Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Όταν σε πνίγει η εργασία σου...

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

somebody961

# 21 στις 2/6/2009
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by silver80
Το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι η αυξηση αγαπητέ, βρίσκομαι σε μια δουλειά με εναν περιέργο εργοδότη που με πνίγει!

Σε ενδιαφέρουν και σε παραενδιαφέρουν τα χρήματα και η αύξηση αγαπητέ μας φίλε! Με 2-3 χιλιαρικάκια δεν θα έβαζες θέμα.
Τα χρήματα, όσο και να τα απαξιώνουμε σημαίνουν αρκετά!
Εκτίμηση του εργοδότη για αρχή πως σου φαίνεται, με ότι αυτή συνεπάγεται;

Επίσης, σκληρό που θα το πω αλλά σκέφτεσαι μήπως ο εργοδότης σου έχει κάποιο δίκιο και εδώ απλώς μας κλαίγεσαι;
Π.χ., αν έβλεπα σε μια επιστολή "η δουλειά είναι αρκετά ...ενδιαφέρον.... (λόγια σου)" θα σου έδινα μόλις μία ευκαιρία ακόμα..

Συγγνώμη που μιλώ έτσι αλλά προτιμώ να σε βοηθήσω ουσιωδώς αντί να σου χαϊδεύω τα αυτιά.
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

stmaria2

# 22 στις 2/6/2009
author
Γυναίκα / 46 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Εύοσμος
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 821
Δουλεύω και εγώ σε παρόμοιο εργοδότη και τραβάω τα ίδια και χειρότερα ειδικά σε αυτό που είπες με τις παύλες στις επιστολές αν γίνει κάποιο λάθος θα με φωνάξει θα με βρίσει με πάρα πολύ άσχημο τρόπο ότι και να κάνω εκεί μέσα καλό ή κακό θα τα ακούσω από το να είναι κρύο το τσάι του μέχρι το πιο σοβαρό που θα πρέπει να το μάθει θα τ ακούσω αφού με έχει πιάσει άγχος από τη στιγμή που θα μου ζητήσει κάτι απλό μέχρι το πιο δύσκολο που και αυτό το καταφέρνω μένω μόνο και μόνο για τα λεφτά αλλά από το Σεπτέμβρη σκέφτομαι να φύγω μακάρι να περάσει η κρίση γρήγορα ώστε να βρω γρήγορα μια καλή δουλειά
σημ. όλα αυτά τα κάνει ο γιος του εργοδότη και όχι ο ίδιος ο εργοδότης που είναι πολύ καλός άνθρωπος.

silver80

# 23 στις 3/6/2009
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322

Παράθεση:
Originally posted by fioroula_
Mαλιστα...το γνωστο "τυρακι" εφαγες και εσυ νεαρε ε....?
Δεν ξερω ποιο ακριβως ειναι το αντικειμενο της εργασιας σου τρια πραγματακια θα σου πω ομως.

1) Ο Ιδιωτικος τομεας -εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων -αυτος ειναι!
Εισαι αναλωσιμο ειδος και θα σε στιψουν οπως κι οσο μπορουν.
Οσο "δινεσαι" τοσο θα σε στραγγιζουν αισχρα.
Τωρα τα αλλα περι μισθου σε νεα εταιρια λογο προυπηρεσιας κλπ..να χαμε να λεγαμε.......

2) οταν κοιμασαι και ξυπνας και πνιγεσαι που θα πας στην δουλεια....εχει φτασει η στιγμη να αναζητησεις κατι αλλο.

3) στους χαλεπους καιρους μας πρωτα βρισκεις αλλη δουλεια και μετα τους κουνας το μαντηλι

Ακριβώς αυτό! Έφαγα το τυρακι επειδη ηταν η πρωτη δουλεια και δεν ηξερα πως επρεπε να αντιμετωπισω καποια πραγματα, τωρα είναι αργα γιατι αν καποιος σε μαθει ως ‘’Α’’ δυσκολα θα σε δεχθει ως ‘’Β’’.

Από τα λαθη μας μαθαινουμε!
μέτρον άριστον!

silver80

# 24 στις 3/6/2009
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan
Καλε μας φιλε....
Το αφεντικο σου δεν ειναι ουτε δικαιος ουτε τιμιος ουτε ανθρωπινος οπως λες!
Ενα κwλοαφεντικο του κερατα ειναι σαν τις χιλιαδες αφεντικα που κυκλοφορουν στην πιατσα!
και απορω δλδ πως εχεις αυτη την εντυπωση για το ατομο του!
Αμα ο αλλος σου λεει "αμα σου αρεσει κι αμα γουσταρεις και περιμενουν αλλοι 100 για την θεση" αληταρας και κοπριτης ειναι που σε εκβιαζει και κυριως δεν σε σεβεται σαν εργαζομενο!
Προσεξε!Δεν λεω να παρεις μια σημαια με το σφυροδρεπανο και να του τα κανεις εκει μεσα Οκτωβριανη επανασταση αλλα να απαιτησεις να σε σεβαστει και να σε αντιμετωπισει σαν σκληρα εργαζομενο και ευσυνειδητο υπαλληλο!
Και κατι αλλο ....αν πηγες στρατιωτης δεν εμαθες οτι οσο λιγοτερα (δειχνεις οτι) ξερεις τοσο πιο καλα περνας ?
Εφαρμοσετο και στον εργασιακο χωρο!
Δεν λεω να λουφαρεις.Απλα να μην φορτωνεσαι καθηκοντα περαν αυτων για τα οποια πληρωνεσαι.
Οι εποχες των σκλαβων στις ρωμαϊκες γαλερες εχουν περασει προ πολλου!
Τα αφεντικα παντα αφεντικα θα ειναι (με χειροτερους αυτους που ετρωγαν κλωτσιες απο τα αφεντικα τους μεχρι να γινουν οι ιδιοι αφεντικα) και θα εξελισσονται παντα προς το χειροτερο.
Οι εργαζομενοι πρεπει να απαιτησουν να σεβεται το καθε καθηκι την αξιοπρεπεια τους και την προσφορα τους στην οποια επιχειρηση.

Το γνωριζω αγαπητε οτι οσα λιγοτερα δειχνεις οτι ξερεις τοσο πιο καλα περνας και εχεις δικαιο!

Αλλα μου αναθετουν πραγματα που δεν γνωριζω να τα κανω ξεροντας οτι δεν κατεχω το αντικειμενο και μου λενε ψαξε και βρε την ακρη μονος σου, θα μαθεις, δεν με ρωταν καν αν το ξερω ή εχω!

Οταν σε μικρες επιχ/σεις δεν υπαρχει εξειδικευση γιατι υπαρχουν 5-6 ανθρωποι που δουλευουν για 10 τοτε αν παρουσιαστει μια δουλεια που δεν ειναι στο αντικειμενο κανενος καποιος απο τους υπαρχοντες πρεπει να την κανει ή πρεπει να πληρωσουν εξωτερικο συνεργατη (που δεν τους συμφερει).

Τωρα για να ειμαι ειλικρινεις το αφεντικο μου εχει και τα θετικα και τα αρνητικα του, μονο που τα αρνητικα ειναι πολυ περισσοτερα οπως εξηγησα ποιο πανω, ειναι δικαιος και τιμιος (θα πληρωσει παντα στην ωρα του, θα δωσει προκαταβολη σε οποιον ζητησει, θα δωσει ολες τις αδειες, θα δωσει και αυξησεις οταν κρινει οτι πρεπει), ειναι και ανθρωπινος (θα προσφερθει να σε βοηθησει οταν εχεις καποιο προσωπικο προβλημα) ΑΛΛΑ ειναι τρομερα δυστροπος, νευρικος και απαιτητικος εχει και το τουπε του αφεντικου (ειμαι αφεντικο και εχω δικαιο) που εχουν σχεδον ολα τα αφεντικα, το θεμα ειναι οτι δεν αντεχω να συνεργαστω αλλο μαζι του και λογω του χαρακτηρα του και λογω των παραλογων απαιτησεων της δουλειας.

Τελος παντων θα κανω λιγο υπομονη μεχρι να βρω κατι αλλο!

Ευχαριστω για τις συμβουλες!
μέτρον άριστον!

Μυρτώ

# 25 στις 3/6/2009
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

Παράθεση:

Aπό χθες ήθελα να απαντήσω...
Αλλά μου είναι τόσο στενάχωρο αυτό το θέμα που δεν ήθελα για ακόμα μια φορά να ψυχοπλακωθώ αναλύοντας την πραγματικότητα της εργασιακής αηδίας που επικρατεί στην πλειοψηφία των Ελληνικών επιχειρήσεων ( και τονίζω των Ελληνικών γιατί αν είσαι σε μια πολυεθνική π.χ η αντιμετώπιση είναι διαφορετική όσον αφορά την συμπεριφορά και το HR management).
Λες φίλε μου ότι ξεκίνησες με όρεξη και ενδιαφέρον....
Λίγο πολύ όλοι οι νέοι άνθρωποι που έχουν κάποιες φιλοδοξίες στην ζωή τους έτσι ξεκινούν... και αλλάζουν στην πορεία μετά από την ψυχρολουσία που τρώνε.

Οσο για την αξία ... την αποδείξεις δεν την αποδείξεις... εάν βρίσκεσαι σε ένα χώρο που δεν τον ενδιαφέρει η αξία αλλά "η δουλειά να βγαίνει" το μόνο που θα πάρεις για την αξία σου είναι... επιπλέον φόρτος εργασίας ... και καλή καρδιά γιατί από λεφτά ζήσε Μάι μου να φας τριφύλλι!
Κοινώς θα είσαι το άξιο ... χαμηλόμισθο θύμα.

Η "βάφτηση" σε στέλεχος είναι το πρώτο στάδιο του παραμυθιάσματος!
Υπερωρίες ;;;;; Μα είσαι στέλεχος...
Aπαιτήσεις ;;;; Εσύ ;;;; Που είσαι στέλεχος;;;;
Συνδικαλισμός;;;; Αγόρι μου είσαι στέλεχος είσαι ένα με τα αφεντικά! (ασχέτως αν αυτοί κερδίζουν 100 και εσύ 1... είστε το ίδιο).

Το παραμύθι δε μεγαλώνει με τα κινητά , τα αυτοκίνητα... που βολεύεσαι... και ξαναβολεύεσαι... και λες "που να πάω τώρα - είναι αυτοι μ@λ@κες αλλά τουλάχιστον είναι μ@λ@κες που τους ξέρω".

Και μένεις εκεί... και λιμνάζεις σαν το νερό στο βούρκο... και χάνεις την αυτοπεποίθηση σου και την αξιοπρέπεια σου και το κουράγιο σου και μετά... δεν έχεις και τη δύναμη να πας αλλού.

15 χρόνια στο κουρμπέτι των business με δίδαξαν τα εξής :

- Σημασία δεν έχουν τα προσόντα σου ή τα χρόνια εμπειρίας σου αλλά η αποτελεσματικότητα σου στη δουλειά και το πόσα λεφτά μπορείς να φέρεις στην μπίζινα. Φέρνεις λεφτά...είσαι οκ , δεν φέρνεις αρκετά είσαι επίφοβος , δεν φέρνεις καθόλου...είσαι εντελώς μα εντελώς αναλώσιμος.

- Λεφτά παίρνεις μόνο με την σωστή αλλαγή δουλειάς στη σωστή στιγμή.
Η κακή συμπεριφορά του αφεντικού σου... δεν έχει άλοθι! Αλλά δυστυχώς αυτή είναι... ή ζεις μ αυτήν ή φεύγεις. Και είναι λογικό καλέ μου να μην παίρνει άλλους υπαλλήλους... προσπαθεί να μεγιστοποιήσει το περιθώριο κέρδους του αυξάνοντας (εκμεταλλευόμενος) την παραγωγικότητα σας και κρατώντας σταθερά τα λειτουργικά του έξοδα - economics basics που λένε και στο χωριό μου!

Ετσι κι αλλιώς να ξέρεις ότι το κέρδος οποιοασδήποτε επιχείρισης στο τέλος της ημέρας ανάγεται στην διαφορά που πληρώνει του υπαλλήλους της από αυτό που οι υπάλληλοι της φέρνουν με την εργασία τους. Αυτό είναι το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ κέρδος ... και όχι τα προιόντα που παρέχει.

Οποτε θα σου πω αυτό που λέω πάντα και αυτό με το οποίο λειτουργώ...

Γίνε επιχειρηματίας .... η επιχείρηση σου είναι ο ίδιος σου ο εαυτός.
Είσαι μια εταιρία παροχής υπηρεσιών εσύ ο ίδιος...
Η εταιρία σου κερδίζει τα ανάλογα γι αυτά που προσφέρει;
Αν όχι (προφανώς όχι όπως τα περιγράφεις) τότε ψάξε να κάνεις ένα εναλλακτικό business plan!

Aυτή τη στιγμή η συγκυρία με την οικονομική κρίση δεν σου αφήνει τα απίστευτα περιθώρια να ψαχτείς για άλλη δουλειά...
Περίμενε λίγο και μόλις ανοίξουν τα πράγματα... βουρ!

Κανείς καλός δεν χάνεται...αυτό είναι κανόνας...
Αλλά συν Αθηνα και χείρα κίνει ..έτσι;

Μην περιμένεις το θαύμα να γίνει...
Κάνε εσύ το θαύμα για τον εαυτό σου...

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

mathilda

# 26 στις 3/6/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ

Συμφωνω 100%!

Dardana

# 27 στις 3/6/2009
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
(Νομιζω οτι αδικουμαι. HR manager επρεπε να γινω! )

εμας αδικεις
το HR δεν χρειαζεται να το σπουδασεις. αν εχεις τον κοινο νου, κι εχεις παει και σε 5-10 συνεντευξεις στη ζωη σου, εχεις μαθει τι πρεπει να λες και τι οχι.. επιπλεον, ο θειος γκουγκλης τα ξερει ολα.

στα "don'ts" μιας συνεντευξης ειναι:

9. Badmouthing Past Employers
Your last boss was an idiot? Everyone in the company was a jerk? You hated your job and couldn't wait to leave? Even if it's true, don't say so. I cringed when I heard someone ranting and raving about the last company she worked for. That company happened to be our largest customer and, of course, I wasn't going to hire someone who felt that way about the company and everyone who worked there.

It's sometimes a smaller world than you think and you don't know who your interviewer might know, including that boss who is an idiot... You also don't want the interviewer to think that you might speak that way about his or her company if you leave on terms that aren't the best.

αλλά και "small world" να μην ειναι..φανταστειτε πως ακουγεται το να "θαβεις" τον προηγουμενο εργοδοτη σου, οποιος κι αν ειναι.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

Dardana

# 28 στις 3/6/2009
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
- Λεφτά παίρνεις μόνο με την σωστή αλλαγή δουλειάς στη σωστή στιγμή.

συμφωνω σε ΟΛΑ, αλλά πιο πολυ με το ανωθεν σχολιο..
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

silver80

# 29 στις 3/6/2009
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by somebody961

Παράθεση:
Το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι η αυξηση αγαπητέ, βρίσκομαι σε μια δουλειά με εναν περιέργο εργοδότη που με πνίγει!

Σε ενδιαφέρουν και σε παραενδιαφέρουν τα χρήματα και η αύξηση αγαπητέ μας φίλε! Με 2-3 χιλιαρικάκια δεν θα έβαζες θέμα.
Τα χρήματα, όσο και να τα απαξιώνουμε σημαίνουν αρκετά!
Εκτίμηση του εργοδότη για αρχή πως σου φαίνεται, με ότι αυτή συνεπάγεται;

Επίσης, σκληρό που θα το πω αλλά σκέφτεσαι μήπως ο εργοδότης σου έχει κάποιο δίκιο και εδώ απλώς μας κλαίγεσαι;
Π.χ., αν έβλεπα σε μια επιστολή "η δουλειά είναι αρκετά ...ενδιαφέρον.... (λόγια σου)" θα σου έδινα μόλις μία ευκαιρία ακόμα..

Συγγνώμη που μιλώ έτσι αλλά προτιμώ να σε βοηθήσω ουσιωδώς αντί να σου χαϊδεύω τα αυτιά.

Φυσικά και με ενδιαφέρουν αγαπητέ δεν είπα ότι είμαι υπεράνω, για αυτά δουλεύω δεν έχω φτάσει στο στάδιο της αυτοπραγμάτωσης (σύμφωνα με τον Maslow), απλά δεν τα θεωρώ πιο σημαντικά από την αξιοπρέπεια και την σωματική και ψυχολογική μου υγεία (κάτι που δείχνει και η γενικότερη στάση ζωής που έχω), αν έπαιρνα 2-3 χιλιάρικα δεν θα είχα λιγότερα προβλήματα με την συμπεριφορά και την νοοτροπία του αφεντικού μου, το μόνο που θα άλλαζε θα ήταν ότι θα ένιωθα ένας καλοπληρωμένος μαλ..ας.

Τώρα αν θεωρείς ότι ο εργοδότης μου έχει δίκαιο, στο ότι δεν θέλει να πάρει και άλλους εργαζομένους και θέλει 5 να δουλεύουν για 10, ναι ίσως να έχει δίκαιο αν το δεις από την κυνική, ψυχρή ματιά του επιχειρηματία (αντικειμενικός σκοπός της επιχ/σης είναι η μεγιστοποίηση του κέρδους). Αν το δεις όμως από την ανθρώπινη πλευρά ενός οποιουδήποτε εργαζόμενου άνθρωπου τότε έχει άδικο και δικαίως ‘’κλαίγομαι’’.
μέτρον άριστον!

silver80

# 30 στις 3/6/2009
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Παράθεση:

Παράθεση:

Το παραμύθι δε μεγαλώνει με τα κινητά , τα αυτοκίνητα... που βολεύεσαι... και ξαναβολεύεσαι... και λες "που να πάω τώρα - είναι αυτοι μ@λ@κες αλλά τουλάχιστον είναι μ@λ@κες που τους ξέρω".

Και μένεις εκεί... και λιμνάζεις σαν το νερό στο βούρκο... και χάνεις την αυτοπεποίθηση σου και την αξιοπρέπεια σου και το κουράγιο σου και μετά... δεν έχεις και τη δύναμη να πας αλλού.

αυτό ακριβώς έχω πάθει και λέγεται αλλοτρίωση, πολλές φορές το σκεφτόμουν να ψάξω για κάτι άλλο αλλά πάντα έμενα στο δε βαρίεσαι που να πάω τώρα, μήπως αλλού είναι και χειρότερα, τουλάχιστον εδώ τους ξέρω.

Θεωρώ ότι τα είπες όλα και με κάλυψες πλήρως, δυστυχώς πρέπει να ζήσουμε κάποιες καταστάσεις για να πάρουμε το μάθημα μας, και έγω το πήρα και προσπαθώ να ορθοποδήσω, έχω σκεφτεί για να κάνω κάτι δικό μου αλλά θεωρώ ότι είναι νωρίς ακόμα λόγω μικρής εργασιακής εμπειρίας και λόγω έλλειψης κεφαλαίου και μικρής προσωπικής περιουσίας για εγγύηση στις τράπεζες.

Αυτό ίσως που δεν διευκρίνησα σε προήγουμενα post είναι ότι με το να αναλώνομαι και σε δουλειές-χαμαλίκια άσχετες με το αντικείμενο δεν μπορώ μπορώ να είμαι δημιουργικός και να προσφέρω αυτά που μπορώ. Γι'αυτό πολλές φορές νιώθω ότι έχω χαμηλη αυτοπεποίθηση.

Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα περιμένω να κοπάσει η κρίση στην αγορά για να ψαχτώ για αλλού.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

μέτρον άριστον!

cerise

# 31 στις 4/6/2009
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Το αφεντικό σου δεν έχει καταλάβει ότι εφ όσον η εταιρεία αναπτύσσεται...χρειάζεται να την οργανώσει έτσι ώστε να συνεχίσει ανοδικά.
Με τσιπιές δεν ανεβαίνει μια εταιρεία. Το προφίλ παίζει σημαντικό ρόλο και στους πελάτες και στους συνεργάτες αλλά και στις τράπεζες.
Ας του το πει κάποιος μπας και ξυπνήσει.
Εφ όσον έχει καλό προσωπικό θα πρέπει να μην το χαλάσει και να μην το χάσει . Η τακτική της στημένης λεμονόκουπας, τώρα με τη κρίση, μπορεί να περνάει....αλλά όταν θα τελειώσει η κρίση.....σύντομα πιστεύω θα βρεθεί λιγάκι εκτός.....
Το να αντικαθιστάς τα στελέχη δεν είναι και τόσο έξυπνο.
Γιατί οι καινούργιοι ...φτου κι απ την αρχή.
Μη διστάσεις εφ όσον είσαι στέλεχος να του τα πεις.
Αν ήταν άλλες εποχές θα σου έλεγα αυτό που λένε οι Αμερικάνοι. Οποιος έχει προσόντα και μένει στην ίδια δουλειά παραπάνω από τρία χρόνια ....είναι γκαγκά στο μυαλό. Εκτός κι αν αναβαθμίζεσαι και αμοίβεσαι καλά!
Γιατί αλλάζοντας δουλειά , πεπειραμένος πλέον, θα επιτύχεις κάτι καλύτερο.
Τώρα αν εμείς έχουμε εμπειρία από τέτοιες τακτικές?
Προσωπικά , όπως και πολλοί φίλοι και γνωστοί το έχουμε νοιώσει αυτό αρκετά και έχουμε περάσει μπόρες και καταιγίδες.
Δεν κάναμε αυτό που λένε οι Αμερικάνοι....οι περισσότεροι και αντέξαμε . Πες η παρέα στη δουλειά, πες το περιβάλλον, πες η βολή μας , πες η βλακεία μας...παραμείναμε αγωνιζόμενοι από σκληρά μέχρι βάρβαυρα! Χωρίς ωράριο και όρια! Τετραγωνίσαμε το κύκλο που λένε......Μετά συνηθίσαμε και τώρα χαιρετάμε και τη σημαία .....συχνότατα. Τσακάλια!
Βέβαια γίναμε αισίως 1500

pigassos71

# 32 στις 4/6/2009
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060
Εγώ θα μιλήσω από τη μεριά των αφεντικών των μικρομεσαίων επιχειρήσεων.

Ένας υπάλληλος – στέλεχος – συνεργάτης, όπως θέλετε πείτετο, το ίδιο είναι. Με μισθό 700€ το μήνα, ήτοι 16.000€ μικτά το χρόνο, πρέπει να αποδίδει σε τζίρο τουλάχιστον 120.000 € αλλιώς είναι ζημιογόνος.

Σκεφτείτε λοιπόν εσείς η γενιά των 700€, αποδίδετε 120.000 € ετησίως;

Σύμφωνα με τη νομοθεσία ο υπάλληλος εργάζεται λιγότερο από 250 μέρες ετησίως.

Δηλαδή δουλεύει 2 μέρες και την τρίτη κάθεται.

Το αφεντικό δουλεύει τουλάχιστον 300 μέρες ετησίως.

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα:

Επιχείρηση 3 ατόμων ( 1 αφεντικό + 2 υπάλληλοι) με τζίρο 360.000 €

Με μέσο όρο καθαρού κέρδους 20% τα κέρδη του αφεντικού είναι 60.000 €
Από αυτά τα 32.000 παίρνουν μικτά οι υπάλληλοι.
Απομένουν 28.000 €
Από αυτά πρέπει να πληρωθούνε ρεύμα, τηλέφωνο, θέρμανση, δήμος, ενοίκιο, εφορία, ασφάλιση (ΟΑΕΕ) και… ΖΗΜΙΕΣ!
Όπου «ζημιές», βερεσέ, κλοπές, φθορές και λάθη των υπαλλήλων.
Ω ναι! Είναι αδίστακτα αυτά τα «αφεντικά».

Α.Μ.Βα.Ν.ς Ατομο με βαριά νοητική στέρηση Παρακαλώ να είστε συγκαταβατικοί μαζί μου.

Μυρτώ

# 33 στις 4/6/2009
author

Παράθεση:
Originally posted by cerise

Αυτά που περιγράφεις cerise είναι τα "ιδανικά"...
Είναι text book micro economics ...για ανθρώπους που κατέχουν την γνώση και για ανθρώπους που σκοπός τους δεν είναι να "κονομίσουν κανα φράγκο" αλλά να δημιουργήσουν μια επιχείρηση με διάρκεια και προοπτικές...

Στεναχωριέμαι ειλικρινά που εμπλέκομαι σε αυτό το θέμα γιατί είναι σαν να αναμασάω την δουλειά μου στο φόρουμ και αυτό με κουράζει απίστευτα και το σιχαίνομαι...αλλά...θα το κάνω.

Σχεδόν όλες οι μικρές επιχειρήσεις στην Ελλάδα και οι πλειοψηφία των μικρομεσαίων δεν δημιουργήθηκαν βασιζόμενες στις οικονομικές αρχές που θα πρέπει να χαρακτηρίζουν μια επιχείρηση. Επίσης , από HR management (διαχείριση ανθρωπίνου δυναμικού)έχουν πέρα από μεσάνυχτα... γιατί πολύ απλά το HR management και τα ωφέλη του προκύπτει σε εταιρίες που α) γνωρίζουν τι τους γίνεται και που πάνε β) έχουν business plan (επιχειρισιακό σχέδιο) γ) έχουν εξειδικευμένους ανθρώπους γι αυτή τη δουλειά δ) έχουν λύσει τα βασικά προβλήματα επιβίωσης της εταιρίας και μπορούν να προχωρήσουν σε fine tuning των εργασιών ώστε να μπορέσουν να μεγιστοποιήσουν το κέρδος τους.

Σιγά μη μιλήσεις στον μικρο - μεσαίο για εταιρική διακυβέρνηση και διαδικασίες...θα σε πάρει με τις λεμονόκουπες στην καλή περίπτωση.

Οταν αξιολογούμε την κατάσταση μιας επιχείρησης (ανεξαρτήτως μεγέθους) θα πρέπει να την αξιολογούμε βάση των πραγματικών ... και όχι των ιδανικών συνθηκών.

Η πραγματικότητα είναι ότι οι μικρο-μεσαίες επιχειρήσεις στην πλειοψηφία τους είναι αυτό που περιγράφει ο Πήγασος...και που μάλιστα το περιέγραψε πολύ "απαλά" γιατί ανέφερε έναν μικρομεσαίο ο οποίος έχει αντίληψη του break-even (έσοδα=εξοδα) και του profitability (κερδοφορίας)... (Συγγνώμη που χρησιμοποιώ αγγλικούς όρους δεν γνωρίζω τους επακριβείς ελληνικούς).

Η πραγματικότητα είναι πολύ χειρότερη από αυτή...

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Μυρτώ

# 34 στις 4/6/2009
author
Eπανέρχομαι...
Λοιπόν , η πραγματικότητα είναι πολύ χειρότερη γιατί ο κάθε μικρο- μεσαίος επιχειρηματίας (?) προσπαθεί να βγάλει γρήγορα , εύκολα και αβασάνιστα κάποια φραγκάκια , πολλές φορές εκμεταλλευόμενος και τους πελάτες και τους υπαλλήλους και τους πάντες , κάνει μικρο - απατεωνιές και κουτοπονηριές... που δεν αντιλαμβάνεται ότι μακροχρόνια θα του "κοστίσουνε" πολύ ακριβά αφου ενδέχεται να χάσει πελατεία και έμπειρο προσωπικό.

Οι περισσότερες δουλειές γίνονται στό άρπα-κόλα... και στο άρπα κόλα εξαφανίζονται και από τον χάρη από την μια μέρα στην άλλη , γιατί δεν έχουν υπόβαρθο και πλάνο. Στο όλο ενδιάμεσο... προσπαθούν να "αρπάξουν" ότι μπορούν...

Αυτή είναι η αλήθεια... και λυπάμαι που την λέω..αλλά αυτή την αλήθεια έχω βιώσει 13 χρόνια στην Ελληνική αγορά με δυστυχώς μια πολύ μεγάλη εμπειρία σε διάφορα είδη επιχειρήσεων με διάφορες νομικές μορφές και εργασίες.

silver80

# 35 στις 4/6/2009
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Eπανέρχομαι...
Λοιπόν , η πραγματικότητα είναι πολύ χειρότερη γιατί ο κάθε μικρο- μεσαίος επιχειρηματίας (?) προσπαθεί να βγάλει γρήγορα , εύκολα και αβασάνιστα κάποια φραγκάκια , πολλές φορές εκμεταλλευόμενος και τους πελάτες και τους υπαλλήλους και τους πάντες , κάνει μικρο - απατεωνιές και κουτοπονηριές... που δεν αντιλαμβάνεται ότι μακροχρόνια θα του "κοστίσουνε" πολύ ακριβά αφου ενδέχεται να χάσει πελατεία και έμπειρο προσωπικό.

Οι περισσότερες δουλειές γίνονται στό άρπα-κόλα... και στο άρπα κόλα εξαφανίζονται και από τον χάρη από την μια μέρα στην άλλη , γιατί δεν έχουν υπόβαρθο και πλάνο. Στο όλο ενδιάμεσο... προσπαθούν να "αρπάξουν" ότι μπορούν...

Αυτή είναι η αλήθεια... και λυπάμαι που την λέω..αλλά αυτή την αλήθεια έχω βιώσει 13 χρόνια στην Ελληνική αγορά με δυστυχώς μια πολύ μεγάλη εμπειρία σε διάφορα είδη επιχειρήσεων με διάφορες νομικές μορφές και εργασίες.

Θα συμφωνησω και με εσενα και με την cerise ότι οι περισσοτεροι μικροεπιχειρηματιες θελουν να κανουν μια καλη ‘’αρπαχτη’’, δεν εχουν ιδεα από marketing, management, θελουν απλα να στύβουν τους υπαλληλους και να ψαχνουν για πελατες κοροιδα και αδυνατουν να δουν ότι με αυτή τη τακτικη η επιχ/ση δεν μπορει να επιβιωσει μακροχρόνια.

Υπαρχουν όμως και περιπτωσεις που οι λογοι που οδηγουν ενα επιχειρηματια σε αυτή την τακτικη είναι διαφορετικοί, όπως το δικο μου αφεντικο μου μόνο αδαης, κουτοπονηρος μικροεπιχειρηματίας δεν είναι, δουλευε για πολλα χρονια σε μεγαλη πασίγνωστη πολυεθνική ως manager πριν ανοιξει την δικη του εταιρια η οποια βασιζετε επανω στο marketing που επιμελειτε και ο ιδιος, παρόλα αυτά η δικη του αυταρχική συμπεριφορα και η νοοτροπια εκμετάλευσης απορρέει από τον δυστροπο χαρακτηρα του και από τα κομπλεξ που πιθανως κουβαλαει από τοτε που εργαζοταν ως υπαλληλος και αυτος (μαλλον θα εφαγε πολλες κλωτσιες).

Για να σας φερω καποια παραδειγματα για το ποσο εξυπνος και ικανος είναι, εχω παρατηρησει ότι η πολιτικη προσληψεων γινετε όχι μονο με βαση τα προσοντα καποιου αλλα και με γνωμονα την ηλικια και οικογενειακη του κατασταση δεν θεωρω τυχαιο ότι ολοι οι εργαζομενοι ειμαστε κατω από 35 (συνεπως φιλοδοξοι και με ορεξη για δουλεια) και ανυπαντροι (αρα χωρις υποχρεωσεις ώστε να κανουμε υπερωριες). Μια κοπελα που παντρευτηκε ενόσω εργαζόταν παραιτήθηκε γιατι δεν αντεχε ο αντρας της να πηγαινει σπιτι στις 8 το βραδυ γεματη αγχος.

Επισης τσιπης και δυστροπος ειναι μονο με τους υπαλληλους του, με εξωτερικους συνεργατες οπως δικηγορους, μηχανικους, διευθυντες τραπεζων ειναι XXL και γεματος καταννοηση! Δυο μετρα και δυο σταθμα λοιπον!
μέτρον άριστον!

silver80

# 36 στις 4/6/2009
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by pigassos71
Εγώ θα μιλήσω από τη μεριά των αφεντικών των μικρομεσαίων επιχειρήσεων.

Ένας υπάλληλος – στέλεχος – συνεργάτης, όπως θέλετε πείτετο, το ίδιο είναι. Με μισθό 700€ το μήνα, ήτοι 16.000€ μικτά το χρόνο

16.000/14= 1150 περίπου δηλαδή χοντρικά οι εσφορές του εργοδότη είναι 450€? Συγνώμη αλλά στην επιχ/ση που δουλεύω επειδή γνωρίζω τα μεγέθη μετα βιας είναι 200-250/υπάλληλο

πρέπει να αποδίδει σε τζίρο τουλάχιστον 120.000 € αλλιώς είναι ζημιογόνος.

τι εννοείς να αποδίδει 120.000€? Αν μιλάμε για πωλητή ή εργάτη παραγωγής μπορούμε να μιλήσουμε για ποσοτικά μεγέθη. Την δουλειά του λογιστή ή της γραμματέας ή του marketer ή του graphic designer πως την μετράς ποσοτικά για να δεις αν σου βγαζει 120.000€?

Σκεφτείτε λοιπόν εσείς η γενιά των 700€, αποδίδετε 120.000 € ετησίως;

Σύμφωνα με τη νομοθεσία ο υπάλληλος εργάζεται λιγότερο από 250 μέρες ετησίως.

Δηλαδή δουλεύει 2 μέρες και την τρίτη κάθεται.

σύμφωνα με την νομοθεσία, γιατί σύμφωνα με την πραγματικότητα εργάζεται
πολύ περισσότερο και φυσικά πολύ περισσότερες ώρες από ότι λέει η νομοθεσία πολλές φορές απλήρωτες

Το αφεντικό δουλεύει τουλάχιστον 300 μέρες ετησίως.

στις περισσότερες περιπτώσεις ναι, αλλά πάλι λογικό δεν είναι εφόσον όσο περισσότερο δουλεύει τόσο περισσότερα κέρδη θα έχει, ενώ ο υπάλληλος τουλάχιστον βραχυχρόνια έχει σταθερό μισθό?

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα:

Επιχείρηση 3 ατόμων ( 1 αφεντικό + 2 υπάλληλοι) με τζίρο 360.000 €

Με μέσο όρο καθαρού κέρδους 20% τα κέρδη του αφεντικού είναι 60.000 €
Από αυτά τα 32.000 παίρνουν μικτά οι υπάλληλοι.
Απομένουν 28.000 €
Από αυτά πρέπει να πληρωθούνε ρεύμα, τηλέφωνο, θέρμανση, δήμος, ενοίκιο, εφορία, ασφάλιση (ΟΑΕΕ) και… ΖΗΜΙΕΣ!
Όπου «ζημιές», βερεσέ, κλοπές, φθορές και λάθη των υπαλλήλων.

το παράδειγμα που έδωσες αναφέρει μια επιχείρηση ζημιογόνα που αργά ή γρήγορα θα κλείσει, θα μπορούσε όμως να έχει κέρδος 40% ή τζίρο 500.000 τα παραδείγματα είναι πολλά και δεν τελειώνουν.
Ω ναι! Είναι αδίστακτα αυτά τα «αφεντικά».

μέτρον άριστον!

# 37 στις 4/6/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Αυτο που εχεις λεγεται burned out syndrome.

Εμφανιζεται με τον ιδιο τροπο που το περιγραφεις, ιδιαιτερα σε πολυ εργατικα και φιλοτιμα ατομα.

Μπορω να πω οτι και εγω περασα κατι παρομοιο σε καποια φαση, στο τελος ειπα ΤΕΡΜΑ, τραβηξα μια γραμμη και εθεσα ορια.

Δεν δουλευω Σαββατο.
Δεν παιρνω δουλεια στο σπιτι.
Κανω μονο αυτο που ειναι αρμοδιοτητα μου, αυστηρα εντος οκταωρου.

Αν δεν μπορω να τα καταφερω, ΔΕΝ φταιω εγω, ειμαι ανθρωπος και εχω αναγκη για 8 ωρες προσωπικη ζωη και 8 ωρες ξεκουραση.

Ακριβώς έτσι όπως τα γράφεις Ματθίλντα.

Αν τα καταλάβαινα αυτά 20 χρόνια πριν, σήμερα δεν θα είχε στάσει

η στιγμή που θα ένιωσα "αφυδατωμένη και ευνουχισμένη".

Αλλά........ σήμερα, κάνω μόνο τη δουλειά μου και γυρίζω

σπίτι μου κι εκεί τελειώνει το "εργασιακό"

Και φυσικά βρέθηκε μια καινούργια (και πολλοί άλλοι γενικά)

να με αντικαταστήσει.

Η δουλειά τους να γίνεται!!!!!!!!!!!!!!!

pigassos71

# 38 στις 4/6/2009
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by pigassos71
16.000/14= 1150 περίπου δηλαδή χοντρικά οι εσφορές του εργοδότη είναι 450€? Συγνώμη αλλά στην επιχ/ση που δουλεύω επειδή γνωρίζω τα μεγέθη μετα βιας είναι 200-250/υπάλληλο
Μια απόδειξη που κυττάω τώρα, "435,35 ένσημα 10ος 08" (χωρίς αναδρομικά)
τι εννοείς να αποδίδει 120.000€? Αν μιλάμε για πωλητή ή εργάτη παραγωγής μπορούμε να μιλήσουμε για ποσοτικά μεγέθη. Την δουλειά του λογιστή ή της γραμματέας ή του marketer ή του graphic designer πως την μετράς ποσοτικά για να δεις αν σου βγαζει 120.000€?

Τα χρήματα που αποκομίζει η επιχείρηση από τις εταιρίες που εξυπηρετεί ο λογιστής, ή ο marketer ή graphic designer πρέπει να υπερκαλύπτουν σε ποσοστό 40% τουλάχιστον τις ετήσιες μικτές αποδοχές του υπάλληλου.

Η γραμματέας αρκεί απλά να έχει μεγάλο στήθος.

σύμφωνα με την νομοθεσία, γιατί σύμφωνα με την πραγματικότητα εργάζεται
πολύ περισσότερο και φυσικά πολύ περισσότερες ώρες από ότι λέει η νομοθεσία πολλές φορές απλήρωτες

Συμφωνώ ότι δουλεύουμε περισσότερο από ότι ορίζει η νομοθεσία.
στις περισσότερες περιπτώσεις ναι, αλλά πάλι λογικό δεν είναι εφόσον όσο περισσότερο δουλεύει τόσο περισσότερα κέρδη θα έχει, ενώ ο υπάλληλος τουλάχιστον βραχυχρόνια έχει σταθερό μισθό?
Αυτό είναι ένα λάθος που κάνουν οι υπάλληλοι, 3% περισσότερη δουλειά το χρόνο είναι απαραίτητη για να είναι βιώσιμη μια επιχείρηση και όχι λόγος αύξησης.
το παράδειγμα που έδωσες αναφέρει μια επιχείρηση ζημιογόνα που αργά ή γρήγορα θα κλείσει, θα μπορούσε όμως να έχει κέρδος 40% ή τζίρο 500.000 τα παραδείγματα είναι πολλά και δεν τελειώνουν.
Με 40% κέρδος, αφενός κλέβεις τον πελάτη, αφετέρου σε παίρνει πρέφα και μετά έχεις το εμπόρευμα και το κυττάς.

Α.Μ.Βα.Ν.ς Ατομο με βαριά νοητική στέρηση Παρακαλώ να είστε συγκαταβατικοί μαζί μου.

# 39 στις 4/6/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
...

# 40 στις 4/6/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Μπορω να πω οτι και εγω περασα κατι παρομοιο σε καποια φαση, στο τελος ειπα ΤΕΡΜΑ, τραβηξα μια γραμμη και εθεσα ορια.

Δεν δουλευω Σαββατο.
Δεν παιρνω δουλεια στο σπιτι.
Κανω μονο αυτο που ειναι αρμοδιοτητα μου, αυστηρα εντος οκταωρου.

Αν δεν μπορω να τα καταφερω, ΔΕΝ φταιω εγω, ειμαι ανθρωπος και εχω αναγκη για 8 ωρες προσωπικη ζωη και 8 ωρες ξεκουραση.

δεν θα διαφωνήσω καθόλου...

αν ήσουν άτομο που

δούλευες σάββατα
έπαιρνες δουλεια στο σπίτι
έκανες τα πάντα δουλευοντας 8+ ώρες

και πήγες τους είπες τα παραπάνω και δεν άλλαξε κάτι στην ζωή σου π.χ να χάσεις την δουλειά σου , μείωση μισθού , κόψιμο μπόνους.... τότε μπράβο...
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε