Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Ψιλικατζίδικο.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

somebody961

# 1 στις 28/8/2009
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
'Aρεσαν+: 0%

Ψιλικατζίδικο.

Είναι μια κοπέλα που προς το παρόν εργάζεται σε περίπτερο σε επαρχία σε κεντρικό μέρος ως υπάλληλος με 600 ευρώ. Δεν της αρκούν - προφανώς - και αναζητεί να κάνει τη ζωή της καλύτερη.

Για πολλούς άσχετους προς το παρόν λόγους φρόντισα και της βρήκα ένα ψιλικατζίδικο στην περιοχή ακαδημίας πλάτωνος που πωλείται.

Εχει σοβαρούς λόγους που θέλει να φύγει, η μάλλον πιο σωστά, να δραπετεύσει από το περιβάλλον που ζει εκεί.

Θα έρθει Αθήνα να νοικιάσει σπίτι καθώς και το μαγαζί, χώρια το ποσό χρειάζεται για την αγορά του. Θα πάρει δάνειο για να κάνει το άλμα αυτό. Από μόνα τους αυτά τα νοίκια, είναι ένα έξοδο της τάξης των 700-800 ¤ το μήνα.

Το ερώτημα μου τώρα είναι το κατά πόσο είναι σωστή κίνηση, τι εισόδημα περίπου μπορεί να έχει ένα τέτοιο μαγαζί και αν μπορεί να βγάζει τα έξοδα του (τουλάχιστον).
Ηδη χρωστάει αρκετά χρήματα και προσπαθεί να κάνει το μεγάλο άλμα στη ζωή της..

Θεωρείτε πως είναι καλή κίνηση ή θα μπει εντελώς 'μέσα' που λέμε;

Σορυ, δεν γράφω προς το παρόν άλλα, πρέπει να φύγω για τη δουλειά μου, περιμένω απαντήσεις σας πολύτιμες.
Θα επανέλθω.

Θέλω το καλύτερο για εκείνη.. Το αξίζει.
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

pigassos71

# 2 στις 28/8/2009
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060
Το μόνο που μπορώ να καταθέσω είναι η προσωπική μου εμπειρία.
Όταν άνοιξα το μαγαζί προ 7ετιας, το μόνο μου κεφάλαιο ήταν ένα 10φυλλο μπλοκ επιταγών. Ούτε ένα ευρω. Σε όλη αυτή τη διάρκεια κολυμπούσα χωρίς να κυττω γύρω μου. μόλις φέτος σήκωσα το κεφάλι και είπα «για να δούμε πως πάμε».
Θέλω να πω πως ξεκίνησα χωρίς να σκέφτομαι που και πόσα χρωστάω, απλά δούλευα και πλήρωνα κάνοντας αιματηρές οικονομίες.
Σήμερα αν με ρωτούσες αν θα έκανα το ίδιο, δηλαδή να αγοράσω εμπορεύματα αξίας εκατοντάδων χιλιάδων, δε θα το έκανα με τίποτα.

Με απλά λόγια η συμβουλή μου είναι να το κάνει το άλμα αλλά να μην σκέφτεται όλα αυτά που προανέφερα γιατί τότε θα πελαγώσει πριν ακόμα αρχίσει να κολυμπά.

Αλλά (γιατί πάντα υπάρχει ένα «αλλά»)

¶λλο να αγοράζεις εμπόρευμα με μπλοκ επιταγών και άλλο με κεφάλαια που αντλείς από δάνεια.

Πχ. Η αγορά ενός Χ προϊόντος είναι 80 € και η τιμή πώλησης 100€

Όταν αγοράζεις με μπλοκ επιταγών, το παίρνεις 80, το δίνεις 100 και σου μένουν 20 για τα διάφορα έξοδα.

Όταν όμως αγοράζεις με δάνειο τα πράγματα αλλάζουν. Πάλι 80 το παίρνεις, πάλι 100 το δίνεις για να είσαι ανταγωνιστικός αλλά σου περισσεύουν 15 και όχι 20. Γιατί; Διότι τα 5€ στα παίρνει η τράπεζα για τα 80€ που σου προσφέρει.

Καλύτερα λοιπόν να βρει ένα τρόπο να ξεκινήσει μια νέα αρχή χωρίς κεφάλαιο όπως εγώ αλλά με χρέη μόνο το εμπόρευμα, παρά με χρέη και προς την τράπεζα.
Α.Μ.Βα.Ν.ς Ατομο με βαριά νοητική στέρηση Παρακαλώ να είστε συγκαταβατικοί μαζί μου.

_monotonik

# 3 στις 28/8/2009
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.358
1) Γιατί πωλείται το εν λόγω μαγαζί; Είναι καλό το πόστο;
Πρέπει να ψάξετε τα βιβλία της εφορίας με ένα λογιστή ενδελεχώς και να βεβαιωθείτε για την καταλληλότητα του είδους και της περιοχής.

2) Έχει την δυνατότητα η κοπέλα σαν χαρακτήρας, να πειθαρχήσει σε αιματηρές οικονομίες που θα χρειαστεί να κάνει τον πρώτο καιρό;

(Συμφωνώ με το Πήγασο. Καλύτερα να χρωστάς στους εμπόρους παρά στις τράπεζες)

Αλλά, αν ήδη χρωστάει, χρεωθεί κι από πάνω, έχει και πάγια έξοδα 2000 το μήνα στην καλύτερη περίπτωση, βάλε 2 ενοίκια, φώτα, νερά, τηλέφωνα, τεβε, κλέβε... δύσκολο μου φαίνεται...

Για όλα φταίει το σύστημα. Έπρεπε να τους παίζαμε τρεις-δύο..

# 4 στις 28/8/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
το θεμα ειναι οτι οι τραπεζες ειναι οτι χειροτερο μπορει να σου τυχει αν παει κατι στραβα πιστευω..
κι επισης δεν ξερω τωρα με την κριση ποσο μπορει να δουλεψει ενα ψιλικατζιδικο.υπαρχει σουπερ μαρκετ εκει κοντα? θα προτιμησει ο αλλος να παει εκει?

mathilda

# 5 στις 28/8/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ωχ.. Ακαδημία Πλάτωνος διάβασα...
Εγώ λέω ξανασκεψου το, αυτό με την Ακαδημία Πλάτωνος.
Εκεί πήγα σχολείο και βλέπω ότι η περιοχή αυτή έχει πάρει την κατιούσα.
Ελπίζω να έχετε υπόψη σας την εγκληματικότητα στην περιοχή.
Δείτε λίγο πόσες ομοειδείς επιχειρήσεις τις έχουν κλέψει, ή σε πόσα τέτοια μαγαζάκια μπαίνουν και ληστεύουν...

Εγώ πάντως βλέπω ότι τα μαγαζιά των περιοχών αυτών κλείνουν ένα-ένα.
Εκτός των οικονομικών δυσκολιών, έχουν να αντιμετωπίσουν την εγκληματικότητα και την ελλειψη πελατών.
Γιατί δεν κοιτάτε κάποια περιοχή στην Αττική που να έχει μεγάλη ανοικοδόμηση;
Πχ, υπάρχουν περιοχές στην Ανατολική Αττική που παρολο που έχει πάρα πολύ κόσμο που μένει μόνιμα, δεν έχει ένα περίπτερο να πάρεις τσιγάρα σε ακτίνα 5 χλμ.

# 6 στις 28/8/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
εχει δικιο η ματιλντα! ετσι ειναι! και επισης επειδη συγκεντρωνει και αρκετους μεταναστες που μενουν εκει μονιμα πλεον (αν κανω λαθος διορθωστε με) δεν νομιζω οτι αυτοι οι ανθρωποι θα πανε στο ψιλικατζιδικο να ψωνισουν, λογω οικονομικης δυσχερειας.
πριν καμποσοκαιρο στην ευρυτερη αυτη περιοχη ειχε τυχει να περναω με το αμαξι και να δω το εξης περιστατικο: 7 η ωρα το βραδυ, πισω απο ενα περιπτερο σε κεντρικο δρομο, ειχαν μαχαιρωσει καποιον τυπο. δλδ ειναι αρκετα επικινδυνη η περιοχη αυτη για να εχεις επιχειρηση που λειτουργει ως αργα το βραδυ.

Dardana

# 7 στις 28/8/2009
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
εγω, χωρις να ξερω και την τοποθεσια αφου ειμαι αλλονταπο το βρισκω πολυ παρακινδυνευμενο, με τα δεδομενα που μας αναφερεις, οπως π.χ. οτι ολο το κεφαλαιο θα προελθει απο δανειο, οτι εχει ηδη χρωστουμενα, κι οτι θα νοικιαζει. ειναι πολλά τα "πλην", δεν αρχιζει απλα απο το μηδεν αλλά απο υπο το μηδεν..και ειναι και χαλεποί οι καιροι.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

somebody961

# 8 στις 28/8/2009
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Το ευχαριστώ παιδιά είναι πολύ λίγο..
Δεν ξέρω τι να πω.
Πολύτιμες οι απόψεις όλες..

Μου έγραψε και μία φίλη μειλ σχετικά με επιδοτήσεις από οαεδ.
Το ψάχνω ήδη ΚΑΙ προς τα εκεί.
Και ναι, ματ έχεις απόλυτο δίκιο (όπως πάντα..)

Εμενα μια περίοδο της ζωής μου στη Βούλα και ήθελα αμάξι για να πάρω έστω και τσιγάρα..
Το κοιτάμε, κοιτάμε όλα τα ενδεχόμενα..

Σας ευχαριστώ και περιμένω και άλλα!

ΥΓ: Εσύ ..αλλονταπό έχεις δίκιο όπως πάντα επίσης!!
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

# 9 στις 28/8/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by somebody961

Στέκομαι σε αυτό, Σαμ.

Πριν μια δεκαετία, θα σου έλεγα ότι αξίζει τον κόπο και το χρόνο που θα επενδύσει η κοπελιά σ' αυτή την απασχόληση κι ίσως να είχε και τις αποδόσεις που ονειρευόταν, με σκληρή δουλειά όμως.
Ξεχνάς προσωπική ζωή, ξεχνάς διακοπές, ξεχνάς τα πάντα.
Ειδικά αν πρόκειται να κρατήσει μόνη της το μαγαζί.
Όσο απλό κι αν φαίνεται, αν το καλοσκεφτείς, είναι από τα πιο σκληρά και απαιτητικά -σε χρόνο και ενέργεια- επαγγέλματα.

Δεν νομίζω ότι είναι εποχή κατάλληλη για τέτοιο άνοιγμα
και ειδικά στην περιοχή που ανέφερες.
Η εγκληματικότητα έχει αυξηθεί κατακόρυφα
και οι επαγγελματίες αυτής της κατηγορίας είναι στην πρώτη γραμμή του "πυρός".

Ξανασκεφτείτε το.
Ίσως καλύτερα υπάλληλος εδώ, σε πρώτη φάση,
και αργότερα βλέπετε.

inioxos52

# 10 στις 28/8/2009
author
Ανδρας / 65 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.281
Opoia apofasi kai an par8ei, 8a prepei na lavei up' opsin kai tous parakatw paragontes.

Ta eksoda den einai mono, to enoikio. Einai to revma , to nero, to tilefwno, ta koinoxrista, to tameio asfalisis, ka8ws kai ta diafora varu opws amoivi logisti, klp.

Sovari parametros episis einai i eforia, me ta kleisimata twn vivliwn, tis sunafeies, to F.P.A, kai tis loipes epivarinseis pou epivalei ka8e fora, pragma pou eksafanizei to opoio kerdos, kai afinei mono to anxos gia tis epitages pou trexoun, upo tin damokleia spa8i tou Teiresia.

Se ola ta parapanw, den sunipologizw ton antagwnismo twn s.m i twn uperkatastimatwn, ka8ws kai to midamino kerdos pou afinoun oi pwliseis tsigarwn, kai tupou.

Ara, to anoigma simera magaziou, kai malista psilikatzidikou, i peripterou, pou den exoun sungekrimeno wrario, (ara mideniki proswpiki zwi) 8ewrw pws einai praksi autoktonias, eidika de an emplakoun kai trapezes.

Telos na 8umisw, pws emporos den mporei na ginei o ka8enas me epituxia. Prepei na toxeis sto aima sou, to emporio.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

Heptamer

# 11 στις 28/8/2009
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.234

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52
emporos den mporei na ginei o ka8enas me epituxia. Prepei na toxeis sto aima sou, to emporio.

Σοφόν!

Και σωστόν!

ωινδοως με: ψραπ! ωινδοως χπ: αωεσομε! ωινδοως βιστα: ψραπ! ωινδοως 7: αωεσομε! ωινδοως θ: (ψραπ!)

Summerwine

# 12 στις 28/8/2009
author
Ανδρας / 56 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 4.463

Αν, μαλιστα, ειναι προσωπικο το δανειο (χωρις προσημειωσεις)...

Παράθεση:
Originally posted by pigassos71
Όταν όμως αγοράζεις με δάνειο τα πράγματα αλλάζουν. Πάλι 80 το παίρνεις, πάλι 100 το δίνεις για να είσαι ανταγωνιστικός αλλά σου περισσεύουν 15 και όχι 20. Γιατί; Διότι τα 5€ στα παίρνει η τράπεζα για τα 80€ που σου προσφέρει.

... τοτε σου παιρνει και τα 20...
... ό,τι πεις... :)

skaskaskasousou

# 13 στις 28/8/2009
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Μαγνησίας / Βόλος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 3.091

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52
Opoia apofasi kai an par8ei, 8a prepei na lavei up' opsin kai tous parakatw paragontes.

Ta eksoda den einai mono, to enoikio. Einai to revma , to nero, to tilefwno, ta koinoxrista, to tameio asfalisis, ka8ws kai ta diafora varu opws amoivi logisti, klp.

Sovari parametros episis einai i eforia, me ta kleisimata twn vivliwn, tis sunafeies, to F.P.A, kai tis loipes epivarinseis pou epivalei ka8e fora, pragma pou eksafanizei to opoio kerdos, kai afinei mono to anxos gia tis epitages pou trexoun, upo tin damokleia spa8i tou Teiresia.

Se ola ta parapanw, den sunipologizw ton antagwnismo twn s.m i twn uperkatastimatwn, ka8ws kai to midamino kerdos pou afinoun oi pwliseis tsigarwn, kai tupou.

Ara, to anoigma simera magaziou, kai malista psilikatzidikou, i peripterou, pou den exoun sungekrimeno wrario, (ara mideniki proswpiki zwi) 8ewrw pws einai praksi autoktonias, eidika de an emplakoun kai trapezes.

Telos na 8umisw, pws emporos den mporei na ginei o ka8enas me epituxia. Prepei na toxeis sto aima sou, to emporio.

Σε εκτίμησα ακόμα περισσότερο..

Εδώ φαίνεται πόσο κύριος είσαι..Αυτοί σου μπαχάλεψαν το θέμα σου κι εσύ απαντάς κανονικότατα χωρίς να επαναλαμβάνεις τις δικές τους μπαρμπουτσαλιές!!
Σαμ σε εκτιμώ,σε συμπαθώ αλλά το έχεις γαμhσει το θεματάκι με τα γκρίκλις.

Ήνι και πάλι μπράβο.

Με βουντού και κλαδευτήρι, είδα πια κι εγώ χαΐρι..

xaroulita

# 14 στις 28/8/2009
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 3.036
Μετά τις οικονομοτεχνικές μελέτες των φίλων μας εγώ έχω να προσθέσω κάτι ακόμα:

Το ψιλικατζίδικο μπορεί να αποδειχθεί χρυσορυχείο και ανάρπαστο στη γειτονιά με την προϋπόθεση ότι είναι ανοικτό περίπου 16-18 ώρες την ημέρα. Το θες από τις 6:30 ή τις 7 για γάλα που ξέχασες, τσιγάρα κλπ πριν πας στο γραφείο. Το θες και στις 23:00 επειδή ξέμεινες από χαρτί τουαλέτας, κάηκε η λάμπα σου, σου έκατσε γκόμενα και δεν έχεις ούτε ένα κουτάκι μπύρα να την κεράσεις (να μην πω προφυλακτικά!). Το εκτιμάς ιδιαίτερα αν παραμένει ανοικτό ως τις 24:00.

Κοινώς, ό,τι ρίσκο και να πάρει θα πρέπει να συνυπολογίσει ή ότι θέλει βοήθεια από συγγενή, ή ότι θα πάρει έναν υπάλληλο τουλάχιστον για 4-5 ώρες. Αν το βρίσκουν κλειστό... θα κλείσει σύντομα και μόνιμα.

Life is not complete till your heart miss a beat...

FOINIKAS1957

# 15 στις 28/8/2009
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.553
εγα παλι , θα σου πω οτι καποια πραγματα ειναι υποκειμενικα .
ναι μεν υπαρχουν οι κανονες ως προς το ποια ειναι η γειτονια , ποσος κοσμος περναει κτλ
για τετοιου ειδους ομως μαγαζι , ο κυριοτερος παραγοντας ειναι το ποσο οργανωτικος ειναι αυτος που το εχει , και ποσο θετικο ατομο ειναι .

γνωριζω πολυ καλα για μαγαζια αυτου του ειδους αλλα και αλλα παρομοια , οπου οταν ξανανοικιαστηκαν , πηγαν πολυ καλα

ενα τετοιο μαγαζι πρεπει να ειναιι
πολυ καθαρο
να εχει χαμογελο
να ειναι μεσα εξω -φωτεινο-
να ειναι ανοικτο πολλες ωρες
να εχει μεγαλη ποικιλια

και ειναι πολυ σημαντικο να κρατιεται αρχειο για το τι ξοδευεται , ωστε να μην προλαβαινει κατι να χαλασει ή μπαγιατεψει

τα προιοντα που πρεπει ναναι φρεσκα , ναναι παντα φρεσκα

και να θυμασαι , αυτος που φοβαται να κανει βηματα , ας μεινει για παντα στη σκια των αλλων .
αυτη η δουλεια θελει πολυ μερακι και ορεξη
θελει ανοιχτο ματι , να εχει τα παντα και ανθρωπο ορεξατο - χαμογελαστο -
αν ειναι να μπαινει πελατης και να του λες ποσο κουρασμενος-η εισαι και ποσα χρωστας , και ποσο σε ποναει η μεση , και ποσο ζορισμενος εισαι , δεν θα ξαναπατησει

καποτε οπως λεει κι ο πηγ-ασσος ξεκινησαμε χωρις μια , κουραστηκαμε παρα πολυ , αλλα στην πορεια κατι καναμε
ισως τωρα να μη το ξανακαναμε , γιατι κουραστηκαμε
οταν γυρνας το κεφαλι πισω και κοιτας την πορεια σου , απορεις με σενα . το ποσες δυσκολιες και το ποσες συμπληγαδες περασες . μεσα απο την δουλεια και τον αγωνα ομως τα καταφερες

οταν καποιος ξεκιναει για πρωτη φορα , εχει δυναμεις και τα καταφερνει

εγω λεω να το κανει το αλμα της η κοπελα , αρκει να εχει ορεξη και καθαρο νου
να τα δωσει ολα ομως
και αν εχει και καποιον διπλα της να βλεπει αυτα που δεν βλεπει αυτη , πιστευω οτι θα παει πολυ καλα
αν δεν εχει πολυ κοντα ιδιο μαγαζι , και αν ειναι περασμα , θα παει σιγουρα πολυ πολυ καλα
αρκει να κρατησει τους κανονες

δεν θελει φοβο , μονο ετσι λιγο να ζυγιζουμε τα πραγματα και μετα να ξεκιναμε με καρδια

αντε με το καλο
ζουμερη ;;καλοι οι καρποι σου αμα τους κουνησουμε ;;;

cerise

# 16 στις 29/8/2009
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Καλή περίπτωση μου μοιάζει. Το ρίσκο δεν είναι τρομερό , λόγω θέσης !
Μπορεί εύκολα να πετύχει...αν έχει όμως όρεξη για δουλειά και θυσίες ωραρίου.
Χρειάζεται λίγο κότσια για κάτι τέτοιο όσο απλό κι αν φαίνεται.
Είναι διατεθειμένη να θυσιάζει τόσες ώρες?
Γιατί κακά τα ψέμματα ....αν δεν κάθεται μέχρι αργά....δεν θα κερδίσει τόσα όσα να πει χαλάλει για το ρίσκο.
Κι αν πάρει υπαλληλο να κάθεται στη θέση της ....θα έχει πρόβλημα ταμείου.
Χώρια ο κίνδυνος των ληστειών.
Για γυναίκα είναι λίγο παρακινδυνευμένο. Αλλά ότι κερδίζουν...κερδίζουν.
Καλό είναι να έχει σαπόρτ από συγγενείς και φίλους για βοήθεια στο ωράριο.

ALIKH1972

# 17 στις 29/8/2009
author
Γυναίκα / 48 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 2.527
Τέτοιο μαγαζί είχα και την δουλειά αυτή την ξέρω καλά.

Αν δεν έχει κάποια χρήματα να διαθέσει είναι πολύ μεγάλο ρίσκο για εκείνη να πιστεύει ότι θα βγουν οι τόσες υποχρεώσεις από ένα εμπόρευμα που αφήνει πολύ μικρό κέρδος.

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να βάλει κι άλλα πράγματα στο μαγαζί που θα αφήνουν κέρδος γιατί τσιγάρα και εφημερίδες είναι τρίχες.

Από την άλλη βέβαια είναι και το θέμα του ωραρίου που είναι εξαιρετικά εξαντλητικό.
Δεν υπάρχουν αργίες (μιλάω πάντα στην περίπτωση που υπάρχει τύπος), δεν υπάρχουν Κυριακές, δεν υπάρχουν μεσημέρια.

Θα σου πρότεινα μία πολύ καλή έρευνα αγοράς της γύρω περιοχής και των ίδιων μαγαζιών που μπορεί να υπάρχουν εκεί και μετά να προχωρήσετε !!
...Η μονη μας υποχρεωση... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...

VLEMMA

# 18 στις 29/8/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by somebody961

Οταν βλεπω νεους ανθρωπους..
ν' ανοιγουν ψιλικατζιδικο.."θλιβομμαι"!!!!

Τρυπωνουν σαν τα ποντικια σε μαγαζακια 2χ2
μαζι με γαριδακια,τσιγαρα,καραμελλες,περιοδικα..

εχουν "αναμμενη",ολη την ημερα την τηλεοραση
και τους "παπαρωνει"το μυαλο..

και η εκφρασεις τους ολη την ημερα ειναι του τυπου..
"μηπως εχετε ενα 20λεπτο;;"
"πιο ψιλα δεν εχετε;;"
"ευχαριστω.."
"παρακαλω.."
"αντιο..."

Π Α Ρ Α Ι Τ Η Σ Η μου κανει το ψιλικατζιδικο..
Τ Ε Μ Π Ε Λ Ι Α
Ο Κ Ν Η Ρ Ι Α του νου!!!!

δεν υπαρχει τιποτα πιο καινοτομο ρε γμτ!!!
πιο φρεσκο;;;
πιο εκλεκτικο;;;

Δεν ξερω...
καλυτερα να πλενω πιατα σε ταβερνες,
να σκουπιζω μαλλια σε κομμωτηρια,
να κανω promotion σε super markets...

παρα ψιλικατζιδικο..

Αυτο που καταληγεις να εισαι στο τελος..
ειναι να εισαι..
ο ρουφιανος και ο κουτσομπολης της γειτονιας!!!!

Αποφευγω και να ψωνισω σε τετοια μαγαζια..

Αν την αγαπας..σκεψου κατι αλλο.

Γνωμη μου ,ομως ετσι;;;
γνωμη μου...

FOINIKAS1957

# 19 στις 29/8/2009
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.553

Παράθεση:
Originally posted by VLEMMA

Π Α Ρ Α Ι Τ Η Σ Η μου κανει το ψιλικατζιδικο..
Τ Ε Μ Π Ε Λ Ι Α
Ο Κ Ν Η Ρ Ι Α του νου!!!!

δεν υπαρχει τιποτα πιο καινοτομο ρε γμτ!!!
πιο φρεσκο;;;
πιο εκλεκτικο;;;

Δεν ξερω...
καλυτερα να πλενω πιατα σε ταβερνες,
να σκουπιζω μαλλια σε κομμωτηρια,
να κανω promotion σε super markets...
Γνωμη μου ,ομως ετσι;;;
γνωμη μου...

............................................
εκ του ασφαλους , παρακαλω να μην επεμβαινει κανεις
δεν κανει να κρεμαμε ανθρωπους που ψαχνουν κατι καλυτερο , ή κατι καλο
για καποιον που μηνας μπαινει μηνας βγαινει ειναι ευκολο να λεει μεγαλες κουβεντες

οσοι δεν πονεσαν ή δεν στερηθηκαν , δεν εχουν λογο
οσοι εχουν μισθο απο το δημοσιο , ουτε αυτοι εχουν λογο

η σιγουρια του μηνιατικου , μας λαδωνει τη γλωσσα πολυ ευκολα

αφηστε το δημοσιο , αγωνιστειτε - πραγματικα - για το ψωμι σας , και μετα το βημα δικο σας
ζουμερη ;;καλοι οι καρποι σου αμα τους κουνησουμε ;;;

VLEMMA

# 20 στις 29/8/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by FOINIKAS1957
οσοι δεν πονεσαν ή δεν στερηθηκαν , δεν εχουν λογο
οσοι εχουν μισθο απο το δημοσιο , ουτε αυτοι εχουν λογο

η σιγουρια του μηνιατικου , μας λαδωνει τη γλωσσα πολυ ευκολα

αφηστε το δημοσιο , αγωνιστειτε - πραγματικα - για το ψωμι σας , και μετα το βημα δικο σας

οκ!!!

σωπαινω..

ισως εχεις δικιο
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.