτσει!

Ερώτηση: αν αλλάξω δουλειά εντάξει τα μπόνους δεν θα τα έχω αλλά τα 4 έτη εμπειρίας δεν θα εκτιμηθούν στον μισθό μου? (και δεν μιλάω για αυτά που λέει ο νόμος αλλά θεωρώ ότι όταν προσλαμβάνουμε κάποιον για την αμοιβή του λαμβάνουμε υποψιν και την προυπηρεσία του).
μέτρον άριστον!

Heptamer

# 4 στις 2/6/2009
author

Παράθεση:
Ερώτηση: αν αλλάξω δουλειά εντάξει τα μπόνους δεν θα τα έχω αλλά τα 4 έτη εμπειρίας δεν θα εκτιμηθούν στον μισθό μου? (και δεν μιλάω για αυτά που λέει ο νόμος αλλά θεωρώ ότι όταν προσλαμβάνουμε κάποιον για την αμοιβή του λαμβάνουμε υποψιν και την προυπηρεσία του).

Δε μπορω να σου απαντήσω.

Φρονω πως ειναι στη διακριτική ευχέρεια του νεου εργοδότη να σου δώσει κατι παραπάνω για την εμπειρία που θα έχεις.

Αλλα συνηθως η διακριτική αυτή ευχέρεια εξαντλείται στο βασικό μισθό....που ως γνωστόν ειναι αυτός (ο ταπεινωτικός) που ειναι!
ωινδοως με: ψραπ! ωινδοως χπ: αωεσομε! ωινδοως βιστα: ψραπ! ωινδοως 7: αωεσομε! ωινδοως θ: (ψραπ!)

silver80

# 5 στις 2/6/2009
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Παράθεση:

Παράθεση:

Δε μπορω να σου απαντήσω.

Φρονω πως ειναι στη διακριτική ευχέρεια του νεου εργοδότη να σου δώσει κατι παραπάνω για την εμπειρία που θα έχεις.

Αλλα συνηθως η διακριτική αυτή ευχέρεια εξαντλείται στο βασικό μισθό....που ως γνωστόν ειναι αυτός (ο ταπεινωτικός) που ειναι!

Στην διακριτική ευχέρεια? Δηλαδή μου λες ότι ένας πχ λογιστής με 20 χρόνια εργασίας σε μια εταιρία και μισθό 2000 αν αλλάξει δουλειά και πάει σε άλλη εταιρία θα του δώσουν λίγο παραπάνω απ'τον βασικό αν είναι τυχερός?

Εγώ βέβαια δεν έχω 20 χρόνια αλλά 4 αλλά πάλι το λογικό είναι να μου δώσουν παραπάνω από το βασικό!

Συγνώμη αλλα δυσπιστώ...
μέτρον άριστον!

Heptamer

# 6 στις 2/6/2009
author
O λογιστής αυτός λογικα θα διαπραγματευτεί το μισθό του. Εαν δεν παρει τουλαχιστον αυτα που επαιρνε στην προηγουμενη του δουλεια,δεν υπαρχει και λογος να φυγει.

Αν δεν διαπραγματευτεί,εικαζω πως θα παρει κατω απο 2000 - το πόσο κατω,θα το εκτιμήσει ο εργοδότης,αναλογα το τι καθηκοντα θα του αναθεσει και τι δουλεια ακριβώς θα κανει.

Εκθέτω απλά σκέψεις. Δε σημαινει πως ισχύουν - και μην τα εκλάβεις ετσι.

Μπορεις απλα να κανεις κρουση σε διαφορους εργοδοτες και να δεις ποσο αξίζει για αυτους η 4-χρονη προϋπηρεσία σου.

silver80

# 7 στις 2/6/2009
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Παράθεση:
O λογιστής αυτός λογικα θα διαπραγματευτεί το μισθό του. Εαν δεν παρει τουλαχιστον αυτα που επαιρνε στην προηγουμενη του δουλεια,δεν υπαρχει και λογος να φυγει.

Αν δεν διαπραγματευτεί,εικαζω πως θα παρει κατω απο 2000 - το πόσο κατω,θα το εκτιμήσει ο εργοδότης,αναλογα το τι καθηκοντα θα του αναθεσει και τι δουλεια ακριβώς θα κανει.

Εκθέτω απλά σκέψεις. Δε σημαινει πως ισχύουν - και μην τα εκλάβεις ετσι.

Μπορεις απλα να κανεις κρουση σε διαφορους εργοδοτες και να δεις ποσο αξίζει για αυτους η 4-χρονη προϋπηρεσία σου.

Αυτό μου φαίνεται πιο λογικό, εμένα πάλι το θέμα μου δεν είναι τα χρήματα, ακόμα και 50-100€ παρακάτω να παίρνω δεν με πειράζει (αρκει να μπορω να ζησω αξιοπρεπως), ο λογος που θελω να φυγω ειναι αλλος...
μέτρον άριστον!

somebody961

# 8 στις 2/6/2009
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Ο καλύτερος τρόπος να πάρεις αύξηση είναι να αλλάζεις δουλειές..

Οχι ακόμα όμως.
Κάθησε σε αυτή που είσαι σκεπτόμενος το εξής: "μεγάλε, τώρα 'γράφεις' το βιογραφικό σου'.
Κάνε πράγματα, έχε έργο να παρουσιάσεις στο βιογραφικό σου ώστε αυτό μετά, να μπορέσεις να το 'χρυσοπουλήσεις' στον επόμενο εργοδότη.

Και γιατί όχι, και στον ίδιο εργοδότη όταν δει τι χάνει..

Την πρώτη μου γενναία αύξηση στο μισθό μου τη πήρα το '87 όταν ανακοίνωσα στην τότε μου δουλειά ότι θα φύγω.

Αρκεί να αξίζεις!
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

silver80

# 9 στις 2/6/2009
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by somebody961
Ο καλύτερος τρόπος να πάρεις αύξηση είναι να αλλάζεις δουλειές..

Οχι ακόμα όμως.
Κάθησε σε αυτή που είσαι σκεπτόμενος το εξής: "μεγάλε, τώρα 'γράφεις' το βιογραφικό σου'.
Κάνε πράγματα, έχε έργο να παρουσιάσεις στο βιογραφικό σου ώστε αυτό μετά, να μπορέσεις να το 'χρυσοπουλήσεις' στον επόμενο εργοδότη.

Και γιατί όχι, και στον ίδιο εργοδότη όταν δει τι χάνει..

Την πρώτη μου γενναία αύξηση στο μισθό μου τη πήρα το '87 όταν ανακοίνωσα στην τότε μου δουλειά ότι θα φύγω.

Αρκεί να αξίζεις!

Το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι η αυξηση αγαπητέ, βρίσκομαι σε μια δουλειά με εναν περιέργο εργοδότη που με πνίγει!
μέτρον άριστον!

# 10 στις 2/6/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
εδώ είμαστε....

λοιπόν....

στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε όλα είναι πιθανά να συμβούν..

γράφει κάποιος φίλος πιο πάνω ότι αν ένας λογιστής με 20ετη εμπειρία φύγει από την εργασία σου και ζητήσει αλλού δουλειά είναι τόσο σίγουρος ότι θα βρει...?

φρονώ , που λέει και ο χεπταμερ , ότι είναι κομματάκι δυσκολούτσικο...
και εξηγούμαι...
για να έχει <<υπηρεσία>> 20 χρόνια σε μια δουλεία τόσο σημαντική και τόσο εμπιστευτική όσο ενός λογιστή θα πρέπει να είναι ή

α) βύσμα (γνωστός , συγγενής κλπ) του/των αφεντικών ,

β) ο χουντίνι των λογιστών

τι από τα δύο συμβαίνει τις πιο πολλές φορές..?

πάμε παρακάτω...

για να <<χάσει>> την δουλειά του , με οποιοδήποτε τρόπο , μετά από 20 χρόνια ή

α) έπιασε το τζόκερ

β) έκανε πατάτα ολκής και επειδή είναι ο (α) της παραπάνω περίπτωσης του δίνεται η επιλογή να την κάνει διακριτικά , αλλιώς με βραχιολάκια τον έβλεπα
και το πάω στο τέρμα λέγοντας ότι :

απλώς βρε παιδί μου γουστάρει να αλλάξει δουλειά και ψάχνει κάτι άλλο...

τότε θα πρέπει να είναι ο (β) , ο χουντίνι που λέγαμε για αυτούς που μπερδέυτηκαν , για να τον προσλάβει κάμια επιχείρηση ...και θα είναι τυχερός....

και αυτό δυστυχώς ισχύει σε πολλούς χώρους εργασίας...

έτσι όπως έχει γίνει η δουλεία σήμερα , δύσκολα αναγνωρίζεται η εμπειρία σου ...

υπάρχουν έξω <<τσίονια>> που λέει και η γιαγιά μου που σου παίρνουν τον φέξο από τα μάτια....

# 11 στις 2/6/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Mαλιστα...το γνωστο "τυρακι" εφαγες και εσυ νεαρε ε....?
Δεν ξερω ποιο ακριβως ειναι το αντικειμενο της εργασιας σου τρια πραγματακια θα σου πω ομως.

1) Ο Ιδιωτικος τομεας -εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων -αυτος ειναι!
Εισαι αναλωσιμο ειδος και θα σε στιψουν οπως κι οσο μπορουν.
Οσο "δινεσαι" τοσο θα σε στραγγιζουν αισχρα.
Τωρα τα αλλα περι μισθου σε νεα εταιρια λογο προυπηρεσιας κλπ..να χαμε να λεγαμε.......

2) οταν κοιμασαι και ξυπνας και πνιγεσαι που θα πας στην δουλεια....εχει φτασει η στιγμη να αναζητησεις κατι αλλο.

3) στους χαλεπους καιρους μας πρωτα βρισκεις αλλη δουλεια και μετα τους κουνας το μαντηλι

# 12 στις 2/6/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι η αυξηση αγαπητέ, βρίσκομαι σε μια δουλειά με εναν περιέργο εργοδότη που με πνίγει!

Eχε υπόψη σου όμως ότι είτε είναι εργοδότης είτε είναι προϊστάμενος σε δημόσια υπηρεσία, αυτός που χρησιμοποιεί την εξουσία του για να μειώνει τους άλλους θα σκοντάφτει πάντα πάνω σου.
Προσπάθησε να μην παίρνεις τοις μετρητοις όσα σου λένε.
Μάθε να μη φορτώνεσαι τα κόμπλεξ των άλλων.

Ran_Tan_Plan

# 13 στις 2/6/2009
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
Καλε μας φιλε....
Το αφεντικο σου δεν ειναι ουτε δικαιος ουτε τιμιος ουτε ανθρωπινος οπως λες!
Ενα κwλοαφεντικο του κερατα ειναι σαν τις χιλιαδες αφεντικα που κυκλοφορουν στην πιατσα!
και απορω δλδ πως εχεις αυτη την εντυπωση για το ατομο του!
Αμα ο αλλος σου λεει "αμα σου αρεσει κι αμα γουσταρεις και περιμενουν αλλοι 100 για την θεση" αληταρας και κοπριτης ειναι που σε εκβιαζει και κυριως δεν σε σεβεται σαν εργαζομενο!
Προσεξε!Δεν λεω να παρεις μια σημαια με το σφυροδρεπανο και να του τα κανεις εκει μεσα Οκτωβριανη επανασταση αλλα να απαιτησεις να σε σεβαστει και να σε αντιμετωπισει σαν σκληρα εργαζομενο και ευσυνειδητο υπαλληλο!
Και κατι αλλο ....αν πηγες στρατιωτης δεν εμαθες οτι οσο λιγοτερα (δειχνεις οτι) ξερεις τοσο πιο καλα περνας ?
Εφαρμοσετο και στον εργασιακο χωρο!
Δεν λεω να λουφαρεις.Απλα να μην φορτωνεσαι καθηκοντα περαν αυτων για τα οποια πληρωνεσαι.
Οι εποχες των σκλαβων στις ρωμαϊκες γαλερες εχουν περασει προ πολλου!
Τα αφεντικα παντα αφεντικα θα ειναι (με χειροτερους αυτους που ετρωγαν κλωτσιες απο τα αφεντικα τους μεχρι να γινουν οι ιδιοι αφεντικα) και θα εξελισσονται παντα προς το χειροτερο.
Οι εργαζομενοι πρεπει να απαιτησουν να σεβεται το καθε καθηκι την αξιοπρεπεια τους και την προσφορα τους στην οποια επιχειρηση.

"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

mathilda

# 14 στις 2/6/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αυτο που εχεις λεγεται burned out syndrome.

Εμφανιζεται με τον ιδιο τροπο που το περιγραφεις, ιδιαιτερα σε πολυ εργατικα και φιλοτιμα ατομα.

Μπορω να πω οτι και εγω περασα κατι παρομοιο σε καποια φαση, στο τελος ειπα ΤΕΡΜΑ, τραβηξα μια γραμμη και εθεσα ορια.

Δεν δουλευω Σαββατο.
Δεν παιρνω δουλεια στο σπιτι.
Κανω μονο αυτο που ειναι αρμοδιοτητα μου, αυστηρα εντος οκταωρου.

Αν δεν μπορω να τα καταφερω, ΔΕΝ φταιω εγω, ειμαι ανθρωπος και εχω αναγκη για 8 ωρες προσωπικη ζωη και 8 ωρες ξεκουραση.

Οι καλοι μανατζερ ΟΦΕΙΛΟΥΝ να υπολογιζουν τις εργατοωρες που απαιτουνται για καποια προτζεκτ, δεν γινεται να σου αναθετουν κατι και να το ετοιμασεις χθες, ενω ταυτοχρονα τρεχουν και αλλα πεντε, δεκα εκατο.

Τωρα για τις φωνες και τα νευρα, δεν μπορεις να κανεις και τιποτα αν ο αλλος ειναι γαιδαρος.
Απλα πρεπει να γινεις χοντροπετσος και να μη δινεις σημασια σε οτι ακους γυρω σου.
Ολοι κανουν λαθη. Αυτοι που δεν κανουν λαθη, ειναι αυτοι που δεν δουλευουν.

Βαλε ορια.

Και βεβαια, δεν ειναι κακο να στελνεις βιογραφικα.

Ποτε δεν ξερεις ποτε θα βρεις δουλεια, οποτε οσο πιο πολλα βιογραφικα στειλεις, τοσες περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να βρεις κατι καλυτερο.
Εν τω μεταξυ, πιστευω ακραδαντα οτι ΠΟΤΕ δεν πρεπει να μενουμε στην πρωτη μας δουλεια.
Αυτο που εγω πιστευω ειναι οτι πρεπει να αλλαξεις δυο-τρεις δουλειες μεχρι τα 30 σου για να αποκτησεις εμπειριες και να ανοιξουν οι οριζοντες σου, να "ξεσηκωσεις" τεχνικες και να μαθεις διαφορετικα πραγματα που θα τα εφαρμοσεις αργοτερα οταν σε μεγαλυτερη ηλικια θα κληθεις να αναλαβεις πιο υπευθυνες θεσεις.

mathilda

# 15 στις 2/6/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Ερώτηση: αν αλλάξω δουλειά εντάξει τα μπόνους δεν θα τα έχω αλλά τα 4 έτη εμπειρίας δεν θα εκτιμηθούν στον μισθό μου?

Κοιτα, το σκεπτικο ειναι το εξης στις εταιρειες.
Οταν θελουν να προσλαβουν καποιον, ξερουν εκ των προτερων ποια θα ειναι η "οροφη" του μισθου αυτης της θεσης. Αναλογα με τα προσοντα, δινουν το 100% ή το λιγοτερο.
Απλα, οταν εχεις μεγαλυτερη εμπειρια, και καποια εξτρα προσοντα ή εξειδικευση, μπορεις να "χτυπησεις" καλυτερη θεση, με καλυτερη αμοιβη.

Mary_Poppins

# 16 στις 2/6/2009
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 866

Παράθεση:
Originally posted by mathilda

Εν τω μεταξυ, πιστευω ακραδαντα οτι ΠΟΤΕ δεν πρεπει να μενουμε στην πρωτη μας δουλεια.
Αυτο που εγω πιστευω ειναι οτι πρεπει να αλλαξεις δυο-τρεις δουλειες μεχρι τα 30 σου για να αποκτησεις εμπειριες και να ανοιξουν οι οριζοντες σου, να "ξεσηκωσεις" τεχνικες και να μαθεις διαφορετικα πραγματα που θα τα εφαρμοσεις αργοτερα οταν σε μεγαλυτερη ηλικια θα κληθεις να αναλαβεις πιο υπευθυνες θεσεις.

Κι εγώ έτσι πιστεύω και γι' αυτό το λόγο, όποτε ένιωθα ότι πήρα ό,τι ήταν να πάρω από την κάθε μου θέση, την έκανα. Το μόνο πρόβλημα είναι όταν στις συνεντεύξεις σε κοιτάνε με μισό μάτι και σε ρωτάνε για την εναλλαγή υπονοώντας ότι σε "διώχνανε".
...είπε και χάθηκε στον ουρανό με την ομπρέλα της...

# 17 στις 2/6/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan
Καλε μας φιλε....
Το αφεντικο σου δεν ειναι ουτε δικαιος ουτε τιμιος ουτε ανθρωπινος οπως λες!
Ενα κwλοαφεντικο του κερατα ειναι σαν τις χιλιαδες αφεντικα που κυκλοφορουν στην πιατσα!
και απορω δλδ πως εχεις αυτη την εντυπωση για το ατομο του!
Αμα ο αλλος σου λεει "αμα σου αρεσει κι αμα γουσταρεις και περιμενουν αλλοι 100 για την θεση" αληταρας και κοπριτης ειναι που σε εκβιαζει και κυριως δεν σε σεβεται σαν εργαζομενο!
Προσεξε!Δεν λεω να παρεις μια σημαια με το σφυροδρεπανο και να του τα κανεις εκει μεσα Οκτωβριανη επανασταση αλλα να απαιτησεις να σε σεβαστει και να σε αντιμετωπισει σαν σκληρα εργαζομενο και ευσυνειδητο υπαλληλο!
Και κατι αλλο ....αν πηγες στρατιωτης δεν εμαθες οτι οσο λιγοτερα (δειχνεις οτι) ξερεις τοσο πιο καλα περνας ?
Εφαρμοσετο και στον εργασιακο χωρο!
Δεν λεω να λουφαρεις.Απλα να μην φορτωνεσαι καθηκοντα περαν αυτων για τα οποια πληρωνεσαι.
Οι εποχες των σκλαβων στις ρωμαϊκες γαλερες εχουν περασει προ πολλου!
Τα αφεντικα παντα αφεντικα θα ειναι (με χειροτερους αυτους που ετρωγαν κλωτσιες απο τα αφεντικα τους μεχρι να γινουν οι ιδιοι αφεντικα) και θα εξελισσονται παντα προς το χειροτερο.
Οι εργαζομενοι πρεπει να απαιτησουν να σεβεται το καθε καθηκι την αξιοπρεπεια τους και την προσφορα τους στην οποια επιχειρηση.

αχ πεστα βρε Ραν μην τα πω εγω παλι και με πουν ..αχ μωρε πως ειχε πει εκειος που τα ειχε με το..σιδηρουν παραπετασμα......φτουυυυ το ξεχασα γμτ.

pigassos71

# 18 στις 2/6/2009
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060
[img]http://www.cosgan.de/images/midi/konfus/c085.gif[/img]
Α.Μ.Βα.Ν.ς Ατομο με βαριά νοητική στέρηση Παρακαλώ να είστε συγκαταβατικοί μαζί μου.

mathilda

# 19 στις 2/6/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Originally posted by Mary_Poppins
Τς, τς, τς...
Πις ο' κεικ.

Γιατι εφυγες απο την προηγουμενη δουλεια σου;

- Γιατι εχω πολλες δημιουργικες ιδεες και στην εταιρεια σας πιστευω οτι θα μου δοθουν ολες οι ευκαιριες να τις υλοποιησω.

- Δεν εχω παραιτηθει απο την δουλεια μου ακομη, αλλα παντα ηθελα να δουλεψω σε μια μεγαλη εταιρεια σαν την δικη σας!

Και πολλα αλλα, κατα περιπτωση.
Ποτε δεν εκφραζομαστε αρνητικα για τον προηγουμενο εργοδοτη μας, ακομη και αν μας τσιγκλισουν στην διαρκεια της συνεντευξης.

(Νομιζω οτι αδικουμαι. HR manager επρεπε να γινω! )

# 20 στις 2/6/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
(Νομιζω οτι αδικουμαι. HR manager επρεπε να γινω! )

μπα , αυτή η θέση είναι καβάτζα για πολύ κολλητούς....οπότε άστο
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε