Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Παρεμβάσεις το 2010 σε ασφαλιστικό

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Μυρτώ

# 1 στις 11/12/2009
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
'Aρεσαν+: 0%

Παρεμβάσεις το 2010 σε ασφαλιστικό

To ξέρω ότι σας έχω ταράξει από χθές στα οικονομικά θέματα αλλά πραγματικά το βρίσκω τρομερά ενδιαφέρον να βλέπω τις απόψεις σας και να γίνεται διάλογος. Δείτε και αυτό και παρακαλώ σχολιάστε για το πως πιστεύετε ότι πρέπει να λυθεί το ασφαλιστικό πρόβλημα:
Λύση του ασφαλιστικού, «πόλεμο» στην αδήλωτη εργασία και μέτρα για την ενίσχυση της απασχόλησης (4ετής επιδότηση ασφαλιστικών εισφορών για τους νέους) και της κοινωνικής συνοχής (αυξήσεις σε επιδόματα ανεργίας και κατώτατες συντάξεις) υποσχέθηκε χθες ο υπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης Α. Λοβέρδος στο πλαίσιο του Συμβουλίου των υπουργών της Ε.Ε. για την απασχόληση.

Ο υπουργός, παρουσιάζοντας τον προγραμματισμό δράσης της ελληνικής κυβέρνησης προανήγγειλε:

Εντατικοποίηση των ελέγχων για τον εντοπισμό της αδήλωτης - ανασφάλιστης εργασίας μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2010. «Βασικός αντίπαλος είναι η αδήλωτη εργασία» τόνισε χαρακτηριστικά ο υπουργός αναγγέλλοντας ότι «οι έλεγχοι για την αντιμετώπιση της μαύρης αγοράς εργασίας θα γίνουν ασφυκτικοί».

Νέο θεσμικό πλαίσιο έως τον Φεβρουάριο για τις ευέλικτες εργασιακές σχέσεις με την παροχή περισσότερων εγγυήσεων (εργασιακών και ασφαλιστικών).

Επαναπροσανατολισμό των δράσεων για τη στήριξη της απασχόλησης το 2010 μέσω της 4ετούς επιδότησης των ασφαλιστικών εισφορών (ως κίνητρο για την ενθάρρυνση των προσλήψεων των νέων και ιδιαίτερα των γυναικών που πλήττονται περισσότερο από την ανεργία). Ακόμη, κίνητρα για τη διατήρηση των θέσεων εργασίας ειδικά στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις και ενίσχυση των πρωτοβουλιών απασχόλησης στο πεδίο της περιβαλλοντικής ανάπτυξης και της κοινωνικής οικονομίας.

Δομική αλλαγή και εξορθολογισμό του ασφαλιστικού μέσα στο 2010. «Η νάρκη του ασφαλιστικού εξερράγη», είπε ο Α. Λοβέρδος εξηγώντας ότι τα ποσά που ζητούν τα Ταμεία για να καλύψουν τις ανάγκες για πληρωμές συντάξεων και δώρων έχουν τριπλασιαστεί το 2009 (2,5 δισ. ευρώ από 850 εκατ. ευρώ πέρυσι), ενώ οι προοπτικές για το 2010 διαγράφονται ακόμη πιο δυσοίωνες (θα χρειαστεί πρόσθετη κρατική επιχορήγηση άνω των 3,8 δισ. ευρώ).

Ενίσχυση της κοινωνικής συνοχής με αύξηση των επιδομάτων ανεργίας, ΕΚΑΣ καθώς και των κατώτατων συντάξεων.
Πρόκληση
Ο Α. Λοβέρδος τόνισε, τέλος, ότι το φαινόμενο της μαζικής ανεργίας συνιστά κοινή πρόκληση για τις ευρωπαϊκές κυβερνήσεις λέγοντας ότι χρειάζεται και κοινή απάντηση στα προβλήματα της εργασίας και των πιέσεων που ασκούνται από τη γήρανση του πληθυσμού, τη μετανάστευση, τις περιφερειακές ανισότητες κ.ά.

Με Ρομπόλη και Ρωμανιά η ΓΣΕΕ στον διάλογο

Θέση στην Επιτροπή Σοφών για τη μεταρρύθμιση του ασφαλιστικού παίρνει η ΓΣΕΕ. Ο πρόεδρος της Συνομοσπονδίας Ι. Παναγόπουλος με επιστολή που στέλνει, ίσως και εντός της ημέρας, στον υπουργό Εργασίας Α. Λοβέρδο ορίζει ως εμπειρογνώμονες της ΓΣΕΕ στην Επιτροπή τον πρόεδρο του Ινστιτούτου Εργασίας, καθηγητή Σ. Ρομπόλη και τον πρόεδρο του Παρατηρητηρίου Απασχόλησης και επιστημονικό σύμβουλο του ΙΝΕ Γ. Ρωμανιά.
Οριοθέτηση
Η συμμετοχή των «2» στην 9μελή Επιτροπή που θα συγκροτήσει το υπουργείο έως τις 4 Δεκεμβρίου (με εμπειρογνώμονες της κυβέρνησης και των εργοδοτών) θα είναι αυστηρά οριοθετημένη καθώς η ΓΣΕΕ αποκλείει την οποιαδήποτε συζήτηση θεμάτων όπως την αύξηση των ορίων ηλικίας συνταξιοδότησης, τη μείωση των συντάξεων και της αύξηση των εισφορών.

Ιδιαίτερη έμφαση για τη «λύση» του ασφαλιστικού δίνει η ΓΣΕΕ στην καταπολέμηση της εισφοροδιαφυγής και της αδήλωτης εργασίας που με 1.100.000 ανασφάλιστους στερεί περί τα 8 δις ευρώ ετησίως από τα ασφαλιστικά ταμεία.

Aπό την Ημερισία
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

# 2 στις 11/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Λύση του ασφαλιστικού, «πόλεμο» στην αδήλωτη εργασία και μέτρα για την ενίσχυση της απασχόλησης (4ετής επιδότηση ασφαλιστικών εισφορών για τους νέους) και της κοινωνικής συνοχής (αυξήσεις σε επιδόματα ανεργίας και κατώτατες συντάξεις) υποσχέθηκε χθες ο υπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης Α. Λοβέρδος στο πλαίσιο του Συμβουλίου των υπουργών της Ε.Ε. για την απασχόληση.

Δεν είναι η πρώτη φορά που τα ακούμε... θέλω να δω πόση υπομονή και επιμονή θα επιδειχτεί αυτή την φορά στην εφαρμογή των μέτρων.

Αλήθεια όμως, αυτοί που θα κάνουν ελέγχους για την πάταξη της αδήλωτης εργασίας και της εισφοροδιαφυγής... δημόσιοι υπάλληλοι δεν είναι και αυτοί;
Τους συνοδεύει μια αρκετά κακή φήμη όσο αφορά την αποτελεσματικότητα και το ήθος τους... θα βοηθήσουν την κυβέρνηση να εφαρμόσει την πολιτική της;

Μυρτώ

# 3 στις 11/12/2009
author
Προσωπικά πιστεύω πως εάν δεν γίνει ριζική αναθεώρηση του ασφαλιστικού συστήματος , αυτά αποτελούν πάλι ημίμετρα για έισπρακτικούς σκοπούς, τα οποία μακροπρόθεσμα δεν θα φέρουν αποτέλεσμα στο πρόβλημα.

Οι περισσότερες ανεπτυγμένες χώρες (και μη) έχουν βασίσει τα ασφαλιστικά τους συστήματα σε τρείς πυλώνες :

- Στην κοινωνική ασφάλιση
- Στα επαγγελματικά ταμεία
- Στην ιδιωτική ασφάλιση

Οι τρείς αυτοί πυλώνες αθροιστικά παρέχουν μια αξιοπρεπή και επαρκή σύνταξη στους πολίτες τους και βασίζονται σε συστήματα όπως το "κεφαλαιοποιητικό" ή το "pay as you go" κλπ

Με αυτό τον τρόπο διασφαλίζεται (μετά από αναλογιστικές μελέτες που λαμβάνουν υπόψη την αύξηση του μέσου όρου ζωής , την γήρανση του πληθυσμού άρα και του εργατικού δυναμικού , την μείωση των γεννήσεων κλπ κλπ κλπ ) η επάρκεια των εισφορών προκειμένου να υπάρξει και ταμειακή επάρκεια στο μέλλον που θα διασφαλίσει την σύνταξη και την περίθαλψη στην τρίτη ηλικία.

Στην Ελλάδα ο πρώτος πυλώνας ασθενεί (... την βγάζει δεν την βγάζει) ενώ ο δεύτερος και ο τρίτος είναι ανύπακτοι πρακτικά.
Αυτό που θα μας σώσει είναι η αποφυγή της "εισφοροδιαφυγής";
Αφού τα χρήματα δεν επενδύονται σωστά... όταν υπάρχουν και στην παρούσα φάση προφανώς... δεν υπάρχουν για να επνεδυθούν έτσι κι αλλιώς.

Προσωπικά , σκέφτομαι ότι εάν πλήρωνα 500 ευρώ και βάλε (που πληρώνω στο ΙΚΑ ) σύν τα άλλα 900 poy δίνει ο εργοδότης μου (ήτοι 1600 ευρώ τον μήνα) σε μια ιδιωτική ασφαλιστική .... θα είχα το καλύτερο ιατροφαρμακευτικό πρόγραμμα (βλ. BUPA με απεριόριστη κάλυψη) και θα έπαιρνα τρελλά λεφτά ως εφάπαξ ή σύνταξη αντί να τα δίνω στο ΙΚΑ που θα πάρω από τα τρία το μακρύτερο...

Δεν θα έπρεπε να έχω επιλογή που θέλω να δίνω τα λεφτά της ασφάλισης μου;
Γιατί να αναγκάζομαι να πετάω 1600 € το μήνα σε ένα χρεωκοπημένο ταμείο;;;

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

hellinreaderr

# 4 στις 11/12/2009
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 2.365
Δεν θα ήταν μιά καλή αρχή να μάθουμε από πότε, ποιοί, πόσες φορές και πόσα ακριβώς ήταν τα χρήματα που πάρθηκαν απο τα ασφαλιστικά ταμεία από την εποχή της ιδρύσεως τους? Α ξέχασα να μας πουν επίσης που. πως, και γιατι χρησιμοποιήθηκαν..... έτσι βρε παιδί μου για ιστορικούς λόγους.....

MissLucky

# 5 στις 12/12/2009
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση
Ν. Κοζάνης / Κοζάνη
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 208

Παράθεση:
.....

Μυρτω χαιρομαι που βαζεις τετοια θεματα, τα προβληματα που θα'πρεπει να μας απασχολουν ειναι κυριως αυτα!
Δυστυχως πρωτα ειδα το αλλο σου ποστ για την ανεργια.. μαλλον η παραθεση που εκανα εκει ταιριαζε περισσοτερο εδω.. αλλη φορα θα διαβαζω κ τα παρακατω θεματα!

Ελπιζω να μην πειραζει τοσο...
Απλα με πιανει το παραπονο που ολοι μιλαμε.. μιλαμε... μιλαμε κ τπτ δεν κανουμε στην τελικη! Αγανακτω με το ολο το συστημα.. κ με οσους το στηριζουν.

Οπως κ τωρα η κυβερνηση.. αλλα ελεγε πριν βγει, αλλα λεει κ αλλα θα κανει..
Τι να πω κ τι να πιστεψω?!
Εχω απογοητευτει, οχι τοσο απο τους πολιτικους... αλλα κυριως απο τους πολιτες της χωρας μας που συνεχιζουν να τους υποστηριζουν!

Αχ, για να δουμε τι θα γινει κ αυτη τη φορα... μπας κ δουμε ασπρη μερα! ή εστω γκριζα.. εστω να βγουμε απο την μαυριλα των τελευταιων χρονων!

cerise

# 6 στις 21/12/2009
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Ολα αυτά που λένε ότι θα πατάξουν όπως και τα κίνητρα που επαγγέλονται και λοιπά συναφή χρειάζονται και μια άλλη νοοτροπία εκ μέρους του λαού στον οποίο αναφέρονται. Οσο η νοοτροπία δεν αλλάζει, θα πηγαίνουμε από το κακό στο χειρότερο και όλα τα ευτράπελα στον εργασιακό χώρο και στη κοινωνία θα εξακολουθούν να υπάρχουν και να διαιωνίζονται.
Και η νοοτροπία ενός λαού μπορεί ν αλλάξει έστω και με εξαναγκασμό εκ των πραγμάτων , όταν οι άνθρωποι στις θέσεις κλειδιά κατανοήσουν ή εξαναγκαστούν να κατανοήσουν από την πρώτη κιόλας μέρα των μέτρων ...ότι δεν έχουν κανένα περιθώριο και καμμιά ανοχή να μην κάνουν σωστά και δίκαια τη δουλειά τους για να σαπορτάρουν το έργο της κυβέρνησης και των υπουργών.
Εξυπακούεται βέβαια και έτσι έδειξαν οι νέοι υπουργοί ότι είναι πρώτα εκείνοι έτοιμοι ν αλλάξουν τη νοοτροπία που ίσχυε στο παρελθόν και να περιφρουρήσουν την όλη προσπάθεια ασκώντας έλεγχο στα τα στελέχη τους στις θέσεις κλειδιά ώστε να μην έχουμε μια από τα ίδια.
Το φιάσκο τόσων ετών με το πολιτικό μέσον που φούντωσε την αναξιοκρατία και άφησε στο περιθώριο πολλούς ανθρώπους αξιόλογους και χρήσιμους για την δημιουργική εξέλιξη της χώρας μας αλλά ταυτόχρονα έγινε μπούμερανγκ εναντίον των κυβερνήσεων και καταλήξαμε εδώ που καταλήξαμε.
Αυτοί οι άνθρωποι που αναριχήθηκαν απότομα σε υψηλά αξιώματα τόσο στο δημόσιο όσο και ιδιωτικό τομέα των μεγάλων επιχειρήσεων και οργανισμών μας έφτασαν εδώ που μας έφτασαν κι εμάς και τα ταμεία μας . Μας ρεζίλεψαν στο εξωτερικό και μας έκαναν δακτυλοδειχτούμενους.
Νομίζω πως πιάσαμε πάτο. Κι έτσι υπάρχει ελπίδα να σηκωθούμε αρκεί να έχουμε όλοι πλέον τις κεραίες ανοιχτές και να μην κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου όπως κάναμε τα τελευταία χρόνια μια και το πλαστικό χρήμα των τραπεζών μας λίγδωσε το έντερο.
Πιστεύω να είδαμε ότι ζήσαμε μια αυταπάτη. Γιατί γίναμε ένα κράτος φτωχό με πλούσιους κατοίκους. Κι αυτό υποθήκευσε το μέλλον των παιδιών μας περισσότερο από το ήδη δικό μας υποθηκευμένο μέλλον.
Δεν υπάρχουν περιθώρια να μείνουν στο συρτάρει οι εξαγγελίες πλέον. Και σ αυτό χρειάζεται καθημερινή δικιά μας συμμετοχή και επαγρύπνηση, αλλιώς χαθήκαμε...και είναι κρίμα. Ο καθένας πλέον οφείλει να καταγγέλει όποιον αντιλαμβάνεται να παίζει το ίδιο βιολί με τη μαύρη εργασία και τα μαύρα χρήματα.

# 7 στις 21/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Προσωπικά , σκέφτομαι ότι εάν πλήρωνα 500 ευρώ και βάλε (που πληρώνω στο ΙΚΑ ) σύν τα άλλα 900 poy δίνει ο εργοδότης μου (ήτοι 1600 ευρώ τον μήνα) σε μια ιδιωτική ασφαλιστική .... θα είχα το καλύτερο ιατροφαρμακευτικό πρόγραμμα (βλ. BUPA με απεριόριστη κάλυψη) και θα έπαιρνα τρελλά λεφτά ως εφάπαξ ή σύνταξη αντί να τα δίνω στο ΙΚΑ που θα πάρω από τα τρία το μακρύτερο...

Αυτο ακριβως σκεφτομαι πολλα χρονια τωρα. Γιατι τοσα χρηματα να πηγαινουν, ουσιαστικα χαμενα. Και πως θελουν να μην υπαρχουν ανασφαλιστοι με τετοιες συνθηκες.
Ασφαλεια εχεις, δεν εχεις ομως δωρεαν περιθαλψη (δειξτε μου εναν ανθρωπο που παει σε οδοντιατρο στο ΙΚΑ), οσο για τις συνταξεις αβεβαιο το μελλον (και το παρον για πολλους που περιμενουν ενα χρόνο τωρα συνταξη).

Στην Ολλανδια, μου ειπε ενας φιλος μου, πως ο εργοδοτης επιλεγει την ασφαλεια του υπαλλήλου η οποία μπορει να ειναι και ιδιωτικη. Ο νομος απλα υπωχρεωνει να ειναι ασφαλισμένοι οι υπάλληλοι, αλλά δεν δεσμεύει να ειναι δημοσια ή ιδιωτικη. Και φυσικα, απολαμβανουν τις παροχες των ταμειων. Δεν τον εχω ρωτησει βεβαια τι γινεται με τις συνταξεις. (δεν με απασχολουσε τοτε)

Δεν ειμαι υπερ να στρεφομαστε στον ιδιωτικο τομεα. Δεν μου αρεσει καθολου αυτη η νοοτροπια. Ομως αυτο που παρατηρω ειναι οτι σιγα σιγα, ολοι οι δημοσιοι φορεις χρεωκοπουν, με αποτελεσμα ακομα και ο λαος να αναζητα κινησεις στον ιδιωτικο τομεα. Σαν να μας σπρωχνουν εκει.
Στο τελος αν ειμαστε αναγκασμενοι να πληρωνουμε τα παντα, τοτε για τι κρατος μιλαμε; Μονο για να εχουμε τους 300ους και να λεμε οτι εχουμε Δημοκρατια;
Να κανουμε και μια ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗ να εκλεξουμε και ΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ να εχουμε και ενα ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ, πιο φτηνα θα μας βγει.

# 8 στις 21/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγώ όμως βλέπω ότι σε αυτό τον τόπο την Ασπίς να καταρρέει, όχι το ΙΚΑ...

Στην Ολλανδία οι φίλοι μας λένε εν-εν... γιατί λόγω Άμστερνταμ οι ασφαλιστικές έχουν βάσεις στη ναυτιλία.

Μυρτώ

# 9 στις 22/12/2009
author
Το ότι κατέρρευσε η ΑΣΠΙΣ , δεν συμαίνει ότι ένας ολόκληρος κλάδος είναι αναξιόπιστος.... Είναι άδικο να φορτώνουμε σε έναν ολόκληρο κλάδο τα λάθη ενός.

Οσο για την Ν.Ν (που σήμαινε Νationale Netherlanden - δηλαδή Εθνική Ολλανδίας) ... και σημερινή ING , είδες την καμπάνα που έφαγε από την Ε.Ε και την απόφαση της για διάπαση σε τραπεζικό και ασφαλιστικό (και πώληση του ασφαλιστικού σε στρατηγικό επενδυτή) ;Στην οικονομική κρίση οι ασφαλιστικές συμπαρασύρθηκαν από τις τράπεζες , δεν δημιούργησαν την κρίση αυτές....
Οσο για το ΙΚΑ , το ότι δανείζεται κάθε μήνα για να πληρώσει τις συντάξεις ( και με τα υφιστάμενα spread....) αυτό δεν σου μοιάζει για χρεωκοπία ;
Aπλά επειδή είναι το κράτος πίσω από αυτό ; Αν ήταν ιδιωτική επιχείρηση θα είχε προ πολλού βαρέσει κανόνι...
Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι οτιδήποτε δημόσιο σε αυτή τη χώρα...

# 10 στις 22/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Το ότι κατέρρευσε η ΑΣΠΙΣ , δεν συμαίνει ότι ένας ολόκληρος κλάδος είναι αναξιόπιστος.... Είναι άδικο να φορτώνουμε σε έναν ολόκληρο κλάδο τα λάθη ενός.

Οσο για την Ν.Ν (που σήμαινε Νationale Netherlanden - δηλαδή Εθνική Ολλανδίας) ... και σημερινή ING , είδες την καμπάνα που έφαγε από την Ε.Ε και την απόφαση της για διάπαση σε τραπεζικό και ασφαλιστικό (και πώληση του ασφαλιστικού σε στρατηγικό επενδυτή) ;Στην οικονομική κρίση οι ασφαλιστικές συμπαρασύρθηκαν από τις τράπεζες , δεν δημιούργησαν την κρίση αυτές....

Οσο για το ΙΚΑ , το ότι δανείζεται κάθε μήνα για να πληρώσει τις συντάξεις ( και με τα υφιστάμενα spread....) αυτό δεν σου μοιάζει για χρεωκοπία ;
Aπλά επειδή είναι το κράτος πίσω από αυτό ; Αν ήταν ιδιωτική επιχείρηση θα είχε προ πολλού βαρέσει κανόνι...

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι οτιδήποτε δημόσιο σε αυτή τη χώρα...

1. Την καμπάνα δε την είδα... σπεύδω να ενημερωθώ.

2. Αν έχω μείνει ακάλυπτος από την ιδιωτική ασφαλιστική, τι με νοιάζει αν ο υπόλοιπος κλάδος πάει καλά; Ομοίως, αν με πληρώνει το δημόσιο, τι με νοιάζει αν δανείστηκε επειδή δεν επένδυσε σωστά τα χρήματα των κρατήσεων που μου έκανε;

Ποιος είναι σωστότερος στις υποχρεώσεις του;

3. Μόνο αν πάρεις το νόμο υποχρεωτικής ασφάλισης των οχημάτων, έχεις μια στάνταρ πηγή χρημάτων για ασφαλιστικές εταιρίες. Χωρίς αυτό το νόμο, πιστεύεις ότι οι κάτοχοι οχημάτων θα ασφαλίζονταν;

Αυτό το ερμηνεύεις ή όχι ως παρέμβαση του δημοσίου υπέρ του ιδιωτικού τομέα;

Κι αν ναι, θεωρείς πως είναι η μόνη υποστήριξη του δημόσιου υπέρ του ιδιωτικού τομέα; Εγώ νομίζω πως υπάρχει τόση, ώστε αυτό που γίνεται αποκαλείται "σύμπραξη δημόσιου και ιδιωτικού τομέα".

Μυρτώ

# 11 στις 22/12/2009
author
Nικόλαε δυστυχώς δεσμεύομαι να σου πω τις απόψεις μου γι αυτό το θέμα , θα πώ μόνο όσα μπορώ.

Η υποχρεωτική ασφάλιση αυτοκινήτων δεν γίνεται για να πλουτίζουν οι ασφαλιστικές. Παγκοσμίως γίνεται γιατί εάν κάποιος π.χ πάθει ένα σοβαρό ατύχημα , να μην αφήνεται έρμαιο στην μοίρα του αλλά να υπάρχει κάποιου είδους εξασφάλιση και γι αυτόν. Γι αυτό δεν είναι και προαιρετική.
Οσο για σύμπραξη του ιδιωτικού με τον δημόσιο τομέα σε αυτό το θέμα , επέτρεψε μου απλά να σου πώ , ότι κάνεις λάθος.

Οπως επίσης επέτρεψε μου να σημειώσω , ότι το σύστημα που υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα με την κοινωνική σύνταξη , είναι απαξιωμένο στον υπόλοιπο κόσμο εδώ και δεκαετίες (μιλάω για την χρήση του αναδιανεμητικού και όχι του κεφαλαιοποητικού συστήματος κλπ).

Το αν το ΙΚΑ πληρώνει σήμερα , δεν σημαίνει ότι θα πληρώνει και αύριο.
Και αν εσύ που πληρώνεις εισφορούλες χωρίς ταβάνι ... πάρεις μια σύνταξη μετά από 30 χρόνια της τάξεως των 600 ευρώ τα οποία θα σου τα έχει απαξιώσει και ο πληθωρισμός λίγο παραπάνω από το ήμισυ... τι να την κάνεις;

Aπο κει και πέρα το θέμα των συντάξεων δυστυχώς ή ευτυχώς το κατέχω αρκετά και το παρακολουθώ από το 1999 τότε που είχαν βγεί οι πρώτες αναλογιστικές μελέτες που μιλούσαν για ανεπάρκεια του συστήματος και κατάρρευση του μέχρι το 2008.

Στο ΙΚΑ πληρώνεις ψηλές εισφορές , έχεις μικρή αναπλήρωση ... και χαμηλή σύνταξη. Επίσης , συνεισφέρεις σε ένα σύστημα αναδιανομής των εισφορών ούτως ωστε εάν εσύ π.χ πληρώνεις 500 ευρώ τον μήνα και ο άλλος 100 ... στο τέλος λαμβάνετε και οι δύο την ίδια σύνταξη;
Αυτό το επικροτείς ;

VLEMMA

# 12 στις 22/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
με λενε vlemma
και ευπειθως αναφερω..
ο,τι θελω να δουλευω μεχρι τα βαθεια μου γεραματα!!!

Η δουλεια ειναι μερος πια της ζωης μου..
μ' ευχαριστει
και
με κανει να νοιωθω..
νεα , ωραια, ερωτευσιμη και χρησιμη!!!

Πραγματι..
δεν θελω καμμια συνταξη
ποτε!!!

Να δουλευω θελω!!!

Να δουλευω!!!

Δινω κατι..κερδιζω ζωη!!!

αυτααα!!!
και φιλια πολλααα!!!

y.g.
6ωρο προτιμω να τους πειτε..
κατα τ' αλλα..
οπως ειπαμε..
Μεχρι τα 85 μου!!!

# 13 στις 22/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μα είτε ασφαλίσω όχημα, είτε μπω σε πρόγραμμα συνταξιοδότησης - περίθαλψης αυτό που με νοιάζει είναι να μπορώ να πάρω τα χρήματά μου σαν άτομο στην ανάγκη μου.

Αν έχω τον ιδιώτη που θα "βαρέσει κανόνι" και δε θα με πληρώσει, όλος ο υπόλοιπος κόσμος θα με πει κορόιδο που πήγα και ασφαλίστηκα σ' αυτόν. Γιατί τυπικά έκανα μια επένδυση που δε μου βγήκε.

Αν έχω το δημόσιο, αν "βαράει κανόνι", όλοι οι φορολογούμενοι θα το επιβαρυνθούν αλλά εγώ θα επωφεληθώ. Αν "φεσωθεί" έτσι το κράτος κι άλλο, πιστεύεις θα με νοιάζει στα γεράματα ή στον πόνο; Δε ξέρω κανένα πατριώτη που να αρνείται και τη σύνταξη-ψίχουλα που του δίνει για να γίνει πιο γερό το ταμείο.

Το ότι σήμερα κάνει μια προσφορά ο ιδιωτικός τομέας και μου τάζει ένα σούπερ ασφαλιστικό πρόγραμμα που ούτε στα όνειρα του δε μπορεί να προσφέρει το δημόσιο ψωροταμείο μου, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι στο χρονικό διάστημα που θα το πληρώνω (της τάξης των 30 ετών) ο ιδιώτης (α) δε θα φαληρίσει και δε θα μπορεί να με εξυπηρετήσει όταν θα είναι η ώρα του (β) αν δε φαληρίσει, δε θα μεταβάλλει το ασφάλιστρο κατά πολύ πιο πάνω της προσφοράς του (γ) δε θα μεταβάλλει τις συνεργασίες του με τις κλινικές. Αν και μαθηματικός δεν είμαι σε θέση να κάνω αναλογιστική μελέτη και να εκτιμήσω αν μου προσφέρει ένα ασφάλιστρο που αντικατοπτρίζει την κάλυψη του κόστους ενδεχόμενης περίθαλψής μου, ή αποτελεί δέλεαρ πελατείας.

Το δημόσιο ψωροταμείο έχει το πιο σημαντικό πλεονέκτημα, ότι μπορεί να μεταφέρει το κόστος της δικής μου σύνταξης/περίθαλψης σε όσους από τους 10,000,000 τύπους του τόπου φορολογούνται. Και φυσικά το πλεονέκτημα του να σου παρέχει όσο (από το κόστος) κόπτεται.

akrat

# 14 στις 23/12/2009
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 138
Απαντήσεις: 1.676

ναι μωρέ

Παράθεση:
Originally posted by VLEMMA
με λενε vlemma
και ευπειθως αναφερω..
ο,τι θελω να δουλευω μεχρι τα βαθεια μου γεραματα!!!

Η δουλεια ειναι μερος πια της ζωης μου..
μ' ευχαριστει
και
με κανει να νοιωθω..
νεα , ωραια, ερωτευσιμη και χρησιμη!!!

Πραγματι..
δεν θελω καμμια συνταξη
ποτε!!!

Να δουλευω θελω!!!

Να δουλευω!!!

Δινω κατι..κερδιζω ζωη!!!

αυτααα!!!
και φιλια πολλααα!!!

y.g.
6ωρο προτιμω να τους πειτε..
κατα τ' αλλα..
οπως ειπαμε..
Μεχρι τα 85 μου!!!

ναι μωρέ να είστε καλά από το γραφείο στο γραφείο κηδειών ΜΙΑ ΧΑΡΑ
Αυτά. Α ξέχασα ότι ο έρωτας αν δεν συνοδεύετε και από άλλα πράγματα είναι κουτσός. Εκτίμηση φιλία κλπ.

Μυρτώ

# 15 στις 23/12/2009
author

Παράθεση:
Originally posted by nikolaos_2
Μα είτε ασφαλίσω όχημα, είτε μπω σε πρόγραμμα συνταξιοδότησης - περίθαλψης αυτό που με νοιάζει είναι να μπορώ να πάρω τα χρήματά μου σαν άτομο στην ανάγκη μου.

Αν έχω τον ιδιώτη που θα "βαρέσει κανόνι" και δε θα με πληρώσει, όλος ο υπόλοιπος κόσμος θα με πει κορόιδο που πήγα και ασφαλίστηκα σ' αυτόν. Γιατί τυπικά έκανα μια επένδυση που δε μου βγήκε.

Αν έχω το δημόσιο, αν "βαράει κανόνι", όλοι οι φορολογούμενοι θα το επιβαρυνθούν αλλά εγώ θα επωφεληθώ. Αν "φεσωθεί" έτσι το κράτος κι άλλο, πιστεύεις θα με νοιάζει στα γεράματα ή στον πόνο; Δε ξέρω κανένα πατριώτη που να αρνείται και τη σύνταξη-ψίχουλα που του δίνει για να γίνει πιο γερό το ταμείο.

Το ότι σήμερα κάνει μια προσφορά ο ιδιωτικός τομέας και μου τάζει ένα σούπερ ασφαλιστικό πρόγραμμα που ούτε στα όνειρα του δε μπορεί να προσφέρει το δημόσιο ψωροταμείο μου, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι στο χρονικό διάστημα που θα το πληρώνω (της τάξης των 30 ετών) ο ιδιώτης (α) δε θα φαληρίσει και δε θα μπορεί να με εξυπηρετήσει όταν θα είναι η ώρα του (β) αν δε φαληρίσει, δε θα μεταβάλλει το ασφάλιστρο κατά πολύ πιο πάνω της προσφοράς του (γ) δε θα μεταβάλλει τις συνεργασίες του με τις κλινικές. Αν και μαθηματικός δεν είμαι σε θέση να κάνω αναλογιστική μελέτη και να εκτιμήσω αν μου προσφέρει ένα ασφάλιστρο που αντικατοπτρίζει την κάλυψη του κόστους ενδεχόμενης περίθαλψής μου, ή αποτελεί δέλεαρ πελατείας.

Το δημόσιο ψωροταμείο έχει το πιο σημαντικό πλεονέκτημα, ότι μπορεί να μεταφέρει το κόστος της δικής μου σύνταξης/περίθαλψης σε όσους από τους 10,000,000 τύπους του τόπου φορολογούνται. Και φυσικά το πλεονέκτημα του να σου παρέχει όσο (από το κόστος) κόπτεται.

Νικόλαε μου , δεν έχω εμπιστοσύνη (την παραμικρή) σε οτιδήποτε δημόσιο στην Ελλάδα.

Εχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στις γνώσεις μου , στο μυαλό μου και στο ένστικτο μου να επιλέξω ένα ιδιωτικό φορέα (και να πάρω τα δικά μου υπολογισμένα ρίσκα) παρά να δίνω τα λεφτουδάκια μου στον κάθε αχαιρευτο (που λένε και στο χωριό μου) που έχει το 1/100 των γνώσεων μου , της εμπειρίας μου ή του ενδιαφέροντος μου... για την δίαχείρηση τους.

Στην Κύπρο π.χ όταν ήμουν και εργάστηκα για 2 χρόνια , οι αντίστοιχες Κοινωνικές Ασφαλίσεις (ένα σύστημα που αναθεωρήθηκε ξανά και ξάνα και δίνει σύνταξη σε νοικοκυρές... και έδωσε και σύνταξη σε αγρότες παλιά που δεν είχαν καν καταβάλει εισφορές - και που λειτουργεί βάση κοινής συναίνεσης) αυτό... το εμπιστευόμουνα και ο στήριζα...!

Εδώ... λυπάμαι... δεν θα μπορέσω

VLEMMA

# 16 στις 23/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
akrat..
θελω να πω..
πως
Αν εστω δεν θελουμε την συνταξη..
αν εστω η συνταξη γινει στα 75..

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ;;;

Θα λυθει το ασφαλιστικο..(αν λυθει..)
και
θα προκυψει προβλημα ανεργιας..

Το "καπιταλιστικο" μοντελο εχει αυτο το εγγενες προβλημα..
Ετσι εχουν τα πραγματα..
ετσι τα "υπηρετουμε"...

ο.κ.
σαλιο χαλαμε..
τα δαχτυλα στο πληκρολογιο κινουνται..
pas mal..pas mal..

αλλα λυση βρε akrat..
δεν...

ετσι ειναι το μοντελο..

υ.γ.
ασφαλιστικο
παιδεια
υγεια
ανεργια
ειναι τα sos σε καθε υπουργικο-βουλευτικο μυαλο..
απο Τρικουπη και δωθε..
σε καθε ειδους κυβερνηση..

ΔΕΝ ΛΥΝΟΝΤΑΙ..
ουτε θα λυθουν ποτε!!!

Δεν πρεπει να λυθουν...

Τι θα γινει αν λυθουν akrat??

Τι θα χουμε για να "παλευουμε";;
Οι "μηχανισμοι" ολων των κομματων εκει μας.. δουλευουν

Μυρτώ

# 17 στις 23/12/2009
author
Δεν υπάρχει "καπιταλιστικό " μοντέλο...
Ολα τα μοντέλα περιέχουν ένα είδος κοινωνικής πρόνοιας...
Βέβαια υπάρχουν και χώρες (Λατινικής αμερικής) η οποίες πρακτικά κατήργησαν εντελώς την πρόνοια - δηλαδή δεν υπάρχει καθόλου κρατική ασφάλιση.

Αυτό όμως δεν είναι ένα από τα μοντέλα που καλείται να επιλέξει η Ελλάδα.

Σαφώς και το όριο ηλικίας δεν θα σώσει από μόνο του την κατάσταση...
Εδώ πρέπει να γίνουν άλλα κι άλλα...

# 18 στις 23/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ας ελπισουμε οτι θα αλλαξουν τα πραγματα, γιατι τι να την κανεις τη συνταξη των 600ε οταν θα φορολογεισαι 700ε; Αν και δεν ειναι μονο η συνταξη, ειναι γενικοτερα ολο το ασφαλιστικο.
Το ζητουμενο ειναι να σταματησει η "τρυπα" που φευγουν ετσι ευκολα τα χρηματα απο το δημοσιο. Αλλά αφου κανεις δεν τιμωρειτε πως θα σταματησει;
Να μη πω πως η τρυπα θα μεγαλωνει.
Αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα των κυβερνησεων μας, δεν αναλαμβανουν να τιμωρηθουν οι υπευθυνοι. Οτι αλλάγες και να κανουν, αν δεν κλεισει η τρυπα, παντα τρυπα θα μενει.

VLEMMA

# 19 στις 23/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
http://www.scribd.com/doc/5077148/Jeremy-Rifkin-

Jeremy Rifkin - Το Τέλος Της Εργασίας Και Το Μέλλον Της...

λιγο διαφορετικο..
αλλα
σχετικοτατο..

..για μια ματια..

# 20 στις 23/12/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Γιατι ποιος ειπε οτι οι σκλαβοι και οι δουλοι σταματησαν να υπαρχουν.
Απλα αλλαξαν ονομα. Εργατες - υπαλληλοι κτλ κτλ
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε