Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μα πως μπορειτε και ξεραινεστε στον υπνο τοσο ευκολα?

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Consuelo

# 1 στις 10/12/2009
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 94
Απαντήσεις: 636
'Aρεσαν+: 0%

Μα πως μπορειτε και ξεραινεστε στον υπνο τοσο ευκολα?

Εεεε ναι λοιπον θα σκασω.
Πεφτω στο ρημαδοκρεβατο να κοιμηθω και εχω δουλεψει σαν την τρελλη ολη μερα και ομως! Δεν αδειαζει το κεφαλι μου. Μου παιρνει μεχρι και μιαμιση ωρα μεχρι να με παρει ο υπνος!

Μονιμως το ιδιο. Το κεφαλι μου γεματο σκεψεις-και μπορει να μην ειναι κατι το σοβαρο,καμια φορα απλα σκεφτομαι την πολιτικη κατασταση στην Κουβα και μενω ξαγρυπνη.

Και απο την αλλη βλεπω το αγορι μου-ξαπλωνει και σε πεντε λεπτα εχει κοιμηθει! Ο θειος μου παλι? Καθεται στο καναπε και σε λιγα λεπτα ακουω το ροχαλητο του. Για να μη σχολιασω τον αδερφο μου που τον βρηκαμε να εχει αποκοιμηθει πανω στο ηχειο ενος κλαμπ στο Λαγανα ξημερωματα!

Μα καλα,εσεις οι αντρες πως κοιμαστε τοσο ευκολα?
Δε σκεφτεστε τιποτα?????????
Το παθος ειναι σαν τη φωτια:Εντονο,ξαφνικο,επικινδυνο, αλλα σε μεγαλη ποσοτητα μπορει να σε καψει. Η αγαπη ειναι σαν το νερο.Ηρεμη,διαφανη,δροσερη.Ομως η υπερβολικη αγαπη μπορει να σε πνιξει. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πεθανεις? Διαλεγετε και παιρνετε... Εγω προσωπικα,επιλεγω να καω!

# 2 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Άμα σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, ούτε εμένα με παίρνει ο ύπνος εύκολα τελευταία.

Ίσως για αυτό γράφουμε στο forum στις 2:30 το πρωί.

Dardana

# 3 στις 10/12/2009
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
εμενα παλι, απο τοτε που εγινα μανα, με παιρνει ο υπνος πολυ ευκολα και οπουδηποτε...ακομα και την ωρα που στεκομαι μπροστα στον παγκο και φτιαχνω το γαλα της μπεμπας. το θεμα ειναι οτι καποια στιγμη ξυπναω αγρια μεσανυχτα/χαραματα, με πιανουν οι σκεψεις και περιφερομαι σαν την αδικη κατάρα μες το σπιτι...να, οπως τωρα, που ειναι 2:56 το πρωι
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

Dardana

# 4 στις 10/12/2009
author
Ουζμπεκιστάν
για τους αντρες παντως - τους οσους λιγους εχω ζησει δηλαδη - πιστευω οτι οντως ισχυει αυτο που λες. κι εμενα ο αντρας μου εχει αποκοιμηθει πριν καλα-καλα ακουμπησει το κεφαλι του στο μαξιλαρι. και μπορει να κοιμηθει οπουδηποτε, στο πατωμα, σ'ενα ραντσο, στις πετρες. επισης ακομα και σε στιγμες δυσκολες ή αγχωτικες, ο υπνος του παραμενει το ιδιο ευκολος και αταραχος...τον ζηλευω και ολους οσους κοιμουνται τοσο ευκολα. ιδιαιτερα αυτους που χρησιμοποιουν τον υπνο ως 'ψυχοθεραπεια', τους ζηλευω ακομα παραπανω.

προσωπικα μεχρι τα 25 μου θυμαμαι οτι κοιμομουν πολυ ευκολα και πολυ καλα, δηλαδη εκλεινα 8ωρακι χωρις ξυπνηματα, ονειρα ή ανησυχιες. απο τα 25 και μετα χαλασε παρα πολυ ο υπνος μου, (οχι τυχαια πιστευω) και οσο περναει ο καιρος γινεται ακομα χειροτερος, οχι μονο σε χρονο αλλά και σε ποιοτητα.

paliogatos

# 5 στις 10/12/2009
author
Ανδρας / 63 / Ελεύθερος
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 269
Οταν ημουν φαντάρος, στο λεωφορείο στη διαδρομή για τη μονάδα, κοιμόμασταν όρθιοι, κρεμασμένοι απο τις χειρολαβές για μιάμισυ ώρα.
Βέβαια, μερικοί απο μας, μπορούν να κοιμούνται όρθιοι όλη την ημέρα, ακόμα και την ώρα που μιλάνε
ΖΑΤΣ είπε το λιοντάρι...και μετά έφυγε

# 6 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Aπορια...
Την πολιτικη κατασταση στην..Κουβα ειδικα γιατι?

Dardana

# 7 στις 10/12/2009
author
Ουζμπεκιστάν

Παράθεση:
Originally posted by Moreta
Aπορια...

και στην Αργεντινη επισης. εχει μια αδυναμια σ'αυτες τις δυο χωρες η κοπελιά λογω ιδιοτητας. (χορευτρια λατιν αν δε με απατα η μνημη )

# 8 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Είναι περίοδοι και περίοδοι. Έχει να κάνει με τον τρόπο ζωής.

Τώρα δε με παίρνει ο ύπνος σε σταθερή ώρα, μπορεί να κάνω δουλειά μέχρι πολύ αργά, μόλις όμως έρθει η ώρα σαν να χτυπάει καμπανάκι αντίστροφης μέτρησης νυστάζω και βιάζομαι να πέσω στο κρεβάτι πριν με πάρει ο ύπνος κάπου ενδιάμεσα!

Στο στρατό το μπορούσα να με παίρνει ο ύπνος οποτεδήποτε ήθελα.

Αυτό όμως μου έμαθε να μη συντονίζω τον ύπνο με το ρολόι, με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι να ξυπνάω με το ξυπνητήρι!

silver80

# 9 στις 10/12/2009
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322
Θεωρω οτι ειναι θεμα αγχους...και ισως οι γυναικες να ειναι λιγο πιο αγχωδης απο τους αντρες...

Εγω αν νυσταζω κοιμαμαι οπου βρω σε καρεκλα, καναπε, πατωμα...και δεν με ενοχλει ακομα και κομπρεσερ να χτυπαει στο δωματιο...

Το πρωι για να ξυπνησω βαζω 3 ξυπνητηρια!!!
μέτρον άριστον!

aerospace

# 10 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ούτε μενα με πιάνει εύκολα ο ύπνος.

Έχει τύχει να ξημερώσει και να μη λέει να με πιάσει ο ύπνος άσχετα με το τι ώρα είχα πέσει στο κρεβάτι.

Να φανταστείς όταν δούλευα, κάθε μέρα έβαζα ξυπνητήρι στις 6:00. Οπότε έπρεπε να πέσω στο κρεβάτι από τις 21:00 για να με πάρει ο ύπνος κάπου μεταξύ 22:00 και 23:00 για να ξυπνήσω εύκολα.

Δεν έχει να κάνει με το φύλο.

freeman21

# 11 στις 10/12/2009
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.604

Παράθεση:
Originally posted by Dardana
εμενα παλι, απο τοτε που εγινα μανα, με παιρνει ο υπνος πολυ ευκολα και οπουδηποτε...ακομα και την ωρα που στεκομαι μπροστα στον παγκο και φτιαχνω το γαλα της μπεμπας. το θεμα ειναι οτι καποια στιγμη ξυπναω αγρια μεσανυχτα/χαραματα, με πιανουν οι σκεψεις και περιφερομαι σαν την αδικη κατάρα μες το σπιτι...να, οπως τωρα, που ειναι 2:56 το πρωι

Το χειρότερο είναι να ξυπνάς άγρια χαράματα με λιγούρες!!!!
Και μετά να απορείς γιατί πάχυνες!!!!!

freeman21

# 12 στις 10/12/2009
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.604
Όσο για το θέμα ούτε εγώ κοιμάμαι εύκολα...Αυτό παθαίνω και εγώ τριγυρίζουν σκέψεις στο μυαλό μου και δεν με αφήνουν σε ησυχία!!!!Τώρα για αυτούς που κοιμούνται εύκολα τι να πω???Μάλλον έχουν λύσει το πρόβλημα της ζωής τους και είναι χαλαροί!!!

# 13 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγω παιδια μολις παει εντεκα με δωδεκα το πολυ, παθαινω ενα πραγμα σαν να πεφτουν οι ασφαλειες. Κλεινουν τα ματακια μου απο μονα τους. Ειμαι απο τους τυχερους σε αυτο το θεμα. Και μην φανταστειτε οτι εχω λυμμενα ολα τα προβληματα μου αλλα ο υπνος-υπνος.

alithinos31

# 14 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
κι εγώ τα ίδια, από προβλήματα άλλο τίποτα,
αλλά τον ύπνο στο τσεπάκι,
μπορεί να κοιμηθώ απόγευμα ότι ώρα μου ρθει (7 με 8 ή 8 με 9 ή 9 με 10),
ξυπνάω και ξανακοιμάμαι 3 με 9 π.χ.
εναλλακτικά έχει τύχει κάποιες μέρες να μην αντέχω να σηκωθώ,
οπότε μπορεί να σηκωθώ 2-3 την νύχτα, να κάτσω καμια ωρίτσα κ να ξανακοιμηθώ μετά, στο τσεπάκι σας λέω στην κυριολεξία, α, δεν σας είπα,
μετα τον απογευματινό ύπνο πίνω και καφέ ,
αλλά δεν με πιανει ούτε αυτός

# 15 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κατ αρχήν για να κοιμάστε δεν πρέπει να πέφτετε στο κρεβάτι πριν νυστάξετε.

Εμένα με παίρνει πανεύκολα και οπουδήποτε ο ύπνος, αρκεί να μην ακούω θόρυβο (η tv δεν με ενοχλεί αν παίζει σιγά).

Πολύ συχνά κοιμάμαι με τα πόδια πάνω στο γραφείο μπροστά στο πληκτρολόγιο, σε ξαπλωτή πολυθρόνα, που δεν ξέρω πότε θα γυρίσει ανάποδα και θα σκάσω με το κεφάλι στο πάτωμα. Πολλές φορές ξυπνάω, βλέπω πού βρίσκομαι και ξανακοιμάμαι, επειδή βαριέμαι να σηκωθώ να πάω στο κρεβάτι.
Πολλά έργα στην tv τα βλέπω στην αρχή και στο τέλος. Στη μέση κοιμάμαι.
Καλά για κρεβάτι ούτε συζήτηση. Αμα πέσω για ύπνο, έχω κοιμηθεί μέσα στα 1 λεπτό.

Δεν κοιμάμαι πολλές ώρες, αλλά έχω σπαστό ωράριο.

Dardana

# 16 στις 11/12/2009
author
Ουζμπεκιστάν

Παράθεση:
Originally posted by silver80
Θεωρω οτι ειναι θεμα αγχους...και ισως οι γυναικες να ειναι λιγο πιο αγχωδης απο τους αντρες...

Εγω αν νυσταζω κοιμαμαι οπου βρω σε καρεκλα, καναπε, πατωμα...και δεν με ενοχλει ακομα και κομπρεσερ να χτυπαει στο δωματιο...

Το πρωι για να ξυπνησω βαζω 3 ξυπνητηρια!!!

καλα αυτο επισης το θαυμαζω σ'εσας.
εγω σημερα ξυπνησα στις 3:40 το πρωι επειδη - παρολο που κοιμομουν - αντιληφθηκα μες τον υπνο μου οτι ειχε κοπει το ρευμα. πως;; 'ενιωσα' το απολυτο σκοταδι, αφου συνηθως αφηνουμε ενα μικρο φωτακι στο διαδρομο κι ενα στο δωματιο της μικρης. κοιμηθηκα παλι, και ξαναξυπνησα οταν αρχισε να βρεχει δυνατά και να βροντα. καποια στιγμη σειόταν το συμπαν απο τους κεραυνους, αλλά ο αντρας μου κοιμοταν μακαριως. εγω σηκωθηκα, δεν μπορουσα να συνεχισω τον υπνο.
τα ιδια πραγματα εβλεπα και με τους δυο αδελφους μου οταν ακομα μεναμε με τους γονεις μας. εγω παντα ειχα ελαφρυ υπνο.

τωρα οπως ειπα, κοιμαμαι πολυ ευκολα, καμια φορα και ορθια αλλά δεν κοιμαμαι πολλές ωρες, ξυπναω με το παραμικρο, και καμια φορα ξυπναω μες τη νυχτα και με πιανουν σκεψεις και αγχη (καμια φορα εχει προηγηθει κακο ονειρο), οπότε σηκωνομαι και βρυκολακιαζω.

Dardana

# 17 στις 11/12/2009
author
Ουζμπεκιστάν

Παράθεση:
Originally posted by freeman21

Παράθεση:

Το χειρότερο είναι να ξυπνάς άγρια χαράματα με λιγούρες!!!!
Και μετά να απορείς γιατί πάχυνες!!!!!

Παναγια μου!! ευτυχως αυτο ΔΕΝ το'χω. φτανουν αυτα που τρωω ολη μερα, δεν ειναι αναγκη και τη νυχτα.

zoozoona

# 18 στις 11/12/2009
author
Γυναίκα / 61 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αλιμος
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 44
Οταν ξέρεις ότι την επόμενη μέρα οι δραστηριότητές σου είναι τέτοιες που πρέπει να είσαι σε πλήρη εγρήγορση και να έχεις απόλυτη πνευματική διαύγεια.... σε παίρνει ο ύπνος σε χρόνο dt....

Consuelo

# 19 στις 16/12/2009
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση
Θέματα: 94
Απαντήσεις: 636

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by Moreta
Aπορια...

και στην Αργεντινη επισης. εχει μια αδυναμια σ'αυτες τις δυο χωρες η κοπελιά λογω ιδιοτητας. (χορευτρια λατιν αν δε με απατα η μνημη )

Dardana μου σε συγχαιρω για την απιστευτη μνημη σου!
Βασικα δεν ειναι ακριβως αυτος ο λογος που με απασχολει η πολιτικη κατασταση στην Κουβα,απλα ειμαι σε μια περιεργη φαση της ζωης μου που με εχει πιασει εντονο ενδιαφερον για τα πολιτικα,και προσπαθω να κατασταλλαξω σε μια θεωρια.Αυτη τη περιοδο με απασχολει πολυ το αν ειμαι υπερ η κατα του Castro...Γενικα εχω το μικροβιο του πατερα μου,μπορει να ανησυχω και να χανω τον υπνο μου απλα γιατι σκεφτομαι κατι ακαδημαικου περιεχομενου!Κουλο,ε?
Το αγορι μου παντως, δε πα να εχει χρεη,να εχουμε πολεμο,να μην εχει να φαει,να αρωστησε η μανα του,τον υπνο του δε θα το χασει.Παλι σε πεντε λεπτα θα ροχαληζει!
Το παθος ειναι σαν τη φωτια:Εντονο,ξαφνικο,επικινδυνο, αλλα σε μεγαλη ποσοτητα μπορει να σε καψει. Η αγαπη ειναι σαν το νερο.Ηρεμη,διαφανη,δροσερη.Ομως η υπερβολικη αγαπη μπορει να σε πνιξει. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πεθανεις? Διαλεγετε και παιρνετε... Εγω προσωπικα,επιλεγω να καω!

mathilda

# 20 στις 16/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by zoozoona
Οταν ξέρεις ότι την επόμενη μέρα οι δραστηριότητές σου είναι τέτοιες που πρέπει να είσαι σε πλήρη εγρήγορση και να έχεις απόλυτη πνευματική διαύγεια.... σε παίρνει ο ύπνος σε χρόνο dt....

Εγω παλι, οταν ξερω οτι την αλλη μερα εχω ενα πολυ δυσκολο προγραμμα και πρεπει να ξυπνησω νωρις, πεφτω στο κρεβατι και δεν μπορει να με πιασει υπνος με τιποτα! Μου εχει τυχει πολλες φορες να πρεπει να ξυπνησω στις 5 για επαγγελματικο ταξιδι και να εχει παει 3 και να μην μου κολλαει υπνος.
Το αγχος σε αλλους ανθρωπους λειτουργει ως διεγερτικο, αλλα και σε καποιους αλλους (λιγους φανταζομαι) λειτουργει ως υπνωτικο. Ειχα μια φιλη που οταν αγχωνοταν, την επιανε υπνηλια. Ισως να ειναι αντιδραση του εγκεφαλου στο στρεσσογονο ερεθισμα, πεφτουν οι ασφαλειες για να ξεμπλοκαρει το συστημα.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.