Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

η ντροπη της μονιμοτητας

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

FOINIKAS1957

# 1 στις 10/9/2009
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.553
'Aρεσαν+: 0%

η ντροπη της μονιμοτητας

συνεβη σημερα σ ενα φιλο

τουρθε εμβασμα απο εξωτερικο , και επρεπε να το εισπραξει ο ιδιος ( σε αλλες περιπτωσεις στελνει μια υπαλληλο )
περιμενε μιση ωρα στην ουρα , και του λεει η κοπελα στο γκισε , τι ειναι αυτο ;;;; τι θα εισπραξετε ;;; και μετα απο λιγο αφου δεν ηξερε , θα πατε στη διπλα κοπελα κυριε , αυτη ξερει απο τετοιου ειδους εμβασματα .
η διπλα κοπελα ομως δεν ηταν εκει , και περασαν αλλα δεκα λεπτα ( υποθεση πως θαταν τουαλετα )
μα που ειναι η κοπελα αυτη που θα με εξυπηρετησει;;;;
ειναι μεσα κυριε , και κατι φτιαχνει
και γιατι δε μου το λετε τοση ωρα να μη περιμενω ;;;
παει το φιλαρακι μεσα να την φωναξει να ερθει , και του λεει δεν μπορω τωρα , σε κανα δεκαλεπτο

καλα , περιμενα πανω απο μιση ωρα και θα περιμενω και αλλη ποση ;;;;
να μη περιμενατε στην ουρα ( η απαντηση κι οσο καταλαβατε καταλαβαμε κι εμεις )

το φιλαρακι για την μη εξυπηρετηση , πηγε στη διευθυντρια να κανει εγγραφη αναφορα και για το οτι δεν εξυπηρετηθηκε , αλλα και για την ειρωνια της μονιμης υπαλληλου
η διευθυντρια του ειπε οτι δεν ξερει πως να τον εξυπηρετησει για μια τετοια αναφορα

τωρα την αναφορα αυτη , θα την κανει μεσω δικηγορου

αυτο ξαναγινε και στο παρελθον σε τραπεζα
εγινε καταγγελια εγγραφη , και ηρθανε μεχρι και περιφερειαρχες στον φιλο να ζητησουν συγγνωμη

οτι δηποτε σας τυχει , να μη το αφηνετε ετσι
οι δημοσιοι υπαλληλοι πληρωνονται απο εμας τους ιδιους , και ειναι υποχρεωμενοι και να εξυπηρετουν , και να ειναι ευγενικοι .
δυστυχως , καλυπτονται και επαναπαυονται πισω απ τη μονιμοτητα και τα αθλια σωματεια τους ,
αλλα καποτε πρεπει να μαθουν οτι πρεπει να τιμανε το ψωμι που τρων , και αυτοι και η οικογενειες τους .
ειναι ντροπη να καταδικαζουν ετσι την πατριδα
η Ελλαδα υποφερει απο αυτους και ντροπιαζεται εξω
ας μη τους κανουμε τη χαρη
ζουμερη ;;καλοι οι καρποι σου αμα τους κουνησουμε ;;;

kalion66

# 2 στις 10/9/2009
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 159
Δυστυχώς η Ελλάδα πληρώνει την αναλγησία χιλιάδων δημοσίων υπαλλήλων καθημερινά και δυστυχώς τα όνειρα των νέων ανθρώπων είναι μια θέση στο δημόσιο .
Κατά τα άλλα για την κατάντια της οικονομίας φταίει ο ιδιωτικός τομέας . Ωραίο θέμα Φοίνικα 57

peri-ophs-gr

# 3 στις 10/9/2009
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Τουρκία
Απαντήσεις: 385
ψάξε να δεις πόσοι μπαίνουν τώρα τη στιγμή που μιλάμε προεκλογικά απο το παράθυρο

να τρουπώσω, άμα τρουπώσω τρούπωσα
Σας αγαπαω, μα δε παντρευομαι

# 4 στις 10/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
φοινικα εχεις απολυτο δικιο!!

το θεμα με τις καταγγελιες ειναι πως ο καθενας φοβαται πως αμα καταγγειλει, μετα δεν θα ξαναεξυπηρετηθει οταν χρειαστει απο την ιδια υπηρεσια κλπ.

και επιπλεον υπαρχει τετοια πολυνομια στη χωρα μας, που οταν εξυπηρετουμαστε απο μια υπηρεσια, νιωθουμε σαν να μας κανουν χαρη, και λεμε ευτυχως που τη σκαπουλαρα και τωρα. παντα νιωθουμε λες και μας χαριζουν κατι, πραγμα απαραδεκτο.

και στην περιπτωση του φιλου σου, χρειαζεται εκτος των αλλων και καταγγελια για τη διευθυντρια που επισης κοροιδευε και καλυπτε εν ονοματι της κακως εννοουμενης συναδελφικης αλληλεγγυης.

daidalos

# 5 στις 10/9/2009
author
Ανδρας / 51 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Δεν έχει επιλεγεί
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 682
… Σωστά τα λες Φοίνικα..
..το θέμα είναι ότι για να πας σε δικηγόρο , χρειάζονται κάποια χρήματα, τα οποία οι περισσότεροι δεν τα διαθέτουμε για τέτοιου είδους περιπτώσεις ..
…. πρέπει να διαθέσεις κάποιο χρόνο, ο όποιος για τους περισσότερους μας είναι δυσεύρετος … πρέπει ..πρέπει …πρέπει …….
.. όποτε ? …. τι κάνουμε ?... πλακωνόμαστε στα μπινελικια και το ευχαριστιόμαστε .. (βεβαία τη δουλεία μας δεν την τελειώνουμε , αλλά δε βαριέσαι ? … το ευχαριστηθήκαμε εμείς ?)..
Κι έτσι το αφήνουμε στο ντούκου και διαιωνίζετε το πρόβλημα αυτό, το όποιο είναι εντονότατο στις δημοσιές υπηρεσίες
... ξυπνα ΚαραΛάζοοο ... το σκασε η Λολα

silver80

# 6 στις 10/9/2009
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322
Δυστυχώς είναι μαύρο χάλι η κατάσταση και σε αυτό φταίει η μονιμότητα όπως είπες, αν ο άλλος είχε έστω την υποψία ότι αν δεν εξυπηρετήσει θα υποστεί κυρώσεις τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Αλλά ποιος θα κάνει τον έλεγχο, ο διευθυντής, ο περιφερειάρχης? Μα και αυτοί ΔΥ είναι, ίδια νοοτροπία έχουν. Για να αλλάξει αυτό πρέπει ο καθένας μεμονωμένα να αποκτήσει κοινωνική συνείδηση, αλλά αυτά τα πράγματα δεν γίνονται από την μέρα στην άλλη.

Περά από θέματα εξυπηρέτησης εμένα με εκνευρίζει ο τρόπος που σου μιλάνε και η στάση τους. Οι περισσότεροι είναι κακοδιάθετοι, σπάνια θα δεις κάποιον να σου χαμογελάει, σε κάνουν να σκέφτεσαι ότι τους χαλάς την ηρεμία τους, η ευγένεια είναι άγνωστη λέξη για αυτούς.

Το καλοκαίρι ήμουν στο πατρικό μου και πήγα στο ταχυδρομείο να διαμαρτυρηθώ γιατί ο ταχυδρόμος τον τελευταίο μήνα αφήνει τα γράμματα μας στο διπλανό σπίτι. Αφού ρώτησα 2-3 και με έκαναν μπαλάκι κατέληξα σε ένα 50αρη προϊστάμενο.

- ‘’Καλημέρα σας’’ λέω και χαμογελάω.

- ‘’τι θες?’’ μου απαντάει χωρίς να σηκώσει το κεφάλι να με δει.

- ‘’αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα...μπορείτε να κάνετε κάτι παρακαλώ?’’ συνεχίζω να χαμογελάω.

- ‘’είναι νέος ο ταχυδρόμος και μπερδεύει τις διευθύνσεις, σιγά-σιγά θα μάθει!!!’’ συνεχίζει να μου μιλάει χωρίς να σηκώσει το κεφάλι να με δει.

- Εν τω μεταξύ τα έχω πάρει χοντρά και αφήνω τις ευγένειες ‘’πλάκα μου κάνεις? Και εμείς τι θα κάνουμε μέχρι να μάθει, θα ψάχνουμε την αλληλογραφία μας στον γείτονα, έχουμε χάσει 2 λογαριασμούς ως τώρα?’’

- Επιτέλους σηκώνει το κεφάλι και με κοιτάει ‘’καλά, ασε την διεύθυνση σου και θα μιλήσω με τον ταχυδρόμο...’’

Φυσικά δεν άλλαξε η κατάσταση και η μαμά μου αναγκάστηκε να φυλάει καραούλι μέχρι να έρθει ο ταχυδρόμος για να του επισημάνει η ίδια το λάθος του...

Το μόνο παρήγορο είναι πως έχω παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι νέοι ηλικιακά άνθρωποι είναι πρόσχαροι, ευγενικοί και δείχνουν μια προθυμία να σε εξυπηρετήσουν. Δεν ξέρω αν οφείλετε στο γεγονός ότι είναι νέοι και δεν έχουν προλάβει να αλλοτριωθούν ή αν πραγματικά αρχίζει να αλλάζει η κατάσταση...
μέτρον άριστον!

mathilda

# 7 στις 10/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Υπάρχει τράπεζα που έχει τετοιους υπαλλήλους;;;;

Γιατι εχω την εντυπωση ότι ολες οι τραπεζες ειναι ιδιωτικες πλέον, ή τουλάχιστον λειτουργουν ως ιδιωτικές;

Dardana

# 8 στις 10/9/2009
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
δεν ξερω για τις τραπεζες στην ελλαδα, εδω υπαρχει επισης μονιμοτητα στις τραπεζες παρολο που ειναι ιδιωτικης ιδιοκτησιας (ή και ιδιωτικης), αλλά δεν εχω συναντησει ποτέ αδιαφορια ή κωλυσιεργια και τα σχετικα. μονο καμια φορα πετυχαινω υπαλληλους που καινε ποταμοχαλικα ή τελοσπαντων δεν κανουν σωστα τη δουλεια, ειτε απο αδιαφορια ειτε απο απροσεξια.

οσον αφορα το δημοσιο ομως, η εν λογω νοοτροπια υπαρχει σε αρκετα μεγαλο βαθμο. επειδη εχουν "εξασφαλισμενη" τη θεση, δεν σκοτιζονται. αλλά νομιζω πως ειναι πιο πολυ στον ανθρωπο. αν καποιος ειναι ευσυνειδητος και σοβαρος, θα ειναι και υπο το καθεστως "μονιμοτητας". ευτυχως υπαρχουν και καποιοι τετοιοι (σοβαροι και ευσυνειδητοι εννοω)
το σιγουρο ειναι οτι ναι, καλα ειναι να καταγγελονται περιπτωσεις σαν αυτην που περιγραφηκε, γινεται ομως κατι τελικα; αν η τραπεζα ειναι ιδιωτικης ιδιοκτησιας, ειναι πιο πιθανον αυτο να εχει αποτελεσμα, παρα αν ειναι δημοσιας.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

mathilda

# 9 στις 10/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ε, λοιπον, προσφατο παραδειγμα.
Το ταχυδρομειο της περιοχης μου ειναι πραγματικα υποδειγμα. Έχει βεβαια ουρα συνηθως, αλλα ολοι οι υπαλληλοι ειναι φοβερα εξυπηρετικοι και ευγενεστατοι.
Χθες γυριζω σπιτι και βλεπω μια αναπαντητη στο σταθερο απο ενα τηλεφωνο αγνωστο, το ψαχνω στο white pages και βλεπω οτι ειναι απο το ταχυδρομειο της περιοχης μου.
Σημερα το ξεχασα εντελως, και πριν απο λιγο, στις 3.15 το μεσημερι (που θεωρητικα ολοι οι δημοσιοι υπαλληλοι εχουν σχολασει) παιρνω τηλεφωνο στο ταχυδρομειο αλλα δεν απανταει. Λεω, δε βαριεσαι, μαλλον εκλεισαν.
Στο καπακι παιρνουν τηλεφωνο και μου λενε οτι ειδαν την κληση μου απο την αναγνωριση και μου ειπαν (ευγενεστατα) να περασω αυριο να παρω ενα δεμα που εχει ερθει για μενα.

Εχουν αναγνωριση κλησης;

Και το κυριοτερο, υπαρχει υπαλληλος που κοιταει την αναγνωριση κλησης και παιρνει πισω το κοινο;

silver80

# 10 στις 10/9/2009
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322

Παράθεση:
Originally posted by mathilda

Γιατι εχω την εντυπωση ότι ολες οι τραπεζες ειναι ιδιωτικες πλέον, ή τουλάχιστον λειτουργουν ως ιδιωτικές;

Εθνική, Αγροτική και νομίζω ότι ένα ποσοστό της alpha bank κατέχει το δημόσιο.

Πάνε σε μια Eurobank ή Nova bank και στην Εθνική και θα καταλάβεις την διαφορά στην εξυπηρέτηση!!!
μέτρον άριστον!

FOINIKAS1957

# 11 στις 10/9/2009
author
Ν. Ημαθίας / Βέροια

Παράθεση:
Originally posted by mathilda

........................
η εθνικη

FOINIKAS1957

# 12 στις 10/9/2009
author
Ν. Ημαθίας / Βέροια

Παράθεση:
Originally posted by Dardana
ευτυχως υπαρχουν και καποιοι τετοιοι (σοβαροι και ευσυνειδητοι εννοω)

...............................
ακριβως ετσι νταρντανα

να προσπαθουμε να μεγαλωνουμε τα παιδια μας - σωστα -
να τα μαθουμε οτι πρεπει να σεβονται τους αλλους παν απ ολα

ο κοσμος αλλαζει απο εμας τους ιδιους

# 13 στις 10/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by FOINIKAS1957
αλλα καποτε πρεπει να μαθουν οτι πρεπει να τιμανε το ψωμι που τρων , και αυτοι και η οικογενειες τους .
ειναι ντροπη να καταδικαζουν ετσι την πατριδα
η Ελλαδα υποφερει απο αυτους και ντροπιαζεται εξω
ας μη τους κανουμε τη χαρη

Έχω βιώσει κι έχω δει πολύ χειρότερα.

Και..είμαι μόνιμη!

Αλλά δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία και

είμαι υπερήφανη γι' αυτό.

Όπως υπάρχουν και πολλοί ακόμη που σέβονται

τους συνανθρώπους τους και την εργασία τους.

Απλώς, είπαμε......... οι "άλλοι" ακούγονται δυνατότερα.

Υ.Γ. Φοίνικα, τι θα γίνει; Ακόμη να χωνέψει ο κροκόδειλος;;

agiosgr

# 14 στις 10/9/2009
author
Ανδρας / 63 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 1.546
φταίει η μονιμότητα λέτε σεις για την κατάντια στη δημ διοίκηση και στον ευρύτερο δημ τομέα

φταίνε λέτε οι υπάλληλοι που δεν δουλευουν απο μόνοι τους

φταίει η φιλοπατρία των υπαλλήλων λέτε που δεν είναι αυξημένη
Ψάξατε να δείτε οτι αν ένας υπάλληλος πηγαίνει κανονικά καθημερινά στην εργασία του αλλά δεν κάνει τίποτα όλη τη μέρα αγνοεί αυτά που του λέει ο προϊσταμενος του όλη μέρα παίζει με το κομπιούτερ Δεν μπορεί να τον άνει κανένας τίποτα Δεν μπορεί να τον τιμωρήσει κανένας Δεν μπορεί να τον στείλει στο πειθαρχικό κανένας διότι θα πει αυτό μπορώ αυτό κάνω

Άρα οι υπάλληλοι δουλεύουν όσο δουλεύουν επειδή οι ίδιοι το θέλουν Δεν μπορεί να τους αναγκάσει κανένας να δουλέψουν περισσότερο

Ποιοι φταίνε?

Αυτοί που έφτιαξαν αυτό το νομικό πλαίσιο

Αυτοί που προσέλαβαν αυτά τα ανίκανα άτομα

Αυτοί που προστατεύουν και υποστηρίζουν τα δικά τους παιδιά

Αυτοί που μ αυτούς τους υπαλλήλους κάνουν τις δουλειές τους και τα ρουσφέτια τους

Ποιοι είναι αυτοί?

γνωρίζετε όλοι νομίζω

Τι θα γίνει αν αρθεί η μονιμότητα μ αυτό το σάπιο πολιτικό σύστημα που υπάρχει?

Μετά απο κάθε αλλαγή κυβέρνησης θά έχουμε, φύγε συ, έλα συ. Τότε είναι που δεν θα δουλέψει τίποτα

Άρα τι φταίει?

φταίει η νοοτροπία μας?

φταίει η πελατιακές σχέσεις των πολιτικών με τους πολίτες ?

Φταίει η σαπίλα της πολιτικής

Ο κάθε λαός έχει την Δημ Διοίκηση που του αξίζει
Άγιος να σας φιλάει

VLEMMA

# 15 στις 10/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by FOINIKAS1957
επαναπαυονται πισω απ τη μονιμοτητα

εκανα και εγω μια τετοια αναφορα στο Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο Ελλαδος .για την απαραδεκτη συμπεριφορα στο Κεντρικο Καταστημα της Πεσμαζογλου στην Αθηνα στις 24-11-08 Φοινικακο!!

Λειτουργει απογευμα ,οι ταμιες ηταν 4 και μονο ενα ταμειο εξυπηρετουσε!!

Αντιγραφω την απαντηση που μου εστειλαν...
(περιττο να πω κι εγω οτι για να κανω την αναφορα..μ' εστελναν απο τον Ανα στον Καϊαφα για περιπου 1μιση ωρα..,αλλα ειχα πεισμωσει και βρηκα ..ακρη)

αθηνα 4-12-08
αρ.πρωτ:33485/545

Σε απαντηση της απο 24-11-08 επιστολης σας θα θελαμε να σας ενημερωσουμε οτι μελετησαμε με προσοχη οσα μας αναφερατε οτι συνεβησαν στο Κεντρικο Καταστημα Πεσμαζογλου.Ειναι γεγονος οτι τη συγκεκριμενη ημερα λογω πληρωμωμτων συνταξεων υπηρχε αυξημενη αναμονη.Διαβιβασαμε το παραπονο σας στους υπευθυνους προκειμενου να αποφευχθουν παρομοια περιστατικα στο μελλον.
Σας ευχαριστουμε ιδιαιτερα για τις παρατηρησεις σας.Μας ειναι πολυτιμες και μας βοηθουν να βελτιωσουμε τη σχεση μας με τους πελατες.
Λυπουμαστε για την ταλαιπωρια που υποστηκατε

Ι. ΦΡΑΓΚΙΟΥΔΑΚΗΣ
Δ/ΝΤΗΣ ΚΑΤΑΘΕΤΙΚΩΝ
&ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ

ΑΥΤΑΑΑ..
Λοιπον κατι αναλογο θα στειλουν και στο φιλο σου

Ξυλινη γλωσσα...
εμετικες ευγενειες..

καλυπτουν ο ενας τον κ..λο του αλλου...

Οσο για τους πελατες;;
που θα πανε;;
και οι αλλοι ΙΔΙΟΙ ειναι!!!

Μας εχουν περικυκλωσει Φοινικακο..
και
δεν υπαρχει και εξοδος διαφυγης..
Αστα..
συνθλιψη-απορριψη-απογοητευση-εγκαταλειψη..

ΣΚΑΣΕ ΚΑΙ ΚΟΛΥΜΠΑ φΟΙΝΙΚΑΚΟ..
ΚΑΙ ΕΣΥ
ΚΑΙ ΕΓΩ
και ο φιλαρακος σου...

το vlemma

# 16 στις 10/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
εγω απορω με την αναισθησια καποιων υπαλληλων.μου συναιβει πριν λιγες μερες να παω σε δημοσια υπηρεσια.ειχε ουρα δεκα ατομων και οι υπαλληλοι μιλαγανε μεταξυ τους και αγνοουσαν τον κοσμο που περιμεμε ορθιος και αναμεσα σε αυτους ηταν και μεγαλοι ανθρωποι.οταν ηρθε η ωρα να με εξυπηρετησει ηταν αγενεστατος ενω εγω ημουν πολυ ευγενικη.το να του κανεις αναφορα για μενα ειναι χαμενος χρονος.η κατανοηση και η ευγενεια δεν μαθαινονται με αναφορες.ειναι θεμα ανθρωπου

ZiziPelagie

# 17 στις 10/9/2009
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 908
Για να το εμπεδωσω καλύτερα...

Δλδ ο φίλος σου θα πάει να κάνει μύνηση στην υπάλληλο επειδή εκείνη είχε δουλειά τη στιγμή ακριβώς που αυτός ήθελε να εξυπηρετηθεί. Κοινώς θύμωσε που η γυναίκα δε στάθηκε σούζα στο ένα πόδι με το που εμφανίστηκε μπροστά της στο γκισέ. Επειδή κάποιοι έχουν την άποψη ότι η δημοσιοϋπαλληλική ιδιότητα είναι ταυτόσημη με κάποιο είδος υπηρέτη του πολίτη, αυτό δε σημαίνει ότι ισχύει κι όλας...

Πας φίλε μου κάπου για να σε εξυπηρετήσουν? Όπως περιμένεις τον οποιονδήποτε να τελειώσει τη δουλειά του για να σου μιλήσει, έτσι θα κάνεις και στο δημόσιο. Όπως θα περιμένεις την καθαρίστρια να τελειώσει το χώρο που σφουγγαρίζει για να πατήσεις, όπως περιμένεις το γκαρσόνι να τελειώσει τα 2 τραπέζια που προηγούνται του δικού σου για να σου πάρει παραγγελία, όπως περίμενα κι εγώ τις προάλλες τον υπάλληλο της Eurobank 15 λεπτα να τελειώσει την κουβέντα που είχε με εναν συνάδελφο (προφανως αρχικά για δουλειά, αλλά και στη συνεχεια για τα νέα της ομάδας του που κέρδισε).

Κάπου παραπάνω διάβασα ότι το δημόσιο και η μονιμότητα είναι η μάστιγα της κοινωνίας. Εγω θα έλεγα ότι η μη μονιμότητα του ιδιωτικού, η αυθαιρεσία των εργοδοτών, τα μονοπώλεια και η εκμετάλλευση είναι η σίγουρη καταστροφή των ανθρώπων της κοινωνίας.

'Αντε, που όλοι έχουμε βρει την καραμέλα και βρίζουμε επειδή ζηλεύουμε αυτό που δεν έχουμε. Και αν δεν ήταν οι άνθρωποι που αγωνίστηκαν πριν από πολλά χρόνια και γι αυτην τη μονιμότητα μεταξύ άλλων που τώρα κατηγορείτε, εσείς (οι ιδιώτες) ακόμα θα δουλεύατε 6 μέρες την εβδομάδα, ανασφάλιστοι και χωρίς το 13ο μισθό. Εκτός κι αν φαντάζεστε πως θα ήσασταν όλοι αφεντικά.

# 18 στις 10/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Φυσικα και υπαρχουν πολλοι κακοτροποι, ασχετοι , λουφατζηδες , βολεμενοι εργαζομενοι στον δημοσιο τομεα.

Ομως θα ερθω να συμφωνησω με την Ζιζι.

Πολλες φορες χρειαζεται να μπουμε ειτε αμεσα ,ειτε εμμεσα, μεσα σε καθε υπηρεσια, κλαδο, τομεα ,ποστο για να αντιληφθουμε καποια πραγματα, απ εξω δεν μπορουμε η δεν θελουμε.

Φανταζομαστε ισως πως ο καθε υπαλληλος μπορει και επιτρεπεται να κανει τα παντα και αν ο ενας ειναι απασχολημενος να αναλαμβανει ο αλλος που δεν ειναι.
Αν αυτο συμβει σε μια ιδιωτικη εταιρια το λιγοτερο θα την θεωρησουμε ανοργανωτη και οτι να ναι , στο δημοσιο ομως θεωρουμε αυτονοητο οτι πχ ο ταμειας οφειλει να κανει και την καθαριστρια και η καθαριστρια τον ταμεια , ο διευθυντης τον θυρωρο και ο θυρωρος τον διευθυντη μονο και μονο γιατι ειναι..μονιμοι υπαλληλοι.

Αμ δεν ειναι ετσι...και δεν πρεπει να ειναι ετσι στην εποχη μαλιστα της εξειδικευσης.
Μπορει οι υπαλληλοι μιας τραπεζα πχ να εχουν μια γενικη γνωση των τραπεζικων εργασιων αλλα πχ ο ταμειας ειναι εξειδικευμενος με την οποια μορφη εξειδικευσης με τα σχετικα της λειτουργιας του ταμειου( που δεν ειναι εισπραττω χρηματα-δινω χρηματα μονο αυτη η λειτουργια ) ο υπαλληλος στις χορηγησεις ειναι εξειδικευμενος για τις χορηγησεις και παει λεγοντας...αν ο ενας αναλαβει τις υπευθυνοτητες του αλλου μπορει καλλιστα να γινει κατι λαθος εις βαρος του πελατη αλλα και του υπαλληλου και του οργανισμου.

Απο την αλλη μερια οι υπαλληλοι που εξυπηρετουν το κοινο στο οποιο ποστο δεν κανουν μονο αυτο , οι υπεθυνοτητες του ταμεια πχ δεν περιλαμβανουν μονο την παρουσια του στον γκισε.....εχει και αλλα να κανει..."πισω"απο τον γκισε που πολλες φορες πρεπει να γινουν τωρα και οχι οταν δεν θα υπαρχει κοσμος και ο κοσμος για την δικη του καλη και σωστη εξυπηρετηση πρεπει και να περιμενει και να κατανοει.

Ετσι ακριβως γινεται και στον ιδιωτικο τομεα, στις σοβαρες επιχ/σεις και οχι στον μπακαλογατο τον Ζηκο που εγινε επιχ/τιας βεβαια ...εχω δουλεψει αρκετα χρονια στην εξυπηρετηση πελατων και το οτι δεν ειχα μπροστα στο γραφειο μου καποιον πελατη δεν σημαινε οτι δεν ασχολουμουν με την εξυπητετηση καποιου πελατη , ουτε το οτι αν ερχοταν καποιος και δεν με ευρισκε στην καρεκλα μου σημαινε πως εκοβα βολτες, επινα καφε, εκανα κουτσομπολιο σε αλλο γραφειο η κατουραγα , αλλα πως με την υποθεση-παραγγελια καποιου αλλου πελατη ασχολιωμουν , η εδινα αναφορα , η ενημερωνα προισταμενο σχετικα με καποιο θεμα-προβλημα εξελιξη παραγγελιας πελατη και φυσικα υπηρχαν και στον ιδιωτικο τομεα που εργαζομουν πελατες που αυτο δεν μπορουσαν να το κατανοησουν και θεωρουσαν πως αφου δεν υπηρχε αλλος με την φυσικη παρουσια του εκει μπροστα μου και μπροστα του εγω..καθομαι ....απεθυνονταν σε αλλο υπαλληλο που αδυνατουσε φυσικα να τους εξυπηρετησει και στραβωναν...
Οσο για το ταχυδρομειο..δεν νομιζω πως φταιει η ..μονιμοτητα..το αντιθετο θα ελεγα...επι ενα χρονο και εγω εχω προβλημα...η αλληλογραφια μου ταξιδευει στους γυρω δρομους και σοκακια με αποτελεσμα να προλαβω στο τσακ να μην μου κοψουν το ρευμα στο μαγαζι..ευτυχως μου εκοψε πως επερπε να εχει ερθει ο λογαριαμος και το εψαξα ,αλλιως θα παθαινα ζημια αρκετων χιλιαδων ευρω..

Αλλα πως να ερθει η αλληλογραφια και να μην παει 6 στενα παραπερα..οταν καθε βδομαδα υπαρχει αλλος ταχυδρομος...?
Γιατι καθε βδομαδα αλλος ηταν, παιδια με συμβασεις και εποχιακοι...
Ποτε να προλαβει ο καψερος να μαθει τους δρομους και να μην κανει λαθη?
Γιατι οσο και αν ακουγεται απλο ...πφφφφφ ταχυδρομος σου λεει ειναι οχι ..αστροφυσικος ..δεν ειναι και τοσο απλο ( ειχα γκομενο ταχυδρομο καποτε και ειδα πραματα που δεν ηξερα σχετικα με την δουλεια αυτη )
και οταν και εγω τα εκανα ρόιδο στο ταχυδρομειο μαινομενη για τους λογαρισμους που ποτε δεν ερχονταν....τι να μου πει και ο προισταμενος και τι να κανει του ανθρωπου που ηταν μια βδομαδα η ενα μηνα στο ποστο οταν μια μερα μονο βγηκε με παλιο( του ενος μηνα παλιο δηλαδη) να του δειξει καποια πραματα και ψαρωμενος φυσικα σαν καινουργιος και ασχετος?

Mary_Poppins

# 19 στις 10/9/2009
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 866

Παράθεση:
Originally posted by ZiziPelagie

σε όλο το κείμενο

και ξανά

Τον περασμένο χρόνο δούλεψα πρώτη φορά σε θέση "εξυπηρέτησης" πολιτών. Εννοείται ότι δεν το ξανακάνω.
Εννοείται οτι συνειδητοποίησα ότι περνούσα εφτά ώρες ακάπνιστη, χωρίς νερό, σχεδόν κατουρημένη πάνω μου και πάντα ο κόσμος διαμαρτυρόταν ότι "δεν εξυπηρετείτο".
Εννοείται ότι, στην κίνηση και μόνο να φύγουμε πολλή ώρα αφού είχε λήξει το ωράριό μας, όλοι μας έβριζαν για καρεκλοκένταυρους_δημόσιους_υπαλλήλους_που_μας_πληρώνουν_αυτοί (ενώ εμείς ήμασταν όλοι ελεύθεροι επαγγελματίες που δουλεύαμε με σύμβαση έργου).

Ναι, και ο υπάλληλος είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ και έχει ανάγκη και να κάνει διάλειμμα και να καπνίσει και να κατουρήσει και να μιλήσει για κάτι επείγον στο τηλέφωνο και να σταματήσει λίγο γιατί πόνεσε το κεφάλι του και να κάνει μια άλλη δουλειά πίσω από το ταμείο και απ' όλα.
...είπε και χάθηκε στον ουρανό με την ομπρέλα της...

# 20 στις 10/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Mary_Poppins
Ναι, και ο υπάλληλος είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ και έχει ανάγκη και να κάνει διάλειμμα και να καπνίσει και να κατουρήσει και να μιλήσει για κάτι επείγον στο τηλέφωνο και να σταματήσει λίγο γιατί πόνεσε το κεφάλι του και να κάνει μια άλλη δουλειά πίσω από το ταμείο και απ' όλα.

Kαι με τον νέο αντικαπνιστικό νόμο , επειδή στις δημόσιες υπηρεσίες δεν υπάρχουν καπνιστήρια ,όπως ορίζει ο νόμος, πολλοί υπάλληλοι που θέλουν να καπνίσουν βγαίνουν έξω στο δρόμο.Αλλοι κλειδώνονται μέσα στο αρχείο.
Ελα τώρα εσύ και πες του να μη καπνίσει όλη τη μέρα.

Επίσης με άλλο προεδρικό διάταγμα προβλέπεται 'οτι όσοι ασχολούνται με κομπιούτερ έχουν δικαίωμα ανά 2ωρο να διακόπτουν την εργασία τους για ένα τέταρτο για να ξεκουράζουν τα μάτια τους.
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε