Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Στο 9,1% η ανεργία στην Ελλάδα ....

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

# 41 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by hellinreaderr
Και φυσικά είναι όλοι διευθυντές και προιστάμενοι και δεν έχει χάσει κανείς ούτε ένα ευρώ...
Θέλεις να συνεχίσω ή φτάνει?

Δε μου λες κάτι. Το δημόσιο έχει γίνει άντρο ρουσφετολόγων.
Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι στη θέση των παραπάνω κάποιοι άλλοι δεν δουλεύουν διπλά και τρίδιπλα και τα ακούνε κιόλας απ΄τον καθένα που συμπεριφέρεται χειρότερα κι από ζώο.
Αν θέλεις έχω να σου πω κι εγώ πολλά τέτοια κόσμια μιας συνηθισμένης μέρας.

# 42 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

μου κολλάνε λέγοντας μου πόσο κορόιδο είμαι που όταν είχα την ευκαιρία δεν χώθηκα κι εγώ για να λύσω το πρόβλημα μου και επέλεξα να κάνω επιχειρησεις και να μην έχω καιρό να ξεκουραστώ και να χάνω και λεφτα.....

Ηelli ειναι τελειως διαφορετικο να διατηρεις μια δικη σου δουλεια μικρη η μεγαλυτερη απο το να εισαι υπαλληλος δημοσιος η ιδιωτικος...μην μπερδευουμε τα πραγματα....

Και εγω οταν ημουν υπαλληλος εστω και με 14 ωρες δουλεια εβρισκα χρονο να παω να κανω τα ψωνια μου να αρρωστησω να ....

Τωρα που εχω δικη μου δουλεια αλλαξε ονομα το διπλανο μου στενο..(το μαγαζι μου , η διπλανη πολυκατοικια και το στενο ) και δεν το πηρα χαμπαρι γιατι εχω να στρειψω την γωνια ενα χρονο!
Κατεβαινα τις σκαλες του σπιτιου μου 20 μερες με τον κωλο γιατι ειχα πρησμενο πελμα και ο πονος με χτυπαγε ως την καρδια και περπαταγα με το ενα ποδι σαν τον πελαργο αλλα .....αδεια δεν μπορουσα να μου δωσω γιατι ποιος θα μου ανοιγε το μαγαζι.

Ηταν επιλογη μου ομως και δεν μπορω να τα βαζω με την φιλεναδα μου η την νυφη μου που δουλευουν στο δημοσιο και ειναι στο σπιτι τους στις 4 η εχουν την δυνατοτητα να μεινουν στο κρεβατι αν αρρωστησουν ( και καλως την εχουν) ....

# 43 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Moreta
Ηταν επιλογη μου ομως και δεν μπορω να τα βαζω με την φιλεναδα μου η την νυφη μου που δουλευουν στο δημοσιο και ειναι στο σπιτι τους στις 4 η εχουν την δυνατοτητα να μεινουν στο κρεβατι αν αρρωστησουν ( και καλως την εχουν) ....

Δεν μπορούν όλοι, μόνο όσοι έχουν γνωριμίες αρρωσταίνουν.

Εμένα πέρισυ μου έκοψαν 680 ευρώ απ το μισθό επειδή επί 10 ημέρες ήμουν κατάκοιτη και δεν είχα γνωστό γιατρό στο ΚΑΤ για να μου γράψει ότι έκανα εισαγωγή. Με ριζιτική ισχυαλγία αποδεδειγμένη από 3 γιατρούς, και ένα σωρό ακτινογραφίες και τομογραφίες , τι να κάνω να μπω στο ΚΑΤ ; Επέμβαση ;

# 44 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγω τα ξερω Ζουμερη δεν χρειαζεται να μου τα λες.

( Επιλογη μου εννοουσα το να κανω δικη μου δουλεια με οσα σημαινει αυτο και το οτι μπορουν να κατσουν στο κρεβατι αν αρρωστησουν δεν εννοουσα κανα χρονο αλλα τις λιγες 2-3 μερες )

# 45 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το πρόβλημα με το δημόσιο είναι ένα και μοναδικό.

Θεωρείται χωράφι της κάθε Κυβέρνησης που μέσω των διορισμών κάνει άγρα ψηφοφόρων. Όταν πάψει αυτή η γάγγραινα, τότε μόνο θα γειάνει.
Αλλά η κατάσταση διαιωνίζεται σιωπηλά από όλα τα κόμματα εξουσίας που από τη μια μεριά μιλάνε για δημόσιο έλλειμμα κι απ τα παράθυρα διορίζουν τηλεφωνικά καθαρίστριες και κομματικά στελέχη.

Therion

# 46 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri

Δεν μπορούν όλοι, μόνο όσοι έχουν γνωριμίες αρρωσταίνουν.

Εμένα πέρισυ μου έκοψαν 680 ευρώ απ το μισθό επειδή επί 10 ημέρες ήμουν κατάκοιτη και δεν είχα γνωστό γιατρό στο ΚΑΤ για να μου γράψει ότι έκανα εισαγωγή. Με ριζιτική ισχυαλγία αποδεδειγμένη από 3 γιατρούς, και ένα σωρό ακτινογραφίες και τομογραφίες , τι να κάνω να μπω στο ΚΑΤ ; Επέμβαση ;

Κοιτάξτε χάλια.

# 47 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri

Παράθεση:
Και άντε και γίνεται κι έτσι που λες.... αν δηλαδή βρεθεί κάποιος (που δεν βρίσκεται) να λουφάρει (που το 95% το κάνει) και να μην είναι παραγωγικός γιά πες μας τι θα του κάνουν? Ντα? Ποιος? Ή μήπως θα τον απολύσει κανεις? ή θα του κόψουν το πριμ παραγωγικότητας?

Θα εξαιρεθεί από τις λίστες προαγωγών, δεν θα έχει μισθολογική εξέλιξη και ενδεχομένως να υποστεί δυσμενή μετάθεση ή υποβιβασμό.

Μισθολογική εξέλιξη στη βάση φύλλων αξιολόγησης προσωπικού ? δυσμενή μετάθεση ? υποβιβασμό ? συγνώμη, ξέρεις από δημόσιο ?

# 48 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
η Ζουμερη?

Μπααααα τι να ξερει και αυτη απο δημοσιο.........

# 49 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
...

Άκουσε μορέτα .. τα πολλά λόγια είναι φτώχεια ! Έχω πολύ πείρα και από τον ιδιωτικό και από το δημόσιο τομέα. Το παρακάτω σχόλιο δεν είναι προσωπικό προς Θεού !

Μιλάμε για τον ΙΔΙΩΤΙΚΟ τομέα τώρα .. νοιώθεις ότι αξίζεις πολύ περισσότερα φράγκα από αυτά που σου δίνει το αφεντικό ? βγες και διεκδίκησέ τα .. κι αν δε στα δώσει παραιτήσου και ψάξτα στην αγορά.

Συνήθως η εικόνα που έχουμε εμείς για τον εαυτό μας είναι πολύ καλύτερη από την εικόνα που έχουν οι άλλοι για μας. Δεν έχω ακούσει ΕΝΑΝ υπάλληλο που να πει 'εγώ είμαι μέτριος υπάλληλος' όλοι είναι αστέρια.

Στο ΔΗΜΟΣΙΟ δεν αξίζει τον κόπο να κάνεις το κάτι παραπάνω .. κανείς δε θα το αναγνωρίσει και η αύξηση που θα πάρεις θα είναι αυτή της συλλογικής σύμβασης που θα υπογράψει το σωματείο σου (η ΑΔΕΔΥ αν δεν έχεις σωματείο).

# 50 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καλ Χρυσαετε...οτι πεις....

# 51 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
η Ζουμερη?

Μπααααα τι να ξερει και αυτη απο δημοσιο.........

# 52 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εδώ ο ίδιος ο πρωθυπουργός (ο πρώην καλή του ώρα εκεί που είναι στο playstation) σε μια αποστροφή του προεκλογικά είχε πει 'πως να εκσυγχρονίσουμε τη δημόσια διοίκηση όταν για μια απλή μετάθεση ενός δημ. υπαλλήλου χρειάζεται απόφαση υπηρεσιακού συμβουλίου΄εσείς θα μας πείτε ότι μπορεί να φάει μετάθεση και μάλιστα δυσμενή με ένα κακό φύλλο αξιολόγησης ? ελάτε τώρα να λέμε σοβαρά πράγματα.

# 53 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δυο πραγματα με εκνευριζουν απιστευτα.

Ενα ειναι αυτη η νοοτροπια των πολλων , εξ ου και τα χαλια του δημοσιου για τα οποια παραπονιουνται οσοι εχουν αυτη την νοοτροπια τελικα-πως αφου εισαι στο δημοσιο ..και οι μισθοι ειναι κανονισμενοι αποι τις συλογικες συμβασεις ...οοοοκκκ δεν χρειαζεται να κανεις κατι!

Το αλλο ειναι εκεινη η..ελιτ του ιδιωτικου τομεα κατι στελεχη κατι πωλητες κατι λιμοκοντοροι στην πληοψηφια τους ( μην το παρεις προσωπικα Χρυσαετε) που νομιζουν πως ολος ο ιδιωτικος τομεας ειναι οτι αυτοι γνωριζουν και φυσικα ....χωρις αυτους θα κατερεε ο ιδιωτικος τομεας αφου μονο αυτοι προσφερουν εργο και αρα εχουν και την ανεση να φτυνουν δουλειες που δεν τους ικαναποιουν για τον ενα η τον αλλο λογο να μετακινουνται απο εταιρια σε εταιρια με ανεση και που επι της ουσιας οι περισσοτεροι πουλανε μονο μουρη και φυκια για μεταξωτες κορδελες αμοιβομενοι αδρα.

Οπως καλη ωρα καποιοι στο δημοσιο με γνωριμιες καισ τα ρετιρε της ιεραρχειας κλπ .
Το συστημα δεν διαφερει ουτε στην μια περιπτωση ουτε στην αλλη.
Επι της ουσιας και στον ιδιωτικο και στο δημοσιο τομεα υπαρχουν οι ασχετοι υψηλοαμοιβομενοι λιμνοκοντοροι και η βαση που βγαζει την δουλεια τρωει και την παπαρα ποικιλοτροπως.

hellinreaderr

# 54 στις 10/12/2009
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 2.365
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Από το μέλος Moreta - 10/12/09 06:50
... Καλ Χρυσαετε...οτι πεις.... ...

Παράθεση:

Εχει απόλυτο δίκιο μορέτα!!! Απ' ότι κατάλαβα έχεις δική σου δουλειά. Απασχολείς υπαλλήλους? Εγώ είχα μέχρι πέρυσι τέτοιο καιρό μόνο στη Θεσσαλονίκη 200. Εκείνο που δεν μπόρεσα και ούτε θα μπορέσω ποτέ να πιστέψω είναι ότι μόλις γυρνούσε την πλάτη του ο προιστάμενος και νόμιζαν ότι κανένας δεν τους βλέπει έκαναν ότι μπορείς να φανταστείς εκτός απο την δουλειά τους..... και φυσικά μετά όταν δεν είχαν αποτέλεσμα έφταιγαν πάντα όλοι οι άλλοι... Κάτι σαν το σχολείο.... που όταν δεν βλέπει ο δάσκαλος τα πιτσιρίκια πετάν χαρτακια και μιλάνε μεταξύ τους... Αν δεν το έβλεπα δεν θα το πίστευα όποιος και να μου το έλεγε... Κι εγώ ξεκίνησα και δούλευα υπάλληλος για χρόνια μέχρι να κάνω δικιά μου δουλειά αλλά ποτέ δεν ήμουν έτσι... Μέχρι 2-3 άτομα ελέγχονται όσο είσαι από πάνω... Από κει και πέρα απάξ και αρχίσει και μεγαλώνει το πράγμα χάνεται πολύ εύκολα η μπάλλα...Νομίζουν όλοι ότι είναι στο δημόσιο ένα πράγμα...

hellinreaderr

# 55 στις 10/12/2009
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 2.365
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Από το μέλος zoumeri - 10/12/09 06:18
... Δεν μπορούν όλοι, μόνο όσοι έχουν γνωριμίες αρρωσταίνουν.

...

Παράθεση:

Απορώ πως δεν σε έχουν φάει οι υπόλοιποι που χαλάς την πιάτσα. Διότι και αυτό παίζει απ' ότι ξέρω. Όταν βλέπουν κάποιον να ψιλοδουλεύει τον πιάνουν κατα μέρος και του την λένε διότι χαλάνε τον ρυθμό και φαίνεται η λούφα των πολλών...
Απο εκει και πέρα θα σε συμβουλευα να δικτυωθείς καλύτερα για να μπορείς να αρρωσταίνεις ευκολότερα χωρίς χρηματικές απώλειες...

mathilda

# 56 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγω παντως τις τελευταιες μερες εχω σιχαθει να γνωριζω τριανταρηδες ανεργους πτυχιουχους που περιμενουν την επιφοιτηση να βρουν την καλη θεση, κατα προτιμηση στο δημοσιο η την θεση με τον καλο μισθο.
Θα μου πεις, και τι φταινε οι ανθρωποι, τους ειπαν να σπουδασουν και σπουδασαν.
Δυστυχως στην Ελλαδα εχουμε υπερβολικα μεγαλο αριθμο πτυχιουχων (και ερχονται και αλλοι πολλοι) ενω αντιθετα δεν εχουμε ουτε πρωτογενη παραγωγη (κατι λιγοι αγροτες ηταν, και αυτοι πανε στα ριαλητι να βρουν γυναικες) ουτε μεταποιηση (στα αστικα κεντρα). Αντιθετα, εχουμε κατι απο υπηρεσιες, που ειναι ηδη υπερπληρεις απο πτυχιουχους.
Και δεν καταλαβαινω, τι εξυπηρετει πλεον η δημιουργια περισσοτερων πανεπιστημιακων σχολων (περα απο το βολεμα μερικων ημετερων καθηγητων και τα ψηφαλακια των τοπικων αρχοντων), αντι να στραφει η πλειοψηφια των νεων προς τα εξειδικευμενα επαγγελματα.
Τα πανεπιστημια ετσι οπως λειτουργουν, βγαζουν στην αγορα εργασιας χιλιαδες ασχετους με το αντικειμενο που σπουδασαν, με γνωσεις ετη φωτος μακρια απο την πραξη, αποχαυνωμενους απο την παπαγαλια και τις βλακειες που διδασκονται.
Ετσι ειναι, ενας πτυχιουχος ενος οποιουδηποτε ελληνικου πανεπιστημιου, ειναι παντελως αχρηστος για μια μεση ελληνικη επιχειρηση. Γι αυτο δυσκολευεται να βρει και δουλεια, που να αμοιβεται αντιστοιχα.
Βλεπω τι συμβαινει εκει εξω καθημερινα. Πτυχιουχους οικονομικων σχολων που δεν ξερουν να χειριστουν ενα απλο λογιστικο προγραμμα στον υπολογιστη. Μηχανικους και αρχιτεκτονες που δεν εχουν διδαχτει πως να σχεδιασουν με τα τελευταια σοφτγουερ.

Ναι, υπαρχει ανεργια, ισως να ειναι και μεγαλυτερο το ποσοστο, αλλα υπαρχουν επισης και πολλες επιχειρησεις που πασχουν απο εξειδικευμενα στελεχη.

# 57 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ηellin οχι δεν απασχολω υπαλληλους, δεν ειμαι μεγαλοεπιχειρηματιας να απασχολω προσωπικο , ενα μαγαΖακι εχω και μονη μου το παλευω.

(Διακοσιοι υπαλληλοι σημαινουν ενα αρκετα μεγαλο κυκλο εργασιων...)

Παντως θεωρω πως για να εισαι "αφεντικο" χρειαζεται να εισαι ..χαρισματικο ατομο και να εχεις παιδεια εργοδοτη κατι σπανιο στην ελλαδα τουλαχιστον

Εγω μεχρι τωρα ως εργαζομενη στον ιδιωτικο τομεα εχω γνωρισει μονο 2 τετοια ατομα.

Οι ελληνες εργοδοτες στην πλειοψηφια τους ειναι "μπακαληδες" που την ειδαν αφεντικα γαμαμε και δερνουμε.

Δεν θα ηθελα παντως να γινω ..εργοδοτης , μου αρκει να βγαζω το μεροκαματο μου και να κανω το κεφι μου ,το μερακι μου ...δεν θα ηθελα να μπω στην ..συνομοταξια των..εργοδοτων με τιποτα!

# 58 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ερώτηση προς τους οικονομολόγους του φόρουμ. Υπήρχαν περίοδοι ή χώρες στο πλαίσιο καπιταλιστικών οικονομιών στις οποίες είχε εξαλειφθεί η ανεργία? Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι σωστό να θεωρήσουμε πως η ανεργία είναι, ας πουμε, συστατικό στοιχείο της καπιταλιστικής οικονομίας ή όχι.

Επίσης κατι άλλο (όλα όσα θα ήθελα να μάθω για τη σύγχρονη οικονομία και δεν τολμουσα να ρωτήσω ή τελος παντων όλοι οι φίλοι μου είναι άσχετοι και δεν ξέρουν τι να μου πουν).

¨Οταν ερμηνεύουν οι οικονομολόγοι την ανεργία την ερμηνεύουν κυρίως με όρους, ας πουμε, ψυχολογίας (είναι πχ. τεμπέληδες) ή με όρους πιο αμιγώς οικονομικούς? Γιατί η ψυχολογία εμενα μου φαινεται ότι, στον τομέα αυτό τουλάχιστον, δεν πρέπει να έχει τον κυριο λόγο.

# 59 στις 10/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by maranda
Ερώτηση προς τους οικονομολόγους του φόρουμ. Υπήρχαν περίοδοι ή χώρες στο πλαίσιο καπιταλιστικών οικονομιών στις οποίες είχε εξαλειφθεί η ανεργία?

Από όσο γνωρίζω όχι, ποτέ. Σε μια ελεύθερη οικονομία, όπου ο εργοδότης έχει ελευθερία να προσλαμβάνει και να απολύει κατά βούληση (αρκεί να τηρεί τις προβλεπόμενες από τον νόμο προϋποθέσεις), είναι πρακτικά αδύνατο να μην υπάρχει κανένας άνεργος σε μια δεδομένη χρονική στιγμή.

Αυτό όμως που θα μπορούσε να γίνει, είναι να εξαλειφθεί η μακροχρόνια ανεργία, να μην μένει κανείς άνεργος για μεγάλο χρονικό διάστημα!
(μακροχρόνια άνεργοι θεωρούνται αυτοί που συμπλήρωσαν πάνω από 12 συνεχόμενους μήνες χωρίς να εργαστούν καθόλου).

Παράθεση:
Originally posted by maranda
¨Οταν ερμηνεύουν οι οικονομολόγοι την ανεργία την ερμηνεύουν κυρίως με όρους, ας πουμε, ψυχολογίας (είναι πχ. τεμπέληδες) ή με όρους πιο αμιγώς οικονομικούς? Γιατί η ψυχολογία εμενα μου φαινεται ότι, στον τομέα αυτό τουλάχιστον, δεν πρέπει να έχει τον κυριο λόγο.

Ό,τι και να πουν οι οικονομολόγοι, είναι εικασίες ή και υπεραπλουστεύσεις σε μεγάλο βαθμό. Είναι δύσκολο να πει κανείς με βεβαιότητα γιατί κάποιος είναι άνεργος. Θα χρειαστεί να εξετάσει τυπικά και ουσιαστικά του προσόντα, να τα συγκρίνει με απαιτήσεις των διαθέσιμων θέσεων εργασίας, αλλά και να εξετάσει τους τρόπους και τον χρόνο που αφιερώνει κάποιος σε δραστηριότητες αναζήτησης εργασίας.

# 60 στις 11/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μου φαίνεται χαζή η αντιπαράθεση δημόσιου και ιδιωτικού τομέα που προηγήθηκε. Ποιος εργαζόμενος θα προτιμούσε το δημόσιο αν ο ιδιωτικός τομέας ήταν καλύτερος; Αν λέμε ότι το δημόσιο παρέχει ασφάλεια, αυτό είναι σαν να λέμε ότι ο ιδιώτης προσφέρει ανασφάλεια. Αν το ίδιο μας το εργατικό δυναμικό αισθάνεται ανασφαλές στο περιβάλλον εργασίας του ιδιωτικού τομέα, πόσο ανασφαλές θα πρέπει να αισθάνεται το ξένο κεφάλαιο που θα επενδύσει σε αυτόν;

Αν μου δείξει κανείς ότι ο δημόσιος υπάλληλος καταναλώνει περισσότερα ξένα αγαθά και ξένες υπηρεσίες από τον ιδιωτικό, τότε όντως ο ιδιώτης χαραμίζει τα χρήματά του στο δημόσιο. Αυτο που κάνει τη σπατάλη δημοσίου χρήματος είναι οι προμήθειες, όχι τόσο η μισθοδοσία των υπαλλήλων. Μη μου πείτε ότι δε μπλέκονται συμφέροντα ιδιωτών στις προμήθειες του δημοσίου.

Εδώ και πολύ καιρό, αν όχι ανέκαθεν, ο ιδιωτικός τομέας ουσιαστικά αρνείται την οικονομία της αγοράς που υποτίθεται τον ενδυναμώνει, αφήνοντας ένα κενό στην οικονομική δραστηριότητα που "καλύπτει" το δημόσιο. Φυσικά και υπήρξε και λαϊκισμός που έπαιξε ρόλο, αλλά ψήφο έχουν όλοι, ιδιώτες και δημόσιοι.

Το δημόσιο σαν εργασιακός χώρος για αρκετό κόσμο ότι είναι ένα "μαξιλαράκι" για να δουλέψει δεύτερη δουλειά, "μαύρη" σε μεγαλο ποσοστό, το έχω ξαναπεί. Αν υποθέσουμε ότι η παραοικονομία αποτελείται από παροχές υπηρεσιών, είναι μάλλον αδύνατον να πουλήσουμε αυτού του είδους τις υπηρεσίες προς τα έξω, οπότε αναλώνονται σε εσωτερική κατανάλωση. Έτσι έχουμε ατομικά κατανάλωση, το εργατικό δυναμικό δουλεύει πολύ, αλλά κανείς ξένος δε μπορεί να στηριχθεί στην εργασία μας.

Εξαρτιόμαστε από το πετρέλαιο κι από αγαθά που παράγονται στο εξωτερικό, ενώ το εισόδημα, ο πλούτος του τόπου προκύπτει ουσιαστικά από τις πληρωμές των ξένων για την παροχή τραπεζικών υπηρεσιών (?), για υπηρεσίες σχετικές με τη ναυτιλία και από τις τουριστικές. Επομένως όσο και να γκρινιάζουμε αναμεταξύ μας πόσο τεμπέλης είναι ο ένας, πόσο άχρηστος ο άλλος, από ξένα χρήματα θα επιβιώσουμε.

Θα ήθελα και τα σχόλια της Μυρτώς στην άποψή μου. Ή του Ναρούτο.
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε