Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Στο 9,1% η ανεργία στην Ελλάδα ....

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

# 21 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by Xrusaetos
Μα τι λες τώρα ζουμερή ? αν υποθέσουμε ότι ο δημ. υπάλληλος παίρνει 1000 ευρώ από το κράτος και πληρώνει 100 ευρώ φόρο δεν είναι 1000 φορές καλύτερο να μη στοιχίζει τίποτε στο κράτος ? τι προσφέρουν οι δημ. υπάλληλοι στην κοινωνία ?

Με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να παίρνει κανένας μισθό για να μη κοστίζει στον εργοδότη τίποτε.
Όλοι να πληρώνονται με το κομμάτι και οι εργαζόμενοι στις τράπεζες και οι καθηγητές και οι νοσοκόμοι. Όπως οι κομμώτρες. Τόσον κόσμο εξυπηρέτησες σήμερα, τόσα έδωσαν, τόσα θα πάρεις. Σαν να πουλάμε αχλάδια και μήλα.

# 22 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγω εχω αλλη απορια..οκ οι δημοσιοι ειναι φιρα ..τεμπελησες χαραμοφαηδες και ολα τα σχετικα και το οτι πληρωνουν τους φορους τους δεν λεει και τιποτα αφου ειναι σαν να πηγαινοερχονται τα χρηματα στις τσεπες του δημοσιου.

Ας πουμε λοιπον πως αυριο το πρωι...παπαλα οι δημοσιοι υπαλληλοι !Φινιτο λα μουζικα!

Τι θα γινει?

Οσοι βρεθουν εκτος δεν θα εκτοξευσουν τον δεικτη ανεργιας στο υπερπεραν?
Αφου εχουμε ηδη 9 τοσο τα εκατο ανεργια τοτε που θα φτασει?

Θα μου πειτε...το χρημα που θα "κερδισουμε" ως κρατος θα γινει επενδυσεις....εδω επιτρεψτε μου να κανω ενα ειρωνικοτατο Χα!

Και θα το κανω γιατι ναι μεν θα γινουν επενδυσεις απο τις οποιες ομως θα επωφεληθουν και θα τα τσεπωσουν οι ολιγοι παλι !

Δεν νομιζω πως κανενας εργοδοτης του ιδιωτικου τομεα θα αλλαξει μουρη και ξαφνικα θα ανοιξει θεσεις εργασιας και θα πληρωνει για πραγματικη εργασια σε ανθρωπινες συνθηκες με αξιοπρεπεις μισθους και ασφαλεια, απλα θα κερδισει ακομα περισσοτερα, θα συσσωρευσει ακομα περισσοτερο πλουτο προσωπικο και οχι επιχειρηματικο.

Στο δημοσιο δεν νομιζω οτι το προβλημα ειναι ο εργαζομενος- αμοιβομενος με 800-900-1000 εως και 2000 τον μηνα.
Προβλημα ειναι ολοι εκεινοι που σε υψηλες θεσεις λαμβανουν τα απιστευτα ποσα και φανερα αλλα και κρυφα απο λαμογιες προμηθειες και τα σχετικα.

Οικονομολογος δεν ειμαι ...γνωσεις δεν εχω αλλα εχω την αισθηση πως ολο αυτο το πραμα ολη αυτη η..κριση ειναι ενα τεχνασμα για να πλουτησουν περισσοτερο οι λιγοι, οι ελαχιστοι.....

Μυρτώ

# 23 στις 10/12/2009
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri
Ετσι.
Να καταργηθούν οι δημόσιοι υπάλληλοι και να δούμε ποιοι θα πληρώνουν φόρους. Ο ιδιώτης με τα 5000 ετήσιο εισόδημα και τα 3 ΙΧ μήπως ;
Πληρώστε πρώτα ΟΛΟΥΣ τους φόρους που αναλογούν στα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΣΟΔΑ σας και μετά μιλείστε μου για δημόσιο. Βαρέθηκα να ακούω λαμακίες από εξυπνάκηδες φοροφυγάδες εκ συστήματος που έχουν και άποψη για το δημόσιο έλλειμμα.

Σαν ιδιωτικός υπάλληλος , πιστεύω ότι πληρώνω στο δημόσιο τα μαλιοκέφαλα μου , δεδομένων των υπηρεσιών που λαμβάνω από το Δημόσιο , γιατί αν ήμασταν π.χ η Σουηδία που το κράτος σου παρέχει την αντίστοιχη ποιότητα ζωής που πληρώνεις τότε χαλάλι. Να μιλήσω για την υγεία , για την παιδεία.. θα νευριάσω και δεν θέλω.

Και το κράτος παρέχει υπηρεσίες , διαφορετικά αν δεν παρέχει είναι ένα κοινός "νταβατζής" (επιτρέψτε μου την έκφραση) ο οποίος λειτουργεί εις βάρος μας.

Σαν επιχείρηση (μικρή) δεν με παίρνει να μην κόψω παραστατικό γιατί π.χ για άκοπο παραστατικό των 10 ευρώ (με διαφυγόν ΦΠΑ 1.8 ευρώ) έρχεται η ΣΔΟΕ και με χρεώνει με πρόστιμο 800 ευρώ το τιμολόγιο. Αρα , να λαδώσω τον εφοριακό... δεν μπορώ... άρα κόβω παραστατικό για να μην με κλείσει σε ένα δεδομένο έλεγχο. Φοροδιαφεύγουν αυτοί που μπορούν και εύκολα να λαδώσουν για να την γλυτώσουν....

Πιστεύω ότι εάν το δημόσιο εκσυγχρονιζόταν (μηχανογραφικά) και αναδιοργανωνόταν (αναλόγως των πραγματικών αναγκών) δεν θα υπήρχε ανάγκη τόσων δημοσίων υπαλλήλων και θα ήταν και πιο αποτελεσματικό.
Μην μιλήσω για την ξεφτύλα του ΙΚΑ και των εισφορών υπέρ πατρίδος (βλ.μάσας) που πρακτικά δεν θα μας αποφέρουν τίποτα... και ποτέ.
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Therion

# 24 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by nefeli1974
Δεν είμαι οικονομολόγος αλλά θεωρώ ότι οι στατιστικές δεν είναι απόλυτα σωστές.

Για παράδειγμα οι καθαρίστριες των οικοδομών παίρνουν μαύρα λεφτά και όλες δηλώνουν άνεργες.Δεν ξέρω κανέναν να βάζει ένσημα στην καθαρίστρια της οικοδομής ή στις γυναίκες που καθαρίζουν σπίτια.

Κομμώτριες που δουλεύουν στα σπίτια(έχουμε στην οικοδομή),
μανικιούρ-πετικιούρ σε σπίτια(έχω φίλη),αισθητικός στο σπίτι της(πήγα κάποτε σε μία).Μέχρι στιγμής ξέρω 4 άτομα που φαίνονται άνεργα ενώ μπορεί να βγάζουν πιο πολλά από μένα.

Συνεχίζω.Η μαμά της φίλης μου μεγάλωσε μόνη της 2 παιδιά ως δηλωμένη άνεργη.Είναι μοδίστρα και δούλευε από το σπίτι.

Ο αδιόριστος καθηγητής που μου έκανε ιδιαίτερα στο σπίτι φαινόταν άνεργος.Φτάσαμε τους 6.Και προσθέτω άλλες 2 γυναίκες ξαδέρφες που ενώ δεν θέλουν να δουλέψουν( η μία είναι νηπιαγωγός αλλά δεν δίνει ΑΣΕΠ και μεγαλώνει τα παιδιά της) δηλώνονται ως άνεργες μήπως και παρουσιαστεί καμιά καλή ευκαιρία.

Είναι και οι σερβιτόροι σε μαγαζιά,πωλήτριες,μαστόροι,νταντάδες κ.α.που εργάζονται αδήλωτοι.

Φυσικά δεν υποστηρίζω ότι δεν υπάρχει ανεργία.Αυτό είναι μία πραγματικότητα που θα γίνεται χειρότερη.

Αν όμως όλοι αυτοί δηλώνονταν ως εργαζόμενοι,θα πλήρωναν και φόρους,άρα το κράτος θα είχε πιο πολλά έσοδα,άρα οι μισθοί και οι παροχές θα ήταν περισσότερες και η οικονομία ως σύνολο θα ήταν καλύτερη και η ανεργία θα ήταν μικρότερη.Ετσι λέει η κοινή λογική μου.

Ετσι καταλήγω στο συμπέρασμα ότι σε ένα βαθμό ευθύνεται η παραοικονομία για την οποία είμαστε όλοι συνένοχοι.
Ποιος ζητάει απόδειξη από το γιατρό,τον υδραυλικό,τον ηλεκτρολόγο;Oλοι τα βάζουν με τους δημ. υπαλλήλους αλλά τουλάχιστον αυτοί πληρώνουν όλους του φόρους

Κι έχω και μία ακόμα απορία.Πως βρίσκει κάποιος δουλειά;Από τις καφετεριες που είναι γεμάτες ότι ώρα και να βγείς;Kαι δεύτερον πως ζουν όλοι αυτοί οι άνεργοι;Ξεζουμίζοντας τους γονείς τους ενώ αυτοί περιμένουν την καλοπληρωμένη κι εύκολη δουλειά κατά προτίμηση στο δημόσιο;

Σε τι να πρωτοκάνω quote? Πάμε απο το τέλος.

Εγώ έχω ελαστικό ωράριο και πηγαίνω στην καφετέρια. Άλλος ένας φίλος μου έχει δικό του μαγαζί και βγαίνει όποτε θέλει αφού δουλεύουν οι υπάλληλοι. Πολλά είναι σχολιαρόπαιδα και φοιτητές. Επειδή εσύ δηλαδή βλέπεις τα καφέ γεμάτα κατευθείαν τους βάφτισες όλους άνεργους που ξεζουμίζουν τους γονείς τους έτσι?

Στο θέμα της παραοικονομίας συμφωνώ. Όλοι είμαστε συνυπεύθυνοι...που δεν έχουμε μπεί στη βουλή όπως έκαναν οι Βουλγαροι. Θα γίνει και αυτό όμως... και όχι δε θα είμαστε οργανωμένοι. Απλή αθρώα προσέλευση του κατατρεγμένου κοσμάκη θα είναι. Των ανθρώπων που ζούν και ζέχνουν με 700 ψωροευρώ το μήνα.
Σε αυτό το άρα άρα άρα που το πας με την εις άτοπον μου θυμίζεις πραγματικά κάτι έξυπνα που διαβάζω στο Nitro που με τα άρα τους βγάζουν τη Madonna συγγενή με τον Βέγγο. Μια φορά ανόιξαν τα ταμεία στην Ελλάδα και έφαγε ψωμάκι ο λαός. Το 1981-1985 που έχει πει και ο αείμνηστος Βλάσσης Μπονάτσος. Απο τότε πάμε απο το κακό στο χειρότερο και καθόλου δε φταίει ο απλός κόσμος. Ψάξε στους καρχαρίες που λυμαίνονται τον τόπο τόσα χρόνια. Απο εκεί να τα πάρουν!!!!

Για τους σερβιτόρους. 2 λόγια. Αναγκάζονται να εργάζονται αδήλωτοι. Φτωχόπαιδα αλλοδαποί είναι οτι καλύτερο για τους χοντροκώληδες εργοδότες. Έλα στη Χαλκίδα να μιλήσουμε με όσα παιδιά θέλεις αγόρια και κυρίως αλλοδαπές κοπέλες που εργάζονται 12άωρα σερβιτόρες για 20 ευρώ.

Μυρτώ

# 25 στις 10/12/2009
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

Παράθεση:
Originally posted by Moreta
Εγω εχω αλλη απορια..οκ οι δημοσιοι ειναι φιρα ..τεμπελησες χαραμοφαηδες και ολα τα σχετικα και το οτι πληρωνουν τους φορους τους δεν λεει και τιποτα αφου ειναι σαν να πηγαινοερχονται τα χρηματα στις τσεπες του δημοσιου.

Ας πουμε λοιπον πως αυριο το πρωι...παπαλα οι δημοσιοι υπαλληλοι !Φινιτο λα μουζικα!

Τι θα γινει?

Θα μου πειτε...το χρημα που θα "κερδισουμε" ως κρατος θα γινει επενδυσεις....εδω επιτρεψτε μου να κανω ενα ειρωνικοτατο Χα!

Και θα το κανω γιατι ναι μεν θα γινουν επενδυσεις απο τις οποιες ομως θα επωφεληθουν και θα τα τσεπωσουν οι ολιγοι παλι !

Δεν νομιζω πως κανενας εργοδοτης του ιδιωτικου τομεα θα αλλαξει μουρη και ξαφνικα θα ανοιξει θεσεις εργασιας και θα πληρωνει για πραγματικη εργασια σε ανθρωπινες συνθηκες με αξιοπρεπεις μισθους και ασφαλεια, απλα θα κερδισει ακομα περισσοτερα, θα συσσωρευσει ακομα περισσοτερο πλουτο προσωπικο και οχι επιχειρηματικο.

Στο δημοσιο δεν νομιζω οτι το προβλημα ειναι ο εργαζομενος- αμοιβομενος με 800-900-1000 εως και 2000 τον μηνα.
Προβλημα ειναι ολοι εκεινοι που σε υψηλες θεσεις λαμβανουν τα απιστευτα ποσα και φανερα αλλα και κρυφα απο λαμογιες προμηθειες και τα σχετικα.

Οικονομολογος δεν ειμαι ...γνωσεις δεν εχω αλλα εχω την αισθηση πως ολο αυτο το πραμα ολη αυτη η..κριση ειναι ενα τεχνασμα για να πλουτησουν περισσοτερο οι λιγοι, οι ελαχιστοι.....

Μορέτα , αν δεν αλλάξει η νοοτροπία μας σαν λαός , ότι και αν γίνει ημίμετρο θα είναι και θα επωφεληθούν από αυτό το ημίμετρο κάποιοι ενώ κάποιοι άλλοι θα την πληρώσουν... όπως πάντα.

Η κρίση , η παγκόσμια , κατά την "επαγγελματική " άποψη , έγινε για να πέσουν οι τιμές του πετρελαίου και να γίνει ανακατανομή πλούτου... όπως και έγινε. Εξάλλου , κρίσεις έχουμε κάθε 7- 8 χρόνια , άλλοτε μεγαλύτερης κλίμακας άλλοτε μικρότερης.

Η κρίση της Ελλάδας είναι άλλο πράγμα.... διαφορετικό... υπήρχε και θα συνεχίσει να υπάρχει και μετά την ύφεση στην παγκόσμια οικονομία γιατί εδώ το πρόβλημα μας είναι πρόβλημα εσωτερικού ελλείμματος (λόγω μακροχρόνιας κακοδιαχείρισης) και εσωτερικής ανικανότητας αποπληρωμής χρεών. Μια κρίση σε παγκόσμια κλίμακα απλά το εντείνει αλλά δεν ευθύνεται γι αυτό. Ούτε μια παγκόσμια ύφεση ή ανάπτυξη θα το λύσει.

Το θέμα είναι να λυθεί το πρόβλημα εσωτερικά...
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

# 26 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Σαν ιδιωτικός υπάλληλος , πιστεύω ότι πληρώνω στο δημόσιο τα μαλιοκέφαλα μου , δεδομένων των υπηρεσιών που λαμβάνω από το Δημόσιο , γιατί αν ήμασταν π.χ η Σουηδία που το κράτος σου παρέχει την αντίστοιχη ποιότητα ζωής που πληρώνεις τότε χαλάλι. Να μιλήσω για την υγεία , για την παιδεία.. θα νευριάσω και δεν θέλω.

Κι εγώ φέτος θα πληρώσω αυξημένα τέλη κυκλοφορίας, επειδή δεν θέλω να χρεωθώ με δάνειο για να πάρω καινούριο αμάξι, πλουτίζοντας άλλη μια τράπεζα που πληρώνει παχυλούς μισθούς σε υπαλλήλους της.

# 27 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
Μα τι λες τώρα ζουμερή ? αν υποθέσουμε ότι ο δημ. υπάλληλος παίρνει 1000 ευρώ από το κράτος και πληρώνει 100 ευρώ φόρο δεν είναι 1000 φορές καλύτερο να μη στοιχίζει τίποτε στο κράτος ? τι προσφέρουν οι δημ. υπάλληλοι στην κοινωνία ?

Με την ίδια λογική δεν θα έπρεπε να παίρνει κανένας μισθό για να μη κοστίζει στον εργοδότη τίποτε.
Όλοι να πληρώνονται με το κομμάτι και οι εργαζόμενοι στις τράπεζες και οι καθηγητές και οι νοσοκόμοι. Όπως οι κομμώτρες. Τόσον κόσμο εξυπηρέτησες σήμερα, τόσα έδωσαν, τόσα θα πάρεις. Σαν να πουλάμε αχλάδια και μήλα.

Ποιός είπε κάτι τέτοιο ? Ο ιδιώτης εργοδότης θα δώσει μισθό στον εργαζόμενο ανάλογα με πόσα πιάνει η συγκεκριμένη δουλιά στην πιάτσα ! τον έχει από 'κάτω' και ελέγχει πλήρως τη δουλιά του ! ακόμα και την κομμώτρια που λες αν κάνει κάποιο περίεργο χτένισμα που "αρέσει" θα πάρει τα ανάλογα χρήματα ... τον δημ. υπάλληλο ποιός τον ΄μετράει' ? ποιός ενδιαφέρεται για τον τι παράγει και αν παράγει ? αυτή την απλή απορία να μου λύσεις !

# 28 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
τον δημ. υπάλληλο ποιός τον ΄μετράει' ? ποιός ενδιαφέρεται για τον τι παράγει και αν παράγει ? αυτή την απλή απορία να μου λύσεις !

Οι εκθέσεις αξιολόγησης προσωπικού.

# 29 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
........

Εσύ τώρα προσβάλλεις το σύστημα της ελεύθερης οικονομίας, της οικονομίας της αγοράς ? αν βρεις ένα άλλο σύστημα εν ισχύ μετά την κατάρρευση του κομμουνισμού έλα να το κουβεντιάσουμε. Ακόμα και η Ρωσία και η Κίνα έχουν στην ουσία προσχωρήσει στο παγκοσμιοποιημένο οικονομικό περιβάλλον.

# 30 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
τον δημ. υπάλληλο ποιός τον ΄μετράει' ? ποιός ενδιαφέρεται για τον τι παράγει και αν παράγει ? αυτή την απλή απορία να μου λύσεις !

Οι εκθέσεις αξιολόγησης προσωπικού.

xaxaxxaa με συχωρείς που γελάω νομίζω το είπες για αστείο

# 31 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
xaxaxxaa με συχωρείς που γελάω νομίζω το είπες για αστείο

Δικαιούσαι να νομίζεις ό,τι σε κάνει να γελάς.

# 32 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ελα βρε Χρυσαετε που πληρωνουν οι ιδιωτες εργοδοτες αναλογα με το ποσα πιανει η εκαστοτε δουλεια στην πιατσα!

Αν ηταν ετσι...θα ειχα πλουτισει με τοσα χρονια γαμησιου...ε.....συγνωμη εργασιας στον ιδιωτικο τομεα.

Μην λεμε οτι θεμε...

Υπηρχε ατομο σε εταιρια που δουλευα που πριν 5-6 χρονια επαιρνε πανω απο 3 χιλιαρικα τον μηνα και αυτοκινητο και βενζινη και τηλεφωνο και δεν ξερω τι σκατα ακομα και οχι μονο εκοβε βολτες με τα χερια στην τσεπη ολημ μερα και στις 2 εξαφανιζοταν αλλα εβαζε την σελιδα αναποδα να στειλει φαξ οταν απλωνε το κουλο του να κανει καμια δουλεια ...και υπηρχαμε αλλοι 3 που γαμιωμασταν 14ωρα και κραταγαμε μια ολοκληρη επιχειρηση και δεν μαζευαμε ολοι μαζι οσα αυτος...ασε ...

hellinreaderr

# 33 στις 10/12/2009
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 2.365

Παράθεση:
Από το μέλος zoumeri - 10/12/09 05:15
... Οι εκθέσεις αξιολόγησης προσωπικού. ...

Παράθεση:
γιά όνομα του Θεού βρε ζουμερη μου!!! Θαρρείς και δεν ξέρουμε πως γίνονται αυτές οι εκθέσεις!!!!
Και άντε και γίνεται κι έτσι που λες.... αν δηλαδή βρεθεί κάποιος (που δεν βρίσκεται) να λουφάρει (που το 95% το κάνει) και να μην είναι παραγωγικός γιά πες μας τι θα του κάνουν? Ντα? Ποιος? Ή μήπως θα τον απολύσει κανεις? ή θα του κόψουν το πριμ παραγωγικότητας?

# 34 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
...
...

Μιλάς από τον μικρόκοσμό σου (λογικό αυτό) αλλά αυτά που λες δεν στέκουν. Αν η δουλιά σου είναι να στέλνεις φαξ προφανώς κανείς (ιδιώτης γιατί στο δημόσιο θα τα πάρεις) δε θα σου δώσει πάνω από 600 ευρώ .. γιατί αν δεν θέλεις βρίσκει άλλους 5 στη γωνία. Αν η δουλιά σου όμως είναι υπεύθυνος πωλήσεων σε πολυεθνική και φέρνεις λεφτά στην εταιρία τότε θα τα πάρεις και θα κάνεις και επιλογή εργοδότη .. για να μη λέμε κι ότι θέλουμε

# 35 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by hellinreaderr
Και άντε και γίνεται κι έτσι που λες.... αν δηλαδή βρεθεί κάποιος (που δεν βρίσκεται) να λουφάρει (που το 95% το κάνει) και να μην είναι παραγωγικός γιά πες μας τι θα του κάνουν? Ντα? Ποιος? Ή μήπως θα τον απολύσει κανεις? ή θα του κόψουν το πριμ παραγωγικότητας?

Θα εξαιρεθεί από τις λίστες προαγωγών, δεν θα έχει μισθολογική εξέλιξη και ενδεχομένως να υποστεί δυσμενή μετάθεση ή υποβιβασμό.

Η απάντηση της Μορέτα παραπάνω σου λέει πόσο αξιόπιστος είναι ο ιδιωτικός τομέας. Μήπως πρέπει να γελάσω κι εγώ μ αυτά που γράφετε; ΄

# 36 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ

Παράθεση:

Τι θα γινει?

Μορέτα , αν δεν αλλάξει η νοοτροπία μας σαν λαός , ότι και αν γίνει ημίμετρο θα είναι και θα επωφεληθούν από αυτό το ημίμετρο κάποιοι ενώ κάποιοι άλλοι θα την πληρώσουν... όπως πάντα.

Η κρίση , η παγκόσμια , κατά την "επαγγελματική " άποψη , έγινε για να πέσουν οι τιμές του πετρελαίου και να γίνει ανακατανομή πλούτου... όπως και έγινε. Εξάλλου , κρίσεις έχουμε κάθε 7- 8 χρόνια , άλλοτε μεγαλύτερης κλίμακας άλλοτε μικρότερης.

Η κρίση της Ελλάδας είναι άλλο πράγμα.... διαφορετικό... υπήρχε και θα συνεχίσει να υπάρχει και μετά την ύφεση στην παγκόσμια οικονομία γιατί εδώ το πρόβλημα μας είναι πρόβλημα εσωτερικού ελλείμματος (λόγω μακροχρόνιας κακοδιαχείρισης) και εσωτερικής ανικανότητας αποπληρωμής χρεών. Μια κρίση σε παγκόσμια κλίμακα απλά το εντείνει αλλά δεν ευθύνεται γι αυτό. Ούτε μια παγκόσμια ύφεση ή ανάπτυξη θα το λύσει.

Το θέμα είναι να λυθεί το πρόβλημα εσωτερικά...

Δεν διαφωνω Μυρτω στο οτι πρπει να αλλαξει η νοοτροπια μας αρχης γενομενης απο την εχθρα μεταξυ δημοσιων και ιδιωτικων υπαλληλων.
Και στην μια περιπτωση και στην αλλη υαπρχουν χαραμοφαηδες και υπαρχει αναξιοκρατεια.
Δεν μαζευτηκανε ολοι οι αχρηστοι στο δημοσιο και ολα τα αστερια στον ιδιωτικο τομεα....

Παει αυτο.....

Απο κει και μετα ειναι δεκαδες εκεινα που εμεις πρεπει να αλλαξουμε σαν πολιτες , εργοδοτες , εργαζομενοι, καταναλωτες , παροχεις αγαθων κι υπηρεσιων..τοσα που σελιδες θα επρεπε να γραφουμε.

Το θεμα ειναι ποσοι και κατα ποσο ειμαστε διατεθιμενοι να το κανουμε ωστε να εχει αποτελεσμα?

# 37 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
...
...

Μιλάς από τον μικρόκοσμό σου (λογικό αυτό) αλλά αυτά που λες δεν στέκουν. Αν η δουλιά σου είναι να στέλνεις φαξ προφανώς κανείς (ιδιώτης γιατί στο δημόσιο θα τα πάρεις) δε θα σου δώσει πάνω από 600 ευρώ .. γιατί αν δεν θέλεις βρίσκει άλλους 5 στη γωνία. Αν η δουλιά σου όμως είναι υπεύθυνος πωλήσεων σε πολυεθνική και φέρνεις λεφτά στην εταιρία τότε θα τα πάρεις και θα κάνεις και επιλογή εργοδότη .. για να μη λέμε κι ότι θέλουμε

οχι Χρυσαετε η δουλεια μου δεν ηταν να στελνω ..φαξ ..( τι διαβολο 14 ωρες την ημερα θα εστελνα με φαξ ολη την...δομη) πληρωνομουν μισθο αξιας τετοιας για να παρεχω αυτο ( να στελνω φαξ) αλλα "κραταγα" μαζι με αλλα 2 ατομα ολοκληρο εργοστασιο με οτι μπορει να σημαινει αυτο απο αποφασεις στο τακα τακα γιατι δεν υπηρχε περιθοριο χρονου εως και να κολυμπαω στα σκατονερα να σωσω την παραγωγη , μεγαλο παιδι εισαι,στην παιτσα εισαι , εργαζομενος εισαι, μορφωμενος εισαι δεν χρειαζεται να κανω λιστα με το τι εκανα ..και τρεχαμε και να μπαλωσουμε τις μαλακιες του αμοιβομενου με 3 και βαλε χιλιαρικα και να μαζεψουμε τους πελατες που προγκαγε με τις ασχετοσυνες του αλλα τα τσεπωνε γιατι ηταν απλα αψηλος και γαλανοματης....

# 38 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Και ξερεις κατι?

Για να κρατηθει ο πελατης που θα φερει ο υψηλα αμοιβομενος ταλαντουχος που επιλεγει εργοδοτη....πισω υπαρχουν κατι "ανθρωπακια" που υποτιμητικα αναφερεστε σε αυτα χωρις περγαμηνες και χωρις να μπορουν να επιλεξουν εργοδοτη που πρεπει να κινησουν ολη την μηχανη...απο το να σηκωσουν το τηλεφωνο και να στειλουν φαξ να χαμογελασουν να φτιαξουν καφε να ανεχτουν να γινουν ο σακος του μποξ απο συναδελφους προισταμενους πελατες συνεργατες , να παραγουν , να συσκευασουν , να αποθηκευσουν , να προωθησουν να διανειμουν να τηρησουν λογιστηρια και αποθηκες ...να χωθουν στα σκατα να σωσουν παραγωγες ...να.... αν δεν υπαρξουν ολοι αυτοι να και αν φερει τον πελατη ο υψηλα αμοιβομενος πωλητης να και να δεν τον φερει..αποτελεσμα ..μηδεν!

hellinreaderr

# 39 στις 10/12/2009
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 2.365

Παράθεση:
Από το μέλος zoumeri - 10/12/09 05:40
... Θα εξαιρεθεί από τις λίστες προαγωγών, δεν θα έχει μισθολογική εξέλιξη και ενδεχομένως να υποστεί δυσμενή μετάθεση ή υποβιβασμό.
...

Παράθεση:
'Εχω την τύχη να έχω 8 άτομα στο άμεσο οικογενειακό μου περιβάλλον που απασχολούνται στον δημόσιο τομέα. Το καλοκαίρι επειδή δεν τους φτάνουν οι 20 εργάσιμες για να "ξεκουραστουν" παίρνουν κι απο έναν μήνα άνευ αποδοχών. Πήραν απο 2 χρόνια εκπαιδευτική άδεια για να πάρουν μεταπτυχιακούς τίτλους (και δεν τους πήραν) με αποτέλεσμα να κάθονται και να πληρώνονται. Όποτε θέλουν καφεδάκι και ψώνια πετάγονται με μιά "δίωρη" όπου θέλουν. Τον τελευταίο καιρό 3 "έχουν" πρόβλημα οσφυαλγίας και δεν πάνε στην δουλειά για κανένα μήνα επειδή φοβούνται την γρίππη... 'Οταν δε είναι στην δουλειά έχουν και τα εξτραδάκια τους απο εξυπηρετήσεις που κάνουν....Α και δεν τελείωσα συνέχεια μου κολλάνε λέγοντας μου πόσο κορόιδο είμαι που όταν είχα την ευκαιρία δεν χώθηκα κι εγώ για να λύσω το πρόβλημα μου και επέλεξα να κάνω επιχειρησεις και να μην έχω καιρό να ξεκουραστώ και να χάνω και λεφτα.....
Και φυσικά είναι όλοι διευθυντές και προιστάμενοι και δεν έχει χάσει κανείς ούτε ένα ευρώ...
Θέλεις να συνεχίσω ή φτάνει?

# 40 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αυτός που πουλάει πολυτελείς λιμουζίνες και είναι μάγκας που καταφέρνει ώστε κάποιοι να παίρνουν και δάνεια για να τις αγοράσουν, τι προσφέρει στον έλληνα πολίτη και θα πρέπει να αμοίβεται πλουσιοπάροχα ;
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε