Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Έχω ένα βάρος...

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Errica123

# 1 στις 7/1/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μελίσσια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 74
'Aρεσαν+: 0%

Έχω ένα βάρος...

Μόλις πέρασα μία πολύ μεγάλη στεναχώρια... Είμαι όλο πίκρα (συσσωρευμένη και από άλλα πράγματα...)

Τί κάνετε όταν το "μεγάλο αφεντικό" σας ζητάει μία δουλειά.
Και εσείς στρώνεστε, την ετοιμάζεται μόνος/μόνη σας μετά από 7 ώρες εντατικής εργασίας (και χρόνια εμπειρίας στην πλάτη σας), γίνεται πανέμορφη και ξαφνικά, έρχεται ένας προιστάμενός σας και ζητάει να την δει. Του την στέλνεται, αλλάζει 5 λέξεις - 5 λέξεις και την παραδίδει αυτός σαν συνεργασία στο μεγάλο αφεντικό...

Και αυτό μου έχει ξανασυμβεί μαζί του. Ξαφνιάζομαι τόσο εκείνη την ώρα που δεν μπορώ να μιλήσω. Δεν λέω τίποτα. Κάθομαι και ακούω τον άλλον που από πάνω μου λέει "έκανα πολλές τροποποιήσεις, είναι άλλη δουλειά"... Υπάρχει και θράσος εδώ. Και είναι σχεδόν φωτοτυπία.
Και το "περίμενα" αυτήν τη φορά μιας και έχει ξαναγίνει και ξαναγίνει... και είχα πει δυνατά ότι θέλω να την παραδώσω εγώ (όχι ότι θα έπρεπε να το δηλώσω αφού εγώ την έκανα). Μάλιστα το δικαιολόγησα κάπως βλακωδώς. Αλλά τίποτα. Με παράκαμψε και μου το είπε μετά.

Εϊναι αρκετά εγωιστής και πιστεύω ότι θα προσβληθεί αν του το πω έτσι όπως σας το γράφω (παρεπιπτόντως, είναι και πάρα πολύ ικανός, δεν ξέρω γιατί το κάνει αυτό, δεν έχει "ανάγκη" αλήθεια, είναι ελάττωμά του). Ούτε μπορώ να το γελάσω, χαχα χουχα, ξέρεις καλέ... Κάποια πιο απλά πράγματα που είχα κάνει/πει άλλωστε παλιότερα σε αυτό το στυλ...δεν βρήκαν ανταπόκριση. Και δεν είναι χαζός.

Κάτι τέτοιες στιγμές που δεν "με υπερασπίζομαι" (γιατί μετά νιώθω ενοχές αν πώ πολλά, αν προσβάλω ή με ανησυχούν τα μούτρα) αληθινά με αντιπαθώ. Μάλλον όχι, δεν με αντιπαθώ, με λυπάμαι...

Σας έχει συμβεί ποτέ; Εσείς τί κάνατε;

(τώρα τον ακούω που φεύγει, ελπίζω να μην περάσει από τον όροφό μας... και το γραφείο μου)

VLEMMA

# 2 στις 7/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
πας στο γραφειο του..
και του τα λες..
οπως μας τα ειπες!!

Εκτιμητεο θα ειναι
και
ισως καταλαβει κι αυτος κατι για τον εαυτο του..

ισως διορθωθει...

# 3 στις 7/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Οχι ακριβώς έτσι.

Μου έχει συμβεί να δουλεύω με όρεξη επί 4 χρόνια για να οργανώσω ένα τμήμα. Να μαζεύω και να ταξινομώ έγγραφα σκορπισμένα σε όλο το κτίριο από τον προκάτοχό μου, να κάνω μηχανοργάνωση και αρχειοθέτηση μέσω υπολογιστή, με δική μου πρωτοβουλία, να πάω σε σεμινάρια πάλι με δική μου πρωτοβουλία για να βελτιωθώ και ξαφνικά να με αλλάζουν τμήμα, όχι επειδή δεν ήμουν καλή, αλλά επειδή η άλλη που πήρε τη θέση μου είχε μέσον.

Και μου το διέλυσε το γραφείο. Δεν ήξερε καν να χειριστεί τον υπολογιστή , δούλευε με δικά μου σχέδια χειρόγραφα με καρμπόν σβήνοντας και γράφοντας το όνομά της πάνω απ το δικό μου, έκανε μήνες να διώξει επείγοντα έγγραφα, αγγάρευε άλλους για να της συντάξουν απλά κείμενα και οι προϊστάμενοι την έχουν αξιολογήσει με 10ρια .

Τώρα ξαναγύρισα στη θέση αυτή, αλλά ειλικρινά, δεν έχω διάθεση να μαζέψω το χάος που μου άφησε ,ούτε έχω την ίδια όρεξη για πρωτοβουλίες. Δουλεύω μέχρι να έρθει η ώρα να σχολάσουμε. Κανείς δεν σεβάστηκε τον κόπο, την όρεξη και τις ώρες που δούλεψα. Γιατί να ξαναδουλέψω πάλι ; Για να έρθει ξανά μια δικτυωμένη πολιτικά και να με παρακάμψει ;

# 4 στις 7/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μόλις συνειδητοποίησα το λόγο που όλες οι πρωτοβουλίες στην Ελλάδα, είτε στο Δημόσιο είτε στον Ιδωτικό τομέα βυθίζονται, ή για την ακρίβεια καταβαραθρώνονται.

Κανείς Έλληνας δε σου αναγνωρίζει το δικαίωμα να καρπωθείς τον κόπο σου.

mathilda

# 5 στις 7/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Στο δημοσιο, κλασσικα... ετοιμαζα ολοκληρη μεθοδο για το εργαστηριο, μετεφρασα δεκαδες μανιουαλ απο τα αγγλικα στα ελληνικα για τα βοδια που ουτε αγγλικα δεν ηξεραν, ετοιμασα ολοκληρο το εκπαιδευτικο υλικο για το σεμιναριο για καμια εκατοστη υπαλληλους απο νομαρχιες ολης της περιφερειας, εκανα εργασιες, μετρησεις, εγραψα επιστημονικη εργασια που δημοσιευτηκε σε εγκριτο περιοδικο και παρουσιαστηκε σε συνεδριο...συγκεντρωσα στοιχεια απο αρχεια δεκα χρονων και τα παρουσιασα σε αναφορα για την Γενικη Διευθυνση του Υπουργειου, εφτιαξα ηλεκτρονικες φορμες για εγγραφα που εγραφαν με καρμπον!!!!! (αυτο το καρμπον ακομη το χρησιμοποιουν στο Δημοσιο!)... ετοιμασα φυλλαδια στα αγγλικα και τα γαλλικα για οσους αλλοδαπους ηθελαν πληροφοφοριες απο την υπηρεσια... χρησιμοποιουσα το email για επικοινωνια με αντιστοιχες υπηρεσιες κρατων της ΕΕ, ενω μεχρι τοτε ουτε καν ηξεραν οτι υπαρχει... Ειχαν εναν υπολογιστη και αυτο τον ειχαν για πασιεντζες....

Και πολλα αλλα, που οσο τα θυμαμαι, φουντωνω...

Και το ονομα μου δεν αναφερθηκε πουθενα. Πουθενα! Ουτε καν στην εργασια που δημοσιευτηκε... ουτε καν στο συνεδριο...

Τουλαχιστον στον ιδιωτικο τομεα, μπορεις να πουλησεις και τσαμπουκα, και να απευθυνθεις κατευθειαν στον διευθυντη σου η το αφεντικο σου, αν εχεις εναν παπαρα προϊσταμενο.
Και αυτο να κανεις, να εισαι διεκδικητικη και να προστατευεις την πνευματικη σου ιδιοκτησια.
Αν η δουλεια ειναι σε ηλεκτρονικη μορφη, να τα παραδιδεις ΠΑΝΤΑ σε pdf, ΠΑΝΤΑ με το ονομα σου στο υποσελιδο.
ΠΟΤΕ αρχειο word, Και τα powerpoint να τα κρατας ΜΟΝΟ στον υπολογιστη σου, με κωδικο, για να τα παρουσιαζεις μονη σου.

Ετσι ειναι, πρωτα θα παθουμε, και μετα θα μαθουμε...

MsSpourgitaki

# 6 στις 7/1/2010
author
Γυναίκα / 46 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 1.563
Μπορείς και σε αρχείο word να τα παραδίδεις όταν στο ζητήσουν, αλλά να κάνεις μια ρύθμιση η οποία κλειδώνει το αρχείο και δεν επιτρέπει να γίνονται αλλαγές από άλλον εκτός από εσένα, βάζοντας κωδικό. Δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται, αλλά μπορείς να ρωτήσεις κάποιον τεχνικό να σου πει.

# 7 στις 7/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
όχι...όχι...Ο-Χ-Ι ......
δεν το πιστεύω........
γίνοται τέτοια πράγματα στην ελλάδα ......????????
ευτυχώς υπάρχουν και άλλοι.....

πολλές φορές διαβάζοντας πράγματα εδώ μέσα , χρόνια τώρα , ......

νόμιζα ότι μόνο εγώ τα έβλεπα αυτά και κανείς άλλος ....
τώρα επιτέλους νιώθω ότι δεν είμαι μόνος .....
ουάο.....

είναι ωραίο να μαθαίνεις ότι είσαι καλά ......

zooey

# 8 στις 7/1/2010
author
Γυναίκα / 44 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 887

Παράθεση:
Originally posted by VLEMMA

πας στο γραφειο του..
και του τα λες..
οπως μας τα ειπες!!

Εκτιμητεο θα ειναι
και

ισως διορθωθει...

Συμφωνώ απόλυτα. Με πολύ ευγενικό αλλά και ευθύ τρόπο. Είσαι άλλωστε σε μια ηλικία που καλό είναι να σε εκτιμούν περισσότερο. Σίγουρα δεν είσαι χθεσινή στη δουλειά.

Σε αντίστοιχη περίπτωση δική μου, η δουλειά μου σαν γραμματέας πολιτιστικού ιδρύματος (σύνταξη εξολοκλήρου και μετάφραση του ετήσιου απολογισμού, οργάνωση εξαρχής και μηχανοργάνωσης της βιβλιοθήκης, πέρα από τα τυπικά καθήκοντα) εκτιμόταν μεν στα λόγια, στην πράξη nada. Με ζήτησαν αλλού σαν ιδιαιτέρα, έριξα μούτζα κι έφυγα. Και το αποτέλεσμα είναι ότι αυτή τη στιγμή είμαι σε μια ιδιαίτερα πληκτική θέση, ενώ πριν τουλάχιστον η δουλειά είχε περισσότερο ενδιαφέρον. Κι αυτό επειδή φέρθηκα σαν κότα κι αντί να σηκώσω αποτελεσματικά φωνή εκεί που έπρεπε, αγόμουν και φερόμουν από τις καταστάσεις. Οχι ότι μου βγήκε εντελώς σε κακό, τουλάχιστον τώρα το εργασιακό περιβάλλον είναι άριστο, αλλά από τον εαυτό μου μια φορά ευχαριστημένη δεν είμαι...

Errica123

# 9 στις 7/1/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Μόλις τέλειωσα από δουλειές και κάθησα στον υπολογιστή...
Με το ένα και το άλλο και διαβάζοντας τα μηνύματά σας μου πέρασε και σήμερα ο μεγάλος καυμός.
Έχω ένα πρόβλημα (για την ακρίβεια, έχω πολλά και διάφορα αλλά θα σας αναφέρω το ένα τώρα). Νομίζω ότι καταλαβαίνει τί κάνει... για αυτό λέει ότι το άλλαξα τελειώς και τέτοια και μετά εξαφανίζεται... και αυτό με φουρκίζει ακόμα περισσότερο, δεν θέλω να πάω στο γραφείο για να το συζητήσω. Ό,τι και να μου πει νομίζω θα με ενοχλήσει. Ακόμη και η συγνώμη που λέει ο λόγος θα με σκανδάλιζε, που δεν θα πει φυσικά κάτι τέτοιο.

Όταν μου ζήτησε να δει την δουλειά και να κάνει τα σχόλιά του, το σκέφθηκα - αλήθεια σας λέω - το σκέφθηκα σοβαρά να την εκτυπώσω και να μην τη δώσω σε ηλεκτρονική μορφή. Λέω, ας μην την ξαναπατήσω... Μάλιστα του είπα, θα την στείλω και στους 2 σας τσυτόχρονα ηλεκτρονικά και ξύνισε λιγάκι. Μετά το ξανασκέφθηκα και το ξανασκέφθηκα και λέω εντάξει, δεν θα συμβεί πάλι, μην κάνεις γυφτιές τώρα, να δει αν υπάρχει κάποιο λάθος ένα δεύτερο μάτι, να παραδοθεί και στην βέλτιστη δυνατή κατάσταση. Θα τον ανέφερα όταν θα την έστελνα, ότι την κοίταξε και έκανε σχόλια (ό,τι σχόλια) ή απλά συμφώνησε. Και του είπα, δες την, να την δείξω και στον άλλον συνάδελφο που τον αφορά και να την στείλω στο αφεντικό. Σκέφθηκα: τώρα που το είπα έτσι ξεκάθαρα και έμπλεξα και άλλον, δεν θα την πάρει τάχα μου να την δώσει αυτός και για τους 2 μας... Έκανα λάθος. Του λέω (αφού πέρασα από το γραφείο για να ρωτήσω αν την είδε και τότε μου δήλωσε ότι την είδε, την τροποποίησε και την παρέδωσε...), του λέω "μα καλά δεν σου είπα πριν ότι θέλει να την δει και ο τάδε... Μου λέει, σιγά δεν χρειαζεται, τί ξέρει αυτός πάνω σε τούτο το θέμα. Καλά, εμένα με ρώτησε για τις τροποιησεις (ήταν τόσο λίγες φυσικά, που δεν με νοιάζει)

Για αυτό λέω ότι καταλαβαίνει και για αυτό θέλω (αλλά μπορεί να είναι βλακεία και να μην πρέπει να το κάνω) είτε στην κατάλληλη ευκαιρία να το πώ κατευθείαν στο "μεγάλο αφεντικό" είτε την επόμενη φορά να του το πώ πια ξεκάθαρα: προσοχή, θα την στείλω/δώσω/πω εγώ γιατί είναι δική μου δουλειά. Βέβαια μετά, ίσως να πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για νέα δουλειά Δεν ξέρω αν οι σχέσεις μας θα γίνουν πάλι "ομαλές" . Δεν μοιάζει για τέτοιος τύπος από άλλες υποθέσεις. Πάλι ξερω εγώ,..., μπορεί και να σεβαστεί μία τέτοια ενέργεια δυναμική, το να του το πω ξεκάθαρα... Δεν ξέρω.

Εν τω μεταξύ ο ίδιος είναι υπερευαίσθητος. Μην και του πάρει κανείς μία λέξη που είπε ο ίδιος και δεν την αναγνωρίσει... Μου παραπονιέται κατα καιρούς για άλλους συνεργάτες από άλλους χώρους εργασίας.

Τελοσπάντων.
Να προσθέσω και αυτήν τη σκέψη. Μπορεί να μην φταίει μόνο αυτός (γιατί φταίει) αλλά και οι αρμοδιότητες (αναμενόμενες υποχρεώσεις) που του έχουν δοθεί από πιο επάνω. Για αυτό ίσως θα έπρεπε να αναφέρομαι και εγώ απευθείας πιο πάνω αντί σε αυτόν...ακόμα και αν δώσω τόπο στην οργή και αυτήν τη φορά και απλά προστατεύσω την επόμενη.

Σας έπρηξα ε; Σαν μικρό παιδί... που πρωτοξεκίνησε δουλειά!

Errica123

# 10 στις 7/1/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by VLEMMA

πας στο γραφειο του..
και του τα λες..
οπως μας τα ειπες!!

Εκτιμητεο θα ειναι
και

ισως διορθωθει...

Από Δευτέρα έχουμε όντως συνεργασία. Και θα είμαι στο γραφείο του όπως επίσης θα είμαστε και όλοι μαζί. Δεν ξέρω τί θα κάνω. Νομίζω ότι αφού το άφησα και σήμερα... ας το ξεχάσω. Αλλά την επόμενη φορά να είμαι έτοιμη επιτόπου να πω πώς νιώθω. Δεν ξέρω γιατί κολλάω να πώ "αυτό είναι δικό μου", χαμογελώντας βρε αδερφέ, όχι με μούτρα. Για "πνευματικά" δικαιώματα και ζητήματα εργασίας (και... στον σύντροφο ίσως ) δεν θα έπρεπε κανείς να κολλάει να "σημαδέψει" τον χώρο του και να δηλώσει την παρουσία του σε όσους δεν καταλαβαίνουν τα αυτονόητα. Εντάξει μία θέση parking, άντε εντάξει και την τελευταία Kinder Bueno που δείχνει η διαφήμηση, αλλά όχι και την δουλειά/δημιουργία κάποιου...

Errica123

# 11 στις 7/1/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri
Οχι ακριβώς έτσι.

Μου έχει συμβεί να δουλεύω με όρεξη επί 4 χρόνια για να οργανώσω ένα τμήμα. Να μαζεύω και να ταξινομώ έγγραφα σκορπισμένα σε όλο το κτίριο από τον προκάτοχό μου, να κάνω μηχανοργάνωση και αρχειοθέτηση μέσω υπολογιστή, με δική μου πρωτοβουλία, να πάω σε σεμινάρια πάλι με δική μου πρωτοβουλία για να βελτιωθώ και ξαφνικά να με αλλάζουν τμήμα, όχι επειδή δεν ήμουν καλή, αλλά επειδή η άλλη που πήρε τη θέση μου είχε μέσον.

Και μου το διέλυσε το γραφείο. Δεν ήξερε καν να χειριστεί τον υπολογιστή , δούλευε με δικά μου σχέδια χειρόγραφα με καρμπόν σβήνοντας και γράφοντας το όνομά της πάνω απ το δικό μου, έκανε μήνες να διώξει επείγοντα έγγραφα, αγγάρευε άλλους για να της συντάξουν απλά κείμενα και οι προϊστάμενοι την έχουν αξιολογήσει με 10ρια .

Τώρα ξαναγύρισα στη θέση αυτή, αλλά ειλικρινά, δεν έχω διάθεση να μαζέψω το χάος που μου άφησε ,ούτε έχω την ίδια όρεξη για πρωτοβουλίες. Δουλεύω μέχρι να έρθει η ώρα να σχολάσουμε. Κανείς δεν σεβάστηκε τον κόπο, την όρεξη και τις ώρες που δούλεψα. Γιατί να ξαναδουλέψω πάλι ; Για να έρθει ξανά μια δικτυωμένη πολιτικά και να με παρακάμψει ;

Τί είναι και αυτά τα ουρανοκατέβατα πολιτικά... Δεν μου έχει τύχει αλλά ακούω ιστορίες και τρελαίνομαι. 4 χρόνια δουλειάς να έρχεται ο άλλος και να την σκορπίζει έτσι με την άγνοιά του και την αδιαφορία του...
Βέβαια, εσένα είχε και ... το ακαταλόγιστο γιατί ήταν λιγάκι πίσω από τα πράγματα, προφανώς είχε ξεπεράσει οποιεσδήποτε ντροπές και τύψεις και και ό,τι μπορούσε έπαιρνε από τους άλλους

Αμ στην δική μου περίπτωση που είναι ικανός... δηλαδή κάνει διάφορα αξιόλογα πράγματα και έχει επιτυχίες στο βιογραφικό του. Εκτός αν σιγά σιγά αρχίσω να το αναθερώ και αυτές τις απόψεις! Τί ανάγκη, μα τί ανάγκη είχε τούτη την εργασία... (ή το κάθε τι μικρό ή πιο μεγάλο που μπορεί να υιοθετεί και να παρουσιάζει για δικό του κατά καιρούς)
Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου!

# 12 στις 7/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τα ίδια παντού ρε γαμώτο, τα ίδια σκατa παντού τελικά, σε αυτή τη χώρα μια ζωή θα επιπλέουν οι ρουφιάνοι και τα λαμόγια.

Θα μου πεις, είναι νόμος της φύσης , τα σκατά και οι φελλοί επιπλέουν.

Ξέρεις τι είναι αυτό που εξοργίζει τον προϊστάμενο σου Errica?

Η ιδέα ότι τον παρακάμπτεις! Ότι υπερπηδάς την ιεραρχία, είναι ο κλασσικός κομπλεξικός manager,... θεωρεί ότι στο μεγάλο αφεντικό μόνο αυτός πρέπει να φαίνεται και όχι οι υφιστάμενοι του.

All time classic, ..μωρέ καλά τα λέω, αυτή η χώρα πάσχει απο κακό management, σε όλους τους χώρους , σε όλους τους τομείς.

Κακοί και ανίκανοι managers, οι οποίοι δεν περάσανε καμία εκπαίδευση, απλά γίναν με τα χρόνια, ή με μέσο! Άχρηστα ανασφαλή ανθρωπάκια που προσπαθούν να κρατήσουν τις θεσούλες τους σφετερίζοντας τη δουλειά των άλλων, το χειρότερο πράγμα που μπορεί να κάνει ένας επαγγελματίας.

Αλλά ξέρεις , κάποια στιγμή αυτό φαίνεται. Δεν θα αργήσει το μεγάλο αφεντικό να καταλάβει τι γίνεται, για να μη σου πω ότι μπορεί ήδη να ξέρει ότι εσύ κάνεις τη δουλειά, απλά κάνει το κορόιδο για να μη δημιουργήσει εντάσεις στο τμήμα σου, δεν είναι αφελείς τα μεγάλα αφεντικά, κατά κανόνα ξέρουν τι γίνεται στις εταιρίες τους.

Σε αυτά εγώ είμαι απόλυτος, δεν δέχομαι κανέναν πούστη να παίρνει credit απο τη δουλειά μου, ιδιαίτερα όταν ξέρω ότι δεν βοήθησε καθόλου, πάω στο αντίστοιχο μεγάλο αφεντικό και τα λέω, αρκετά πια με τους άχρηστους και τους maλακες σε αυτή τη χώρα.

Δε μιλιέμαι με τη manager μου, ακριβώς για αυτό το λόγο, γιατί δέχτηκα να κάνω κάτι για το μεγάλο αφεντικό χωρίς να ρωτήσω εκείνη. Εκείνο που δεν καταλαβαίνει όμως η ηλίθια είναι ότι δεν την παρέκαμψα εγώ, το ίδιο το αφεντικό την παρέκαμψε, ζητώντας απευθείας απο μένα τη δουλειά. Γιατί προφανώς ξέρει ότι με αυτήν δεν θα έβγαζε άκρη (μιλάμε για φελλός η γυναίκα, εντελώς άχρηστη).

Φυσικά έσκασε απο το κακό της και τη ζήλεια της, και τώρα μου κάνει τη ζωή δύσκολη αλλά τη γράφω στα παπαρια μου, απο τη στιγμή που με εκτιμά το μεγάλο αφεντικό, χέστηκα για την ίδια.

Errica123

# 13 στις 8/1/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by mathilda

.....
Και το ονομα μου δεν αναφερθηκε πουθενα. Πουθενα! Ουτε καν στην εργασια που δημοσιευτηκε... ουτε καν στο συνεδριο...

Τουλαχιστον στον ιδιωτικο τομεα, μπορεις να πουλησεις και τσαμπουκα, και να απευθυνθεις κατευθειαν στον διευθυντη σου η το αφεντικο σου, αν εχεις εναν παπαρα προϊσταμενο.
Και αυτο να κανεις, να εισαι διεκδικητικη και να προστατευεις την πνευματικη σου ιδιοκτησια.

Αυτό ήταν μεγάλη γαιδουριά από μέρους τους! Τουλάχιστον γαιδουριά δηλαδή. Πώς μπορούν μερικοί άνθρωποι έτσι με ελαφριά καρδιά να κορδώνονται για κόπους άλλων, δεν μπορώ να το καταλάβω (γιατί τώρα δεν μιλάμε για 7 ώρες δουλειάς που σας έγραψα εγώ... αυτό που γράφεις είναι απαράδεκτο). Μέσα τους δεν ξέρουν ότι δεν κάνανε αυτοί την εργασία; Από που αντλούν ικανοποίηση αν δεν έχουν αυτοί δημιουργήσει; Δεν νομίζω ότι το κάνουν όλοι ή οι περισσότεροι Νικόλα. Δεν ξέρω τί ακριβώς το προκαλεί. Νομίζω ότι οι πιο πολλοί αναγνωρίζουν έστω σε κάποιο βαθμό την δουλειά του άλλου. Για τις πρωτοβουλίες, δεν ξέρω... από ότι έχω καταλάβει από εδώ και από τα τελευταία χρόνια, γενικά υπάρχει μία φοβία του να αναλάβει κανείς την ευθύνη για κάτι. Έστω για το πιο μικρό. Κατά καιρούς με ρωτάνε (όταν ζητώ κάτι, που μπορεί να είναι και τελείως χαζό, ας πούμε να αγοράστούν "απρογραμμάτιστα" πλαστικά πιατάκια και ποτήρια γιατί θα έχουμε επισκέπτες σε μία ώρα που δεν υπολογίσαμε). Και ποιός θα έχει την ευθύνη αν... Μερικές φορές προτιμώ να κάνω κάτι μόνη μου (να το φορτωθώ επιπλέον) παρά να το ζητήσω και να αρχίσουμε για ευθύνες και δεν συμμαζεύεται. Και ξέρω εγώ.

Και τελειώνω με... το αγαπημένο μου θέμα για σήμερα.
Ναι, όσο το σκέφτομαι, νομίζω ότι θα αρχίσω να απευθύνομαι πιο πάνω (για όσα μου ζητούνται από πιο ψηλά δηλαδή). Γιατί ίσως από εκεί να ξεκινάνε (με έμμεσες πιέσεις) και διάφορα από τα προβλήματα που κατά καιρούς παρουσιάζονται.

Τον τελευταίο καιρό, αισθάνομαι κουρασμένη από τέτοιες χαζομάρες, ότι θέλω να φύγω (ενώ μέσα μου ξέρω ότι μου αρέσει πολύ εδώ, με ενδιαφέρει δηλαδή αυτό που κάνω). Έχει δίκιο η Ζοοey... δεν πρέπει να καταλήξω μία μέρα να θυμώσω ή να κουραστώ και από πείσμα να αλλάξω χώρο. Ας οδηγήσω εγώ τις καταστάσεις, αντί αυτές να οδηγούν εμένα (τις αντιδράσεις μου)

# 14 στις 8/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ξέρεις τι έχω καταλάβει τόσα χρόνια που δουλεύω;

Τους ρουφιάνους μόνο με ρουφιανιά μπορείς να τους αντιμετωπίσεις στον επαγγελματικό χώρο (γιατί για αλλού δεν το συζητάω, δεν ασχολούμαι καν). Δυστυχώς υπάρχουν άτομα που τους ακούνε και αυτά τα ίδια άτομα θα πρέπει να ακούσουν και την άλλη άποψη. Όσο δεν την ακούνε μένουν με λάθος εντυπώσεις και νομίζουν ότι είναι σωστοί.

Δε λέω βέβαια να γίνεις το καρφί των άλλων , αλλά εγώ όταν κάποιος μου την φέρνει φροντίζω διακριτικά και με τρόπο να μαθευτούν τα καμώματά του .
Ε, μα δεν γίνεται να το παίζουμε συνέχεια θύματα και να μας τσαλαπατάνε κάποιοι θρασείς.

# 15 στις 8/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ελάτε βρε παιδιά ......

δηλαδή αν εσάς σας κάνανε μανατζαραίους , λέμε τώρα ,

και ερχόταν το πρώτο τσουτσέκι και σας άφηνε στην άκρη και μιλούσε κατευθείαν

με τον μπιγκ μπος εσάς θα ήταν όλα εντάξει...ε?...αυτό λέτε...?

δεν θα χιμούσατε , ξαναλέμε τώρα , σαν λιοντάρια για να προστατέψετε την <<θεσούλα >> σας...?...ε....αυτό λέτε...?
μη λέμε και ότι θέμε ......

# 16 στις 8/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by ____gb
ελάτε βρε παιδιά ......

δηλαδή αν εσάς σας κάνανε μανατζαραίους , λέμε τώρα ,

και ερχόταν το πρώτο τσουτσέκι και σας άφηνε στην άκρη και μιλούσε κατευθείαν

με τον μπιγκ μπος εσάς θα ήταν όλα εντάξει...ε?...αυτό λέτε...?

δεν θα χιμούσατε , ξαναλέμε τώρα , σαν λιοντάρια για να προστατέψετε την <<θεσούλα >> σας...?...ε....αυτό λέτε...?

μη λέμε και ότι θέμε ......

Δε λέω, εύλογη η απορία σου.

Πρόσεξε όμως:

1. Δεν είμαι το τσουτσέκι που μόλις βγήκε απο τη σχολή και πρωτοπιάνει δουλειά. 12 χρόνια εμπειρίας έχω και ξέρω το αντικείμενο σχεικά καλά, αν μη τι άλλο καλύτερα απο τη manager μου, που δεν ξέρει τι της γίνεται.

2. Όπως είπα, δεν πήγα να μιλήσω στο αφεντικό αγνοώντας την. Ποτέ δεν το κάνω. Αυτός με κάλεσε! Έχει μεγάλη διαφορά. Τι να του έλεγα? "ξέρετε κύριε Διευθυντά, μισό λεπτό να ρωτήσω τη μαμά μου (manager μου)?". Αν το έλεγα αυτό θα σκεφτόταν "τι mαλάκας είναι αυτός", έτσι δεν είναι?
Όταν σε καλεί το αφεντικό τα παρατάς όλα και πηγαίνεις να δεις τι θέλει.

3. Η θέση της δεν κινδυνεύει απο μένα, το ξέρει καλά αυτό. Άρα δεν τίθεται θέμα ανασφάλειας. Απλά είναι μια εγωίστρια, που θέλει να ασχολείται με τα πάντα, και να φαίνεται μόνο η ίδια, για να ικανοποιεί τη ματαιοοδοξία της, ότι και καλά κάτι προσφέρει, αλλά ουσια μηδέν, δεν μπορεί η γυναίκα...

4. Όταν επέστρεψα απο το αφεντικό, πήγα κατευθείαν στην ίδια και της είπα΄για τη δουλειά που μου ζήτησε να κάνω. Σπαθί ήμουν, για να μη νομίζει ότι την παρακάμπτω.
Και έγινε Τούρκος! Με πρόσβαλε όπως δεν με έχει προσβάλει ποτέ κανείς στην καριέρα μου, μου είπε το αλσμόνητο "Πως το έκανες αυτό, πως πήρες τέτοια ευθύνη, ποιος νομίζεις ότι είσαι, θα μας εκθέσεις, δεν ξέρεις με ποιους μιλάει αυτός, αν αποτύχεις εγώ δεν έχω καμία ευθύνη"

Είχα μείνει με ανοιχτό το στόμα. Τα πήρα και της λέω, "οκ, για να μην σας εκθέσω λοιπόν, πάμε τώρα μαζί πάνω να του πουμε ότι έκανα λάθος εκτίμηση και ότι δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά". Κοκοκο, που να τολμήσει φυσικά...

Την ρώτησα επίσης, "αν πετύχει το έργο, θα εξακολουθείς να μην έχεις ευθύνη?"
Η απάντηση που πήρα ήταν η απάντηση κάποιου που δεν έχει να απαντήσει τίποτα ουσιαστικό ... "Είμαι η manager σου , να με σέβεσαι"...

Κάπου εκεί τελείωσε το παραμύθι.

Δούλεψα σα σκύλος 6 μήνες , απο το πρωί μέχρι το βράδυ, 15 ώρες την ημέρα και ΟΛΑ τα σαββατοκύριακα. Είχα πεισμώσει. Δεν έκανα τίποτα άλλο στη ζωή μου, μόνο δουλειά. Απίστευτες ώρες. Έφευγα απο το γραφείο στις 23¨00 , έφτανα σπίτι , και άνοιγα το laptop για να συνεχίσω, ακόμα ήταν ζεστό να φανταστείς...

Τελικά η δουλειά έγινε φίλε, την έκανα, πέρα απο κάθε πρόβλεψη. Ο γενικός με έχει τώρα σε άπειρη εκτίμηση , τον έβγαλα ασπροπρόσωπο (για να μην μιλήσω για το ποσό του bonus που πήρε ο ίδιος απο την διοίκηση, για την επιτυχία του έργου).

Όσο για τη manager μου, προσπαθεί να με καλοπιάσει τώρα, κατάλαβε το λάθος της μάλλον, μέχρι την επόμενη φορά βέβαια, γιατί οι άνθρωποι δεν αλλάζουν.

# 17 στις 8/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εσύ δηλαδή αν ήσουν μανατζαρέος , και αντί να καλεί εσένα η διεύθυνση για να σου αναθέσει μια δουλειά, καλούσε τους υφισταμένους σου απευθείας, τα ταουτσέκια όπως λες, θα τα έριχνες στα τσουτσέκια?

Ή θα σκεφτόσουν ότι κάτι τρέχει με σένα, και ότι μάλλον δεν χαίρεις και ιδιαίτερης εκτίμησης απο τη διεύθυνση?

# 18 στις 8/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by XAIVANI
Εσύ δηλαδή αν ήσουν μανατζαρέος , και αντί να καλεί εσένα η διεύθυνση για να σου αναθέσει μια δουλειά, καλούσε τους υφισταμένους σου απευθείας, τα ταουτσέκια όπως λες, θα τα έριχνες στα τσουτσέκια?

Ή θα σκεφτόσουν ότι κάτι τρέχει με σένα, και ότι μάλλον δεν χαίρεις και ιδιαίτερης εκτίμησης απο τη διεύθυνση?

φίλε μου , από την πικρή - πικρότερη - πικροΤΑΤΗ εμπειρία που έχω ως τώρα ....
(εννοώ να έχω απομακρυνθεί από δουλειά)

έχω σχηματίσει μια άποψη που όχι μόνο εσύ αλλά κανένας δεν θα μου την αλλάξει

(εκτός και αν γίνει κάποιο θαύμα)

ποια είναι αυτή? , αφού κάνουμε κουβέντα θα σου την πω ,

αλλά όπως είπα ούτε την αλλάζω ούτε την διαπραγματεύομαι.....
<<οι μανατζαραίοι είναι εκεί ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ φορές όχι γιατί είναι ικάνοί και έχουν 45 πτυχια και 5 καράβια γνώσεις , αλλά για λόγους άλλους διαφορετικούς ....που εμείς τα <<τσουτσέκια>> ούτε μπορούμε να φανταστούμε .....>>

και αν και δεν υπάρχει λόγος εγώ θα σου αναφέρω την δική μου εμπειρία .....
τι θα έκανες εσύ αν καταλάβαινες ότι ένας <<διευθυντής>> με τον έναν ή τον άλλον τρόπο έβαζε στο χέρι λεφτά της εταιρίας...?

λεφτά από τα έξοδα , λεφτά από αγορές , λεφτά από συντηρήσεις εξοπλισμού κ.α

τι θα έκανες...?

εγώ μίλησα με ένα δικό μου πρόσωπο και η συμβουλή του ήτανε να το αφήσω ετσι όπως είναι και να μην κάνω τίποτα....οι ιδιοκτήτες (δύο ήτανε) ξέρουν να φυλάνε τον πισινό τους...

εγώ μικρό και άμαθο παιδί έκανα κάτι νύξεις στον δικό μου διευθυντή .....

σε χρόνο dt βρέθηκα εκτός και τόσο μακρυά που ούτε την έβλεπα την εταιρία ....

γιατί...?

γιατί φίλε μου τα είχανε κάνει πλακακιά όλοι αυτοί οι μανατζαραίοι και τρώγανε ....

να γιατί....και μάλιστα το φαγοπότι το κάνανε από την πλεύρα του ενός ιδιοκτήτη ....

και για να έχει καλυμένα τα νώτα του ο διευθυντής είχε βάλει και δύο <<μανατζαραίους>>

που ούτε το pc ξέρανε να δουλέψουνε ...η δουλειά τους όμως ήτανε άλλη ....

ιφ γιου νόου γουατ αι μιν ....
την χαμαλίκα την φορτωνόμασταν εμείς ...

και οι εντολές ερχότανε απευθείας σε εμάς γιατί και να τις έστελνε στον μανατζαραίο το μόνο που θα έκανε θα ήτανε να μας τις προωθήσει αυτούσιες....

οποιαδήποτε ομοιότητα με υπαρκτά πρόσωπα είναι συμπτωματική και ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα .....

(από τότε φυλάω τον πισινό μου).....
ουφ σεντόνιασα .....ετοίμαζε φάσκελα χεπτ .....

MsSpourgitaki

# 19 στις 8/1/2010
author
Γυναίκα / 46 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 1.563
Εμένα θα μου φαινόταν λίγο κουλό να πάω να κάνω παράπονα στον διευθυντή ότι δεν με αναγνωρίσανε για τη δουλειά μου και να κακολογήσω προιστάμενό μου. Είναι λίγο κατινιά. Ό,τι και να κάνεις, προιστάμενός σου είναι. Τον έχεις ανάγκη.

Στη θέση σου θα έκανα το κόλπο με μια ρύθμιση στο αρχείο, έτσι ώστε να μην μπορεί κανείς να κάνει τροποποιήσεις. Αυτό πιστεύω θα έλυνε το πρόβλημά σου.

Errica123

# 20 στις 9/1/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη

Εξελίξεις... και πρέπει να τις μοιραστώ!

Παράθεση:
Originally posted by MsSpourgitaki
Εμένα θα μου φαινόταν λίγο κουλό να πάω να κάνω παράπονα στον διευθυντή ότι δεν με αναγνωρίσανε για τη δουλειά μου και να κακολογήσω προιστάμενό μου. Είναι λίγο κατινιά. Ό,τι και να κάνεις, προιστάμενός σου είναι. Τον έχεις ανάγκη.

Στη θέση σου θα έκανα το κόλπο με μια ρύθμιση στο αρχείο, έτσι ώστε να μην μπορεί κανείς να κάνει τροποποιήσεις. Αυτό πιστεύω θα έλυνε το πρόβλημά σου.

Έχω νεώτερα... νωρίτερα από ότι περίμενε. Χθες με φώναξε το μεγάλο αφεντικό (για να πάρω τηλέφωνα και να κανονίσω γραφειοκρατικά πράγματα σχετικά με την προηγούμενη εργασία). Μόκο εγώ, δεν είπα τίποτα. Κάποια στιγμή μου λέει συγκεκριμένα "η δουλειά που έφτιαξε για εμένα ο τάδε". Μόκο εγώ - με το φελό στο στόμα, δεν μιλάω, μην θίξω, μην γίνω κατίνα, γιατί τον έχω ανάγκη (γιατί ναι, και εγώ το σκέφτομαι αυτό...). Προχθες μάλιστα σκεφτόμουν, μήπως είμαι και εγώ περίεργη, και τον παρεξήγησα λίγο, θα καταλάβει είπα το μεγάλο αφεντικό ότι το έκανα εγώ και ο άλλος απλά το κοίταξε και το έστειλε . Χθες όμως είδα ότι δεν ήμουν περίεργη...

Πάω λοιπόν πίσω στο γραφείο μου να πάρω τα τηλέφωνα και μου έρχεται να πάρω φόρα να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο. Έσκασα. Ανάθεμα τα πτυχία και η δουλειά και τα ξενύχτια και τα καμάρια. Άμα δεν μπορώ να με υπερασπιστώ...Παίρνω τα τηλέφωνα και πηγαίνω στο γραφείο, ενημερώνω το μεγάλο αφεντικό (ούτε που με κοιτάει) και λέω ξέρετε την δουλειά δεν σας την έκανε ο τάδε, εγώ την έκανα και μου πήρε 6-7 ώρες. Γυρνάει, με κοιτάει παραξενεμένος, μου λέει και γιατί μου την έστειλε αυτός; Του λέω δεν ξέρω, κακώς το έκανε [δεν το χειρίστηκα καλά, έπρεπε να τα πώ όλα, όλη την διαδικασία, να φέρω την εργασία και να την δείξω γιατί τώρα μπορεί να του πει - όπως μου είπε εμένα !- ότι την άλλαξε-αναβάθμισε και για αυτό την έστειλε αυτός! Γιατί μέσα στο θράσος του, ο άλλος που τον ακούει λέει, δεν γίνεται, για να χτυπιέται τόσο, αλήθεια λέει...Δεν είναι τυχαίος. Πόσο λυπάμαι που δεν τα είπα όλα]

Μου λέει, καλά αυτό το έχω ξαναδεί και θα κάνω μία σοβαρή συζήτηση μαζί του (χμμμ, έκανε και μία γκάφα μαζί του ή με κάποιο κοντινό του πρόσωπο αν και συνήθως είναι πολύ προσεκτικός με τους ανώτερους).

Και εγώ έτσι όπως σκέφτεσαι εσύ (κατινιά, κάρφωμα, χαμηλού επιπέδου) σκέφτομαι Ms Spourgitaki.
Ούτε θίγομαι, ούτε προσβάλλομαι εύκολα. Και ακόμα και όταν φέρνω σε κάτι αντίρρηση, μετά το ξανασκέφτομαι όταν πάω σπίτι και μπορεί να αλλάζω και γνώμη ή να βγαίνω από τον δρόμο μου για να μην ξεβολευτεί ή προσβληθεί κάποιος.
Δεν θέλω να (πρέπει να) καρφώνω. Θέλω να περνάω ισορροπημένα την ημέρα μου στον χώρο εργασίας μου. Δεν θέλω να νιώθω άδεια... κουρασμένη δεν με νοιάζει, όχι άδεια.
Δεν είμαι παθητικός άνθρωπος. Αυτούς που δουλεύουν για εμένα τους στηρίζω και τους υπερασπίζομαι και τους δικαιολογώ έτσι ανοιχτά. Άλλωστε και για εμένα έχουν κάνει στο παρελθόν το ίδιο τελείως ανεπάντεχα κάποιοι άνθρωποι- εκτός από τους γονείς μου (με έχουν συμπονέσει, με έχουν βοηθήσει, μου έχουν χαριστεί, με έχουν προωθήσει). Κάνω την ίδια "χαμαλοδουλειά" με όσους δουλεύουν για εμένα και μαζί με εμένα. Ούτε τους ζητάω πράγματα που δεν θα χρησιμεύσουν τελικά στην πρόοδο τους. Και τους προισταμένους μου τους καλύπτω και τους στηρίζω. Και στον συγκεκριμένο δίνω την δουλειά που μου ζητάει όσο καλύτερα μπορώ (δηλαδή και τώρα του έδωσα δουλειά, πριν από λίγες μέρες). Και στέκομαι στην "θέση μου" (ένα σκαλί πιο κάτω), σε όποια συνεργασία. Το θυμάμαι αυτό. Αλλά δεν κάνω γραμματειακή δουλειά. Ούτε είμαι διακοσμητικό στοιχείο. Μου δίνονται projects, συχνά απευθείας. Έχω χρόνια εμπειρίας και σπουδών (χρυσή μετριότητα σε όλα στα στάδια-δεν λέω, αλλά τουλάχιστον έχω προσπαθήσει για βελτίωση). Τελοσπαντων έχω προσπαθήσει αρκετά για να γράφω κάτι μόνη μου και να το παραδίδει άλλος με αέρα και να με βγάζει και τρελή (μνημονεύοντας βέβαια ότι βοήθησα και εγώ). Όχι μία φορά. Όχι δύο, ε βρε αδερφέ, κατά λάθος γιατί όλοι μπορεί να κάνουμε λάθη και να παρεξηγηθούμε. Κατα εξακολούθηση.

Καμμιά φορά σκέφτομαι ότι καλώς ή κακώς, όταν παίζεις ένα παιχίδι, γκρινιάρη για παράδειγμα, πρέπει να το παίζεις με τους όρους του παιχνιδιού. Αλλιώς φεύγεις και παίζεις άλλο παιχνίδι. Τους εγωιστές και θρασείς ανθρώπους ίσως πρέπει να τους αντιμετωπίζεις με θράσος και εγωισμός, για να κρατάς τον λιγοστό χώρο σου (και κάποια από την αξιοπρέπεια σου) και να μπορείς μετά να φέρεσαι όπως θέλεις στον πιο στενό σου χώρο. Διαφορετικά, έτσι και αλλιώς το σύστημα θα σε ξεβράσει...
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε