Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Λεφτά Αισθήματα ή Όχι

Σελίδα : 1

Burzum

# 1 στις 12/11/2003
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παπάγου
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Λεφτά αισθήματα ή όχι

Τέλικα σε μία σχέση πόσο ρόλο μπορεί άραγε να παίξει η οικονομική κατάσταση του συντρόφου (του άντρα συνήθως).
Μήπος τελικά κάποιοί και ΚΑΠΟΙΕΣ κοιτάνε πάρα πολύ πόσο οικονομικά ευκατάστατος θα είναι ο συντροφός τους. Σιγούρα πιστευώ ότι είναι σημαντικό να μπορεί κάποιος να ανταπεξέλθει οικονομικά σε καταστάσεις. αλλά όχι να εχουμε και "λεφτά αισθήματα". Σε μία σχέση θα πρέπει να κυριαρχεί το πάθος και όχι η λογική και το συμφέρον.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι περισσότερες κοιτούν σε τι οικονομική κατάσταση θα είναι ο σύντοφος που θα επιλέξουν. Μάλλον το αδύναμο πλην όμως πονηρό φίλο πιστευεί ότι το χρήμα είναι το παν στη ζωή και στον ερώτα, αν είναι δυνατόν. Όταν το λέω αυτό σε κάποια φίλη λεεί ότι στις σχέσείς την ενδιαφέρουν ένα σωρό άλλα πράγματα και γενικώς διαφωνεί (φυσικά πότε καμιά δεν το έχει παραδεκτεί όταν το λέω αυτό), αλλά με τον καίρο αποδικνίεται ότι είχα δίκιο. (Φύσικα υπαρχουν και εξαιρέσεις, αλλά δεν νόμιζω ότι είναι αρκετές. και δεν αναφέρομαι λέγοντας εξαιρέσεις αυτές που μέχρι τώρα δεν έχουν φτάσει σε αυτό το σημειό γιατί ,[προσωπική μου γνώμη και πάλι], οι περισσότερες έτσι καταλήγουν να σκεφτονταί είτε αργά είτε γρήγορα )

Big-Boy

# 2 στις 12/11/2003
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 22
Φίλε μου,
Είναι αλήθεια, εν μέρη, αυτό που λες.....χμμμ δεν το διατύπωσα σωστά....πάμε πάλι.
Είναι το πιό εύκολο συμπέρασμα αυτό που βγάζεις και δεν στο κρύβω ότι και εγώ στο μακρυνό παρελθόν είχα σκεφτεί έτσι.
Αλλά τα φαινόμενα απατούν.
Βλέπεις, η οικονομική άνεση δεν είναι αυτό που ελκύει, το "κόλπο" είναι αλλού.
Ένας άνθρωπος με ένα Χ οικονομικό υπόβαθρο, αντιμετωπίζει τελείως διαφορετικά τα πράγματα από τον κύριο "τάδε" που δεν τον φυσάει τον παρά.
Αυτό που εν συντομία προσπαθώ να πω είναι ότι δεν είναι τα Ευρώ το θέμα, αλλά το όλο "πακέτο" το οποίο εντυπωσιάζει.
Κακά τα ψέματα, αλλά έτσι είναι.
Αν έχεις Ευρωπουλάκια, θα έχεις και το ωραίο σπιτάκι-αμαξάκι, θα έχεις την άνεση αντί να πας για καφεδάκι στην γειτονιά σου, να πεταχτείς στην Μήλο πχ για σαββατοκύριακο (παρεπιπτώντος δεν στοιχίζει πολύ) και γενικά έχεις άλλον αέρα.
Αυτό το σύνολο είναι που εντυπωσιάζει (και καλά κάνει) αλλά δεν είναι το παν.
Και αυτό το ξέρουν πολλοί και πολλές.
Μία καλή εντύπωση είναι η αρχή, το μετά είναι το θέμα που ξεδιπλώνεται και ο χαρακτήρας σου.
Εκεί είναι τα δύσκολα....
Ο δανείζων κάνει εχθρούς Και ο χαρίζων, αχάριστους

medst98

# 3 στις 12/11/2003
author
Ανδρας / 43 / Διαζευγμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Ωραιόκαστρο
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 76
θα συμφωνησω με τον προλαλλησαντα, το ολο "πακετο", η ολη συμπεριφορα, ο αερας ειναι που ελκυει.
πχ καμια η κανενας δεν θα εντυπωσιαστει απο εναν/μια (αντιστοιχα) που μπορει μεν να εχει την τσεπη γεμματη ευρω,αλλα διπλα στα ευρω να εχουν κατασκηνωσει κατι συμπαθη οστρακοειδη (βλεπε καβουρια!)

το θεμα,κατα τη γνωμη μου,δεν περιοριζεται στο χρημα αλλα στα διαφορετικα κρητηρια με τα οποια επιλεγει ο καθενας συντροφο.

και μια και μιλησατε για φυλα, μη ξεχνιομαστε οτι το DNA των γυναικων τους προσταζει να επιλεξουν ως συντροφο (προσοχη,δεν εννοω για εφημερη σχεση!) τον πιο "ικανο" να προστατεψει αυτες και, δυνητικα, τα παιδια τους.

και ποιος θεωρειται ικανος στην κοινωνια των ανθρωπων (ανεξαρητητως εποχης) ?
ο εχων ταλαντα, λιρες, δραχμες, ευρω.

ωστοσο,αν και το παραπανω συμπερασμα ειναι παραδεκτο απο την πλειοψηφια, οπως ειπα και πριν ο καθενας επιλεγει συντροφο με εντελως δικα του, προσωπικα κριτηρια.

ας μην ειμαστε απολυτοι και μηδενιστες.

ευχαριστω.
... and when you reach the scene of crime... Macavity is not there!

fegarahtida

# 4 στις 12/11/2003
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 675
Εως ένα σημείο θα συμφωνήσω με την άποψή σας... Διαφωνώ όμως στο ότι μια γυναίκα επίλέγει έναν άντρα μόνο για τον συγκεκριμένο λόγω πλέον.. Από φύση της η γυναίκα είναι συναισθηματικό πλάσμα και το να καλύπτεται συναισθηματικά μετράει περισσότερο από τα χρήματα... Άλλωστε στην εποχή μας σχεδόν όλες οι γυναίκες είναι ανεξάρτητες οικονομικά και τα ποσοστά αυτού του είδους των γυναικών που επιζητούν τον άντρα (χρήμα) συνεχώς μικραίνουν
"Εκείνο που η κάμπια θεωρεί τέλος του κόσμου ο δημιουργός το ονομάζει πεταλούδα..."

# 5 στις 12/11/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Μακαρι να ισχυει αυτο που λες fegarahtida γιατι δεν το συνανταω συχνα πλεον!!!!

pintser

# 6 στις 12/11/2003
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ελλάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 52
Παιδιά προς Θεού δεν κυνηγάμε όλες τους πλούσιους και τους επιτυχημένους!Τον πρώτο λόγο έχει η καρδιά!
Βέβαια σε μια μακροχρόνια σχέση,κακά τα ψέμματα, η οικονομική άνεση μας βοηθά να ξεπεράσουμε πρακτικά προβλήματα της καθημερινότητας, η οποία ούτως ή άλλως μας πέρνει από κάτω πολλές φορές.

# 7 στις 13/11/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κι εγώ θα έλεγα ότι τα λεφτά αισθήματα σήμερα έχουν τον πρώτο ρόλο, το όλο το πακέτο πόσο καλά μπορεί να ανταπεξέλθει στις σημερινές απαιτήσεις και την ζωή την ομορφαίνουν τα περιττά κι όχι τα απαραίτητα. Προς Θεού δεν λέω ότι έχουμε εκφυλιστεί τελείως αλλά πάνε οι εποχές που με τα συναισθήματα μπορούσαν να ξεπεραστούν οι όποιες δυσκολίες αντιμετώπιζε το ζευγάρι...

Καλως όρισες Ευρώ

KaterinaK

# 8 στις 13/11/2003
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 54
Με πικρία θα σου πω ότι τελευταία διαπιστώνω ότι ισχύει και το αντίθετο. Ξέρω άνδρες που επέλεξαν τις συζύγους τους με βαρύνοντα παράγοντα την οικονομική της κατάσταση, και ακόμη περισσότερο λαμβάνοντας υπόψιν τη δύναμη της οικογένειας της στον επαγγελματικό τους χώρο.
Ήλπιζα ότι η νοοτροπία που περιγράφεις αποτελεί απλά κατάλοιπο συμβουλών των μαμάδων που ήθελαν να καλοπαντρέψουν τις κόρες τους, σε ένα πακέτο κουτοπόνηρων, αναχρονιστικών συμβουλών, που πλέον η δική μου γενιά θα είχε αποβάλει. Δυστυχώς, διαπιστώνω ότι απλα το κακό διευρύνθηκε...
Ο άνθρωπος που ξέρει να ζει καλά, ξέρει να το κάνει και με πολλά και με λίγα ευρώ στην τσέπη του. Αυτός που γνωρίζει να συμπεριφέρεται με ευγένεια, διακριτικότητα και ευελιξία μπορεί να ανοίγει μόνος του τις πόρτες. Κι οι άνθρωποι που πήραν τη ζωή τους λάθος και καταχώνιασαν βασικές αξίες στα αζήτητα νομίζω απλά ότι δεν θα πρέπει να μας αφορούν.
Κι αν για κάποιους ο Θεός χρήμα είναι σημαντικός και στα εκ των ων ουκ άνευ, δεν διαφωνώ, αρκεί να απαυθύνεται απευθείας στην κατηγορία των ανθρώπων που μπορούν να αποτελέσουν "πλουτοπαραγωγική" πηγή, χωρίς στο πέρασμά τους να αγγίζουν ανθρώπους που δεν "πληρούν" τις προϋποθέσεις που έθεσαν.

morelli

# 9 στις 14/11/2003
author
Ανδρας / 62 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 1.685

Παράθεση:
Originally posted by moo693
Το πραγματικό "άλλο μας μισό" δεν έχει τιμή, έχει μόνο ΑΞΙΑ...

<<ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ>>
Είναι καλύτερα να αγωνίζεσαι μάταια, παρά να ζείς μάταια.

# 10 στις 14/11/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Όπως το έχω ξαναπεί....:Φυσικά και υπάρχουν και τέτοιες γυναίκες, όπως υπάρχουν και άντρες που κρίνουν ίσως πρώτα από την ομορφιά, την κοινωνική θέση και όλα τα συναφή..

Τι να τα κάνεις όμως τα πλούτη και όλα τα καλούδια όταν ξυπνάς το πρωί δίπλα σε ένα σώμα χωρίς καρδιά;

Αργά ή γρήγορα πληρώνεις το τίμημα....

# 11 στις 18/1/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καθάρα και μόνο, προσωπική μου άποψη...

Είμαι 26 χρονών, δουλεύω από 18, ενώ ταυτόχρονα σπούδαζα, κι έτσι τώρα έχω έναν αξιοπρεπέστατο μισθό κάθε μήνα.

Δεν περιαυτολογώ, θέλω να καταλήξω στο εξής: Το παραπάνω από μόνο του αποτελεί ένα standard για μένα.

Θα προτιμούσα έναν άνθρωπο δουλευταρά, με εφόδια, όραμα και στόχους, κι ας είναι ακόμα στην αρχή... αλλά που ξέρω ότι κάπου θα φτάσει, από έναν τεμπέλη, που έχει όλα τα λεφτά του κόσμου κληρονομημένα από τον μπαμπάκα του.

Είναι ο άνθρωπος που σε τραβάει και όχι η τσέπη του.

Είναι βασικό στοιχείο λοιπόν, για μένα, τα λεφτά που έχει κάποιος ή όχι, πως τα απέκτησε ή γιατί δεν τα απέκτησε.

Αλλιώς... δεν φταίει μόνο ο τερματοφύλακας που κατέληξε η μπάλα στα δύκτια... ας εξετάσουμε λίγο και από που ξεκίνησε η μπάλα...

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή...

(Ρέει martini στις φλέβες μου, αυτή την ώρα, και όχι αίμα, γι'αυτό )

evans

# 12 στις 18/1/2004
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
ΚΑΤΙ ΒΓΑΛΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ....
http://www.sxeseis.gr/viewthread.php?tid=829

# 13 στις 18/1/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η τιμή τιμή δέν έχει και χαράστην που τήν έχασε.

Να ξεχωρίσουμε τα πράγματα.Στούς απλούς ανθρώπους τής βιοπάλης αυτό το φαινόμενο είναι σε μικρό ποσοστό,αλλά στήν υψηλή κοινωνία είναι ΚΑΝΩΝΑΣ.

Δέν θέλω να αναφέρω πασίγνωστα ονόματα,που κάποια εποχή (είναι προσωπική εμπειρία )που μυρίστηκαν <<λαλάκια>> ενώ δέν με γνώριζαν καν μόνο στο κρεβάτι μου δέν τίς βρήκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mara_

# 14 στις 8/2/2004
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 59
Η πραγματική αγάπη και ο καλός σύντροφος, όπως κι αν το εννοεί ο καθένας απο μας, δυστύχως είναι πάρα πολύ δύσκολο να τα βρείς και αν είσαι τυχερός και τα καταφέρεις καλά θα κάνεις να τα διαφυλλάξεις σαν κόρη οφθαλμού...

Τα λεφτά δεν είναι το πάν...τα λεφτά γίνονται...η αγάπη όμως και ο άνθρωπος,πολύ πολύ δύσκολα...

Έτσι, πιστεύω πως ένα ζευγάρι αγαπημένο, μπορεί να κατακτήση και τα υλικά αγαθά...δηλαδή σιγά-σιγά να αποχτήσει χρήματα...

Τα χρήματα, όμως δεν μπορούν να φέρουν πραγματική αγάπη,αλλά μιζέρια,γκρίναι, άγχος...αφού κάλλιστα μπορεί ο ένας από τους 2 συντρόφους να στραφεί σε κάποιον άλλο με μεγαλύτερη οικονομική ευχέρεια...
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε