Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Παρεμβάσεις το 2010 σε ασφαλιστικό

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

# 21 στις 23/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by sunnyeyes
Γιατι ποιος ειπε οτι οι σκλαβοι και οι δουλοι σταματησαν να υπαρχουν.
Απλα αλλαξαν ονομα. Εργατες - υπαλληλοι κτλ κτλ

Να μη σου πω οι τότε δούλοι καλύτερα ήτανε. Άμα δε σε θέλανε, σε τυλίγανε σε αλυσίδες να σε προσέχουν (όχι ανόητα μέτρα ασφαλείας, βγάλτε τα παπούτσια σας και χαμογελάστε στη θερμοκάμερα) και σε πηγαίναν στα παζάρια να βρεις έναν καλύτερο αφέντη. Όλη την υφήλιο μπορούσες να γυρίσεις έτσι, και σε μέρη που σήμερα τα θεωρούμε πανάκριβους προορισμούς και περιπετειώδη.

Άσε που μπορούσες να ζήσεις και μέσα στη χλιδή, υπηρετώντας στα ιδιαίτερα του αφέντη. Γνώριζες και νέους πολιτισμούς, άλλες κουλτούρες. Δε λέω υπήρχαν και τα άτυχα του να ζεις σε φυτείες στην Αμερική, αλλά εδώ οι Μεσογειακοί πειρατές δε κάναν τέτοιες συνεργασίες, σε πηγαίναν να υπηρετήσεις σε χαρέμια, σε σπίτια κλπ.

Τι να λέμε τώρα, να είσαι υπάλληλος δευτεροκλασάτος κλεισμένος χρόνια στα γραφεία; Δε λέει, δε λέει.

# 22 στις 24/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by nikolaos_2

Παράθεση:
Originally posted by sunnyeyes
Γιατι ποιος ειπε οτι οι σκλαβοι και οι δουλοι σταματησαν να υπαρχουν.
Απλα αλλαξαν ονομα. Εργατες - υπαλληλοι κτλ κτλ

Να μη σου πω οι τότε δούλοι καλύτερα ήτανε. Άμα δε σε θέλανε, σε τυλίγανε σε αλυσίδες να σε προσέχουν (όχι ανόητα μέτρα ασφαλείας, βγάλτε τα παπούτσια σας και χαμογελάστε στη θερμοκάμερα) και σε πηγαίναν στα παζάρια να βρεις έναν καλύτερο αφέντη. Όλη την υφήλιο μπορούσες να γυρίσεις έτσι, και σε μέρη που σήμερα τα θεωρούμε πανάκριβους προορισμούς και περιπετειώδη.

Άσε που μπορούσες να ζήσεις και μέσα στη χλιδή, υπηρετώντας στα ιδιαίτερα του αφέντη. Γνώριζες και νέους πολιτισμούς, άλλες κουλτούρες. Δε λέω υπήρχαν και τα άτυχα του να ζεις σε φυτείες στην Αμερική, αλλά εδώ οι Μεσογειακοί πειρατές δε κάναν τέτοιες συνεργασίες, σε πηγαίναν να υπηρετήσεις σε χαρέμια, σε σπίτια κλπ.

Τι να λέμε τώρα, να είσαι υπάλληλος δευτεροκλασάτος κλεισμένος χρόνια στα γραφεία; Δε λέει, δε λέει.

Χαίρομαι Νικόλα που αισθάνεσαι ελεύθερος.

Εγώ πάλι, αισθάνομαι τις αλυσίδες και μάλιστα όχι στα πόδια, που αυτες τις βλέπεις, αλλά από τις άλλες, τις αόρατες, αυτές που δεν τις αναγνωρίζεις εύκολα.
Αλυσίδες στη σκέψη, στην επιθυμία, αλυσίδες κοινωνικές, οικογενειακές, του πρέπει, της καταξιώσης, του καταναλωτισμού, των προτύπων, της διαφήμισης που δημιουργούν ψεύτικες ανάγκες, των Νόμιμων κλεφτών και άλλες, πολλές, πάρα πολλές.

Όμως και εγω χαρούμενη είμαι.
Όχι γιατί δεν έχω και στα πόδια, αλλά γιατί κατάλαβα οτι υπάρχουν.

Κάνα δύο ήδη τις έχω σπάσει. Είναι να μην είμαι χαρούμενη;

sunrise55

# 23 στις 27/12/2009
author
Γυναίκα / 65 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 23
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Tα μέτρα για το ασφαλιστικό θα είναι σκληρά τονίζει στις 27/12/2009 ο υπουργός εργασίας Ανδρέας Λοβέρδος σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Veto. Σημειώνει ότι αν δεν γίνουν αλλαγές τότε θα υπάρξει βίαιη προσαρμογή και αυτό σημαίνει αίμα.
Σημειώνει δε χαρακτηριστικά "ή ταν ή επι τας"

Απο το 1993 ακούμε για το ασφαλιστικό με τον περιβόητο νόμο Σιούφα.
Και 'επονται και άλλοι "άξιοι" υπουργοί (Ρέππας,Γιαννίτσης,Πετραλιά).
Συνέχεια αυτό τους φταίει.
Η ανεργεία έχει φτάσει σε νούμερα ρεκόρ και συνδέεται άμεσα με το
ασφαλιστικό.
Τι το λένε και δεν το κάνουν;
Ας τα πάρουν επιτέλους αυτά τα σκληρά μέτρα τα οποία επαγγέλονται εδώ και τόσα χρόνια.
Απο τη ζημιά που κάνει το κακό κλίμα που δημιουργείται όσο το θέμα ανακυκλώνεται,καλύτερα να τα είχαν πάρει τα μέτρα εδώ και χρόνια και να πάμε παρακάτω.
Μόνο λόγια και εξαγγελίες.
Αποτέλεσμα οι εργασιακές σχέσεις να έχουν πιάσει πάτο.
Οι εργοδότες του ιδιωτικού τομέα αποθρασύνθηκαν.
Βρήκαν το κλίμα που αναζητούσαν για να καθηλώσουν τους μισθούς,
να κάνουν απολύσεις, να απασχολόυν με μαύρη εργασία.
Οι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα δεν μπορούν να αμυνθούν.
Χειρότερα δεν γίνεται.
Το θέμα είναι πολιτικό και μόνο έτσι μπορεί να λυθεί.
Αν ήθελε η εκάστοτε κυβέρνηση να το επιλύσει θα το είχε ήδη κάνει.
Αυτό που γίνεται είναι απαράδεκτο και μας υποβιβάζει όλους.
.

Λύση του ασφαλιστικού, «πόλεμο» στην αδήλωτη εργασία και μέτρα για την ενίσχυση της απασχόλησης (4ετής επιδότηση ασφαλιστικών εισφορών για τους νέους) και της κοινωνικής συνοχής (αυξήσεις σε επιδόματα ανεργίας και κατώτατες συντάξεις) υποσχέθηκε χθες ο υπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης Α. Λοβέρδος στο πλαίσιο του Συμβουλίου των υπουργών της Ε.Ε. για την απασχόληση.

# 24 στις 28/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εκείνα τα λεφτά των ταμείων που τα έπαιξαν στο χρηματιστήριο , τα ξεχάσαμε όλοι, ε ;
Ποιοι τα πήραν ; Γιατί δεν τα επέστρεψαν; Γιατί δεν τα ζητάνε οι αρμόδιοι απ αυτούς ;

# 25 στις 28/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by naruto
Αλήθεια όμως, αυτοί που θα κάνουν ελέγχους για την πάταξη της αδήλωτης εργασίας και της εισφοροδιαφυγής... δημόσιοι υπάλληλοι δεν είναι και αυτοί;
Τους συνοδεύει μια αρκετά κακή φήμη όσο αφορά την αποτελεσματικότητα και το ήθος τους... θα βοηθήσουν την κυβέρνηση να εφαρμόσει την πολιτική της;

Μην ακούω σαχλαμάρες.
Για να γίνεις ελεγκτής πρέπει να είσαι κολλητός της εκάστοτε κυβέρνησης.
Οι θέσεις δεν πιάνονται απο τον οιονδήποτε υπάλληλο. Αγοράζονται. Σε βάζω εκεί, θα μου αποδώσεις τόσα. Είτε με πρόστιμα είτε με πλαγια μέσα. Είδε κανείς κανέναν να φυλακίζεται επειδή λαδώθηκε ;
Και ποιος λαδώνεται ; Ο φουκαράς που πάτε και βρίζετε στον γκισέ και τον έχωσαν εκεί επειδή η συναλλαγή είναι χαμαλίκι ; Όχι βέβαια. Ο κυριλέ λαδώνεται. Αυτός που δεν τον βλέπει ο πολύς ο κόσμος. Που συνήθως δεν έχει περάσει καν από το τμήμα συναλλαγής. Γιατί τον έχουν βάλει εκεί άνωθεν. Για να βγάλει λεφτά. Ξέρει καλά η κάθε κυβέρνηση ποιος υπάλληλος "βγάζει" λεφτά. Μη γελιέσαι μ αυτά που λένε τα ΜΜΕ.

pigassos71

# 26 στις 28/12/2009
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060
Εμένα να μου το θυμηθείτε

Όλες αυτές οι παρεμβάσεις στο ασφαλιστικό θα είναι…
Εικαστικές!

Α.Μ.Βα.Ν.ς Ατομο με βαριά νοητική στέρηση Παρακαλώ να είστε συγκαταβατικοί μαζί μου.

hellinreaderr

# 27 στις 28/12/2009
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 2.365
Δυστυχώς αυτό που κανείς πολιτικός δεν παραδέχεται είναι ότι εάν απο την μεταπολίτευση και μετά δεν έβαζαν χέρι όποτε ήθελε ο καθένας πρωθυπουργός στα αποθεματικά των ταμείων (κοινώς όποτε τους έλειπαν λεφτά τα παίρνανε απο εκεί) και με αποκορύφωμα το τελευταίο των ομολόγων.. δεν θα μιλούσαμε τώρα καν για "ασφαλιστικό πρόβλημα". Αν έχουν τα κότσια ας ανοίξουν το θέμα αυτό. Να βγάλουν στην δημοσιότητα πόσες φορές απο το 1974 και μετα πήραν λεφτα από τα ταμεία και πόσα πήραν... Και μετά να βγούν να μιλήσουν γιά τα υπόλοιπα... Επίσης να μας πουν πως αξιοποιούν την υπόλοιπη περιουσία των ταμείων έτσι ώστε να αποφέρει κέρδη...

pythagoras

# 28 στις 5/1/2010
author
Ανδρας / 65 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.442
α2=β2+γ2 ΦιλοκαλούΒεν δε Βετ ευτελείας και φιλοσοφούΒεν άνευ Βαλακίας
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε