Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

πως γινεται ενας σωστος και δικαοις συνεταιρισμος;

Σελίδα : 1

nightmoon

# 1 στις 12/10/2009
author
Γυναίκα / 40 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Μενεμένη
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 499
'Aρεσαν+: 0%

πως γινεται ενας σωστος και δικαοις συνεταιρισμος;

Μια φιλη μου εδω και χρονια ενδιαφεροταν να ανοιξει ενα μαγαζι,ποτε της ομως δεν ειχε τα χρηματα.
Διατηρει εδω και ενα χρονο σχεση με ενα παλλικαρη ο οποιος προσφερθηκε να της δωσει το κεφαλαιο και να γινουν συνεταιροι στο μαγαζι που θελει να ανοιξει χωρις ομως να δουλευει και αυτος μεσα στο μαγαζι.
Της ειπε σου δινω τα λεφτα,ανοιγεις το μαγαζι στο ονομα σου το δουλευεις μονη σου(αυτος εχει αλλη δουλεια που το κλεβει πολυ χρονο)και τα κερδη μισα μισα.
Οταν ηρθε η φιλη μου καταενθουσιασμενη να μου πει πως επιτελους το ονειρο της πραγματοποιειτε εγω καπου κολλησα.Χαρηκα ναι μεν αλλα απο την αλλη....Κατι δεν μου παει καλα!
Ωραια,τις δινει το κεφαλαιο και το ανοιγει το μαγαζι το κοριτσι.Το δουλευει μονη της.Το κερδος του μαγαζιου,οποιο και αν ειναι το μοιραζονται στα δυο,σωστα μεχρι εδω;
Ναι,αλλα τα λεφτα που του χρωσταει;Θα πρεπει να του τα δωσει;
Πχ,αν το μαγαζι βγαλει ενα κερδος τον μηνα 1000 ευρω θα παρει 500 εκεινη και 500 αυτος συν ενα ποσο για τα λεφτα που της εδωσε;
Η δεν χρειαζεται αφου εκεινος δεν δουλευει μεσα στο μαγαζι (αρα δουλευει εκεινη και για αυτον)να του ξεχρεωνει τα λεφτα και απλα μοιραζονται τα κερδη της επιχειρησης;
Αν ο συνεταιρισμος εχει την πρωτη εννοια δηλαδη τα κερδη στο μισο και μετα καποια λεφτα για να ξεχρεωνεις τοτε δεν θα ηταν προτιμοτερο να του πει απλα να της δωσει τα λεφτα και να κανουν ενα τυπικο χαρτι οτι του χρωσταει αυτα το ποσο και σιγα σιγα θα του τα ξεχρεωνει χωρις να εχει καμια απαιτηση απο τα κερδη της επιχειρησης;
Αν μπορειτε να με βοηθησε τε να συμβουλεψω την φιλη μου καλυτερα γιατι ειναι πολυ ομορφο ζευγαρι και οπως ολοι μας γνωριζουμε πολλα μπορουν να παιχτουν σε εναν συνεταιρισμο αν δεν κανεις σωστη συνενοηση απο την αρχη.
Θα εκτιμουσα πολυ την γνωμη σας!
μ'αγαπας;;;

Mystik_Male

# 2 στις 12/10/2009
author
Ανδρας / 51 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.599
Εφόσον ο νεαρός είναι ζευγάρι με τη φίλη σου, το πιο λογικό είναι εκείνος να θέλει να τη στηρίξει οικονομικά και να της δώσει να καταλάβει ότι την εμπιστεύεται πάρα πολύ δίνοντάς της τις οικονομίες του και την ευκαιρία να τις αυξήσει.

Έτσι κι αλλιώς, αν αυτές τις οικονομίες τις βάλει στην τράπεζα, το σίγουρο είναι ότι δε θα του αποφέρουν κέρδη λόγω χαμηλού επιτοκίου.

Γι ' αυτό όλοι προτιμούν να κάνουν επενδύσεις σε ακίνητα κι επιχειρήσεις.

Η φίλη σου καλά θα κάνει να τον ρωτήσει τους όρους και τις προϋποθέσεις (αν υπάρχουν) πριν πάρει τα χρήματα για να ξέρει πού αποσκοπεί αυτή η χειρονομία και αν τη συμφέρει στην τελική.

Το σημαντικό δεν είναι η μοιρασιά των χρημάτων και αν θα επιστραφεί το χρηματικό δάνειο. Το σημαντικό είναι να πάει καλά η επιχείρηση και να μη χαθεί το αρχικό κεφάλαιο.

Πρέπει να γίνουν γνωστά και τα αρνητικά σημεία της επιχείρησης (π.χ αν είναι ορατός ο κίνδυνος να πέσει έξω). Εκτός βέβαια κι αν τον νεαρό δεν τον πειράζει αυτό, και το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να υπάρχει ένα κοινό ταμείο και να επισημοποιηθεί η σχέση κατ' αυτό τον τρόπο.

cerise

# 3 στις 12/10/2009
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Αυτός ρισκάρει να μην πάρει τα λεφτά του πίσω αφού μιλάει για τα κέρδη.
Γιατί το μαγαζί ίσως να μην έχει κέρδη.
Τι είδους συνεταιρισμός είναι αυτός αφού θα είναι στ όνομά της. Πού ξέρει εκείνος αν αύριο μεθαύριο πάψει να του δίνει ακόμα και από τα κέρδη.
Νομίζω χωρίς σχήμα νομικό συνεταιρισμός δεν υπάρχει.
Θα μου πεις είναι και θέμα εμπιστοσύνης αφού εχουν σχέση. Αλλά ειδικά σ αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται κάποιο νομικό σχήμα.
Ο συνεταιρισμός δεν πρέπει να συνγχέεται με τη σχέση. Κι αν συμβεί αυτό θα πρέπει να ακολουθηθεί μια κανονική νόμιμη διαδικασία.
Εκτός κι αν της εχει τόση αδυναμία που ρισκάρει. Πάντως αν δεν κάνουν χαρτιά ότι του χρωστάει, άρα είναι συνεταίροι αυτός είναι ο ριγμένος.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε