Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

η ντροπη της μονιμοτητας

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

jesse_james

# 21 στις 10/9/2009
author
Ανδρας / 46 / Παντρεμένος
Η.Π.Α.
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 792
'Aρεσαν+: 0%

Όλοι οι υπάλληλοι θα'πρεπε να είναι μόνιμοι και οι μεγάλες επιχειρήσεις κρατικές.

Και αν κάποιος θελήσει να κάνει το αφεντικό, ελεύθερα,
στον εαυτό του και στην οικογένειά του.
Look at my red hands and my mean face... and I wonder about that man that's gone so wrong.

50ris

# 22 στις 10/9/2009
author
Ανδρας / 64 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 68
Απαντήσεις: 711
Ά γειά σου. Πολύ σωστά το είπες.

Παράθεση:
Originally posted by FOINIKAS1957

να προσπαθουμε να μεγαλωνουμε τα παιδια μας - σωστα -
να τα μαθουμε οτι πρεπει να σεβονται τους αλλους παν απ ολα

ο κοσμος αλλαζει απο εμας τους ιδιους

Τα είπες όλα !!!!!!!!!

Και όχι μόνο σωστής παιδείας που πρέπει ως γονείς να περάσουμε στα παιδιά μας, αλλά και της νοοτροπίας που έχουμε, με το που θα γίνουμε γονείς, να ξεκινάμε έναν μαραθώνιο για να -εξασφαλίσουμε το μέλλον- των παιδιών μας, χώνοντας το σε κάποια δημόσια υπηρεσία.
Όνειρο μας να μας κυβερνάει απ’ τη μια μεριά μία « αστική – φιλελεύθερη» παράταξη, πιστή στην αρχή της ελεύθερης αγοράς, αλλά παράλληλα και απ’ την άλλη, καημό το έχουμε να κάνουμε το παιδί μας «κρατικό υπάλληλο» .
Έτσι τρέχουμε δεξιά – αριστερά για το σχετικό «βύσμα» , και φυλάμε τις κατουριμένες ποδιές, να χώσουμε τον- την κανακάρη μας σε κάποια υπηρεσία.
Και δυστυχώς στις περισσότερες των περιπτώσεων το καταφέρνουμε, και έτσι στις 10 θέσεις π.χ. μιας υπηρεσίας, όπου οι 7-8 έιναι χωμένοι απ’ τα παράθυρα, χωρίς κανένα αξιολογικό κριτήριο, απλός έχοντας σε ένα χαρτί ένα τυπικό τίτλο, και έναν μπάρμπα στην Κορώνη, ,αντε να σε δώ πώς αυτή η ρημάδα η υπηρεσία να πάει μπροστά.
Και βέβαια δεν σταματάει εδώ.
Μετά απ’ αυτά φυσικό είναι και ό -ή κανακάρης μας , να το παίζει και έξυπνος, και υπεροπτικός, έναντι των άλλων, που ήταν «μάγκας» και χώθηκε , και που τώρα γαmεί και δέρνει, και κανένας δεν μπορεί να τον κουνήσει.

Πολύ καλά το είπες….

……ο κόσμος αλλάζει απο εμάς τους ιδίους
Φιλοκαλούμεν γαρ μετβ ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας

50ris

# 23 στις 10/9/2009
author
Ανδρας / 64 / Παντρεμένος
Θέματα: 68
Απαντήσεις: 711
Και μην ξεχνάμε…..

Όταν τα πιο παλιά χρόνια ρωτούσαν έναν δημόσιο υπάλληλο τι δουλειά κάνει, χαμηλόφωνα απαντούσε ‘ δημόσιος υπάλληλος.
Ενώ τώρα με στόμφο’ δημόσιος υπάλληλος, λες και έπιασε τον πάπα από κεί που ξέρετε.
Και για να μην πάρει όλους η μπάλα…
Ναι.
Υπάρχουν και σωστοί λειτουργoί.
Φιλοκαλούμεν γαρ μετβ ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας

FOINIKAS1957

# 24 στις 10/9/2009
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.553

Παράθεση:
Originally posted by ZiziPelagie
'Αντε, που όλοι έχουμε βρει την καραμέλα και βρίζουμε επειδή ζηλεύουμε αυτό που δεν έχουμε. Και αν δεν ήταν οι άνθρωποι που αγωνίστηκαν πριν από πολλά χρόνια και γι αυτην τη μονιμότητα μεταξύ άλλων που τώρα κατηγορείτε, εσείς (οι ιδιώτες) ακόμα θα δουλεύατε 6 μέρες την εβδομάδα, ανασφάλιστοι και χωρίς το 13ο μισθό. Εκτός κι αν φαντάζεστε πως θα ήσασταν όλοι αφεντικά.

...............................................
λες πολυ μεγαλες κουβεντες
ετσι ειναι οι μικροι κι αναξιοι με τις μεγαλες γλωσσες

που τις εχουν ετοιμες ειτε για μεγαλες κουβεντες , ή για να γλυψουν καποια κατουρημενη ποδια .

με αναξιους λογου δεν ασχολουμαι
ζουμερη ;;καλοι οι καρποι σου αμα τους κουνησουμε ;;;

modexristos

# 25 στις 10/9/2009
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 7.887
To χειροτερο παντως, θεωρω πως ειναι οταν βλεπεις νεους με αυτη την νοοτροπια !

Και εκει ειναι πραγματικα να φορτωνεις.
Ισως ειναι και απωθημενα απο τις πολλες αφισες που εχουν κολλησει.
Σαν να παιρνουν εκδικηση ενα πραγμα.
Ετσι ειναι, αν ετσι πιστευεις οτι ειναι.

FOINIKAS1957

# 26 στις 10/9/2009
author
Ν. Ημαθίας / Βέροια

Παράθεση:
Originally posted by 50ris
Και μην ξεχνάμε…..

Όταν τα πιο παλιά χρόνια ρωτούσαν έναν δημόσιο υπάλληλο τι δουλειά κάνει, χαμηλόφωνα απαντούσε ‘ δημόσιος υπάλληλος.
Ενώ τώρα με στόμφο’ δημόσιος υπάλληλος, λες και έπιασε τον πάπα από κεί που ξέρετε.
Ναι.

...........................................
ακριβως ετσι οπως τα λες
στην ευρωπη , αυτοι που δεν μπορεσαν να κανουν κατι στη ζωη τους , γινονται δημοσιοι υπαλληλοι
στην ευρωπη , ο δημοσιος υπαλληλος ειναι ενα σκαλι πανω απ τον ανεργο
εδω οπου η ντροπη η μιζα η κλοπη ο ωχαδερφισμος το φακελακι , ειναι πια εθνικο σπορ και τιμη , γιατι να μην ειναι τιμη το δημοσιουπαλληλικι ;;;
σημερα καλος ειναι αυτος που περναει καλα
αλλα ειπαμε
το χρυσαφι θελει να χτυπηθει πολυ και να καει για να καθαρισει
αυτοι που σημερα χορευουν και ρευονται στις πλατες μας , αυριο θα βρεθουν μπροστα στην χωρις επιστροφη απολογια

FOINIKAS1957

# 27 στις 10/9/2009
author
Ν. Ημαθίας / Βέροια

Παράθεση:
Originally posted by jesse_james

Όλοι οι υπάλληλοι θα'πρεπε να είναι μόνιμοι και οι μεγάλες επιχειρήσεις κρατικές.

.........................................
θα συμφωνουσα , να ειμαστε ολοι με τον ιδιο μισθο , ο καθ ενας στην εργασια του , σε μια κοινωνια χωρις χρηματα
ειναι ομως ανεφικτο
ειμαστε ετοιμοι για κατι τετοιο ;;;

ΟΧΙ

και οι Ελληνες φιλοσοφοι το υποστηριξαν αυτο , αλλα και η συγχρονη κοινωνια το απεδειξε με το πειραμα της σοβιετικης ενωσης
οι εργατες , οι αγροτες , τα κολχοζ , προδοθηκαν απο την ιδια την ανθρωπινη ψυχοσυνθεση
ο λενιν ειπε οτι ο αληθινος κουμουνισμος θα αρχισει , οταν τα μπακαλικα θα αρχισουν να μοιραζουν τζαμπα το αλατι
αυτη η ωρα δεν ηρθε ποτέ
σε ενα βαθμο το πετυχαν οι εβραιοι στο ισραηλ με τα κιμπουτς

εδω , εχουμε κουμουνισμο στον δημοσιο τομεα
ο καθ ενας κανει οτι θελει , οπως θελει , δεν δινει λογαριασμο πουθενα , και δεν τον αγγιζει κανεις

εχετε ακουσει ποτε , να απολυεται δημοσιος υπαλληλος ;;;;
ειναι δυο τρεις περιπτωσεις , που σε αλλη χωρα θα τους ειχαν κρεμασει αναποδα

δυστυχως δεν παμε καλα
και αυτη την ασυδοσια την λενε σημερα - κεκτημενα δικαιωματα -

mathilda

# 28 στις 10/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
ακριβως ετσι οπως τα λες
στην ευρωπη , αυτοι που δεν μπορεσαν να κανουν κατι στη ζωη τους , γινονται δημοσιοι υπαλληλοι

Σιγα ρε Φοινικα, που έχεις φαει την Ευρωπη με το κουταλι και τα εβγαλες τα συμπερασματα!
Υπερβολες, οπως παντα.
Εγω εχω παρατηρησει οτι η αγενεια ειναι ιδιον των ελληνων. Οχι μονο αυτων που βρισκονται πισω απο το γκισε της δημοσιας υπηρεσιας, αλλα και μπροστα.
Πηγαινα στο γραφειο του ταχυδρομειου στην Αγγλια, και ολοι περιμεναν υπομονετικα στη σειρα. Εδω, αν ειναι πανω απο πεντε ατομα, αρχιζει η γκρινια.
"Τι κανετε,γιατι δεν βαζετε αλλους ταμίες; Απαπα, απαραδεκτη κατασταση!"

Δεν το καταλαβαινω αυτο το αμοκ που παθαινει ο μεσος ελληνας στην ουρα. Παντα καποιος του φταιει. Την διαμαρτυρια την εχει στο τσεπακι.
Ολο το κρατος του φταιει και η ανοργανωσια. Αυτος που παει την τελευταια στιγμη για τις δουλειες του δεν φταιει καθολου.

Η αγενεια λοιπον υπαρχει παντου, στο δημοσιο, στον ιδωτικο τομεα, και στα ελευθερα επαγγελματα. Εχετε δει εσεις ταξιτζη ευγενικο;
Ειμαστε αγενεις σαν λαος, ρε παιδι μου.
Μονο με τον βουρδουλα καταλαβαινουμε. Με την απειλη να απολυθουμε, μονο τοτε προσεχουμε την καθε μας κουβεντα.
Δεν φταιει η μονιμοτητα των δημοσιων υπαλληλων λοιπον, για την αγενεια.
Η ιδια η αγενεια φταιει.

FOINIKAS1957

# 29 στις 10/9/2009
author
Ν. Ημαθίας / Βέροια

Παράθεση:
Originally posted by Inner-Soul
Έχω βιώσει κι έχω δει πολύ χειρότερα.

Και..είμαι μόνιμη!

Αλλά δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία και

είμαι υπερήφανη γι' αυτό.

Όπως υπάρχουν και πολλοί ακόμη που σέβονται

τους συνανθρώπους τους και την εργασία τους.

.....................................
συμφωνω και . . .επαυξανω

οι σωστοι υπαρχουν παντου και παντα

( ευτυχως )

υπαρχουν παντου , και στον δημοσιο , και στον ιδιωτικο τομεα

ομως ,
ο ιδιωτικος τομεας ειναι ελεγχομενος , ενω ο δημοσιος ανεξελεκτος

στο δημοσιο η κατασταση εχει φτασει πια στο απροχωρητο , και ειναι ο λογος που βουλιαζει η Ελλαδα μας
ελαχιστοι ειναι αυτοι που εργαζονται ( και να θελουν πολλες φορες , τους μπουκοταρουν οι αλλοι )
οι μισθοι ειναι παρα πολλοι για να αντεξει ο προυπολογισμος .
καταντησαμε τριτοκοσμικη χωρα που δεν παραγουμε σχεδον τιποτε πια .
απο που θα βρισκονται παντα οι μισθοι για πανω απο ενα εκατομυριο υπαλληλους ;;;
μεχρι πότε θα μπορουμε να τρεφουμε το τερας που δημιουργησαμε ;;;

ο ανθρωπος εχει την ταση να ολισθαινει ( ταση προς την αμαρτια κατα την θρησκευτικη αποψη )
σε ενα δημοσιο τομεα που εμεινε ανεξελεκτος , τι αλλο θα μπορουσε να γινει ;;;
καταντησαμε την κραιπαλη , την ασυδοσια , τον ωχαδελφισμο , την πονηρια , την . . .την . . . την . . . να τα λεμε κεκτημενα δικαιωματα
ριξτε μια ματια στην καταντια του ΟΣΕ για να καταλαβετε
ανθρωποι που πανε στην εργασια , πινουν καφε και φευγουν
η αποκορυφωση της ξεδιαντροπιας

FOINIKAS1957

# 30 στις 10/9/2009
author
Ν. Ημαθίας / Βέροια

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
Σιγα ρε Φοινικα, που έχεις φαει την Ευρωπη με το κουταλι και τα εβγαλες τα συμπερασματα!

................................
ναι εχω παει σε πολλες χωρες στην ευρωπη , και εχω λογο

για αυτα που τα ξερουμε , δεν αξιζει τον κοπο να τα λεμε , να τα ξαναλεμε

εμεις κι οι αλβανοι στις δημοσιες υπηρεσιες
ακριβως ιδιοι

# 31 στις 10/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
οι μισθοι ειναι παρα πολλοι για να αντεξει ο προυπολογισμος .
καταντησαμε τριτοκοσμικη χωρα που δεν παραγουμε σχεδον τιποτε πια .
απο που θα βρισκονται παντα οι μισθοι για πανω απο ενα εκατομυριο υπαλληλους ;;;
μεχρι πότε θα μπορουμε να τρεφουμε το τερας που δημιουργησαμε ;;;

Γελάσαμε κι απόψε.
Αφού φάγανε τα λεφτά των ταμείων, άρχισαν να προσλαμβάνουν σωρηδόν συμβασιούχους με ένα τηλεφώνημα (τι ΑΣΕΠ και κουραφέξαλα, αυτά είναι για τους κουτους) που κατέλαβαν θέσεις γραφείων.Και όπου νάναι θα σας έρχονται και τα ιδιωτικά γκόλντεν μποις στο σπίτι για να πληρώνετε και να μη περιμένετε στην ουρά.

Αλήθεια, σε ποια άλλη χώρα οι μισθωτοί και συνταξιούχοι αποδίδουν σε φόρους το 60% του κρατικού προϋπολογισμού ;

# 32 στις 10/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by mathilda

Παράθεση:
ακριβως ετσι οπως τα λες

Υπερβολες, οπως παντα.
Εγω εχω παρατηρησει οτι η αγενεια ειναι ιδιον των ελληνων. Οχι μονο αυτων που βρισκονται πισω απο το γκισε της δημοσιας υπηρεσιας, αλλα και μπροστα.
Πηγαινα στο γραφειο του ταχυδρομειου στην Αγγλια, και ολοι περιμεναν υπομονετικα στη σειρα. Εδω, αν ειναι πανω απο πεντε ατομα, αρχιζει η γκρινια.
"Τι κανετε,γιατι δεν βαζετε αλλους ταμίες; Απαπα, απαραδεκτη κατασταση!"

Δεν το καταλαβαινω αυτο το αμοκ που παθαινει ο μεσος ελληνας στην ουρα. Παντα καποιος του φταιει. Την διαμαρτυρια την εχει στο τσεπακι.
Ολο το κρατος του φταιει και η ανοργανωσια. Αυτος που παει την τελευταια στιγμη για τις δουλειες του δεν φταιει καθολου.

χμμμ παω Δευτερα πρωι στην Εθνικη τραπεζα...εχει σημασια το Δευτερα...

Γυρω στις οκτω παρα εικοσι να σηκωσω χρηματα απο το αυτοματο μηχανημα...εχει δυο μηχανηματα το καταστημα της γειτονιας μου.

Το ενα μηχανημα το ανεφοδιαζουν... ειναι οκτω παρα εικοσι το πρωι Δευτερας.,..φυσικο να ανεφοδιαζεται το μηχανημα.
Στο αλλο κανει συναλλαγη ηδη ενας ανθρωπος και περιμενουν αλλοι 3 και εγω ..
Ερχετε λοιπον μια κυρατσα φορτσατη μας σπρωχνει και μας βαζει χερι που χαζευουμε και δεν χρησημοποιουμε το αλλο μηχανημα ..της εξηγουμε οτι ανεφοδιαζεται....φαινεται αλλωστε απο το τζαμι...και αρχιζει να βαραει την πορτα της τραπεζας ...δεν ειχαν ανοιξει ακομα για το κοινο και να βριζει τους ανεπροκοπους που τετοια ωρα ανεφοδιαζουν το μηχανημα( επρεπε να στεκονται πανω απο το μηχανημα την νυχτα) μολις τελειωνει ο ανεφοδιασμος ...μας βαραει απο μια αγκωνια και παει πρωτη στο μηχανημα...

jesse_james

# 33 στις 11/9/2009
author
Ανδρας / 46 / Παντρεμένος
Η.Π.Α.
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 792

Παράθεση:

Παράθεση:

.........................................
θα συμφωνουσα , να ειμαστε ολοι με τον ιδιο μισθο , ο καθ ενας στην εργασια του , σε μια κοινωνια χωρις χρηματα
ειναι ομως ανεφικτο
ειμαστε ετοιμοι για κατι τετοιο ;;;

ΟΧΙ

και οι Ελληνες φιλοσοφοι το υποστηριξαν αυτο , αλλα και η συγχρονη κοινωνια το απεδειξε με το πειραμα της σοβιετικης ενωσης
οι εργατες , οι αγροτες , τα κολχοζ , προδοθηκαν απο την ιδια την ανθρωπινη ψυχοσυνθεση
ο λενιν ειπε οτι ο αληθινος κουμουνισμος θα αρχισει , οταν τα μπακαλικα θα αρχισουν να μοιραζουν τζαμπα το αλατι
αυτη η ωρα δεν ηρθε ποτέ
σε ενα βαθμο το πετυχαν οι εβραιοι στο ισραηλ με τα κιμπουτς

Έχεις δίκιο, έτσι είναι.

Ως τότε όμως καλό είναι να τα βάζουμε με την άμαξα,
όχι με τον τελευταίο τροχό της.

Look at my red hands and my mean face... and I wonder about that man that's gone so wrong.

silver80

# 34 στις 11/9/2009
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322

Παράθεση:
Originally posted by fiore-

Οσο για το ταχυδρομειο..δεν νομιζω πως φταιει η ..μονιμοτητα..το αντιθετο θα ελεγα...επι ενα χρονο και εγω εχω προβλημα...η αλληλογραφια μου ταξιδευει στους γυρω δρομους και σοκακια με αποτελεσμα να προλαβω στο τσακ να μην μου κοψουν το ρευμα στο μαγαζι..ευτυχως μου εκοψε πως επερπε να εχει ερθει ο λογαριαμος και το εψαξα ,αλλιως θα παθαινα ζημια αρκετων χιλιαδων ευρω..

Αλλα πως να ερθει η αλληλογραφια και να μην παει 6 στενα παραπερα..οταν καθε βδομαδα υπαρχει αλλος ταχυδρομος...?
Γιατι καθε βδομαδα αλλος ηταν, παιδια με συμβασεις και εποχιακοι...
Ποτε να προλαβει ο καψερος να μαθει τους δρομους και να μην κανει λαθη?
Γιατι οσο και αν ακουγεται απλο ...πφφφφφ ταχυδρομος σου λεει ειναι οχι ..αστροφυσικος ..δεν ειναι και τοσο απλο ( ειχα γκομενο ταχυδρομο καποτε και ειδα πραματα που δεν ηξερα σχετικα με την δουλεια αυτη )

Αυτό ήταν για εμένα ε?

Δεν με εξόργισε η συμπεριφορά του ταχυδρόμου αλλά η αγενής και αδιάφορη αντιμετώπιση από τον προιστάμενο του...

Όσο για τα άλλα που είπες θα συμφωνήσω...
μέτρον άριστον!

silver80

# 35 στις 11/9/2009
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by 50ris
Και μην ξεχνάμε…..

Ναι.

...........................................
ακριβως ετσι οπως τα λες
εδω οπου η ντροπη η μιζα η κλοπη ο ωχαδερφισμος το φακελακι , ειναι πια εθνικο σπορ και τιμη , γιατι να μην ειναι τιμη το δημοσιουπαλληλικι ;;;
σημερα καλος ειναι αυτος που περναει καλα
αλλα ειπαμε
το χρυσαφι θελει να χτυπηθει πολυ και να καει για να καθαρισει
αυτοι που σημερα χορευουν και ρευονται στις πλατες μας , αυριο θα βρεθουν μπροστα στην χωρις επιστροφη απολογια

Έλα τώρα...μην τα τσουβαλιάζουμε όλα!!!

Στο εξωτερικό δεν είναι ντροπή να είσαι δημόσιος υπάλληλος όπως υποστηρίζεις!

Απλά οι μισθοί στις ανεπτυγμένες χώρες της Δυτικής και Βόρειας ευρώπης είναι χαμηλότεροι στο δημόσιο δηλαδή το αντίθετο με αυτό που συμβαίνει στην
Ελλάδα (πρέπει να είναι παγκόσμια πρωτοτυπία) και φυσικά οι προοπτικές για καριέρα είναι περιορισμένες σε αντίθεση με τον ιδιωτικό τομέα, από την άλλη οι ιδιωτικές επιχ/σεις σέβονται τον εργαζόμενο και υπακούουν στους νόμους του κράτους! Και το κυριότερο, εκεί δεν υπάρχει μονιμότητα στους δημοσίους υπαλλήλους! Αυτοί είναι οι λόγοι όπου ο κόσμος στο εξωτερικό προτιμάει τον ιδιωτικό τομέα και όχι επειδή θεωρεί το δημόσιο παρακατιανό!!!

Το πρόβλημα αρχίζει από την ''μονιμότητα'', αν αυτό αλλάξει (με την προυπόθεση ότι δεν θα αλλάζει και το προσωπικό σε κάθε αλλαγή κυβέρνησης) η κατάσταση θα βελτιωθεί!
μέτρον άριστον!

somebody961

# 36 στις 11/9/2009
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Είμαι ημιδημόσιος υπάλληλος σε θυγατρική εταιρία του δήμου Αθηναίων. (ιδιωτικός αλλά με νοοτροπία δημοσίου)
Που σημαίνει πως πρέπει να κάνω κάτι πολύ 'χοντρό' για να με φύγουν.
Τι σημαίνει αυτό για μένα; Οτι έχει φύγει ένα πολύ μεγάλο άγχος από πάνω μου, αυτό της απόλυσης (επειδή ο αφεντικός βρήκε αλβανό με τα μισά λεφτά π.χ.), και έχω επικεντρωθεί στο να κάνω τη δουλειά μου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, και αυτό και για την εταιρία που εργάζομαι αλλά και για μένα που θέλω να νιώθω πως τα χρήματα που μου δίνουν τα αξίζω..

Εχουμε χωρίσει τους ανθρώπους - αυτό κάνουμε πάντα - σε δημόσιους και ιδιωτικούς.

Ποιοι τους χωρίζουν; Οι ιδιωτικοί ΠΑΝΤΑ! Γιατί; Η ζήλια που είπε η pelagie. Δέξου το φοίνικα!
Δλδ οι δημόσιοι ΔΕΝ είναι άνθρωποι; Για να σκεφτούμε λίγο τον άνθρωπο πίσω από ένα γκισέ τι ακούει κάθε μέρα!
Να έρθει για παράδειγμα η κότα που έτυχε στη φιορε..
Να σπρώχνει, να φωνάζει, να ασεβεί, να γαυγίζει απαιτήσεις!

Προσωπικά, δεν είχα ΠΟΤΕ μου πρόβλημα από εξυπηρέτηση δημοσίου υπαλλήλου.
ΠΟΤΕ!
Γιατί; Επειδή καταλαβαίνω πως πίσω από το γκισέ είναι ένας άνθρωπος..
Από ιδιωτικούς είχα πάντα. Από υπαλλήλους που δεν πληρώνονται. Λογικός ο θυμός τους. Τι όρεξη να έχει ο άνθρωπος να σε εξυπηρετήσει με 600 το μήνα;

Στα αλήθεια, πότε στον ιδιωτικό τομέα είπε το αφεντικό στον υπάλληλο "Εντάξει Γιώργο, κάθησε και λίγο, αρκετή δουλειά είχες σήμερα"..

Πότε στον ιδιωτικό τομέα θα προσλαμβάνεται γυναίκα που σκέφτεται να παντρευτεί; (παιδιά, απουσία κλπ)

Οταν ο ιδιωτικός τομέας γίνει ανθρώπινος, τότε να ξαναμιλήσουμε για μονιμότητες και άλλα φαιδρά.

Η κακή ιδέα για το δημόσιο είναι που επανατροφοδοτεί αυτό τον διαχωρισμό.
Πάνε οι περισσότεροι ΗΔΗ ΘΥΜΩΜΕΝΟΙ στα γκισέ...
Οπως στο ανέκδοτο με το γρύλο.

Για δοκιμάστε την επόμενη φορά να πάτε φορώντας ένα χαμόγελο..
Κάντε τη ζωή του λίγο καλύτερη. Πείτε ένα αστείο, σχολιάστε κάτι ευχάριστα.
Ανθρωπος είναι γμτ και όχι ρομπότ.
Δουλειά κάνει, όχι κάτεργα!
Αλλά μάλλον το να είμαστε άνθρωποι το χουμε πια ξεχάσει..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

emilian

# 37 στις 11/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by ZiziPelagie
Για να το εμπεδωσω καλύτερα...

Δλδ ο φίλος σου θα πάει να κάνει μύνηση στην υπάλληλο επειδή εκείνη είχε δουλειά τη στιγμή ακριβώς που αυτός ήθελε να εξυπηρετηθεί. Κοινώς θύμωσε που η γυναίκα δε στάθηκε σούζα στο ένα πόδι με το που εμφανίστηκε μπροστά της στο γκισέ. Επειδή κάποιοι έχουν την άποψη ότι η δημοσιοϋπαλληλική ιδιότητα είναι ταυτόσημη με κάποιο είδος υπηρέτη του πολίτη, αυτό δε σημαίνει ότι ισχύει κι όλας...

Πας φίλε μου κάπου για να σε εξυπηρετήσουν? Όπως περιμένεις τον οποιονδήποτε να τελειώσει τη δουλειά του για να σου μιλήσει, έτσι θα κάνεις και στο δημόσιο. Όπως θα περιμένεις την καθαρίστρια να τελειώσει το χώρο που σφουγγαρίζει για να πατήσεις, όπως περιμένεις το γκαρσόνι να τελειώσει τα 2 τραπέζια που προηγούνται του δικού σου για να σου πάρει παραγγελία, όπως περίμενα κι εγώ τις προάλλες τον υπάλληλο της Eurobank 15 λεπτα να τελειώσει την κουβέντα που είχε με εναν συνάδελφο (προφανως αρχικά για δουλειά, αλλά και στη συνεχεια για τα νέα της ομάδας του που κέρδισε).

Κάπου παραπάνω διάβασα ότι το δημόσιο και η μονιμότητα είναι η μάστιγα της κοινωνίας. Εγω θα έλεγα ότι η μη μονιμότητα του ιδιωτικού, η αυθαιρεσία των εργοδοτών, τα μονοπώλεια και η εκμετάλλευση είναι η σίγουρη καταστροφή των ανθρώπων της κοινωνίας.

'Αντε, που όλοι έχουμε βρει την καραμέλα και βρίζουμε επειδή ζηλεύουμε αυτό που δεν έχουμε. Και αν δεν ήταν οι άνθρωποι που αγωνίστηκαν πριν από πολλά χρόνια και γι αυτην τη μονιμότητα μεταξύ άλλων που τώρα κατηγορείτε, εσείς (οι ιδιώτες) ακόμα θα δουλεύατε 6 μέρες την εβδομάδα, ανασφάλιστοι και χωρίς το 13ο μισθό. Εκτός κι αν φαντάζεστε πως θα ήσασταν όλοι αφεντικά.

Και πιο σου ειπε εσενα οτι δεν δουλευουμε ακομη εξι μερες την εβδομαδα εμεις οι ιδιωτικοι υπαλληλοι κι οτι πολυ δεν παιρνουν το δωρο πασχα ,Χριστουγεννων κλπ ή το παιρνουν 4-5 μηνες αργοτερα;;;;Δεν ξερω αν βριζουμε απο ζηλεια ,αλλα σιγουρα οταν καποιος δουλευει 12 ωρες την μερα και παιρνει με το ζορι αδεια απο τον προισταμενο του για να παει να κανει τις δουλειες του σε δημοσιες υπηρεσιες ειναι φυσικο οταν τον γραφει η υπαλληλος να τα παρει.Και μπορω ,μαλιστα να σου διαβεβαιωσω οτι εχω εξυπηρετηθει καλυτερα απο ιδιωτικες υπηρεσιες κι εχω αντιμετωπισει ασχημες συμπεριφορες σε δημοσιες υπηρεσιες, αυτο το δηλωνω χωρις κομπλεξισμο-ρατσισμο απενατι στο δημοσιο,ειναι η αποψη μου!Και σιγουρα ,υπαρχουν κι εξαιρεσεις ,δεν μπορω να ειμαι απολυτη,αλλα στην πλειοψηφια τους οι δημοσιοι υπαλληλοι μετα απο καποια χρονια στο δημοσιο κοπροσκυλιαζουν και δεν ξερω αν πραγματικα φταινε αυτοι ή οι συνθηκες τους φθανουν σε αυτο το σημειο...

emorfita

# 38 στις 11/9/2009
author
Γυναίκα / 60 / Σε διάσταση
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 6
Πιστεύω ότι δε φταίει η μονιμότητα αλλά ο άνθρωπος . Γιατί παρόμοια φαινόμενα παρουσιάζονται και στον ιδιωτικό τομέα. Μάθαμε να κατηγορούμε τους δημόσιους υπαλλήλους και την μονιμότητά τους . Ξέρετε πόσοι δημόσιοι υπάλληλοι δουλεύουν ασταμάτητα με υπευθυνότητα και προσπαθούν να σε εξυπηρετήσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο; ξέρετε πόσοι υπάλληλοι του ιδιωτικού τομέα συμπεριφέρονται ανάλογα και οι εργοδότες τους στηρίζουν!

FOINIKAS1957

# 39 στις 11/9/2009
author
Ν. Ημαθίας / Βέροια

Παράθεση:
Έχεις δίκιο, έτσι είναι.

Ως τότε όμως καλό είναι να τα βάζουμε με την άμαξα,
όχι με τον τελευταίο τροχό της.

..............................
η άμαξα εχει και τροχους , και αμαξά, και πολλα αλλα εξαρτηματα . . .
δεν κοιταμε μονο τους τροχους , αλλα οτι μπορει ν αλλαξει

τα παντα αποτελουνται απο κυτταρα
και τα αλογα ναναι χορτατα , και ο αμαξας ορεξατος

αλλα να το ανταποδιδουν με το εργο που πρεπει να γινει

ZiziPelagie

# 40 στις 11/9/2009
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 908

Παράθεση:
Originally posted by emilian
Και πιο σου ειπε εσενα ........

Ωραία.
Διαβασε ξανά αυτά που έγραψες τώρα.
Και ξανά.
Και ξανά.

Μέχρι να καταλάβεις ακριβώς τι λες. Ή μάλλον τι συνεπάγονται αυτά που λες.
Βλέπεις τι κάνει ο ιδιωτικός τομέας? Βλέπεις τι ΣΟΥ κάνει ο εργοδότης σου?

Υπό την απειλή της απόλυσης (επειδή δεν είσαι μόνιμη και συνεπώς σε έχει στο χέρι) εκβιαστικά σχεδόν σε αναγκάζει να στερείσαι ό,τι δικαιούσαι. Σε υποβάλλει σε στέρηση του ελεύθερού σου χρόνου και κατακρατεί τα δεδουλευμένα σου.

Αντί λοιπόν πρώτη εσύ να είσαι υπέρ της μονιμοποίησης και ενός ισχυρού κράτους εν γένει, ελπίζεις κι εύχεσαι και πολεμάς τα ανθρώπινα προνόμια που θα έπρεπε να απολαμβάνουν όλοι. Τα καταδικάζεις κι αυτά και όσους τα απολαμβάνουν χαρακτηρίζοντάς τους κηφήνες, βολεμένους και κοπρόσκυλα.

Σε έχουν μάθει λοιπόν τόσο καλά το μάθημά τους? Τόσο καλά που να έχεις πια πειστεί ότι πρέπει όλοι να μπουν στη δύσκολη θέση που βρίσκεσαι εσύ και τόσοι άλλοι σαν κι εσένα? Σε έχουν κάνει να πιστέψεις ότι είναι δεδομένο και αυτονόητο να τρέμεις κάθε μέρα μήπως βρεθείς χωρίς δουλειά και γι αυτό θα κάνεις όσα σου λένε, όσα μπορείς και μαζί και όσα δεν μπορείς, ασταμάτητα κι αδιαμαρτύρητα? Σε εχουν πείσει λοιπόν τόσο απόλυτα ότι δεν έχεις δικαιώματα?

Αυτό είναι το μόνιμο λάθος των ιδιωτικών. Σκέφτονται: "Γιατί αυτός δουλεύει τόσο λίγο" και ως λογικό επακόλουθο του βρίσκουν ένα σωρό κουσούρια, όταν θα έπρεπε να σκέφτονται : "Γιατί εγω να δουλεύω τόσο πολύ για να ζήσω και πάλι να μη ζω?"

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε