Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Απόσταση...

Σελίδα : 1

Paadron

# 1 στις 22/3/2003
author
Ανδρας / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 57
'Aρεσαν+: 0%

Απόσταση...

Θα ήθελα να μιλήσουμε για την απόσταση.Όταν ένας απο τους 2 φεύγει μακριά.Τότε τι γίνεται?
Είναι και αυτό ένα είδος χωρισμού.Χάρη την τεχνολογία σήμερα,θα μπορεί να υπάρξει πιο άμεση επικοινωνία.Φτάνει όμως αυτό?
Εγω για παράδειγμα έχω μια σχέση(όπως ξέρετε οι περισσότεροι) 3 μηνών περίπου.Η κοπέλα ίσως να φύγει λόγω σπουδών και να πάει σε μια ξένη χώρα.Για 1 χρόνο.Τι κάνω? θα αντέξω τόσο καιρό μακριά της? όπως και εκείνη το ίδο βέβαια..θα μου πείτε είναι θέμα χαρακτήρα,αγάπης,κτλ,κτλ.
Ο χρόνος όμως μήπως είναι τελικά βλαβερός για τέτοιου είδους σχέσεις?(εξ'αποστάσεως)
Η γνώμη όλων είναι σεβαστή...

bilacos

# 2 στις 22/3/2003
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 114
Απαντήσεις: 313
νομιζω οτι θα συμφωνησω με αυτα που λεει η μουριτσα και θα προσθεσω και κατι ακομα!
το σημαντικοτερο πιστευω απο ολα ειναι να θελετε να πετυχει!αλλα να το θελετε και οι δυο και να παλεψετε γιαυτο,κανοντας παραληλα και τις απαιτουμενες υποχωρησεις που απαιτει μια σχεση απο μακρυα.τοτε σιγουρα θα πετυχει!
περιπλανωμενος στην αιωνιοτητα...

Μυρτώ

# 3 στις 23/3/2003
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

Nα μαι και γώ...

Φίλε μου Paadron καλησπέρα...
εγώ θα σου μιλήσω ειλικρινά και αντικειμενικά. Πρίν 2 χρόνια είχα μια σχέση που προυπήρχε ένα χρόνο πρίν την ανάγκη να γίνει σχέση εξ αποστάσεως λόγω δουλειάς. Δεν ήταν απλά σχέση αλλά μέναμε και μαζί με το άλλο άτομο για έξη μήνες περίπου. Η σχέση διέλυσε στον ένιάμηνο ...της αποστάσεως! Γιατί? Υπήρχαν όλα τα μέσα όπως λες και συ: η τεχνολογία (τηλ.ιντερνετ) , συναντιώμασταν ΚΑΘΕ Σαββατοκύριακο...αλλά υπήρχε και η ζήλεια. (πραγματάκι που κάπου έχεις αναφέρει ως πρόβλημα! ) Tι έγινε λοιπόν; Με μια λέξη : O XAMOΣ! Το τέλος ήταν πολύ άσχημο και επώδεινο και μόνο που δεν σκοτωθήκαμε. Σιγά σιγά , εκτός από την ψυχική αποξένωση που μεσολάβησε , η αγάπη έγινε απέχθεια!
Επειδή σπούδασα στο εξωτερικό (στην Αγγλία) , και επειδή λές ότι η κοπέλλα σου πάει για σπουδές στο εξωτερικό λυπάμαι που το λέω αλλά οι συνθήκες ζωής των φοιτητών εκεί δεν ενθαρρύνουν ιδιαίτερα την διατήρηση μιας σχέσης εξ αποστάσεως. Μόνο αν αγαπιέστε πολύ και πραγματικά και αν έχετε γερές βάσεις στην σχέση θα κρατήσει.
Λυπάμαι αν σε απογοητεύω ή σε στεναχωρώ. Απλά σου λέω την αλήθεια όπως την έζησα εγώ. Ελπίζω η δικιά σου περίπτωση να είναι διαφορετική και πραγματικά σου το εύχομαι.Να σαστε πάντα καλά!!!!
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

mariapapa

# 4 στις 26/3/2003
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3

χμμμ δυσκολα

8a simfoniso kai ego me th mirto
distixos file einai poly diskola na kratisei mia sxesh apo makria, skepsoy ligo praktika to 8ema)

black angel

# 5 στην 1/4/2003
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Συκιές
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 24
Noiwthw tin anagki na min sumfnisw me ta duo teleutaia minimata kai auto apo proswpiki empireia!
Vriskomai kai i idia se mia sxesi i opoia dustuxws i eutixos! Egine anagkastika sxesi eks apostaseos gia 8 mines !
Egrapsa eutuxws i dustuxos giati den mporoume na vlepoume mono tin mia optiki gwnia.Panw ap ola metrane oi vaseis pou exete valei ws zeugari kai i empistosini pou prepei na uparxei.Sthn sunexei omws den prepei na ksexnas oti emeis eimaste autoi pou pragmatika ftiaxnoume i xalame mia sxesi,me tis fovies ,tous provlimatismous,tis antitheseis....
Egine i anafora stin zwi ton foititon sto eksoteriko kai den tha sumfonisw!Opou kai an vriskese uparxei panta i dunatotita na apoksenotheis apo ton suntrofo sou,suxna auto ginete eno vriskomaste kathimerina mazi tou ,sunexizoume kathieromenes katastaseis kai akolouthoume tas idia motiva paravlepontas tin ekseliksi pou uparxei kai stous duo!Den einai logos i apostasi gia na xwriseis alla esu kai oi amfivolies pou mporei na exeis.An den noiwtheis sigoura sunaisthimata kai den uparxoun vaseis den tha uparxei kai mellon .An omws epithimeite kai oi duo na uparxei mellon tote einai sto xeri sas na ta kataferete!!!

Kali tuxi kai kouragio!OTI KAI AN APOFASISETE!!!

kajira

# 6 στις 2/4/2003
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 11
Όλα είναι θέμα χαρακτήρα καταρχάς και αγάπης κατα δεύτερον. Προσωπικά δεν τα πάω καθόλου καλά με την απόσταση, είναι το μόνο πράγμα που δεν αντέχω σε μια σχέση. Μου φαίνεται πολύ ψυχοφθόρο, είναι σαν να βάζεις όλη σου την ζωή σε pause περιμένοντας πότε θα επιστρέψει ο άλλος. Ίσως απο την άλλη εγώ να τα βλέπω πολύ δραματικά, επειδή η δική μου εμπειρία ήταν ιδιαίτερα έντονη.
Εύχομαι ό,τι καλύτερο πάντως!

bella

# 7 στις 24/4/2003
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 7
Δεν είναι εύκολο να διατηρηθεί μία σχέση εξ αποστάσεως. Οι λόγοι είναι γνωστοί νομίζω. Πολλά μπορούνε να μπούνε αναμεσά σας. Αυτό που έχει σημασία είναι να είστε αποφασισμένοι να διατηρήσετε την σχέση σας. Αν υπάρχει συχνή επικοινωνία -ας είναι καλά η τεχνολογία- το μόνο που μπορεί να σας χωρίσει είναι η ζήλια. προσπάθησε λοιπόν να εμπιστευτείς την κοπέλα σου και αυτή εσένα και όλα θα πάνε καλά...

# 8 στις 25/4/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Parto sa mi dokimasia tis agapi sas..an ontos iparxei agapi tote oso kai na perasei na eisai sigouros oti de tha xathei giati poli apla i agapi den ipologizei tipota..an iparxei omos mia agapi sta logia mono tote poli diskola tha kratithei..kai gw to pernaw auto omos ti kopela mou tin agapaw kai de prokeite osos kairos kai na perasei na tin afeisw..exei apodeixtei oti agapiomaste pragmatika..kai o megaliteros logos einai oti kratame auti ti sxesi apo makryra

crazy_princess

# 9 στις 25/4/2003
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Χανίων / Καμπανός
Απαντήσεις: 4

Δύσκολη περίπτωση!!!

Είναι δύσκολο όντως να έχεις μία σχέση από απόσταση.Το αν θα κρατήσει όμως εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.Στη δική σου περίπτωση την σχέση την έχεις ήδη, απλά πρέπει για κάποιο χρονικό διάστημα να "χωρίσετε", με την έννοια του να μην βρισκόσαστε τόσο συχνά.Ένας χρόνος δεν είναι πολύ μεγάλο διάστημα.Το θέμα είναι αν είσαι έτοιμος για μία τέτοια κατάσταση.Τρόποι και λόγοι για να μείνεις σ' αυτή τη σχέση υπάρχουν.Πιστεύω πως αυτό που έχεις να κάνεις είναι να σκεφτείς τι θα αποφασίσεις.Έχεις δύο επιλογές.1. να χωρίσεις μέχρι να επιστρέψει η κοπέλα από τις σπουδές της και 2. να κλείσεις τα μάτια και να την εμπιστευτείς οπότε και θα συνεχιστεί η σχέση με άπειρα τηλέφωνα, ώρες στο internet και τρελή αναμονή της ημερομηνίας που ζήτησες άδεια για να πας να τη δεις ή που θα γυρίσει επιτέλους στα πάτρια εδάφη.Αν με ρωτούσες τι θα έκανα εγώ θα σου απαντούσα πως θα συνέχιζα τη σχέση.Αλλά αυτό δεν έχει καμία συμασία γιατί να πω την αλήθεια είμαι λίγο μαζώχα..Πάντως μία συμβουλή έχω να σου δώσω..Think before you act!!!

koyrsaros

# 10 στις 26/4/2003
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831
H απόσταση ίσως να χωρίζει τους ανθρώπους, ποτέ όμως τις καρδιές τους !

Aκόμα και ο χρόνος δεν είναι αρκετός για να σβήσει μια αγάπη...

Δεν είναι αρκετός για να σβήσει από μια καρδιά τα σημάδια ενός μεγάλου έρωτα...

Δεν είναι αρκετός για να σβήσει από τη σκέψη το όνομά του/της...

Minoankat

# 11 στις 28/4/2003
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Απαντήσεις: 9
Σκέφτηκα να σου απαντήσω Paadron γιατί νιώθω την αγωνία που έχεις κι επειδή κι εγώ είχα βρεθεί σε ανάλογη θέση πριν από χρόνια. Εγώ θα σου μεταφέρω ένα αισιόδοξο μήνυμα μέσα από τη δική μου εμπειρία. Έζησα εξ αποστάσεως με τον πρώην σύντροφό μου για αρκετό καιρό: φοιτητική ζώη δική του σε άλλη πόλη, εργασία δική μου σε άλλο τόπο, στρατιωτική θητεία δική του....Άρα μιλάμε για χρόνια ολόκληρα με κάποια διαστήματα ανάπαυλας σε γιορτές και καλοκαίρια. Το μυστικό; Να είστε σίγουροι για τα συναισθήματά σας, να μην εκδηλώνεται ζήλεια από την πλευρά του ενός (τι κάνεις τώρα, μήπως βρήκες κανέναν άλλο, βγήκες άρα δεν με σκέφτεσαι και διάφορα άλλα τέτοια που θα φορτίσουν ή θα κουράσουν τον αποδέκτη) και φυσικά να μη χάσετε επαφή! Εμείς βρισκόμασταν οπωσδήποτε μία ή δύο φορές τον μήνα, μιλούσαμε καθημερινά στο τηλέφωνο ή στο ιντερνετ και γενικά είμασταν πολύ κοντά όλο αυτό τον καιρό. Άσε που όταν ξαναβρίσκεσαι με τον άλλο μετά από καιρό (κι αφού, ξαναλέω, δεν έχεις χάσει την επαφή και την επικοινωνία μαζί του), όλα είναι πιο όμορφα και πιο έντονα!
Σου εύχομαι από καρδιάς να πετύχει και να συνεχιστεί η σχέση σας και προσπάθησε να αποβάλλεις όλη την ανασφάλεια που διακρίνω στο μήνυμά σου! Πρώτα απ'όλα όμως, φροντίστε στο διάστημα που σας μένει, να "στεριώσετε" τη σχέση σας και να βεβαιωθείτε για τα συναισθήματά σας!
Αφού γίνει αυτό, ένας χρόνος δεν είναι τίποτα! Θα περάσει πολύ γρήγορα!

gallidoula

# 12 στην 1/5/2003
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 646
Αν υπάρχει αγάπη,με την πραγματική σημασία της λέξης,θα κρατήσει..

Η αγάπη..
..το αδύνατο το κάνει δυνατό..
..το δύσκολο,εύκολο..
..το μακρινό κοντινό..

Προσωπικά.μια σχέση που είχα παλιά και που το αγόρι μου έφυγε για σπουδές,και μάλιστα σε κοντινή πόλη με τη δική μου,δεν άντεξε..Παρόλο που ήταν σχέση 1.5 χρόνου..Δεν άντεξε..
Σου λέω,είναι θέμα αισθημάτων..Δεν χάνετε,όμως,να προσπαθήσετε κι ό,τι γίνει.
Αρέσει στο μέλος aladdin30
Κάθε τι που ζεις, είτε σε κάνει ευτυχισμένο, είτε δυστυχισμένο, είναι κέρδος... Χαμένος χρόνος, είναι τα διαστήματα που δεν έζησες κάτι...
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε