Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Οικογενειακές επιχειρήσεις: γίναμε κ...λος

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

MsSpourgitaki

# 1 στις 6/10/2009
author
Γυναίκα / 47 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 1.563
'Aρεσαν+: 0%

Οικογενειακές επιχειρήσεις: γίναμε κ...λος

Ας τα πάρουμε όλα από την αρχή.

Ο πατέρας μου έχει βγει στην σύνταξη, όμως έχουμε ιδρύσει πριν λίγα χρόνια μια Ο.Ε. στο όνομα το δικό μου και των δύο αδερφάδων μου. Στην ουσία όλη την δουλειά την κάνω εγώ κι ο πατέρας μου. Η μια αδερφή μου δεν συμμετέχει καθόλου, κι η άλλη βοηθάει στα λογιστικά, ενώ παράλληλα έχει και μια δικιά της άλλη δουλειά.

Μέχρι τώρα είχα αφήσει όλο τον έλεγχο στον πατέρα μου, γιατί είναι και νευρικός και συγκεντρωτικός και θέλει να τα κάνει όλα μόνος του. Μετά από 3 χρόνια, έκατσα να ελένξω τα στοιχεία, και διαπίστωσα ότι μόνο ζημιές είχαμε, ενώ παράλληλα με έχει φορτώσει με 3 καταναλωτικά δάνεια στο όνομά μου. Εχει κάνει κακή διαχείριση, λόγω άγνοιας, παλιάς νοοτροπίας ίσως και ηλικίας.

Αυτό με έκανε να θέλω να αναλάβω εγώ την εταιρεία. Το αντικείμενο το γνωρίζω πολύ καλά, και είμαι σίγουρη ότι τα αποτελέσματα θα είναι πολύ καλύτερα. Τους είπα λοιπόν στο σπίτι την απόφασή μου, ότι θα τα αναλάβω όλα εγώ δλδ, κι ότι δέχομαι να δίνω ένα μερίδιο από τα κέρδη σ' εκείνους για να πληρώνουν το στεγαστικό.

Ε, έγινε το έλα να δεις! Μου είπαν να σηκωθώ να φύγω απο το σπίτι (μένω μαζί τους αυτό το διάστημα), ότι η δουλειά είναι της οικογένειας και δεν έχω δικαίωμα να το κάνω, ότι θέλω να πάρω λεφτα που δεν μου ανήκουν, κι ότι την δουλειά μου θα πληρώσουν έναν υπάλληλο για να την κάνει κι εγώ να πάω να κόψω το λαιμό μου.

Τι κάνω τώρα? Αν συνεχίσω να δουλεύω με τον μπαμπά μου, θα φθείρομαι συνεχώς, γιατί είναι παλιάς νοοτροπίας και δεν με σέβεται σαν συνεργάτη του. Αν πάω να ξεκινήσω κάτι μόνη μου, αναζητώντας άλλους συνεργατες, θα γίνουμε στο τέλος ανταγωνιστές (με τον πατέρα μου), και θα ζημιώσουμε και οι δύο.

Το θέμα είναι ότι είμαι 35 ετών, θέλω να πάρω τον έλεγχο της ζωής μου, κι όχι να ζω με τα ψίχουλα που μου δίνουν. Την δουλειά αυτή θα την κάνω εγώ στο μέλλον έτσι κι αλλιώς, δεν υπάρχει άλλος για να την κάνει. Γι' αυτήν σπούδασα, κι όλη η εμπειρία μου πάνω σ' αυτήν αποκτήθηκε. Το κακό είναι ότι ο πατέρας μου δεν θέλει να αφήσει τα ηνία, κι όλη η οικογένεια τον υποστηρίζει.

Πείτε μου τι να κάνω.

# 2 στις 6/10/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Όλη η οικογένεια τον υποστηρίζει; Και οι δυο αδερφές σου;

Καλά, αμφισβήτησαν ότι η Ο.Ε. έχει ζημιές; Ακόμη και η αδερφή σου που ασχολείται με τα λογιστικά; Ποιά λεφτά που δεν σου ανήκουν θα πάρεις; Αφού προφανώς δεν υπάρχουν, ζημιές είπες ότι έχει η επιχείρηση! Σου φόρτωσαν και 3 καταναλωτικά και μιλάνε;
Προσπάθησε να πάρεις με το μέρος σου την αδερφή σου που ασχολείται με τα λογιστικά. Λογικά εκείνη θα καταλαβαίνει την κατάσταση και θα σε βοηθήσει.

andromeda_

# 3 στις 6/10/2009
author
Γυναίκα / 59 / Σε σχέση
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 1.514
Βρε κορίτσι, για να πάρεις καταναλωτικό πρέπει να υπογράψεις. Εσύ υπέγραφες αβέρτα χωρίς να κοιτάς?

Εγώ στη θέση σου θα ζητούσα να με απαλαξουν από χρέη που δεν είναι δικά μου και μετά θα κοίταζα τη ζωή μου.
Είναι όμορφο να σ αγαπούν...

MsSpourgitaki

# 4 στις 6/10/2009
author
Γυναίκα / 47 / Σε σχέση
Υπέγραψα γιατί χρειάζονταν σαν κεφάλαιο κίνησης για την εταιρεία.

MsSpourgitaki

# 5 στις 6/10/2009
author
Γυναίκα / 47 / Σε σχέση
Λένε ότι μέχρι τώρα τα χρέη δεν ήταν σφάλμα του πατέρα μου, αλλά των συγκυριών, κι ότι από εδώ και πέρα η εταιρεία θα έχει κέρδη, τα οποία θέλω να σφετεριστώ εγώ.

Φυσικά και θα έχει κέρδη, αφού κάποια πράγματα τα έχω αναλάβει πλέον εγώ και γίνονται καλύτερα. Δεν θέλουν να μου αφήσουν όμως τον πλήρη έλεγχο. Θέλουν να με ελέγχουν εκείνοι!

Παράθεση:
Originally posted by naruto
Ποιά λεφτά που δεν σου ανήκουν θα πάρεις; Αφού προφανώς δεν υπάρχουν, ζημιές είπες ότι έχει η επιχείρηση!

inioxos52

# 6 στις 6/10/2009
author
Ανδρας / 66 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282
Ma vre koritsi mou, ola se sena?

Apo tin mia, asximos gerofatsas alla pidoulas gomenos, apo tin alli i oikogeneia enantion sou, na deis pou kapoioi se matiaksan.

Egw 8a soulega na pareis tin zwi sou sta xeria sou, an ais8anesai arkountws dunati, kai sto gomeniko, alla kai sto epaggelmatiko.

To an 8aste antagwnistes kapoia stigmi isws, as to skeftei kai i oikogeneia sou, oxi mono esu. Esu tin zwi sou koita.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

pythagoras

# 7 στις 6/10/2009
author
Ανδρας / 66 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.585

Υπομονή!

Παράθεση:
Originally posted by MsSpourgitaki
Λένε ότι μέχρι τώρα τα χρέη δεν ήταν σφάλμα του πατέρα μου, αλλά των συγκυριών, κι ότι από εδώ και πέρα η εταιρεία θα έχει κέρδη, τα οποία θέλω να σφετεριστώ εγώ.

Φυσικά και θα έχει κέρδη, αφού κάποια πράγματα τα έχω αναλάβει πλέον εγώ και γίνονται καλύτερα. Δεν θέλουν να μου αφήσουν όμως τον πλήρη έλεγχο. Θέλουν να με ελέγχουν εκείνοι!

Παράθεση:
Originally posted by naruto
Ποιά λεφτά που δεν σου ανήκουν θα πάρεις; Αφού προφανώς δεν υπάρχουν, ζημιές είπες ότι έχει η επιχείρηση!

Αγάλια αγάλια γίνεται η αγουρίδα μέλι ....
α2=β2+γ2 ΦιλοκαλούΒεν δε Βετ ευτελείας και φιλοσοφούΒεν άνευ Βαλακίας

MsSpourgitaki

# 8 στις 6/10/2009
author
Γυναίκα / 47 / Σε σχέση
Τι θέλεις να πεις τώρα με αυτό? Να περιμένω? Να κάνω υπομονή για ποιό πράγμα?

Παράθεση:
Originally posted by pythagoras
Αγάλια αγάλια γίνεται η αγουρίδα μέλι ....

MsSpourgitaki

# 9 στις 6/10/2009
author
Γυναίκα / 47 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52

Ma vre koritsi mou, ola se sena?

Apo tin mia, asximos gerofatsas alla pidoulas gomenos, apo tin alli i oikogeneia enantion sou, na deis pou kapoioi se matiaksan.

# 10 στις 6/10/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
…δυστυχώς αυτά έχουν οι οικογενειακές/φιλικές επιχειρήσεις.. οι συναισθηματικοί δεσμοί σε εμποδίζουν να ενεργήσεις καθαρά επαγγελματικά με αποτέλεσμα να μην γίνεται σωστή δουλειά… και όσο περισσότερο το καθυστερείς τόσο θα χειροτερέψουν τα πράγματα... ειδικά όταν έχεις ξεκινήσει μικρός τέτοιες συνεργασίες οπότε δύσκολα θα σε αντιμετωπίσουν διαφορετικά μεγαλώνοντας, καθώς γι’ αυτούς είσαι πάντα ο μικρός για όλες τις δουλειές

…περίπου στην ηλικία σου βρέθηκα σε σχετικά παρόμοια θέση, με μια φίλη που συνεργαζόμασταν χρόνια σε δουλειές που αναλαμβάναμε εκτός της μόνιμης δουλειάς μας.. οφείλω να πω εδώ πώς η συνεργασία μας άρχισε όταν χρειάστηκε βοήθεια επειδή είχε αρκετές δουλειές που δεν μπορούσε να τις αναλάβει μόνη της, οπότε δέχτηκα να τη βοηθήσω και να βγάζω κι εγώ ένα έξτρα εισόδημα.. έτσι όπως ξεκίνησε το πράγμα δεν χρειάστηκε ποτέ να αναζητήσω πελάτες, ούτε να διευκρινίσω το ρόλο μου και τις αρμοδιότητές μου... ήμουν το δεξί της χέρι, και δεν είχα κανένα πρόβλημα μ' αυτό... ΤΟΤΕ

…πέρασαν αρκετά χρόνια με αυτό το καθεστώς και όταν εκείνη αποφάσισε να γίνει αποκλειστικά ελ. επαγγελματίας, εγώ ακόμα συνέχισα να εργάζομαι στην εταιρεία που ήμουν και πριν… φυσικά, οι ανάγκες της και οι απαιτήσεις της άλλαξαν κι επέμενε πάάάάρα πολύ να αναλάβω εγώ το μεγαλύτερο κομμάτι της έξτρα δουλειάς, δηλ. να δουλεύω και στον ύπνο μου – με την προοπτική να βγω κι εγώ στο ελεύθερο επάγγελμα στο μέλλον και να γίνουμε μόνιμοι συνεργάτες… δεν με ενδιέφερε κάτι τέτοιο ΤΟΤΕ και έτσι με τα χίλια ζόρια κατάφερα να την πείσω να βρει κι άλλους εξωτερικούς συνεργάτες για να συνεχίσει μόνη της προς την κατεύθυνση που επέλεξε... εννοείται ότι δεν περίμενα να μου δίνει πια δουλειά – κάτι που προσωπικά το θεωρώ άσχετο, αλλά ΟΚ – άσε που η δουλειά μου τότε είχε ήδη αρχίσει να γίνεται απαιτητική και δεν ήθελα να ασχολούμαι με άλλα πράγματα... φυσικά της κακοφάνηκε και περάσαμε ένα διάστημα <ψυχρού πολέμου> αφού εκείνη ένιωθε προδομένη και εκτεθειμένη…

…τελικά τα επαγγελματικά μου δεν εξελίχθηκαν όπως τα περίμενα στον ιδιωτικό τομέα και αποφάσισα να δοκιμάσω το ελεύθερο επάγγελμα… εν τω μεταξύ είχα βρει 2 καλούς πελάτες και είχα κάτι για να αρχίσω… όταν το έμαθε θέωρησε ότι δεν υπήρχε πια κανένα εμπόδιο να συνεργαστούμε και πέταξε από τη χαρά της που επιτέλους ήρθαν τα πράγματα όπως τα ήθελε… εγώ δεν είχα καμιά αντίρρηση αφού είχα στο μυαλό μου συνεργασία, και όχι υπαλληλίκι…

…περιττό να σου πω ότι ένα χρόνο μετά κοντέψαμε να σφαχτούμε… και αναγκάστηκα να αποχωρήσω σιγά-σιγά πράγμα που την εξαγρίωσε… διότι στο μυαλό της ΟΦΕΙΛΑ να παραμείνω μαζί της και να είμαι το δεξί της χέρι, όπως είχε συνηθίσει τόσα χρόνια… οτιδήποτε άλλο ήταν προδοσία για κείνη… κάποιοι μπορεί να πούνε ότι είχε δίκιο…

...όμως εγώ τη συνεργασία την αντιλαμβάνομαι αλλιώς, και αφού διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να γίνουμε ισότιμοι συνεργάτες, αφού εκείνη είχε τους περισσότερους πελάτες και η βοήθεια που χρειαζόταν ήταν σε επίπεδο παραγωγής – δηλ. υπαλλήλους – αποφάσισα να πάρω τα κουβαδάκια μου και να πάω αλλού να παίξω, αφού το πάλεψα όσο μπορούσα λόγω της σχέσης μας…

…βλέπεις στα επαγγελματικά, πολλές φορές για να υπερασπίσεις τα συμφέροντά σου και να κάνεις σωστές επαγγελματικές κινήσεις, πρέπει να ενεργείς ενάντια στα συναισθήματα που τυχόν τρέφεις για τους άλλους… αν οι άλλοι τώρα, είναι η οικογένειά σου, φίλοι σου, συγγενείς κτλ. χέσε μέσα... ΠΑΡ' ΕΚΤΟΣ και είσαι άνθρωπος που συμβιβάζεται και βάζει τους εν λόγω δεσμούς πάνω από κάθε επαγγελματικό συμφέρον (το συμφέρον εδώ, με την έννοια του οφέλους)...

…για μένα – αν και ήταν δύσκολο συναισθηματικά, επειδή εκείνη το έθετε σε αυτή τη βάση – δεν τίθεται θέμα ηθικής υποχρέωσης, γιατί αφενός δούλεψα ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΗ αρκετά χρόνια, αφετέρου είχα αποφασίσει ότι δεν θέλω αφεντικά πάνω από το κεφάλι μου, ειδικά φιλικά/οικογενειακά πρόσωπα που πολύ συχνά (έστω και ασυναίσθητα) εκμεταλλεύονται τη σχέση μας προς όφελός τους... εν τω μεταξύ, είχαμε κουμπαριάσει κιόλας και όπως καταλαβαίνεις έκανα μεγάλη προσπάθεια να μην τσακωθούμε σε βαθμό να μην ξαναμιλήσουμε...

…σήμερα, οι σχέσεις μας είναι ομαλές, είμαι βέβαιη ότι δεν μου το συγχώρεσε ποτέ αλλά χάρις της κουμπαριάς μας κρατάει μια αξιοπρεπή στάση… την έχω εξυπηρετήσει κάποιες φορές επαγγελματικά, αλλά γενικά αποφεύγω τα πολλά-πολλά γιατί δεν θέλει πολύ να ξεφύγει πάλι το πράγμα...

…όσο για μένα, ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΠΟΤΕ για την απόφασή μου... παρόλο που τα πρώτα 3 χρόνια με το ζόρι είχα λεφτά για τσιγάρα.. ήταν ακόμα ακριβό και το Internet και δούλευα για να πληρώνω τον ΟΤΕ… όμως σιγά-σιγά η δουλειά έστρωσε, ήρθε και η ADSL και άρχισα να βλέπω προκοπή… πρόσφατα σκεφτόμουνα μήπως βρω και καμιά κοπέλα να με βοηθάει… φαντάσου 

…συγνώμην αν σε κούρασα, αλλά θέλω να πιστεύω ότι η εμπειρία μου ίσως σε βοηθήσει λίγο να απαλλαγείς από τις ενοχές που σε φορτώνουν προκειμένου να διατηρήσουν το πάνω χέρι… και ουδεμία σχέση έχουν με τα συναισθήματά σου απέναντί τους… ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ!! ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ!

...τάσσομαι υπέρ σου στον επαναστατικό σου αγώνα για την ελευθερία..

MsSpourgitaki

# 11 στις 6/10/2009
author
Γυναίκα / 47 / Σε σχέση
Δηλαδή, λες καλύτερα μια ώρα γυμνός χωρίς βρακί παρά 40 χρόνια ντυμενος με στολή?

Σ' ευχαριστώ πολύ Σιροπάκι. Η εμπειρία σου μου έδωσε πολύ θάρρος και μια καινούρια οπτική γωνία!

Το μόνο που μένει να κάνω για να ανεξαρτοποιηθώ είναι να βρω καινούριους συνεργάτες στο θέμα προμήθειας πρώτης ύλης, κάτι που έκανε ο πατερας μου μέχρι τώρα. Όμως είναι ένας χώρος ανδροκρατούμενος που δεν τον γνωριζω καλά και φοβάμαι μήπως δεν με πάρουν στα σοβαρά.

Και τι να πω στους μέχρι τώρα προμηθευτές μας? Ξέρετε ο πατέρας μου κι εγώ χωρίσαμε τα τσανάκια μας και από σήμερα θα μιλάτε μαζί μου?

cerise

# 12 στις 7/10/2009
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Το θέμα δεν είναι ο οικογενειακός καυγάς και το συναισθηματικό της υπόθεσης.
Το θέμα είναι ότι εσύ και οι αδελφές σου κι όχι ο μπαμπάς σου είσαστε ομόρρυθμοι εταίροι.
Πιστεύω να ξέρετε την ευθύνη των ομορρύθμων εταίρων σε μια ΟΕ.
Δεν επιτρέπεται λοιπόν να μην συμμετέχεις έστω μέχρι τη λύση της εταιρίας και το ξεκαθάρισμα των χρεών για τα οποία βαρύνεσαι με όλη σου τη περιουσία κι εσύ και οι αδελφές σου. Ο πατέρας σου δεν έχει ευθύνη εφ όσον δεν συμμετέχει.
Αρα δεν ενδιαφέρει κανέναν και φυσικά τη δικαιοσύνη αν εκείνος φταίει για τη διαχείριση ή όχι.
Τα χρέη αφορούν εσάς. Αρα εσείς θα πρέπει να φροντίσετε να μην γίνει η υπόθεση μπάχαλο και ν αφήσετε κατά μέρος τους οικογενειακούς συναισθηματισμούς.
Πολλοί γονείς άθελά τους πήραν στο λαιμό τα παιδιά τους και τους υποθήκευσαν το μέλλον με εταιρίες που δεν συμμετείχαν στα χαρτιά.
Γιατί εδώ τα χαρτιά μετράνε κι όχι η συγγένεια.
Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και απορώ πως οι γονείς δεν το αντιλαμβάνονται.
Θα πρέπει να το αντιληφθούν το συντομότερο δυνατό. Διαφορετικά εδώ και τώρα να γίνει λύση της εταιρίας ειδικά αν είναι ζημιογόνα .
Διαφορετικά δουλέψτε σκληρά και με πρόγραμμα και συνέπεια για να διορθώσετε τα κακώς κείμενα όλοι μαζί αλλά εσείς οι αδελφές περισσότερο να έχετε καθημερινό έλεγχο της κατάστασης.
Τα υπόλοιπα περισσεύουν ....είναι σοβαρό το θέμα.
Δεν βάζουμε την υπογραφή μας πουθενά που δεν συμμετέχουμε ενεργά!

Dardana

# 13 στις 7/10/2009
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
εγω λεω να κοιταξεις πως μπορεις να απαλλαγεις απο τα χρεη που σου φορτωσαν..και να την κανεις και απο το σπιτι, και απο την επιχειρηση.
η ιστορια σου με πατησε στον "κάλο". εχω πικρη πείρα απο οικογενειακες σχεσεις. αυτες ειναι συνηθως καλες μονο οταν εισαι "μαντρισμένος". ετσι και σηκωσεις κεφαλι, πεφτουν να σε φανε.
αν θες να προκοψεις στα επαγγελματικα αλλά και στα προσωπικα σου, κοψε τους οικονομικους/εργασιακους τουλαχιστον δεσμους.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

MsSpourgitaki

# 14 στις 7/10/2009
author
Γυναίκα / 47 / Σε σχέση
Ρώτησα στην εφορία για σύσταση ατομικής επιχείρησης και μου είπαν ότι το πρώτο που πρέπει να κάνω είναι να βρω μια έδρα.

Η έδρα αυτή θα είναι τυπική, γιατί έτσι κι αλλιώς δουλεύω από το σπίτι. Μήπως γνωρίζει κανείς ποιά είναι τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει για να είναι νόμιμη? Μίνιμουμ τετραγωνικά, τοποθεσία, να περιέχει γραφείο, σύνδεση στον ΟΤΕ, ΔΕΗ, φαξ, κλπ?

Το σπίτι μου δεν μπορεί να γίνει έδρα απ' ότι μου είπαν.

silver80

# 15 στις 7/10/2009
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322
Περυσι παρακολουθησα ένα σεμιναριο και θυμαμαι που η εισηγητρια μας εξηγουσε ότι το μεγαλο αγκαθι στις μικρες & μικρομεσαιες οικογενειακές επιχ/σεις είναι ότι ο πατερας επιμενει να κραταει τα σκηπτρα μεχρι την ωρα που δεν θα μπορει να σταθει στα ποδια του, ακομα και όταν βλεπει ότι τα παιδια του είναι ικανα να τον διαδεχθουν αυτος θεωρει τον εαυτο του ικανοτερο!!!

Αυτος είναι ενας από τους πιο σημαντικους λογους που πολλες επιχ/σεις παρουσιαζουν ζημιες με αποτελεσμα να κλεινουν.

Συνηθως οι μεγαλοι ηλικιακα ανθρωποι επιμενουν να σκεφτονται συντηριτικα, δεν εμπιστευονται τις νεες τεχνολογιες, παιρνουν αποφασεις με βαση την εμπειρια ή το ενστικτο τους χωρις να εχουν καποια στρατηγικη ή καποιο πλανο.

Το προβλημα εντοπιζεται κυριως στην Ελλαδα και στην Ιταλια, 2 μεσογειακες χωρες οπου οι δεσμοι της οικογενειας είναι σφιχτοι.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις είναι να βρεις έναν τροπο να αποχωρησεις από την Ο.Ε. μια και όπως επισημανε η cerise οτιδηποτε παει στραβα βαρυνεσαι με την προσωπικη σου περιουσια.

Συζητησε το με τις αδερφες σου και προσπαθησε να τις πεισεις για το σοβαρο της υποθεσης και ότι πρεπει να βρειτε μια λυση ώστε να αποχωρησεις χωρις καυγαδες, σαν πιο νεες και (θεωρητικα) πιο ανοιχτομυαλες από τον μπαμπα σου θα καταλαβουν το προβλημα.

Από εκει και περα αν θεωρεις ότι μπορεις να τα καταφερεις μονη σου προχωρα και μην σκεφτεσε τις αντιδρασεις του πατερα σου.

Και κατι τελευταιο που μου εκανε εντυπωση...θεωρω αδιανοητο να πει ενας γονιος στο παιδι του να φυγει από το σπιτι και να παει να κοψει τον λαιμο του επειδη εχουν μια διαφωνια στην διαχειριση της επιχ/σης...τοσο βαριες κουβεντες δεν λεγονται...εγω μπορει να τους εκοβα και την καλημερα μετα από αυτό...
μέτρον άριστον!

Μυρτώ

# 16 στις 7/10/2009
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
Kατ αρχάς , το μεγαλύτερο λάθος σε όλη αυτή την ιστορία ήταν ότι δεν ξεκαθάρησες από την αρχή ποιός θα είναι ο ρόλος σου και ποιός ο ρόλος των άλλων μελών της οικογένειας σου για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Από την άλλη ήταν λάθος ο τρόπος σου να κάτσεις και να κάνεις δηλώσεις ότι αναλαμβάνεις , χωρίς να ρωτήσεις κανένα. Αυτό είναι λίγο ταρζανιά...

Πάντα για όλα τα πράγματα υπάρχει ο σωστός και όμορφος τρόπος να παρουσιάσεις μια κατάσταση και όταν μιλάμε για δουλειές (με τον οποιονδήποτε) πάντα υπάρχει ο διπλωματικός τρόπος να περάσεις αυτό που θέλεις χωρίς να ανοίξει ρουθούνι.

Αν εξηγούσες όμορφα και ωραία και ήρεμα την κατάσταση των οικονομικών της ΟΕ και εάν έκανες τον πατέρα σου να καταλάβει ότι έτσι όπως πάτε θα βάλετε και λουκέτο και θα έχετε και χρέη... εκτός... εκτός αν ήθελε ο πατέρας σου να αναλάβεις και εσύ να τον ελαφρύνεις από τη δουλειές αλλά και να βάλεις κάποιες νέες ιδέες που θα έφερναν χρήμα... τότε... είμαι σίγουρη ότι η αντιμετώπιση θα ήταν διαφορετική...

Τις "ταρζανιές" (και συγγνώμη για την έκφραση αλλά είναι μια έκφραση που χρησιμοποιώ πολύ όταν μιλάω για δουλειές) δεν τις θέλει κανείς..
Ο πατέρας σου ένιωσε ότι τον απαξιείς και ότι τον είπες με λίγα λόγια ανίκανο και γέρο που θα πρέπει να κάτσει στα αυγά του και να περιμένει να τον ζήσεις...
Λάθος μεγάλο....
Ο πατέρας θα σε "συμβουλεύει" και θα χρησιμοποιήσεις "όλες τις πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες του" ... για να αναλάβεις εσύ...

Με πιάνεις ;
Προσπάθησε να ξανακάνεις την συζήτηση σε άλλους τόνους και προσπάθησε με κάποιο τρόπο να εγγυηθείες και την δουλειά των αδελφών σου γιατί διαφορετικά φαίνεσαι μονοφαγού και εκμεταλλεύτρια στα μάτια του μπαμπα.

Ολα θέλουν τον τρόπο τους και με το μέλι... κάνεις καλύτερο business με τις μύγες... παρά εκβιάζοντας τις με το Aeroxol...
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

MsSpourgitaki

# 17 στις 7/10/2009
author
Γυναίκα / 47 / Σε σχέση
Σ' ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή σου στο θέμα μου Μυρτώ. Πολύ σωστά λες ότι πρέπει να είμαστε διπλωμάτες.

Παρόλαυτά δεν ξεκίνησα με... ταρζανιές. Τους έδειξα τα στοιχεία σύμφωνα με τα οποία είχαμε ζημιές, και τους πρότεινα για 6 μήνες να αναλάβω τη διαχείριση εγώ, δοκιμαστικά. Αν στο τέλος του 6μηνου τα στοιχεία δείχναν υψηλοτερα κέρδη, θα συνέχιζα να διαχειρίζομαι η ίδια την εταιρεία.
Η αδερφή μου δεν δέχθηκε, θέλησε να κρατήσει την οικονομική διαχείριση ο πατέρας μου. Έτσι αναγκάστηκα να εκβιάσω καταστάσεις και να τα αναλάβω εγώ με το έτσι θέλω και γι' αυτό φθάσαμε εκεί που φθάσαμε.

Το θέμα είναι ότι τα δάνεια είναι στο δικό μου όνομα, κι όχι στης αδερφής μου. Εκείνη έχει τα έσοδά της από τη δουλειά της, όπως και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας. Εγώ δεν έχω άλλα έσοδα από αυτή τη δουλειά. Το μόνο που σχολίασε όμως εκείνη ήταν ότι θέλω να σφετεριστώ τα κέρδη της οικογένειας.

Μονοφαγού δεν είμαι γιατί εγώ τους πρότεινα να δίνω ένα μέρος από τα κέρδη σ' εκείνους (κι ας κάνω την περισσότερη δουλειά εγώ) επειδή σέβομαι την ανάγκη τους να πληρώνεται το στεγαστικό.

Εκείνοι όμως επιμένουν να μην με βλέπουν σαν συνεργάτη στην εταιρεία αλλά σαν υπάλληλο των 500 ευρώ. Αυτόν τον ρόλο μου τον επέβαλαν εκείνοι.

Τέσπα, εγώ θα επιμείνω. Αν δεχτούν την πρότασή μου, καλώς, αλλιώς βλέποντας και κάνοντας.

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Kατ αρχάς , το μεγαλύτερο λάθος σε όλη αυτή την ιστορία ήταν ότι δεν ξεκαθάρησες από την αρχή ποιός θα είναι ο ρόλος σου και ποιός ο ρόλος των άλλων μελών της οικογένειας σου για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Από την άλλη ήταν λάθος ο τρόπος σου να κάτσεις και να κάνεις δηλώσεις ότι αναλαμβάνεις , χωρίς να ρωτήσεις κανένα. Αυτό είναι λίγο ταρζανιά...

Πάντα για όλα τα πράγματα υπάρχει ο σωστός και όμορφος τρόπος να παρουσιάσεις μια κατάσταση και όταν μιλάμε για δουλειές (με τον οποιονδήποτε) πάντα υπάρχει ο διπλωματικός τρόπος να περάσεις αυτό που θέλεις χωρίς να ανοίξει ρουθούνι.

Αν εξηγούσες όμορφα και ωραία και ήρεμα την κατάσταση των οικονομικών της ΟΕ και εάν έκανες τον πατέρα σου να καταλάβει ότι έτσι όπως πάτε θα βάλετε και λουκέτο και θα έχετε και χρέη... εκτός... εκτός αν ήθελε ο πατέρας σου να αναλάβεις και εσύ να τον ελαφρύνεις από τη δουλειές αλλά και να βάλεις κάποιες νέες ιδέες που θα έφερναν χρήμα... τότε... είμαι σίγουρη ότι η αντιμετώπιση θα ήταν διαφορετική...

Τις "ταρζανιές" (και συγγνώμη για την έκφραση αλλά είναι μια έκφραση που χρησιμοποιώ πολύ όταν μιλάω για δουλειές) δεν τις θέλει κανείς..
Ο πατέρας σου ένιωσε ότι τον απαξιείς και ότι τον είπες με λίγα λόγια ανίκανο και γέρο που θα πρέπει να κάτσει στα αυγά του και να περιμένει να τον ζήσεις...
Λάθος μεγάλο....
Ο πατέρας θα σε "συμβουλεύει" και θα χρησιμοποιήσεις "όλες τις πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες του" ... για να αναλάβεις εσύ...

Με πιάνεις ;
Προσπάθησε να ξανακάνεις την συζήτηση σε άλλους τόνους και προσπάθησε με κάποιο τρόπο να εγγυηθείες και την δουλειά των αδελφών σου γιατί διαφορετικά φαίνεσαι μονοφαγού και εκμεταλλεύτρια στα μάτια του μπαμπα.

Ολα θέλουν τον τρόπο τους και με το μέλι... κάνεις καλύτερο business με τις μύγες... παρά εκβιάζοντας τις με το Aeroxol...

cerise

# 18 στις 7/10/2009
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206

Παράθεση:
Originally posted by MsSpourgitaki
Ρώτησα στην εφορία για σύσταση ατομικής επιχείρησης και μου είπαν ότι το πρώτο που πρέπει να κάνω είναι να βρω μια έδρα.

Η έδρα αυτή θα είναι τυπική, γιατί έτσι κι αλλιώς δουλεύω από το σπίτι. Μήπως γνωρίζει κανείς ποιά είναι τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει για να είναι νόμιμη? Μίνιμουμ τετραγωνικά, τοποθεσία, να περιέχει γραφείο, σύνδεση στον ΟΤΕ, ΔΕΗ, φαξ, κλπ?

Το σπίτι μου δεν μπορεί να γίνει έδρα απ' ότι μου είπαν.

Αποθήκη ακόμα και 10 τετραγωνικά μπορεί να γίνει , το σπίτι γιατί δεν μπορεί? Είσαι σίγουρη?

MsSpourgitaki

# 19 στις 7/10/2009
author
Γυναίκα / 47 / Σε σχέση
Πήγα στην εφορία σήμερα. Μπορεί να γίνει και το σπίτι, χωρίς πρόβλημα μου είπαν.

Παράθεση:
Originally posted by cerise
Αποθήκη ακόμα και 10 τετραγωνικά μπορεί να γίνει , το σπίτι γιατί δεν μπορεί? Είσαι σίγουρη?

xanomaigiatiremvazo

# 20 στις 8/10/2009
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 37
σπουργιτακι,
υπαρχει ενα καταστατικο σε αυτην την εταιρεια.
Αυτο το καταστατικο ποιον οριζει διαχειριστη?
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε