Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Οικογενειακές επιχειρήσεις: γίναμε κ...λος

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

mathilda

# 21 στις 8/10/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by MsSpourgitaki
Πήγα στην εφορία σήμερα. Μπορεί να γίνει και το σπίτι, χωρίς πρόβλημα μου είπαν.

Παράθεση:
Originally posted by cerise
Αποθήκη ακόμα και 10 τετραγωνικά μπορεί να γίνει , το σπίτι γιατί δεν μπορεί? Είσαι σίγουρη?

Μπορει να γινει και το σπιτι, αλλα αυτος που εχει την κυριοτητα του σπιτιου, πρεπει να σου δωσει την αδεια να χρησιμοποιησεις το σπιτι του ως εδρα.

Εγω παλιοτερα που ασκουσα ελευθερο επαγγελμα με εδρα το σπιτι μου, πηγα με τους γονεις μου στην εφορια για να κανουν υπευθυνη δηλωση οτι μου επιτρεπουν να χρησιμοποιω το σπιτι τους για εδρα.

Οποτε, αν το σπιτι δεν ειναι δικο σου, αλλα των γονιων σου (ειπες καπου πιο πανω κατι για στεγαστικο και δοση δανειου που θα τους πληρωνεις, αρα μαλλον στο ονομα τους ειναι το σπιτι) θα δυσκολευτεις.
Κοιτα, αν εχεις κανενα σπιτι σε κανενα χωριο, να εκμεταλλευτεις και τους ευνοϊκους φορολογικους συντελεστες για τις επιχειρησεις που εχουν εδρα σε χωρια και μικρες πολεις.

Μυρτώ

# 22 στις 8/10/2009
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by MsSpourgitaki
Σ' ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή σου στο θέμα μου Μυρτώ. Πολύ σωστά λες ότι πρέπει να είμαστε διπλωμάτες.

Παρόλαυτά δεν ξεκίνησα με... ταρζανιές. Τους έδειξα τα στοιχεία σύμφωνα με τα οποία είχαμε ζημιές, και τους πρότεινα για 6 μήνες να αναλάβω τη διαχείριση εγώ, δοκιμαστικά. Αν στο τέλος του 6μηνου τα στοιχεία δείχναν υψηλοτερα κέρδη, θα συνέχιζα να διαχειρίζομαι η ίδια την εταιρεία.
Η αδερφή μου δεν δέχθηκε, θέλησε να κρατήσει την οικονομική διαχείριση ο πατέρας μου. Έτσι αναγκάστηκα να εκβιάσω καταστάσεις και να τα αναλάβω εγώ με το έτσι θέλω και γι' αυτό φθάσαμε εκεί που φθάσαμε.

Το θέμα είναι ότι τα δάνεια είναι στο δικό μου όνομα, κι όχι στης αδερφής μου. Εκείνη έχει τα έσοδά της από τη δουλειά της, όπως και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας. Εγώ δεν έχω άλλα έσοδα από αυτή τη δουλειά. Το μόνο που σχολίασε όμως εκείνη ήταν ότι θέλω να σφετεριστώ τα κέρδη της οικογένειας.

Μονοφαγού δεν είμαι γιατί εγώ τους πρότεινα να δίνω ένα μέρος από τα κέρδη σ' εκείνους (κι ας κάνω την περισσότερη δουλειά εγώ) επειδή σέβομαι την ανάγκη τους να πληρώνεται το στεγαστικό.

Εκείνοι όμως επιμένουν να μην με βλέπουν σαν συνεργάτη στην εταιρεία αλλά σαν υπάλληλο των 500 ευρώ. Αυτόν τον ρόλο μου τον επέβαλαν εκείνοι.

Τέσπα, εγώ θα επιμείνω. Αν δεχτούν την πρότασή μου, καλώς, αλλιώς βλέποντας και κάνοντας.

Σπουργητάκι... προσπάθησε ξανά... ήρεμα και όμορφα και θέσε όλα αυτά τα προβλήματα προς συζήτηση.

Να σου πω τι θα έκανα στην θέση σου αν τα έβρισκα σκούρα;
Θα ζήταγα να αποπληρωθούν τα δάνεια που είναι στο όνομα μου...σε πρώτη φάση.

Δεν μπορείς να βρείς δουλειά κάπου αλλού;

Να κάνεις κάτι άλλο δικό σου και να είσαι ανεξάρτητη;
Ετσι κι αλλιώς τα κότσια τα έχεις από ότι φαίνεται...
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

MsSpourgitaki

# 23 στις 8/10/2009
author
Γυναίκα / 47 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 1.563
'Aρεσαν+: 0%
Διαχειρίστριες είμαστε κι εγώ και η αδερφή μου, η κάθε μία ξεχωριστά μπορούμε να διαχειριζόμαστε τις εταιρικές υποθέσεις.

Παράθεση:
Originally posted by xanomaigiatiremvazo
σπουργιτακι,
υπαρχει ενα καταστατικο σε αυτην την εταιρεια.
Αυτο το καταστατικο ποιον οριζει διαχειριστη?

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε