Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΕΡΓΑΣΙΑ ΧΩΡΙΣ ΕΝΣΗΜΑ

Σελίδα : 1

tumpa

# 1 στις 9/7/2009
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Εργασια χωρις ενσημα

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!
ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ
Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΕΝΣΗΜΑ. ΕΚΑΤΣΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΘΑΝΕΙ,ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΛΦΙΑ Η ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΩ. ΠΡΙΝ 6 ΜΗΝΕΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΗΤΑΝ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ!!
ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΑ ΠΑΛΙ ΝΑ ΜΕ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΛΑ ΤΙ ΣΕ ΕΠΙΑΣΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΠΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΖΗΤΑΣ ΕΝΣΗΜΑ?ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΩ ΕΝΣΗΜΑ!!!ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ 2 ΜΑΡΤΥΡΕΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΜΑΡΤΥΡΩΝ. ΑΑΑ Ο ΕΝΑΣ ΕΚ ΤΩΝ 2 ΜΑΡΤΥΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ ΠΑΛΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΧΩΡΙΣ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΟΙΚΟΙΩΘΕΛΩΣ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.

filia307

# 2 στις 12/7/2009
author
Γυναίκα / 63 / Παντρεμένη
Ν. Ηλείας / Ζαχάρω
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 15
Η αλήθεια είναι πως άργησες πολύ να κινητοποιηθείς. Πέρασαν 8 χρόνια χωρίς να του ζητήσεις ποτέ ένσημα και βολεύτηκε πολύ το αφεντικό σου. Είναι λοιπόν προφανές ότι θα δυσχαναχετήσει. Στην επιθεώρηση εργασίας τι σκέφτεσαι να κάνεις. Θα τον καταγγείλεις και για τα 8 χρόνια που συναίνεσες ή μόνο για τους τελευταίους μήνες.
Από την επιθεώρηση θα σου πουν αν οι μάρτυρες θα μείνουν μυστικοί. Αλλά πόσοι υπάλληλοι απασχολούνται εκεί. Αν είναι λίγοι θα φροντίσουν οι δικοί του να τον πληροφορήσουν. Αν όχι θα το μάθει εν καιρώ όταν τα πράγματα θα οδηγηθουν σε επίσημη καταγγελία.
Προσπάθησε να τον πας με το καλό μήπως και πετύχεις να σου κολλήσει ένσημα. Βάλε τον προιστάμενό ή κάποιον δικό του άνθρωπο που συνήθως συμβουλεύεται, να τον πείσει να σου κολλήσει ένσημα και να του τονίσει και τον φόβο της καταγγελίας. Αν δεν υπάρχει περίπτωση βοήθειας από κανένα πας και του λες, ότι δεν γίνεται να δουλεύεις πλέον χωρίς ένσημα γιατί έχεις προβλήματα με την ιατρική σου περίθαλψη, δεν έχεις βιβλιάριο υγείας και αν σου συμβεί κάτι τι θα απογίνεις, και επιτέλους πρεπει να κοιττάξεις για την συνταξή σου, τονίζοντάς του ότι τόσα χρόνια του έχεις σταθεί και συμπεριφερθεί άψογα και δεν θα ήθελες αυτή η σχέση σας να φτάσει σε καταγγελία από μέρους σου.μια και δεν σου δίνει άλλα περιθώρια συννενόησης. Δώστου μιά εβδομάδα να σου απαντήσει και συ εν τω μεταξύ πάρε πληροφορίες στην επιθεώρηση εργασίας. Πάντως άν ζητήσεις και τα 8 χρόνια ενσήμων καταλαβαίνεις τον τινάζεις στον αέρα και θα είναι κάτι που δεν θα το θέλει.
Φίλε μου η κατάστασή σου είναι δύσκολη. Σου εύχομαι καλή τύχη.

anastasiat28

# 3 στις 11/7/2009
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ελευσίνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 34
καλημέρα κορίτσι μου. έχεις απόλυτο δίκιο και πρέπει να ζητάς τα δικαιώματα σου.λογικά μπορεί να τα μάθει αλλά καλύτερα να σου πει κάποιος που ξέρει σίγουρα.απο την άλλη δεν ξέρω που μένεις αλλά στη περιοχή που μένω εγώ όσοι έχουν πάει στην επιθεώρηση εργασίας και γενικότερα πέρα του ότι ακούγεται δεν βρίσκουν και δουλειά (πιθανότατα γιατί οι εργοδότες κοιτάνε το συμφέρον τους φυσικά και τι θα σου πάρουν οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν τους προτιμάνε).
φιλικά Αναστασία
τα συναισθήματα είναι η δύναμη μου για να φερω οτι θελω στη ζωη μου.

akrat

# 4 στις 22/7/2009
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 138
Απαντήσεις: 1.676

πανεύκολο...

ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ
Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΘΡΕΦΕΙ
ΜΕ ΟΚΤΩ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ...
ΤΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ
ΘΕΑ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΕΙΤΕ ΤΩΡΑ ΕΙΤΕ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΟΛΑ
ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ

ΤΡΕΧΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ Ή ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΣΕΕ...
ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΣΥΜΒΟΛΟ ΑΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ ΤΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ
ΘΑ ΤΟΝ ΞΕΣΚΙΣΕΙΣ
ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΔΕΙΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ αν έχεις.... ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΒΑΖΩ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΤΟΙΧΗΜΑ
Αυτά. Α ξέχασα ότι ο έρωτας αν δεν συνοδεύετε και από άλλα πράγματα είναι κουτσός. Εκτίμηση φιλία κλπ.

mathilda

# 5 στις 22/7/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ελεος... Εργασιακος Μεσαιωνας...

Πηγαινε αμεσως στο ΙΚΑ και κανε καταγγελια. Μπορουν να κανουν αιφνιδιαστικη επισκεψη και πραγματικα να τον βαλουν φυλακη.
Οκτω χρονια και το κανει συστημα ο τυπος;

Μα ειναι δυνατον να επιτρεπει το κρατος να επιβιωνουν τετοια σκουληκια εις βαρος ολων μας;

Το προβλημα δεν ειναι μονο δικο σου που δεν εχεις ενσημα και περιθαλψη. Το προβλημα ειναι οτι εγω και οι υπολοιποι πληρωνουν σαν ηλιθιοι υπερογκες κρατησεις γιατι υπαρχουν τετοιοι τυποι και βαζουν μεσα ολο το συστημα.
Η εισφοροδιαφυγη ειναι σοβαροτατο αδικημα.
Εγω ξερω οτι σε οικοδομες κανουν αιφνιδιαστικες επισκεψεις για να δουν αν εχουν ΙΚΑ ολοι οι εργατες, και πολλες φορες ερχονται μετα απο ανωνυμες καταγγελιες.

συμβουλεψου αμεσα καποιον. Φανταζομαι οτι σε τετοιες περιπτωσεις η ΓΣΕΕ μπορει να σου προσφερει νομικη καλυψη.

Ψαξτο.

# 6 στις 22/7/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by akrat
ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ
Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΘΡΕΦΕΙ
ΜΕ ΟΚΤΩ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ...
ΤΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ
ΘΕΑ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΕΙΤΕ ΤΩΡΑ ΕΙΤΕ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΟΛΑ
ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ

ΤΡΕΧΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ Ή ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΣΕΕ...
ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΣΥΜΒΟΛΟ ΑΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ ΤΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ
ΘΑ ΤΟΝ ΞΕΣΚΙΣΕΙΣ
ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΔΕΙΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ αν έχεις.... ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΒΑΖΩ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΤΟΙΧΗΜΑ

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
Ελεος... Εργασιακος Μεσαιωνας...

Πηγαινε αμεσως στο ΙΚΑ και κανε καταγγελια. Μπορουν να κανουν αιφνιδιαστικη επισκεψη και πραγματικα να τον βαλουν φυλακη.
Οκτω χρονια και το κανει συστημα ο τυπος;

Μα ειναι δυνατον να επιτρεπει το κρατος να επιβιωνουν τετοια σκουληκια εις βαρος ολων μας;

Το προβλημα δεν ειναι μονο δικο σου που δεν εχεις ενσημα και περιθαλψη. Το προβλημα ειναι οτι εγω και οι υπολοιποι πληρωνουν σαν ηλιθιοι υπερογκες κρατησεις γιατι υπαρχουν τετοιοι τυποι και βαζουν μεσα ολο το συστημα.
Η εισφοροδιαφυγη ειναι σοβαροτατο αδικημα.
Εγω ξερω οτι σε οικοδομες κανουν αιφνιδιαστικες επισκεψεις για να δουν αν εχουν ΙΚΑ ολοι οι εργατες, και πολλες φορες ερχονται μετα απο ανωνυμες καταγγελιες.

συμβουλεψου αμεσα καποιον. Φανταζομαι οτι σε τετοιες περιπτωσεις η ΓΣΕΕ μπορει να σου προσφερει νομικη καλυψη.

Ψαξτο.

mathilda

# 7 στις 22/7/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by tumpa
ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΩ ΕΝΣΗΜΑ!!!

Ενω εγω βγαινω οικονομικα που πληρωνω το 45% του μισθου μου για ΙΚΑ, εισφορες υπερ του ΟΓΑ, της Προνοιας, και φορους;
Ακου ρε κατι καραγκιοζηδες...
Δεν καταλαβα, ειναι επιλογη του καθε καραγκιοζη αν θα πληρωσει, αν βγαινει η δεν βγαινει;
Και ΒΕΒΑΙΑ, ο τυπος για να μην δηλωνει τους εργαζομενους και να εχει την δυνατοτητα να τους τα δινει "μαυρα", σημαινει οτι τα βγαζει "μαυρα" και ουτε εφορια πληρωνει...
Εξαλλη γινομαι με κατι τετοιους... Εξαλλη!
Πληρωνω ενα σωρο κερατιατικα ρε φουστη μου, για να εχει αυτη η κ@λοχωρα δρομους, νοσοκομεια, σχολεια, γιατρους, ιατρικο εξοπλισμο, δασκαλους, δημοσιες υπηρεσιες, στρατο να μας φυλαει, ενα σωρο κερατιατικα για τους μισθους των Βολευτων, αποζημιωσεις αγροτων και ποιος ξερει τι αλλα, και ερχεται τωρα ο τυπος και λεει "δεν βγαινω"...
Εις υγειαν των κοροιδων τα τρωει!

Ρε Φουστη μου, αυτη η Σεχτα Επαναστατων, αν ηθελε να κανει επανασταση, κατι τετοιους επρεπε να καθαριζει, οχι τους κακομοιρηδες μισθοσυντηρητους μπατσους...

Ελεος.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε