Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

η ντροπη της μονιμοτητας

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

FOINIKAS1957

# 41 στις 11/9/2009
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.553
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by somebody961
Ποιοι τους χωρίζουν; Οι ιδιωτικοί ΠΑΝΤΑ! Γιατί; Η ζήλια που είπε η pelagie. Δέξου το φοίνικα!

..........................
δεν εχεις καταλαβει μαλλον τι θελω να πω

κατ αρχην δεν τιθεται θεμα ζηλιας
δεν ειμαστε παιδια , και θελουμε να λειτουργουν σωστα ολα
ουτε εγωιστες ειμαστε
με εγωισμους και ζηλιες δεν κερδιζουμε τιποτε

και στον ιδιωτικο τομεα , και στον δημοσιο , ειναι οι ιδιοι ανθρωποι
παντου ειναι καλοι , κακοι , τεμπεληδες , εργασιομανεις κτλ

εδω μιλαμε για ενα δημοσιο ανεξελεκτο πλεον
μιλαμε για υπαλληλους επι υπαλληλων
μιλαμε για μια κατασταση τραγικη , που πρεπει ν αλλαξει
πρεπει να βρεθει τροπος να ελεγχονται αυτοι που δεν αποδιδουν , αυτοι που ειναι αγενεις , αυτοι που δεν προσφερουν , αυτοι που κρυβονται , αυτοι που νομιζουν οτι μπορουν να κανουν οτι θελουν στην υπηρεσια τους
να μαθουν οτι δουλεια τους ειναι η εξυπηρετηση του πολιτη , και η παραγωγη εργου για λογαριασμο του κρατους

εχουμε ενα δημοσιο τομεα , σε τρισαθλια κατασταση

δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν αξιολογα ατομα στο δημοσιο
αλλα και αν υπαρχουν τι γινεται ;;;;

επισης αυτο που πρεπει να πω και το θεωρω σημαντικοτατο , ειναι πως ολοι εχουμε δικαιωμα στην εργασια
ολοι θελουν οικογενεια , ολοι θελουν αξιοπρεπεια , ολοι χρειαζονται καποιο εισοδημα

ειναι ανεπιτρεπτο καποιοι να εργαζονται , και καποιοι οχι
ειναι ανεπιτρεπτο αλλοι να εχουν μισθο , και αλλοι να μην εχουν που την κεφαλην κλιναι

και ειναι ανεπιτρεπτο να υπαρχουν καποιοι που για να κυβερνησουν , εκμεταλευονται την αναγκη της εργασιας

το κρατος πρεπει να εχει προτεραιοτητα την αξιοπρεπεια του πολιτη
η διαμορφωμενη κατασταση δειχνει οτι υπαρχει διαχωρισμος πολιτη και κρατους

εφ οσον το κρατος μοιραζει οτι θελει κι οπως θελει , παει να πει πως εχει διαχωριστει πια η εννοια του κρατους που πηγαζει απο εμας και μονο

σημαινει οτι αλλο κρατος κι αλλο λαος

αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια

η ιδια ιστορια μεν , αλλα αν οι κουβεντες μπερδευονται η μια με την αλλη δεν καταληγουμε ποτε πουθενα
( αυτο το κολπο της μπερδεμενης συζητησης , το ειχανε παλια οι αναρχικοι και κατι υπεραριστεριστες που βαζανε τρικλοποδιες στους λαικους αγωνες . τες πα )

σημασια εχει να ειμαστε ολοι ενωμενοι να λυνουμε τα προβληματα , και οχιο να τα οξυνουμε
εδω ειναι ομως που καποιος ζυγιζεται απ την ιδια του τη φυση , και απ τη συνειδηση του .
εδω ζυγιζονται και κρινονται ολοι
ο εφοριακος που θα τ αρπαξει , ο αλλος που θα λουφαρει , ο αλλος που θα πληρωσει μια θεση υπαλληλου για το παιδι του , ο αλλος που αφου διοριστηκε πηρε υφος εκατο καρδιναλιων κτλ

στο τελος τελος , δεν ειναι αγωνας μεταξυ δημοσιων και ιδιωτικων , αλλα καλων και κακων
αυτων που εχουν κρατησει την συνειδηση τους , και αυτων που την εχασαν
ζουμερη ;;καλοι οι καρποι σου αμα τους κουνησουμε ;;;

pigassos71

# 42 στις 11/9/2009
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri

Παράθεση:
Originally posted by FOINIKAS1957

Αλήθεια, σε ποια άλλη χώρα οι μισθωτοί και συνταξιούχοι αποδίδουν σε φόρους το 60% του κρατικού προϋπολογισμού ;

Έχω την εξής απορία.

Αν ο μισθωτός κι ο συνταξιούχος αδυνατούν να «κλέψουν» την εφορία.

Κι αν καλύπτουν το 60% του κρατικού προϋπολογισμού.

Γιατί τότε η κυβέρνηση δεν μας κάνει όλους μισθωτούς έτσι ώστε να καλύπτει το 100% του προϋπολογισμού και να πατάξει μια και καλή το φαινόμενο της φοροδιαφυγής;
Α.Μ.Βα.Ν.ς Ατομο με βαριά νοητική στέρηση Παρακαλώ να είστε συγκαταβατικοί μαζί μου.

_monotonik

# 43 στις 11/9/2009
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.358

Έλα παναβία μου! τ άκουσα και τούτο!
Και πώς ρε Πηγασούλι θα λειτουργήσει μετά ο καπιταλισμός;
με σκέτη γραφειοκρατία;

ή να κρατικοποιηθούν τα πάντα οπότε δε θα ναι πια καπιταλισμός αλλά κομμουνισμός;

τι έχεις πει πουλάκι μου κατάλαβες;

Παράθεση:
Από το μέλος pigassos71 - 11/09/09 12:51
... Αλήθεια, σε ποια άλλη χώρα οι μισθωτοί και συνταξιούχοι αποδίδουν σε φόρους το 60% του κρατικού προϋπολογισμού ;

Παράθεση:
Έχω την εξής απορία.

Αν ο μισθωτός κι ο συνταξιούχος αδυνατούν να «κλέψουν» την εφορία.

Κι αν καλύπτουν το 60% του κρατικού προϋπολογισμού.

Γιατί τότε η κυβέρνηση δεν μας κάνει όλους μισθωτούς έτσι ώστε να καλύπτει το 100% του προϋπολογισμού και να πατάξει μια και καλή το φαινόμενο της φοροδιαφυγής; ...

Για όλα φταίει το σύστημα. Έπρεπε να τους παίζαμε τρεις-δύο..

# 44 στις 11/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Να σας γράψω ένα περιστατικό σε δημόσιο νοσοκομείο

(που αν δεν ήταν αυτή η ευγενική και λυπημένη γυναίκα

θα είχα αντιδράσει πολύ άσχημα).

Είμαι στο νοσοκομείο /οπου νοσηλεύεται η μητέρα μου.

Δίπλα της μια κυρία από τη Μολδαβία που ζει και εργάζεται στην Ελλάδα.

Έχει κάνει μία επέμβαση και πρόκειται να βγει εκείνη την ημέρα.

Έρχεται ο γιατρός, ο δικός της, τον οποίο δεν γνωρίζω και κρατάει

ένα μικρό διάφανο δοχείο με ένα κομμάτι ιστού για βιοψία και κάτι

χαρτιά.

Κάτι της λέει και εκείνη είναι προφανές ότι δεν καταλαβαίνει.

Έχει έντονο ύφος κι εκείνη έντρομο βλέμμα.

Δεν διακρίνω τι της λέει.

Με πλησιάζει που λέτε ο ντόκτορ με υφάκι και μου λέει,

πάρε αυτό το δοχείο και τα χαρτιά και μαζί με την κ. ....

πήγαινε τα στο δίπλα νοσοκομείο, στο τάδε γραφείο, στην τάδε ιατρό,

εκ μέρους μου και πες της ότι είναι για βιοψία και να στείλει

τις απαντήσεις ...........
(όπως σας τα γράφω)

Τον κοιτάζω με κακό ύφος αλλά ταυτόχρονα βλέπω την έκφραση

της γυναίκας, συνειδητοποιώ ότι τόσην ώρα της έλεγε να κάνει

αυτά που είπε σε μένα, αλλά εκείνη δεν ήξερε.

Το έκανα. Δεν μετάνοιωσα, για εκείνη τη γυναίκα και μόνο, που

δεν ήξερε όχι που ήταν το άλλο νοσοκομείο, αλλά δεν ξέρω κι εγώ

τι άλλο.

Στη διαδρομή, με τα σπαστά της ελληνικά με ρωτούσε τι συμβαίνει,

που πάμε, ποια είμαι........ Θεέ μου.

Της εξήγησα ό,τι μπορούσα και από που θα έπαιρνε μετά

τις απαντήσεις.

Περιττό να πω ότι όταν η άλλη γιατρός είδε μπροστά της

την ασθενή και μια ξένη να μεταφέρουν το δείγμα.... χαμογέλασε.

----------------------

Προσωπικά έχω την άποψη ότι αυτά ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.

Κάνω λάθος;

Θα μου πείτε... "ψύλλοι στα άχυρα".

Ευτυχώς (και δυστυχώς συνάμα μιας και έχω γυρίσει σχεδόν

ολα τα νοσοκομεία της Αθήνας λόγω των γονιών μου) που

στα περισσότερα συνάντησα ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ με ήθος και σεβασμό

για το λειτούργημά τους.

emilian

# 45 στις 11/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by ZiziPelagie

Παράθεση:
Originally posted by emilian
Και πιο σου ειπε εσενα ........

Ωραία.
Διαβασε ξανά αυτά που έγραψες τώρα.
Και ξανά.
Και ξανά.

Μέχρι να καταλάβεις ακριβώς τι λες. Ή μάλλον τι συνεπάγονται αυτά που λες.
Βλέπεις τι κάνει ο ιδιωτικός τομέας? Βλέπεις τι ΣΟΥ κάνει ο εργοδότης σου?

Υπό την απειλή της απόλυσης (επειδή δεν είσαι μόνιμη και συνεπώς σε έχει στο χέρι) εκβιαστικά σχεδόν σε αναγκάζει να στερείσαι ό,τι δικαιούσαι. Σε υποβάλλει σε στέρηση του ελεύθερού σου χρόνου και κατακρατεί τα δεδουλευμένα σου.

Αντί λοιπόν πρώτη εσύ να είσαι υπέρ της μονιμοποίησης και ενός ισχυρού κράτους εν γένει, ελπίζεις κι εύχεσαι και πολεμάς τα ανθρώπινα προνόμια που θα έπρεπε να απολαμβάνουν όλοι. Τα καταδικάζεις κι αυτά και όσους τα απολαμβάνουν χαρακτηρίζοντάς τους κηφήνες, βολεμένους και κοπρόσκυλα.

Σε έχουν μάθει λοιπόν τόσο καλά το μάθημά τους? Τόσο καλά που να έχεις πια πειστεί ότι πρέπει όλοι να μπουν στη δύσκολη θέση που βρίσκεσαι εσύ και τόσοι άλλοι σαν κι εσένα? Σε έχουν κάνει να πιστέψεις ότι είναι δεδομένο και αυτονόητο να τρέμεις κάθε μέρα μήπως βρεθείς χωρίς δουλειά και γι αυτό θα κάνεις όσα σου λένε, όσα μπορείς και μαζί και όσα δεν μπορείς, ασταμάτητα κι αδιαμαρτύρητα? Σε εχουν πείσει λοιπόν τόσο απόλυτα ότι δεν έχεις δικαιώματα?

Αυτό είναι το μόνιμο λάθος των ιδιωτικών. Σκέφτονται: "Γιατί αυτός δουλεύει τόσο λίγο" και ως λογικό επακόλουθο του βρίσκουν ένα σωρό κουσούρια, όταν θα έπρεπε να σκέφτονται : "Γιατί εγω να δουλεύω τόσο πολύ για να ζήσω και πάλι να μη ζω?"

Διαβασε κι εσυ προσεχτικα αυτα που γραφεις ,γιατι εχεις ξεφυγει τελειως.Εννοειται οτι ειμαι υπερ της μονιμοποιησης κι ενος ισχυρου κρατους,αλλα η πραγματικοτητα μου κοβει τα φτερα.Τι κανω γι'αυτο;Εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα,αλλα προσπαθω να διεκδικω αυτα που μου ανηκουν και μου αξιζουν ,αλλα γνωριζω οτι μπορει να εχει και συνεπειες αυτο.Και η αποψη μου για τον δημοσιο τομεα ειναι η χειροτερη και ,ξερεις τι,πιστευω οτι θα μου ηταν απιστευτα δυσκολο να επιβιωσω ως δημοσιος υπαλληλος,δεν ταιριαζει με τον χαρακτηρα μου και την προσωπικοτητα μου.Γραφεις σε καποιο σημειο:

Υπό την απειλή της απόλυσης (επειδή δεν είσαι μόνιμη και συνεπώς σε έχει στο χέρι) εκβιαστικά σχεδόν σε αναγκάζει να στερείσαι ό,τι δικαιούσαι. Σε υποβάλλει σε στέρηση του ελεύθερού σου χρόνου και κατακρατεί τα δεδουλευμένα σου.

Αντί λοιπόν πρώτη εσύ να είσαι υπέρ της μονιμοποίησης και ενός ισχυρού κράτους εν γένει, ελπίζεις κι εύχεσαι και πολεμάς τα ανθρώπινα προνόμια που θα έπρεπε να απολαμβάνουν όλοι. Τα καταδικάζεις κι αυτά και όσους τα απολαμβάνουν χαρακτηρίζοντάς τους κηφήνες, βολεμένους και κοπρόσκυλα.

Σε έχουν μάθει λοιπόν τόσο καλά το μάθημά τους? Τόσο καλά που να έχεις πια πειστεί ότι πρέπει όλοι να μπουν στη δύσκολη θέση που βρίσκεσαι εσύ και τόσοι άλλοι σαν κι εσένα? Σε έχουν κάνει να πιστέψεις ότι είναι δεδομένο και αυτονόητο να τρέμεις κάθε μέρα μήπως βρεθείς χωρίς δουλειά και γι αυτό θα κάνεις όσα σου λένε, όσα μπορείς και μαζί και όσα δεν μπορείς, ασταμάτητα κι αδιαμαρτύρητα? Σε εχουν πείσει λοιπόν τόσο απόλυτα ότι δεν έχεις δικαιώματα?

Τι εννοεις,οτι η η αποψη μου για τον δημοσιο τομεα δειχνει ηττοπαθεια,αδιαφορια,παραιτηση απο την υπερασπιση των ανθρωπινων δικαιωματων μου;;Οχι ,καλη μου οπως ειναι ο δημοσιος τομεας στην παρουσα φαση δεν θεωρω οτι με το να μπω σε καπιοα θεση στο δημοσιο δειχνει σεβασμο προς τον εαυτο μου και τα δικαιωματα μου.
Δεχομαι ,ομως,οτι οι νεοι ,που εργαζονται στον δημοσιο τομεα θα μπορουσαν να μην παραδειγματιστουν απο τους παλιοτερους και να εργασθουν πιο υπευθυνα,πιο αποδοτικα κι αξιοκρατικα.Αλλωστε ,θα πρεπει να εκτιμησουν την μονιμοτητα,τα επιδοματα που παιρνουν και το ανθρωπινο ωραριο και να προσφερουν ορθα τις υπηρεσιες τους.Εννοειται οτι ,ετσι,θα ηταν και για μενα διακαης ποθος το δημοσιο...

# 46 στις 11/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Χθες γύρισα στιν 22:00 το βράδυ σπίτι από τη δουλειά.
Προχθές στις 17:00 έφυγα από τη δουλειά
Παραπροχθές γύρισα στις 21:00
.......
Ωραία πράγματα.

Ε λοιπόν εγώ γουστάρω με τα 1000 να μπω στο δημόσιο, και ας με πείτε και τεμπέλη και χαραμοφάη..καρφίτσα δε μου καίγεται...
ΥΓ Ντροπή είναι να προσκυνάς ένα αφεντικό και να κατακρίνεις τους υπολοίπους που κέρδισαν αυτό που δικαιούνται,αυτούς που παλέψανε για μια καλύτερη ζωή..

emilian

# 47 στις 11/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by anisixos_
Χθες γύρισα στιν 22:00 το βράδυ σπίτι από τη δουλειά.
Προχθές στις 17:00 έφυγα από τη δουλειά
Παραπροχθές γύρισα στις 21:00
.......
Ωραία πράγματα.

Ε λοιπόν εγώ γουστάρω με τα 1000 να μπω στο δημόσιο, και ας με πείτε και τεμπέλη και χαραμοφάη..καρφίτσα δε μου καίγεται...
ΥΓ Ντροπή είναι να προσκυνάς ένα αφεντικό για να ζήσεις.Όχι να παλεύεις για μια καλύτερη ζωή για σένα και την οικογένεια σου.

Ανησυχε,εγω προσωπικα χωρις λογο δεν θα χαρακτηριζα καποιον που εργαζεται γενικοτερα κι οπουδηποτε ταμπελη.Μονο ,αμα,μου εδινε αφορμη κι αυτο ,δυστυχως, συμβαινει σε πολλες δημοσιες υπηρεσιες.Δεν τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι κι ουτε τους χαρακτηριζουμε συνολικα,μου φαινεται αρκετα οπισθοδρομικος αυτος τροπος σκεψης...

emilian

# 48 στις 11/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Παντως,οφειλω να πω οτι οι η ασχημη εικονα που εχω απο εφοριες,ταμεια ασφαλισης,νοσοκομεια κλπ δεν ισχυει για τα ΚΕΠ.Τις περισσοτερες φορες εχω αξυπηρετηθει αψογα!

jesse_james

# 49 στις 11/9/2009
author
Ανδρας / 46 / Παντρεμένος
Η.Π.Α.
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 792

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by jesse_james
Έχεις δίκιο, έτσι είναι.

Ως τότε όμως καλό είναι να τα βάζουμε με την άμαξα,
όχι με τον τελευταίο τροχό της.

..............................
η άμαξα εχει και τροχους , και αμαξά, και πολλα αλλα εξαρτηματα . . .
δεν κοιταμε μονο τους τροχους , αλλα οτι μπορει ν αλλαξει

τα παντα αποτελουνται απο κυτταρα
και τα αλογα ναναι χορτατα , και ο αμαξας ορεξατος

αλλα να το ανταποδιδουν με το εργο που πρεπει να γινει

Το κακό με τον αμαξά είναι πως όσο και να φάει,η όρεξη δεν παύει.

Και έτσι τα αλογάκια - τα καϋμένα - μένουν με την όρεξη στο χέρι.
Look at my red hands and my mean face... and I wonder about that man that's gone so wrong.

pareitsa48

# 50 στις 12/9/2009
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 215

Παράθεση:
.............
Μέχρι να καταλάβεις ακριβώς τι λες. Ή μάλλον τι συνεπάγονται αυτά που λες.
Βλέπεις τι κάνει ο ιδιωτικός τομέας? Βλέπεις τι ΣΟΥ κάνει ο εργοδότης σου?

Αυτό είναι το μόνιμο λάθος των ιδιωτικών. Σκέφτονται: "Γιατί αυτός δουλεύει τόσο λίγο" και ως λογικό επακόλουθο του βρίσκουν ένα σωρό κουσούρια, όταν θα έπρεπε να σκέφτονται : "Γιατί εγω να δουλεύω τόσο πολύ για να ζήσω και πάλι να μη ζω?"

Είναι η ίδια διαδικασία με την οποία χάσαμε το ζητούμενο της δωρεάν υγείας και παιδείας.
Κάποτε ήταν αυτονόητα.
Και αντί να σηκωθούμε όλοι να τους φάμε γιατί τα απαξίωναν αργά και σταθερά,

ξεκινήσαμε απ΄το να κατηγορούμε τους γιατρούς, και μετακινηθήκαμε προς τις ασφαλιστικές (950 ευρώ ήταν το ποσοστό 20% που πλήρωσα για μια επέμβαση σκωλικοειδίτιδας της κόρης μου στο Μετροπόλιταν πέρυσι. Που σημαίνει οτι για 2 μέρες που έμεινε μέσα οι μάγκες χρέωσαν πάνω από 6000ευρουλάκια).

ξεκινήσαμε να κατηγορούμε τους δάσκαλους ότι κάθονται όλο το καλοκαίρι
και είναι τεμπέληδες και μετακινηθήκαμε στα φροντιστήρια για να
πληρώσουμε χρυσή την αυτονόητη κάποτε Παιδεία.

Κάποιο τρίβουν τα χέρια τους .....

κάποιοι πρέπει να οργανώσουν . να χρησιμοποιήσουν τους γιατρούς, τους δάσκαλους, τους δημόσιους υπάλληλους , τη δημόσια περιουσία....

αυτούς ας κάνουμε να δουλέψουν.....

FOINIKAS1957

# 51 στις 13/9/2009
author
Ν. Ημαθίας / Βέροια

Παράθεση:
Originally posted by pareitsa48
Είναι η ίδια διαδικασία με την οποία χάσαμε το ζητούμενο της δωρεάν υγείας και παιδείας.
Κάποτε ήταν αυτονόητα.

..........................................................
εχεις σκεφτει ποτέ σου γιατι χαθηκαν ολα αυτα ;;;

εχεις δει που εξαθλιωθηκε η δωρεαν παιδεια ;;;;
εχεις δει τους γιατρους να μη πατανε στη δουλεια τους ;;;
εχεις δει φαρμακα , γαζες , γαντια , και διαφορα υλικα να βγαινουν με τις σακουλες απο το προσωπικο ;;;
εχεις δει εκαβ να μη νοιαζεται να παρει ασθενεις ;;;;

καποιες δωρεαν παροχες , τελικα δεν τις αξιζουμε
δυστυχως

mathilda

# 52 στις 13/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by pareitsa48
Κάποτε ήταν αυτονόητα.

εχεις δει φαρμακα , γαζες , γαντια , και διαφορα υλικα να βγαινουν με τις σακουλες απο το προσωπικο ;;;

δυστυχως

Οχι,δεν εχω δει ποτε να κλεβει το προσωπικο γαντια, γαζες κτλ.
Για ολα αυτα γινεται απογραφη πλεον, στα πλαισια της εξοικονομησης πορων στα νοσοκομεια.

ΑΝΤΙΘΕΤΑ, εχω δει ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ να κανουν γαμους στο φορ σηζονς στο Παρισι κοστους πανω απο ενα εκατομμυριο ευρω, εχω δει βιλιτσες στα Βορεια Προαστια που ανηκουν σε γενικους γραμματεις υπουργειων, εχω δει κοτερα αραγμενα στην μαρινα της Γλυφαδας που ανηκουν σε "συμβουλους" υπουργειων διαφορου τυπου, εχω δει μεγαλοστελεχη κομματων, βολευτες, πολιτικους να τρωνε με χρυσα κουταλια και να εχουν εξασφαλισει οικονομικα και τα δισεγγονα τους απο τις μιζες που παιρνουν απο τους προμηθευτες του Δημοσιου.

Αυτα τα λεφτα θα τα επιστρεψουν ποτε πισω;

Το φαγοποτι αρχιζει απο πολυ ψηλα.

Και ειναι αστειο να λεμε οτι το δημοσιο επεσε εξω, γιατι κλεβουν οι υπαλληλισκοι γαντια και γαζες.
Αν υπηρχε πολιτικη βουληση, για εξοικονομηση πορων στο δημοσιο, θα εστελναν στον εισαγγελεα ολους αυτους.
Οχι τωρα οτι κλεβουν γαζες οι τραυματιοφορεις, ελεος!

ZiziPelagie

# 53 στις 13/9/2009
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 908

Παράθεση:

...........

δυστυχως

Κι εσύ που το σκέφτηκες, κατέληξες στο συμπέρασμα ότι δεν τις αξίζεις??

Και καλά εσύ, μπορεί όντως να μην τις αξίζεις, ή να μην τις θέλεις. Μπορεί να τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια σου και να μπορείς να πληρώσεις και ιδιωτική ασφάλιση, και ιδιωτική περίθαλψη, και φροντιστήρια και ιδιαίτερα και τριτοβάθμια εκπαίδευση. Εγω όμως δεν μπορώ. Και το πιο ειρωνικό ειναι ότι και πολλοί άλλοι, δλδ η πλειοψηφία, δεν μπορεί. Αρα μάλλον αυτοί και την αξιζουν και τη δικαιουνται.

Δε θα αναφερθω καθόλου, στο θέμα της εκπαίδευσης τουλάχιστον, στο ποσοστό του προϋπολογισμού που διατίθεται για την παιδεία. Αλλά η εξαθλίωση, δεν είναι μόνο μια λέξη που μπορείς να γράφεις χωρίς επιχειρήματα κι εχει τις αιτίες της, που είναι κι άλλες, πέρα από τις χαμηλές δαπάνες της κυβέρνησης.

Όταν το πρόγραμμα σπουδών, τα μέσα και η δομή της απαξιώνονται, τα παιδιά δε βρίσκουν κανένα λόγο να προσέχουν στην τάξη. Γιατί ξερουν ότι ό,τι δεν μπορέσει να τους το μάθει το σχολείο, θα το ακούσουν στο φροντιστήριο.
Όταν δε οι μαθητες, που δεν καταβάλλουν την παραμικρή προσπάθεια αμείβονται με βαθμό που τους προάγει στην επόμενη τάξη, απλά μαθαίνουν να αντιμετωπίζουν το σχολείο σαν πλατεία και η έλλειψη προσοχής αυξάνεται.
Και γιατί προάγονται? Γιατί ο κάθε γονιός έχει πάρει το θάρρος, εφόσον ο ρόλος του καθηγητή ως εκπαιδευτή ειναι εντελώς απαξιωμένος να του υψώνει το χέρι και να τον απειλεί με μυνήσεις αν δεν περάσει το παιδί του (όπως καλή ώρα ο φίλος σου που δεν τον εξυπηρέτησαν όπως νόμιζε ότι δικαιούται). Όταν τα 19 είναι ψωμοτύρι, χάνουν την αξία τους. Όταν ο προβιβάσιμος βαθμός είναι πλασματικός, επειδή ο καθηγητής εμμέσως πλην σαφώς πιέζεται από τους διευθυντές να μην αφήσει μαθητές, τότε ποιο το νόημα της εκπαίδευσης?

Η απαξίωση λοιπόν , με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, έρχεται από το ίδιο το τωρινό κράτος, που θέλει να αποδυναμώσει τη δημοσια παιδεία για να βρέθουν κι άλλοι σαν εσένα , όλο και πιο πολλοι που δε σκέφτονται, για να πουν: Θα πάω το παιδί μου σε φροντιστήριο, είναι εξαθλιωμένη η παιδεία, κάντε την ιδιωτική.

Αναρωτιέμαι μόνο πώς υπάρχουν άνθρωποι που θεωρούν λογικό, με έναν ιδιωτικό τομέα ανεξέλεγκτο, να υποστηρίζουν ένα κράτος μαριονέτα στα χέρια των πολυεθνικών και των τραπεζών, που θεωρεί δεδομενο ότι θα απασχολεί τον υπάλληλό του 6 μερες την εβδομάδα, που δε θα τον πληρώνει αν αποφασίσει όι θέλει να αυξησει τα κέρδη του, με μισθό 700 € όταν τελικα του τα δίνει και με χρέη σε φροντιστήρια, ΑΕΙ, ιδιωτικη ασφαλιση και περίθαλψη...

Αυτός ο άνθρωπος, ο μισθωτός, πού θα βρει να πληρώσει, όλα αυτά που σαν τρελός απαιτεί να γίνουν ιδιωτικά?

# 54 στις 13/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

δυστυχως

Μπαινοβγαίνω στα Ν/Μ καθημερινά.
Την Πέμπτη πήγα ένα μεγάλο Ν/Μ σε μια συγκεκριμένη κλινική όπου έχει την καλύτερη φήμη στη βόρεια Ελλάδα.
Μιλούσα με το διευθυντή και μου έλεγε ο άνθρωπος οτι δεν έχουν τα βασικά.Έρχεται ο άλλος να κάνει νεφροστομία ή να βάλει καθετήρα μετά από 3 μηνες και δεν υπάρχουν αυτά τα αναλώσιμα..
Έχω δει ιατρούς να μου ζητάνε να αγοράσουν αναλώσιμα με δικά τους χρήμματα για να μπορέσει να λειτουργήσει το τμήμα.

Μηχανήματα αγοράζουν οι φαρμακευτικές.
Μία έγκριση δαπάνης μπορεί να καθυστερήσει με τα νέα κόλπα του Αβραμόπουλου την Ε.Π.Υ πολλούς μήνες..Η εταιρία μου είναι απλήρωτη από τα Ν/Μ..

Για όλα αυτά φταίνε λοιπόν οι Δ.Υ? Μήπως πρέπει να αναθεωρήσεις ποιος φταίει?
Όπως είπα μιλάω με πολύ κόσμο στον τομεα της Δημόσιας Υγείας.Όλοι μου λένε το ίδιο.Ποτέ δεν έχει υπάρξει τέτοιο μεγάλο χάλι.Πρώτη φορά είναι..

pareitsa48

# 55 στις 13/9/2009
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 215

Παράθεση:

δυστυχως

ακόμα και αν δεχτούμε οτι οι τραυματιοφορείς, οι καθαρίστριες οι γιατροί φταίνε που δεν δουλεύει το σύστημα.....
ποιανού δουλειά είναι Ο ΕΛΕΓΧΟΣ τους????????????

agiosgr

# 56 στις 14/9/2009
author
Ανδρας / 63 / Ελεύθερος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 1.546
αυτό τα λέει όλα
Η δημόσια διοίκηση στην Ελλάδα και ο μηχανισμός της διαφθοράς

Ο Μιχάλης Χριστοφοράκος εξήγησε διά μακρόν στη Γερμανίδα ανακρίτρια πώς δουλεύει η ελληνική δημόσια διοίκηση, προκειμένου να συνδέσει τη χρηματοδότηση των κομμάτων από τα «μαύρα ταμεία» με τη συμπεριφορά των δημοσίων υπαλλήλων. «Στην Ελλάδα», λέει στην κατάθεσή του στις 6 Ιουλίου 2009, «ο υπαλληλικός μηχανισμός είναι, ξεκινώντας από τα υπουργεία μέχρι τις απλές υπηρεσίες, διογκωμένος και γεμάτος υπεράριθμους υπαλλήλους. Στον μηχανισμό αυτόν γίνονται “διπλές τοποθετήσεις” όταν γίνεται αλλαγή κυβέρνησης, δεν είναι δυνατόν να απολυθούν οι υπάλληλοι που έχουν μονιμότητα. Παράλληλα, η νέα κυβέρνηση δεν έχει εμπιστοσύνη σε αυτούς τους “παλιούς” υπαλλήλους. Ετσι, τοποθετεί “δικούς της ανθρώπους εμπιστοσύνης” που αποκτούν την ιδιότητα του δημοσίου υπαλλήλου. Πριν από τις εκλογές το κυβερνητικό κόμμα γεμίζει τις κενές θέσεις με δικούς του ανθρώπους για να εξασφαλίσει τις ψήφους τους. Από την άλλη πλευρά κάνει αυτές τις προσλήψεις και για την περίπτωση που χάσει τις εκλογές, ώστε να δυσκολέψει “τη ζωή” της κυβέρνησης που θα την διαδεχθεί»… Θέλοντας να εξηγήσει γιατί δεν χρειάζονταν κατευθείαν πληρωμές στους δημόσιους υπαλλήλους, ο Χριστοφοράκος είπε ότι «έτσι λειτουργεί (σ.σ.: το σύστημα), δηλαδή οι υπάλληλοι γνωρίζουν τι απόφαση πρέπει να πάρουν όταν τους τηλεφωνήσουν πολιτικοί του κόμματος -αν δεν συμπεριφερθούν όπως θέλουν οι πολιτικοί, η καριέρα τους βρίσκεται σε αδιέξοδο. Αν φερθούν έτσι όπως είναι επιθυμητέο, τότε έχουν γρήγορη εξέλιξη, παίρνουν καλύτερες θέσεις και εξασφαλίζουν ανέσεις, όπως υπηρεσιακό αυτοκίνητο. Ο καθένας που έχει εξελιχθεί σε αυτό το σύστημα ξέρει πώς πρέπει να φερθεί - αυτό ισχύει από τον πιο απλό υπάλληλο μέχρι τους πάνω ορόφους. Γι’ αυτό πληρώνονται τα χρήματα στα κόμματα…».

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
Άγιος να σας φιλάει

FOINIKAS1957

# 57 στις 14/9/2009
author
Ν. Ημαθίας / Βέροια
οταν βουλιαζει το καραβι ο καπετανιος φωναζει

- ο σωζων εαυτον σωθητω

οσα και να πουμε , ο καθενας θα λεει το μακρυ και το κοντο του
εχει νοημα πια ???
δεν ειναι το σοβαροτερο το οτι βουλιαζουμε ???

εγω λεω οτι ολοι εχουμε μεριδα ευθυνης σ αυτο

εσεις που λετε οτι δεν φταιει ο κοσμος , για πειτε μου ποιος φταιει ???

ο απο μηχανης θεος ????

Heptamer

# 58 στις 14/9/2009
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.234
ωινδοως με: ψραπ! ωινδοως χπ: αωεσομε! ωινδοως βιστα: ψραπ! ωινδοως 7: αωεσομε! ωινδοως θ: (ψραπ!)

# 59 στις 14/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Κάποτε κάποιος είχε πει πως το επόμενο πολύτιμο/ανεκτίμητο αγαθό
θα είναι ο "ελεύθερος χρόνος" (και η ποιότητα ζωής, θα συμπλήρωνα εγώ).

Κοντεύουμε, ε;

inioxos52

# 60 στις 16/9/2009
author
Ανδρας / 65 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.281

Παράθεση:
Originally posted by silver80

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
Υπάρχει τράπεζα που έχει τετοιους υπαλλήλους;;;;

Γιατι εχω την εντυπωση ότι ολες οι τραπεζες ειναι ιδιωτικες πλέον, ή τουλάχιστον λειτουργουν ως ιδιωτικές;

Εθνική, Αγροτική και νομίζω ότι ένα ποσοστό της alpha bank κατέχει το δημόσιο.

Πάνε σε μια Eurobank ή Nova bank και στην Εθνική και θα καταλάβεις την διαφορά στην εξυπηρέτηση!!!

Atuxestato to paradeigma tis Eurobank.

Eimoun pelatis tis, apo tote pou itan Ergasias.

Kammia sxesi metaksu twn duo.

Eurobank, analgitoi, afilotimoi, kai adiaforoi upalliloi, ksekinwntas apo tous die8untes twn upokatastimatwn, toulaxiston stin 8essaloniki, mexri prin 3 xronia pou eimoun pelatis tous, prin fugw oristika kai ametaklita.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε